כשרות חרדים. מי מכיר?

כל מה שקשור לכשרות, בצורה ענינית בלבד
כללי הפורום
כל אשכול שיסטה מענינו, ימחק לאלתר. כל משתמש שידון לגופם של אנשים או יכנס לענינים פוליטים וכיוצ"ב יורחק לצמיתות.

האחד בא לגור
משתמש ותיק
נתן תודה: 88 פעמים
קיבל תודה: 218 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: כשרות חדרים. מי מכיר?

שליחה על ידי האחד בא לגור » 01 דצמבר 2018, 22:05

אברך כתב:
יוסף יוסף כתב: ומי שחושב שאני 'מאוד מסתכן' ואחריתו מי ישורנו ר"ל - רחמי עליו,
זה די מזכיר לי את אותם שחושבים שבגלל שאני מדבר עברית אני כופר בכל התורה כולה
ואם אני נסעתי שבוע העבר לצבא לדיחוי אז אני עובר על כל ג' עבירות חמורות ביחד
וכו' וכו'
די לקיצוניות! - זה די מצחיק.
קצת נסחפת. יש לך תשובה על הטענה של @יהודי ? חוץ מאשר לרחם עליו? ואיך נכנסו כאן העברית והדיחוי ?
כל אחד והקצוניות שלו ,יש כאלה שהקיצוניות מתבטאת בלתקוף קיצוניות.
והנה לך התשובה מה הקשר..

ערכים:

יוסף יוסף
משתמש ותיק
נתן תודה: 79 פעמים
קיבל תודה: 141 פעמים
יצירת קשר:

Re: כשרות חדרים. מי מכיר?

שליחה על ידי יוסף יוסף » 01 דצמבר 2018, 22:13

אברך כתב:
יוסף יוסף כתב: ומי שחושב שאני 'מאוד מסתכן' ואחריתו מי ישורנו ר"ל - רחמי עליו,
זה די מזכיר לי את אותם שחושבים שבגלל שאני מדבר עברית אני כופר בכל התורה כולה
ואם אני נסעתי שבוע העבר לצבא לדיחוי אז אני עובר על כל ג' עבירות חמורות ביחד
וכו' וכו'
די לקיצוניות! - זה די מצחיק.
קצת נסחפת. יש לך תשובה על הטענה של @יהודי ? חוץ מאשר לרחם עליו? ואיך נכנסו כאן העברית והדיחוי ?
אני עניתי, וכנראה מישהו דווח על מחיקה, כך מחקו את תשובתי, מכאן ואילך אתן לדיון להמשיך בלעדי, בהצלחה.

יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 385 פעמים
קיבל תודה: 492 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

Re: כשרות חרדים. מי מכיר?

שליחה על ידי יהודי » 01 דצמבר 2018, 23:50

לא הבנתי מה בדיוק נכנס כאן הדיון על האידיש וכו', העיקר שכאו"א יהיה רגוע עם עצמו.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
נתן תודה: 53 פעמים
קיבל תודה: 154 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 02 דצמבר 2018, 07:04

אז לסיום, אני מבין שכשרות חרדים נותן כשרות על קיצוניות וקנאות
הבנתי נכון?

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 03 דצמבר 2018, 12:02

סוף דבר לא הבנתי האם מישהו חושב שמותר לקטנים להשתמש במוצר שלא התבררה כשרותו.

בנציון
משתמש ותיק
נתן תודה: 311 פעמים
קיבל תודה: 325 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בנציון » 03 דצמבר 2018, 12:29

מבלי להיכנס לנושא האם ראוי לתת לקטנים דברים בכשרות מפוקפקת, משתלם זה בוודאי לא. ולכל אחד כדאי לעשות את החשבון כמה הוא רוצה להשקיע בשביל הילדים שלו.
[דרך אגב, שמעתי מיהודי שבוחן בהרבה תלמודי תורה ברחבי הארץ, שאמר שרואה באופן ברור שמשפחות שמקפידות באופן מיוחד על כשרות המאכלים, הילדים שלהם יותר מוכשרים. הוא אמר שזה בגלל שהם מקפידים על לעשר כל דבר. ואני סבור שזה משום שמקפידים על גילוי ועל אוכלים שתחת המיטה, ובכל אופן מסתבר שגם לגבי שאר קולות בכשרות המאכלים הדברים אותו דבר].

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 168 פעמים
קיבל תודה: 591 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 03 דצמבר 2018, 20:29

בנציון כתב:מבלי להיכנס לנושא האם ראוי לתת לקטנים דברים בכשרות מפוקפקת, משתלם זה בוודאי לא. ולכל אחד כדאי לעשות את החשבון כמה הוא רוצה להשקיע בשביל הילדים שלו.
[דרך אגב, שמעתי מיהודי שבוחן בהרבה תלמודי תורה ברחבי הארץ, שאמר שרואה באופן ברור שמשפחות שמקפידות באופן מיוחד על כשרות המאכלים, הילדים שלהם יותר מוכשרים. הוא אמר שזה בגלל שהם מקפידים על לעשר כל דבר. ואני סבור שזה משום שמקפידים על גילוי ועל אוכלים שתחת המיטה, ובכל אופן מסתבר שגם לגבי שאר קולות בכשרות המאכלים הדברים אותו דבר].
חוששני שהסיבה שנראה לו שאותם ילדים יותר מוכשרים היא בגלל שבדרך כלל בציבורים אלו יותר משקיעים בלימוד התורה וממילא ילדיהם יותר טובים בלימוד. במילים אחרות, הקשר איננו של סיבה ותוצאה אלא שאותה סיבה שגורמת להם להקפיד בכשרות המאכלים גורמת להם גם להשקיע בלימוד התורה.

(איני מפקפק במושג של טמטום, אך לא ברור שהדבר שייך לנידון דידן. הגר"מ פיינשטיין זצ"ל אמר בשם אביו שמי שסומך על כשרות מדין עד אחד נאמן באיסורים הרי אף אם הכשרות עשתה תקלה ואכל מחמתם טרפות אין זה מטמטם את הלב כלל כיון שעשה כדין ואונס כמאן דלא עביד, ורק אם סומך על הכשרות כיון שלפי חשבונותיו מסתבר שהאוכל כשר הרי אם אירעה תקלה הרי זה בגדר שוגג ויש כאן טמטום).

נ.ב. בכלל צריך לדעת בכל מיני "מחקרים" בסגנון זה, שכמעט לעולם אינם מנוהלים לפי מהלך שמחקר אמיתי צריך להיות. כלל אחד הוא שהחוקר לא יהיה משוכנע שהתוצאה תהיה לצד כזה או אחר, כיון שאז הוא בעצם משכנע את עצמו בתת מודע לראות את תוצאות המחקר כפי שרוצה שהם יראו (וידוע הדבר בעולם המדע עד כמה המון מחקרים מוטים בגלל זה). כלל שני הוא שצריך לנטרל גורמים אחרים שיכולים להשפיע על התוצאה. למשל: מחקרים מראים שיהודי ארה"ב מוכשרים יותר ובעלי IQ גבוה יותר מיהודי ישראל (המדובר על כלל היהודים). האם זה אומר ש"אוירא דאמריקה מחכים"? ברור שלא, כיון שיש גורם אחר שהשפיע על התוצאה והוא המוצא של היהודים בשני המקומות. מאחר ובישראל יש חלק גדול מהאוכלוסיה שמוצאו מארצות נחשלות ממילא הדבר משפיע על רמת ההשקעה האקדמית בילדים וזה מביא לתוצאה של ממוצע IQ יותר נמוך משא"כ בארה"ב שמוצא היהודים מארצות מפותחות שמשקיעים יותר בחינוך אקדמי וכו'.

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 03 דצמבר 2018, 21:10

כבר התבאר לעיל בענין ע"א נאמן באיסורין, ואי"ז שייך לדברי הגר"ד פיינשטיין שנאמרו בדורות עברו.

בנציון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בנציון » 03 דצמבר 2018, 23:34

מבקש אמת כתב:
בנציון כתב:מבלי להיכנס לנושא האם ראוי לתת לקטנים דברים בכשרות מפוקפקת, משתלם זה בוודאי לא. ולכל אחד כדאי לעשות את החשבון כמה הוא רוצה להשקיע בשביל הילדים שלו.
חוששני שהסיבה שנראה לו שאותם ילדים יותר מוכשרים היא בגלל שבדרך כלל בציבורים אלו יותר משקיעים בלימוד התורה וממילא ילדיהם יותר טובים בלימוד. במילים אחרות, הקשר איננו של סיבה ותוצאה אלא שאותה סיבה שגורמת להם להקפיד בכשרות המאכלים גורמת להם גם להשקיע בלימוד התורה.

(איני מפקפק במושג של טמטום, אך לא ברור שהדבר שייך לנידון דידן. הגר"מ פיינשטיין זצ"ל אמר בשם אביו שמי שסומך על כשרות מדין עד אחד נאמן באיסורים הרי אף אם הכשרות עשתה תקלה ואכל מחמתם טרפות אין זה מטמטם את הלב כלל כיון שעשה כדין ואונס כמאן דלא עביד, ורק אם סומך על הכשרות כיון שלפי חשבונותיו מסתבר שהאוכל כשר הרי אם אירעה תקלה הרי זה בגדר שוגג ויש כאן טמטום).

נ.ב. בכלל צריך לדעת בכל מיני "מחקרים" בסגנון זה, שכמעט לעולם אינם מנוהלים לפי מהלך שמחקר אמיתי צריך להיות. כלל אחד הוא שהחוקר לא יהיה משוכנע שהתוצאה תהיה לצד כזה או אחר, כיון שאז הוא בעצם משכנע את עצמו בתת מודע לראות את תוצאות המחקר כפי שרוצה שהם יראו (וידוע הדבר בעולם המדע עד כמה המון מחקרים מוטים בגלל זה). כלל שני הוא שצריך לנטרל גורמים אחרים שיכולים להשפיע על התוצאה. למשל: מחקרים מראים שיהודי ארה"ב מוכשרים יותר ובעלי IQ גבוה יותר מיהודי ישראל (המדובר על כלל היהודים). האם זה אומר ש"אוירא דאמריקה מחכים"? ברור שלא, כיון שיש גורם אחר שהשפיע על התוצאה והוא המוצא של היהודים בשני המקומות. מאחר ובישראל יש חלק גדול מהאוכלוסיה שמוצאו מארצות נחשלות ממילא הדבר משפיע על רמת ההשקעה האקדמית בילדים וזה מביא לתוצאה של ממוצע IQ יותר נמוך משא"כ בארה"ב שמוצא היהודים מארצות מפותחות שמשקיעים יותר בחינוך אקדמי וכו'.
דבריך דברי טעם. ואכן בגלל אותה סברא כתבתי שאני סבור שהסיבה לכך שאותם ילדים הם יותר מוכשרים היא בגלל הענין של גילוי ואוכלים שתחת המיטה, שזה ענין שלפי הגר"א הוא מעיקר הדין, משא"כ ענין המעשר הוא חומרא, ובאמת אפשר להסתמך על ע"א נאמן באיסורים.
ולענין המחקר, אמת הוא שקשה להסתמך על סוג מחקר כזה, אבל יש בדברים הגיון [עכ"פ לגבי גילוי כנ"ל].
ומכל מקום לא נכנסתי לעצם הדיון אם שייך בהכשרים מסוימים הדין של ע"א נאמן באיסורים. ובמקרה שלא שייך, או שעכ"פ יש מקום להחמיר מעיקר הדין, כדאי להביא בחשבון של השיקולים גם את הנושא של טמטום.
ודרך אגב בענין המחקר על האי קיו של יהודי ארה"ב, צריך לדעת אם זה לא מחקר מוטה [כמו שכתבת שישנם מחקרים רבים כאלו]. מה שאני יודע זה בתחום התורני, שישנם ספרים רבים מהדור האחרון ממחברים המתגוררים בארץ, שנעשו נכסי צאן ברזל בעולם התורה, והם נמצאים בכל בית מדרש, גם בחו"ל, ואילו ממחברים הגרים בחו"ל לא ידוע לי על ספרים כאלו, אולי בודדים ממש.

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 03 דצמבר 2018, 23:37

אינני רוצה להכליל, ואינני מכיר מספיק, מהיכרות משפחתית (יש לי עשרות בני דודים המתגוררים בניו יורק והגלילות), והיכרות אישית עם אברכים שהתגוררו בארה"ב, יש הבדל מאוד גדול וניכר ברמת הלימוד לטובת הישראלים, אך שוב אינני מכיר מספיק.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 94 פעמים
קיבל תודה: 350 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 04 דצמבר 2018, 00:21

יהודי כתב:אינני רוצה להכליל, ואינני מכיר מספיק, מהיכרות משפחתית (יש לי עשרות בני דודים המתגוררים בניו יורק והגלילות), והיכרות אישית עם אברכים שהתגוררו בארה"ב, יש הבדל מאוד גדול וניכר ברמת הלימוד לטובת הישראלים, אך שוב אינני מכיר מספיק.
בכמות הישראלים עדיפים. אבל בהבנה בחו"ל עדיף.
כנראה זה קשור לצורת החינוך והאופי. שמעתי מישראלי ליטאי מב"ב שעבר לארה"ב מחמת בעיה רפואי ושולח לת"ת של קרלין-סטולין בבורו-פארק, שכמות הנלמד פחות בהרבה מבחדר ישראלי, אבל בהבנה הישראלים אינם יכולים להתחרת.
זה ממשיך בישיבות שבחו"ל התלמידים אינם מחזיקים כ"כ מעצמם ומקבלים מרבותיהם הרבה יותר מבארץ. להמחשה, אברך מארה"ב שכתב קונטרס על חידושי ר' חיים, ביקש ממני לקבל חוו"ד עליו מדוד שלי שהוא ר"ם מפורסם בישיבה ידוע בא"י. הוא אמר לי שזה טוב אבל אין מה לעשות איתו בארץ. בחו"ל רוצים להבין דברי ר' חיים, בארץ רוצים רק לחלוק עליו.
בישיבות בארץ מקובל ללמוד בקאיות בסדר ב'. בחו"ל לומדים עיון.

בנציון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בנציון » 04 דצמבר 2018, 00:29

אני לא מכיר כ"כ יהודים מחו"ל באופן אישי, אבל כפי שכבר כתבתי בענין הספרים זה בולט מאד שבני א"י עדיפים, וגם בישיבות, בני חו"ל באים ללמוד פה, וכמעט שלא יורדים מפה ללמוד בחו"ל.
כמובן שא"א להביא ראיה מיהודי בודד, ייתכן שבארץ הוא שלח לת"ת ברמה פחותה. והסיפור עם חידושי ר' חיים, וכן עיון בסדר ב' לא מעידים כלל על הבנה יותר טובה [אולי להיפך].

אחד התלמידים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 04 דצמבר 2018, 00:43

בנציון כתב:אני לא מכיר כ"כ יהודים מחו"ל באופן אישי, אבל כפי שכבר כתבתי בענין הספרים זה בולט מאד שבני א"י עדיפים, וגם בישיבות, בני חו"ל באים ללמוד פה, וכמעט שלא יורדים מפה ללמוד בחו"ל.
כמובן שא"א להביא ראיה מיהודי בודד, ייתכן שבארץ הוא שלח לת"ת ברמה פחותה. והסיפור עם חידושי ר' חיים, וכן עיון בסדר ב' לא מעידים כלל על הבנה יותר טובה [אולי להיפך].
גם הספרים המוצלחים של בני א"י הם אלו המביאים מראה מקומות ותמצית הרייד. הספרים של בני חו"ל הם יותר חדושים על עמל המחבר, וכמובן זה נתקבל פחות.
לא מובן איך סדר ב' מראה להיפך. זה מראה שבני א"י שמים יותר דגיש על כמות הלימוד, וחו"ל על איכות.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 04 דצמבר 2018, 01:30

בנציון כתב:
מבקש אמת כתב:

דבריך דברי טעם. ואכן בגלל אותה סברא כתבתי שאני סבור שהסיבה לכך שאותם ילדים הם יותר מוכשרים היא בגלל הענין של גילוי ואוכלים שתחת המיטה, שזה ענין שלפי הגר"א הוא מעיקר הדין, משא"כ ענין המעשר הוא חומרא, ובאמת אפשר להסתמך על ע"א נאמן באיסורים.
ולענין המחקר, אמת הוא שקשה להסתמך על סוג מחקר כזה, אבל יש בדברים הגיון [עכ"פ לגבי גילוי כנ"ל].
ומכל מקום לא נכנסתי לעצם הדיון אם שייך בהכשרים מסוימים הדין של ע"א נאמן באיסורים. ובמקרה שלא שייך, או שעכ"פ יש מקום להחמיר מעיקר הדין, כדאי להביא בחשבון של השיקולים גם את הנושא של טמטום.
ודרך אגב בענין המחקר על האי קיו של יהודי ארה"ב, צריך לדעת אם זה לא מחקר מוטה [כמו שכתבת שישנם מחקרים רבים כאלו]. מה שאני יודע זה בתחום התורני, שישנם ספרים רבים מהדור האחרון ממחברים המתגוררים בארץ, שנעשו נכסי צאן ברזל בעולם התורה, והם נמצאים בכל בית מדרש, גם בחו"ל, ואילו ממחברים הגרים בחו"ל לא ידוע לי על ספרים כאלו, אולי בודדים ממש.
גם בענין חשש גילוי לדעת הגר"א צ"ע מנלן ששייך טמטום בדבר שיש בו רוח רעה. ועוד צ"ע שיהיה טמטום בדבר שנפסק להלכה בשו"ע שאין לחשוש לו ורוב כלל ישראל אין חוששים לו.

גם בנושא ריבוי הספרים צריך לחשב את כל הגורמים, הסיבה שיש הרבה יותר ספרים תורניים מבני א"י היא מאותה סיבה שיש הרבה יותר רופאים ומדענים בארה"ב, והיא בגלל כמות האוכלוסייה המשקיעה בתחום, ולא בגלל כשרונם של בני ארץ אחת או השניה. בא"י יש הרבה יותר חרדים ועוד יותר מכך אברכים מאשר בארה"ב ללא שום השוואה מבחינה מספרית, ואם מדברים על גילאים גבוהים יותר (40 ומעלה) שהם רוב מחברי הספרים - עוד יותר (כיון שעולם התורה בא"י התחיל להתפתח הרבה לפני חו"ל), וממילא פשוט שיהיו הרבה יותר מחברי ספרים בא"י. מאידך בעולם הרפואה והמדע ושאר עניני העולם בהם כמות האוכלוסייה הרלוונטית בארה"ב גדולה בהרבה הרי ששם יותר מפותח וממילא יהיו שם הרבה יותר רופאים ומדענים מבארץ. אך אין שום קשר לענין הכשרון לא לכאן ולא לכאן.
(אגב בשנים האחרונות ישנה פריחה גדולה של ספרים שמתחברים בארה"ב - בעיקר בלייקווד בה נמצא עיקר ציבור האברכים - אך המחברים משווקים אותם בעיקר בצורה מקומית מכמה סיבות).

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 04 דצמבר 2018, 01:57

בנציון כתב:אני לא מכיר כ"כ יהודים מחו"ל באופן אישי, אבל כפי שכבר כתבתי בענין הספרים זה בולט מאד שבני א"י עדיפים, וגם בישיבות, בני חו"ל באים ללמוד פה, וכמעט שלא יורדים מפה ללמוד בחו"ל.
גם כאן צריך לנטרל גורמים לא רלוונטיים בכדי להגיע למסקנה הנכונה. הסיבה בשלה בני חו"ל מגיעים לארץ ללמוד ולא להיפך אינה קשורה כלל לרמת הכשרון או לרמת הלימוד, היות וגם כשבני חו"ל באים ללמוד בארץ הם באים ללמוד בישיבות של בני חו"ל ולא בישיבות ישראליות, כך שרמת הלימוד של בני א"י איננה נוגעת ואיננה משפיעה עליהם כלל, לטוב ולמוטב. הסיבה שבני חו"ל באים ללמוד בארץ היא בגלל נוהג שהתחיל לפני עשרות שנים אצל כמה מגדולי ראשי הישיבות בארה"ב לבוא ללמוד אצל דולי ומשקי תורת בריסק כהגרי"ד סולוב'ייצ'יק והגרמ"ש שפירא, ועם השנים נהפך לדבר שבשגרה אצל כולם ואף הועתק אצל הבנות, בעיקר בגלל החויה של שהות בארץ הקודש למשך תקופה.
כמובן שאין סיבה שבארץ יעודדו נסיעת בחורים לחו"ל בשביל החויה של "שהות בחו"ל"... (מלבד הבעיה הפשוטה שלרוב הציבור אין מספיק כסף לזה) ואילו נסיעה לארץ הקודש יש בה הרבה יותר טעם לשבח כמובן. אך כאמור אין זה שייך כלל לרמת הלימוד.

(אגב בשנים האחרונות ראשי הישיבות בארה"ב מנסים להפסיק את התופעה היות והרבה בחורים דוקא יורדים בהתמדתם בלימוד בזמן שהותם בארץ, בשל האטרקציות המגוונות שיש לארץ להציע (הפגנות, קברי צדיקים, וכיוצ"ב) ובשל היותם רחוקים מהשפעת ההורים, אך כמו כל נוהג קשה להפסיק אותו אחרי שהשתרש).

אחד התלמידים כתב: גם הספרים המוצלחים של בני א"י הם אלו המביאים מראה מקומות ותמצית הרייד. הספרים של בני חו"ל הם יותר חדושים על עמל המחבר, וכמובן זה נתקבל פחות.
לא מובן איך סדר ב' מראה להיפך. זה מראה שבני א"י שמים יותר דגיש על כמות הלימוד, וחו"ל על איכות.
גם אני נוכחתי מזמן לראות חילוק זה בסגנון הספרים, ואכן הופך את ספרי רבים מבני א"י ליותר שימושיים.

נ.ב. כאחד שלמד בישיבות של בני א"י ובני חו"ל (פוניבז' ובריסק) ומכיר הרבה מצויינים ותלמידי חכמים משני המקומות, הנני יכול לומר שממה שראיתי עיקר החילוק בלימוד הוא בסגנון ובשימת הדגש על דברים שונים, אך באופן כללי מבחינת רמת הלימוד או רמת הכשרון אין הבדל מהותי. הבעיה היא שבדרך כלל מי שמוכיח הבדלים מהבודדים שהוא מכיר איננו מתחשב עם שני הכללים שהוזכרו לעיל, דהיינו שמגיע עם הנחת יסוד מוקדמת (בד"כ לטובת בני א"י שאוירה מחכים וכד') וכן עם אי התחשבות בגורמים אחרים (כגון מהם הנתונים ההתחלתיים של המדובר ומאיזה סגנון משפחה וקהילה מגיע וכיוצא בזה), ובאופן כזה אי אפשר לראות את המציאות האמיתית כפי שהיא.

בנציון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בנציון » 04 דצמבר 2018, 10:34

אפשר לדון בדברים האם בכל אופן אפשר להוכיח מכל התופעות הנ"ל או לא, אך לי באופן אישי מספיק מה שחז"ל אומרים אוירא דא"י מחכים.

סמל אישי של משתמש

אברך
משתמש ותיק
נתן תודה: 494 פעמים
קיבל תודה: 287 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברך » 04 דצמבר 2018, 13:55

בנציון כתב:אפשר לדון בדברים האם בכל אופן אפשר להוכיח מכל התופעות הנ"ל או לא, אך לי באופן אישי מספיק מה שחז"ל אומרים אוירא דא"י מחכים.
האחרונים נחלקו אם גם לאחר חורבן ביהמ"ק אוירא דא"י מחכים, דבשו"ת מהר"מ מפאדובה (ויניצאה שי"ג סי' כ"ט) ובשו"ת דרכי נועם (ויניצאה תמ"ז חו"מ סי' כ"ג) כתבו שמשנחרב בית המקדש נסתלקה מעלת אוירא דארעא מחכים, ואילו בשו"ת חת"ס חו"מ ריש סי' י"ב מבואר שענין זה נוהג אף בזמנינו. וע"ע בס' זכרון יעקב לר' שמואל גרשון מרל, בכרך בענין ישוב א"י חלק ג סימן עט, נדפס גם בקובץ אוריתא יט, עמ' ריח.

נדיב לב
משתמש ותיק
נתן תודה: 82 פעמים
קיבל תודה: 193 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נדיב לב » 04 דצמבר 2018, 22:16

בנציון כתב:אפשר לדון בדברים האם בכל אופן אפשר להוכיח מכל התופעות הנ"ל או לא, אך לי באופן אישי מספיק מה שחז"ל אומרים אוירא דא"י מחכים.
אכן יש כאלה שדברי חז"ל אוירא דארץ ישראל מחכים משכנע אותם פחות ממחקרים. בלי קשר לפלוגתא אם בזמן ביהמ"ק או לא.

סמל אישי של משתמש

פותח הנושא
מכל מלמדי השכלתי
משתמש ותיק
נתן תודה: 179 פעמים
קיבל תודה: 296 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מכל מלמדי השכלתי » 18 דצמבר 2018, 00:14

מכל מלמדי השכלתי כתב:אשתי ילדה בשעטו"מ. ובבית חולים פגשתי בבקבוקי מטרנה קטנים בכשרות "בד"ץ חרדים" של הרב אשר אנשיל כ"ץ שליט"א.
מישהו יודע מה טיבו של הכשר זה?
בעיתון הדיגיטלי שחרית התפרסמה היום הכתבה המצורפת:
2018_12_18_00.11.50.png
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 18 דצמבר 2018, 00:25

כל בד"ץ באשר הוא מפרסם כך את עצמו.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 18 דצמבר 2018, 00:42

מעניין שהרב לנדא לא צריך לפרסם את עצמו ככה...

אגב אחרי שאשכול זה נפתח, שאלתי שוב מומחה כשרות בעיר לייקווד, הוא ענה לי שכמה שניסה לברר על ההכשר הזה, הוא הבין שפותח האשכול הרב כץ יש לו כוונות טובות, אבל הוא עדיין לא שם...

סמל אישי של משתמש

פותח הנושא
מכל מלמדי השכלתי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מכל מלמדי השכלתי » 18 דצמבר 2018, 01:04

פעלעד כתב:מעניין שהרב לנדא לא צריך לפרסם את עצמו ככה...

אגב אחרי שאשכול זה נפתח, שאלתי שוב מומחה כשרות בעיר לייקווד, הוא ענה לי שכמה שניסה לברר על ההכשר הזה, הוא הבין שפותח האשכול הרב כץ יש לו כוונות טובות, אבל הוא עדיין לא שם...
א. מסתמא כוונתך שפותח ההכשר יש לו כוונות טובות.
ב. אינו דומה הרב לנדא שהוא מוכר וותיק לענינינו

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 18 דצמבר 2018, 10:49

לי אישית יש רתיעה קלה מבדצי"ם שמפרסמים את עצמם, קריטריונים מחמירים ותמונות של יהודים מזוקנים עם רשתות לבנות על הראש אינם ערובה לאיזו שהיא רמת כשרות, אלא סה"כ גורם שאנשים שאין להם יד ורגל בכשרות מתרצים לעצמם למה הם צורכים כשרות זו.

ברל
משתמש ותיק
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 59 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברל » 18 דצמבר 2018, 12:33

היום התפרסמה הידיעה הזו באחת העיתונים אודה שאני עובד עצות לאור מה שאמרו כאן מה ראה העיתון לכתוב כך
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

סמל אישי של משתמש

פותח הנושא
מכל מלמדי השכלתי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מכל מלמדי השכלתי » 18 דצמבר 2018, 12:36

@ברל . כבר העלתי כתבה כזו בדיוק מעיתון אחר.
מה שאומר שזו כתבה פירסומית בתשלום. ולכן היא בגדר נחתום המעיד על עיסתו. לא בהכרח שאינה אמת אך אין בה כדי לשפוך אור על האמת.

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 18 דצמבר 2018, 12:37

זאת לא שאלה, זו כתבה פרסומית.
ואם יש לכם שאלה על העיתון שהבאתם מדוע מפרסם זאת, אביא לכם לאלפים ורבבות דברים לא לענין שפורסמו שם.

ברל
משתמש ותיק
נתן תודה: 13 פעמים
קיבל תודה: 59 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברל » 18 דצמבר 2018, 12:44

מכל מלמדי השכלתי כתב:@ברל . כבר העלתי כתבה כזו בדיוק מעיתון אחר.
מה שאומר שזו כתבה פירסומית בתשלום. ולכן היא בגדר נחתום המעיד על עיסתו. לא בהכרח שאינה אמת אך אין בה כדי לשפוך אור על האמת.
ועל כל אני מצטער למה אין בדל של איזכור שזה כתבה פרסומית אחרי הכל מדובר על כשרות אם היה מדובר במודעה כל שהיא היה אפשר להתהדר בנוסח של אין המערכת אחקאית על תוכן המודעות. אבל להביא כידיעה בעלמא כשמדובר בפרסומת זה עוול

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 18 דצמבר 2018, 12:47

אבל הלא יש בעיתון זה שפע כתבות פרסומיות מכדורי צינון ועד רעל עכברים דרום אפריקאים. בעבר היו שם גם כתבות על נתח וכו' וכו'.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 18 דצמבר 2018, 17:34

ברל כתב:
מכל מלמדי השכלתי כתב:@ברל . כבר העלתי כתבה כזו בדיוק מעיתון אחר.
ועל כל אני מצטער למה אין בדל של איזכור שזה כתבה פרסומית אחרי הכל מדובר על כשרות אם היה מדובר במודעה כל שהיא היה אפשר להתהדר בנוסח של אין המערכת אחקאית על תוכן המודעות. אבל להביא כידיעה בעלמא כשמדובר בפרסומת זה עוול
זה באמת עוול הנהוג בעיתונים חרדיים, שמקבלים פרסומת במסווה של כתבה בעיתון. זה רמייה ממש, ודומני שאינו מקובל בעיתונים מכובדים.
אבל בכל זאת הם כן נותנים רמז שאין זה אלא פרסומת. בד"כ הם עושים זה בפונט וצורת עימוד שונה מכתבתה אמיתי.

סמל אישי של משתמש

פעלעד
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי פעלעד » 18 דצמבר 2018, 22:19

ואני שואל אתכם עוד יותר, איזה חברת מטרנה נורמלית שרוצה לשווק את מוצריה לציבור החרדי, הולכת לחפש הכשר חדש שבקושי יש לו חלאקה... ורוב הציבור החרדי לא מכיר כלל, בשעה שיש לה עשרות כשרויות שכולם מכירים?

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] | 2 אורחים