כינוס ארכיאולוגיה תורנית ה'תשע"ח

נושאים שונים

דרומאי
משתמש ותיק
מאמרים: 0
נתן תודה: 370 פעמים
קיבל תודה: 230 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: כינוס ארכיאולוגיה תורנית ה'תשע"ח

שליחה על ידי דרומאי » 20 יולי 2018, 01:55

יעבץ כתב:אף אחד לא התכוון *להוכיח* *לך*.
התמונה הייתה מיועדת לאנשים שמבינים שיש דברים ידועים ומפורסמים בעולם ורוצים לראות זאת במוחש. אבל אכן אלו שמחפשים את הההוכחות לבד, עליהם לעמול על כך בעצמם.
אין לי ענין לעמול על הוכחות מדעיות שבין כך לא משנות את ההלכה, אבל אם באים לפלפל- כאשר מביאים הוכחה היא צריכה להיות הוכחה.

לצערי ישנם בתוכנו אנשים עם חולשה למדע, ברגע שמביאים להם הוכחה מדעית הם כ''כ מתרגשים ומתלהטים אחריה עד שהם שוכחים לבדוק אם זאת בכלל הוכחה או לא...
גם ע''ז אמרו חז''ל בברכות מנעו בניכם מן ההגיון... זה מושך מאד אבל אין בזה כלום. הכל יצה''ר, שלא מוכן שנשקיע את עצמנו באותיות הקטנות של הפמ''ג, ומפתה אותנו עם 'מדע' כביכול.

ערכים:

יעבץ
משתמש ותיק
נתן תודה: 406 פעמים
קיבל תודה: 402 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעבץ » 20 יולי 2018, 02:09

דרומאי כתב:
התמונה הייתה מיועדת לאנשים שמבינים שיש דברים ידועים ומפורסמים בעולם ורוצים לראות זאת במוחש. אבל אכן אלו שמחפשים את הההוכחות לבד, עליהם לעמול על כך בעצמם.
אין לי ענין לעמול על הוכחות מדעיות שבין כך לא משנות את ההלכה, אבל אם באים לפלפל- כאשר מביאים הוכחה היא צריכה להיות הוכחה.

לעניות דעתי ישנם בתוכנו אנשים עם חולשה למדע, ברגע שמביאים להם הוכחה מדעית הם כ''כ מתרגשים ומתלהטים אחריה עד שהם שוכחים לבדוק אם זאת בכלל הוכחה או לא...
גם ע''ז אמרו חז''ל בברכות מנעו בניכם מן ההגיון... זה מושך מאד אבל אין בזה כלום. הכל יצה''ר, שלא מוכן שנשקיע את עצמנו באותיות הקטנות של הפמ''ג, ומפתה אותנו עם 'מדע' כביכול.
על איזה 'מדע', אתה מדבר?? מדברים פה מדבר קיים ועומד שכל אחד יכול לראות! שעכשיו לילה זה גם מדע בעיניך?
איני יכול לדבר בשם אחרים. אני לא מטיל פקפוק בעובדה שהביצים שנמצאו בפומפיי הם בגודל רגיל בהחלט, כפי שאני לא מטיל ספק בהמצאותה של עיר זו בעולם. אני נסמך בזאת על איתו שכל ישר איתו אני לומד פמ"ג, שאומר לי שבמלתא דעבידא לאגלויי לא משקרא אינשי, ואחר שראיתי ושמעתי מאנשים רציניים ות"ח את העובדה הזו, אין לי סיבה לפקפק בקיומה. לא הייתי נשבע על כך, אבל להביא זאת בפורום לידיעת הציבור נראה לי דבר סביר ביותר.
והבוחר יבחר.

דרומאי
משתמש ותיק
נתן תודה: 370 פעמים
קיבל תודה: 230 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דרומאי » 20 יולי 2018, 02:11

יעבץ כתב:
דרומאי כתב:

לעניות דעתי ישנם בתוכנו אנשים עם חולשה למדע, ברגע שמביאים להם הוכחה מדעית הם כ''כ מתרגשים ומתלהטים אחריה עד שהם שוכחים לבדוק אם זאת בכלל הוכחה או לא...
על איזה 'מדע', אתה מדבר?? מדברים פה מדבר קיים ועומד שכל אחד יכול לראות! שעכשיו לילה זה גם מדע בעיניך?
איני יכול לדבר בשם אחרים. אני לא מטיל פקפוק בעובדה שהביצים שנמצאו בפומפיי הם בגודל רגיל בהחלט, כפי שאני לא מטיל ספק בהמצאותה של עיר זו בעולם. אני נסמך בזאת על איתו שכל ישר איתו אני לומד פמ"ג, שאומר לי שבמלתא דעבידא לאגלויי לא משקרא אינשי, ואחר שראיתי ושמעתי מאנשים רציניים ות"ח את העובדה הזו, אין לי סיבה לפקפק בקיומה. לא הייתי נשבע על כך, אבל להביא זאת בפורום לידיעת הציבור נראה לי דבר סביר ביותר.
והבוחר יבחר.
שמעת ממישהו שיודע שהביצים בפומפיי בגודל הביצים שלנו? ממי? ומאיפה הוא יודע? הוא ראה? אדרבה, תעדכן אותי.
בינתיים לא שמעתי אפילו לא עד מפי עד.

שים לב, ש@סופר כתב על סמך התמונה כי 'זה נראה בדיוק בגודל של הביצים שלנו', ומזה התחיל הויכוח.

נ.ב. אני אכן מחכה לשמוע מי הוא אותו ת''ח שממנו שמעת וכאמור, אך בכל מקרה אני לא חוזר בי מכל מה שהתווכחנו עד כה, כי מעצם העובדה שעד עכשיו הויכוח בינינו התנהל בלא שחשתם אתה ו@שאר_לעמו צורך להביא הוכחה ברורה, יש להוכיח את חוסר הרצינות בעיסוק בנושא.

סופר
משתמש ותיק
נתן תודה: 101 פעמים
קיבל תודה: 160 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סופר » 20 יולי 2018, 09:52

@דרומאי
1. לא אמרתי שבטוח זה בדיוק אותו גודל כמו הביצים שלנו, אלא כתבתי שע"פ מראית העין זה נראה בדיוק כמו הביצים שלנו.
2. אם אכן הגודל זה כמו הביצים שלנו, יש קצת הוכחה כרובא דרובא הפוסקים שלאנתקטנו הביצים, והנודב"י כמעט יחיד בשיטתו.

סמל אישי של משתמש

מנהל ראשי
מנהל האתר
מאמרים: 6
נתן תודה: 120 פעמים
קיבל תודה: 330 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מנהל ראשי » 20 יולי 2018, 10:03

מכאן ואילך אנא השתדלו לבדוק לפני שליחת הודעתכם אם יש בה כדי להוסיף על הנושא או שהיא רק ממחזרת את מה שהיה, ישר כח

יהושע
משתמש ותיק
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 114 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 20 יולי 2018, 13:16

יושבי יעבץ כתב:ויכוח משונה
אם מישהו חושב שישנה אפשרות שממצא ארכיאולוגי יכול לסתור את תורת משה - הוא כבר על גבול הכפירה.
קשור לפולמוס הידוע אם אמונה היא דבר רגשי נטול ראיות לגמרי.

בארכאולוגיה לא מוצאים שום דבר הסותר את תורת משה, רק דברים הסותרים את דברי האחרונים.
הסלידה שיש לנו מארכאולוגיה - היא מהפרשנות חסרת האחריות, לא מהממצאים, בד"כ הממצאים אינם חד משמעיים.
עכ"פ כל הרבנים ההולכים עם התכלת - וישנם רבים מאוד מכל גווני הקשת (מהגה"צ דתהילות ישראל ועד הרב דב ליאור) סומכים על ארכאולוגיה.
כך שהשאלה מי סומך על ארכאולוגיה - תשובתה בצדה.

עיין בספר טעמא דקרא מדוע רבב"ח במסכת ב"ב לא לקח את הציצית של מתי מדבר- מפני שלא רצה לסמוך על ארכאולוגיה, וכמובן שיש לומר שבני ביהמ"ד שלעגו עליו סברו בהיפוך.

גם הפוסקים סמכו על ארכאולוגיה - בימת קבר יחזקאל שנפלה ותחתיה התגלו תפילין ודנו אם כשיטת רש"י או ר"ת.

עכ"פ מי שמתנזר מארכאולוגיה מפני שחושב שיש שם ממצאים שסותרים את התורה - איננו מאמין בתורה!!!
בארכאולוגיה לא מוצאים שום דבר הסותר את תורת משה? אולי לא סותר ממש אבל קרוב לסותר וודאי שמוצאים, לדוגמא היצורים הפשוטים שמוצאים בשכבות העמוקות והמורכבים יותר בשכבות היותר עליונות, איך מסבירים את זה? יש רבנים שהרחיקו לכת בגלל זה עד כדי לפרש את פרשיות הבריאה שיתאים לתורת האבולוציה.

פותח הנושא
יוסף בן יוסף
נתן תודה: 81 פעמים
קיבל תודה: 23 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוסף בן יוסף » 20 יולי 2018, 13:17

יהושע כתב:
יושבי יעבץ כתב:ויכוח משונה
אם מישהו חושב שישנה אפשרות שממצא ארכיאולוגי יכול לסתור את תורת משה - הוא כבר על גבול הכפירה.
קשור לפולמוס הידוע אם אמונה היא דבר רגשי נטול ראיות לגמרי.

בארכאולוגיה לא מוצאים שום דבר הסותר את תורת משה, רק דברים הסותרים את דברי האחרונים.
הסלידה שיש לנו מארכאולוגיה - היא מהפרשנות חסרת האחריות, לא מהממצאים, בד"כ הממצאים אינם חד משמעיים.
עכ"פ כל הרבנים ההולכים עם התכלת - וישנם רבים מאוד מכל גווני הקשת (מהגה"צ דתהילות ישראל ועד הרב דב ליאור) סומכים על ארכאולוגיה.
כך שהשאלה מי סומך על ארכאולוגיה - תשובתה בצדה.

עיין בספר טעמא דקרא מדוע רבב"ח במסכת ב"ב לא לקח את הציצית של מתי מדבר- מפני שלא רצה לסמוך על ארכאולוגיה, וכמובן שיש לומר שבני ביהמ"ד שלעגו עליו סברו בהיפוך.

גם הפוסקים סמכו על ארכאולוגיה - בימת קבר יחזקאל שנפלה ותחתיה התגלו תפילין ודנו אם כשיטת רש"י או ר"ת.

עכ"פ מי שמתנזר מארכאולוגיה מפני שחושב שיש שם ממצאים שסותרים את התורה - איננו מאמין בתורה!!!
בארכאולוגיה לא מוצאים שום דבר הסותר את תורת משה? אולי לא סותר ממש אבל קרוב לסותר וודאי שמוצאים, לדוגמא היצורים הפשוטים שמוצאים בשכבות העמוקות והמורכבים יותר בשכבות היותר עליונות, איך מסבירים את זה? יש רבנים שהרחיקו לכת בגלל זה עד כדי לפרש את פרשיות הבריאה שיתאים לתורת האבולוציה.
זה גאולוגיה ולא ארכאולוגיה.

מוטי
משתמש ותיק
נתן תודה: 76 פעמים
קיבל תודה: 103 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוטי » 20 יולי 2018, 14:46

יהושע כתב: בארכאולוגיה לא מוצאים שום דבר הסותר את תורת משה? אולי לא סותר ממש אבל קרוב לסותר וודאי שמוצאים, לדוגמא היצורים הפשוטים שמוצאים בשכבות העמוקות והמורכבים יותר בשכבות היותר עליונות, איך מסבירים את זה? יש רבנים שהרחיקו לכת בגלל זה עד כדי לפרש את פרשיות הבריאה שיתאים לתורת האבולוציה.
למה זה להרחיק לכת? כתבת "דבר הסותר את תורת משה" וזה ודאי לא דבר הסותר את תורת משה, מקסימום זה סותר הנחות מקובלות כאלו ואחרות.

יעבץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעבץ » 20 יולי 2018, 15:28

מוטי כתב:
יהושע כתב: בארכאולוגיה לא מוצאים שום דבר הסותר את תורת משה? אולי לא סותר ממש אבל קרוב לסותר וודאי שמוצאים, לדוגמא היצורים הפשוטים שמוצאים בשכבות העמוקות והמורכבים יותר בשכבות היותר עליונות, איך מסבירים את זה? יש רבנים שהרחיקו לכת בגלל זה עד כדי לפרש את פרשיות הבריאה שיתאים לתורת האבולוציה.
למה זה להרחיק לכת? כתבת "דבר הסותר את תורת משה" וזה ודאי לא דבר הסותר את תורת משה, מקסימום זה סותר הנחות מקובלות כאלו ואחרות.
למה, להסביר את פרשת הבריאה ע"פ אבולוציה זה קרוב אצלך לפשוטו של מקרא?! אין רחוק מזה!
ולסתור 'הנחות מקובלות' זה בהחלט נופל תחת ההגדרה של להרחיק לכת.
אבל זה כבר נושא לכינוס גאולוגיה תורנית שיתקיים אי"ה... אני לא יודע עם בתשפ"ח או בתתע"ח...

מוטי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוטי » 20 יולי 2018, 16:28

יעבץ כתב:
מוטי כתב:
למה, להסביר את פרשת הבריאה ע"פ אבולוציה זה קרוב אצלך לפשוטו של מקרא?! אין רחוק מזה!
אבל זה כבר נושא לכינוס גאולוגיה תורנית שיתקיים אי"ה... אני לא יודע עם בתשפ"ח או בתתע"ח...
פשוטו של מקרא זה אמנם דבר גדול מאוד, אבל לא על פיו ישק כל דבר, בעיקר לא בפרשת הבריאה
לגבי סתירת הנחות מקובלות, זה אמנם היה דבר מרחיק לכת עד לדורות האחרונים, אבל בדורות האחרונים נסתרו אחת לאחת כל ההנחות המקובלות בתחומים רבים עד אין מספר, ואין מן הנמנע שמקום הניחו מן השמים לדורות האחרונים גם בזה

יהושע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 20 יולי 2018, 16:40

מוטי כתב:
יעבץ כתב:
מוטי כתב: למה זה להרחיק לכת? כתבת "דבר הסותר את תורת משה" וזה ודאי לא דבר הסותר את תורת משה, מקסימום זה סותר הנחות מקובלות כאלו ואחרות.
פשוטו של מקרא זה אמנם דבר גדול מאוד, אבל לא על פיו ישק כל דבר, בעיקר לא בפרשת הבריאה
לגבי סתירת הנחות מקובלות, זה אמנם היה דבר מרחיק לכת עד לדורות האחרונים, אבל בדורות האחרונים נסתרו אחת לאחת כל ההנחות המקובלות בתחומים רבים עד אין מספר, ואין מן הנמנע שמקום הניחו מן השמים לדורות האחרונים גם בזה
אבל איך מפרשים ככה אפילו לא ע״פ פשוטו ובדוחק ?

יעבץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעבץ » 20 יולי 2018, 16:56

יהושע כתב:אבל איך מפרשים ככה אפילו לא ע״פ פשוטו ובדוחק ?
כמבואר בסה"ק בתורתו של ר"ג, ושא"ס.

מוטי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוטי » 20 יולי 2018, 18:08

יהושע כתב: אבל איך מפרשים ככה אפילו לא ע״פ פשוטו ובדוחק ?
ז"ל המורה חלק ב פרק כה
דע שהימנעותנו מלדגול בקדמות העולם אינה בגלל הכתוב בתורה שהעולם מחודש
כי אין הכתובים המצביעים על חידוש העולם מרובים מן הכתובים המצביעים על היות האלוה גוף, וגם אין שערי הפירוש בעניין חידוש העולם נעולים בפנינו ולא נמנעים ממנו, אלא היינו יכולים לפרש כפי שעשׂינו לגבי שלילת הגשמות
ואולי היה זה הרבה יותר קל והיתה לנו יכולת גדולה יותר לפרש את הכתובים ההם ולהוכיח את קדמות העולם, כפי שפירשנו כתובים ושללנו את היותו יתעלה גוף
אלא שתי סיבות גרמו לנו לא לעשׂות זאת ולא להאמין בזאת:
וכו'

איש
משתמש ותיק
נתן תודה: 24 פעמים
קיבל תודה: 32 פעמים

שליחה על ידי איש » 22 יולי 2018, 21:36

יעבץ כתב:
יהושע כתב:אבל איך מפרשים ככה אפילו לא ע״פ פשוטו ובדוחק ?
כמבואר בסה"ק בתורתו של ר"ג, ושא"ס.
מה כוונתך? אם תואיל להסביר.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 104 פעמים
קיבל תודה: 427 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 22 יולי 2018, 22:01

יהושע כתב:בארכאולוגיה לא מוצאים שום דבר הסותר את תורת משה? אולי לא סותר ממש אבל קרוב לסותר וודאי שמוצאים, לדוגמא היצורים הפשוטים שמוצאים בשכבות העמוקות והמורכבים יותר בשכבות היותר עליונות, איך מסבירים את זה? יש רבנים שהרחיקו לכת בגלל זה עד כדי לפרש את פרשיות הבריאה שיתאים לתורת האבולוציה.
שטויות בלשון המעטה. החוקרים מציגים ממצאים באופן מגמתי. כשיש דבר התומך בתיאוריה שברוצנם לייקר מציגים את זה כהוכחה. אבל הם מתעלמים מכל המקומות שלא נמצא בתיאוריה שלהם. ברור שברוב מקומות בעולם לא נמצא דבר כזה, והם נאחזים במספר מועט ביותר של מקומות שהם יוכלים לטעון שזהו המציאות. וגם בזה אינו תמיד כמו שהם מציגם את זה, ולא חסר מקרים שהוצגו ממצאים כהוכחה לאבולוציה, ובהמשך הופרכו [מלבד המקומות שנתברר שהכל היה זיוף מעיקרא.]

איש
משתמש ותיק

שליחה על ידי איש » 22 יולי 2018, 22:04

אחד התלמידים היקר.
פעם כך היה. היום יש אלפי ממצאים מוצקים. התשובה היא לא שהכל שקר. יש שלוש דרכים לישב את הסתירה בין התורה לאבולוציה מוטי טען אחת מהטענות. יעבץ כנראה את הטענה השניה, אבל כדאי שיבהיר מה הוא כוונתו ויש טענה שלישית שהתורה והמדע הם שני דרכים נפרדות ואין סתירה בין אחת לשניה כתבתי הכל בקצרה.

שאר לעמו
משתמש ותיק
נתן תודה: 373 פעמים
קיבל תודה: 753 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 22 יולי 2018, 22:22

אבולוציה היא כפירה בשורשה, במהותה, ובפרקטיקה שלה.
לא כל דבר שצריך הסבר היא 'אבולוציה'. אתה יכול למצא מאובנים של אבנים שהיו פעם בעלי חיים וכדו' וא"צ לומר שהם בני מליון שנה.. בהחלט ישנם ויתכנו הסברים מהסברים שונים, אך קל למדענים לומר 'אבולוציה' ...
אציג פה תמונה שצילמתי במכון הגיאלוגי בשנלר:
תצלום0107.jpg
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

אלימלך
משתמש ותיק
נתן תודה: 113 פעמים
קיבל תודה: 407 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אלימלך » 22 יולי 2018, 22:28

לא קראתי את כל האשכול אלא מההודעות האחרונות, ונראה שהוא סטה סטיה עזה לאבולוציה, שאין מתאים לדון בה בפורום חרדי.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 22 יולי 2018, 22:33

איש כתב:אחד התלמידים היקר.
פעם כך היה. היום יש אלפי ממצאים מוצקים. התשובה היא לא שהכל שקר. יש שלוש דרכים לישב את הסתירה בין התורה לאבולוציה מוטי טען אחת מהטענות. יעבץ כנראה את הטענה השניה, אבל כדאי שיבהיר מה הוא כוונתו ויש טענה שלישית שהתורה והמדע הם שני דרכים נפרדות ואין סתירה בין אחת לשניה כתבתי הכל בקצרה.
לא ידוע לי כמה ממצאים ראית, וכמה הכתבים מקצועיים קראת. אבל אני הספקתי לראות הרבה, כולל בירחונים מדעיים וחצי מדעיים [כוונתי לאלו שפונים לציבור הרחב אבל נכתבו ע"י או עכ"פ בשיתוף מדענים, ולא עיתונאים עיתונאים בעלמא, דוגמת National Geographic או The Smithsonion], ואני עומד מאחורי דיבורי.
דוגמא ל"מקחר" מגמתי שראיתי בNational Geographic. הם גילו עקבות ישנות באפריקה שנתכסו ע"י הר געש. מלבד שנה המשוערת ומציאות עקבות נמר שן חרב שהיא חיה נכחדה הכל היה ממש כמו המציאות של היום. לדוגמא לג'רפות יש נטייה לגרר הרגליים קצת, וגם שם היה כך. גולת הכותרת היתה עקבות אשה שהיו ממש כמו של אנשים בני זמנינו. לא רק בצורתם, אלא שכל צורת הליכתה מתחילה עד סוף היתה ממש אופייני לאנשים בני זמנינו. אבל היות שע"פ התיאוריה שלהם היא היתה חייבת להיות בתקופה קדומה ולא מפותח כמו אנשי בני זמנינו, הם הציגו ציור משוערת בו נראית אשה שהיא חצי קוף וחצי אדם, למרות שלא נמצא שום ממציא התומך בזה, אלא אדרבה. הדבר היחידי שהם הציגו המראה שהיא לא היתה ממש כמו אנשים מהיום, שהיא היתה קטנה יותר מאנשים בני זמנינו. אבל הם התעלמו לגמרי ממציאות שלא תאם לתיאוריה שלהם, שעד היום יש שבט באפריקה בשם שבט פיגמי, שהם קטנים יותר מאנשים רגילים, וכפי מה שתיארו גודלה היא בהחלט היתה יכולה להיות משבט הפיגמי.

איש
משתמש ותיק

שליחה על ידי איש » 22 יולי 2018, 22:34

אלימלך כתב:לא קראתי את כל האשכול אלא מההודעות האחרונות, ונראה שהוא סטה סטיה עזה מארכאולוגיה לאבולוציה, שאין מתאים לדון בה בפורום חרדי.
טעות חמורה. ארכיאולוגיה וגיאולוגיה, זה אותו מקצוע, כמעט אותם כלי מדידה מדעיים. אלא שהראשון בשכבות עליונות והאחרון בשכבות עמוקות יותר. מי שמאמין בזה מאמין בזה.

פותח הנושא
יוסף בן יוסף
נתן תודה: 81 פעמים
קיבל תודה: 23 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוסף בן יוסף » 22 יולי 2018, 22:36

אחד התלמידים כתב:
לא ידוע לי כמה ממצאים ראית, וכמה הכתבים מקצועיים קראת. אבל אני הספקתי לראות הרבה, כולל בירחונים מדעיים וחצי מדעיים [כוונתי לאלו שפונים לציבור הרחב אבל נכתבו ע"י או עכ"פ בשיתוף מדענים, ולא עיתונאים עיתונאים בעלמא, דוגמת National Geographic או The Smithsonion], ואני עומד מאחורי דיבורי.
דוגמא ל"מקחר" מגמתי שראיתי בNational Geographic. הם גילו עקבות ישנות באפריקה שנתכסו ע"י הר געש. מלבד שנה המשוערת ומציאות עקבות נמר שן חרב שהיא חיה נכחדה הכל היה ממש כמו המציאות של היום. לדוגמא לג'רפות יש נטייה לגרר הרגליים קצת, וגם שם היה כך. גולת הכותרת היתה עקבות אשה שהיו ממש כמו של אנשים בני זמנינו. לא רק בצורתם, אלא שכל צורת הליכתה מתחילה עד סוף היתה ממש אופייני לאנשים בני זמנינו. אבל היות שע"פ התיאוריה שלהם היא היתה חייבת להיות בתקופה קדומה ולא מפותח כמו אנשי בני זמנינו, הם הציגו ציור משוערת בו נראית אשה שהיא חצי קוף וחצי אדם, למרות שלא נמצא שום ממציא התומך בזה, אלא אדרבה. הדבר היחידי שהם הציגו המראה שהיא לא היתה ממש כמו אנשים מהיום, שהיא היתה קטנה יותר מאנשים בני זמנינו. אבל הם התעלמו לגמרי ממציאות שלא תאם לתיאוריה שלהם, שעד היום יש שבט באפריקה בשם שבט פיגמי, שהם קטנים יותר מאנשים רגילים, וכפי מה שתיארו גודלה היא בהחלט היתה יכולה להיות משבט הפיגמי.
חשוב באמת שאנשי מקצוע (ולא משנה אם יש להם תואר או לא, אלא שחקרו את הנושא היטיב ובקיאים בחומר), יסדרו את הטענות נגד, אם אתה מומחה בכך עשה והצלח, קדימה להרבות כבוד שמים.

איש
משתמש ותיק

שליחה על ידי איש » 22 יולי 2018, 22:38

אחד התלמידים כתב:
ידידי קראתי כל מה שלא התחלת לקרוא.
היו לפני כמה שנים מעשי רמיה וכדומה. והם מועטים ביחס לממצאים שאין בהם כל ספק. אחת מהבדיקות הוא פחמן 14 משתמשים בו לארכיאולוגיה, והוא תקף לעשרות אלפי שנים. מי שמאמין לבדיקות הללו, מדוע שלא יאמין שהעולם נברא לפני עשרים אלף שנה ויותר (בדיקת הפחמן בלי להכנס לכל ההסברים, יודעת לתארך עשרות אלפים ולא יותר מכך.)

איש
משתמש ותיק

שליחה על ידי איש » 22 יולי 2018, 22:58

יוסף בן יוסף כתב:
אחד התלמידים כתב:
חשוב באמת שאנשי מקצוע (ולא משנה אם יש להם תואר או לא, אלא שחקרו את הנושא היטיב ובקיאים בחומר), יסדרו את הטענות נגד, אם אתה מומחה בכך עשה והצלח, קדימה להרבות כבוד שמים.
אתה צודק.
אני אשמח להציע כאן חלק מהדברים, אבל מכבד את אלה שמתנגדים לעסוק באריכאולוגיה, וגאולוגיה, כמי שקרא מאמרים מדעיים, ולא סיפורי מעשיות, צריך לדון בכובד ראש. השאלה אם כאן זה המקום. רק אחרי שראיתי שמעלים דיונים להסתמך על בדיקות הארכיאולוגיה, כמו פחמן 14 ועוד וממילא על הגאולוגיה העלתי בזה קצת רמזים.
אבל בדבר אחד אין ספק. אמיתות תורת השם היא ללא כל ספק, גם אם הארכיאולוגיה והגאלוגיה סותרת אין בזה מאומה לערער את אמונתנו המיוסדת על אדני המסורת.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 22 יולי 2018, 23:06

איש כתב:
אחד התלמידים כתב:לא ידוע לי כמה ממצאים ראית, וכמה הכתבים מקצועיים קראת. אבל אני הספקתי לראות הרבה, כולל בירחונים מדעיים וחצי מדעיים [כוונתי לאלו שפונים לציבור הרחב אבל נכתבו ע"י או עכ"פ בשיתוף מדענים, ולא עיתונאים עיתונאים בעלמא, דוגמת National Geographic או The Smithsonion], ואני עומד מאחורי דיבורי.
ידידי קראתי כל מה שלא התחלת לקרוא.
היו לפני כמה שנים מעשי רמיה וכדומה. והם מועטים ביחס לממצאים שאין בהם כל ספק. אחת מהבדיקות הוא פחמן 14 משתמשים בו לארכיאולוגיה, והוא תקף לעשרות אלפי שנים. מי שמאמין לבדיקות הללו, מדוע שלא יאמין שהעולם נברא לפני עשרים אלף שנה ויותר (בדיקת הפחמן בלי להכנס לכל ההסברים, יודעת לתארך עשרות אלפים ולא יותר מכך.)
בדברי לא התייחסתי לבדיקת פחמן 14, אלא לדוגמא שכתב יהושע שהיצורים הפשוטים שמוצאים בשכבות העמוקות והמורכבים יותר בשכבות היותר עליונות, וזה מגמתי בלי ספק.
בדיקת פחמן 14 הוי ענין אחר, השייך גם לפיזיקה. וכבר דשו ביה רבים. לאדם מן השורה זה לא נראה מוכח או מופרך, הסיבה הפשוטה שצירך ללמוד הרבה כדי להבין הענינים באמת. אם כי כמו כל דבר אפשר להסבירו באופן פשוט הנשמע משכנע. אבל מי שמקבל זה "מאמין" של אלו הטוענים שיש בזה ממש, ואינם משכונעים במה שהם רואים.

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
נתן תודה: 180 פעמים
קיבל תודה: 822 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 23 יולי 2018, 00:35

איש כתב:
יוסף בן יוסף כתב: חשוב באמת שאנשי מקצוע (ולא משנה אם יש להם תואר או לא, אלא שחקרו את הנושא היטיב ובקיאים בחומר), יסדרו את הטענות נגד, אם אתה מומחה בכך עשה והצלח, קדימה להרבות כבוד שמים.
אתה צודק.
אני אשמח להציע כאן חלק מהדברים, אבל מכבד את אלה שמתנגדים לעסוק באריכאולוגיה, וגאולוגיה, כמי שקרא מאמרים מדעיים, ולא סיפורי מעשיות, צריך לדון בכובד ראש. השאלה אם כאן זה המקום. רק אחרי שראיתי שמעלים דיונים להסתמך על בדיקות הארכיאולוגיה, כמו פחמן 14 ועוד וממילא על הגאולוגיה העלתי בזה קצת רמזים.
אבל בדבר אחד אין ספק. אמיתות תורת השם היא ללא כל ספק, גם אם הארכיאולוגיה והגאלוגיה סותרת אין בזה מאומה לערער את אמונתנו המיוסדת על אדני המסורת.
ר' איש אם כדבריך שלא להתיחס לארכיאולוגיה במקום שהיא סותרת לתוה"ק, ומאידך להסתייע באותו ארכיאולוגיה לאמת את התורה נראה שאת זה אתה כן מקבל. האם אין כאן סתירה מיניה וביה?
אשמח לשמוע ממך תשובה הגונה.
וראה גם כאן מה שהע'.
הפקדתי שומרים כתב:ארכיאולוגיה זה לא משחק ילדים.
הפרדוקס בגוף חרדי שמתימר להבין בארכיאולגיה יתגלה כאשר ממצא כזה או אחר יסתור משהו מתורת משה, וכי מאן דהו מהם יעיז להורות על פי הממצאים. ודאי שלא. מכאן שהמשחק מכור מראש. החרדים שמתעניינים בזה, יגחכו, ואילו החילונים, לא יעיפו מבט. הדבר היחידי הטוב בזה אולי הפרנסה כתוצאה מהתעסקות בכעין זה, והפיכתו למכון אריכואלוגי יהודי וכו'...
נ.ב השאלה לא מופנית כלפי גוף כזה או אחר, אלא על השיטה. ודי בזה.

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 23 יולי 2018, 00:46

מה שכתבו כאן בנוגע לבדיקת פחמן 14 נפלו כאן כמה טעויות, אחת מהם פחמן 14 שיטת התיארוך שלו גבוה מעל עשרות אלפי שנים.
צבי ענבל, מלבד שהוא מרצה בערכים הוא נושא בתואר שני בכימיה. הוא כתב מאמר מדעי להפריך את איכות וטיב הבדיקה מכח 3 הנחות שגויות שלדבריו המדע שגה בהם. אחת מהם, מכח תאורית "הבקע האטלנטי" זאת אומרת שחוקים מסוימים משתנים עם הזמן.
כך שאותם טענות שאנו טוענים על האריכאולוגיה שהיא פרוסה על עשרות אלפי שנים (ובצדק לא גאולוגיה שעוסקת בין השאר על תקופה של מליוני שנים...) נבוא ונטען כלפי הממצאים שמכחם רוצים להוכיח דינים בהלכה, וכו'
נ.ב חובה להדגיש שהבדיקה הנ"ל מתארכת עצמים אורגניים. האריכאולוגיה מסתמכת בהרבה פחות מזה על סמך השערות של תיארוך שכבות האדמה, ורבים הסתירות בהשערותיהם אלו.

יהושע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 23 יולי 2018, 01:11

גם אתה צריך להבהיר דבריך, מה זה אין סתירה בין אחת לשניה, או שהעולם נברא בששה ימים או שזה היה תהליך איטי של מליוני שנה.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 23 יולי 2018, 01:20

יהושע כתב:
גם אתה צריך להבהיר דבריך, מה זה אין סתירה בין אחת לשניה, או שהעולם נברא בששה ימים או שזה היה תהליך איטי של מליוני שנה.
לדעתי אין התחלה לקושיא. יתכן שבשעת בריאת העולם נברא כאילו היו מליוני שנים כבר.
לשבר את האוזן, נברא אילנות בששת ימי בראשית, ולא מסתבר שנבראו רק גרעינים שנטעו בו ביום. אילן מוסיף עיגול כל שנה, וע"י ספירת העיגולים אפשר לדעת גיל האילן. אבל מסתבר שבששת ימי בראשית נבראו אילנות גדולים עם הרבה עיגולים. מדען היה מגיע וסופר העיגולים ו"הוכיח" שהעולם קדום יותר. אבל זה רק משום שכך נבראו בששת ימי בראשית. כמו כן יש לומר לגבי פחמן 14 או כל ממציא אחר המראה על גיל יותר קדום של העולם.

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 23 יולי 2018, 01:24

בקיצור מה שטוענים כאן למעלה, היא על אותה הדרך שהקב"ה הטמין מאובנים, רק בכדי לתת אפשרויות בחירה...אבל זה אחד התירוצים הכי לא מוצלחים שיש ליהדות להציע בענין..
מה שלא יהיה, כיצד יש המסתמכים על אותם בדיקות מדעיות מוכחשות לאמת או לשלול מסורות או מנהגים?..
נ.ב מחקר שהתפרסם בנוגע לטבעות הגידול השנתי בעצי סקוויה עתיקים שגילם כ-4000 שנה, מצא כי יש סטיה ושינויים מהותיים בריכוזי פחן 14 באוויר. מה שמוכיח שהשיטה הזו שהתקבלה אצל המדע כשיטת תיארוך מדוייקת, נסתרה באחת.

איש
משתמש ותיק

שליחה על ידי איש » 23 יולי 2018, 10:03

אחד התלמידים כתב:
יהושע כתב:
לדעתי אין התחלה לקושיא. יתכן שבשעת בריאת העולם נברא כאילו היו מליוני שנים כבר.
לשבר את האוזן, נברא אילנות בששת ימי בראשית, ולא מסתבר שנבראו רק גרעינים שנטעו בו ביום. אילן מוסיף עיגול כל שנה, וע"י ספירת העיגולים אפשר לדעת גיל האילן. אבל מסתבר שבששת ימי בראשית נבראו אילנות גדולים עם הרבה עיגולים. מדען היה מגיע וסופר העיגולים ו"הוכיח" שהעולם קדום יותר. אבל זה רק משום שכך נבראו בששת ימי בראשית. כמו כן יש לומר לגבי פחמן 14 או כל ממציא אחר המראה על גיל יותר קדום של העולם.
יפה. גם התפארת ישראל כתב דומה לזה.

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] | 3 אורחים