ברכות סב. רב כהנא

אברהם לוי

משתמש ותיק
אור זורח אמר:
נתן הבבלי אמר:
שאלה: ברכות סב. "רב כהנא על, גנא תותיה פורייה דרב. שמעיה דשח ושחק ועשה צרכיו, אמר ליה: דמי פומיה דאבא כדלא שריף תבשילא! אמר לו: כהנא, הכא את? פוק, דלאו ארח ארעא. אמר לו: תורה היא וללמוד אני צריך". וצ"ב, אמאי אמר לו את זה באותו העת, ולא המתין לאחר מכן, ואז היה אומר לו. וביותר קשה – דמסתמא דבר זה ציער את אשתו של רב, ואם כן – היה צריך לומר לו זה למחרת.
אשת רב כבר נרדמה
תמוה, הלא המשמעות הפשוטה היא שתיכף ששמע אמר לו דמי פומיה כו', אם כן היאך היתה ישנה, וכי רב בא על הישנה ? גם שח ושחק עם עצמו ?

אור זורח אמר:
אני בטוח שתגיד לו לא יודע
בודאי שהיא היתה ערה, הלא רב כהנא דיבר עמו מיד בשעת מעשה, אולי נגיד שגם רב עצמו נרדם ודיבר באמצע השינה.
אני מבין שזה נחמד לומר שהיא נרדמה, חוץ מזה שזה לא בגדר "תורה היא וללמוד אני צריך" להיכנס לנבכי האשה ולומר אם נרדמה או שלא, אני עדיין טוען מה כל כך הקושיא שיחכה למחר בגלל צערה של אשתו, הלא הם באותו מעמד כרגע, הם בחדר שינה שלהם ורב כהנא מדבר מתחת למיטה - להזכירך. מה השאלה בכלל שיחכה למחר?
הוא מותיב לה והוא מפרק לה, אם פותח האשכול מקשה שזה מצער את אשתו אז הוא מבין שהיא ערה, ואם היא ערה אז ממילא רב צריך לענות לתלמיד הנחבא. וממילא אין קושיא.

אור זורח

משתמש ותיק
אברהם לוי אמר:
תמוה, הלא המשמעות הפשוטה היא שתיכף ששמע אמר לו דמי פומיה כו'

אין דרך הגמ' לומכ המתין חמש דקות ואז אמר
הדבר ידוע שהגמ' הרבה פעמים מקצר ובפרט היכא שלא נוגע לעצם הלימוד שרוצה ללמדנו

בן דינאי

משתמש רגיל
הגאונים כתבו (תשובות הגאונים - אסף, תש"ב, עמ' 165) שרב נשא את אמו של רב כהנא בזיוו"ש.
אולי יתכן לפ"ז שרב כהנא קיבל רשות מאמו לפני שעשה את מה שעשה. אולי הסביר לה כוונתו בזה כי תורה היא וכו'.
ולדעת הרב מגדים חדשים בברכות עשה רב כהנא מעשה זה כשעדיין היה רב נשוי לאשתו הראשונה, כי לאמו לא היה עושה כן.

נתן הבבלי

משתמש ותיק
פותח הנושא
בן דינאי אמר:
הגאונים כתבו (תשובות הגאונים - אסף, תש"ב, עמ' 165) שרב נשא את אמו של רב כהנא בזיוו"ש.
אולי יתכן לפ"ז שרב כהנא קיבל רשות מאמו לפני שעשה את מה שעשה. אולי הסביר לה כוונתו בזה כי תורה היא וכו'.
ולדעת הרב מגדים חדשים בברכות עשה רב כהנא מעשה זה כשעדיין היה רב נשוי לאשתו הראשונה, כי לאמו לא היה עושה כן.
באיזה מדינה כת"ר חי שבשעה 1 וחצי בא"י אצלכם עדיין יום שישי?

בן דינאי

משתמש רגיל
נתן הבבלי אמר:
באיזה מדינה כת"ר חי שבשעה 1 וחצי בא"י אצלכם עדיין יום שישי?

שאלה טובה. אולם ילדות יש בי ואני מעיז פני בנתן הבבלי לשאול ממנו שאלה: הלא על ר' נתן הבבלי אמרו חכמינו (פסחים צד.) כמה היה חכם בתכונה. אם כן, איך יתכן שחשבון פשוט כזה ייעלם מכבודו?

חלק עליון תַחתִית