חובת המחאה

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

HaimL
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 492 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: חובת המחאה

שליחה על ידי HaimL » 29 יולי 2020, 01:03

טוביה פריד כתב:
29 יולי 2020, 00:58
המסקנה המתבקשת היא לחשוב פעם ןפעמיים ושלוש לפני שמעלים פה משהו כי כל "פן השמר ואל הוא לאו דבל יראה."
חס ושלום. אבל, כבר אמר טרומן, אם אינך יכול לסבול את החום וכו'

בר בי רב דחד יומא
נתן תודה: 47 פעמים
קיבל תודה: 58 פעמים

שליחה על ידי בר בי רב דחד יומא » 29 יולי 2020, 01:09

ברוך ה' כבר קרובים מאוד 25000 האחרונים עוד יכולים לחטוף ונראה לי שכל אחד שיש לו כתובות מייל של חברים משפחה וכדו' יכול לצרף אותם בלי ידיעתם כשירשום את שמם והכתובת מייל שלהם ואין לך ניחא ליה לאיניש גדול מזה

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 29 יולי 2020, 01:12

בר בי רב דחד יומא כתב:
29 יולי 2020, 01:09
ברוך ה' כבר קרובים מאוד 25000 האחרונים עוד יכולים לחטוף ונראה לי שכל אחד שיש לו כתובות מייל של חברים משפחה וכדו' יכול לצרף אותם בלי ידיעתם כשירשום את שמם והכתובת מייל שלהם ואין לך ניחא ליה לאיניש גדול מזה
סברא מעניינת. שנדבר על זה?

בר בי רב דחד יומא
נתן תודה: 47 פעמים
קיבל תודה: 58 פעמים

שליחה על ידי בר בי רב דחד יומא » 29 יולי 2020, 01:18

HaimL כתב:
29 יולי 2020, 01:12
בר בי רב דחד יומא כתב:
29 יולי 2020, 01:09
סברא מעניינת. שנדבר על זה?

למה לא

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 29 יולי 2020, 01:23

ד.מ. כתב:
28 יולי 2020, 23:47
HaimL כתב:
28 יולי 2020, 22:38
אברהם העברי כתב:
28 יולי 2020, 22:28

מה מקומם בזה ? זה רגש יהודי פשוט שאם מישהו מבזה את אבא שלו הוא ימחה בו הגם שבאמת אין העניין מבזה כלום
ובר מן דיין אתה חולק על המושג חילול ה' ???
(לעצם העניין אין לי מושג על מה מדובר ואני ג"כ מעדיף לא לדעת ואינני חותם בלא שאדע על מה הנני חותם)
אדרבה ואדרבה.

ראה נא, במי מתקיים חילול השם.

אמר רב כגון אנא האי שקילנא בישרא מטבחא ולא יהיבנא דמי לאלתר וכו' רבי יוחנן אמר כגון אנא דמסגינא ארבע אמות בלא תורה ובלא תפילין וכו'

אמור מעתה, במי מתקיים חילול השם, ברב, וברבי יוחנן, (כביכול), לא בליצני החצר של רשות השידור הישראלית

אמנם אמרתי שא"א להתווכח על רגש זה
אבל מעניין אותי איך אתה מבין את הטענה "למה יאמרו מצרים ברעה הוציאם וכו'" או "למה יאמרו הגוים איה אלוקיהם"? 
איך אתה מבין "ויתעצב אל לבו" או את "מתישין כח של מעלה"?
איך אתה מסביר את המשנה בסנהדרין (נו.) והדיינים עומדים על רגליהם וקורעין ולא מאחין?
מה דעתך על התייחסות הנביאים אל חירוף אלוקים חי במלכים ב' פי"ח וי"ט?
זאת כבר טענה ראויה לשמה.

כלומר, אתה מזהה כאן כמה אופנים של חילול השם

1. האפשרות שיחשבו שהקב"ה חלש. ובלתי בעל יכולת.
2. האפשרות להראות כאילו אין עלינו מרותו של הקב"ה
3. ברכת השם. 

נראה לי שזה מסכם את רוב המובאות שכתבת, וטענתך היא שאם לדעתי הקב"ה כל כך גדול אז מדוע "אכפת לו"

אני מפספס משהו? 

סמל אישי של משתמש

אברך
נתן תודה: 778 פעמים
קיבל תודה: 389 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברך » 29 יולי 2020, 01:28

זך הרעיון כתב:
28 יולי 2020, 21:50
מתבונן לעומק כתב:
28 יולי 2020, 20:18
לענ"ד אין בזה חובת מחאה
אנחנו מוטל עלינו לדאוג רק לציבור החרדים לדבר ה' ומה אכפת לנו מאחרים שישקעו בטומאותיהם
אני יודע שיכולים לחשוב שזה מוזר
אבל שמעתי את זה מרבותיי (אני לא רוצה לפרט שמות, אבל מגדולי בעלי המחשבה בדור ) שעיקר חובת מחאה בדורינו הוא כלפי אלו החרדים שסוטים מהדרך רח"ל
וד"ל

מרנא הגרי"ש אלישיב זי"ע חלק על הדברים מכל וכל וכפי שזוכרים כולם על הוראתו לצאת ולמחות כנגד מצעד הגאווה בירושלים, אמנם זה לא סותר שכאן זה לא דומה שכאן מדובר בתכנית טלוויזיה שמבלעדי כך כל התכנים שם פסולים, וכל דברי מרן זצ"ל היה על החילול ה' הנורא שבפרהסיא הציבורית מורדים בכבוד שמים בצורה מחפירה כ"כ.

לענ"ד יש לחלק לכיוון ההפוך, כאן מדובר במשהו שב"ה לכולנו אין מושג מהו, וגם אין לנו אפשרות (ורצון) לדעת מהו. בסה"כ מדובר על כמה לחיצות כפתור, ועי"ז אתה מונע יהודים תמימים מעיוות דעת.
לגבי אותו מצעד, אינני יודע מה בדיוק הורה הגריש"א זצוק"ל, והאם ידע בדיוק מה טיבו של המצעד, אבל לענ"ד עצם המאבק פשוט הכניס מושגים קלוקלים לילדים, נערים, בחורים ואפילו אברכים תמימים שעד אותו הזמן לא ידעו בכלל על מושגים משוקצים אלו (ביניהם עבדך הנאמן...), נחשפו לפתע לעולם של טומאה וזוהמה.
כך לענ"ד.
נ. ב. אם ידוע לך בבירור שהגריש"א ידע כל הפרטים ואעפ"כ הורה מה שהורה, הרי שדעתי בטלה ומבוטלת כמובן. וכל דברי באו אך ורק כתלמיד הדן בקרקע.

אמונת אומן
נתן תודה: 248 פעמים
קיבל תודה: 630 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 29 יולי 2020, 01:31

מתבונן לעומק כתב:
לענ"ד אין בזה חובת מחאה
אנחנו מוטל עלינו לדאוג רק לציבור החרדים לדבר ה' ומה אכפת לנו מאחרים שישקעו בטומאותיהם
אבל שמעתי את זה מרבותיי (אני לא רוצה לפרט שמות, אבל מגדולי בעלי המחשבה בדור ) שעיקר חובת מחאה בדורינו הוא כלפי אלו החרדים שסוטים מהדרך רח"ל
וד"ל
כך מדבר בן מלך על אחיו שלא זכו להתחנך בארמון?
מה אכפת לנו? 
רח''ל מהאי דעתא! 

אמונת אומן
נתן תודה: 248 פעמים
קיבל תודה: 630 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 29 יולי 2020, 01:35

HaimL כתב:
28 יולי 2020, 22:31
איך אפשר לומר שהם תינוקות שנשבו, אם הם לא נשבו, ואין לך כל אחד ואחד מישראל שאין לו ידיעת בית הרב?
כנראה מעולם לא קשרת שיחה של ממש עם חילוני מרעננה!
הם שבויים לגמרי בבורותם, יודעים הרבה פחות מדורו של החזו"א, מסכנים הם, ועלינו ללמדם ככל האפשר.

זך הרעיון
נתן תודה: 3 פעמים
קיבל תודה: 27 פעמים

שליחה על ידי זך הרעיון » 29 יולי 2020, 04:58

אברך כתב:
29 יולי 2020, 01:28
נ. ב. אם ידוע לך בבירור שהגריש"א ידע כל הפרטים ואעפ"כ הורה מה שהורה, הרי שדעתי בטלה ומבוטלת כמובן. וכל דברי באו אך ורק כתלמיד הדן בקרקע.
דברי מרן הגרי"ש זי"ע הובאו בעמודו הראשון של יתד נאמן דאז שעל כל בני הישבות ואברכי הכוללים להשתתף במחאה בכיכר השבת.

תלמיד המשגיח
נתן תודה: 44 פעמים
קיבל תודה: 11 פעמים

שליחה על ידי תלמיד המשגיח » 29 יולי 2020, 05:20

HaimL כתב:
אברהם העברי כתב:
HaimL כתב:
28 יולי 2020, 22:13

זה כבר ממש מקומם. 

כִּֽי־יְהֹוָ֣ה עֶלְי֣וֹן נוֹרָ֑א
  מֶ֥לֶךְ גָּ֝ד֗וֹל עַל־כׇּל־הָאָֽרֶץ׃

ובשר ודם קטן וטיפש עושה לו "שיימינג".
מה מקומם בזה ? זה רגש יהודי פשוט שאם מישהו מבזה את אבא שלו הוא ימחה בו הגם שבאמת אין העניין מבזה כלום
(לעצם העניין אין לי מושג על מה מדובר ואני ג"כ מעדיף לא לדעת ואינני חותם בלא שאדע על מה הנני חותם)
אדרבה ואדרבה.

אמר רב כגון אנא האי שקילנא בישרא מטבחא ולא יהיבנא דמי לאלתר וכו' רבי יוחנן אמר כגון אנא דמסגינא ארבע אמות בלא תורה ובלא תפילין וכו'

אמור מעתה, במי מתקיים חילול השם, ברב, וברבי יוחנן, (כביכול), לא בליצני החצר של רשות השידור הישראלית

הלא זוהי טענת הרשע מה צורך לבורא בעבודתי (עיין בחוה"ל שער יחוד המעשה). וכמו כן בעבודת אחרים. והמקרא צווח 'תנו עז לאלקים'. 'וכל מה שברא הקב"ה בעולמו לא בראו אלא לכבודו'.
התעלה על דעתך שאותם אלו יוצרי אותה תוכנית ומחולליה, לא יתבעו על חילול השם. הייאמר להם לא חיללתם שמו ית' כי אינכם אלא בשר ודם קטן וטיפש, הלא חלילה מלומר כן. כי אכן כן 'ואביתה תהילה מגלומי גוש מגרי גיא, וכו' מקרוצי חומר מקבוצי מטה',  ו-ה-י-א  ת-ה-י-ל-ת-ך.
ולכשעצמי אינני חושב שראוי לנו להכניס עצמנו ולמחות בחילול ה' הלזה, שאין לנו שיג ושיח עמהם, ןמן השמיים ירחמו.

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 29 יולי 2020, 08:30

תלמיד המשגיח כתב:
29 יולי 2020, 05:20
HaimL כתב:
אברהם העברי כתב:

אדרבה ואדרבה.

הלא זוהי טענת הרשע מה צורך לבורא בעבודתי (עיין בחוה"ל שער יחוד המעשה). וכמו כן בעבודת אחרים. והמקרא צווח 'תנו עז לאלקים'. 'וכל מה שברא הקב"ה בעולמו לא בראו אלא לכבודו'.
התעלה על דעתך שאותם אלו יוצרי אותה תוכנית ומחולליה, לא יתבעו על חילול השם. הייאמר להם לא חיללתם שמו ית' כי אינכם אלא בשר ודם קטן וטיפש, הלא חלילה מלומר כן. כי אכן כן 'ואביתה תהילה מגלומי גוש מגרי גיא, וכו' מקרוצי חומר מקבוצי מטה',  ו-ה-י-א  ת-ה-י-ל-ת-ך.
ולכשעצמי אינני חושב שראוי לנו להכניס עצמנו ולמחות בחילול ה' הלזה, שאין לנו שיג ושיח עמהם, ןמן השמיים ירחמו.

כלל וכלל לא. מצוות עשה ול"ת הן אבסולוטיות. הקב"ה ציווה איזה דבר לעשות או שלא לעשות, וכל כמה שאני שייך בזה (אלמנה לכה"ג, גו"ח לכהן הדיוט, א"א לעלמא) רבוצה עליי גזירת המלך.

אבל חילול השם הוא לא אבסולוטי כלל וכלל. באנלוגיה לנזיקין, הכל לפי המבייש והמתבייש. אם אני מה שנקרא בפי העם "דתי", ויראו אותי עובר עבירה גסה, זה יהיה חילול השם. אבל אם יראו אותי מתבטל מתורה, אז לא. אבל אם יראו את הג"ר... (כל אחד ישלים לפי הג"ר שלו) מתבטל מתורה, זה יהיה חילול השם גדול, לפי מעלתו.

ולכן, אם ליצן אחד מתחפש למשה רבנו ומרביץ עם שני 
לוחות הברית כביכול על ליצן אחר, ליצנות יש כאן חילול השם אין כאן. 

אנונימי
נתן תודה: 9 פעמים
קיבל תודה: 37 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אנונימי » 29 יולי 2020, 09:07

מתבונן לעומק כתב:
לענ"ד אין בזה חובת מחאה
וד"ל

אבל כלפי אלו שסוטים מן הדרך רח"ל וד"ל, הרי בודאי שוב דעת גדולי בעלי המחשבה שבדור, שכבר לא ראויין באמת לשם הקדוש ''חרדים''  וא"כ הרי ממילא הדר דינא שאין חובת מחאה כלפיהם?

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 29 יולי 2020, 09:40

רח"ל וד"ל - ואכמ"ל

DS054
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 1 פעמים

שליחה על ידי DS054 » 29 יולי 2020, 10:51

שמתי לב שאחד הכותבים כתב את שם ה' באותיותיו, רציתי להעיר שיש בזה נידון הלכתי האם כשאתה עובר מסך עם שם ה' אם שייך בזה משום מחיקת שם ה' [עי' בספר גנזי הקודש]

ספר וסופר
נתן תודה: 253 פעמים
קיבל תודה: 470 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ספר וסופר » 29 יולי 2020, 11:08

לא הייתי רוצה להיחשף לזה, אבל עכשיו אני מצטרף לכל אלו שמוחים וכואבים על חילול הקודש

מאוד מפליא אותי מי יכול לדבר בשוויון נפש על שימוש מזלזל בשם הוי"ה ב"ה, יהיה מה שיהיה.
ואיך ניתן לצייר בדעת מצב שבו יושבים בניו של מקום וצופים בזלזול שמו הנורא, 'כי גדול שמי בגויים ובכל מקום מוגש מוקטר לשמי', 'רם על כל גוים הוי"ה על השמים כבודו'.

והרי לא נתגדל דוד המלך אלא מכח הזעזוע שהיה לו מדיבוריו של גלית, אשר ביזה שמו של מקום.

דמוע תדמע עין על המצב, ואין מנחם.

שמע ישראל הוי"ה אלוקינו הוי"ה אחד.
וזרחה לכם יראי שמי שמש צדקה ומרפא בכנפיה.

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 29 יולי 2020, 11:29

DS054 כתב:
29 יולי 2020, 10:51
שמתי לב שאחד הכותבים כתב את שם ה' באותיותיו, רציתי להעיר שיש בזה נידון הלכתי האם כשאתה עובר מסך עם שם ה' אם שייך בזה משום מחיקת שם ה' [עי' בספר גנזי הקודש]
האם כשאתה מדפדף בספר, זה נידון כמוחק שם השם?

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 29 יולי 2020, 11:36

ספר וסופר כתב:
29 יולי 2020, 11:08
לא הייתי רוצה להיחשף לזה, אבל עכשיו אני מצטרף לכל אלו שמוחים וכואבים על חילול הקודש

מאוד מפליא אותי מי יכול לדבר בשוויון נפש על שימוש מזלזל בשם הוי"ה ב"ה, יהיה מה שיהיה.
ואיך ניתן לצייר בדעת מצב שבו יושבים בניו של מקום וצופים בזלזול שמו הנורא, 'כי גדול שמי בגויים ובכל מקום מוגש מוקטר לשמי', 'רם על כל גוים הוי"ה על השמים כבודו'.

והרי לא נתגדל דוד המלך אלא מכח הזעזוע שהיה לו מדיבוריו של גלית, אשר ביזה שמו של מקום.

דמוע תדמע עין על המצב, ואין מנחם.

שמע ישראל הוי"ה אלוקינו הוי"ה אחד.
וזרחה לכם יראי שמי שמש צדקה ומרפא בכנפיה.
אתם מבלבלים בין זה שגויים מחרפים את עם ישראל בא-להיו, שאין לו יכולת להגן על עם ישראל, והרי זאת התרסה גלויה כלפי שמיא

מִבִּלְתִּ֞י יְכֹ֣לֶת יְ---הֹ---וָ֗---ה לְהָבִיא֙ אֶת־הָעָ֣ם הַזֶּ֔ה אֶל־הָאָ֖רֶץ אֲשֶׁר־נִשְׁבַּ֣ע לָהֶ֑ם וַיִּשְׁחָטֵ֖ם בַּמִּדְבָּֽר׃

לבין ליצן טיפש שאומר את שמו של הקב"ה כדי לשעשע שוטים כמוהו. אני מתפלא איך זה בכלל אכפת למישהו, ואני חושב שזה מגיע ממקום כמו הסיפור על ההוא שנה ופירש'ניק עם השיקסע

ד.מ.
נתן תודה: 26 פעמים
קיבל תודה: 95 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ד.מ. » 29 יולי 2020, 11:57

נראה שיש לך תפיסה מסויימת באלוקות אשר משו"כ אין לך כל רגש כלפיו וע"כ אשמח להתייחסות פשוטה לשאלות שהצגתי לעיל [אני לא כ"כ מבין מה כתבת לעיל זה היה נראה כאילו אתה מסכם את דברי לקראת פתיחת דיון, ולא אני לא מחפש דיון, אני מחפש שתענה תשובה פשוטה.
ואם לא נוכל לדון על הקב"ה, הלא הם מבזים את גדולי אומתנו את האבות ואת משה רבינו, האם אותם ג"כ אינך חווה כאבות ממש כמו שאבא שלך הוא אבא שלך, אם היו עושים צחוק מאבא שלך או מהרב שלך ג"כ לא היית מתרגש כיון שזו סה"כ ליצני חצר עם תת רמה, אתמהה

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה”

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח