בד''ץ העדה החרדית נגד ספרי חיים ולדר

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

נדיב לב
נתן תודה: 260 פעמים
קיבל תודה: 2850 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: בד''ץ העדה החרדית נגד ספרי חיים ולדר

שליחה על ידי נדיב לב » 20 יולי 2021, 23:57

משיב דבר כתב:
20 יולי 2021, 23:48
נדיב לב כתב:
20 יולי 2021, 23:36
משיב דבר כתב:
20 יולי 2021, 23:29

א. מי הילד? (אני מקוה שלא אתה קורא את הספרים...)
ב. זכה ר' חיים שספריו תוכו כברו!

\תבין לבד שמי שבוחר להציב ראיה לחיזוק טענותיו באמצעות העלאת איור הספר,

זה מראה שזה הדבר היחידי שהיה זמין לו במחשב (מתוך אתר מכירת הספרים) להביא כדוגמא.
הוא פשוט לא ידפוק אצל השכנים לשאול ספרי מהרח"ו לסרוק ולהביא לפניך.
אבל הוא כן קרא את הספרים וסבר שיש בזה די הבהרה מה תוכן הנקודה.
אולי לא קראת את הספרים?

אני יוצא מנקודת הנחה שיהודי שמצא לנכון לצאת נגד יהודי אחר [במילים פחות מכובסות להשמיץ ולהכפיש] נגד פרנסה של יהודי אחר, הוא צריך להתנהל בהוגנות ובאחריות בפרט בפורום צבורי, ולא לסתום את הגולל באמירה חלולה 'שלא מתאים לבני תורה וכו'.
אם יש לך טענות אדרבה תא ספר ונחזי, תביא דוגמא עקבית למסרים הלא חינוכיים שהוא מטמיע בספריו או בהווי הזר שהוא שוזר בין סיפוריו, ולא, טובה היא השתיקה מאשר איור שנוי במחלוקת..
קראתי את ספריו לפני עשרים שנה, ומאז לא השתנה הרבה, ובני ביתי מקפידים לעבור על כל ספר לפני שנכנס למפתן הבית. לדוגמה לא יכנס לסף דלתנו חבורת תרי"ג או חבורת מצוות, למה ? הרבנית בדקה והחליטה. משום מה את סיפורי חיים וולדר היא מאשרת בשונה מתרי"ג שהוא שותף פעיל.. כמובן כתבתי את דעתי ולא באופן אישי נגד מר שאני מעריכו.

שניאור
נתן תודה: 1221 פעמים
קיבל תודה: 541 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 21 יולי 2021, 08:29

רז בן ציון כתב:
20 יולי 2021, 22:27
על פניו מדובר בזיוף:
1. אין שמות הדיינים בחתימה.
2. החותמת נדחקה הצידה ולא במרכז.
3. קובץ pdf ישירות ממחשבו של עורך הפשקוויל.
4. לא התפרסם בחוצות העיר.
5. ט"ס בסיסית באיזכור שמו של החת"ס.
לא יודע אם זה זיוף או לא, אבל כל הראיות שלך אין בהם ממש:
1. לא בכל מודעה יש חתימות, יש הודעות שהרבנים מעדיפים שלא יהיו חתימות [למשל כדי שיוכל לבוא ח.ו. ולהסביר את עצמו].
2. ברוב המודעות שלהם החותמת בצד ולא במרכז.
3. לא מבין.
4. כן התפרסם בחוצות מא"ש וגלילותיה.
5. ט"ס של הבחור הזעצער, וזה קורה.

אגב אני יודע מקרוב שרוב המחנכים של הישוב הישן יש להם הרבה טענות על ח.ו. ובעיקר על זה שהוא הורס את החינוך השמרני והסגור שלהם.

דרומאי
נתן תודה: 1258 פעמים
קיבל תודה: 1296 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דרומאי » 21 יולי 2021, 10:20

נדיב לב כתב:
20 יולי 2021, 21:57
קמיע מומחה כתב:
20 יולי 2021, 20:09
נתפרסם לאחרונה מכתב הבד''ץ העדה החרדית נגד ספרי חיים ולדר וגם הגה''צ רבי יעקב מאיר שעכטר שליט''א הצטרף, אם כן הדבר פשוט שאין חשש לשון הרע, וידעתי מהרבה יראי ד' שאחרי רואם מכתב הבד''ץ זרקו לזבל כל הספרים של הנ''ל, אני בעניי נוהג מתון מתון אברע מאות זוזי שווא וברצוני לשמוע צד השני של המטבע האם מי מחוגי העדה החרדית סוברים שאין כל כך רע אתו.

יישר כח למפרע

לדעתי זו דרמה על לא דבר. כל סופר בז'אנר החרדי המצוי שספריו היו מתורגמים לאידיש ומצליחים לחדור לקהילה הסגורה והמסוגרת, היו אנשי העדה"ח דואגים להוציא נגדו פשקוויל או לחלופין מכתב רבנים חתום. חיים ולדר הוא השעיר לעזאזל של עולם הספרות החרדית ותל"מ.
השאלה היא מה קרה עכשיו, הרי כבר לפני 25 שנה הילדים שלי קראו את ספריו באידיש.

שפת הים
נתן תודה: 38 פעמים
קיבל תודה: 67 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שפת הים » 21 יולי 2021, 11:02

חושב מבחוץ כתב:
20 יולי 2021, 22:17
קושטא כתב:
20 יולי 2021, 21:20
הוא אף פעם לא כ' סיפור על משפ' של בן תורה או סיפור שנסוב על החיים של אברך כולל וכדו'
קישקוש אדיר, אני קורא אותו קבוע והוא מדבר גם על אברכים.

השבוע האחרון יתד נאמן:
1. השבוע איבדתי את שלוות רוחי ואף הרמתי קול צעקה. מי שמכיר אותי יודע ששני הדברים הללו לא רק שלא קורים לי הרבה, הם לא קורים לי בכלל.

היה זה במפגש מקרי בין מנחה לערבית, עם אנשים שרובם ככולם אנשים עובדים דתיים וחרדים.

נושא השיחה היה: גזירת המעונות של ליברמן.

רוב המשתתפים בשיחה הביעו את הזעזוע שלהם מהפגיעה המכוונת בציבור החרדי. חלקם התרעם על הניסיון לחנך ציבור ולכפות עליו אורח חיים אחר מכפי שהוא מעוניין בו, וחלקם התרעמו על הדרך בה נעשים הדברים – הרעבה מכוונת של ציבור לטובת אויבי ישראל.

והיו שניים שהחלו לדבר על "שוויון" ועל "כאלה שלא מספיק לומדים", וכל הדיבורים של שונאי תלמידי חכמים בכל הדורות.

אך אחד מהדוברים אמר כך, "עם כל הכבוד, בן אדם צריך לבחור: אם אתה רוצה להיות אברך – תחיה בלחם צר ומים לחץ. אתה לא יכול גם להיות אברך וגם לחיות כמוני וכמוך".

ניסיתי להבין: "אתה אומר שאברך שיושב ולומד כל היום, צריך להעניש אותו על כך?".

הוא ענה: "זה לא עונש. אבל הוא לא יכול לרקוד על כל החתונות. רוצה לשבת וללמוד? תסתפק בלחם צר ומים לחץ. אתה רוצה כסף? לך לעבוד!!!".

וכאן איבדתי את שלוות רוחי.

2. "למה??" זעקתי אליו "למהההה??? מה כל כך חשוב לך שאברך יהיה עני ואביון? למה נוח לך שלילדים שלו לא יהיה אוכל וביגוד ודיור טובים? מה יש לך נגד אברך שיושב ולומד? למה שיהיה לו רע? למה שיסבול? למההה?!".

הוא השיב לי "חלילה וחס. אין לי שום דבר נגד מישהו שיושב ולומד, אבל שיחליט. אם הוא רוצה להקדיש את החיים שלו ללימוד, שיסתפק במועט. למה המדינה צריכה לממן לו יותר מזה?".

"אבל לא זה מה שאתה אמרת", עניתי. "אתה אמרת 'לחם צר ומים לחץ', אלה המילים בהן השתמשת. זה לא המדינה מעניינת אותך. אתה רוצה שהאברך ומשפחתו יסבלו. יחיו בעוני. זה מה שאתה רוצה. 'לחם צר ומים לחץ'. למה??? מה הוא עשה לך?".

3. ובתוך סערת הדברים נזכרתי בפעם האחרונה שאיבדתי כך את שלוותי.

היה זה לפני כעשור. ישבתי באיזו חתונה ובין היושבים סביב לשולחן התקיימה שיחה על נושא האברכים.

אחד הנוכחים אמר את המשפט הבא: "עד שאני לא אראה אברכים עובדים בזבל אני לא אירגע".

גם אז זעקתי כנגדו: "מה יש לך נגד אברכים? מה הם עשו לך?".

"אני נגד זה שאנשים יושבים על הכיסא ולא עובדים", כך אמר (ולא אוסיף את כל הנאצות שיצאו מפיו).

אמרתי לו: "לא, אדוני. לא זה מה שאמרת. אתה לא דיברת על יציאה לעבודה. אתה אמרת 'זבל'. למה אמרת את המילה הזו? אתה לא רוצה שיצאו לעבוד. אתה רוצה שאברכים יהיו מושפלים, שיעבדו בזבל. זה מה שאתה רוצה".

הוא ניסה שוב להסביר שהוא לא נגד אברכים ולא נגד שאנשים ישבו וילמדו, "בתנאי שזה באמת", אבל חשוב לו שיצאו לעבוד לפרנס את המשפחה.

"הכל בסדר", אמרתי לו, "אבל למה השתמשת במילה 'זבל'? למה מכל העבודות כולן, זו העבודה היחידה שעלתה על דל שפתיך? למה לא אמרת 'הוראה', למה לא היי-טק? אם רק היית רואה את עצמך, היית מבין איזו שנאה הייתה לך על הפנים כשסיננת 'זבל'".

אני מוכרח להודות שאני לא חושב שההתפרצויות הללו היו מועילות, אך אני לגמרי לא בטוח שאני מתחרט עליהן. אלה היו תגובות אותנטיות, ספונטניות, שסימנו גבול. ואם כולם יגיבו כך, בני אדם יתביישו להשמיע משפטי שטנה שכאלה.

4. בעת כתיבת הדברים אני נזכר, שלפני 8 שנים, ח"כ דאז דב ליפמן מ"יש עתיד" (בעל חזות חרדית, אם שכחתם) נשא דברים בכנסת וכך אמר: "רציתי לשתף אתכם במחשבה שעברה לי הבוקר בזמן ריצה ברחובות בית שמש", פתח ליפמן את דבריו, "ראיתי 3 מטאטאי רחוב - כולם בני 70 ומעלה וחשבתי לעצמי למה בחורי ישיבה מתוך עזרה לזולת לא יכולים בחודש חופש שלהם בניסן (בין הזמנים) לעזור להם בהתנדבות כדי לתת לקשישים הללו מעט חופש, או לפחות להקל עליהם מעט?".

הח"כ (הטרי דאז) הרב יעקב אשר הגיב לו מיניה וביה "אני מציע שקודם כל יראה חה"כ ליפמן דוגמא אישית, ינצל את הפגרה ויתנדב לטאטא את רחובות בית שמש. בנוסף, אני מציע שיטאטא מסדר יומו את הציבור החרדי ויתחיל לטפל בבני הנוער שמפלגתו מייצגת".

כשאנשים מדברים, חשוב מאד לשים לב ל"סאבטקסט" (לתוכן הסמוי) שבדבריהם. כשמישהו לא מבין את החשיבות שיש ללומדי התורה זו צרה בפני עצמה. אך כשמישהו רוצה שלומדי התורה יעבדו בזבל ושירעבו ללחם צר ומים לחץ, זו כבר לא דעה. זה שנאה ותיעוב. זה לא רצון "לעזור להם" אלא רצון עז לפגוע ולהשפיל אותם.

ובאמת, שימו לב מה המילים שבחר אביגדור ליברמן לומר לפני הבחירות: "הייתי שם את החרדים במריצה, ולמזבלה הקרובה".

שוב: "מזבלה", "זבל", עפ"ל.

5. מטרתם האמיתית של אלה שמדברים גבוהה על "סיוע לאברכים", היא שלא יהיו אברכים. להבין את זה מבחינה הגיונית לא ממש ניתן. כפי שגזירה היא שעשיו שונא ליעקב. כך גם שנאת עם הארץ לתלמיד חכם. ויש גם מומנט פסיכולוגי של שנאת החסר לשלם, שנאת החלש (רוחנית) לחזק.

אבל אנחנו, כלל הציבור החרדי שרוצה שילדיו ימשיכו את שושלת הדורות ויהיו יהודים יראי שמים ושומרי תורה ומצוות, חייבים להסיק מסקנות ברורות מהמסע הזה.

אם הם מבינים שכדי לפגוע בנו – צריך לרדוף את האברכים, עלינו להפשיל שרוולים ולחזק את האברכים, הן מבחינה תדמיתית והן מבחינה כלכלית.

מרן ראש הישיבה הגר"ג אידלשטין שליט"א התייחס בשיחתו השבועית לנושא הגזירות על עולם הכוללים.

"לדאבוננו, יש אנשי ציבור שיש להם כוונה לגזור גזירות כלכליות על עוסקי התורה, יש כאלה, שלא מבינים, לא מבינים שזכות התורה מגין על כל כלל ישראל, הם לא מבינים את זה, ורוצים לגזור גזירות כלכליות, שלא יוכלו ללמוד, שילכו לעבוד, יש כוונה כזאת.

"עליהם לדעת שבזמן שבישיבות עוסקים בתורה אז זכות התורה מגן על כל עם ישראל, גם על מי שלא עוסק בתורה. לימוד התורה של ציבור שעוסקים בתורה מגן ומציל את כל הכלל ישראל!, וגם מי שאינם שומרי תורה ומצוות, זקוקים לעסק התורה שיגן עליהם".

מרן ראש הישיבה דיבר אל מי שלא שומר תורה ומצוות, על אחת כמה וכמה אנחנו שחונכנו משחר ילדותנו על חשיבות עסק התורה. חלילה אם נתרשל בחיזוק האברכים, אנו מסכנים את היהדות החרדית כולה. אנחנו הורסים את החלום. את החזון. את העתיד שלנו ושל העם היהודי כולו.

6. לשווא חושבים מי שחושבים שאם נלך לקראתם, אם נלמד את תכני החינוך שלהם, אם אברכים ייטשו את הכוללים וישתלבו בשוק העבודה חלילה, זה יגרום להם לאהוב אותנו יותר.

כבר כתבתי בעבר, שהדבר היחיד שירגיע אותם הוא שנפסיק להיות חרדים. רק אם נפסיק להעמיד משפחות גדולות, ורק אם נפסיק ליהנות ממה ששמירת המצוות מעניקה לנו - משפחתיות, רוגע, נחת, שבת מאירה ודורי דורות ישרים מבורכים - רק אז הם יירגעו.

הם מוכנים להוציא מיליארדים ל"בתי חולים מתחת לגשר", לתמיכה במהגרים ובאוכלוסיות שקוראות תיגר על המשפחה היהודית, אבל לחם לאברכים? את זה הם לא יכולים לסבול.

7. הדרך להתחזק ולהתעצם טמונה בבניית חוסן ציבורי ואישי. "הֶן עָם כְּלָבִיא יָקוּם וְכַאֲרִי יִתְנַשָּׂא" אמר בלעם הרשע שפעל רק למטרה אחת: לערער את החוסן הפנימי של בני ישראל.

ואם היה לנו ספק איך לחזק את החוסן הפנימי שלנו - הרי שליברמן ושאר שונאי החרדים נותנים לנו את התשובה.

הם רוצים לפגוע באברכים? אנחנו נחלץ חושים למענם. נקריב מכספנו ומנוחותנו ונתרום להם כדי שחס ושלום לא יצאו מהכולל, כדי שחס ושלום לא תישכח תורה מישראל.

בניגוד למי שאמר "לחם צר ומים לחץ" אני חושב שלאברך מגיעים חיי נוחות עוד יותר ממי שעובד לפרנסתו, כי הם עושים את המלאכה הבאמת קשה שרובנו לא מצליחים לעשות – לשבת וללמוד ולהחזיק את עם ישראל גם מבחינה פיזית וגם מבחינה רוחנית.

הם בוחרים להניח לחיי שעה ולדבוק בחיי עולם, ולראות איך אנשים פחותי כישרון מהם משגשגים כלכלית וכובשים כיסא וגם נזר, בעוד הם הכישרוניים האמתיים, ממקדים את כל כישרונותיהם בלימוד התורה שהוא, כבר הוכח, סוד הקיום האמיתי של דת, עם, חברה וקהילה. הם למעשה דואגים לנו הרבה יותר משאנו דואגים להם.

הטור פורסם בעיתון "יתד נאמן".
אי משום הא אני חושב שיש בטור זה ממש כדי להגדיר את טענות המתנגדים אליו ולטוריו.

אני לא חושב שיש אברך נורמאלי שמחשבות מעין אלו עולות במוחו, לכולם ברור שאמירות כאלו נובעות משנאה, והרמת קולו של רח"ו לא מעלות או מורידות בכהוא זה, שכשכותבים טור לבני תורה המסר אמור להיות בתוך הדילמות שישנם לציבור הקוראים, לחזק אברך זה ממש לא מתבטא באמירה שהוא לא צריך לעבוד בזבל וכל כיוצ"ב.

כנ"ל בספרי ילדים שהסיפור והמסר אמור להיות מתוך הווית החיים החרדית, ולא לפתוח לילדים צוהר לעולם שהם בכלל לא מכירים ולא מחונכים אליו.

יהודה יעקבזון
נתן תודה: 454 פעמים
קיבל תודה: 588 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה יעקבזון » 21 יולי 2021, 11:15

mmh כתב:
20 יולי 2021, 21:51
מרוב שנינות, לא הבנתי.
אתה בעד מי שמדבר נגד או נגד מי שמדבר נגד הנגד?
הסתבכתם? גם אני לא הבנתי מה רצה כת"ר.

למעשה, אתה לא תומך בכך שרצוי שנזכה לשמוע מכל המוחים מה הם עשו בתחום שבו הם מוחים?

תומך.

סמל אישי של משתמש

ובכן
נתן תודה: 294 פעמים
קיבל תודה: 655 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ובכן » 21 יולי 2021, 11:39

שפת הים כתב:
21 יולי 2021, 11:02

אני לא חושב שיש אברך נורמאלי שמחשבות מעין אלו עולות במוחו, לכולם ברור שאמירות כאלו נובעות משנאה, והרמת קולו של רח"ו לא מעלות או מורידות בכהוא זה, שכשכותבים טור לבני תורה המסר אמור להיות בתוך הדילמות שישנם לציבור הקוראים, לחזק אברך זה ממש לא מתבטא באמירה שהוא לא צריך לעבוד בזבל וכל כיוצ"ב.
הרגשה שלי למקרא שורותיך: סימון מטרה, ואחרי זה להסביר איך זה מסתדר עם העובדות.
עזור נא לי להשתחרר מהרגשתי זו, שאני מניח שהיא מוטעית.

גילוי נאות: אין לי מושג ירוק בהבדלים בציבור הליטאי בין בני התורה לאלו שיצאו לעבוד.

נדיב לב
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 21 יולי 2021, 11:49

דרומאי כתב:
21 יולי 2021, 10:20
נדיב לב כתב:
קמיע מומחה כתב:
20 יולי 2021, 20:09
נתפרסם לאחרונה מכתב הבד''ץ העדה החרדית נגד ספרי חיים ולדר וגם הגה''צ רבי יעקב מאיר שעכטר שליט''א הצטרף, אם כן הדבר פשוט שאין חשש לשון הרע, וידעתי מהרבה יראי ד' שאחרי רואם מכתב הבד''ץ זרקו לזבל כל הספרים של הנ''ל, אני בעניי נוהג מתון מתון אברע מאות זוזי שווא וברצוני לשמוע צד השני של המטבע האם מי מחוגי העדה החרדית סוברים שאין כל כך רע אתו.

יישר כח למפרע

לדעתי זו דרמה על לא דבר. כל סופר בז'אנר החרדי המצוי שספריו היו מתורגמים לאידיש ומצליחים לחדור לקהילה הסגורה והמסוגרת, היו אנשי העדה"ח דואגים להוציא נגדו פשקוויל או לחלופין מכתב רבנים חתום. חיים ולדר הוא השעיר לעזאזל של עולם הספרות החרדית ותל"מ.

כמדומני שלפני 25 שנה 'הילדים עוד לא סיפרו באמת על עצמם' לכל היותר ארבע מינוס סיפורים.. והילד הלונדוני עוד לא ידע שיקראו לו צביקי גרין.. כך שמוזר להניח שכבר תורגמו לאידיש אם לא שכת"ר טרח בעצמו לתרגם לילדיו.
אבל אם כת"ר המכובד מעיד על כך כנראה שיש דברים בגו, אבל אין בזה די, יען וסופר אלמוני שהוציא כמה ספרים בודדים ועוד לא פקיע שמיה בענף, ספק אם התגלה אז "פרצופו המשכילי". ולו בגלל שכיום שיש ספרות אלטרנטיבית קנאית, ממילא אפשר בקל לצאת בחרב ובחנית בלי לחשוב פעמיים. לא שפעם כן חשבו..
[כמובן שהמכוון הוא על הקנאים המדומים ולא על רבותיהם הגדולים]

דרומאי
נתן תודה: 1258 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דרומאי » 21 יולי 2021, 12:01

נדיב לב כתב:
21 יולי 2021, 11:49
דרומאי כתב:
21 יולי 2021, 10:20
נדיב לב כתב:

כמדומני שלפני 25 שנה 'הילדים עוד לא סיפרו באמת על עצמם' לכל היותר ארבע מינוס סיפורים.. והילד הלונדוני עוד לא ידע שיקראו לו צביקי גרין.. כך שמוזר להניח שכבר תורגמו לאידיש אם לא שכת"ר טרח בעצמו לתרגם לילדיו.
אבל אם כת"ר המכובד מעיד על כך כנראה שיש דברים בגו, אבל אין בזה די, יען וסופר אלמוני שהוציא כמה ספרים בודדים ועוד לא פקיע שמיה בענף, ספק אם התגלה אז "פרצופו המשכילי". ולו בגלל שכיום שיש ספרות אלטרנטיבית קנאית, ממילא אפשר בקל לצאת בחרב ובחנית בלי לחשוב פעמיים. לא שפעם כן חשבו..
[כמובן שהמכוון הוא על הקנאים המדומים ולא על רבותיהם הגדולים]
יתכן והתבלבלתי, כי הספר המדובר אינו ברשותי. אך אני כמעט בטוח שמדובר בצביקי גרין. בזמנו קראתיו אף אני ונהניתי מאד.

קדמא ואזלא
נתן תודה: 543 פעמים
קיבל תודה: 579 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי קדמא ואזלא » 21 יולי 2021, 12:37

שניאור כתב:
21 יולי 2021, 08:29
רז בן ציון כתב:
20 יולי 2021, 22:27

5. ט"ס בסיסית באיזכור שמו של החת"ס.

5. ט"ס של הבחור הזעצער, וזה קורה.
כמדו' שמצוי אצל תלמידי החת''ס שכותבים החת''ם (גם בלי סופר), ואין מדובר בטעות.
בשו''ת מנחת יצחק [של גאב''ד העדה החרדית] הרבה פעמים הוא כותב כך - חת''ם, וכך גם בשבט הלוי.

זאת בלי להכנס לנידון האשכול.

נדיב לב
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 21 יולי 2021, 13:49

ראשית להווי ידוע שבעבר נפתח אשכול על חיים ולדר, ועוררו שם על כמה מהנקודות שכתבו כאן החברים לטב ולמוטב.

בנוגע לטענה מצד ניקים אחדים שכפלו ובאו בטענה על התייחסותו לבני התורה וכו'. העתקתי [האמת די בקומבינה ומי שישים לב לתאריכים יבין..] הודעה אחת שמשקפת את הבסיס הדי חלש לדעתי שנסמך עליו אחד הצדדים. [כמובן מי ששולל אותו וכמו שכתבתי באשכול הזה שמלבד מילים חלולות לא באמת העלו כנגדו טענה ולהיפך]

אברך כתב:
08 יולי 1970, 09:02
כרם כתב:
20 יולי 2021, 21:51
האם מישהו ראה בכל ספריו איזו התייחסות חיובית לתורה, איזה דרבון ללימוד תורה, איזו הערכה ללומדי תורה להוגיה ולעמליה?
לא קראתי את כל ספריו, אבל במעט שקראתי לא מצאתי מכל אלה מאומה. אשמח לשמוע ממי שמכיר יותר ממני כי אכן יש בו הכוונה והערכה לתורה.

יש לו סיפור די נאה בספרו "מאחורי המסכה", בשם "הדרך אל האושר", בו הוא מנסה לתאר את ההבדל בין דעת בעלי בתים לבין דעת תורה, ואת מעלת הזוכה לתורה לעומת בעלי הממון. הסיפור רצוף מסרים נאים.

שפת הים
נתן תודה: 38 פעמים
קיבל תודה: 67 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שפת הים » 21 יולי 2021, 15:26

ובכן כתב:
21 יולי 2021, 11:39
שפת הים כתב:
21 יולי 2021, 11:02

הרגשה שלי למקרא שורותיך: סימון מטרה, ואחרי זה להסביר איך זה מסתדר עם העובדות.
עזור נא לי להשתחרר מהרגשתי זו, שאני מניח שהיא מוטעית.

גילוי נאות: אין לי מושג ירוק בהבדלים בציבור הליטאי בין בני התורה לאלו שיצאו לעבוד.

אכן היא מוטעית.

אולי ביתר ביאור:
אברך קלאסי היושב ולומד, השפלות שאולי הוא חש או עלול לחוש אינה מאלו שחושבים שיותר טוב שיעבוד בזבל, הדילמות שלפעמים כן מתגנבות בתת הכרתו זה על מצבו הכלכלי הנחות לעומת שכינו העובד, הוא שכל היום עמל בתוה"ק צריך בסוף כל חודש לגלגל מפה לשם וחוזר חלילה, ובכלל שכינו הנ"ל אינו כזה מופקע, בסה"כ הוא יושב ולומד חצי יום, פעמים ברצינות ושקידה מרובה, לפעמים אפ' במקצועו הוא עוזר רבות לאנשים, מייעץ, כותב טורים וכו'.

פעמים שהמחשבות מתרוצצות למול חביריו בספסל הכולל, הוא שכל ימיו עמל בתורה ולא הוציא את ראשו מהלימוד הנה הגיעו בנותיו לפרקן, ולחתן טוב יותר או פחות צריך כסף והרבה, ופעמים באה המחשבה אולי טעיתי, לא חלילה הייתי צריך לעזוב את הכולל, אבל להשקיע פה ושם, טיפה לערבב, והנה חברו לכולל שכך עשה שופע כעת מזומנים. 

בסביבה הזאת נמצאים הדילמות שלו, וכנגד זה צריך לרומם את רוחו, בהיותו נזר הבריאה, בהיותו מעמודי העולם, ולחדד את המסר שאברך השקוע בלימוד זוהי פסגת השאיפות.

גם אלו העובדים ההסתכלות שצריכה להיות זה היא רגשי כבוד לאלו שתורתם אומנותם, ולשאוף בליבם מי יתן ואזכה גם אני להיות כך, ואם לא אני לכה"פ בניי וצאצאיי, היטיב להגדיר זאת מרן החזו"א באגרת, ואלו תו"ד, להיות בינוני זה לא נורא, אבל בתנאי שהשאיפה היא להיות למעלה - בשיא, כשהבינוניות נהפכת לדרך, לשיטה, כאן מתחיל החורבן.

וכעת כשנשוב לדידן, עצם זה שיש כביכול צורך בזעקה על אותו אחד שהפנה את האברכים למזבלות זה כבר מעמיד אותו במקום של בע"ד, במקום של טוען טענה הצריכה תשובה, וזה לא.

ובמחשבה שניה אני חושב, אולי באמת הצורך של אדם להגיב על דברים, מלמד אותנו מעט היכן הוא ממוקם.

סמל אישי של משתמש

תלמוד-תורה
נתן תודה: 548 פעמים
קיבל תודה: 85 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תלמוד-תורה » 21 יולי 2021, 16:01

הוא כותב למעלה מעשרים שנה ואף פעם לא הייתה שום תלונה אדרבה הספרים שלו רבי מכר בצורה יוצאת מן הכלל בציבור שלנו 
זה נראה איזה פרובוקטור שמחפש אש כמו הרבה בציבור הנ"ל

סמל אישי של משתמש

ובכן
נתן תודה: 294 פעמים
קיבל תודה: 655 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ובכן » 21 יולי 2021, 16:02

שפת הים כתב:
21 יולי 2021, 15:26
אכן היא מוטעית...
מוטעית או לא, הסכם לא אוכל להסכים לדבריך:

א.
שפת הים כתב:
בסביבה הזאת נמצאים הדילמות שלו, וכנגד זה צריך לרומם את רוחו, בהיותו נזר הבריאה, בהיותו מעמודי העולם, ולחדד את המסר שאברך השקוע בלימוד זוהי פסגת השאיפות.
זה שצריך לחזק אברך בן תורה, לבל יפול חלילה מנסיונות הזמן - אין צריך לפנים, ודברי תורה צריכים חיזוק.
אם וולדר יכול לתת חיזוק כזה, אולי. לי נראה שלא, ביותר עקב היותו עובד.

ב. אבל מה שכתבת -
שפת הים כתב:
גם אלו העובדים ההסתכלות שצריכה להיות זה היא רגשי כבוד לאלו שתורתם אומנותם, ולשאוף בליבם מי יתן ואזכה גם אני להיות כך, ואם לא אני לכה"פ בניי וצאצאיי

נו, כאשר וולדר נתקל בגילוי של שנאת עמי הארץ לתלמידי חכמים, הריהו מתקומם, וחש צורך לשתף זאת על ידי שופרו, שיכירו הכל וידעו, שגם מי שלא נמנה בין חובשי ספסלי ביהמ"ד - מעריך היטב את לומד התורה, מחשיבו כפסגת החיים, וחושב שמגיע לו לחיות בכבוד.

מה לא בסדר?

ג. והחזרה שוב על המשפט שלך:
שפת הים כתב:
...וכעת כשנשוב לדידן, עצם זה שיש כביכול צורך בזעקה על אותו אחד שהפנה את האברכים למזבלות זה כבר מעמיד אותו במקום של בע"ד, במקום של טוען טענה הצריכה תשובה, וזה לא.

ובמחשבה שניה אני חושב, אולי באמת הצורך של אדם להגיב על דברים, מלמד אותנו מעט היכן הוא ממוקם.
גורמת לי שוב להרגיש את הרגשתי המוטעית, על סימון מטרה.

אור עולם
נתן תודה: 64 פעמים
קיבל תודה: 82 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור עולם » 21 יולי 2021, 16:35

א. הבלאגן עכשיו עם הקנאים נוצר כנראה בעקבות פרסום ספר באידיש.
ב. אין ספק שהאיש חרג מזמן מהפורפורציות הראויות. אין לו שום תואר בשום תחום, ומשמיעת קצת מעצותיו בתוכניתו ברדיו אפשר להזדעזע.
ג. מה שהגרמ"מ שולזינגר אמר עליו הוא נפלא מאד. רק מפאת כבוד הנוגעים בחלק השני של הבדיחה לא אכתבה כאן.
ד. כמדומה שגם בטורו השבוע ביתד הוא כתב שצעק על מישהו - כך שזו כבר סתירה מפורשת בדבריו. וצע"ג.
ה. לענ"ד ולהרגשתי, סגנונו הוא אלים וולגרי מאד, גם בדיבור וגם בכתיבה.
ו. בחבורת תרי"ג הוא לא שותף פעיל אלא פרעזענטא"ר בלבד.

סמל אישי של משתמש

אברך
נתן תודה: 1693 פעמים
קיבל תודה: 1276 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברך » 21 יולי 2021, 16:41

אור עולם כתב:
21 יולי 2021, 16:35
ו. בחבורת תרי"ג הוא לא שותף פעיל אלא פרעזענטא"ר בלבד.
אינו נכון.

רוצה להתעלות
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 255 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי רוצה להתעלות » 21 יולי 2021, 18:27

תלמוד-תורה כתב:
21 יולי 2021, 16:01
הוא כותב למעלה מעשרים שנה ואף פעם לא הייתה שום תלונה אדרבה הספרים שלו רבי מכר בצורה יוצאת מן הכלל בציבור שלנו 
זה נראה איזה פרובוקטור שמחפש אש כמו הרבה בציבור הנ"ל

לא מדויק,
תמיד היה איזשהו קו שמרן שקרא עליו תיגר.
כבר בילדותי, די הרבה שנים.

סבא
נתן תודה: 540 פעמים
קיבל תודה: 775 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סבא » 21 יולי 2021, 23:09

אשלח קצת חומר בעניין [ניכר שחסר לציבור אפילו את המודעה אליה הצטרף ר' יעקב מאיר לא ראו-
ר' מאיר קסלר נגד חיים ולדר.pdf
ר' יעקב מאיר.pdf
מתוך דרשת הגאון רבי משה מרדכי שולזינגר זצוק''ל נגד חיים ולדר ביום ת''ב תשס''ד.pdf
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

ערבה
נתן תודה: 119 פעמים
קיבל תודה: 348 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ערבה » 22 יולי 2021, 00:13

שמעתי מחבר על מכר שלו שמקפיד מאד לא להכניס קוקה קולה לבית, ולא מפאת הכשר וכדו' אלא משום שכתוב על הבקבוק 'טעם החיים',
וכמובן שכל ילדיו ומכריו יודעים שזאת הסיבה, וזוהי מטרתו - להחדיר את המסר - אני לא מכניס הביתה מוצר שכתוב עליו כך בריש גלי,
סוג של מחאה על תרבות הצריכה והנהנתנות של העולם המערבי,
מה הבעיה?
שאותו אדם, כשהוא מכניס את בקבוק ה RC לבית, ומוזג לעצמו כוס קרה ושותה לרוויה, הוא נאנח כזו אנחת רוויה ונהנה מכל לגימה וכולם אף שומעים על כך ושמחים בשמחתו - ממש טעם החיים,
והוא כמובן עדיין מזיר עצמו מן הקוקה קולה ומסריה הגסים.
כך היא דרכו של אדם, את תסכולו מהקונפליקט שיש בו בין רצונותיו ודעותיו הרוחניים לבין המציאות הבהמית בה הוא נמצא, גורמות לו לנסות להרגיע את מצפונו ונפשו בשמירה על עקרונות מסויימים שמחד הם נראים מחייבים ומשמעותיים אך מאידך כלל לא קשים.

וכן בענייני חינוך ופסיכולוגייה בסופו של יום נרצה או לא נרצה אנחנו מושפעים בהליכותינו מהתרבות המערבית ומהסתכלותה על נפש האדם,
וכך אנחנו לעיתים רבות חיים את חיינו ודנים את זולתינו,
ופסיכולוגים כופרים זה מוצר שגם חרדים נאלצים לצרוך מדי פעם,
אך מה נעשה שהשקפתינו הדתית לא מסכימה עם כל מה שנאמר בתרבות זו ובמיוחד לא עם הכפירה שבה,
ישנם שתי אפשרויות:
אחת היא לראות מה עושים ואיך מגשרים על הפערים בין הרצוי למצוי ומוצאים את הדרך האמצעית בה אנחנו מקיימים את התורה בשלמותה אך לא מתעלמים מהמציאות, (זוהי הדרך הקשה מאד).
והשנייה היא להמשיך לחיות את נפשנו המערבית והבהמית, וכדי לספק את הרצון ההשקפתי, נזרוק לו עצם בדמות כתיבת פשקוויל חמור, או אפילו כתיבת מאמר חריף בפורום לתורה שמשאיר את האישיות של הכותב בצד של אנשי הדת למרות שהנפש ומידותיה לא בהכרח נמצאות שם.
בכך, האדם גם חי את חייו בלא שימת לב למקומה האמיתי של נפשו, וגם הניח למצפונו בזריקת האמת הקשה על אנשים אחרים.

ישראל הכהן
נתן תודה: 116 פעמים
קיבל תודה: 194 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ישראל הכהן » 22 יולי 2021, 00:40

נדיב לב כתב:
20 יולי 2021, 23:08
מכל מלמדי השכלתי כתב:
20 יולי 2021, 22:59

מישהו שאל אותי בפרטי על טור ספציפי שהוא כתב. ועל זה השבתי:

ברוך ד' אינני מנוי ליתד. מטעמים אחרים כמובן.
את הטורים שלו יוצא לי לקרוא בבמה. ואת ספריו למבוגרים מידי פעם בפעם.

לדוג' הנושא של חדרי אינטרנט עם נטפרי כדי שלא יזדקקו לאינטרנט בבית. זה משהו שנוצר ע"י הצד השפוי.
כי לפי הצד הקיצוני אסןר להתקרב לאינטרנט בשום מצב. ונטפרי הם רשעים וכו'.

אינך מנוי ליתד, ברוך השם.
הינך מנוי לאינטרנט [בסינון נטפרי] ברוך השם.
משהו כאן לא מסתדר לי.

איני יודע לאיזה אינטרנט הוא מנוי,
אבל לא מופקע שלעסקן "הצדיק" מהעדה"ח שהוציא את המכתב יש אייפון מפוקפק.

אגב, ראוי להזכיר כאן את מה שהיה הרב פישר זצ"ל שואל: "נו, מה כתבו היום בלוחות מודעות בשמי".

ביודעי ומכירי שגם בעד"ח ובסאטמר וחוגי הקיצוניים יש נפילות לא קטנות בכלל, והמון בעיות חמורות שהם מטאטאים מתחת לפני השטח!
ודי אם אציין שכמה מהקנאים הגדולים בבית שמש, נטשו את הדת לחלוטין והיום הם נוהגים כגויים גמורים, ואף למטה מכך רח"ל!
[כשאחד מהם הוא בן של רב ידוע ומפורסם שפער פיו בחוצפה נגד הגראי"ל זצ"ל, ורעהו בנו של האדמו"ר הכי גדול וקדוש אצל הקנאים, אדם בעל משפחה שעזב הכל ופתח כת להחטיא בעבירות החמורות רח"ל]
וכן, הם כולם לא קראו כלל חיים ולדר!

ומאידך הרבה מהתחי"ם ועובדי ה' הגדולים של היום קראו בילדותם את ספריו.

עדיף לא להתעלם מבעיות הדור החמורות באמת, ולא לשים את הדגש על שטויות ולהכיר עד איפא ניתן לדרדר אם נחמיר בדורינו עד קצה הגבול.

נדיב לב
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 22 יולי 2021, 00:47

ישראל הכהן כתב:
22 יולי 2021, 00:40
נדיב לב כתב:
20 יולי 2021, 23:08
מכל מלמדי השכלתי כתב:
20 יולי 2021, 22:59
מישהו שאל אותי בפרטי על טור ספציפי שהוא כתב. ועל זה השבתי:

ברוך ד' אינני מנוי ליתד. מטעמים אחרים כמובן.
את הטורים שלו יוצא לי לקרוא בבמה. ואת ספריו למבוגרים מידי פעם בפעם.

לדוג' הנושא של חדרי אינטרנט עם נטפרי כדי שלא יזדקקו לאינטרנט בבית. זה משהו שנוצר ע"י הצד השפוי.
כי לפי הצד הקיצוני אסןר להתקרב לאינטרנט בשום מצב. ונטפרי הם רשעים וכו'.

אינך מנוי ליתד, ברוך השם.
הינך מנוי לאינטרנט [בסינון נטפרי] ברוך השם.
משהו כאן לא מסתדר לי.

אבל לא מופקע שהעסקן "הצדיק" מהעדה"ח שהוציא את המכתב יש אייפון מפוקפק.

אגב, ראוי להזכיר כאן את מה שהיה הרב פישר זצ"ל שואל: "נו, מה כתבו היום בלוחות מודעות בשמי".

ביודעי ומכירי שגם בעד"ח ובסאטמר וחוגי הקיצוניים יש נפילות לא קטנות בכלל, והמון בעיות חמורות שהם מטאטאים מתחת לפני השטח!
ודי אם אציין שכמה מהקנאים הגדולים בבית שמש, נטשו את הדת לחלוטין והיום הם נוהגים כגויים גמורים, ואף למטה מכך רח"ל!
[כשאחד מהם הוא בן של רב ידוע ומפורסם שפער פיו בחוצפה נגד הגראי"ל זצ""ל]
וכן, הם לא קראו כלל חיים ולדר!

דהיינו בא נהיה כנים עם בעיות הדור החמורות, ולהכיר עד איפא ניתן לדרדר אם נחמיר עד קצה הגבול.

כיון שמר בהודעתו שהופנתה בעיקר למכובדי המשכיל, בחר לצטט דווקא את דברי*, לא נשאר לי אלא לחזק את דבריו ההגיוניים והפשוטים לכל בר בי רב, שלא יצא מן השורה.

*אם לא שפירש דברי כבעיית הדור בענין הסינון, ולא היא, כפי שיקרא שוב.

סמל אישי של משתמש

אברך
נתן תודה: 1693 פעמים
קיבל תודה: 1276 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברך » 22 יולי 2021, 01:54

סבא כתב:
21 יולי 2021, 23:09
אשלח קצת חומר בעניין [ניכר שחסר לציבור אפילו את המודעה אליה הצטרף ר' יעקב מאיר לא ראו-
ר' מאיר קסלר נגד חיים ולדר.pdfר' יעקב מאיר.pdfמתוך דרשת הגאון רבי משה מרדכי שולזינגר זצוק''ל נגד חיים ולדר ביום ת''ב תשס''ד.pdf
יישר כח גדול!!! מתגעגעים...

חייל של הרבי
נתן תודה: 3612 פעמים
קיבל תודה: 1396 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חייל של הרבי » 22 יולי 2021, 08:18

ערבה כתב:
22 יולי 2021, 00:13
שמעתי מחבר כו'

מבלי קשר לנושא ונשוא האשכול (ואף מבלי קשר לתחום החינוך),
ההודעה הזו החכימה אותי ונתנה לי הרבה חומר למחשבה, ועל כך תודתי לך. הווארט של הקוקה-קולה... מפליא!

​​​​​

שניאור
נתן תודה: 1221 פעמים
קיבל תודה: 541 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 22 יולי 2021, 08:23

ישראל הכהן כתב:
22 יולי 2021, 00:40

אבל לא מופקע שלעסקן "הצדיק" מהעדה"ח שהוציא את המכתב יש אייפון מפוקפק.

[כשאחד מהם הוא בן של רב ידוע ומפורסם שפער פיו בחוצפה נגד הגראי"ל זצ"ל]
וכן, הם לא קראו כלל חיים ולדר!

עדיף לא להתעלם מבעיות הדור החמורות באמת, ולהכיר עד איפא ניתן לדרדר אם נחמיר בדורינו עד קצה הגבול.

בחלק הינך צודק ובחלק לא, ואפרט:
מש"כ בשם הגרי"י פישר זצ"ל ידוע ומפורסם, אבל הכוונה היא אחרת, ואסביר:
כל מודעה שיוצאת בחתימת הרבנים עוברת את ידי כל הרבנים, כל מודעה שיוצאת עם חותמת עוברת שלשה רבנים לפני זה, עכשיו אם יוצאת מודעה עם חותמת והוא לא ראה נמצא כאילו כותבים בשמו מה שהוא לא אמר, אבל עוד יותר מזה ולכאורה זה העיקר, עיצוב המודעה [איזה מילים להגדיל ובאיזה גופן] נעשית אחרי החתימות והאישור של הרבנים, והרי העיצוב הוא הקובע בסופו של דבר ברחוב כידוע וכמפורסם, ונמצא שמדגישים ברחוב לאו דוקא את מה שהרבנים רצו להדגיש.

הבעיות והנפילות יש לדאבונינו בכל המקומות, ולא נראה לי שאצל הקיצוניים יש יותר, ולא מטאטאים שום דבר מתחת לפני השטח.

לבסוף למה אתה חושב שהידרדרות באה מחומרא עד קצה הגבול, האם אצל המחמירים יש יותר נפילות? העובדות כמדומה הם לא כך.

דניאלי
נתן תודה: 113 פעמים
קיבל תודה: 168 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דניאלי » 22 יולי 2021, 09:58

נדיב לב כתב:
20 יולי 2021, 23:57
משיב דבר כתב:
20 יולי 2021, 23:48
נדיב לב כתב:
20 יולי 2021, 23:36
קראתי את ספריו לפני עשרים שנה, ומאז לא השתנה הרבה, ובני ביתי מקפידים לעבור על כל ספר לפני שנכנס למפתן הבית. לדוגמה לא יכנס לסף דלתנו חבורת תרי"ג או חבורת מצוות, למה ? הרבנית בדקה והחליטה. משום מה את סיפורי חיים וולדר היא מאשרת בשונה מתרי"ג שהוא שותף פעיל.. כמובן כתבתי את דעתי ולא באופן אישי נגד מר שאני מעריכו.

יוספזון
נתן תודה: 292 פעמים
קיבל תודה: 722 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 22 יולי 2021, 15:36

לסיכום האשכול:
יושבים בירושלים חבורת... שאינם יודעים בין ימינם לשמאלם, אנשים שפלים שבניהם יורדים מן הדרך (עפ"ל) ומטאטאים את כל הבעיות שלהם מתחת לשטיח (גועל נפש), הם מדמיינים שהם יושבים על כסאו של הגרי"ח זוננפלד זי"ע  (הוא היה ברבנות?) ולא נוקפים אצבע לבעיות הדור... 
והם יצאו נגד:
מאור הגולה, קודש הקדשים, בוצינא דנהורא, צדיק הדורות, איש האשכולות בעל מידות ובעל מעשים --- ולא תאמינו, אפילו בעל 'מסירות נפש ממש' איש יקר וירא אלוקים, שאין עוד מלבדו אפס זולתו... ומי שמדבר נגדו בעצם לא מתכוון אליו, אלא נגד רבותיו (מי הם?) - למרות שנגד גדולי ישראל בעצמם מותר לדבר על החוצפה שיצאו נגד אותו אחד שמי משדבר נגדו כאילו... אחסוך מכם את המשך התיאור
איבדתם לגמרי את האיזון המינימלי?
מצדיק רשע מרשיע צדיק תועבת ה' גם שניהם!
ואני לא מתכוון כלל להכנס לעצם הענין. רק כנראה שלפעמים מאבדים קצת את האיזונים

יהודה יעקבזון
נתן תודה: 454 פעמים
קיבל תודה: 588 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה יעקבזון » 22 יולי 2021, 17:18

ישראל הכהן כתב:
22 יולי 2021, 16:36
ב. זה לא אומר שמי שלא בהעדה"ח אין שם כלל נפילות, השאלה היא מה המספר היחסי של הנופלים....
ג.כלל לא הוגן לנקוט במקרים שאירעו לפני יובל שנים!!! בעת שהנסיונות היו אחרים לגמרי,

מישהו בדק מה המספר היחסי במגזר כזה או אחר?
אשמח לשמוע נתוני אמת.
הרושם שלי שאין בחוגי הקנאים יותר נופלים, ואולי פחות.

ניסיונות היצר, והלקויות בחינוך וכו', היו תמיד.

בבא בוטא
נתן תודה: 29 פעמים
קיבל תודה: 141 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בבא בוטא » 22 יולי 2021, 17:24

מסכים לגמרי עם הרב @ישראל הכהן,

רק זאת אבהיר ואומר:

אין בדברים בכדי להפחית את חשיבות דרכה העצמאית של העדה"ח וידועים דברי הגראמ"מ שך בענין, 
אבל עם כל זה, יש משום חוסר הגינות שיבואו ויטיפו לציבורים רחבים, הנשמעים לגדולי תורה אשר אמונים על הנהגת ציבור גדול ועצום פי כמה וכמה.
ולענ"ד זאת בא הרב @ישראל הכהן לומר, שאם אצלם היה המצב אך טוב, באין פרץ ואין יוצאת, אזי ברור שהיו כל העם שמחים ליטול מעצת החכמים בעלי הנסיון בחינוך ובמסורת ההשקפה...

אבל-
אם אצלם ישנם כאלו שמצבם הרוחני ירוד ביותר, וכדוגמאות המחרידות שרמז להם הנ"ל, 
א"כ ראוי שיעסקו בבדק בית פנימי ואל יטיפו מוסר לאותם אשר עושים כל אשר לאל ידם כדי למנוע מקרים שכאלו ע"י מלחמת קודש מבפנים [אף כי לא תמיד בהצלחות של 100 אחוז], וע"י אלטרנטיבות למוצע בעולם החיצון, ולא ע"י השמצת "אחים טועים" מבחוץ... 

יוספזון
נתן תודה: 292 פעמים
קיבל תודה: 722 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 22 יולי 2021, 17:36

לא רציתי 'להגרר', אך אסור לי להחריש בבזיון כבוד 'גדולי התורה' באופן מחפיר כזאת.
עדיף לשים לפיכם מחסום מחטוא, כי ברגע שיתחילו בחשיפת המספרים מצד זה מול צדדים אחרים, לא יהיה זאת נוח בלשון המעטה לאף אחד... (כדי לעשות בירור קל אצל אלה המתעסקים עם נושרים וד"ל) - אם יש כאן מישהו שמתמצא יותר בפרטים, שיתחיל  להעלות על השלחן אחד אחד לכבוד ולתפארת...
ההתנשאות המבישה הזאת, ש'הגדולים שלנו' הם הגדולים האמיתיים, ושהאחרים ישבו במקומם וינוחו על משכבם, לא ממקור טהור יהלכון, וגם לא נכונים. ואם מבחינת ציבור מדברים, הציבור הגדול ביותר נמצא דוקא בצד הפורקי עול וד"ב.
אגב, וללא קשר, המודעה הנ"ל פונה 'באופן מפתיע' לציבור העדה"ח... (מדברים על תרגום לאידיש - שכדומני גם בפונוביז' לא לומדים היום בשפה זו...) 

במבי
נתן תודה: 964 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 22 יולי 2021, 18:03

ייתכן ששורש ההתנגדות נמצאת בהנ"ל

ישנם כאלה שמבססים את קהלם על ציות ומרחיקים את אנשיהם מכח המחשבה וחיים ולדר נוהג כסדר ומלמד להשתמש במחשבה בריאה.

מאמר הרב רוזנשטיין בספרו יסודי הדעת

https://hebrewbooks.org/pdfpager.aspx?r ... =&pgnum=24

111.jpg
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

דניאלי
נתן תודה: 113 פעמים
קיבל תודה: 168 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דניאלי » 22 יולי 2021, 18:06

יהודה יעקבזון כתב:
22 יולי 2021, 17:18
ישראל הכהן כתב:
22 יולי 2021, 16:36
ב. זה לא אומר שמי שלא בהעדה"ח אין שם כלל נפילות, השאלה היא מה המספר היחסי של הנופלים....
ג.כלל לא הוגן לנקוט במקרים שאירעו לפני יובל שנים!!! בעת שהנסיונות היו אחרים לגמרי,

מישהו בדק מה המספר היחסי במגזר כזה או אחר?
אשמח לשמוע נתוני אמת.
הרושם שלי שאין בחוגי הקנאים יותר נופלים, ואולי פחות.

ניסיונות היצר, והלקויות בחינוך וכו', היו תמיד.
במאמר המוסגר חיים ולדר בעצמו בהרבה מספריו ומאמריו מודה בדרך החינוך הסגורה שבסופו של דבר הוכיחה את עצמה יותר
[הוא בא להסביר למה במאה שערים יש הכי פחות נושרים בארץ...]

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] | 4 אורחים