הפולמוס על ההשתתפות בבחירות

תולדות גדולי ישראל ודברי ימי עמינו

אברך כולל
קיבל תודה: 53 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: איסור ההשתתפות בבחירות

שליחה על ידי אברך כולל » 24 אוקטובר 2018, 16:16

לפותח האשכול להלן האיסורים המובאים בויוא"מ
א. השתתפות בדחיקת הקץ
ב.הצהרת אמונים לחוקים שהם נגד התורה
ג. חיוב עקירת עכו"ם באר"י
ד. איסור כניסה לבית מינים (הבהרה. לא משום שנשמעים שם דברי מינות. אלא עצם התקבצות אנשים לחוקק חוקים המננוגדים לתורה היא מינות)
ה.שיתוף בכל העבירות הנעשות ע"י המדינה
ו. התחברות לרשעים

ערכים:

אור זרוע
משתמש ותיק
נתן תודה: 215 פעמים
קיבל תודה: 285 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 24 אוקטובר 2018, 16:19

6264376 כתב:
רמתים צופים כתב:לא ידוע על התנגדות עקרונית של האדמו"ר מאלכסנדר לאגו"י, אדרבה כבר לפני לפני השואה הוא הצטרף למפלגת אגודת ישראל
ידוע גם יגוע למרות שאלכסנדר נשארה בסוביבור שמעתי מאחד חסידי אלכסנדר ששמע מי אחד הזקנים שנוכח באחד מהכנסייות שהתפארת שמואל קם באמצע ואחריו עוד הרבה גדולים, בתואנה שהמקום הוא מקום מושב לצים (זה היה באודיטוריום או משהו כזה, ולכן אמר שאפילו עכשיו זה לא מושב לצים אבל הוא המקום הוא מושב של לצים, )ומני אז לא חזר עוד
כמו כן הוא ציטט דברים חמורים ביותר שאמר התפארת שמואל על הגרי"מ לוין שמפני כבודו לא אצטטנו כאן
להלן מתוך תיקון עולם שיצא לאור במונקאטש בשנת תרצ"ו:
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

אברך כולל
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברך כולל » 24 אוקטובר 2018, 16:31

יוספזון כתב:יש לי בקשה מחברי הפורום הנכבדים.
למי שיש ברשותו העתק של הקול קורא שיצא לאור בבחירות הראשונות לכנסת מהרבנים המחייבים להצביע, שישלח לי בפרטי, או שיעלה את זה לכאן.
(יש ברשותי רק הקו"ק משנת תשט"ו)
בספר מקטוביץ עד ה' באייר יש את כל המכתבים. וגם סיפור השלשלות הענינים. וגם בירור יפה בדעת החזו"א והגרי"ז

אגב. סיפר הרה"ק מסאטמאר (יש הקלטה מזה) ושקרן בוודאי לא היה. שכשהיה כאן בשנת תשט"ו הלך להרה"ק מבעלז לדבר עמו בענין הבחירות. והרה"ק מבעלז
לא ענה כלום ואמר לו הגבאי ר' שלום פוגל שהביאו לפניו חתימה של הרה"ק משטעבין ולכן חתם (הרב מטשעבין היה הפוסק שלו בכל הענינים כאן) אז הוא הלך להגה"ק
מטשעבין ואמרו לו שהרב לא נמצא בקו הבריאות ואינו יכול לקבלו. אז הוא נפגש עם חתנו של הג' מטשעבין הרב שניאורסון והוא אמר לו שהביאו לו חתימה של הרה"ק מבעלז
ולכן חתם. וד"ל

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
נתן תודה: 12 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 24 אוקטובר 2018, 16:40

אברך כולל כתב:
למי שיש ברשותו העתק של הקול קורא שיצא לאור בבחירות הראשונות לכנסת מהרבנים המחייבים להצביע, שישלח לי בפרטי, או שיעלה את זה לכאן.
בספר מקטוביץ עד ה' באייר יש את כל המכתבים. וגם סיפור השלשלות הענינים. וגם בירור יפה בדעת החזו"א והגרי"ז

אגב. סיפר הרה"ק מסאטמאר (יש הקלטה מזה) ושקרן בוודאי לא היה. שכשהיה כאן בשנת תשט"ו הלך להרה"ק מבעלז לדבר עמו בענין הבחירות. והרה"ק מבעלז
לא ענה כלום ואמר לו הגבאי ר' שלום פוגל שהביאו לפניו חתימה של הרה"ק משטעבין ולכן חתם (הרב מטשעבין היה הפוסק שלו בכל הענינים כאן) אז הוא הלך להגה"ק
מטשעבין ואמרו לו שהרב לא נמצא בקו הבריאות ואינו יכול לקבלו. אז הוא נפגש עם חתנו של הג' מטשעבין הרב שניאורסון והוא אמר לו שהביאו לו חתימה של הרה"ק מבעלז
ולכן חתם. וד"ל
קצת מוזר כאשר תלמידיו הקרובים של הרה"ק מבעלזא העידו שהוא אמר שזה לפני הנחת תפילין

אור זרוע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 24 אוקטובר 2018, 16:42

אברך כולל כתב:

ולכן חתם. וד"ל
בגליון "סודות" שיצא לכבוד חג הסוכות על ידי 'המודיע' ישנה כתבה על הרה"ח ר' משה זאב הלוי שיינפלד ז"ל, שהוא היה עד נוכח שהרה"ק מבעלזא הכתיב את הקול קורא מלה במלה. הוא מציין שהקול קורא נכתב בלשון יחיד, ולפי בקשתו הסכים הרה"ק הנ"ל לשנות את הנוסח מלשון יחיד ללשון רבים כדי ששאר האדמורי"ם יוכלו לחתום עליו. החותם הראשון היה הרה"ק מבעלזא ולא אף אחד אחר.
נוסח הקול קורא כפי שהכתיב הרבי מבעלזא זצ"ל כפי שהובא בהמודיע שם הוא כך:
כאשר יום הבחירות לאסיפה המכוננת במדינה ממשמש ובא ונחוץ מאוד להלחם למען שמירת התורה והדת במדינה ולתת תחוקה המיוסדת על פי ד"ת, ובכן אבקש מאת אחב"י לפעול להצלחת הרשימה המאוחדת ב' ולהצביע בעדה. דברי המברכם בכ"ט ויעזור השי"ת שנזכה להרמת קרן תוה"ק ולגאולתנו השלמה בב"א.

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 177 פעמים
קיבל תודה: 625 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 24 אוקטובר 2018, 16:45

אבקש מהקהל הקדוש שיענה לי בבהירות על השאלה הבאה המטרידה אותי מזה זמן רב: למה אנשים טורחים להמשיך להתווכח ולהתפלמס על ויכוח ישן נושן שכבר הוכרע ע"י גדולי הדור, אלו לכאן ואלו לכאן, וכל ציבור נוהג על פי דעת רבותיו. וכי עכשיו שפלוני העלה איזה מכתב או סברא מצדיק פלמוני נגד או בעד הבחירות פתאום הציבור בהמוניו יתחיל לנהוג כדעתו?

הלא בנושאים אלו ודומיהם כבר שקלו וטרו במשך ימים ולילות, ובסוף נקבע הדבר איך שנקבע אצל כל ציבור באופן שונה. מי שמעוניין לחקור בצורה עיונית או אפילו בצורה מעשית לעצמו את הענין, יכול לעבור על החומר שיש בנושא, לראות את הטענות והסברות משני הצדדים, ולהחליט כאיזה צד הוא מעוניין לנהוג. מה הענין להמשיך לעשות תעמולה כדי לנסות לשכנע את כולם בצדקת הדרך? תשלימו עם העובדה ששורר בנושא זה חוסר הסכמה (כמו בנושאים רבים אחרים), וכל אחד יעשה כפי שנראה לו.

אני לא אנסה לשכנע דתי לאומי שהשקפתו אינה נכונה, כיון שהציבור שלו ורבניו כבר החליטו כך והוא הולך בדרכם, איזה תועלת תצא מויכוח עמו? אם הוא מתעניין ורוצה לדעת מה דעת החרדים בנושא זה או אחר אשמח להסביר לו, אבל סתם לנסות להתווכח לא יעזור מאומה. להסתובב בחוצות קרית ספר לשכנע נגד הבחירות, או לחילופין במאה שערים לשכנע בעד, זה כמו להסתובב בקרית משה ובאפרת עם רמקולים נגד הליכה לצבא. בזבוז זמן ועגמת נפש ותו לא.

אברך כולל
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברך כולל » 24 אוקטובר 2018, 17:00

אור זרוע כתב:
אברך כולל כתב:

ולכן חתם. וד"ל
בגליון "סודות" שיצא לכבוד חג הסוכות על ידי 'המודיע' ישנה כתבה על הרה"ח ר' משה זאב הלוי שיינפלד ז"ל, שהוא היה עד נוכח שהרה"ק מבעלזא הכתיב את הקול קורא מלה במלה. הוא מציין שהקול קורא נכתב בלשון יחיד, ולפי בקשתו הסכים הרה"ק הנ"ל לשנות את הנוסח מלשון יחיד ללשון רבים כדי ששאר האדמורי"ם יוכלו לחתום עליו. החותם הראשון היה הרה"ק מבעלזא ולא אף אחד אחר.
נוסח הקול קורא כפי שהכתיב הרבי מבעלזא זצ"ל כפי שהובא בהמודיע שם הוא כך:
כאשר יום הבחירות לאסיפה המכוננת במדינה ממשמש ובא ונחוץ מאוד להלחם למען שמירת התורה והדת במדינה ולתת תחוקה המיוסדת על פי ד"ת, ובכן אבקש מאת אחב"י לפעול להצלחת הרשימה המאוחדת ב' ולהצביע בעדה. דברי המברכם בכ"ט ויעזור השי"ת שנזכה להרמת קרן תוה"ק ולגאולתנו השלמה בב"א.
מה זה יש כתבה הוא מספר להם או שהם מספרים עליו. אני; מבי לך מה שסיפר הרה"ק מסאטמאר בעצמו

אור זרוע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 24 אוקטובר 2018, 18:01

אברך כולל כתב:מה זה יש כתבה הוא מספר להם או שהם מספרים עליו. אני; מבי לך מה שסיפר הרה"ק מסאטמאר בעצמו
זו לא סתירה. גם חסידי בעלזא מספרים דברים דומים שמהם ניתן להבין מהיכן הדברים נובעים [ראה קטע מצורף], ועדיין יתכן שבבחירות הראשונות, היה זה הרבי מבעלזא שחתם ראשון.

נ.ב. בעקבות הערתו של הרב @יוספזון הסרתי את הקובץ הקודם שהיו בו דברים שיש בהם משום זלזול בכבודם של גדולי ישראל זצ"ל.

כלפי ליא
משתמש ותיק
נתן תודה: 80 פעמים
קיבל תודה: 352 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כלפי ליא » 24 אוקטובר 2018, 18:24

אגב, רשכבה"ג קוה"ק הרב מבעלזא זיע"א, תמיד ביקש להישאר עם גבאים בביתו. ביום הבחירות הוא זירז ודחף את כולם להצביע, והוא נשאר כמעט לבד בבית. ובאותו זמן באו הקנאים הידועים להפגין מתחת ביתו בת"א, וכמעט שפרצו לביתו...

כל זה מתואר בקצרה ובמדויק בספר של בעל העובדה, ר' יצחק לנדא שיחי', בקודש פנימה ח"ב.

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
נתן תודה: 12 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 24 אוקטובר 2018, 18:47

מבקש אמת כתב:אבקש מהקהל הקדוש שיענה לי בבהירות על השאלה הבאה המטרידה אותי מזה זמן רב: למה אנשים טורחים להמשיך להתווכח ולהתפלמס על ויכוח ישן נושן שכבר הוכרע ע"י גדולי הדור, אלו לכאן ואלו לכאן, וכל ציבור נוהג על פי דעת רבותיו. וכי עכשיו שפלוני העלה איזה מכתב או סברא מצדיק פלמוני נגד או בעד הבחירות פתאום הציבור בהמוניו יתחיל לנהוג כדעתו?

הלא בנושאים אלו ודומיהם כבר שקלו וטרו במשך ימים ולילות, ובסוף נקבע הדבר איך שנקבע אצל כל ציבור באופן שונה. מי שמעוניין לחקור בצורה עיונית או אפילו בצורה מעשית לעצמו את הענין, יכול לעבור על החומר שיש בנושא, לראות את הטענות והסברות משני הצדדים, ולהחליט כאיזה צד הוא מעוניין לנהוג. מה הענין להמשיך לעשות תעמולה כדי לנסות לשכנע את כולם בצדקת הדרך? תשלימו עם העובדה ששורר בנושא זה חוסר הסכמה (כמו בנושאים רבים אחרים), וכל אחד יעשה כפי שנראה לו.

אני לא אנסה לשכנע דתי לאומי שהשקפתו אינה נכונה, כיון שהציבור שלו ורבניו כבר החליטו כך והוא הולך בדרכם, איזה תועלת תצא מויכוח עמו? אם הוא מתעניין ורוצה לדעת מה דעת החרדים בנושא זה או אחר אשמח להסביר לו, אבל סתם לנסות להתווכח לא יעזור מאומה. להסתובב בחוצות קרית ספר לשכנע נגד הבחירות, או לחילופין במאה שערים לשכנע בעד, זה כמו להסתובב בקרית משה ובאפרת עם רמקולים נגד הליכה לצבא. בזבוז זמן ועגמת נפש ותו לא.
יש משהו במה שאתה אומר

בעלבוס
נתן תודה: 54 פעמים
קיבל תודה: 23 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בעלבוס » 24 אוקטובר 2018, 19:15

אמונת אומן כתב:מי שיכול להסתפק אם החזון איש סבר שיש להשתתף בבחירות, באמת חבל לדון עמו.
בבית של החזון איש היה מטה בחירות הכי פעיל בארץ, ושמעתי זאת מיהודי שזכה להשתתף שם בפעילות.
היה מדובר אז בבחירות לכנסת או לעיריית בני ברק? תברר.

יוספזון
משתמש ותיק
נתן תודה: 77 פעמים
קיבל תודה: 201 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 24 אוקטובר 2018, 19:18

6264376 כתב:
מבקש אמת כתב:אבקש מהקהל הקדוש שיענה לי בבהירות על השאלה הבאה המטרידה אותי מזה זמן רב: למה אנשים טורחים להמשיך להתווכח ולהתפלמס על ויכוח ישן נושן שכבר הוכרע ע"י גדולי הדור, אלו לכאן ואלו לכאן, וכל ציבור נוהג על פי דעת רבותיו. וכי עכשיו שפלוני העלה איזה מכתב או סברא מצדיק פלמוני נגד או בעד הבחירות פתאום הציבור בהמוניו יתחיל לנהוג כדעתו?

יש משהו במה שאתה אומר
אוסיף על השאלה שלך, למה בישיבות יושבים ומתווכחים בריתחא דאורייתא בדברים שכבר הוכרעו בשו"ע ובגדולי הפוסקים, זה מקשה וזה מפרש, וזה מביא ראיה לדבריו, שכל אחד ינהג כפי המובא בשו"ע וחסל. אלא כאן, כפורום לתורה, העלו את הנושא כדי ללבן משנתם של צדיקים משני הצדדים, לא לשכנע את אף אחד. אלא להתעמק בדבריהם וקוב"ה חדי בפלפולא דאורייתא.

אמונת אומן
משתמש ותיק
נתן תודה: 41 פעמים
קיבל תודה: 140 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 24 אוקטובר 2018, 19:25

בעלבוס כתב:
אמונת אומן כתב:מי שיכול להסתפק אם החזון איש סבר שיש להשתתף בבחירות, באמת חבל לדון עמו.
בבית של החזון איש היה מטה בחירות הכי פעיל בארץ, ושמעתי זאת מיהודי שזכה להשתתף שם בפעילות.
היה מדובר אז בבחירות לכנסת או לעיריית בני ברק? תברר.
ביררתי!
שמעתי את הדברים מיהודי ת''ח מפורסם נשוא פנים הרב וינשטוק מרח' חגי בירושלים.
הוא סיפר לי שנשלח לפעילות בתל אביב!
ובשעת השקיעה סבר לסיים את הפעילות, ובאופן טבעי חזר לבית מרן החזו''א, כדבר הרגיל.
החזו''א פנה אליו ואמר ''הן עוד היום גדול'' ושלח אותו לפעילות עד סיום הערב.

בעלבוס
נתן תודה: 54 פעמים
קיבל תודה: 23 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בעלבוס » 24 אוקטובר 2018, 19:26

ואולי לבחירות בעיריית תל אביב?

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 24 אוקטובר 2018, 19:28

אור זרוע כתב:בנוגע לאיסור או להיתר ההשתתפות בבחירות, ידועה איגרתו של הקהילות יעקב בקריינא דאיגרתא, אך פחות ידועה חליפת המכתבים עם הנמען הגאון הגדול רבי שמואל דוד מונק זצ"ל מרבני חיפה מחבר ספר "פאת שדך" ועוד. הנני לצרף בזה את ההתכתבות עם בעל הקהילות יעקב מתוך קונטרס "שאלות ותשובות באין חזון" (נמצא בהיברובוקס). בדברי הגאון הרב מונק נפרשת יריעה ברורה של טענות הלכתיות ברורות לשיטתו באיסור ההשתתפות בבחירות. כדאי לראות את הקונטרס כולו.
תשואות חן חן להרב אור זרוע, לא ידעתי על הקונ' הלז. ובאמת תודה רבה שהארת את עיני.
דרך אגב רואים בחליפת המכתבים כמה חרד אותו גאון וקדוש לכבודה של העדה החרדית, עד כדי שלא נתן רשות לפרסם מכתביו, שמא זה יפגע בכבודם של העדה החרדית... ויראה חכם ויוסיף לקח.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 24 אוקטובר 2018, 19:29

בעלבוס כתב:ואולי לבחירות בעיריית תל אביב?
האם היהודי הזה עוד חי אתנו לאויו"ש? אם כן הייתי שמח לעלות אליו לשיחה... לראיין אותו!!!

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 24 אוקטובר 2018, 19:30

יוספזון כתב:
אור זרוע כתב:בנוגע לאיסור או להיתר ההשתתפות בבחירות, ידועה איגרתו של הקהילות יעקב בקריינא דאיגרתא, אך פחות ידועה חליפת המכתבים עם הנמען הגאון הגדול רבי שמואל דוד מונק זצ"ל מרבני חיפה מחבר ספר "פאת שדך" ועוד. הנני לצרף בזה את ההתכתבות עם בעל הקהילות יעקב מתוך קונטרס "שאלות ותשובות באין חזון" (נמצא בהיברובוקס). בדברי הגאון הרב מונק נפרשת יריעה ברורה של טענות הלכתיות ברורות לשיטתו באיסור ההשתתפות בבחירות. כדאי לראות את הקונטרס כולו.
תשואות חן חן להרב אור זרוע, לא ידעתי על הקונ' הלז. ובאמת תודה רבה שהארת את עיני.
דרך אגב רואים בחליפת המכתבים כמה חרד אותו גאון וקדוש לכבודה של העדה החרדית, עד כדי שלא נתן רשות לפרסם מכתביו, שמא זה יפגע בכבודם של העדה החרדית... ויראה חכם ויוסיף לקח.
ובשונה ממה שכתבו כאן אחרים, שאין צורך להתייחס לטענות, רואים שדוקא כן התייחסו לטענות של האוסרים, ואכן, לשמחתנו נוסף עוד נדבך לפלפולא דאורייתא שאנו זוכים לאורו. ותלמידי חכמים מרבים שלום בעולם.

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 24 אוקטובר 2018, 19:46

אור זרוע כתב:
אברך כולל כתב:מה זה יש כתבה הוא מספר להם או שהם מספרים עליו. אני; מבי לך מה שסיפר הרה"ק מסאטמאר בעצמו
זו לא סתירה. ראה בקובץ המצורף:
ראיתי את הדברים, ורעד וחלחלה חלף בעצמותי, על זה אמרו חז"ל אוי לי מקולמוסן. איני יודע מי הוא הכותב, אך בטח שלא מר בר רב אשי חתים עליה.
זהו פשקוויל מכוער ככל פשקוויל. ואם תרצה ישנם עדים נאמנים בצד השני, שמעידים בעדות נאמנה בדיוק ההפך. וכשגדולי ישראל מתנצחים בהלכה מה טיבו של אותו כותב כאן? וכי לא חושש להכניס את ראשו בין ההרים הרמים שמא יריצו את גולגלתו? ועוד להביא ראיה 'מפשקוויל' ? נראה לי שהלכת קצת רחוק...
ושוב, עין לאורך המכתב, חוץ מהזלזול שלו נגד רביה"ק מסאטמאר זי"ע (שדרך אגב מעולם לא החזיק את עצמו כתלמיד של הרה"ק מהר"א מבעלזא זי"ע אלא כתלמידו של אביו מהרי"ד זי"ע) הוא מזלזל שם בעוד גדולי עולם ורבנים מפורסמים דוגמת הגה"צ ר' אלימלך אשכנזי זצ"ל גאב"ד מעלבורן שדרך אגב בתוך הדברים בעצמו מספר שהמון זועם התפרץ לחדר, שמשמע, שהכל היה מתוכנן שלא יעבדו רבנן שלמא בהדיהו ודעת לנבון נקל שהבוחשים בקדירה וה'גיחזים' למיניהם גם להם היה יד ושם בדברים החמורים.

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 177 פעמים
קיבל תודה: 625 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 24 אוקטובר 2018, 19:58

יוספזון כתב:
6264376 כתב:

יש משהו במה שאתה אומר
אוסיף על השאלה שלך, למה בישיבות יושבים ומתווכחים בריתחא דאורייתא בדברים שכבר הוכרעו בשו"ע ובגדולי הפוסקים, זה מקשה וזה מפרש, וזה מביא ראיה לדבריו, שכל אחד ינהג כפי המובא בשו"ע וחסל. אלא כאן, כפורום לתורה, העלו את הנושא כדי ללבן משנתם של צדיקים משני הצדדים, לא לשכנע את אף אחד. אלא להתעמק בדבריהם וקוב"ה חדי בפלפולא דאורייתא.
בודאי ובודאי, ולכן אף אני הקטן תרמתי חלקי בראשית האשכול להבהיר את הנידונים ההלכתיים בנושא זה, ומי שרוצה לברר וללבן את עיקרי הסברות הראיות והדחיות כדרכה של תורה יבורך. כוונתי לעורר על אלו שעושים תעמולה בנסיון לשכנע אחרים בצדקת שיטה כזו או אחרת, בו בזמן שההוא וקהילתו נוהגים מזה עשרות שנים עפ"י הוראת רבם שסבר אחרת, וע"ז כתבתי שהדברים חסרי טעם ותועלת. הרי זה כמו שמישהו ילמד את סוגיית פתיחת מקרר בשבת, הרי בודאי כשילמד את הסוגיא ידון וילבן את הסברות והצדדים כדרכה של תורה, אבל אם אחרי שיסיק מהסוגיא שאסור לפתוח מקרר בשבת יתחיל לעשות תעמולה בנסיון לשכנע את הציבור שנוהג לפתוח עפ"י הוראת בעל האג"מ והגרש"ז אויערבאך זצ"ל שהוא עובר איסור דאורייתא וכו', הרי זה חסר טעם.

רמתים צופים
משתמש ותיק
נתן תודה: 32 פעמים
קיבל תודה: 64 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי רמתים צופים » 24 אוקטובר 2018, 20:51

יוספזון כתב:
אור זרוע כתב:
זו לא סתירה. ראה בקובץ המצורף:
ראיתי את הדברים, ורעד וחלחלה חלף בעצמותי, על זה אמרו חז"ל אוי לי מקולמוסן. איני יודע מי הוא הכותב, אך בטח שלא מר בר רב אשי חתים עליה.
זהו פשקוויל מכוער ככל פשקוויל. ואם תרצה ישנם עדים נאמנים בצד השני, שמעידים בעדות נאמנה בדיוק ההפך. וכשגדולי ישראל מתנצחים בהלכה מה טיבו של אותו כותב כאן? וכי לא חושש להכניס את ראשו בין ההרים הרמים שמא יריצו את גולגלתו? ועוד להביא ראיה 'מפשקוויל' ? נראה לי שהלכת קצת רחוק...
ושוב, עין לאורך המכתב, חוץ מהזלזול שלו נגד רביה"ק מסאטמאר זי"ע (שדרך אגב מעולם לא החזיק את עצמו כתלמיד של הרה"ק מהר"א מבעלזא זי"ע אלא כתלמידו של אביו מהרי"ד זי"ע) הוא מזלזל שם בעוד גדולי עולם ורבנים מפורסמים דוגמת הגה"צ ר' אלימלך אשכנזי זצ"ל גאב"ד מעלבורן שדרך אגב בתוך הדברים בעצמו מספר שהמון זועם התפרץ לחדר, שמשמע, שהכל היה מתוכנן שלא יעבדו רבנן שלמא בהדיהו ודעת לנבון נקל שהבוחשים בקדירה וה'גיחזים' למיניהם גם להם היה יד ושם בדברים החמורים.
הכותב הוא הרה"ח ר' צבי זאב פרידמן ע"ה שהיה משמש בקודש אצל כ"ק מהר"א מבעלז זצ"ל, הוא גר בבני ברק עד סוף ימיו, נלב"ע לפני כשנה או שנתיים. היה ידוע כיר"ש מובהק וחסיד בכל דרכיו.

אברעמעלע
נתן תודה: 59 פעמים
קיבל תודה: 14 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברעמעלע » 25 אוקטובר 2018, 00:45

בתגובה הזאת הי' יכול המנהל הראשי לנעול את האשכול...

אור זרוע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 25 אוקטובר 2018, 01:06

יוספזון כתב: ראיתי את הדברים, ורעד וחלחלה חלף בעצמותי...
הבאתי את הדברים כדי להראות שאין סתירה בין דברי הרבי מסטמאר שהביא הרב @אברך כולל שהרה"ק מבעלזא הסתייע מדעתו של הרב מטשעבין, שהרי גם בבעלזא מספרים דברים דומים [אם כי בנוסח אחר ומתוקן יותר ממה שהביא הרב @אברך כולל], לעובדה שהבאתי בנוגע לבחירות הראשונות שהרה"ק מבעלזא היה ראשון החותמים, ולא זו בלבד אלא שנוסח הקול קורא היה שלו.

אני מצטרף להסתייגות מנוסח הדברים, ואני מקווה שהמעיינים יקיימו בעצמם תוכו אכל וכו'. בקשר לאמיתות הדברים יבואו היודעים ויעידו.

סמל אישי של משתמש

דוד ריזל (הפרסומאי)
משתמש ותיק
נתן תודה: 250 פעמים
קיבל תודה: 218 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי דוד ריזל (הפרסומאי) » 25 אוקטובר 2018, 01:28

אברך כולל כתב:

ולכן חתם. וד"ל
בהמבשר הביאו פעם את הסיפור המלא,
אני זוכר בערך, שהרבי מבעלז שלח לשאול את הרב מטשעבין, והוא ביקש מהשליח לחזור בפניו את השאלה ומתוך השאלה למד שהוא רוצה שיתיר.
עוד מסופר, שהרבי מבעלז אמר שמה שהתיר, הוא יודע שזה היה פסק נכון, כי אביו העיד עליו שליבו טהור, ואם יפגום במשהו יהא ליבו נוקפו, וזה כמה זמן מאז שהתיר ללכת לבחירות ואין ליבו נוקפו.
אגב, הרה"ק מבעלז ביקש מהנתיבות שלום שיראה לפשר בינו לבין הרבי מסאטמר.
אך הוא לא ההין לעשות זאת,
והסבירר פעם לחתנו מדוע לא ניסה להשכין שלום, כי לאדם שיש איזה נגיעה אישית ניתן להשתדל לשכנעו ולפייסו, אבל מי שדעתו נקייה מכל נגיעה אישית ואחרי מחשבה גמר בדעתו שזה רצון השי"ת, מה יש מקום לשדלו לשנות מדעתו ?

אמונת אומן
משתמש ותיק
נתן תודה: 41 פעמים
קיבל תודה: 140 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 25 אוקטובר 2018, 01:41

יוספזון כתב:
בעלבוס כתב:ואולי לבחירות בעיריית תל אביב?
האם היהודי הזה עוד חי אתנו לאויו"ש? אם כן הייתי שמח לעלות אליו לשיחה... לראיין אותו!!!
למיטב ידיעתי הוא חי, אמנם איננו בן תשחורת... ואיני יודע מה מצב בריאותו. השיחה שלי היתה לפני כעשרים שנה!

אברך כולל
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברך כולל » 25 אוקטובר 2018, 15:20

[
זו לא סתירה. ראה בקובץ המצורף:[/quote]
ושוב, עין לאורך המכתב, חוץ מהזלזול שלו נגד רביה"ק מסאטמאר זי"ע (שדרך אגב מעולם לא החזיק את עצמו כתלמיד של הרה"ק מהר"א מבעלזא זי"ע אלא כתלמידו של אביו מהרי"ד זי"ע) הוא מזלזל שם בעוד גדולי עולם ורבנים מפורסמים דוגמת הגה"צ ר' אלימלך אשכנזי זצ"ל גאב"ד מעלבורן שדרך אגב בתוך הדברים בעצמו מספר שהמון זועם התפרץ לחדר, שמשמע, שהכל היה מתוכנן שלא יעבדו רבנן שלמא בהדיהו ודעת לנבון נקל שהבוחשים בקדירה וה'גיחזים' למיניהם גם להם היה יד ושם בדברים החמורים.[/quote]
הכותב הוא הרה"ח ר' צבי זאב פרידמן ע"ה שהיה משמש בקודש אצל כ"ק מהר"א מבעלז זצ"ל, הוא גר בבני ברק עד סוף ימיו, נלב"ע לפני כשנה או שנתיים. היה ידוע כיר"ש מובהק וחסיד בכל דרכיו.[/quote]
ומה בכך הרי לא מעיד שהוא היה בפנים הוא שמע את הסיפור. ואילו מצד השני עומד בעל המעשה עצמו צדיק מפורסם ומעיד.
בקשר לניסוח המזלזל זה היה מנת חלקם של כל תלמידי הרה"ק מבעלז נגד הרה"ק מסאטמאר. מה שלא נמצא אפי' אחד בצד השני

אור זרוע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 25 אוקטובר 2018, 15:43

אברך כולל כתב:מה בכך הרי לא מעיד שהוא היה בפנים הוא שמע את הסיפור. ואילו מצד השני עומד בעל המעשה עצמו צדיק מפורסם ומעיד.
אבל אותו צדיק מפורסם אינו אלא מעיד על דברים ששמע מפי ר' שלום פויגל ז"ל,
אז דברי ר' שלום פויגל נהפכו לתורה מסיני רק בגלל שהוא מספר זאת בשמו?

אברך כולל
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברך כולל » 25 אוקטובר 2018, 15:55

החילוק הוא שזה היה בשעת מעשה. והגי' השניה יצא הרבה אח"כ
חבל להתווכח ע"ז כי ממילא לא מכריע שום דבר

אור זרוע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 25 אוקטובר 2018, 16:32

אברך כולל כתב:החילוק הוא שזה היה בשעת מעשה. והגי' השניה יצא הרבה אח"כ
חבל להתווכח ע"ז כי ממילא לא מכריע שום דבר
המתנגדים לבחירות מלמדים זכות על הרבי מבעלזא שלא היתה לו דעה עצמית ורימו אותו.
ומי היה הרמאי? מן הסתם ר"ש פויגל ז"ל.
וראו זה פלא: הוא רימה את הרבי מבעלזא אבל אמר את כל האמת לרבי מסאטמאר. מעניין.
אבל אני מסכים אתך, חבל להתווכח.

אור זרוע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 25 אוקטובר 2018, 17:28

כרוז של רבי משה פינשטיין להשתתף בבחירות.
רבי משה פינשטיין היה פוסק מובהק והוא ודאי ידע שישנם האוסרים להשתתף בבחירות, ולכן ניתן לכאורה לצרף דעתו לדעות המתירים:
ד. הכרזה להשתתף בבחירות בא"י
כ"א תמוז תשכ"א.
מע"כ אחינו בני ישראל החרדים לדבר השי"ת ולקיום תורתו הקדושה בארץ ישראל הפלטרין של מלך, כצורתה וכהלכתה כפי שהורו רבותינו גאוני וקדושי עליון ז"ל, שלום וברכה.
הנני בזה כיהודה ועוד לקרא להצטרף לדעת גאונים הגדולים והצדיקים שומרי משמרת ה' שבארץ ישראל, אשר כחובה על כל שומרי תורה ומצות להשתתף בבחירות ולבחור ברשימת אגודת ישראל המופיעה תחת אות ג באשר ידוע כי הם שלוחים ונציגים שלוחים נאמנים להשי"ת ולתורתו להלחם בכל תוקף ועוז להגן על כל מצות התורה ממזימות המפלגות החפשיות ורשעי ישראל אשר רוצים לעקור כל מצוה ומצוה ולהשכיח התורה מהילדים ואשר בעוה"ר הם המושלים עתה בישראל. וצריך לזה שלוחים יראי השי"ת אשר בכל כוחם ונפשם ילחמו במלחמת השי"ת רק למען כבוד שמו הגדול ותורתו הקדושה בלי לנטות ימין ושמאל ממה שיורו להם חכמי התורה בדעת תורה שלהם, שזה יש לסמוך על אגודת ישראל אשר כל יסודה הוא רק לחזק כל מצוה ומצוה שתתקיים בישראל כצורתה והלכתה, ואשר בכל דבר קטן וגדול הם נכנעים תחת דעת גדולי תורה וצדיקי דורינו אשר בחרו בשלוחים נאמנים בעבודה הגדולה והכבידה הזאת שילחמו מלחמת השי"ת עם החפשים ורשעי ישראל שיש לסמוך עליהם שיהיה באמונה רק לשם שמים להקדיש שמו הגדול ולהעמיד דיני התורה על תלם כפי שיורו להם גדולי וגאוני התורה וצדיקי הדור העומדים על המשמר, ולכן גם אני מצטרף להכרוז של הגאונים והצדיקים שבארץ ישראל אשר כל שומרי תורה ישתתפו בהבחירות להכנסת ויבחרו ברשימת אגו"י שהוא באות ג, והשי"ת יצליח בעבודתם זו שהיא לשם שמים וגם לזכות לראות מה שאנו מקוים ומצפים אשר השי"ת יאיר בקרוב עיני ישראל לשוב אל השי"ת ותורתו הקדושה וקיום כל מצותיו באהבה ובשמחה ע"י משיח צדקנו.
הכו"ח לכבוד השי"ת ותורתו הקדושה, משה פיינשטיין

אור זרוע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אור זרוע » 25 אוקטובר 2018, 17:41

..

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 0 אורחים