פתגם הרב קוק זצ"ל

ענייני מוסר ומחשבה

תלמיד המשגיח
נתן תודה: 34 פעמים
קיבל תודה: 7 פעמים
סטטוס: לא מחובר

Re: פתגם הרב קוק זצ"ל

שליחה על ידי תלמיד המשגיח » 29 יולי 2020, 18:35

HaimL כתב:
29 יולי 2020, 18:26
לא אמרתי שאני מרוצה, ולא ירדת לסוף דעתי.

אדם שמדליק טלוויזיה, מה הוא רוצה? אולי 15% רוצים ללמוד ולהחכים. 85% רוצים להתבדר.

אף אחד שמדליק טלוויזיה ורואה תכנית כזאת לא אומר לעצמו "עכשיו אני הולך ללמוד קצת דעות כוזבות על תורת ישראל" כי אם זה מה שהוא רוצה, הוא יקרא ספרות בנושא, וישנה ספרות עשירה מאוד, בנושאי כפירה וחקירה. עשירה עד מאוד.

הוא רוצה לצחוק. ממה אדם צוחק, בדרך כלל? ממה שמוכר לו וקרוב אל לבו (כמאמר הפתגם, it's funny, 'cause it's true). הראה את התכנית הזאת לאנשים שאינם מכירים את ישראל ואביהם שבשמיים, והם ימשכו בכתפיים ויחייכו בנימוס. הראה אותה לישראלי ממוצע, והוא יתגלגל מצחוק. מדוע, מפני שהוא למד, וקרא, ויודע ידע בסיסי. הוא לא בא ללגלג על שום דבר. הוא בסה"כ מגיב לסיטואציה מצחיקה, כמו כל אדם אחר. לומר שזה טוב, זאת לא אמרתי. לומר שזה נורא? אדרבה, נסה להתמודד לא עם הליצנים, אלא עם הפרופסורים והמלומדים. אני מניח שאתה תתגעגע לכלים הריקים שעושים תכניות כאלו
אוקיי הבנתי כעת את כוונתך. אבל אני מסכים רק מצד ציבור הצופים (חלקית), לא מצד השחקנים והאמנים. 
בכל זאת אם היו מרגשים קשר יותר למסורת זה לא כ"כ מצחיק. וגם האמנים עצמם המעשה שלהם הוא נורא.
ומה שבסוף זה פועל על העם פועל יותר מכל המלומדים והחכמים, ליצנות אחת... ולא, לא אתגעגע לכלים הללו כנראה.
וחוץ מזה כיון שנראה לי שלא ראית התוכנית הזו, אתה חושב שהם עושים מעשים משונים בשם משה רבינו, הבעיה שהם מעמידים את המסרים שהעם מאמין שהם נכונים - שבשטחיות נראה שהם התורה, בצורה מאד מעוותת. בבחי' תרגום התורה ליוונית.

בחור_צעיר
נתן תודה: 66 פעמים
קיבל תודה: 25 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בחור_צעיר » 30 יולי 2020, 11:51

הצדיקים האמיתיים (בלבד!!) אינם קובלים על הרשעה.
אבל אנחנו כן.

וחוץ מזה, שמשפט אחד של הרב קוק זצ"ל(שגמעתי בשקיקה את ספריהם של תלמידיו) לא אומר שאנחנו צריכים להפסיק לקנא לכבוד ה' יתברך כמו שקינאו אבותינו 3300 שנה.

פותח הנושא
HaimL
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 477 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי HaimL » 30 יולי 2020, 12:21

בחור_צעיר כתב:
30 יולי 2020, 11:51
אבל אנחנו כן.

וחוץ מזה, שמשפט אחד של הרב קוק זצ"ל(שגמעתי בשקיקה את ספריהם של תלמידיו) לא אומר שאנחנו צריכים להפסיק לקנא לכבוד ה' יתברך כמו שקינאו אבותינו 3300 שנה.
פעם כאשר הצדיקים הטהורים קינאו לשם השם, אפשר לומר שזה היה "כוחות" (אתם הצעירים עדיין אומרים את זה?)

כאשר אליהו הנביא יצא לקנא לשם השם הוא פגש מולו את אחאב מלך ישראל. אנחנו יודעים מהגמרא שגם המלכים שנחשבים רשעים היו גדולים מאוד במעלתם. 

כאשר אנשים היום באים לחתום על עצומות נגד תכנית אידיוטית כזאת או אחרת, זה כאילו שהיית שוקל במאזניים, בכף אחת גמרא יבמות, ובכף השנייה כלבלב שוטה. הייתכן לשקול את זה לעומת זה?

בחור_צעיר
יצירת קשר:

שליחה על ידי בחור_צעיר » 30 יולי 2020, 18:28

HaimL כתב:
30 יולי 2020, 12:21
בחור_צעיר כתב:
30 יולי 2020, 11:51
אבל אנחנו כן.

פעם כאשר הצדיקים הטהורים קינאו לשם השם, אפשר לומר שזה היה "כוחות" (אתם הצעירים עדיין אומרים את זה?)

כאשר אליהו הנביא יצא לקנא לשם השם הוא פגש מולו את אחאב מלך ישראל. אנחנו יודעים מהגמרא שגם המלכים שנחשבים רשעים היו גדולים מאוד במעלתם. 

כאשר אנשים היום באים לחתום על עצומות נגד תכנית אידיוטית כזאת או אחרת, זה כאילו שהיית שוקל במאזניים, בכף אחת גמרא יבמות, ובכף השנייה כלבלב שוטה. הייתכן לשקול את זה לעומת זה?

מחילה, אך טענותייך בהודעה זו אינן רציניות ואינן בעלות משקל אמוני ותורני.

אני די בקיא בתורת הרב קוק זצ"ל, והוא מעולם לא שלל רגשות טבעיים שנובעים מאמונה תמימה- להפך, וזה ידוע.

העומקים היפהפיים שהרב קוק מסביר לנו באפיקים שונים ברחבי התורה ומעמיד לנו את האידיאל הרוחני של עם ישראל וכו' וכו' - כל זה צריך לבוא כקומה נוספת, על גבי אמונה תמימה עם אהבת ה' (אהבה רגשית) ויראת ה' (רגשית, כגון יראת העונש + יראת רוממות של פליאה כמו ילד שנפעם מבניין בעל 50 קומות כשעומד מתחתיו), וקנאת ה' (רגשית ולא פילוסופית).

אני לא יודע אם אתה בקיא בתורת הנפש של הרב קוק, אך הוא למיטב זכרוני מסביר שבנפש הבהמית מידות הלב משפיעות על השכל לרעה. כלומר הן יכולות להופכו לעבד שלהן.
אז אם מידות הלב כמו אהבת ה' ויראת ה' וקנאת ה' אינן קיימות בכח ובפועל בצורה מספיק חזקה - השכל הפילוסופי יהיה מקולקל בעצמו. ותיווצר לאדם בראשו תילי תילים של פלפולים שהם נגד התורה, ומתלבשים בתוך דברי תורה, כי כידוע יש 70 פנים לתורה של הסטרא אחרא, והם יודעים להתלבש יפה מאד בתוכה.

מתוך יראת כבוד לרב קוק זצ"ל, ומתוך לימוד תורתו, אין סיכוי שהוא ביטל מצוות דאורייתא כמו אהבה יראה וקנאה בסיסית.

עוד דבר, אמונה פילוסופית היא לא מספיקה כדי להתמודד על נסיונות היום-יום המלאים במטענים רגשיים. דווקא האמונה והמידות הרגשיות עומדות מולן בעוצמה.

עוד דבר, מי שמסר את נפשו על קידוש ה' בימי הגלות והחורבן היו דווקא האנשים הפשוטים עם האמונה התמימה ולא הפילוסופים.
כמובן שאלו שהיה להם אמונה תמימה משולבת עם אמונה שכלית מסרו את נפשם יותר מכולם. וזה האידיאל, אמונה שכלית שבנויה על אמונה טבעית רגשית. (ראה הפתיחה ל"אורות התשובה" של הרב קוק, ועוד מקורות רבים)

פותח הנושא
HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 30 יולי 2020, 18:44

אני לא מצוי בכתביו של הרב קוק זצ"ל לא טענתי כאן שום דבר שקשור לתורות נפש מכל סוג שהוא.
אני רק ציטטתי אמירה (כנראה סוג של אמירה פוליטית), מאת אדם גדול, וזאת כדי לתמוך את טענתי, שאין טעם לבוא ולרדת לרמתם של הטלוויזיוניסטים.

ואם אתה חש צורך להשתפך ברגשות עזים (דבר שאני כופר בו אך לא באופן מוחלט), אז בכה כרצונך. אבל, לפחות אל תכלים אותי, עם כל מיני עצומות שעצם הגשתן היא ניצחון לצד שכנגד

בחור_צעיר
יצירת קשר:

שליחה על ידי בחור_צעיר » 30 יולי 2020, 19:16

HaimL כתב:
30 יולי 2020, 18:44
אני לא מצוי בכתביו של הרב קוק זצ"ל לא טענתי כאן שום דבר שקשור לתורות נפש מכל סוג שהוא.
אני רק ציטטתי אמירה (כנראה סוג של אמירה פוליטית), מאת אדם גדול, וזאת כדי לתמוך את טענתי, שאין טעם לבוא ולרדת לרמתם של הטלוויזיוניסטים.

ואם אתה חש צורך להשתפך ברגשות עזים (דבר שאני כופר בו אך לא באופן מוחלט), אז בכה כרצונך. אבל, לפחות אל תכלים אותי, עם כל מיני עצומות שעצם הגשתן היא ניצחון לצד שכנגד
לא התכוונתי להכלים ח"ו, מחילה.
איני חושב שצריך להשתפך ברגשות עזים. מצד שני גם לא להתעלם.
ואם אתה שומע אדם שמדבר על התכנית המתועבת הנ"ל, ראוי לומר לו: "אתה יודע שאין שום קשר בין התכנית למה שכתוב בתורה נכון? הם לא למדו מעולם תורה והכל שם מבוסס על פרשנות נוצרית, זה הכל שקר"
כך לפי דעתי. מן הסתם לא ליפול לויכוחים ארוכים ומיותרים עם אנשים קלי דעת. ולהיזהר מלשמוע את דברי הליצנות שלהם. אך ראוי לפחות לומר איזה משפט או שניים. גם בשבילו וגם בשבילך, על מנת שבטעות הנפש לא תיפול לאדישות כשהיא שומעת חירופים כאלה.

פותח הנושא
HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 30 יולי 2020, 19:35

כוונתי הייתה שמי שמגישים עצומות כאלו מכלימים אותי. הלא אני חלק מקבוצת מיעוט. ודרך הרוב היא לחשוב על עצמו דרך משקפיים פלורליסטיות, ולראות את המיעוט בתור עדר. נדמה לי שזאת הסיבה שחילונים לא מסוגלים להבין מדוע יש חסידי גור ובעלז, אבל לא נראה להם תמוה בכלל שגם הם מתחלקים לקבוצות, למשל אוהדי הפועל, בית"רניקים ומכביסטים.

ושוב לענייננו, כאשר מציגים תוכנית כזאת או אחרת בטלוויזיה, אני רוצה להישאר אדיש כלפי השטחיות הילדותית של הכותב, והבמאי והשחקנים וזה שמחלק על הסט את הבייגלך והשתייה לצוות. אני רוצה להישאר אדיש, כי ברגע שאני "אזעק את זעקת הכאב על חילול השם הנורא", בעצם אני אומר להם: ניצחתם. הצלחתם להוציא אדם מאמין ובוטח משלוותו, בגלל תסריט אידיוטי שכתב אדם מפגר. אני לא רוצה להיות חלק מזה, אבל בעל כרחי, אני אנוס לקחת צד במלחמה שאין בה סיכוי לנצחם

אלמוני
נתן תודה: 18 פעמים

שליחה על ידי אלמוני » 30 יולי 2020, 20:44

"הייתי שחוק לכל עמי נגינתם כל היום". (כבר שכחתם את איכה??!!)

אלמוני
נתן תודה: 18 פעמים

שליחה על ידי אלמוני » אתמול, 10:02

ע"ע זוהר משפטים רע"מ קיח ע"א.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה