מחפש טיפים לשינה, איך אפשר לישון מוקדם, ובקלות ?

מ אלישע

משתמש ותיק
אחד האדמורים זצ"ל שאל את הרופא כמה שעות הוא צריך לישון. והשיב לו 4.5 שעות.
ומאז היה קם לאחר 4.25 שעות, כי צריך מיעוט שינה.

הבן איש חי כותב שצריך לישון 7 שעות ביממה, (אבל יש מי שמספיק לו 6 ויש מי שצריך 8)
ואם ישן כך, יכול להיות ער בערב ראש חודש (ובערב שבת) ולא ינזק (לכאורה משמע גם כשלא ישן ביום)

מ"מ לפעמים לא נרדמים מחמת שלא צריכים לישון.

יש דברים המפריעים לשינה, כמו מסך מחשב . קפה-קפאין (אפילו 18 שעות אחרי כן). ויטמין C. (אכילת ביצים).

תורתך

משתמש רגיל
מ אלישע אמר:

הבן איש חי כותב שצריך לישון 7 שעות ביממה, (אבל יש מי שמספיק לו 6 ויש מי שצריך 8)
ואם ישן כך, יכול להיות ער בערב ראש חודש (ובערב שבת) ולא ינזק (לכאורה משמע גם כשלא ישן ביום)

יש דברים המפריעים לשינה, כמו מסך מחשב . קפה-קפאין (אפילו 18 שעות אחרי כן). ויטמין C. (אכילת ביצים).
לפעמים עדיף לעזוב את כל ההתחסדויות בעניין השינה ולישון נורמלי 8-9 שעות ולקום כמו בנאדם מאשר לישון 6 שעות ולקום כמו שוטה ועצבני. 

משיב כהלכה

משתמש ותיק
מָרְדֳּכַי אמר:
משיב כהלכה אמר:
הקריאה מעייפת, וידועים דברי ר"נ מברסלב שאם אדם קם באמצע הלילה, משמים מעוררים אותו שילך ללמוד ולא יבזבז זמנו בשינה, ואני אומר שהוא הדין בתחילת הלילה אם מתקשה להירדם, כנראה רומזים לו שילמד עוד.
בדיוק הפוך!
רבינו הקדוש הקפיד שיקומו חצות בחורף!
ובקיץ, שהלילה קצר.
לפני עלות השחר!

ורבי אלימלך מליז'נסק,
היה הולך לישון אחר תפילת הערב!
עד חצות!
ואז היה קם!
והוא אמר, שבשעות האלו.
אין עליה לתורה ולתפילה!
אלא רק אחרי חצות!

וגם בזוהר הקדוש, הפליגו במעלת קימה בחצות הלילה:

לא הבנתי מה כבודו רוצה, איפה כתבתי לא לקום חצות? כתבתי שאם מתקשה להירדם, שילמד קצת והקריאה תעייף אותו. מובא בעוד מקומות הענין שצריך להירדם מתוך לימוד.

זקן ורגיל

משתמש רגיל
חיים יפים אמר:
זקן ורגיל אמר:
חיים יפים אמר:
2. קושי 'להקדים' את השינה.
3. קושי להפסיק את פעילות הלילה, לטובת השינה.  
האם אתם מכירים טיפים והמלצות שיהיו יכולים לעזור לבעיית השינה. איך ניתן להקדים את השינה, אבל לא מתוך כפייה חזקה. אלא להצליח לגרום לשינה מוקדמת מרצון? 
מה אתם עושים כדי לישון מוקדם? 
שלום
לא עקבתי אחר כל ההודעות, לא יודע במה קדמו לי, מקווה שאיני חוזר על דברים
אני רוצה לבוא מהנסיון שיש לי , אני בתקופות מסודרות ישן מוקדם וקם מוקדם (באזור חמש וחצי-שש) ,מה עוזר לי?:
ראשית, כמעט כל ערב במעריב ב"יהיו לרצון" אני מבקש ע"כ .
שנית, בלילות רב האתרים סגורים אצלי, בלבד כמה אתרם בסיסים ולא ממכרים (למי שיש נטפרי אפשר להגדיר זאת)
שלישית, חשוב לסדר את הערב, להתפלל בשעה קבועה ועוד...
מה שדוחף אותי להשתדל ולהתאמץ זה ההנאה בלקום מוקדם (ולעיתים אף לעשות הליכה לאחר שחרית) ,אני חייב לומר שכל היום נראה אחרת!
שעות הבוקר הן שעות פוריות יותר ,האויר נעים, החשיבה צלולה, ההבנה בהירה...
אני גם נהנה מכך שאני בחרתי לקום ולא שהמציאות הכריחה אותי לקום
הרב נח וינברג אומר: אל תתן ל'עוד חמש דקות ואני קם' להשתלט עליך על הבוקר
אני מאמין שאם רק תתאמץ ותנסה לאחר זמן קצר תתמכר לזה...

לגבי קושי להירדם,איני יודע, אני בד"כ לא ישן בצהריים ואני עייף בלילה ונרדם מיד, לא לפני שאני נושא תפילה חרישית לבורא שיעזור לי להירדם במהירות
יש לי אחינים שלקחו את הכדור שהוצע בתחילת הפורום ואחד מהם מעט השמין מזה.

מקווה שהועלתי...
בהצלחה רבה
חייב לציין ולהגיד 
שהודעתך נשמעת לי הכי הגיונית וחכמה איך להצליח להגיע לשינה, בזמן ובלי הרבה מאמץ. 
זה נשמע טוב מאוד. 

אבל רק אשאל, מה אתה עושה כשיש לך את טרדת הבית שלא מאפשרת לך להתפלל בזמן בתחילת הלילה?
ושאלה נוספת, מה אתה עושה אם נתקלת בסערת הוויכוח במהלך היום ואתה רוצה להשקיט את נפשך על ידי כתיבה/קריאה בכמה ספרים; כלומר אין לך דרך איך להשקיט את הנפש הסוערת בוויכוח אלא על ידי שתעיין שם... מה שיגרור עוד כמה שעות.  
מה אתה עושה למצבים הללו?
קודם כל תודה על הפרגון- שימחת אותי!
לשאלותיך:
בנוגע לתפילה- אני לא מתפלל בשעה מסוימת, אני משתדל להתפלל עד שעה מסוימת...
באמת לעיתים יש טרדות המאלצות אותי לישון מאוחר יותר ,כל עוד זה לא איחור נוראי אני קם למחרת בזמן ובערב משתדל להקדים לישון אם יש בכך צורך...
אסביר את גישתי:
היה מישהו שכתב שזה ענין של משמעת עצמית ומישהו ענה לו כי משמעת עצמית לא מחזיקה זמן רב, אני מסכים עם דבריו ולכן אני מאמין כי ההתמכרות היא מה שעוזרת.   כלומר, כאשר אתה רואה כי שמחתך, חיותך, הספקיך, קשריך, שלוותך מתברכים בעקבות זאת אתה תשקיע בדבר גם בלי קנסות, גם בלי שעת תפילה קבועה, וכו' וכמו בכל דבר בתחילה נופלים ואז מסיקים מסקנות להבא...
לגבי השאלה השניה, 
לא יודע מה לומר, זה דבר מאד אינדבידואלי, בד"כ זה לא קורה לי כ"כ מאוחר...
אמת, האתרים סגורים אצלי כבר מ8 בערב כך שאם אני רוצה לעיין במשהו אני צריך ללכת לחדר אינטרנט ולהוריד משם ,אני עושה את זה רק אם זה מאד קריטי, נדיר שאני יושב שם.
ואז אני יכול לשבת על החומר אך לא עד שעות כה מאוחרות , 
לעיתים, אם הענין הוא רוגע (ולא עשיתי הליכה בבוקר) אני יוצא להליכה, זה מאד מרגיע אותי

אבל אני חייב לומר שבימים שאני קם מוקדם אני רגוע ושמח יותר, אני פועל יותר
אם קמתי מוקדם אני מרגש לוחם ואם קמתי בשניה האחרונה אני מרגיש מובל...

מ אלישע

משתמש ותיק
תורתך אמר:
מ אלישע אמר:

לפעמים עדיף לעזוב את כל ההתחסדויות בעניין השינה ולישון נורמלי 8-9 שעות ולקום כמו בנאדם מאשר לישון 6 שעות ולקום כמו שוטה ועצבני. 
כך מובא בצוואת האדמור מקרלין זצ"ל עדיף לישון עשר שעות כמו סוס וללמוד שעה כמו בן אדם,
מאשר לישון שעה אחת כמו בן אדם ול... כמו סוס

יש פעמים שלא נרדמים כי לא צריכים לישון כהרגלו.

אגב, יש בקהלת מתוקה שנת וגו'

אברהם משה

משתמש ותיק
חיים יפים אמר:
1. להגיע למיטה,
2. להירדם בה.
אלו שני שלבים שכל אחד צריך לעבור. 

השלב הראשון הוא הקשה ביותר.
הצגת את עמדתך,
אבל יש כאלו שלהם השלב השני הוא קשה יותר.

מָרְדֳּכַי

משתמש ותיק
משיב כהלכה אמר:
מָרְדֳּכַי אמר:
משיב כהלכה אמר:
הקריאה מעייפת, וידועים דברי ר"נ מברסלב שאם אדם קם באמצע הלילה, משמים מעוררים אותו שילך ללמוד ולא יבזבז זמנו בשינה, ואני אומר שהוא הדין בתחילת הלילה אם מתקשה להירדם, כנראה רומזים לו שילמד עוד.
בדיוק הפוך!
רבינו הקדוש הקפיד שיקומו חצות בחורף!
ובקיץ, שהלילה קצר.
לפני עלות השחר!

ורבי אלימלך מליז'נסק,
היה הולך לישון אחר תפילת הערב!
עד חצות!
ואז היה קם!
והוא אמר, שבשעות האלו.
אין עליה לתורה ולתפילה!
אלא רק אחרי חצות!

וגם בזוהר הקדוש, הפליגו במעלת קימה בחצות הלילה:

לא הבנתי מה כבודו רוצה, איפה כתבתי לא לקום חצות? כתבתי שאם מתקשה להירדם, שילמד קצת והקריאה תעייף אותו. מובא בעוד מקומות הענין שצריך להירדם מתוך לימוד.

דבר ראשון!
ביקשתי שלא לקרוא לי כבודו! יש לי שם!
דבר שני!
הדגשתי את מה שהתגובה הקודמת שלי,
באה להעיר...

well

משתמש ותיק
אברהם משה אמר:
well אמר:
כנראה הכוונה ל"אמביאן" - כדור שינה פופולרי.
אצלי רשום בקופסה 'אימובן', אבל אולי זה היינו הך.

לאחר בירור ברשת - זה לא היינו הך. אלו שתי תרופות שונות. אפשר לחפש ברשת על ההבדל ביניהם.
בכל מקרה המשותף לשניהם ששניהם כדורי שינה שעלולים למכר ולגרום לתופעות לוואי.

כרוב ממשח

משתמש ותיק
שמעתי מאחד המחנכים - הפסיכולוגים שאמר שיש כאלו שלא מצליחים להירדם בגלל שהם כל הזמן עסוקים בזה שהם רוצים להירדם ולא מצליחים.
בעצם כל הזמן הם נהנים בתת מודע להיווכח בכך שהם צודקים שקשה להם להירדם.
ועל כך צריך לתת להם את כלי חזק שיגרום להם לרצות להירדם.
ועל כן הציע לקחת דף ועט וכל עשר דקות שעוברות ועדיין לא נרדמו, יכתבו בפתק שבשעה פלונית עדיין לא נרדמו, וכך ימשיכו לעשות כל עשר דקות.
עד שלאט לאט יתעייפו מלכתוב כל עשר דקות, והתת מודע שלהם ירצה להירדם.
כתבתי את זה למרות שלא כ"כ הבנתי את זה לעומק.
ובנוסף כנראה שהוא לא דיבר על כל המקרים, אבל שווה לנסות.

חפר

משתמש ותיק
לקרוא משהו מעניין לפני השינה אבל משהו מרגיע ולא מתח, וכשנשכבים לישון לנסות לא לחשוב על כלום

חיים יפים

משתמש רגיל
פותח הנושא
אברהם משה אמר:
חיים יפים אמר:
1. להגיע למיטה,
2. להירדם בה.
אלו שני שלבים שכל אחד צריך לעבור. 

השלב הראשון הוא הקשה ביותר.
הצגת את עמדתך,
אבל יש כאלו שלהם השלב השני הוא קשה יותר.
האמת שיש עוד בעיה נוספת והיא שישנם המתעוררים כמה פעמים תוך כדי השינה בלילה שאז כל היום שלהם נראה הפוך. בקיצור, שינה תקינה זה אתגר גדול. 

גשן

משתמש רגיל
בלת"ק
קראתי, כי פורסם במדור "פטנט רשום" של "המודיע" סגולה בדוקה ומנוסה לשינה
לשים תחת הכרית "שן שום קלוף".
האם יש למישהו ידיעה, איך בדיוק עושים את הסגולה
והאם אין בזה חשש של "דרכי האמורי"?
תודה.

גשן אמר:
בלת"ק
קראתי, כי פורסם במדור "פטנט רשום" של "המודיע" סגולה בדוקה ומנוסה לשינה
לשים תחת הכרית "שן שום קלוף".
האם יש למישהו ידיעה, איך בדיוק עושים את הסגולה
והאם אין בזה חשש של "דרכי האמורי"?
תודה.
אינני חושב שזה מ"דרכי האמורי", זה עניין סגולי 'פיזי'... (בקיצור עוד פתרון טבעי)

בכן

משתמש ותיק
מ אלישע אמר:

הרמב"ם ממליץ על כמות שינה של שליש מהיממה שהם 8 שעות שינה.

דני בוזגלו

משתמש ותיק
נתנאל_ב אמר:
האפשרות היחידה היא שפשוט יום אחד לא תישן. תלך כמו סהרורי כל היום, אבל תישן מוקדם בלילה, תקום מוקדם בבוקר, וכך השעון הביולוגי יסתדר, כי תהיה עייף שוב מוקדם בלילה.
זו עיצה שלא בדיוק עוזרת [לאלו הזקוקים לעיצה זו].
כי השעון הביולוגי רגיל לישון בשעות מסוימות ללא כל קשר לרמת העייפות.

נתנאל_ב

משתמש ותיק
דני בוזגלו אמר:
לי זה מאוד עוזר לעיתים קרובות כשהשעון שלי משתבש.
לפי מה שאני חווה על עצמי, ניתן לשנות את השעון הביולוגי. זה לא קורה ביום אחד, אבל זה עניין של הרגלים. אחרי יום שישנים ב12, קמים ב7, ולא ישנים צהריים, הגיוני שבאותו לילה כבר ב12 האדם יהיה מאוד עייף. אולי בגלל הרגלים קודמים אז הוא ימשוך את זה עד 1, אבל כששעת הקימה היא 7, ממילא בלילה הבא בטוח הוא כבר יישן ב12.
בשבתות של החורף זה קצת משתבש כי יש את הפיתוי ללכת לישון בשמונה ולקום בארבע ללמוד וכדו', אבל ניתן לתקן כנ"ל.

דני בוזגלו

משתמש ותיק
נתנאל_ב אמר:
דני בוזגלו אמר:
לי זה מאוד עוזר לעיתים קרובות כשהשעון שלי משתבש.
לפי מה שאני חווה על עצמי, ניתן לשנות את השעון הביולוגי. זה לא קורה ביום אחד, אבל זה עניין של הרגלים. אחרי יום שישנים ב12, קמים ב7, ולא ישנים צהריים, הגיוני שבאותו לילה כבר ב12 האדם יהיה מאוד עייף. אולי בגלל הרגלים קודמים אז הוא ימשוך את זה עד 1, אבל כששעת הקימה היא 7, ממילא בלילה הבא בטוח הוא כבר יישן ב12.
בשבתות של החורף זה קצת משתבש כי יש את הפיתוי ללכת לישון בשמונה ולקום בארבע ללמוד וכדו', אבל ניתן לתקן כנ"ל.

למי שבאמת סובל מבעיה זו, זה לא יעזור.
גם אם הוא לא ישן כלל בלילה וביום, אך כשיגיע הלילה השני לפתע הוא ירגיש עירני כאילו עכשיו קם [למרות שהוא ער 36 שעות ברציפות].
ומנגד, גם אם הוא ישן 12 שעות בלילה, ביום שאחריו הוא ירגיש עייף מאוד [עד שיגיע הלילה שאז יחזור להרגיש עירני, וחוזר חלילה].
וזה בגלל השעון הביולוגי.

בכן

משתמש ותיק
האמת שיש עוד בעיה נוספת והיא שישנם המתעוררים כמה פעמים תוך כדי השינה בלילה שאז כל היום שלהם נראה הפוך. בקיצור, שינה תקינה זה אתגר גדול.
יקיצה בזמן שינה יכולה להצביע על דום נשימה.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
יקיצה בזמן שינה יכולה להצביע על דום נשימה.
יש אשנים שמתעוררים באמצע השינה ללכת לשירותים, הגם שרוב אנשים מסוגלים לישון לילה שלם בלי בעיות.
יש תרופות לטפל בזה. דומני שאחד מהם נקרא טמסולסין, ויש עוד. כדאי להתייעץ עם רופא אם זו הבעיה. הגם שלא כולם מוציאים פתרון.

חלק עליון תַחתִית