חובת המחאה

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

פותח הנושא
טוביה פריד
נתן תודה: 23 פעמים
קיבל תודה: 15 פעמים
סטטוס: לא מחובר

חובת המחאה

שליחה על ידי טוביה פריד » 28 יולי 2020, 16:35

זה באמת חשוב ישנה תכנית בטלוויזיה ששמה לה לדגל לבוז באופן הגס ביותר לכל קדשינו, תחת השם "היהודים באים"
מדובר במשהו הרבה הרבה הרבה יותר רחוק מהזלזול ה"רגיל" לצערינו. רק לשם הדוג', מציגים שם את משה רבינו מכה באכזריות אשה בעזרת הלוחות אותן הוא חובט על ראשה, ועושים שם מקהלות שצורחים את השם הנכבד והנורא בוואריאציות שונות ומגחיכות.
ב"ה  קם קול זעקה בעניין, ובין השאר ישנה עצומה הקוראת לבטל את התכנית הזו ולהסירה מלוח השידורים, העצומה נפתחה ביום שלישי שעבר, למחרת הגיעה ל2500 חתימות, ביום חמישי ל5000 ובמוצ"ש ל10000, כעת היא עומדת על כ15000 חתימות, כשהיעד הוא 25000, וככל שחותמים מהר וממלאים את היעד - מרחיבים ומרחיקים את היעד הסופי.
חשוב מאוד מאוד לחתום עליה, ולהפיץ ככל הניתן.
https://www.atzuma.co.il/daylasheker ‏

לישועתך קויתי השם
נתן תודה: 507 פעמים
קיבל תודה: 71 פעמים
יצירת קשר:

Re: חובת המחאה

שליחה על ידי לישועתך קויתי השם » 28 יולי 2020, 16:46

נכון לעכשיו 21,834 - הצטרפו

HaimL
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 504 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 28 יולי 2020, 16:50

צוות ההפקה מודה לך בחמימות על הפרסומת לתכנית.

רק מה'
נתן תודה: 4 פעמים
קיבל תודה: 9 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי רק מה' » 28 יולי 2020, 17:19

אנשים רדודים (סליחה על הכינוי) שיתנו לעצמם לצפות בזה מסתמא כבר שמעו על התכנית.

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 28 יולי 2020, 17:23

רק מה' כתב:
28 יולי 2020, 17:19
הדבר ידוע, ומדרך העולם, שבמקום הטינופת מתקבצים הזבובים. וכל שהטינופת רבה יותר, כן רבים גם הזבובים

זך הרעיון
קיבל תודה: 30 פעמים

שליחה על ידי זך הרעיון » 28 יולי 2020, 18:54

כמדומני שאיו מן הראוי לעלות בשולחן מלכים זה את התוכנית האמורה גם בצורה של התנגדות אליה, משום הרחק מן הכיעור והדומה לו.

פותח הנושא
טוביה פריד

שליחה על ידי טוביה פריד » 28 יולי 2020, 19:31

זך הרעיון כתב:
28 יולי 2020, 18:54
כמדומני שאיו מן הראוי לעלות בשולחן מלכים זה את התוכנית האמורה גם בצורה של התנגדות אליה, משום הרחק מן הכיעור והדומה לו.
אין בכוונתי חס ושלום ללמוד מזה וללמד וכו' וכדבריך הקדושים ו "הרחק מן הכיעור והדומה לו"
אבל אם אפשר לעזור לעם ישראל הציבור החילוני שלולי המחאה שלך ימשיכו לצפות בזה נראה לי שראוי וראוי לזכות את ישראל בזה.
וחוץ מזה "כמו שכתוב על עבודה זרה אי אתה הלומד לעשות אבל אתה לומד להבין ולהורות" ולא סתם הרבה מרן החזו''א לומר להגביר ולהחדיר את שנאת הציונות בלב נערי ישראל התמימים (שאגב היום חוץ מבבית יעקב אף אחד לא מודע למעללי הציונות הקדומה)
אלא כן חשוב למחות ולקחת חלד ככל האפשר אם מתאפשר למנוע מיהודים לתעות.
ואם אתה בוחר בבחירות ליהדות התורה או לדגל בגלל האמונה שעל ידם תוכל להשפיע מבפנים ה''נ לא שנא.
לא באופן אישי אלא הגות ליבי תבונות.

פותח הנושא
טוביה פריד

שליחה על ידי טוביה פריד » 28 יולי 2020, 19:44

רק מה' כתב:
28 יולי 2020, 17:19
רבינו רק מה' יחיה נצח.
הברכה והשלום אם כוונת כבוד תורתו לומר ש"מי שאכל שום יחזור ויאכל שום" ואין לנו להשתדל בתיקון ישראל ובהשבתם בתשובה,
דומני כי טעות בידיה דמר דהלא דין ערבות נאמר לכל ישראל כאיש אחד בלב אחד ואפילו  ישראל שחטא גם הוא ערב עמך ואתה ערב עמו לכל המצוות כמו שכותבת הגמרא סוף סוטה וברש''י שם.
ואם מצד הלעיטהו לרשע ימות זה דווקא בגזלן ורשע שבא מצידו לגנוב ולחטוף לא עבדינן תקנתא לרשיעי (עייןבב''ק סט: ובמשנה ריש פ''ד דערלה)
אבל כל ישראל תנוקות שנשבו מה חטאם ומה פשעם שאף נעמיס בשכלם כפירות הללו. לידחי אבן אחר הנופל??
מוטב ישארו עם אמונת אומן התמימה שקבלו בגן ובבי''ס על התורה הקדושה בפשטות.
אם לא הבנתי את כוונתך כראוי אשמח לביאור..
לעוד בירורים על הנושא של הלעיטהו  עיין "https://www.hamichlol.org.il/%D7%94%D7% ... 7.AA.D7.99

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 28 יולי 2020, 19:49

אכן, לא הבנת את כוונתו כראוי. הוא כתב כנגדי, וצידד בדבריך

מתבונן לעומק
נתן תודה: 39 פעמים
קיבל תודה: 44 פעמים

שליחה על ידי מתבונן לעומק » 28 יולי 2020, 20:18

לענ"ד אין בזה חובת מחאה
אנחנו מוטל עלינו לדאוג רק לציבור החרדים לדבר ה' ומה אכפת לנו מאחרים שישקעו בטומאותיהם
אני יודע שיכולים לחשוב שזה מוזר
אבל שמעתי את זה מרבותיי (אני לא רוצה לפרט שמות, אבל מגדולי בעלי המחשבה בדור ) שעיקר חובת מחאה בדורינו הוא כלפי אלו החרדים שסוטים מהדרך רח"ל
וד"ל

סלקא דעתך
נתן תודה: 8 פעמים
קיבל תודה: 57 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סלקא דעתך » 28 יולי 2020, 20:40

מתבונן לעומק כתב:
28 יולי 2020, 20:18
לענ"ד אין בזה חובת מחאה
אנחנו מוטל עלינו לדאוג רק לציבור החרדים לדבר ה' ומה אכפת לנו מאחרים שישקעו בטומאותיהם
אבל שמעתי את זה מרבותיי (אני לא רוצה לפרט שמות, אבל מגדולי בעלי המחשבה בדור ) שעיקר חובת מחאה בדורינו הוא כלפי אלו החרדים שסוטים מהדרך רח"ל
וד"ל

נשמע רע מאוד.
כנראה שכוונתם היתה כשאי אפשר לשנות אותם ע"י מחאה,
צא וראה כמה מאמצים משקיעים שליחי הציבור שלא יעלו חוקים אנטי דתיים, וכי חוקי השבת והאישות במדינה הם בשביל היראים? 

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 28 יולי 2020, 20:42

סלקא דעתך כתב:
28 יולי 2020, 20:40
מתבונן לעומק כתב:
לענ"ד אין בזה חובת מחאה
וד"ל

נשמע רע מאוד.
כנראה שכוונתם היתה כשאי אפשר לשנות אותם ע"י מחאה,
צא וראה כמה מאמצים משקיעים שליחי הציבור שלא יעלו חוקים אנטי דתיים, וכי חוקי השבת והאישות במדינה הם בשביל היראים? 
שונה לחלוטין ישנו הבדל בין אכיפה למנוע בפועל חילול שבת ואיסורי עריות, לבין משטרת מחשבות, שלא תועיל

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
נתן תודה: 490 פעמים
קיבל תודה: 341 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 28 יולי 2020, 21:16

מתבונן לעומק כתב:
לענ"ד אין בזה חובת מחאה
וד"ל
השאלה היא אם העצומה היא מדין מחאה.
או מדין הצלת יהודים בינונים ומטה שנחשפים לתקשורת פה ושם והד מן הסחי והמאוס הלזה בוקע אל מסכיהם.
וזלזול ברמה המחרידה שתוארה כאן סופו שיותיר בהם חותם אנוש וכואב.
הגע עצמך ילדים שבעוד שנה ידפקו על דלת ביתם רשמים של חינוך תורני וכו', כמה עיוות נורא יכול לצמוח בראשם מדעות נוראות כאלה.
ואם בכח חתימה דיגיטלית אחת שלך יתכן ויהיה אפשרות למנוע ולו פעם אחת ביזוי מחריד של הקדוש והיקר לנו - האם תימנע?!

איטשע מאיר לורנץ
נתן תודה: 81 פעמים
קיבל תודה: 150 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 28 יולי 2020, 21:34

מתבונן לעומק כתב:
לענ"ד אין בזה חובת מחאה
וד"ל

אין זה קשור לרבותיך 

אלא מקרא למדין
חובת ההוכחה הוא רק מי שעמך בתורה ומצוות

על החילונים אין לנו דין ערבות, ויש גם ענין של הלעיטהו לרשע וימות 

ובכל זאת יתכן ובמקום שיש חילול השם גדול, ראוי למחות למען הסיר חרון אף (לא משום עוונותיהם) 

ואולי כאן יש אולי יהודים מסורתיים שגם הם בתמימותם אינם יודעים מאומה ויתכן שעליהם כן חל החוב להצילם, כי לא מדובר באפיקורסים או במומרים להכעיס אלא כאלו שינם יודעים ואפילו שומרים במקצת את מה שהם יודעים

זך הרעיון

שליחה על ידי זך הרעיון » 28 יולי 2020, 21:46

טוביה פריד כתב:
28 יולי 2020, 19:31
זך הרעיון כתב:
28 יולי 2020, 18:54
אין בכוונתי חס ושלום ללמוד מזה וללמד וכו' וכדבריך הקדושים ו "הרחק מן הכיעור והדומה לו"
אבל אם אפשר לעזור לעם ישראל הציבור החילוני שלולי המחאה שלך ימשיכו לצפות בזה נראה לי שראוי וראוי לזכות את ישראל בזה.
וחוץ מזה "כמו שכתוב על עבודה זרה אי אתה הלומד לעשות אבל אתה לומד להבין ולהורות" ולא סתם הרבה מרן החזו''א לומר להגביר ולהחדיר את שנאת הציונות בלב נערי ישראל התמימים (שאגב היום חוץ מבבית יעקב אף אחד לא מודע למעללי הציונות הקדומה)
אלא כן חשוב למחות ולקחת חלד ככל האפשר אם מתאפשר למנוע מיהודים לתעות.
ואם אתה בוחר בבחירות ליהדות התורה או לדגל בגלל האמונה שעל ידם תוכל להשפיע מבפנים ה''נ לא שנא.
לא באופן אישי אלא הגות ליבי תבונות.

זה נכון שאם ביכולתך למנוע מאחים טועים שאורך הגלות השכיח מהם את כל הדרתנו, מלצפות בזה מהטוב ומה נעים, אבל כ"ז רק עם ע"י כך לא קילקלת אצלנו בהחדרת נושאים קלוקלים מעין אלו בבחינת מקרב את הרחוקים ומרחיק את הקרובים.
וכל דבריך בנוגע לציונות אין מקומם כאן משום דהחזו"א לא אמר להסביר את משנת הציונות ולפרוך אותה אלא להחדיר שהציונות היא עקרת הדת ותו לא מידי.

זך הרעיון

שליחה על ידי זך הרעיון » 28 יולי 2020, 21:50

מתבונן לעומק כתב:
לענ"ד אין בזה חובת מחאה
וד"ל

מרנא הגרי"ש אלישיב זי"ע חלק על הדברים מכל וכל וכפי שזוכרים כולם על הוראתו לצאת ולמחות כנגד מצעד הגאווה בירושלים, אמנם זה לא סותר שכאן זה לא דומה שכאן מדובר בתכנית טלוויזיה שמבלעדי כך כל התכנים שם פסולים, וכל דברי מרן זצ"ל היה על החילול ה' הנורא שבפרהסיא הציבורית מורדים בכבוד שמים בצורה מחפירה כ"כ.

ד.מ.
נתן תודה: 26 פעמים
קיבל תודה: 96 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ד.מ. » 28 יולי 2020, 21:55

אני הצטרפתי אל העצומה
לא מ"דין" מחאה, ולא מ"דין" הצלת יהודים, ולא משום 'דין' אחר
אלא מרגש יהודי פשוט שלא מסוגל לראות שעושים שיימינג לאבא שלו
ומי שאין לו את הרגש הזה לא יכול להתווכח ע"ז ובעזהי"ת יבא עם הזמן

מאור עינים
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 5 פעמים

שליחה על ידי מאור עינים » 28 יולי 2020, 21:56

מתבונן לעומק כתב:
לענ"ד אין בזה חובת מחאה

אני לא יודע מה עיקר ומה טפל,
אבל מזעזע לחשוב שיש יהודי שחושב שמותר שלא יהיה איכפת לנו מה קורה עם בניו של הקב"ה והרי רוב רובם כתינוקות שנשבו וא"צ לפנים בדור המשוקע בטומאה, ועלינו יש תביעה לנסות ללמד כל יהודי את דרך האמת, 
לא החזו"א חשב כך ולא הרב שך ולא יתר גדולי הדורות, ששמו ושמים נפשם לקרב עוד יהודי תועה לדרך ה',
בשם ר' חיים גריינמן שמעתי שאמר [בערך בנוסח זה] כל יהודי יתבע אותנו למה לא למדנו אותו שיש הקב"ה ויש תורה וכו'.

על כל פנים
נתן תודה: 7 פעמים
קיבל תודה: 2 פעמים

שליחה על ידי על כל פנים » 28 יולי 2020, 22:20

לא מדובר כאן בקירוב. תמוה שמניחים כדבר פשוט שהחילונים הם תינוקות שנשבו כשזה מחלוקת הפוסקים. מה שמחו גדול"י בחילונים רק משום חילול ה' שנראה שמדינה "יהודית" (כאילו) מחלל שבת, או שבירושלים עיה"ק יש תועבה וכו'.
כאן יש טינוף בזבל, אין לנו עסק בזה כמש"כ הרב @מתבונן לעומק

אברהם העברי
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 202 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברהם העברי » 28 יולי 2020, 22:28

זה רגש יהודי פשוט שאם מישהו מבזה את אבא שלו הוא ימחה בו הגם שבאמת אין העניין מבזה כלום
ובר מן דיין אתה חולק על המושג חילול ה' ???
(לעצם העניין אין לי מושג על מה מדובר ואני ג"כ מעדיף לא לדעת ואינני חותם בלא שאדע על מה הנני חותם)

פותח הנושא
טוביה פריד

שליחה על ידי טוביה פריד » 28 יולי 2020, 22:31

לכל התוקפים והנלחצים
בין כה וכה.
רציתי להבין למה זה אמור לכאוב ולהפריע ליהודים,שיהודי חושב שאולי כן ראוי שיהיה לו ערבות וכו'..
"אחרונים שלא נתגלה עוונם לא נתגלה קיצם" ואיירי על שנאת חינם וכו עיי''ש (יומא ט). איני רוצה לבוא אחר המלך ולומר שזה בגדר של שנאת חינם,
אבל בהחלט אם יהודי רואה חילולי שבת וכו' ואומר בשרירות ליבו "לא אכפת לי''וכו' כי אני צריך לדאוג רק לציבור החרדי הסוטה רח''ל(גם אם יטען שיש גדולים שאומרים כך), אני חושב שיש בזה
מן החסרון ומן החורבן.

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 28 יולי 2020, 22:31

על כל פנים כתב:
28 יולי 2020, 22:20
לא מדובר כאן בקירוב. תמוה שמניחים כדבר פשוט שהחילונים הם תינוקות שנשבו כשזה מחלוקת הפוסקים. מה שמחו גדול"י בחילונים רק משום חילול ה' שנראה שמדינה "יהודית" (כאילו) מחלל שבת, או שבירושלים עיה"ק יש תועבה וכו'.
איך אפשר לומר שהם תינוקות שנשבו, אם הם לא נשבו, ואין לך כל אחד ואחד מישראל שאין לו ידיעת בית הרב?

והטיעון "הם לא מבינים את עומק / נועם / יוקר / גדולת התורה הקדושה" הוא טיעון לא ברור. יש רק נפקא מינה אולי לזה שאין להם ידיעה באיסורים פרטיים, כגון בורר או טוחן וכדומה, ואולי על זה ישנה מחלוקת, אבל לא על עיקר היסוד של תינוק שנשבה (אלא אם כן מישהו יסביר לי מדוע אני טועה).

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 28 יולי 2020, 22:38

אברהם העברי כתב:
28 יולי 2020, 22:28
זה רגש יהודי פשוט שאם מישהו מבזה את אבא שלו הוא ימחה בו הגם שבאמת אין העניין מבזה כלום
ובר מן דיין אתה חולק על המושג חילול ה' ???
(לעצם העניין אין לי מושג על מה מדובר ואני ג"כ מעדיף לא לדעת ואינני חותם בלא שאדע על מה הנני חותם)
אדרבה ואדרבה.

ראה נא, במי מתקיים חילול השם.

אמר רב כגון אנא האי שקילנא בישרא מטבחא ולא יהיבנא דמי לאלתר וכו' רבי יוחנן אמר כגון אנא דמסגינא ארבע אמות בלא תורה ובלא תפילין וכו'

אמור מעתה, במי מתקיים חילול השם, ברב, וברבי יוחנן, (כביכול), לא בליצני החצר של רשות השידור הישראלית

על כל פנים
נתן תודה: 7 פעמים
קיבל תודה: 2 פעמים

שליחה על ידי על כל פנים » 28 יולי 2020, 22:39

טוביה פריד כתב:
28 יולי 2020, 22:31
לכל התוקפים והנלחצים
בין כה וכה.
רציתי להבין למה זה אמור לכאוב ולהפריע ליהודים,שיהודי חושב שאולי כן ראוי שיהיה לו ערבות וכו'..
"אחרונים שלא נתגלה עוונם לא נתגלה קיצם" ואיירי על שנאת חינם וכו עיי''ש (יומא ט). איני רוצה לבוא אחר המלך ולומר שזה בגדר של שנאת חינם,
אבל בהחלט אם יהודי רואה חילולי שבת וכו' ואומר בשרירות ליבו "לא אכפת לי''וכו' כי אני צריך לדאוג רק לציבור החרדי הסוטה רח''ל(גם אם יטען שיש גדולים שאומרים כך), אני חושב שיש בזה
מן החסרון ומן החורבן.

כואב שמתייחסים כלל לזבל

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 28 יולי 2020, 22:47

טוביה פריד כתב:
לכל התוקפים והנלחצים
בין כה וכה.
מן החסרון ומן החורבן.
אני אישית לא תקפתי אותך. אבל שים לב שאתה מייחס לאחרים מושגים שקיימים אצלך, כמו "מפריע" או "כואב"

לא מפריע ולא כואב, שתבקש לחתום על עצומות כאוות נפשך. ציינתי רק שאתה עושה להם שירות ממש מעולה ובחינם. אם לא הייתי מניח שכוונותיך טהורות הייתי יכול לתאר לעצמי שאתה בכלל מנסה להשיג את התוצאה ההפוכה, אבל כמובן שאני לא חושד בך.

יש גם עוד כמה דברים תמוהים, שאני רואה פה בהקשר של הדיון הנוכחי, אבל אני  מבין שזאת תגובה מושרשת.

לישועתך קויתי השם
נתן תודה: 507 פעמים
קיבל תודה: 71 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי לישועתך קויתי השם » 28 יולי 2020, 23:28

למה יש עניין להחזיר בתשובה אנשים חילונים, אם אין "דין" מחאה? נשנה את הכותרת והכל יבא על מקומו בשלום...

ד.מ.
נתן תודה: 26 פעמים
קיבל תודה: 96 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ד.מ. » 28 יולי 2020, 23:47

HaimL כתב:
28 יולי 2020, 22:38
אדרבה ואדרבה.

ראה נא, במי מתקיים חילול השם.

אמר רב כגון אנא האי שקילנא בישרא מטבחא ולא יהיבנא דמי לאלתר וכו' רבי יוחנן אמר כגון אנא דמסגינא ארבע אמות בלא תורה ובלא תפילין וכו'

אמור מעתה, במי מתקיים חילול השם, ברב, וברבי יוחנן, (כביכול), לא בליצני החצר של רשות השידור הישראלית

אמנם אמרתי שא"א להתווכח על רגש זה
אבל מעניין אותי איך אתה מבין את הטענה "למה יאמרו מצרים ברעה הוציאם וכו'" או "למה יאמרו הגוים איה אלוקיהם"? 
איך אתה מבין "ויתעצב אל לבו" או את "מתישין כח של מעלה"?
איך אתה מסביר את המשנה בסנהדרין (נו.) והדיינים עומדים על רגליהם וקורעין ולא מאחין?
מה דעתך על התייחסות הנביאים אל חירוף אלוקים חי במלכים ב' פי"ח וי"ט?

מאור עינים
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 5 פעמים

שליחה על ידי מאור עינים » 29 יולי 2020, 00:08

HaimL כתב:
על כל פנים כתב:
איך אפשר לומר שהם תינוקות שנשבו, אם הם לא נשבו, ואין לך כל אחד ואחד מישראל שאין לו ידיעת בית הרב?

והטיעון "הם לא מבינים את עומק / נועם / יוקר / גדולת התורה הקדושה" הוא טיעון לא ברור. יש רק נפקא מינה אולי לזה שאין להם ידיעה באיסורים פרטיים, כגון בורר או טוחן וכדומה, ואולי על זה ישנה מחלוקת, אבל לא על עיקר היסוד של תינוק שנשבה (אלא אם כן מישהו יסביר לי מדוע אני טועה).

כבר ידועים בזה דברי החזו"א וא"צ לפנים, וגם כ"ז נידון לגבי דין מומר וכדו', וע"ז איכא מאן דס"ל שאינם חשובים תינוקות שנשבו, 
אבל ענין להוכיח ולקרב [במחאה הנ"ל איני יודע טיבה] לכו"ע ודאי חובה עלינו לגלות את תורת ה', לאנשים שלא לימדו אותם שיש ה' בעולם ושהוא נתן לנו תורה, הרי אלו בניו של הקב"ה, 
[זכרוני שהיו אברכים בכולל של הגר"מ שפירא זצוק"ל שלא רצו כ"כ ללמוד עם רחוקים, הגר"מ אמר להם [תוכן דבריו] בכל יום ויום אנו מבקשים בתחינה "לשמוע ללמוד וללמד" והקב"ה נתן לכם אפשרות ללמד ב"קל" מי ייסרב לזה ודפח"ח]

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 29 יולי 2020, 00:51

מאור עינים כתב:
29 יולי 2020, 00:08
HaimL כתב:
על כל פנים כתב:

כבר ידועים בזה דברי החזו"א וא"צ לפנים, וגם כ"ז נידון לגבי דין מומר וכדו', וע"ז איכא מאן דס"ל שאינם חשובים תינוקות שנשבו, 
אבל ענין להוכיח ולקרב [במחאה הנ"ל איני יודע טיבה] לכו"ע ודאי חובה עלינו לגלות את תורת ה', לאנשים שלא לימדו אותם שיש ה' בעולם ושהוא נתן לנו תורה, הרי אלו בניו של הקב"ה, 
[זכרוני שהיו אברכים בכולל של הגר"מ שפירא זצוק"ל שלא רצו כ"כ ללמוד עם רחוקים, הגר"מ אמר להם [תוכן דבריו] בכל יום ויום אנו מבקשים בתחינה "לשמוע ללמוד וללמד" והקב"ה נתן לכם אפשרות ללמד ב"קל" מי ייסרב לזה ודפח"ח]
כמובן שיש מצווה ללמד תורה. ואפילו דהע"ה שלא למד מאחיתופל אלא ב' דברים וכו'. זה לא אומר שהם בורים גמורים, כמו תינוק שנשבה. אבל, אם א"צ לפנים, אז פני ילכו והניחותי לך.

פותח הנושא
טוביה פריד

שליחה על ידי טוביה פריד » 29 יולי 2020, 00:58

המסקנה המתבקשת היא לחשוב פעם ןפעמיים ושלוש לפני שמעלים פה משהו כי כל "פן השמר ואל הוא לאו דבל יראה."

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 0 אורחים