שיעורים במקרא איך תעדיפו?

צפוני

משתמש רגיל
היות שאני בוחן כמה אפשרויות למסירת שיעורים בתנ"ך אשמח לדעת החברים פה:

א. מה עדיף שיעורים על הסדר או שיעורים ממוקדים על נושאים כמו: דרכי לימוד תנ"ך, רקע היסטורי, חשבון ימי בית ראשון והמלכים וכדו' ?

ב. האם עדיף שיעורים בחי דרך תוכנת זום או שיערים מוקלטים כמו קורסים דיגיטליים?

ג. האם יש בכלל ביקוש לשיעורים על תנ"ך? מכירים מישהו שמעוניין?

יעקב שלם

משתמש ותיק
א. אני חושב שהחסר הוא לסדר את הזמנים תחילה ישעיה ירמיה יחזקאל תרי עשר
מי לפני מי מה עיקר הנבואות שלהם רקע כללי על כל ספר ואז חלקים מרכזיים בנבואה
וכן חסר הקדמות ההבדל בין נביאים ראשונים לאחרונים
ובין נביאים לכתובים
וכתובים למגילות
יש הבדל שמציק חלק מהנבואות שזה כאילו "סיפורים" וחלק נבואות בלשון קשה

ב. שתי האפשרויות סותרות?
אין אפשרות להקליט את השיעור בזום
יש מעלה לכל אחד על פני השני

ג. אני מעוניין...

יצחק

משתמש ותיק
א. הייתי מעדיף שיעורים על הסדר שיסבירו את ה"מהלך" (זה לא צריך להיות מערכות וחידושים מיוחדים אלא רק תפיסה ושימת לב לקו המוליך של הספר, לכל ספר יש איזה תבנית והולכה מסוימת שצריך לעמוד עליה). גם אם בוחרים בסדרה שמתמקדת ב"ענינים" נראה לי שלאנשים אין כ"כ סבלנות לשמוע חישובים ומיקומים הסטוריים (חוץ מאשר אם החומר מוגש בתבנית הסטורית - ארכאולוגית, זה כבר יותר מענין), עדיף יותר דרכי לימוד תנ"ך או התמקדות באישיות מסוימת כמו אליהו הנביא, אחאב, ירמיהו וכו'

ג. הביקוש קיים, אבל לא תמיד יש לאנשים סבלנות לשמוע, יתכן שהדפסה של קונטרסים זה דבר יותר כדאי.

אלמוני

משתמש ותיק
א. אישית הייתי מעדיף שעורים על הסדר.
ב. נראה לי שעדיף בזום, אם כי מסתבר שמבחינת הזמינות יהיה יותר נוח לאנשים שיעור מוקלט.
ג. אני בעיקרון מעוניין, אבל זה תלוי באורך השיעור, ובסגנון, וג"כ לא הייתי רוצה בזום.

איכא מאן דאמר

משתמש ותיק
לענ"ד
א. עדיף על הסדר, יחד עם שיעור הקדמה לכל ספר הנותן קוי מתאר וכו', אפשרי אפילו שני שיעורי הקדמה, ואח"כ במהלך השיעורים על הסדר לחזור מידי פעם על העקרונות של ההקדמה, ולהראות איך הם נמצאים בתוך החומר, והיכן אנו עומדים עתה.
ב. שיעורים חיים תמיד יותר מעניינים, אך היום דורינו לוקה בחוסר ריכוז וכדומה, ואף אנשים בעלי יכולת מסירה גבוהה וחומר איכותי ורב, סובלים מחוסר הקשבה, כך שאי אפשר להתבסס בזום על פרסום וכדומה, ורק אם אתה יודע מראש על קבוצה המעוניינת אתה יכול ללכת על זום, שיעורים מוקלטים נשארים לאורך זמן, ותמיד יהיה את מי שיחפש בדיוק את החומר הזה.
ג. יש ציבור גדול מאוד הלומד מקרא בעיון, חלק גדול מהקושי בתנ"ך הוא החוסר בשיעורים שכאלו, שיסבירו על איזה רקע נאמרה כל נבואה בירמיה וכדומה, יש הרבה חומר מחקרי בנושא ע"י כל מיני שאין רוח חכמים נוחה מהם, ויש הרבה ביקוש לחומר שכזה על טהרת הקודש.

חלק עליון תַחתִית