המלצות לספר מלאכות שבת

נדיב לב

משתמש ותיק
שלום לכל באי המקום.
אשמח לשמוע המלצות על ספרים שעוסקים במלאכות שבת בעיון עה"ס. בעיקר מבני דורינו.
תודה

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
מישהו המליץ לי על תורת המלאכות האם יש עוד ספרים שמקיפים את נושא המלאכות בצורה רחבה ולא נקודתית.
אשמח אם יסייעו בידי.

יהודי

משתמש ותיק
תורת המלאכות אינו על כל המלאכות, וגם חלוקים החלקים בגודל ההיקף, ולמשל ב'צד' שהוא כרך שלם, האריכות לפעמים אינה תורמת למעיין.
יש ספר נפלא הנקרא 'משנת השבת' (על מלאכות כמובן), ואף שאינו על כל המלאכות הוא מביא בדר"כ את הרייד הבסיסי, וכמו"כ ישנו הספר הנפלא מנחת אריאל שכתב על כל מסכת שבת וכתב את עיקרי הרייד ע"ס הדפים.
ישנו עוד ספר הנקרא 'בית אליהו' שהוא מראי מקומות ברמה גבוהה מאוד, אבל אינו כ"כ מרחיב כמו שמכוין בעיקר ליסודות של הדברים.
בכותבי מ"מ לסדר א' השתמשתי באלו בעיקר.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
תודה רבה. מנחת אריאל בין השאר גם נוגע אבל אני מחפש ספר שמקיף מכל הפינות. על ספר משנת השבת זה מה שהוציאו כולל פונביז' או מחבר אחר. ודוקא אני גם מחפש ספר שעומד על היסודות והגדרים, וספר בית אליהו כפי שאתה מתאר הוא בסגנון הזה. האם הוא נמכר בחנויות והאם יש אותו באוצר החכמה או במאגרים אחרים.
אשמח לשמוע עוד המלצות על ספרים בענין המלאכות.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
אחד מידידי הציע לי את הספר 'אתה יצרת' האם יש למישהו מידע על הספר, ואיך משיגים אותו.
וספר בית אליהו ומשנת השבת אשמח לקבל מידע מה ששאלתי.

שומע כעונה

משתמש רגיל
ספר בית אליהו, כנראה הכונה לספרו של הרב ליברמן מכולל חזו"א עי' כאן.
ספר משנת השבת הוא פרי יצירתם של הגר"א גרבוז והגר"י אפשטיין, נמצא באוצר החכמה, יש חנויות כגון גירסא וכדו' בהם עדיין ניתן להשיג את הספר בבית המחבר אמרו לי לא מזמן שהמהדורה האחרונה אזלה.
מעניין לשמוע פרטים על ספר אתה יצרת, מי מחברו וכו'

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
שומע כעונה אמר:
ספר בית אליהו, כנראה הכונה לספרו של הרב ליברמן מכולל חזו"א עי' כאן.
ספר משנת השבת הוא פרי יצירתם של הגר"א גרבוז והגר"י אפשטיין, נמצא באוצר החכמה, יש חנויות כגון גירסא וכדו' בהם עדיין ניתן להשיג את הספר בבית המחבר אמרו לי לא מזמן שהמהדורה האחרונה אזלה.
מעניין לשמוע פרטים על ספר אתה יצרת, מי מחברו וכו'
תודה רבה סייעת לי מאד.
ואין לי פרטים בקשר לספר, אני עדיין מחפש.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
בס"ד מצאתי את הספר אז יצרת, ספר בסגנון למדני, למשל בכל גדר מלאכה הוא מציע פעמים עשר צדדים בחקירה.
ידידי שהוא ר"מ בישיבה טען בפני שמטעם הזה נמנעו לעסוק בעולם הישיבות בגדרי המלאכות, להציע חקירות וסברות דקות בגדר מלאכה שבין רגע אפשר להפוך את האסור למותר. יש בדבריו צדק, אם כי מי שרוצה לדעת גדרם של דברים זה מועיל לו.

יהודי

משתמש ותיק
מעניין מה הכוונה, למדתי היטב עניינים אלו ובדר"כ לא היו יותר מג' צדדים [ואף זאת במקרים בודדים ממש].
לגבי לימוד המלאכות בישיבות, יש מלאכות שאין בהן כ"כ הרבה לומדעס, אבל בהחלט יש מלאכות שמתאימות ללימוד ישיבתי, אבל מה שלא יהיה הרי בחולין יש בלי סוף לומדעס ישיבתית ולא לומדים זאת.
ומה שאפשר להפוך בסברות וכי בנזיקין אין צורות כעין אלו.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
זה מה שמענין בספר הנז' הוא מעלה מתוך מה שראיתי למשל במלאכת טוחן תשע צדדים.
במלאכות כמו בורר טוחן לישה ועוד יש הרבה לומדעס ופחות מתעסקים בישיבות. מה שכן מתעסקים בנשים נזיקין שהגדרים והסברות שאומר בחור צעיר פחות משנות. הלכות שבת ושאר הלכות יש להם כללים משלהם. לא בחינם ר' שמעון שקאפ והברכת שמואל נמנעו לכתוב את חיבורם על נושאים הללו.

הפקדתי שומרים

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
במלאכות כמו בורר טוחן לישה ועוד יש הרבה לומדעס ופחות מתעסקים בישיבות. מה שכן מתעסקים בנשים נזיקין שהגדרים והסברות שאומר בחור צעיר פחות משנות. הלכות שבת ושאר הלכות יש להם כללים משלהם. לא בחינם ר' שמעון שקאפ והברכת שמואל נמנעו לכתוב את חיבורם על נושאים הללו.
אם הזכרת את ר' שמעון הרי מן הסתם ידוע למר שבשערי יושר הוא מעלה צדדים אחרים כנגד הפוסקים, אם כי לרוב הוא מבאר יותר את גדר הדברים.

יהודי

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
בלי ביקורת על הספר ח"ו, בדר"כ שלומדים את הדברים נשארים לכל היותר עם ב' צדדים, אבל אדרבה תיהנו ממנו.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
גם אני לא מתכוין להעביר ביקורת, וממה שהספקתי לעבור הוא למדן גדול ודבריו ערבו לי, אבל ידידי שלמד עם המחבר בבית מתתיהו טען לי שיש חוסר אחריות לפרש שו"ע וכדומה על פי דרך החקירות. דעתי שיש הבדל בין ללמוד נושא בהיקפו ובין עיסוק הלכתי.

יהודי

משתמש ותיק
מה שלא כתבו ע"ז הגרש"ש והגרב"ד זיע"א, הברכת שמואל ושיעורי הגרש"ש זה תמצית מה שמסרו בישיבה, והשערי יושר לא נוגע לעניינים אלו [למרות שיש לא קצת מלאכות שמוזכרות שם בדרך אגב]. ומדוע לא כתבו על נדה וחולין שיש שם לומדעס ישיבתית בכמויות?
וכי בגלל שיש 'כללים אחרים' [שאני לא כ"כ מבין מה הכוונה בזה] הם לא למדו וחידשו גם בנושאים אלו?

יהודי

משתמש ותיק
כל עיסוק הלכתי יסודי מתחיל ונגמר בסוגיא עם הראשונים וגדולי האחרו' הדק היטב, לימוד שו"ע בעלמא אינו אחראי וודאי יביא לידי טעות.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
יהודי אמר:
מה שלא כתבו ע"ז הגרש"ש והגרב"ד זיע"א, הברכת שמואל ושיעורי הגרש"ש זה תמצית מה שמסרו בישיבה, והשערי יושר לא נוגע לעניינים אלו [למרות שיש לא קצת מלאכות שמוזכרות שם בדרך אגב]. ומדוע לא כתבו על נדה וחולין שיש שם לומדעס ישיבתית בכמויות?
וכי בגלל שיש 'כללים אחרים' [שאני לא כ"כ מבין מה הכוונה בזה] הם לא למדו וחידשו גם בנושאים אלו?
זו אכן שאלה מדוע לא כתבו. אבל אני חושב שר' שמעון ור' ברוך בער יותר יתעסקו בהגדרות של הדברים, כולל דיני רוב וחזקה המובאים בנדה וחולין אבל פחות נגעו בענינים של פסיקה.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
יהודי אמר:
כל עיסוק הלכתי יסודי מתחיל ונגמר בסוגיא עם הראשונים וגדולי האחרו' הדק היטב, לימוד שו"ע בעלמא אינו אחראי וודאי יביא לידי טעות.
על זה אין חולק. השאלה שהתעוררה ביני ובין ידידי האם זו הדרך להעמיד את דברי השו"ע והרמ"א למשל, כמחלוקת בהגדרה מספר שמונה ותשע, ומכאן לחדש נפק"מ לדינא ולהוסיף שחלקו גם במקרים מסוימים על פי ההגדרה האם זו הדרך?

בני תורה

משתמש ותיק
וכמובן אסור לשכוח גאון הגאונים בעל האבני נזר שחיבר את הספר 'אגלי טל' על מלאכות שבת [לא עד סוף המלאכות, ובהוצאות חדשות ליקטו מכל שו"ת אבני נזר שמדבר על מלאכות שבת. ידוע שהעיר החזו"א שהיו צריכים לקרוא לו על שם האגלי טל.
ואעתיק בענין זה דברים נפלאים מספר 'בלבת אש' על רשכבה"ג מרן רה"י הגר"ש אויערבאך זצ"ל וז"ל בשינויים קלים: אמר לי, כי היום רגילים ללמוד את המסכת שבת עם האגלי טל אבל אצלי שבת מסודרת כבר בראש בלי האג"ט אלא עם הראשונים בלבד כפי שלמדתי בעבר. ולכן קשה לי היום ללמוד את המסכת עם האג"ט, אבל מפני כבודו של האבנ"ז ש'כל דבריו דברי טעם' [וחזר והדגיש כי בכל חידוש של האבנ"ז יש טעם מיוחד] השתדלתי ללמוד כמה ענינים עם האג"ט. ואף שדרכו של רה"י לא היתה ללמוד כמעט עם אחרונים מלבד חזו"א וכדו' מ"מ נחשב בעיניו האגלי טל כ"כ שהתאמץ ללמוד בו ע"כ.

הפקדתי שומרים

משתמש ותיק
אם כבר מציינים ספרים מדורות קדומים, מתוך העיסוק בספר 'שביתת שבת' אחד הספרים הנפלאים ביותר בכל הנוגע למלאכות שבת. דרך אגב הוא יצא בסמוך להוצאת המשנה ברורה ומעיר על דבריו בטוטו"ד ואף מיישב בחלק מן הדברים. כבר אז נודע ספר משנה ברורה בחשיבותו.
נ.ב אין ספק שספר אגלי טל אחד הספרים המתוקים ביותר במלאכות שבת. אולם כאחד שלמד חלקים שלמים בתוכו, יש לו מערכות גאוניות אבל מחודשות מאד ממש מהפכה.

יהודי

משתמש ותיק
יש באגלי טל מעלה מיוחדת לאוהבי החידוש שאין כמעט צד [ממשי כמובן] שנאמר ע"י הלומדים שלא תמצאנו שם.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
תודה לכל אלה שציינו מספרי האחרונים. אבל בעיקר בקשתי שטוחה להודיעני בדבר ספרים בני דורינו. אגלי טל שביתת שבת וכהנה אלו ספרי יסוד. ועל כן אשמח כשם שסייעו בעדי כאן בכמה ספרים מבני דורינו שלא הכרתי מקודם אם יוסיפו בזה עוד, דבר שיועיל לי בלימוד ובכתיבה.

הפקדתי שומרים

משתמש ותיק
'בנתיבות העיון' על מלאכות שבת י"ל ע"י כולל עיון של חסידי בעלזא, עשו עבודה נפלאה. כשעסקתי במלאכות מסוימות נעזרתי במרמ"ק שלהם, לא דלגו ולו על חזון איש אחד.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
תודה רבה. איפה אפשר להשיג את הספר הנ"ל
גם את הספר איל משולש אני מחפש כקובץ במחשב.
גם את הספר שהזכיר שומע כעונה.
יסייע בידי מאד לקבל את הספרים המנויים.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
אשמח למידע על ספרים נוספים ממחברי זמנינו העוסקים במלאכות שבת.
בנוסף אם ידוע על ת"ח מובהק שמקדיש זמן לענות על שאלות סבוכות בגדרי מלאכות שבת ויש אפשרות ללבן איתו את הנושא אשמח אם יידעו אותי.

נבשר

משתמש ותיק
יש את הרב פטרובר מירושלים רב קהילה בקרית יובל, אומרים שלומדים בכולל שלו שבע שנים שבת, ואולי רק לומדים שם שבת איני זוכר, אינני יודע אם הוא עונה על שאלות, אבל לפי הבנתי הוא נמצא עמוק עמוק בעניינים, ואף הוציא איזה ספר משובח ביותר, בקצרה ודיוק בלא אריכות, איני זוכר כעת את שמו.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
תודה על המידע. איך אפשר ליצור קשר עם הרב פטרובר. והאם הוא עונה דרך הטלפון?

נבשר

משתמש ותיק
תראה בקישור שהבאתי, לא ידעתי אבל הוציא קונטרס על בורר, יש שם מספר טלפון וכתוב שגר בהר נוף וחשבתי שגר בקרית יובל, או שהכולל בהר נוף, ויש הסכמה מר' שמואל אועירבך. לא יודע אם עונה דרך הטלפון.
https://www.otzar.org/wotzar/book.aspx?600150&

הפקדתי שומרים

משתמש ותיק
נדיב לב אמר:
אשמח למידע על ספרים נוספים ממחברי זמנינו העוסקים במלאכות שבת.
בנוסף אם ידוע על ת"ח מובהק שמקדיש זמן לענות על שאלות סבוכות בגדרי מלאכות שבת ויש אפשרות ללבן איתו את הנושא אשמח אם יידעו אותי.
ספרים נוספים בענין מלאכות שבת שכעת נזכרתי בהם ואולי יסייעו בידך. ספר מגילת ספר של ר' אוריאל רוזנטל, ספר ידוע כמדומני שהאורחו"ש מזכירו. וספר אשמרה שבת של ר' מרדכי אשכנזי. שניהם גרים ברמות ג. כמו"כ ספר באר דוד של הרב פרוש דיין חשוב וראש חבורה בכולל של סורצקין, בעבר שוחחתי עימו רבות בעניני המלאכות ועל מה שכתב בספרו. ואין צורך להזכיר את הספר המיוחד איל משולש בודאי ידוע לך.

נדיב לב

משתמש ותיק
פותח הנושא
תודה רבה רבה בעזר ה יבדוק את הספרים מבניהם שאני לא מכיר. נבשר תודה על הכתובת של הרב פטרובר הוא הוצאי רק על מלאכת בורר?
בזמן האחרון אני עוסק במלאכת דש וזו מלאכה שלא עסקו בה רבים מי שמכיר ספר מקיף בן זמננו שעסק במלאכה יסייע בידי עם יודיעני.

חלק עליון תַחתִית