הפולמוס על ההשתתפות בבחירות

תולדות גדולי ישראל ודברי ימי עמינו

אור זרוע
משתמש ותיק
נתן תודה: 215 פעמים
קיבל תודה: 285 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: איסור ההשתתפות בבחירות

שליחה על ידי אור זרוע » 23 אוקטובר 2018, 20:42

יוסי יעבץ כתב:לא הכל מסתיים בג' שבועות זה נקודה אחת מני רבות שם
לא מדויק. המאמר הראשון בויואל משה הוא מאמר ג' שבועות, כי זה הפתח ההתחלה והסוף של כל העניין.

צריך להבין נקודה מרכזית בכל השיטה של סטמאר. הנושא של ג' שבועות אינו איזו הלכה צדדית שעברו עליה מקימי המדינה, אלא יסוד היהדות והאמונה.
לפי שיטת סטמאר המשמעות של הג' שבועות שישנה גזירת גלות שתימשך עד ביאת המשיח. וחוץ ממה שיש איסור לעשות פעולות לצאת מן הגלות לפני בוא המשיח, הדבר לא אפשרי במציאות. כמו שהיהודים לא יכלו לצאת מצרים לפני תום הזמן, וכן גלות בבל היה לה קץ וסוף שלא יכלו להקדימו ברגע אחד, כך הגלות האחרונה אמורה להימשך עד בוא המשיח, וכל מחשבה על אפשרות של יציאה עצמאית מן הגלות והקמת שלטון עצמאי בארץ ישראל, היא כפירה גלויה בתורה ובנביאים שמסרו לנו את סדר הגאולה שיהיה אך ורק בביאת המשיח, וכי אין שום אפשרות אחרת לקצר ולצאת מן הגלות.

אלא שכאן נשאלת השאלה שהרי למראה עיניים אנו רואים שהיהודים יצאו מן הגלות והקימו מדינה עצמאית. על כך באה התשובה שאין זו מדינה של יהודים אלא של הערב רב והסיטרא אחרא.

כדי לשבר את האוזן נוסיף כי ישנו מכנה משותף בין סטמאר לציונית המשיחית, אשר שניהם רואים את המדינה כיציאה מן הגלות, אלא שלפי הדלי"ם המדינה היא באמת אתחלתא, ולפי סטמאר היא ערב רב. [וכידוע שהמדינה גרמה למשבר אמונה לנוצרים, ואכ"מ]. אבל לדעת האגודאים וכו' המדינה היא המשך הגלות, ומה שהשלטון בידי יהודים, אין לו שום משמעות. אין כלום, כי לא היה כלום.

כיון שכך, כל הכרה במדינה כמדינה של יהודים היא הכרזה גלויה נגד ה' ומשיחו. והמשתתף בבחירות הרי הוא מכיר במציאות של המדינה, ובכך הוא נכשל בחטא הכפירה באמונת הגאולה שתבוא אך ורק על ידי משיח, ולא יהיה שום שלטון ליהודים קודם לכן.

[העדה החרדית בירושלים, התנגדה למדינה מטעמים אחרים של פרצות בחומות הדת, ולא משום הג' שבועות שזה חידוש מבית מדרשו של הרה"ק מסטמאר וחוגים דומים לו.]

ערכים:

אמונת אומן
משתמש ותיק
נתן תודה: 41 פעמים
קיבל תודה: 142 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 23 אוקטובר 2018, 20:50

יש פרדוכס מובנה בשיטת הויאו''מ.
אי אפשר במציאות שתהיה מדינה יהודית לפני ביאת המשיח, ומי שמאמין אחרת הוא מין.
אז ממ''נ.
אם זו מדינה יהודית, הרי המציאות מכחישה את דעתו. ואם זו מדינת ערב רב, הרי מה איסור יש כאן...

כמו"כ לא מובן למה בהשתתפות בבחירות אני מכיר במדינה כמדינה יהודית, הרי אם היינו גרים בירדן היינו מצביעים באותה מידה כדי לעמוד על זכויותנו,

ועוד, מדוע בארה"ב מותר להצביע בבחירות ולהיות שותפים בתועבות הכי גרועות שהממשלה שם מממנת, ועוברים אפילו על ז' מצוות בני נח, ולא זו בלבד אלא שעי''כ תומכים בעקיפין גם במדינה הציונית המאוסה?

רמתים צופים
משתמש ותיק
נתן תודה: 32 פעמים
קיבל תודה: 64 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי רמתים צופים » 23 אוקטובר 2018, 20:51

אור זרוע כתב: כדי לשבר את האוזן נוסיף כי ישנו מכנה משותף בין סטמאר לציונית המשיחית, אשר שניהם רואים את המדינה כיציאה מן הגלות, אלא שלפי הדלי"ם המדינה היא באמת אתחלתא, ולפי סטמאר היא ערב רב. [וכידוע שהמדינה גרמה למשבר אמונה לנוצרים, ואכ"מ]. אבל לדעת האגודאים וכו' המדינה היא המשך הגלות, ומה שהשלטון בידי יהודים, אין לו שום משמעות. אין כלום, כי לא היה כלום.
התוכל להסביר מה הכוונה "אין לו שום משמעות"? מה הכוונה "אין כלום"? הרי עינינו הרואות שיש ויש, ועוד איך יש! האם אתה מתכוון שזה פשוט עצימת עיניים כדוגמת הבת היענה?

אשמח אם תוכל לבאר יותר מהו "גלות מהארץ"? ומהו "שיבה לארץ"? האם זה שכלל ישראל יושבת היום בציון אין לו שום משמעות ולא נקרא "שיבה"? אם כן, אז מה כן נקרא גאולה מהגלות?

יוספזון
משתמש ותיק
נתן תודה: 77 פעמים
קיבל תודה: 201 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 23 אוקטובר 2018, 20:51

אור זרוע כתב:
יוסי יעבץ כתב:לא הכל מסתיים בג' שבועות זה נקודה אחת מני רבות שם
לא מדויק. המאמר הראשון בויואל משה הוא מאמר ג' שבועות, כי זה הפתח ההתחלה והסוף של כל העניין.

צריך להבין נקודה מרכזית בכל השיטה של סטמאר. הנושא של ג' שבועות אינו איזו הלכה צדדית שעברו עליה מקימי המדינה, אלא יסוד היהדות והאמונה.
לפי שיטת סטמאר המשמעות של הג' שבועות שישנה גזירת גלות שתימשך עד ביאת המשיח. וחוץ ממה שיש איסור לעשות פעולות לצאת מן הגלות לפני בוא המשיח, הדבר לא אפשרי במציאות. כמו שהיהודים לא יכלו לצאת מצרים לפני תום הזמן, וכן גלות בבל היה לה קץ וסוף שלא יכלו להקדימו ברגע אחד, כך הגלות האחרונה אמורה להימשך עד בוא המשיח, וכל מחשבה על אפשרות של יציאה עצמאית מן הגלות והקמת שלטון עצמאי בארץ ישראל, היא כפירה גלויה בתורה ובנביאים שמסרו לנו את סדר הגאולה שיהיה אך ורק בביאת המשיח, וכי אין שום אפשרות אחרת לקצר ולצאת מן הגלות.

אלא שכאן נשאלת השאלה שהרי למראה עיניים אנו רואים שהיהודים יצאו מן הגלות והקימו מדינה עצמאית. על כך באה התשובה שאין זו מדינה של יהודים אלא של הערב רב והסיטרא אחרא.

כדי לשבר את האוזן נוסיף כי ישנו מכנה משותף בין סטמאר לציונית המשיחית, אשר שניהם רואים את המדינה כיציאה מן הגלות, אלא שלפי הדלי"ם המדינה היא באמת אתחלתא, ולפי סטמאר היא ערב רב. [וכידוע שהמדינה גרמה למשבר אמונה לנוצרים, ואכ"מ]. אבל לדעת האגודאים וכו' המדינה היא המשך הגלות, ומה שהשלטון בידי יהודים, אין לו שום משמעות. אין כלום, כי לא היה כלום.

כיון שכך, כל הכרה במדינה כמדינה של יהודים היא הכרזה גלויה נגד ה' ומשיחו. והמשתתף בבחירות הרי הוא מכיר במציאות של המדינה, ובכך הוא נכשל בחטא הכפירה באמונת הגאולה שתבוא אך ורק על ידי משיח, ולא יהיה שום שלטון ליהודים קודם לכן.

[העדה החרדית בירושלים, התנגדה למדינה מטעמים אחרים של פרצות בחומות הדת, ולא משום הג' שבועות שזה חידוש מבית מדרשו של הרה"ק מסטמאר וחוגים דומים לו.]
כמה תשובות בדבר
א. אכן, 'עיקר' הנושא סובב על הג' שבועות, אבל זה לא 'רק'
ב. לא ממש מדוייק שהשאלה אם זה גאולה אם לא. יש כאן ג' שבועות, א. שלא ימרדו באומות - שזה לא קשור כלל לחלק של גלות וגאולה, ב. שלא יעלו בחומה - שזה קצת יותר קשור לגלות וגאולה אבל גם לא לגמרי, והשלישי שלא ידחקו את הקץ שזה נושא של גלות וגאולה.
לכן הדברים שכתבת לא ממש מדוייקים במחמכ"ת. ואין מכנה משותף בין סאטמאר לציונית המשיחית - ואין כאן 'מציאות' של יציאה מהגלות אלא של העברה על הג' שבועות שהשביע הקב"ה את ישראל כמבואר בסוף מסכת כתובות (דרך אגב, מכך שר' זירא לא רצה להפגש עם ר' יהודה בגלל ש'אסר' לעלות לארץ ישראל בזמן הזה, רואים שאין כאן ענין של השקפה אלא של 'הלכה'.
מה שכתבת בסוגריים, יש בזה מן האמת אבל גם לא. אכן, העדה החרדית לא אסרו את הבחירות 'מאותו' סיבה שאסר זאת הרה"ק מסאטמאר, היה כאן יותר ענין של התחברות לרשעים ועוד, ויש גם לציין כי העדה החרדית ועוד גדולי ישראל כמו הרה"ק ר' מרדכי חיים מסלאנים הרה"ק מתו"א זי"ע ועוד יצאו נגד הבחירות עוד בטרם אמר הרה"ק מסאטמאר את דברו.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 23 אוקטובר 2018, 20:53

כלפי ליא כתב:רוב ככל גדולי ישראל, ובראשם מרן החזו"א ועד היום הזה, הורו ברורות שחיוב גמור להצביע, והנמנע חבר הוא לאיש משחית ונמנה על פושעי ישראל.
כבר כתבתי מקודם, שרוב גדולי ישראל אסרו...
ואני מתחנן ומבקש להביא לי מכתב אחד או ציטוט מספרי מרן החזו"א שהורה לחוב קדוש לבחירות.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 23 אוקטובר 2018, 20:54

אמונת אומן כתב:יש פרדוכס מובנה בשיטת הויאו''מ.
אי אפשר במציאות שתהיה מדינה יהודית לפני ביאת המשיח, ומי שמאמין אחרת הוא מין.
אז ממ''נ.
אם זו מדינה יהודית, הרי המציאות מכחישה את דעתו. ואם זו מדינת ערב רב, הרי מה איסור יש כאן...
מבין בתרי דבריך ניכר, שמע"כ בנושא זה כאפרוח שלא נפתחו עיניו. למה אתה מפחד לעבור על הספה"ק ויואל משה ולהוכיח שאכן אינו צודק? אתה סומך על חצאי דברים ושמועות שעה שמשנתו ברורה ופרושה כשמלה.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 23 אוקטובר 2018, 20:57

למדתי את הספר שלושה מאמרים מכריכה לכריכה, וממאמר למאמר עלתה פליאתי, וד"ל.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 23 אוקטובר 2018, 20:59

מי שיכול להסתפק אם החזון איש סבר שיש להשתתף בבחירות, באמת חבל לדון עמו.
בבית של החזון איש היה מטה בחירות הכי פעיל בארץ, ושמעתי זאת מיהודי שזכה להשתתף שם בפעילות.

כלפי ליא
משתמש ותיק
נתן תודה: 80 פעמים
קיבל תודה: 352 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כלפי ליא » 23 אוקטובר 2018, 20:59

יוספזון כתב:
כלפי ליא כתב:רוב ככל גדולי ישראל, ובראשם מרן החזו"א ועד היום הזה, הורו ברורות שחיוב גמור להצביע, והנמנע חבר הוא לאיש משחית ונמנה על פושעי ישראל.
כבר כתבתי מקודם, שרוב גדולי ישראל אסרו...
ואני מתחנן ומבקש להביא לי מכתב אחד או ציטוט מספרי מרן החזו"א שהורה לחוב קדוש לבחירות.
אני שמעתי מהגר"נ קרליץ ומהגר"ח גרינמן להבחל"ח, שניהם העידו שהחזו"א זירז ודחף את כולם להצביע באמרו שזה חיוב גמור.
כל הפלפולים האחרים לא מעניינים.
אצטט מדרשה אחת של הרב שך, ובזה אסיים.
כל זה קורה משום שישנה אדישות, משום שיש ביקורת על זה ועל זה, ובמילא אומרים רבים לעצמם: יצביעו בשביל שמאליים... וזו דוגמא מובהקת של חילול ה' - מול אפשרות של קידוש ה'!
אינני אומר דברים על דעת עצמי, כי זו היתה דעתו של מרן בעל החזון איש זיע"א, זו היתה דעת מרן הגאב"ד מבריסק, כולם סברו שהולכים לבחירות, ואילו אמרו הם שלא ללכת - לא הייתי הולך, אלא שתמיד סברו שהולכים, כי כאשר הולכים לבחירות - שומעים לא פעם קול מחאה, והמחאה יש לה ערך מצד עצמה, ואני אומר לכם שוב, כי בכאן שייך הענין של "אשר לא יבוא", ואני יודע גם שזו דעת מרן הגאון רבי יעקב ישראל קנייבסקי שליט"א - שצריך ללכת, ומה שילכו יותר יפעלו יותר.
החיוב הוא שכל אחד שיכול להשפיע על משפחתו, ועל קרוביו ומכריו - שיעשה זאת, וזהו חיוב גדול, ונדמה לי שאפשר לומר על זה: "הנני מוכן ומזומן לקיים מצוות קידוש השם".

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 23 אוקטובר 2018, 21:05

אמונת אומן כתב:מי שיכול להסתפק אם החזון איש סבר שיש להשתתף בבחירות, באמת חבל לדון עמו.
בבית של החזון איש היה מטה בחירות הכי פעיל בארץ, ושמעתי זאת מיהודי שזכה להשתתף שם בפעילות.
אז הבאתי לך עדותו של אבי מורי זצ"ל ממה שראו עיניו בבני ברק באותם הימים. מותר לך בהחלט להתווכח.
ובענין ה'מטה' בביתו, זה קצת חידוש בשבילי. אדרבה, מי עוד כאן יודע על כך?

אור זרוע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 23 אוקטובר 2018, 21:06

יוספזון כתב:ב. לא ממש מדוייק שהשאלה אם זה גאולה אם לא. יש כאן ג' שבועות, א. שלא ימרדו באומות - שזה לא קשור כלל לחלק של גלות וגאולה, ב. שלא יעלו בחומה - שזה קצת יותר קשור לגלות וגאולה אבל גם לא לגמרי, והשלישי שלא ידחקו את הקץ שזה נושא של גלות וגאולה.
לא נכון. פשוט וברור שכל הג' שבועות קשורות לגזירת הגלות. גזירת הגלות היא הגזירה שיהיו היהודים תחת שלטון האומות. ועל כך באה השבועה שלא ימרדו באומות, שיקבלו עליהם מלכות האומות ולא ימרדו לצאת מתחת שלטונם. השבועה השנייה עוסקת בעלייה לארץ ישראל, אשר לפי הרה"ק מסטמאר הכוונה שלא לעלות בכנופיה גדולה, אפילו שלא בדרך מלחמה.
והתכלית של השבועות היא יסוד האמונה שאין ישראל נגאלים אלא על ידי הקב"ה בביאת המשיח, וכל רצון לשנות את הגזירה היא כפירה בנבואה ובתורת משה. ועל כרחינו המדינה שקמה לעיננו אינה אלא מעשה שטן וניסיון אחרון לפני בוא המשיח, ואין זה אלא מעשה ערב רב וסטרא אחרא. וכל מי שסובר אחרת כופר בעיקרי האמונה בתורה ובביאת המשיח.

זו הנקודה וכל השאר אינם אלא תוספת לרווחא דמילתא.
ולכן אין זה פלא אם כל כך הרבה גדולי ישראל התנגדו לעצם שיטת סטמאר ולא ראו טעם לדון בשאר הטעמים.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 23 אוקטובר 2018, 21:10

ואני חוזר שוב ואומר, ואני מחכה שמאן דהו יוכיח לי אחרת
על מרן החזו"א בחייו כבר היה כמה שיטות מה דעתו, ואין ממנו שום מכתב או ציטוט מספריו הק'. מרן הגרי"ז לא רק שאין מכתב או הסכמה אלא כשיצא איזה מכתב ישן, יצאו כל בניו בהכחשה נמרצת.

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 178 פעמים
קיבל תודה: 625 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 23 אוקטובר 2018, 21:12

היו גדולים רבים אחרים שג"כ סברו כמו הרבי מסאטמר בנוגע ליחס לבחירות, אלא שלא כולם הסכימו עם טעם הג' שבועות שכתב, והיו להם טעמים אחרים. אך עכ"פ עצם ההתנגדות לבחירות איננה דעת יחיד דחויה אלא דעת רבים מגדולי ישראל. חישוב האחוזים של גדולי ישראל שהיו בצד זה או אחר היא דבר קשה לביצוע, מאחר וחלקם אחזו בצד מסויים עפ"י רבותיהם, וממילא צ"ע האם דעתם מצטרפת למנין או שיש לחשב רק את הדעות העצמאיות.
איך שלא יהיה ברור שלכל צד יש ענקי עולם לסמוך עליהם, וחלילה לכנות את הנמנע מבחירות כפושע ישראל ח"ו.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 23 אוקטובר 2018, 21:13

בקשר ל'רשימה' של האוסרים שהובאה לעיל, יש לציין את העובדה הפשוטה, שכל מי שאיוותה נפשו להתעטר בכתר מורה הוראה של העדה החרדית, מחויב לחתום על התחייבות שיצטרף לאוסרים את הבחירות, ולא ישלח את בנין למוסדות המקבלים תקציב המדינה וכו' וא"כ אין אנו יודעים מי סובר כן באמת, ןמי חותם על זה בעל כורחו, ולפחות על חלק מהם ידוע שעשו זאת כמי שכפאו שד. ואפשר להליץ שהמקום היחיד שעדיין קיים המושג של' רב מטעם' שמחייבים אותו לפסוק שלא עפ"י דעתו, הוא בהעד''ח.

אור זרוע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 23 אוקטובר 2018, 21:15

רמתים צופים כתב:
אור זרוע כתב: כדי לשבר את האוזן נוסיף כי ישנו מכנה משותף בין סטמאר לציונית המשיחית, אשר שניהם רואים את המדינה כיציאה מן הגלות, אלא שלפי הדלי"ם המדינה היא באמת אתחלתא, ולפי סטמאר היא ערב רב. [וכידוע שהמדינה גרמה למשבר אמונה לנוצרים, ואכ"מ]. אבל לדעת האגודאים וכו' המדינה היא המשך הגלות, ומה שהשלטון בידי יהודים, אין לו שום משמעות. אין כלום, כי לא היה כלום.
התוכל להסביר מה הכוונה "אין לו שום משמעות"? מה הכוונה "אין כלום"? הרי עינינו הרואות שיש ויש, ועוד איך יש! האם אתה מתכוון שזה פשוט עצימת עיניים כדוגמת הבת היענה?

אשמח אם תוכל לבאר יותר מהו "גלות מהארץ"? ומהו "שיבה לארץ"? האם זה שכלל ישראל יושבת היום בציון אין לו שום משמעות ולא נקרא "שיבה"? אם כן, אז מה כן נקרא גאולה מהגלות?
אם השאלה מופנית אלי, אין לי תשובות.
אני רק יכול להפנות למכתב ולמאמר של ר' אליהו כי טוב שהשמיטו מספר התודעה שבה הוא מבאר את הצדדים השונים בבהירות ובשפה נהדרת:
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 23 אוקטובר 2018, 21:17

יוספזון כתב:ואני חוזר שוב ואומר, ואני מחכה שמאן דהו יוכיח לי אחרת
על מרן החזו"א בחייו כבר היה כמה שיטות מה דעתו, ואין ממנו שום מכתב או ציטוט מספריו הק'. מרן הגרי"ז לא רק שאין מכתב או הסכמה אלא כשיצא איזה מכתב ישן, יצאו כל בניו בהכחשה נמרצת.
על ה' 'מכתב הישן' הזה, יש 4 מכתבים בכתב ידו של ר' אהרן קוטלר שקיבל את רשות מרן הגרי"ז להשתמש בו, ומי שעושה את ר''א קוטלר כרמאי ח"ו, ערך דעתו כקליפת השום.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 23 אוקטובר 2018, 21:18

אמונת אומן כתב:
על ה' 'מכתב הישן' הזה, יש 4 מכתבים בכתב ידו של ר' אהרן קוטלר שקיבל את רשות מרן הגרי"ז להשתמש בו, ומי שעושה את ר''א קוטלר כרמאי ח"ו, ערך דעתו כקליפת השום.
והאם אתה עושה את כל בני מרן הגרי"ז כשקרנים?

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 23 אוקטובר 2018, 21:23

יוספזון כתב:
אמונת אומן כתב:
והאם אתה עושה את כל בני מרן הגרי"ז כשקרנים?
לא ראינו אינה ראיה!

רמתים צופים
משתמש ותיק
נתן תודה: 32 פעמים
קיבל תודה: 64 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי רמתים צופים » 23 אוקטובר 2018, 21:25

אור זרוע כתב:
רמתים צופים כתב:

אם השאלה מופנית אלי, אין לי תשובות.
אני רק יכול להפנות למכתב ולמאמר של ר' אליהו כי טוב שהשמיטו מספר התודעה שבה הוא מבאר את הצדדים השונים בבהירות ובשפה נהדרת:
קראתי כבר פעם את הדברים, ואני כבר לא זוכר את תוכנו, אבלאין לי כח כעת לעבור על דבריו.
פשוט נדהמתי מזה שאתה מסביר בצורה כל כך יפה ומרשימה את שני הצדדים המנוגדים זו מזו, אבל באמצע נתקעת משהו, במקום להסביר ולבאר, התבטאת "אין משמעות" "אין כלום", אין אלו אלא סיסמאות ריקות מתוכן, כי עינינו הרואות בדיוק הפוך.

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 178 פעמים
קיבל תודה: 625 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 23 אוקטובר 2018, 21:26

גילוי נאות: אני משתייך לעולם הישיבות ואינני קשור לחסידות סאטמר או לעדה החרדית בשום צורה כלל. אך אין זה נוגע לדיון עניני בשיטתם ובדבריהם.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 23 אוקטובר 2018, 21:28

אמונת אומן כתב:בקשר ל'רשימה' של האוסרים שהובאה לעיל, יש לציין את העובדה הפשוטה, שכל מי שאיוותה נפשו להתעטר בכתר מורה הוראה של העדה החרדית, מחויב לחתום על התחייבות שיצטרף לאוסרים את הבחירות, ולא ישלח את בנין למוסדות המקבלים תקציב המדינה וכו' וא"כ אין אנו יודעים מי סובר כן באמת, ןמי חותם על זה בעל כורחו, ולפחות על חלק מהם ידוע שעשו זאת כמי שכפאו שד. ואפשר להליץ שהמקום היחיד שעדיין קיים המושג של' רב מטעם' שמחייבים אותו לפסוק שלא עפ"י דעתו, הוא בהעד''ח.
אני יכול להעיד בפני ב''ד על מה שאכתוב כאן!
היה לי חברותא ידיד נפש, שהיה מעוטר בכתר הוראה. בן ונכד לרבני העד''ח.
לא זו בלבד שלא היה קנאי בדעותיו, אלא תיעב את הקנאות כתועבה ממש.
בכל מערכת בחירות דאג לשלוח ע''י שליחים את הת.ז. שלו ושל ב''ב.
עם הזמן קיבל תפקיד במערכת העד''ח, והוא מהמוצי''ם המפורסמים ביותר שלה.
כיום אין עצרת או כרוז חריף שאין שמו מתנוסס עליו בתוקף האיסור החמור, ו''שליחותייהו דקמאי קעבדנינן'' כפשוטו ממש.
שליחות ותו לא.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 23 אוקטובר 2018, 21:29

אליבא דאמת, אחד מחו"ר הפורום שלח לי ציטוט מקובץ אגרות החזו"א בענין הבחירות לעירייה, שבזה הוא כתב דברים ברורים לכאורה בעד.
יש לציין כי מרן בעל הויוא"מ מבאר בארוכה, שלהלכה, אין דין 'הולכים אחר הרוב' במקרה זה, שנאמרה רק בסנהדרין, ויש לו עוד כמה הוכחות.
כפי שציינתי בתחילה איני יכול להשיב על הכל בטרם אעבור שוב על כל הספה"ק הזה, המדובר בכרך שלם, ולכן הרבה דברים אני משיב מהזכרון המעורפל, ואני מתנצל לחו"ר הפורום שאני לא משיב על הכל.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 23 אוקטובר 2018, 21:32

לאמונת אומן, הדברים שכתבת לגבי המו"צ אינו טענה. גם אם יתכן שזה אמת.
כמו שאחד שאינו אוכל בשר מהכשר העדה"ח אינו יכול להיות פוסק להולכים לאור העדה"ח וזה דבר פשוט מאוד.
ובענין כינוי 'פאשקעוויל' על מכתב רבנים, אתה לא רוצה שאני אכנה מכתב חוב קדוש כפאשקוויל, ולכן חכמים הזהרו בדבריכם.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 23 אוקטובר 2018, 21:33

מקבל את ההערה לענין הכינוי פאשקוויל ואתקן

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 23 אוקטובר 2018, 21:34

יוספזון כתב:לאמונת אומן, הדברים שכתבת לגבי המו"צ אינו טענה. גם אם יתכן שזה אמת.
כמו שאחד שאינו אוכל בשר מהכשר העדה"ח אינו יכול להיות פוסק להולכים לאור העדה"ח וזה דבר פשוט מאוד.
ובענין כינוי 'פאשקעוויל' על מכתב רבנים, אתה לא רוצה שאני אכנה מכתב חוב קדוש כפאשקוויל, ולכן חכמים הזהרו בדבריכם.
רק זה מגחיך לחלוטין את 'רשימת האוסרים'.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 23 אוקטובר 2018, 21:34

אמונת אומן כתב:מקבל את ההערה לענין הכינוי פאשקוויל ואתקן
אשריך... את והב בסופה.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 23 אוקטובר 2018, 21:35

אמונת אומן כתב:
הבאתי לעיל רשימה חלקית, לא נראה שהם רבנים 'מגוחכים', מדובר ברבנים מפורסמים שבכל הארץ יצא קוום, גדולי ישראל שהתחשבו בדעתם בכל נושא הלכתי שעלה על הפרק מחמורות שבחמורות ועד לקלות.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 23 אוקטובר 2018, 21:36

יוספזון כתב:אליבא דאמת, אחד מחו"ר הפורום שלח לי ציטוט מקובץ אגרות החזו"א בענין הבחירות לעירייה, שבזה הוא כתב דברים ברורים לכאורה בעד.
יש לציין כי מרן בעל הויוא"מ מבאר בארוכה, שלהלכה, אין דין 'הולכים אחר הרוב' במקרה זה, שנאמרה רק בסנהדרין, ויש לו עוד כמה הוכחות.
כפי שציינתי בתחילה איני יכול להשיב על הכל בטרם אעבור שוב על כל הספה"ק הזה, המדובר בכרך שלם, ולכן הרבה דברים אני משיב מהזכרון המעורפל, ואני מתנצל לחו"ר הפורום שאני לא משיב על הכל.
אני מכיר אישית, יהודי אשר החזו''א הורה לאביו למכור את תפיליו כדי לשלם מיסים שיוכל להצביע לעיריית ב''ב. הוא מחותן שלי.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 23 אוקטובר 2018, 21:37

יוספזון כתב:
אמונת אומן כתב:
הבאתי לעיל רשימה חלקית, לא נראה שהם רבנים 'מגוחכים', מדובר ברבנים מפורסמים שבכל הארץ יצא קוום, גדולי ישראל שהתחשבו בדעתם בכל נושא הלכתי שעלה על הפרק מחמורות שבחמורות ועד לקלות.
לא אמרתי שהרבנים מגוחכים, הם מכובדים ביותר.
הרשימה היא מגוחכת, כיון שאין אנו יכולים לדעת את דעתם האמיתית.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 23 אוקטובר 2018, 21:39

ושוב, מאז זמן המשנה היה מחלוקות בדברי התורה בישראל, וכבדו זה את זה, די אם נציין את דברי המשנה בעדיות בענין צרת הבת, שתלמידי בית שמאי ובית הלל המשיכו להשתדך זה עם זה, למרות שלדעת אחד אצל השני היה שאלה של פסולי חיתון.
אבל המשיכו להעריך זה את זה, ולכן כאב לי הביטויים הלא הולמים על גדולי ישראל שדוקא הם הבהירו את דעתם הדק היטב על פי הלכה. לעומת האחרים אשר כגובה ארזים גבהם ואין לנו השגה בגדולתם וקדושתם. שלא פרטו את דעתם להלכה.
אבל ברור כשמש, שעבדו רבנן שלמא בהדיהו, ונהרא נהרא ופשטיה.

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח