כבוד אב כמו כבוד שבת?

כללי הפורום
  • פותח נושא חדש? שים לב! למען שמירת הסדר הטוב, יש לפתוח את הנושא בפורום של החומש/הפרשה, ולציין בכותרת הנושא את שם הפרשה או את שם הספר והפרק עליו נסוב הדיון. במידה ומדובר בנושא כללי יש לפתחו כאן.
  • אשמח לעזרה בקטלוג נושאים ישנים לפי חומש/פרשה. הקִטלוג יתבצע בצורה פשוטה: דווחו על ההודעה הראשונה בנושא > בחרו ב"האשכול שייך לקטגוריה אחרת, נא ציין בשדה המידע את הקטגוריה הנכונה" > הזינו בשדה המידע את שם החומש/הפרשה, ואני כבר אדאג להעביר את הנושא לחומש/פרשה המבוקש/ת.
  • יש אפשרות כללית בפורום "לקפל" מדורים לקטגוריה אחת (ע"י לחיצה על המינוס בצד השמאלי בראש כל קטגוריה), בכדי לאפשר גלילה מהירה במידת הצורך. הקיפול/הפתיחה יישארו כך גם בכניסות הבאות לפורום עד ללחיצה הבאה.

פותח הנושא
פרלמן משה
משתמש ותיק
Articles: 0
הודעות: 731
הצטרף: 26 יוני 2017, 14:29
נתן תודה: 201 פעמים
קיבל תודה: 127 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

כבוד אב כמו כבוד שבת?

שליחה על ידי פרלמן משה » 26 ינואר 2019, 20:59

בבעל הטורים פסוק כבד את אביך וז"ל סמך כבוד אב ואם לשבת לומר לך כשם שחייב לכבד את השבת כך חייב לכבד אביו ואמו.
צ"ב מה בא ללמד בזה?

ערכים:


אוריאל
משתמש ותיק
Articles: 0
הודעות: 1438
הצטרף: 26 יוני 2017, 22:51
נתן תודה: 665 פעמים
קיבל תודה: 465 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: כבוד אב כמו כבוד שבת?

שליחה על ידי אוריאל » 26 ינואר 2019, 21:24

פרלמן משה כתב:בבעל הטורים פסוק כבד את אביך וז"ל סמך כבוד אב ואם לשבת לומר לך כשם שחייב לכבד את השבת כך חייב לכבד אביו ואמו.
צ"ב מה בא ללמד בזה?
הערה גדולה.
הגאון האדר"ת בספרו עטרות אד"ר על בעל הטורים: לכאורה תלי תניא בדל"ת, דלא מצינו כיבוד בשבת כלל בתורה רק בדברי הנביאים כ' וכבדתי מע"ד ומה זה ענין בכאו"א. ולו"מ נ"ל דצ"ל איפכא דחייב לכבד אה"ש כמו שחייב בכאו"א ועיקר הכיבוד באו"א הוא מלביש ומכסה מאכיל ומשקה כו' כקדושין ל"ב ב' ה"נ בכיבוד שבת שצריך לכבדו במאכל ומשתה ובכסות נקי' ולטרוח בעד השבת לצאת ולבא וכהאמוראים הנזכרים בשבת קי"ט א' קי"ג א' ", ע"כ לשונו הזהב והמקוצר כדרכו.

לולי דמסתפינא אמינא, שהרי אמרו ביבמות ו. "יכול אמר לו אביו היטמא או אל תחזיר שישמע לו, תלמוד לומר איש אמו ואביו תיראו ואת שבתותי תשמורו כולכם חייבין בכבודי".
והנה לכאורה יבוא טוען ויטען הלא כיבוד האב והאם הוא גם מצד הסברא והשכל [כמ"ש הנצי"ב בהקדמה לאהבת חסד], מה שאין כאן שבת שאינה אלא צווי הבורא לבד, ומדוע זה נדחה את כבוד האב והאם.
ובזה אולי יש לרמוז הכוונה, "כשם שחייב לכבד את השבת" שהוא מצד צווי השי"ת לבדו, "כך חייב לכבד אביו ואמו", היינו באותו הגדר, שכל מה שאנו מכבדים האב והאם הוא אך ורק מחמת צווי ה', ותו לא, וגם מה שהשכל מחייבנו, איננו עושים אלא מצד רצון ה' וציוויו, ועל כן "כולכם חייבין בכבודי", הוא שציווה לכבד אב ואם והוא שציווה שלא ידחה זה לאף מצוה ממצוות התורה.

ובדרך אחר, אחר ומסמיכות אב ואם לשבת למדו ביבמות "כולכם חייבין בכבודי", בכדי שלא יבואו לזלזל, דרשו חז"ל על פי קבלתם גם כדרשה הפוכה דכשם שחייב בכבוד השבת חייב בכבוד אב ואם, לומר שמצות כיבוד אב ואם אף שנדחית מפני השבת [דמינה ילפי' לכל התורה], מכל מקום החיוב הוא אותו רמת חיוב בדיוק כמו השבת, וכמו שאמרו במדרש על כאו"א שהיא מצוה "חמורה שבחמורות", ודו"ק.


פותח הנושא
פרלמן משה
משתמש ותיק
Articles: 0
הודעות: 731
הצטרף: 26 יוני 2017, 14:29
נתן תודה: 201 פעמים
קיבל תודה: 127 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: כבוד אב כמו כבוד שבת?

שליחה על ידי פרלמן משה » 26 ינואר 2019, 21:27

@אוריאל שש אנכי על אמרותיו! איש מהיר במלאכתו!


נבשר
משתמש ותיק
Articles: 0
הודעות: 1417
הצטרף: 28 אוגוסט 2018, 00:55
נתן תודה: 241 פעמים
קיבל תודה: 317 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: כבוד אב כמו כבוד שבת?

שליחה על ידי נבשר » 26 ינואר 2019, 21:32

עיין בגמ' יבמות ה' ע"ב בבריתא שם שיכול אפי' אביו אמר לו לחלל שבת, א"כ הס"ד שעשה של כבוד אב ידחה שבת וכן מסמיכות הקרא, והקמ"ל אפשר נמי מהסמיכות כמש"כ בשם בעל הטורים "כשם שחייב לכבד את השבת כך חייב לכבד אביו ואמו", ולא ידחה כבוד אב את השבת, שכמו שבת כך כבוד אב, ע"ד דרך דרש, ואפשר עוד שכבוד אב היינו שמודה שמציאותו הגיעה ממשהו קדום, שממנה הגיע, ולכך מכבדה, ושבת נמי מעידה על מעשה שמיים וארץ שהוא נברא, ועניינם אחד, אולי. אחר כותבי ראיתי שגם כתב ר' @אוריאל.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “תנ"ך ופרשת שבוע”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 0 אורחים