האזנה לשירת נשים שכבר נפטרו

נתנאל_ב
נתן תודה: 2675 פעמים
קיבל תודה: 549 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: האזנה לשירת נשים שכבר נפטרו

שליחה על ידי נתנאל_ב » 13 יולי 2021, 04:45

נדיב לב כתב:
13 יולי 2021, 04:35
דרך אגב.. שאלת האשכול הייתה "אם מותר להאזין לשירת נשים שכבר נפטרו' - ואיך הגענו לזה..?
כי מלך המשיח יגאל אותנו מספיקות כגון אלו של נושא האשכול, ויברר לנו את ההלכה, הדין, החומרות, והרגשות, על בוריין. והשאלה מתי, ושאלה זו תלויה כמה מהר הוא יגיע, אם הוא נוסע לכאן על לימוזינה, זה הולך להיות מהר. אך אם הוא משתרך עם חמור, זה לוקח זמן (נקווה שהציונים לא מעכבים אותו כל פעם בגלל הפרת תקנות תברואה עם החמור).
ולגופו של עניין, זה משום השעה שהייתה המאוחרת, וכעת המוקדמת (זה יכול להיות חידה נפלאה: איך יכול להיות ששעה הופכת ממילא להיות ממאוחרת למוקדמת?).

ערכים:

נדיב לב
נתן תודה: 260 פעמים
קיבל תודה: 2850 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 13 יולי 2021, 04:49

אור זרוע כתב:
13 יולי 2021, 04:42
נדיב לב כתב:
דרך אגב.. שאלת האשכול הייתה "אם מותר להאזין לשירת נשים שכבר נפטרו' - ואיך הגענו לזה..?

לאחר ביאת המשיח עם חמור או בלעדיו, תהיה תחיית המתים של אותן נשים שכבר נפטרו...

נתנאל_ב כתב:
13 יולי 2021, 04:45
נדיב לב כתב:
כי מלך המשיח יגאל אותנו מספיקות כגון אלו של נושא האשכול, והשאלה מתי, ושאלה זו תלויה כמה מהר הוא יגיע, אם הוא נוסע לכאן על לימוזינה, זה הולך להיות מהר. אך אם הוא משתרך עם חמור, זה לוקח זמן (נקווה שהציונים לא מעכבים אותו כל פעם בגלל הפרת תקנות תברואה עם החמור).
ולגופו של עניין, זה משום השעה שהייתה המאוחרת, וכעת המוקדמת (זה יכול להיות חידה נפלאה: איך יכול להיות ששעה הופכת ממילא להיות ממאוחרת למוקדמת?).

טוב!
'התורות הטובות' מגיחות רק בשעות הקטנות של הלילה... אבל שמא אין אלו אלא דברי נבואה, והראיה, ששני נביאים התנבאו בסגנון אחד..:)

ראוי לחדד שא"כ כבר עתה צריך להיות אסור שמא בכל רגע אתי משיח ושפיר שייך הרהור, וי"ל דפקע יצרם.. אבל מה נשיב למ"ד מצוות לא בטלו וממילא גם לא יצרם.. וצ"ל דתחה"מ לאחר מ' שנה מביאת משיח צדקנו אכי"ר..

נתנאל יש"כ על החידה שהפלת כאן בשעות המאוחרות של הלילה לעת שעת בוקר מוקדמת, אבל אשתדל לחשוב עד כמה שאפשר..

אור זרוע
נתן תודה: 781 פעמים
קיבל תודה: 701 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 13 יולי 2021, 04:58

נדיב לב כתב:
13 יולי 2021, 04:49
ראוי לחדד שא"כ כבר עתה צריך להיות אסור שמא בכל רגע אתי משיח ושפיר שייך הרהור, וי"ל דפקע יצרם.. אבל מה נשיב למ"ד מצוות לא בטלו וממילא גם לא יצרם.. וצ"ל דתחה"מ לאחר מ' שנה מביאת משיח צדקנו אכי"ר..

לנושא הלכתי זה התכוונתי. יישר כח.

נדיב לב
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 13 יולי 2021, 05:01

אור זרוע כתב:
13 יולי 2021, 04:58
נדיב לב כתב:

לנושא הלכתי זה התכוונתי. יישר כח.

אה, אם כך ישר כחו בכפליים. אבל לולא שעת לילה הייתי אומר שצריך להדרש לנושא ברצינות. אם לא שנקבל מה שישבתי לעיל שביאת המשיח מוקדמת בארבעים שנה, עכ"פ לחלק מהשיטות. או שנצטרך להגדיר מחדש את העיקר הי"ב ועל צד הספק בכל יום, מה שאינו לרוחי. והשי"ת

אור זרוע
נתן תודה: 781 פעמים
קיבל תודה: 701 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 13 יולי 2021, 05:04

נדיב לב כתב:
וי"ל דפקע יצרם.. אבל מה נשיב למ"ד מצוות לא בטלו וממילא גם לא יצרם.

יש להעיר מהמבואר בסוכה נב, א:
ודרוש, וספדה הארץ משפחות משפחות לבד משפחת בית דוד לבד ונשיהם לבד. אמרו: והלא דברים קל וחומר. ומה לעתיד לבא - שעוסקין בהספד ואין יצר הרע שולט בהם - אמרה תורה אנשים לבד ונשים לבד, עכשיו שעסוקין בשמחה ויצר הרע שולט בהם - על אחת כמה וכמה. הא הספידא מאי עבידתיה? פליגי בה רבי דוסא ורבנן. חד אמר: על משיח בן יוסף שנהרג, וחד אמר: על יצר הרע שנהרג. ע"כ.

ולמ"ד "על יצר הרע שנהרג" לכאורה כבר פקע יצרא ובכל זאת אמרה תורה אנשים לבד ונשים לבד.

נדיב לב
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 13 יולי 2021, 05:16

אור זרוע כתב:
13 יולי 2021, 05:04
נדיב לב כתב:
וי"ל דפקע יצרם.. אבל מה נשיב למ"ד מצוות לא בטלו וממילא גם לא יצרם.

יש להעיר מהמבואר בסוכה נב, א:
ודרוש, וספדה הארץ משפחות משפחות לבד משפחת בית דוד לבד ונשיהם לבד. אמרו: והלא דברים קל וחומר. ומה לעתיד לבא - שעוסקין בהספד ואין יצר הרע שולט בהם - אמרה תורה אנשים לבד ונשים לבד, עכשיו שעסוקין בשמחה ויצר הרע שולט בהם - על אחת כמה וכמה. הא הספידא מאי עבידתיה? פליגי בה רבי דוסא ורבנן. חד אמר: על משיח בן יוסף שנהרג, וחד אמר: על יצר הרע שנהרג. ע"כ.

ולמ"ד "על יצר הרע שנהרג" לכאורה כבר פקע יצרא ובכל זאת אמרה תורה אנשים לבד ונשים לבד.

סברתי לדחות ולחלק בין יצר הרע שבא מצד טבעו של אדם, ויצה"ר שבא בדמות מלאך. וכידוע בספרים. דא עקא בחיפוש מצאתי שהבן יהוידע שם כותב דתרווייהו בטלי לעת"ל. ובהכרח צ"ל שגם אם בטל היצר הדין לא בטל, ואם כן חוזרת השאלה למקומה, כיצד הותר לשמוע אישה שנפטרה, ולא נחשוש שמא בכל עת יגיע המשיח ותעמוד לקץ הימין, ומה שבטל היצר לא מפקיע את האיסור.

בניהו בן יהוידע על אתר
ומה לעתיד לבא שהם עסוקים בהספד ואין יצר הרע מתגרה בהם. נראה לי בס"ד נקיט תרי מילי כנגד שני מיני יצר הרע, האחד מצד החומר המוטבע באדם מעת הלידה וזה ודאי יתבטל על ידי אנינות וזכרון המיתה. והשני יצר הרע הנקרא מלאך רע שנמשך ובא מצד הקליפה וזה לא יתבטל על ידי אנינות וזכרון המיתה ועל זה אמרו רבותינו ז"ל בקידושין דף פ' [ע"ב] מה יתאונן אדם וכו' אפילו בשעת אנינות יצרו של אדם מתגבר עליו וכאותה מעשה שהביאו התוספות שם אך לעתיד בביטול הקליפות גם זה היצר הרע יתבטל ועל זה אמרו רבותינו ז"ל שהיצר הרע נשחט לעתיד. וזה שאמרו ומה לעתיד לבא שהם עוסקים בהספד ואז ודאי יצר הרע הנעשה מכח החומר העכור שבאדם יתבטל באנינות והספד ועוד נמי אין יצר הרע שנמשך מן הקליפה מתגרה בהם מאחר דהקליפה בטלה שיבש מקורו אמרה תורה נשים לבד ואנשים לבד עכשיו שעוסקין בשמחה שהיצר הרע הנעשה מן החומר מתגבר ומוסיף ועוד יצר הרע השני שהוא מן הקליפה מתגרה בהם על אחת כמה וכמה:

מקדש שביעי כל שביעי
נתן תודה: 19 פעמים
קיבל תודה: 92 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מקדש שביעי כל שביעי » 13 יולי 2021, 08:09

יאיר כתב:
13 יולי 2021, 00:22
מקדש שביעי כל שביעי כתב:
12 יולי 2021, 22:49
יאיר כתב:
12 יולי 2021, 11:36

מה התכוון כבודו בהודעה זו?

כ"כ פשוט לך שמותר להסתכל במסך במקומות המכוסים??

כשאין הרהור הבאתי את דעת הגרח קניבסקי.
מה נפקמ מה דעתי?

לומאז
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 10 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי לומאז » 13 יולי 2021, 12:28

דברתי עם הבחור ונכון שאין בכך איסור של קול באשה אבל  יש עניינים של גדרי קדושה שעם כל הכבוד לכל הפוסיקים הנ"ל , לא מפיהם אנו חיים.
האם לדעתך או לדעת רבותיך מי שמקפיד לא להוריד את הידיים מחצי הגוף ולמטה צריך תרופה??

איש תלמודי
נתן תודה: 180 פעמים
קיבל תודה: 29 פעמים

שליחה על ידי איש תלמודי » 14 יולי 2021, 18:59

מכל מלמדי השכלתי כתב:
13 יולי 2021, 02:33
נדיב לב כתב:
13 יולי 2021, 02:06
מכל מלמדי השכלתי כתב:
13 יולי 2021, 01:57

יש הבדל בין הקפדה אישית של קדושים וטהורים שהגיעו לדרגות נעלות. לבין להנהיג ולחנך כך ציבורים שלמים.

מי שלא מבין את זה. זו בעיה שלו.

באמת לא הבנתי. וזה ההזדמנות שמר יסביר פשר הודעותיו, מה הפריע לו מי שנוהג כך בעצמו ולא חינך ציבור שלם.
מכל מלמדי השכלתי כתב:
13 יולי 2021, 01:16

דיברתי על מי שהוויז מביאו לידי הרהור.
נעבאך. גם באוטובוס כשהוא שומע אשה אומרת "התחנה הבאה" הוא מהרהר. וגם בתור לקופת חולים כשהוא שומע "מספר 563 לחדר מספר 4" הוא מהרהר.
מכל מלמדי השכלתי כתב:
13 יולי 2021, 00:30

ואולי סף רגישות כזה הוא פשוט גוזמא?!
האם יש מי שעלול לבוא לידי הרהור עבירה מחמת הקריינית של וויז?! אם כן הוא חולה ונחמתי עבורו שיש לזה תרופות.

טוב שאתה שואל וזה נותן לי הזדמנות להסביר.
כבר הרבה פעמים כתבתי כאן בפורום על זה בקצרה. ואכתוב הפעם אולי באריכות קצת יותר בתקווה שדבריי יובנו.

באופן כללי ביהדות ישנם דברים שהם אסורים וישנם דברים שהם מותרים. ובדברים הללו לא שייך לא חומרא ולא קולא. מה דמותר מותר. ומה שאסור אסור.

איפה מתחילים לדון על חומרא? בספיקות ומחלוקות. שבזה יש מה להחמיר אף אם לפעמים נפסק לקולא.

יש רבינו בחיי שכותב שעיקר ההידור במצוות צריך להיות מתוך כוונה לצאת יד"ח לכו"ע. למשל באתרוג. קודם כל צריך לחפש אתרוג שהוא כשר לפי יותר ויתר שיטות. ורק אח"כ לחפש הידורים של נוי מצווה. מחמת יופי האתרוג וכו'

ובאמת ברוב שטחי התורה המציאות היא שבנ"א יודעים להבדיל בין הדברים. ומי שמחמיר על עצמו יודע שהוא עושה כך כחומרא ואין בליבו שום טרוניא על מי שנוהג אחרת.

לא כך הדבר כשמגיעים לענייני צניעות. בצניעות משום מה נוצר מצב שכל אחד חושב לעצמו שמי שמיקל יותר ממנו הוא פושע ממש. ולא אכנס לדוגמאות בזה. ועל זה חורה לי.

והסיבה שזה מכעיס אותי במיוחד היא מחמת מעשה שהיה בדידי. וכתבתי אותו כאן פעם. וכעת לא אכנס לזה.

ולכן כשבאו כאן לעשות תעמולה על הדרך החסידית (זה לא נכון כלל. אין קשר לחסידות. רק נכון שיש כמה חסידויות שנוהגות כך) שנוהגים לחנך את הנערים לפרישות מופלגת עב כדי שמפריע הוויז. ולא מבינים מה הבעיה. זה כבר בעיה. כי כל דבר שהוא לא מאוזן הוא בעיה. גם אם החוסר איזון הוא נראה לחומרא. כ"ש כאן בנידון דצניעות שזה חומרא דאתי לידי קולא. ואכמ"ל וד"ל.

מי שרוצה לקדש עצמו במותר לו קדוש יאמר לו. אבל להנהיג כך. לחנך כך. לצפות שלבחור צעיר תהיה כזו רגישות בצניעות כשבשטחי התורה האחרים (שבת למשל) הוא לא מחמיר כלל.

זו דרך מעוותת ממש. ובפרט בדור כמו שלנו שברגישות כזו (שהוא כלל לא מצווה בה!!) הוא מגיע למכשולים שאסורים מדינא.

ואינני מדבר על זה שמחמת אותה הרגישות מחנכים אותם ללמוד כמה סוגיות בשס באופן שמוציאים הדברים מידי פשוטם ומגלים פנים בתורה שלא כהלכה. וכיוצ"ב וד"ל.

אין כוונתי לפגוע. אך האמת צריכה להאמר.
ואני מתנצל מראש אם הדברים יצאו קצת בעירבוביה שלא כדרכי. מקוצר הזמן. ולרגל השעה. ומסערת המחשבה.

אותי מכעיס משהו הפוך 
שכך מי שמיקל בהלכות צניעות אינו סובל את המחמירים 
ואולי זה משנאת עמי הארץ את.....

סמל אישי של משתמש

מכל מלמדי השכלתי
נתן תודה: 397 פעמים
קיבל תודה: 765 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מכל מלמדי השכלתי » 14 יולי 2021, 20:26

איש תלמודי כתב:
14 יולי 2021, 18:59
מכל מלמדי השכלתי כתב:
13 יולי 2021, 02:33
נדיב לב כתב:
13 יולי 2021, 02:06

באמת לא הבנתי. וזה ההזדמנות שמר יסביר פשר הודעותיו, מה הפריע לו מי שנוהג כך בעצמו ולא חינך ציבור שלם.

טוב שאתה שואל וזה נותן לי הזדמנות להסביר.
כבר הרבה פעמים כתבתי כאן בפורום על זה בקצרה. ואכתוב הפעם אולי באריכות קצת יותר בתקווה שדבריי יובנו.

באופן כללי ביהדות ישנם דברים שהם אסורים וישנם דברים שהם מותרים. ובדברים הללו לא שייך לא חומרא ולא קולא. מה דמותר מותר. ומה שאסור אסור.

איפה מתחילים לדון על חומרא? בספיקות ומחלוקות. שבזה יש מה להחמיר אף אם לפעמים נפסק לקולא.

יש רבינו בחיי שכותב שעיקר ההידור במצוות צריך להיות מתוך כוונה לצאת יד"ח לכו"ע. למשל באתרוג. קודם כל צריך לחפש אתרוג שהוא כשר לפי יותר ויתר שיטות. ורק אח"כ לחפש הידורים של נוי מצווה. מחמת יופי האתרוג וכו'

ובאמת ברוב שטחי התורה המציאות היא שבנ"א יודעים להבדיל בין הדברים. ומי שמחמיר על עצמו יודע שהוא עושה כך כחומרא ואין בליבו שום טרוניא על מי שנוהג אחרת.

לא כך הדבר כשמגיעים לענייני צניעות. בצניעות משום מה נוצר מצב שכל אחד חושב לעצמו שמי שמיקל יותר ממנו הוא פושע ממש. ולא אכנס לדוגמאות בזה. ועל זה חורה לי.

והסיבה שזה מכעיס אותי במיוחד היא מחמת מעשה שהיה בדידי. וכתבתי אותו כאן פעם. וכעת לא אכנס לזה.

ולכן כשבאו כאן לעשות תעמולה על הדרך החסידית (זה לא נכון כלל. אין קשר לחסידות. רק נכון שיש כמה חסידויות שנוהגות כך) שנוהגים לחנך את הנערים לפרישות מופלגת עב כדי שמפריע הוויז. ולא מבינים מה הבעיה. זה כבר בעיה. כי כל דבר שהוא לא מאוזן הוא בעיה. גם אם החוסר איזון הוא נראה לחומרא. כ"ש כאן בנידון דצניעות שזה חומרא דאתי לידי קולא. ואכמ"ל וד"ל.

מי שרוצה לקדש עצמו במותר לו קדוש יאמר לו. אבל להנהיג כך. לחנך כך. לצפות שלבחור צעיר תהיה כזו רגישות בצניעות כשבשטחי התורה האחרים (שבת למשל) הוא לא מחמיר כלל.

זו דרך מעוותת ממש. ובפרט בדור כמו שלנו שברגישות כזו (שהוא כלל לא מצווה בה!!) הוא מגיע למכשולים שאסורים מדינא.

ואינני מדבר על זה שמחמת אותה הרגישות מחנכים אותם ללמוד כמה סוגיות בשס באופן שמוציאים הדברים מידי פשוטם ומגלים פנים בתורה שלא כהלכה. וכיוצ"ב וד"ל.

אין כוונתי לפגוע. אך האמת צריכה להאמר.
ואני מתנצל מראש אם הדברים יצאו קצת בעירבוביה שלא כדרכי. מקוצר הזמן. ולרגל השעה. ומסערת המחשבה.

אותי מכעיס משהו הפוך 

אם אחרי כל מה שטרחתי להסביר זה מה שיש לך לכתוב. אז שיהיה לך בהצלחה. ישפוט הקורא.
לגבי השורה האחרונה ייש"כ.

איש תלמודי

שליחה על ידי איש תלמודי » 14 יולי 2021, 20:33

מכל מלמדי השכלתי כתב:
14 יולי 2021, 20:26
א כך הדבר כשמגיעים לענייני צניעות. בצניעות משום מה נוצר מצב שכל אחד חושב לעצמו שמי שמיקל יותר ממנו הוא פושע ממש. ולא אכנס לדוגמאות בזה. ועל זה חורה לי.

התכוונתי להגיב רק על הקטע הזה
סליחה.

איש תלמודי

שליחה על ידי איש תלמודי » 14 יולי 2021, 20:35

מכל מלמדי השכלתי כתב:
14 יולי 2021, 20:26
אותי מכעיס משהו הפוך 

אם אחרי כל מה שטרחתי להסביר זה מה שיש לך לכתוב. אז שיהיה לך בהצלחה. ישפוט הקורא.
לגבי השורה האחרונה ייש"כ.

הגבתי לך בהודעה נפרדת.

מוחל וסולח
נתן תודה: 518 פעמים
קיבל תודה: 257 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוחל וסולח » 14 יולי 2021, 20:42

לומאז כתב:
12 יולי 2021, 18:35
לקחתי בחור חסידי וביקש לסגור את הוויז, כנראה סבר קול באשה.
עשיתי כבקשתו.
כנראה שההבדלים בציבור גדולים.

פעם ראיתי אדם חסידי, קדוש ופרוש. עומד באוטובוס ושומר את עיניו חזק. פנים למטה וכו'.
ואני מעריך זאת מאוד.

אך ראיתי שהיה מאוד מזועזע ונסער, כאשר נעמדו שתי בנות משני צדדיו. והאוטובוס היה עמוס, וראיתי שהוא ממש לא רגוע, עזרתי לו והתקרבתי אליו, בצורה אגבית, ובצורה שפתרה לו את הבעיה.

אך רציתי לערוך לו ניסוי, וכשהוא ירד, ירדתי ג"כ, ושאלתי אותו, מדוע הוא היה לחוץ כ"כ באוטובוס (כביכול סתם נעמדתי לידו), והוא הסביר לי שהיו שתי נשים משני צדדיו.
שאלתי אותו כביכול בתמימות, "מה הבעיה"?
והוא הביט בי בזעזוע, ואמר (ואיני זוכר בדיוק את מילותיו) "מה בכלל השאלה שלך? אלו נשים, וזו בעיה של צניעות"
שאלתי אותו, ומדוע לא עוברים בין שני כלבים, או שני דקלים? גם זה מחמת צניעות?
והוא היה בהלם, ממה ש'גיליתי לו'.....

מוחל וסולח
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוחל וסולח » 14 יולי 2021, 21:52

@חימקו @מכל מלמדי השכלתי @משיב דבר @נדיב לב
אספר שני סיפורים משני המשגיחים שלי, משגיח א' ומשגיח ב'.
(אם אתם זוכרים מאשכול אחר)

בתקופה שהחלו לעורר על (קווי אוטובוס נפרדים.) הפרדה בין גברים לנשים באוטובוסים בריכוזים החרדיים.
יצא לי לשוחח עם המשגיח שלי, (משגיח א') ותהיתי באוזניו על הדבר הזה,
הוא אמר לי, תדע לך שמצד ההלכה, לא צריך את כל הדבר הזה, והרי הלכות פסוקות ברמב"ם לגבי רחוב שמלא באנשים ונשים.
וצא וראה מי מעורר על העניין, והם בשיטתם, ולא בשיטה שלנו.
אך כיון שהם עוררו (תרתי משמע) את הציבור בנושא זה, הם יצרו בעיה, שעכשיו כבר לא ניתן להתעלם מהנושא. ויתכן שבאמת נצטרך הפרדה באוטובוסים.

(כלומר: אדם ליטאי שמעולם לא ראה בעיה בצורת ההתנהלות באוטובוס, והיתה לו התמודדות טבעית, הרי עכשיו הם יצרו מודעות, ואדם ליטאי שעולה לאוטובוס, מתחיל להתעסק מי לידו וכו'
בסופו של דבר, העניין נשכח, מכיוון שבאמת זה לא היה בסף הרגישות של הציבור הליטאי, ולא הסתבכו עם זה).

הסיפור השני, כאשר המשגיח ב', דיבר עם בני החבורה בוועד, וסיפר על אירוע, שבחור ישיבה עלה לאוטובוס בינערוני, (בימי הקיבוצים העליזים) ובאחד הקיבוצים, עלתה לאוטובוס גברת זקנה, והתיישבה על ידו, הבחור קם ביקש סליחה, ונשאר לעמוד, כי לא היה מקום ראוי אחר באוטובוס לשבת בו.
אדם שהיה נוכח באוטובוס החל לזלזל בבחור לעיני כל הנוסעים. ואמר לו: אתה אדם חולה, אם מבוגרת מקומטת עושה לך את זה, אתה צריך רופא"

אותו בחור חזר לישיבה בסערת רגשות, וסיפר למשגיח.
שאל אותו המשגיח, מה קורה לאדם שעובר על יד פח מצחין? ענה הבחור "מתרחק"
שאל אותו המשגיח, "האם ראית פעם את עובד משאית האשפה מתרחק או סובל מהריח של הזבל? האם פגשת פעם קיבוצניק שסובל מריח גללי הבהמות שפזורים על פני השדה כדי לזבלה?"
ענה הבחור "לא"
שאל המשגיח "מדוע הם לא סובלים? והשיב "כי הם רגילים לצחנה, אז זה לא מפריע להם"
אתה - המשיך המשגיח - שומר על עצמך, אתה כל היום מריח בושם (התורה), כשיושבת לידך מקומטת וזקנה, זה מפריע לך, כי זה נוגד את הבושם שאתה מריח כל היום.
והריחות שאתה מריח, הם דקים שבדקים, אך רק לך יש את היכולת לחוש בהם.
אותו קיבוצניק שמזלזל בך, לעורר אותו למשהו, צריך צחנה נוראה. רק אז זה 'יפריע' לו.

אתה לא צריך רופא, אך הקיבוצניק צריך אינסטלטור!!!!!!!!!!

ולכן, חברי היקרים, ככל שאדם שומר על עצמו יותר, הרגישות שלו גוברת.
נכון שיש להיזהר לא להגיע לחטא דווקא ע"י הרחקה גדולה מדי, אך זו בעיה זהה לאלו שנשמרים פחות, ואז החטא מגיע ממקום אחר.

סמל אישי של משתמש

מכל מלמדי השכלתי
נתן תודה: 397 פעמים
קיבל תודה: 765 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מכל מלמדי השכלתי » 14 יולי 2021, 21:56

מוחל וסולח כתב:
14 יולי 2021, 21:52

בתקופה שהחלו לעורר על קווי אוטובוס נפרדים.
הוא אמר לי, תדע לך שמצד ההלכה, לא צריך את כל הדבר הזה, והרי הלכות פסוקות ברמב"ם לגבי רחוב שמלא באנשים ונשים.
אך כיון שהם עוררו (תרתי משמע) את הציבור בנושא זה, הם יצרו בעיה, שעכשיו כבר לא ניתן להתעלם מהנושא. ויתכן שבאמת נצטרך הפרדה באוטובוסים.

(כלומר: אדם ליטאי שמעולם לא ראה בעיה בצורת ההתנהלות באוטובוס, והיתה לו התמודדות טבעית, הרי עכשיו הם יצרו מודעות, ואדם ליטאי שעולה לאוטובוס, מתחיל להתעסק מי לידו וכו'
בסופו של דבר, העניין נשכח, מכיוון שבאמת זה לא היה בסף הרגישות של הציבור הליטאי, ולא הסתבכו עם זה).

הסיפור השני, כאשר המשגיח ב', דיבר עם בני החבורה בוועד, וסיפר על אירוע, שבחור ישיבה עלה לאוטובוס בינערוני, (בימי הקיבוצים העליזים) ובאחד הקיבוצים, עלתה לאוטובוס גברת זקנה, והתיישבה על ידו, הבחור קם ביקש סליחה, ונשאר לעמוד, כי לא היה מקום ראוי אחר באוטובוס לשבת בו.
אדם שהיה נוכח באוטובוס החל לזלזל בבחור לעיני כל הנוסעים. ואמר לו: אתה אדם חולה, אם מבוגרת מקומטת עושה לך את זה, אתה צריך רופא"

שאל אותו המשגיח, "האם ראית פעם את עובד משאית האשפה מתרחק או סובל מהריח של הזבל? האם פגשת פעם קיבוצניק שסובל מריח גללי הבהמות שפזורים על פני השדה כדי לזבלה?"
ענה הבחור "לא"
אתה - המשיך המשגיח - שומר על עצמך, אתה כל היום מריח בושם (התורה), כשיושבת לידך מקומטת וזקנה, זה מפריע לך, כי זה נוגד את הבושם שאתה מריח כל היום.
אותו קיבוצניק שמזלזל בך, לעורר אותו למשהו, צריך צחנה נוראה. רק אז זה 'יפריע' לו.

נכון שיש להיזהר לא להגיע לחטא דווקא ע"י הרחקה גדולה מדי, אך זו בעיה זהה לאלו שנשמרים פחות, ואז החטא מגיע ממקום אחר.
לגבי קוי מהדרין עי' מסורת משה מה היתה דעת הגר"מ פיינשטיין

נדיב לב
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 14 יולי 2021, 22:27

מוחל וסולח כתב:

בתקופה שהחלו לעורר על (קווי אוטובוס נפרדים.) הפרדה בין גברים לנשים באוטובוסים בריכוזים החרדיים.

הודעה נפלאה. [דברי מר צוטטו מחדש, וכן ערכתי מה שלא רלוונטי]

בתור בחור צעיר ירושלמי כשעוד נסעתי באוטבוס, אני זוכר כמה עוגמת נפש נגרמה לי בכל נסיעה עירונית, בכל תחנה עלה החשש שמא אישה פרוצה תשב לידי, וכבר אז התעוררתי לשאול, איך זה שלא דואגים לבחורים צעירים טהורים בנפשם שחוזרים פעם בשבוע או בפעם בחודש באוטובוסים מפוצצים בפריצות. דומני שככזה אין צורך שאחינו הקנאים יעוררו, אלא כל יהודי בליבו הטהור מרגיש בכך, ועל כן הטיעון שאמר משגיח א' למר, יש בו טעם לגבי ריכוזיים חרדים, אבל כמובן כמו שהבהרת לא דיבר בריכוזים חילוניים שאינו שייך אלא באדם בדמות מלאך שלמראה אישה פרוצה ירושלמית בקיץ החם שמתיישבת לידו לא תתעורר אצלו שום רגש של דחיה כמו שמץ הרהור או אי נוחות.[/align]

לומאז
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 10 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי לומאז » 14 יולי 2021, 23:17

מכיר יהודי ת"ח ידוע (חסידי) בבחרותו למד באור ישראל (בפתח תקוה) כאשר היה צריך לנסוע לביתו בבני ברק, נסע
1 או באוטובוס הראשון בבוקר שהיה כמעט ריק, 2 או לקח מונית,3. או  שהלך ברגל.
מי שאין לו מושגים בגדרי קדושה, גם אם נחשב לת"ח ופוסק, לא יבין את הדברים..
היום כאשר הבג"ץ ביטל את ההפרדה באוטובוסים, אף אחד לא הולך בכוח להפריע למי שחשקה נפשו לשבת מעורב.

מוחל וסולח
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוחל וסולח » 14 יולי 2021, 23:26

נדיב לב כתב:
14 יולי 2021, 22:27
מוחל וסולח כתב:

הודעה נפלאה. אם כי יש לסייג בסיפור א' ובקצרה, אכן הקנאים עוררו יתר על המידה גם בריכוזים חרדיים [עכ"פ אליבא דהמשגיח] אבל א"א להתעלם בערים מעורבות שהחיכוך באוטבוס עם הציבור החילוני הוא נורא. ואינו דומה להליכה ברחוב.

בתור בחור צעיר ירושלמי כשעוד נסעתי באוטבוס, אני זוכר כמה עוגמת נפש נגרמה לי בכל נסיעה עירונית, בכל תחנה עלה החשש שמא אישה פרוצה תשב לידי, וכבר אז התעוררתי לשאול, איך זה שלא דואגים לבחורים צעירים טהורים בנפשם שחוזרים פעם בשבוע או בפעם בחודש באוטובוסים מפוצצים בפריצות. דומני שככזה אין צורך שאחינו הקנאים יעוררו, אלא כל יהודי בליבו הטהור מרגיש בכך, ועל כן הטיעון הגורף שאמר משגיח א' למר, לדעתי מוטל בספק, אלא אם המשגיח שליט"א היה בדמות מלאך שלמראה אישה פרוצה ירושלמית בקיץ החם שמתיישבת לידו לא התעורר אצלו שום רגש של דחיה כמו שמץ הרהור או אי נוחות.
אתה צודק, לא דייקתי דברי, והבאתי את הקוראים לכלל טעות. ואתקן זאת בגוף ההודעה.

נושא ההפרדה היה בקווי אוטובוס חרדיים, שרצו בזמנו לבצע חלוקה, גברים בחלק הקדמי. נשים בחלק האחורי.

הלא לגבי פריצות עצמה, צריך לדאוג לדרכא אחרינא.
ובוודאי שיש להימנע מכך בכל דרך.

מוחל וסולח
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוחל וסולח » 14 יולי 2021, 23:29

מכל מלמדי השכלתי כתב:
14 יולי 2021, 21:56
מוחל וסולח כתב:

ענה הבחור "לא"

לגבי קוי מהדרין עי' מסורת משה מה היתה דעת הגר"מ פיינשטיין

אשמח אם תעלה.
וראה את הבהרתי בנושא.

נדיב לב
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 14 יולי 2021, 23:36

מוחל וסולח כתב:
14 יולי 2021, 23:26

אתה צודק, לא דייקתי דברי, והבאתי את הקוראים לכלל טעות. ואתקן זאת בגוף ההודעה.

נושא ההפרדה היה בקווי אוטובוס חרדיים, שרצו בזמנו לבצע חלוקה, גברים בחלק הקדמי. נשים בחלק האחורי.

הלא לגבי פריצות עצמה, צריך לדאוג לדרכא אחרינא.
ובוודאי שיש להימנע מכך בכל דרך.

ישר כח לידידי איש האמת על ההבהרה הנחוצה.
לאחר שמר יתקן הודעותו כמו שכתב, אם ירצה אמחוק את הודעתי הנ"ל בשמחה.
אכן נמחק מה שלא רלוונטי, וכן דברי מר צוטטו מחדש ישר כוחו.

חימקו
נתן תודה: 383 פעמים
קיבל תודה: 299 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חימקו » 14 יולי 2021, 23:37

מוחל וסולח כתב:
הבחור התחנך לא לשבת אשה ויהי מה גם אם היא זקנה, וזה טעות וחלול ה', וצודק אותו אחד שזלזל בו (כמובן בליבו ולא לעיני כל הנוסעים) ולגבי סף הרגישות שכתבת, אני מסכים איתך, אבל לא במקרים שנובע מסיבות חברתיות ולא הלכתיות.

מוחל וסולח
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוחל וסולח » 14 יולי 2021, 23:40

חימקו כתב:
14 יולי 2021, 23:37
מוחל וסולח כתב:
הבחור התחנך לא לשבת אשה ויהי מה גם אם היא זקנה, וזה טעות וחלול ה', וצודק אותו אחד שזלזל בו (כמובן בליבו ולא לעיני כל הנוסעים) ולגבי סף הרגישות שכתבת, אני מסכים איתך, אבל לא במקרים שנובע מסיבות חברתיות ולא הלכתיות.
אני חושב שאם קראת את הסיפור.
הבנת שאותו אדם, היה קיבוצניק, והוא זלזל בו לעין כל.

כך שלא הבנתי למה יכוונו מילותיך.

חימקו
יצירת קשר:

שליחה על ידי חימקו » 14 יולי 2021, 23:48

מוחל וסולח כתב:
14 יולי 2021, 23:40
חימקו כתב:
מוחל וסולח כתב:

לגבי הזלזול לעין כל, התיחסתי בסוגרים כנראה לא ברור, התכונתי שאני מצדיק את הזלזול, חוץ מהזלזול לעין כל.

מוחל וסולח
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוחל וסולח » 14 יולי 2021, 23:57

חימקו כתב:
14 יולי 2021, 23:48
מוחל וסולח כתב:
14 יולי 2021, 23:40
חימקו כתב:

לגבי הזלזול לעין כל, התיחסתי בסוגרים כנראה לא ברור, התכונתי שאני מצדיק את הזלזול, חוץ מהזלזול לעין כל.
גם ברוך תהיה.

אך לדעתי, אתה קצת טועה.

כשאני מחנך את ילדי לדבר בנימוס, אני לא צריך לחנך אותם, אילו קללות לא לקלל.
המושג של קל וחומר, הוא מושג שכלי פשוט.

אותו בחור לא התחנך לא לשבת ליד אשה זקנה (אגב, הוא מהמגזר הליטאי, כפי שניתן להבין בנקל בתגובתי שם) הוא חונך להתרחק....הוא חונך לשמור על עצמו....
כמה להתרחק? זה כבר עניין אישי, תלוי כמה האדם קרוב למדמנת האשפה העירונית, וכמה התרגל.

חימקו
יצירת קשר:

שליחה על ידי חימקו » 15 יולי 2021, 00:03

מוחל וסולח כתב:
14 יולי 2021, 23:57
אותו בחור לא התחנך לא לשבת ליד אשה זקנה (אגב, הוא מהמגזר הליטאי, כפי שניתן להבין בנקל בתגובתי שם) הוא חונך להתרחק....הוא חונך לשמור על עצמו....
כמה להתרחק? זה כבר עניין אישי, תלוי כמה האדם קרוב למדמנת האשפה העירונית, וכמה התרגל.
לא הבנתי, לשבת ליד אשה זקנה לדעתי אין שום בעיה, אז למה הוא קם?

מוחל וסולח
יצירת קשר:

שליחה על ידי מוחל וסולח » 15 יולי 2021, 00:08

חימקו כתב:
15 יולי 2021, 00:03
מוחל וסולח כתב:
אענה לך ע"פ המשל.
כי הוא לא תתרן!!!!

(שאלה לחידוד, האם התתרן יודע שהוא תתרן?)

אגב. המשגיח שלי היה אומר, שאם אדם חושב לטעון שאין לו יצר הרע, שילך דחוף לרופא!!!!

יהודה יעקבזון
נתן תודה: 454 פעמים
קיבל תודה: 588 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה יעקבזון » 15 יולי 2021, 00:13

מוחל וסולח כתב:
15 יולי 2021, 00:08
אגב. המשגיח שלי היה אומר, שאם אדם חושב לטעון שאין לו יצר הרע, שילך דחוף לרופא!!!!

יש תיקון היצר ויש כבישת היצר,
יש אדם שמתמודד עם יצרו דרך תיקון היצר [והגר"א כותב שזה הדרך הרצוי']
ויש אדם שמתמודד עם יצרו דרך כבישת היצר.

האחרון חושב שכבר כבש את יצרו, ולכן סבור שאין לו יצר הרע.
הוא לא צריך רופא במיידי, אבל סביר להניח שאדם רגיל יצטרך לעזרה ראשונה בהמשך.

חימקו
יצירת קשר:

שליחה על ידי חימקו » 15 יולי 2021, 00:14

מוחל וסולח כתב:
חימקו כתב:
מוחל וסולח כתב:
אענה לך ע"פ המשל.
כי הוא לא תתרן!!!!

מי שיש לו יצר הרע לזקנה צריך רופא.

יהודה יעקבזון
נתן תודה: 454 פעמים
קיבל תודה: 588 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה יעקבזון » 15 יולי 2021, 00:17

חימקו כתב:
15 יולי 2021, 00:14
מוחל וסולח כתב:
חימקו כתב:

אענה לך ע"פ המשל.
כי הוא לא תתרן!!!!

כדאי מאוד לא לשפוט ולהכליל.
זה אינדיבידואלי,
יש אדם שאין לו יצר הרע לזקנה, אך יש לו גדרים והנהגות בענייני קדושה.

משיב דבר
נתן תודה: 293 פעמים
קיבל תודה: 415 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב דבר » 15 יולי 2021, 00:20

חימקו כתב:
15 יולי 2021, 00:14
מוחל וסולח כתב:
חימקו כתב:

אענה לך ע"פ המשל.
כי הוא לא תתרן!!!!

רמב"ם פכ"ב מאיסו"ב:
אסור להתייחד עם ערוה מן העריות בין זקנה בין ילדה שדבר זה גורם לגלות ערוה 
(והרמב"ם היה רופא....)

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “הלכה ומנהג”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] | 2 אורחים