פטירת הרה''ג ר' חיים צבי רוזנברג זצ''ל

בן אהרון

משתמש ותיק
ביום ב' ו' אדר נפטר הרב חיים צבי רוזנברג גאון עצום בקי בכל מכמני התורה.נולד בארץ וגדל בארץ ובא לצרפת והרביץ בה תורה לעדרים. כיהן כרב קהילת רש''י בפריז.
נקבר ביום ג' בערב בבית העלמין סגולה בפ''ת. הספידוהו אחי הרב ב''צ רוזנברג, בנו הרב יוסף, הרב??? גריינמן, הרב מ''צ ברלין.
אם מישהו יודע דבר עליו (איפה למד, באיזה גיל בא לצרפת, באיזיה מקומות לימד, מעשים, הנהגות וכו') אשמח לשמוע.

Lodzer

משתמש רשום
שלום
אני גר בצרפת והכרתי הרב לפני 20 שנה בעיר בונדי
יש הרבה מה להגיד בקי ממש מש"ס
בשביל צרפת זה ודאי אבדה גדולה כי אין כמעט כזה ת"ח במובן הזה
פעם בשיעור אמר חידוש יפה מאוד כדרכו ובצחוק אמר אתם נהנים מדברי תורה שלי אבל אני אין לי אפה לשמוע כזה חידושים (בצרפת )...

יהודי

משתמש ותיק
ברוכים הבאים
אדרבה תשתפו את הציבור, והחיזוק שיגרם יהיה לעילוי נשמתו.

Gad

משתמש רשום
הרב חיים צבי הכהן רוזנברג זצל
נכד לטורדא רוב ר יוסף אדלר חבר מועצת גדולי התורה
למד בישיבת קול תורה ולאחר מכן בישיבת חברון לאחר נישואיו למד בכולל חזון איש שם למד במשך 4 שנים, ואף כתב את המפתחות לספרי ר חיים מבריסק.
לאחר מכן נקרא לעמוד בראש ישיבה קטנה הראשונה בצרפת שהוקמה בעיר מרסיי שם חינך את תלמידיו לאהבת התורה ולגישמעק בלימוד.
לאחר מכן עברו לגור באנטוורפן שם ניהל את התלמוד תורה.
לפני 30 שנה עבר לגור בפריז והחל למסור שיעורים בבית המדרש ברחוב כדה ולאחר מכן הפך לרב בית הכנסת האשכנזי רשי שול.
מגיל צעיר התחביב האהוב עליו היה ספרי קודש ובגיל 16 למד שני ספרים של הרב הרצוג שקיבל מאלמנתו על מנת ללמוד בהם. ביתו ברובע התשיעי בפריז היה גדוש ומלא בספרים שאת כולם הרב ידע.
היה בקיא בכל מכמני התורה משס ופוסקים תורת הנסתר עד לותורת החסידות.
היה בעל כושר הסברה נדיר ואת שיעוריו שמעו אלפי אנשים ברחבי העולם.
היה אוהב שלום ורודף שלום אוהב את הבריות ומקרבן לתורה העמיד תלמידים לאלפים וכל אחד מהם הרגיש כבנו ממש.
ביתו היה פתוח לרווחה וכל אדם שהיה זקוק לעזרה היה מקבל אשל מלא מהרב זצל ומהר נחת תליטא שדאגה לכל מחסורו
בית הרב היה מלא תמיד החל ממשלוחים שבאו לאסוף כסף חולים ששהו לרגל טיפול רפואי וכלה ברבנים וראשי ישיבות ששהו בצרפת
היה גאון בחסד וכמו שאמר עליו הגרשז אוירבך זצל שבשביל לראות את גדלותו בתורה צריך לראות את גדלותו בחסד.
כל אדם שפנה אליו בבקשת עזרה או עצה הרגיש שהוא היחיד שעומד בראש מעיניו של הרב ורק לו הוא דואג.
פעם אחת התפילין של הרב נעלמו, ולאחר כמה חודשים של חיפוש נמצא שנלקחו על ידי יהודי אחד, והוחזרו לרב. הרב אמר שאם יהודי לקח את התפילין כנראה שהוא זקוק לו והרב קנה לו תפילין!!
אימץ יתומים ואלמנות ודאג להם כאל בני משפחתו.
יכלה הגליון ולא יכלו המילים לתארו, חבל על דאבדין ולא משתכחין, עולם התורה איבד ענק בתורה, יהדות צרפת איבדה את קברניטה, כל אחד שיקרא את הדברים האלו ויתחזק מעט ויהיה לעילוי נשמת מורינו הרב חיים צבי בן ר יהודה הכהן זצל

בן אהרון

משתמש ותיק
פותח הנושא
Lodzer אמר:
שלום
אני גר בצרפת והכרתי הרב לפני 20 שנה בעיר בונדי
יש הרבה מה להגיד בקי ממש מש"ס
בשביל צרפת זה ודאי אבדה גדולה כי אין כמעט כזה ת"ח במובן הזה
פעם בשיעור אמר חידוש יפה מאוד כדרכו ובצחוק אמר אתם נהנים מדברי תורה שלי אבל אני אין לי אפה לשמוע כזה חידושים (בצרפת )...
@Lodzer
תודה רבה.
מכיון שתקופה זו של בונדי לא הוזכרה בדברי gad תוכל לפרט בה קצת יותר.מה היה תפקידו באותה עירה היכן הה קודם כמה זמן שהה בה.
תודה מראש

בן אהרון

משתמש ותיק
פותח הנושא
@Gad
תודה רבה על מה שהעלית לא אטריח אותך לדרוש ממך את המקורות לכל פרט שהבאת ואני משער שהיכרת אותו אישית לכן אבקש רק שתודיע לי מהות ההיכרות שלך עם הרב זצ''ל (תלמיד מרסיי/דף היומי,מתפלל ביהכ''ס...).
תודה מראש

חלק עליון תַחתִית