מרן ראש הישיבה הגר"ש אויערבך זיע"א

אברך

משתמש ותיק
חמד ילד אמר:
כמה קבצים של זכרונות וסיפורים ממרן (פורום אוצה"ח ועוד)
בדרייב
בג'מבו (עד שייפתח הדרייב בנטפרי)
תודה רבה רבה!!! ממש אוצר של חומר!
לתועלת הציבור אציין שהקבצים בדרייב ובג'מבו זהים, אלא שבדרייב נוסף עוד קובץ שאין בג'מבו, והוא הראיון עם הגר"ש זצ"ל על אביו הגרש"ז זצ"ל, ביתד נאמן ויקרא תשנ"ו.

יהודי

משתמש ותיק
עוד א' אמר:
צדיק נסתר אמר:
עוד א' אמר:
התפרסם סיפור על מרן זצ"ל שהיה בנופש באיזה מקום וישב ללמוד בדשא ולאחר זמן נרדם תחת השמש הקופחת והגיע טווס ופרש נוצתיו לסוכך עליו
המקור הרשמי לסיפור
ראיון עם תלמידו ומקורבו הרב ישראל ויזל
הסיפור נשמע לי ממש מוגזם וכמו שכתבתי שא"כ זה אמור להיות סיפור מפורסם מאוד אצל כל המגידים וכדו'
זאת אומרת שאין נאמנות על סיפורים שלא מפורסמים אצל המגידים? לא מובן.
פרט לכך שאם היה אחרי שפרצה המחלוקת אין ראיה שלא הובא ע"י המגידים.

נטירא בר זוזא

משתמש חדש
ב'לקראת שבת' של השבת האחרונה פורסם מאמר מקיף על השבת קודש במחיצת מרן רה"י זצוק"ל. המאמר הועלה באשכול הענק עליו בפורום של 'אוצר החכמה' [כותב המאמר הינו אחד המשתתפים הקבועים והותיקים שם], כאן אינני מצליח להעלותו. הנה קישור http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=19&t=39001&start=960#p453878

אברך

משתמש ותיק
פורום אוצר החכמה חסום בנטפרי, וכמדומני שגם באתרוג ונתיב. אם תוכל להעלות למג'יקוד או דרייב או ג'מבו מייל, לתועלת הציבור.

יעקב. ב

משתמש רגיל
שאר לעמו אמר:
פעם היינו אצלו בעניני ציבור, לאחר שיעור משניות הקבוע אחר שחרית. בהיכל שהיו מתפללים בו שחרית.
הגיע לשם אב עם ילדו הקט שיגזוז לו תלתל, הוא התייחס במאור פנים לקטן... וכמדומה שהסיט את הסטנדר, כדי שהאב יוכל לצלם אותו עם בנו הפעוט.. וסימן לו ביד שלא ימהר.. ויצלם ברוגע..
כמה שפלות ברך ושימת לב לזולת יש כאן.
זו היתה דרכו של אביו הג''ר שלמה זלמן להסתדר מול המצלמה כדי שמי שרוצה להצטלם איתו יהנה מכך.

כותר

משתמש ותיק
לכבוד מערכת ברסלב גלובל היקרה.
שלום וברכה.
בנוגע ליחוסו של הגאון רבי שמואל אויערבך זצ”ל, אני למדתי עם אחיו הקטן רבי ברוך אויערבך ז”ל בת”ת וישיבת ‘עץ חיים’ מהבר מצווה עד החתונה, ותמיד ידעו החברים כדבר פשוט שהוא מצאצאי ה’תולדות יעקב יוסף’, אבל מעולם לא שמענו כי הוא מצאצי מוהרנ”ת.
אני חושב שהבלבול נוצר לאחרונה בעקבות שם המשפחה אויערבך, שהיה גם שם משפחתו של רבי דוד צבי הגדול, חותנו של מוהרנ”ת.
יצוין, כי גם לי סיפר אחי הבכור ר’ יעקב צבי אנשין – המתגורר יותר מחמישים שנה מול ישיבת ‘מעלות התורה’ – ששמע שרבי שמואל אויערבך היה בצעירותו קשר לברסלב, והיה בא לשמוע את הגה”ח רבי אברהם שטנרהרץ כשהיה בא לשערי חסד. לפי דבריו היה זה בשבתות, כאשר החסיד רבי יהושע העשל פרנקל היה מארח את רבי אברהם שטרנהרץ כדי שידבר לפני הקהל.
ר’ יעקב צבי סיפר לי גם כן, כי בשנות צעירותו היה רבי שמואל הולך ללמוד בהתמדה בבית הכנסת דחסידי ברסלב שברחוב השל”ה בשערי חסד (שהיה מקום צדדי ושקט) ופעם אחת אמר לו רבי שמואל כי בית הכנסת ברסלב שבשכונה “איז מיר איינגעבאקן אין הארצן” (אפוי בלבי).
ואכן, בימי השבעה הוכרז בירושלים ברמקול שעבר בכל השכונות, שיתקיים הספד על הגר”ש אויערבך בבית הכנסת דחסידי ברסלב בשערי חסד, והוסיפו בהכרזה לאמור, ששם הגה בתורה בצעירותו.
שוב ראיתי עתה, שגם בספרי ‘סיפורים ירושלמיים’ (כרך ב’) כתבתי לפני שנים רבות מפי החסיד רבי משה פרידמן ז”ל, אביו של הרה”ח ר’ בצלאל שליט”א, שסיפר לי אז כי רבי אברהם שטרנהרץ היה מתארח בשבתות בשערי חסד. אך לפי דבריו היה זה החסיד רבי יום טוב זלאטניק שהיה מזמינו ואף נתן לו חדר מיוחד לשבות בו.
כמו כן סיפר לי אז רבי משה פרידמן, שרבי אברהם היה נושא את דבריו בסעודה שלישית בבית הכנסת ‘קהל חסידים’ שהיה מלא מפה-אל-פה מבני השכונה ומחוצה לה, שבאו לשמוע תורה מפיו.
בכבוד רב
נתן אנשין

צדיק נסתר

משתמש חדש
נטירא בר זוזא אמר:
ב'לקראת שבת' של השבת האחרונה פורסם מאמר מקיף על השבת קודש במחיצת מרן רה"י זצוק"ל. המאמר הועלה באשכול הענק עליו בפורום של 'אוצר החכמה' [כותב המאמר הינו אחד המשתתפים הקבועים והותיקים שם], כאן אינני מצליח להעלותו. הנה קישור http://forum.otzar.org/viewtopic.php?f=19&t=39001&start=960#p453878

אברך אמר:
פורום אוצר החכמה חסום בנטפרי, וכמדומני שגם באתרוג ונתיב. אם תוכל להעלות למג'יקוד או דרייב או ג'מבו מייל, לתועלת הציבור.

הנה הקובץ המדובר

קבצים מצורפים

• 12345.pdf
    1.7 MB · צפיות: 78

מוטי מוזס

משתמש רגיל
דוד ריזל (העיתונאי) אמר:
שלום וברכה.
בנוגע ליחוסו של הגאון רבי שמואל אויערבך זצ”ל, אני למדתי עם אחיו הקטן רבי ברוך אויערבך ז”ל בת”ת וישיבת ‘עץ חיים’ מהבר מצווה עד החתונה, ותמיד ידעו החברים כדבר פשוט שהוא מצאצאי ה’תולדות יעקב יוסף’, אבל מעולם לא שמענו כי הוא מצאצי מוהרנ”ת.
אני חושב שהבלבול נוצר לאחרונה בעקבות שם המשפחה אויערבך, שהיה גם שם משפחתו של רבי דוד צבי הגדול, חותנו של מוהרנ”ת.
יצוין, כי גם לי סיפר אחי הבכור ר’ יעקב צבי אנשין – המתגורר יותר מחמישים שנה מול ישיבת ‘מעלות התורה’ – ששמע שרבי שמואל אויערבך היה בצעירותו קשר לברסלב, והיה בא לשמוע את הגה”ח רבי אברהם שטנרהרץ כשהיה בא לשערי חסד. לפי דבריו היה זה בשבתות, כאשר החסיד רבי יהושע העשל פרנקל היה מארח את רבי אברהם שטרנהרץ כדי שידבר לפני הקהל.
ר’ יעקב צבי סיפר לי גם כן, כי בשנות צעירותו היה רבי שמואל הולך ללמוד בהתמדה בבית הכנסת דחסידי ברסלב שברחוב השל”ה בשערי חסד (שהיה מקום צדדי ושקט) ופעם אחת אמר לו רבי שמואל כי בית הכנסת ברסלב שבשכונה “איז מיר איינגעבאקן אין הארצן” (אפוי בלבי).
ואכן, בימי השבעה הוכרז בירושלים ברמקול שעבר בכל השכונות, שיתקיים הספד על הגר”ש אויערבך בבית הכנסת דחסידי ברסלב בשערי חסד, והוסיפו בהכרזה לאמור, ששם הגה בתורה בצעירותו.
שוב ראיתי עתה, שגם בספרי ‘סיפורים ירושלמיים’ (כרך ב’) כתבתי לפני שנים רבות מפי החסיד רבי משה פרידמן ז”ל, אביו של הרה”ח ר’ בצלאל שליט”א, שסיפר לי אז כי רבי אברהם שטרנהרץ היה מתארח בשבתות בשערי חסד. אך לפי דבריו היה זה החסיד רבי יום טוב זלאטניק שהיה מזמינו ואף נתן לו חדר מיוחד לשבות בו.
כמו כן סיפר לי אז רבי משה פרידמן, שרבי אברהם היה נושא את דבריו בסעודה שלישית בבית הכנסת ‘קהל חסידים’ שהיה מלא מפה-אל-פה מבני השכונה ומחוצה לה, שבאו לשמוע תורה מפיו.
בכבוד רב
נתן אנשין
מהיכן מובא מכתב זה מענין??

הפקדתי שומרים

משתמש ותיק
מוטי מוזס אמר:
דוד ריזל (העיתונאי) אמר:
שלום וברכה.
...
בכבוד רב
נתן אנשין
http://www.breslev.org/

מוטי מוזס

משתמש רגיל
הפקדתי שומרים אמר:
מוטי מוזס אמר:
דוד ריזל (העיתונאי) אמר:
שלום וברכה.
...
בכבוד רב
נתן אנשין
http://www.breslev.org/
זה קשה למצוא שם באתר

כותר

משתמש ותיק
מי יודע מתי יוציאו לאור את שיעוריו בישיבה על נשים נזיקין ?
הוא הוציא לאור בחייו על אהלות, ודברים שלא רגילים ללמוד בהם. מדברים הרבה על גאונותו בטח שיעוריו בישיבה יביאו תועלת רבה ללומדים. שמעתי שהכינו בחייו את החומר אך הוא לא הרשה להדפיסו. מי יודע מה קורה עם זה ?

בני תורה

משתמש ותיק
שמעתי שעובדים על דרכי שמואל על מסכת שבת. זה כנראה יצא בתחילה. מדובר על מספר כרכים.
לא הכינו בחייו את החומר אלא מרן זצ"ל בעצמו היה לו כרכים שלמים על כל מסכת.
גם אני תפילה שיוציאו לאור עולם כמה שיותר מהר.
שמעתי שפעמים רבות הפצירו בו אך לא הסכים. סיפר לי אחד שפעם דיבר איתו על כך והגיב מרן זצוק"ל: צריך זכויות לכך...

בני תורה

משתמש ותיק
ודרך אגב, יצא לאור עולם דרכי שמואל על התורה, כרך ראשון על חומש בראשית, תורתו מדיבוריו בשבת קודש, דברים נפלאים ביותר.
הגרב"ש דויטש שליט"א בדברי הספד על מרן ראש הישיבה זצוק"ל אמר שהוא לא יכול להניחו מידיו.

דרומאי

משתמש ותיק
דוד ריזל (העיתונאי) אמר:
הוא הוציא לאור בחייו על אהלות, ודברים שלא רגילים ללמוד בהם. מדברים הרבה על גאונותו בטח שיעוריו בישיבה יביאו תועלת רבה ללומדים.
לפני כ18 שנה בערך, הייתי אצל ראי''ל ז''ל והיה הספר על אהלות (שבאותה תקופה יצא לאור עולם) מר''ש ז''ל על שלחנו, ושיבחו בהתפעלות, "הוא לומד כ''כ טוב, וכותב כ''כ טוב, ומעמיד תלמידים כ''כ חשובים" עכ''ל בתרגום מאידיש.
אגב, באותו ספר כתב ר''ש הקדשה לראי''ל ''לכבוד מרן ראש הישיבה שליט''א, מאת המחבר''.

בני תורה

משתמש ותיק
וכידוע שלגראי"ל זצ"ל היה נכד שלמד אצל הגר"ש זצ"ל בישיבת מעלות התורה.

בני תורה

משתמש ותיק
בענין הוצאת החידושי תורה בחיים, שמעתי מאחד שאמר בשם מרן הגר"ש זצ"ל, שכל זמן שהוא חי הרי הוא מוסיף להעמיק ולחדש עוד ועוד ואין שייך להוציא ספר בחיים. וכמדומה שכך גם אמרו בבית בריסק, גם שם החידושים לא יוצאים בחייהם.

בני תורה

משתמש ותיק
ודרך אגב, בענינא דיומא, ראיתי פעם סרטון של מרן הגר"ש בתפילה בסוכות עושה נענועים והופך את הד' מינים כלפי מטה ממש. ורק אחר כך ראיתי שבעצם כך כתב הרמא סימן תרנ"א שכך היה המנהג בזמנו, עיי"ש במשנ"ב, ועכ"פ הגר"ש נהג כן. וכפי הנראה על פי הגר"א - לא ביררתי.

דרומאי

משתמש ותיק
בני תורה אמר:
ודרך אגב, בענינא דיומא, ראיתי פעם סרטון של מרן הגר"ש בתפילה בסוכות עושה נענועים והופך את הד' מינים כלפי מטה ממש. ורק אחר כך ראיתי שבעצם כך כתב הרמא סימן תרנ"א שכך היה המנהג בזמנו, עיי"ש במשנ"ב, ועכ"פ הגר"ש נהג כן. וכפי הנראה על פי הגר"א - לא ביררתי.
לכאורה הדבר תלוי במחלוקת הראשונים מהן נענועים, דלהשיטות דנענוע הוא כסכוס בעלים בלבד אם לא יהפוך הלולב למטה במאי הוי נענוע כלפי מטה ודוק.

בני תורה

משתמש ותיק
כעת ראיתי בספר החדש 'תפארת שמואל' על מרן הגר"ש זצוק"ל ואעתיק בערך את לשונו:
בנענועים דהלל היה מנהגו לסובב ראש הלולב כדעת הגר"ח מוואלז'ין [כתר ראש אות ק"י].
אמנם בנענועים שסמוך לברכה פעמים היה נוהג כמנהג העולם ופעמים עשה שניהם.

בני תורה

משתמש ותיק
'עם מדושני עונג'​
יצא ספר 'ושמואל בקוראי שמו' יש שם תמונה מופלאה של מרן זצוק"ל מביט על לולב כשהוא כולו קורן מאושר..
יש הרבה שמסתכלים על הלולב עצבניים וחוששים... אך לראות איך מאושרים כשהלולב מוצלח כך אני מבין מהתמונה, זה רואים רק בתמונה הזאת.
אשמח אם מישהו יעלה את התמונה הזו.
ובכלל מרן זצוק"ל הינו ציור חי של 'עם מדושני עונג' כפשוטו ממש, להיות מאושר מתורה, להיות שבע מתפילה, להיות מדושן עונג מרוחניות, התמונות הקורנות שלו ממש אפשר להסתכל על זה שעות ולא לשבוע. [אני לא מדבר על התשעה קבין של יופי - כפשוטו - שנטלה ירושלים, גם בגמרא מבואר שאחד מהמעלות של נביא הינו 'יופי']
גם מחבר בנהירו עילאה הכניס תמונות נפלאות בשחור לבן...
כמה אופייני לקרוא איך שהיה מנחם אלמנות ויתומים: גם אני יש לי הרבה צרות אבל אני אדם מאושר כי יש לנו קב"ה תורה ומצוות.
זה דבר נפלא ביותר להתבוננות. האדם המיוסר והגלמוד מצד אחד ומצד השני האדם השמח ביותר עלי אדמות...

יחצאל

משתמש רגיל
קיבלתי

קבצים מצורפים

• שבת - כל השיעורים.doc
    494 KB · צפיות: 63
  • כתובות - כל השיעורים יחד.doc
    523.5 KB · צפיות: 50
  • סופי.doc
    1 MB · צפיות: 54
  • כל שיעורי חורף.doc
    507 KB · צפיות: 49
  • כל השיעורים קיץ.doc
    453 KB · צפיות: 53

הפקדתי שומרים

משתמש ותיק
ר' @יחצאל בקובץ שיעורים על כתובות שצירפת, אני רואה שהובאו רק השיעורים העוסקים בסוגיות רובא דליתא, תפיסה בספיקות וכו' האם תוכל לעלות גם את השיעורים שמסר על תחילת המסכת, שמעתי בזמנו מפיו, שיעורים על תחילת המסכת ויהיו לנו לזכרון.

כותר

משתמש ותיק
בני תורה אמר:
ודרך אגב, יצא לאור עולם דרכי שמואל על התורה, כרך ראשון על חומש בראשית, תורתו מדיבוריו בשבת קודש, דברים נפלאים ביותר.
הגרב"ש דויטש שליט"א בדברי הספד על מרן ראש הישיבה זצוק"ל אמר שהוא לא יכול להניחו מידיו.
מי המפיץ ?
היכן ניתן להשיגו ?

יעקב. ב

משתמש רגיל
שאר לעמו אמר:
פעם היינו אצלו בעניני ציבור, לאחר שיעור משניות הקבוע אחר שחרית. בהיכל שהיו מתפללים בו שחרית.
הגיע לשם אב עם ילדו הקט שיגזוז לו תלתל, הוא התייחס במאור פנים לקטן... וכמדומה שהסיט את הסטנדר, כדי שהאב יוכל לצלם אותו עם בנו הפעוט.. וסימן לו ביד שלא ימהר.. ויצלם ברוגע..
כמה שפלות ברך ושימת לב לזולת יש כאן.

באמת יש כאן שפלות ברך ושימת לב לזולת וזו ההנהגה שראה אצל אביו הגרש''ז זצ''ל שהיה מסדר עצמו לפני שצילמו אותו עם מישהו שחפץ שתהיה לו תמונה עם הגרש''ז, כמפורסם וידוע. מי שגדל אצל גדול בישראל שהיה מופלג במיוחד מאוד בהנהגה זו הרי שזכה לשימושה של תורה שחודר לעמקי הנפש ונהפך לחלק מהאישיות.

בקשר לביקורת הרבה שנמתחה על יחיאל מאיר אני רוצה להבהיר אולי את כוונתו (אם זאת לא התבוננתי בדבר היטב כך שאיני מביע כלל את דעתי האישית בזה).
"טכנוקרט הלכתי" אין לו כלל מעשים שלא נעשים בלא איסור או היתר, אוכל הוא כי התורה ציוותה, שונא הוא כי התורה ציווה, וכן אוהב את אשתו מדין אוהבה כגופו, אבל לא מצד רגש אנושי. ובזה טוען יחיאל מאיר שמיעקב נראה שאינו כן כי לכאו' אין שום מצוה לשנוא את לאה (וגם הקב"ה בא לעזרתה) אלא אפשר לאהוב גם בלי שהתורה תצוה לאהב (ואי"ז סותר לד' הגר"ח בענין צניעות מחתול וכו' שאחרי התורה הוא רק מכח התורה, ואדרבה מכן לומדים שיש מקום ללימוד מוסריות ועוד גם ללא ציווי מפורש, אלא שכשיש ציווי הוא רק מכח הציווי נמצא שיש\מותר לאהוב את אשתו אלא שאחר הדין של אובה כגופו יש לו לאהוב מצד הדין ולא מצד הרגש האנושי).

חלק עליון תַחתִית