סיפור החגב עם הגר"ח קנייבסקי זלה"ה - סיפור ההמשך 2 + הזבוב

מבין ענין

משתמש ותיק
בהמשך למה שכתבתי כאן https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=45&t=29583&p=518505&hilit=%D7%94%D7%97%D7%92%D7%91#p518505

ראיתי המשך נוסף לענין, מהרבנית ברזל, שאף אצלם הגיע 'החגב של ר' חיים' כדי לשכנע ספקנים...

https://www.kore.co.il/viewArticle/101524

אצטט את הנוגע לעניין -

..."אז מספרים שקפץ חגב מהחלון של חדר הלימוד של ר' חיים, הוא לא התרגש, ספר הטבע, כבר לא היה נצרך, הרב יודע שהקב"ה איתו, ואם הוא צריך הוא מקבל תמונה של חגב גם בתלת מימד, הרב ראה מה שהוא היה צריך, והחגב עף".

עמדנו מקשיבים. מהנהנים.
בעלי התחיל קצת עם פרצופים סקפטים, הרמת גבות, כאלה שאומרות "נו, סיפור יפה, אבל אני לא מאמין, זה לא נראה לי".
"תעשה כאילו אתה מתרשם", רמזתי לו, "נדון על זה אחר כך. מבטיחה".
עוד אני עושה לו תנועות של נימוס, הוא ממשיך לפקפק, ואומר בקול את האמת שלו, "אני לא מאמין לסיפורים האלה, אני מצטער, זה לא נראה לי, קפץ, חגב, חלון",

עוד אני ממשיכה עם תחנוני לחישה לבעלי, 'לפחות תעשה כאילו' לפחות מול הרב, לפתע קופץ חגב אמיתי, מהחלון של המטבח שלנו, ומתיישב על השולחן מולנו.

עומדים שלושה אנשים, יחסית בסדר במחשבות שלהם, לא מדברים ביניהם.
מסתכלים על החגב. לא מדברים.
"טוב, אני חוזר לבני ברק" אמר הרב וחייך, "תסתדרו עם החגב שלכם",
ומה קרה איתו, ומה אמרה הרבנית כשהיא שמעה על הסיפור הזה, וכמה פעמים שהחגב, עד היום, נוכח בחיינו, על כל אלה בפרקים הבאים. עכ"ל.

הזבוב
אגב, מסופר על הגר"ח שהיה לו בכל צהרים זבוב שהיה מגיע ומעיר אותו בזמן שהיה צריך לקום ממנוחת הצהריים ולחזור ללימודיו. להלן הציטוט מהבן:
הרב אברהם ישעיהו קנייבסקי, בנו של הצדיק רבי חיים קנייבסקי שליט"א, סיפר לציבור מעשה שהיה עם אביו, הממחיש כמה אדם יכול בעזרת תפילה פשוטה וכוונה אמיתית, לעסוק בתורה כפי יכולתו ורצונותיו.
אביו סיפר לו על אברך שהיה ממשיך בלימודו לאחר שנת צהרים בשעה 16:00. אותו אברך לא היה ברשותו שעון מעורר, והוא התפלל לקב"ה שיעיר אותו בזמן ללימודו....ביום הראשון בשעה 15:45 הגיע זבוב, דיגדג אותו במצחו וכך הוא התעורר בזמן ללימודו, ביום השני חוזר חלילה, כך הדבר, סיפר ר' חיים, נמשך עשר שנים!, יום אחד התעורר האברך ב15:45 מהזבוב "שלו", החליט לישון רק "עוד" חמש דקות, אולם מאותו יום לא הגיע אליו הזבוב יותר!. נזכרתי, המשיך הרב אברהם ישעיהו בסיפורו, שיום אחד, לפני שנים רבות, אבי סיפר לנו כילדים כי "היום הזבוב לא הגיע, מפני שרציתי לישון עוד חמש דקות"...! [ואז הבין שמדובר ברב עצמו!] סיפור זה סופר על ידו, בסיום סדר מועד בחיפה, בבית הכנסת "פרי ישראל".
מקור:
http://hadafhayomi.co.il/index.php?l=he&a=homepage/white&archive=1&id=3616&from_chk=1&mti=1648467535

ניקושלה

משתמש ותיק
בא מעשה מהסוג המסופר בקישור, דהיינו שא' לא האמין במעשה החגב ונתמלא ביתו חגבים, ושמא אותו המעשה גופו היה, וגם שם הגרי"ז היה בעל המעשה לפני הגאון המופלא משמ"ר הלוי זיע"א, משמיה דהגאון טובך יביעו, וסיפרו בשיעורו, וסיים בה, שאף הוא שמע על א' שלא האמין במעשה זה האחרון שסיפרו הגרי"ז שליט"א, ונתמלא כל ביתו טובך יביעו.

וכיון שנזדמנו מרנן הגרח"ק והגרממ"ש לפונדק א', אימא בהו מילתא. שמעתי מאברך ששמע מהגרמ"מ אייכנשטיין, אדמו"ר מטריסק, שהיה רגיל בצעירותו אצל הגר"י אברמסקי, והיה לו קביעות במעלי פניא דשבתא לומר לו ווארט בלימוד, ומעשה חסידי א'. ופעם נתגלגלו הדברים לידי כך ששאלו הגרי"א מיהו הבקי הגדול בדור, והיה מירתת גופיה דהגרמ"מ אייכנשטיין לחוות דעה בזה לפני הגר"י אברמסקי. אך הגר"י לא נתן לו להתחמק. וענה לו הגרמ"מ אייכנשטיין שמקובל בעולם שהגרח"ק הינו הבקי הגדול בדור. (לפי החשבון היה זה לפני כ-50 שנה!!). וא"ל הגר"י דאינו כן, אלא הבקי הכי גדול בדור הוא הגרמ"מ שולזינגר.
אין לי שום יומרה לחוות דעה בנושא זה, וגם אין לו היכרות קרובה עם ספריהם של ב' הגאונים האלו. ואם מישהו יכול לומר את הרגשתו/תחושתו/מחשבתו על הסיפור הנ"ל, אשמח.

מאור עינים

משתמש ותיק
ניקושלה אמר:
בא מעשה מהסוג המסופר בקישור, דהיינו שא' לא האמין במעשה החגב ונתמלא ביתו חגבים, ושמא אותו המעשה גופו היה, וגם שם הגרי"ז היה בעל המעשה לפני הגאון המופלא משמ"ר הלוי זיע"א, משמיה דהגאון טובך יביעו, וסיפרו בשיעורו, וסיים בה, שאף הוא שמע על א' שלא האמין במעשה זה האחרון שסיפרו הגרי"ז שליט"א, ונתמלא כל ביתו טובך יביעו.

וכיון שנזדמנו מרנן הגרח"ק והגרממ"ש לפונדק א', אימא בהו מילתא. שמעתי מאברך ששמע מהגרמ"מ אייכנשטיין, אדמו"ר מטריסק, שהיה רגיל בצעירותו אצל הגר"י אברמסקי, והיה לו קביעות במעלי פניא דשבתא לומר לו ווארט בלימוד, ומעשה חסידי א'. ופעם נתגלגלו הדברים לידי כך ששאלו הגרי"א מיהו הבקי הגדול בדור, והיה מירתת גופיה דהגרמ"מ אייכנשטיין לחוות דעה בזה לפני הגר"י אברמסקי. אך הגר"י לא נתן לו להתחמק. וענה לו הגרמ"מ אייכנשטיין שמקובל בעולם שהגרח"ק הינו הבקי הגדול בדור. (לפי החשבון היה זה לפני כ-50 שנה!!). וא"ל הגר"י דאינו כן, אלא הבקי הכי גדול בדור הוא הגרמ"מ שולזינגר.
אין לי שום יומרה לחוות דעה בנושא זה, וגם אין לו היכרות קרובה עם ספריהם של ב' הגאונים האלו. ואם מישהו יכול לומר את הרגשתו/תחושתו/מחשבתו על הסיפור הנ"ל, אשמח.
נראה לי שלפחות הרמ"מ שולזינגר לא חשב ככה...

מסיח לפי תומו

משתמש ותיק
כשהייתי בחור הסתובב בחור בישיבה לא זוכר את שמו שהיה בקי נפלא בש"ס. (סיפור בפני עצמו, שקיבל על עצמו שמירת עיניים ומאז נפתחו לו מעיינות החכמה - סיפור שאהוב מאד על ר' אלימלך בידרמן)
הוא היה הולך לדבר הרבה הלימוד עם הגרממ"ש והגרח"ק. שאלו אותו מי יותר בקי? הוא אמר שהגרח"ק בקי בכל התורה כולה אבל בש"ס בבלי הגרממ"ש יותר בקי.

ניקושלה

משתמש ותיק
ניקושלה אמר:
כיון שנזדמנו מרנן הגרח"ק והגרממ"ש לפונדק א', אימא בהו מילתא. שמעתי מאברך ששמע מהגרמ"מ אייכנשטיין, אדמו"ר מטריסק, שהיה רגיל בצעירותו אצל הגר"י אברמסקי, והיה לו קביעות במעלי פניא דשבתא לומר לו ווארט בלימוד, ומעשה חסידי א'. ופעם נתגלגלו הדברים לידי כך ששאלו הגרי"א מיהו הבקי הגדול בדור, והיה מירתת גופיה דהגרמ"מ אייכנשטיין לחוות דעה בזה לפני הגר"י אברמסקי. אך הגר"י לא נתן לו להתחמק. וענה לו הגרמ"מ אייכנשטיין שמקובל בעולם שהגרח"ק הינו הבקי הגדול בדור. (לפי החשבון היה זה לפני כ-50 שנה!!). וא"ל הגר"י דאינו כן, אלא הבקי הכי גדול בדור הוא הגרמ"מ שולזינגר.
כאן יש אשכול המשך להנ"ל

פיילוט 0.4

משתמש ותיק
מסיח לפי תומו אמר:
כשהייתי בחור הסתובב בחור בישיבה לא זוכר את שמו שהיה בקי נפלא בש"ס. (סיפור בפני עצמו, שקיבל על עצמו שמירת עיניים ומאז נפתחו לו מעיינות החכמה)
אם נדע איזו ישיבה או באילו שנים מדובר
יבואו היודעים ויאמרו את שמו
[וכן להיפך, אם נדע את שמו, נדע איזו ישיבה ואילו שנים...]

חוזר ומגיד

משתמש ותיק
מסיח לפי תומו אמר:
כשהייתי בחור הסתובב בחור בישיבה לא זוכר את שמו שהיה בקי נפלא בש"ס. (סיפור בפני עצמו, שקיבל על עצמו שמירת עיניים ומאז נפתחו לו מעיינות החכמה - סיפור שאהוב מאד על ר' אלימלך בידרמן)
הוא היה הולך לדבר הרבה הלימוד עם הגרממ"ש והגרח"ק. שאלו אותו מי יותר בקי? הוא אמר שהגרח"ק בקי בכל התורה כולה אבל בש"ס בבלי הגרממ"ש יותר בקי.
עם כל הכבוד ויש כבוד בחור קטון מלהעריך גדלות בתורה.

צדיקוש

משתמש ותיק
ניקושלה אמר:

להד"מ, ואפי' משל לא היה.
אני אומר זאת באחריות מלאה.
מה שיתכן והיה המעשה 
דהגרמ"מ הוא תלמידו של החזו"י
וכידוע שהגרמ"מ מסר נפשו עה"ת עם הרבה נסיונות וכו'.
ודי בזה. 

ניקושלה

משתמש ותיק
צדיקוש אמר:
ניקושלה אמר:

להד"מ, ואפי' משל לא היה.
אני אומר זאת באחריות מלאה.
מה שיתכן והיה המעשה 
דהגרמ"מ הוא תלמידו של החזו"י
וכידוע שהגרמ"מ מסר נפשו עה"ת עם הרבה נסיונות וכו'.
ודי בזה. 
שמא תאמר לי את מי אתה מכחיש, אוזני שמעו ולא זר מאברך שנאמן עלי כבי תרי ממש, ששמע זאת כמין ימא לטיגנא מהגרמ"מ אייכנשטיין. ואי גמרא קגמרת לחיי, רק אימא לי מילתא, ואי מסברא הוא, חביבה עלי שמועת האברך הנ"ל מסברא.
איני אומר זאת בציניות, רק שבאמת רצוני לדעת אם יש לך שמועה הפוכה, ושמא אתה מכיר את בעלי המעשה, ואתה אומר זאת מסברא. או שאתה אומר זאת מתוך היכרות עם תרווייהו, ואז הדק"ל, שיאמר כ"א מחשבתו על הנ"ל. ולעיל ציינתי קישור לאשכול בו העניין נדון.

tkhvu

משתמש ותיק
ניקושלה אמר:
וענה לו הגרמ"מ אייכנשטיין שמקובל בעולם שהגרח"ק הינו הבקי הגדול בדור. (לפי החשבון היה זה לפני כ-50 שנה!!).
זאת אומרת שהגרמ"מ אייכנשטיין היה אז בן 63!!!
וזה רק אחת מהקושיות על הסיפור....

ניקושלה

משתמש ותיק
tkhvu אמר:
ניקושלה אמר:
וענה לו הגרמ"מ אייכנשטיין שמקובל בעולם שהגרח"ק הינו הבקי הגדול בדור. (לפי החשבון היה זה לפני כ-50 שנה!!).
זאת אומרת שהגרמ"מ אייכנשטיין היה אז בן 63!!!
וזה רק אחת מהקושיות על הסיפור....

אנא פרט את דבריך (הגרמ"מ הינו היום בן 113?)
כל באי בית ה'מלך ביופיו' יודעים כי הגרמ"מ אייכנשטיין היה מבאי ביתו

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
מבין ענין אמר:
בהמשך למה שכתבתי כאן https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?f=45&t=29583&p=518505&hilit=%D7%94%D7%97%D7%92%D7%91#p518505

ראיתי המשך נוסף לענין, מהרבנית ברזל, שאף אצלם הגיע 'החגב של ר' חיים' כדי לשכנע ספקנים...

https://www.kore.co.il/viewArticle/101524

אצטט את הנוגע לעניין -

..."אז מספרים שקפץ חגב מהחלון של חדר הלימוד של ר' חיים, הוא לא התרגש, ספר הטבע, כבר לא היה נצרך, הרב יודע שהקב"ה איתו, ואם הוא צריך הוא מקבל תמונה של חגב גם בתלת מימד, הרב ראה מה שהוא היה צריך, והחגב עף".

עמדנו מקשיבים. מהנהנים.
בעלי התחיל קצת עם פרצופים סקפטים, הרמת גבות, כאלה שאומרות "נו, סיפור יפה, אבל אני לא מאמין, זה לא נראה לי".
"תעשה כאילו אתה מתרשם", רמזתי לו, "נדון על זה אחר כך. מבטיחה".
עוד אני עושה לו תנועות של נימוס, הוא ממשיך לפקפק, ואומר בקול את האמת שלו, "אני לא מאמין לסיפורים האלה, אני מצטער, זה לא נראה לי, קפץ, חגב, חלון",

עוד אני ממשיכה עם תחנוני לחישה לבעלי, 'לפחות תעשה כאילו' לפחות מול הרב, לפתע קופץ חגב אמיתי, מהחלון של המטבח שלנו, ומתיישב על השולחן מולנו.

עומדים שלושה אנשים, יחסית בסדר במחשבות שלהם, לא מדברים ביניהם.
מסתכלים על החגב. לא מדברים.
"טוב, אני חוזר לבני ברק" אמר הרב וחייך, "תסתדרו עם החגב שלכם",
ומה קרה איתו, ומה אמרה הרבנית כשהיא שמעה על הסיפור הזה, וכמה פעמים שהחגב, עד היום, נוכח בחיינו, על כל אלה בפרקים הבאים. עכ"ל.

הזבוב
אגב, מסופר על הגר"ח שהיה לו בכל צהרים זבוב שהיה מגיע ומעיר אותו בזמן שהיה צריך לקום ממנוחת הצהריים ולחזור ללימודיו. להלן הציטוט מהבן:
הרב אברהם ישעיהו קנייבסקי, בנו של הצדיק רבי חיים קנייבסקי שליט"א, סיפר לציבור מעשה שהיה עם אביו, הממחיש כמה אדם יכול בעזרת תפילה פשוטה וכוונה אמיתית, לעסוק בתורה כפי יכולתו ורצונותיו.
אביו סיפר לו על אברך שהיה ממשיך בלימודו לאחר שנת צהרים בשעה 16:00. אותו אברך לא היה ברשותו שעון מעורר, והוא התפלל לקב"ה שיעיר אותו בזמן ללימודו....ביום הראשון בשעה 15:45 הגיע זבוב, דיגדג אותו במצחו וכך הוא התעורר בזמן ללימודו, ביום השני חוזר חלילה, כך הדבר, סיפר ר' חיים, נמשך עשר שנים!, יום אחד התעורר האברך ב15:45 מהזבוב "שלו", החליט לישון רק "עוד" חמש דקות, אולם מאותו יום לא הגיע אליו הזבוב יותר!. נזכרתי, המשיך הרב אברהם ישעיהו בסיפורו, שיום אחד, לפני שנים רבות, אבי סיפר לנו כילדים כי "היום הזבוב לא הגיע, מפני שרציתי לישון עוד חמש דקות"...! [ואז הבין שמדובר ברב עצמו!] סיפור זה סופר על ידו, בסיום סדר מועד בחיפה, בבית הכנסת "פרי ישראל".
מקור:
http://hadafhayomi.co.il/index.php?l=he&a=homepage/white&archive=1&id=3616&from_chk=1&mti=1648467535

קיבלתי השבת עדכון מחתני ששמע את הרב טיומקין שאמר שמה שהוא סיפר - זה בעצם סיפורה של הרבנית ברזל, ואין כאן סיפור נוסף, אלא שהבין שאינה רוצה לפרסם הסיפור ולכן שינה קצת פרטים, אבל כעת שהיא פרסמה, הוא עדכן.

יעקב יעקובוביץ

משתמש ותיק
היו עוד גאונים בדור..
הגרמ"מ שולזינגר התבטל כתלמיד לפני רבו להגאון המופלא ר' שלמה פישר זצ"ל, ויודעני ששלח אליו בקשה שרוצה להיות תלמידו, (עם כל הקנאות של הגרמ"מ.. וד"ל), ועדיין עומד לנגד עיני שיעוריו של הגר"ש בבית הכנסת שהיה בעבר בכיכר ברטנורא, שהגרמ"מ היה יושב סמוך אליו וכל השיעור היה יושב בהכנעה גדולה, והיה נראה על תנועותיו כשיכור העומד על חבית יין הטוב, שלא טעם מימיו.
והמראה היה לימוד גדול מהו הנהגת תלמיד (לפי דעתו), ומהי אהבת תורה נוראה, שככל שהגרמ"מ התייחד בזה בכל תהלוכותיו, לא היה דומה למראה הנורא הוד באותם שיעורים.
לענין הנדון, ח"ו איני בא לחוות דעה מי יותר ממי, אבל בודאי אפשר להכניס את הגר"ש לאותה רשימה.. (והיו עוד גאונים כעין זה, ולא אלמן ישראל).

נתנאל הלוי

משתמש ותיק
ואם מישהו יכול לומר את הרגשתו/תחושתו/מחשבתו על הסיפור הנ"ל, אשמח.
אינני יודע מה בדיוק אמר הגרי"א זצ"ל [ומילה אחת שבעיני בחור בן 14 לא נראית משמעותית, יכולה לשנות את כל הענין] ואם כן, עד כמה הכיר היטב את הגרח"ק [ואין כאן שום פגיעה בגדלותו העצומה אם אמר משהו דרך שיחה בעלמא לבחור צעיר, שאין בזה שום "הוראה".]

אבל לאחר לימוד בעיון שנים רבות בספריהם של הגאונים הנ"ל. אין לי אפילו ספק קל שבקלים שלהשוות את הבקיאות של הגרח"ק [בכל חלקי התורה שבכתב, ותורה בע"פ ש"ס וחז"ל, רמב"ם ושו"ע] לבקיאות של הגרממ"ש הדבר מביא לידי גיחוך, וברור לי כשמש דאין שום השוואה ודמיון ביניהם. למתעקש אולי תועיל עדות הגרד"ל שליט"א שהכיר היטב היטב את שניהם.

מה שכן, יתכן שבספרי אחרונים מסוימים, הגרממ"ש היה יותר בקי, ואולי לזה כיוון הגרי"א זצ"ל וכמדומני ששמעתי כזו גירסא משמו.

נערך לאחרונה:

לומד מכל אדם

משתמש ותיק
היו עוד גאונים בדור..
(והיו עוד גאונים כעין זה, ולא אלמן ישראל).
בעניין זה, שמעתי מאחד מגדול"י שאמר לו הג"ר מיכל זילבר פחות או יותר בזה"ל: "אני אדם ביקורתי, אבל אני אומר, שאמנם אני יודע את כל התורה ישר, אבל יש שלשה אנשים בדור שיודעים כל התורה ישר והפוך, והם: הגר"א גניחובסקי זצ"ל הגר"ח קניייבסקי זצ"ל, ולהבחל"ח הג"ר דב לנדא שליט"א".
[הוא אמר זאת כשעוד כולם היו בחיים].

אלימיר

משתמש ותיק
שמעתי מאשת חבר אחת, שהייתה מורה בבית הספר, וחיפשה את המקור לסיפור מסויים [כמדומני מעשה העצים והקנה מול הרוח], ולא ידע בעלה את המקור, נזדמן לו לשאול את מרן הגרח"ק זצ"ל וא"ל דאינו מכיר וכדאי לשאול את הגרי"י פישר, כשנזדמן לו לשאלו ענהו הגאון על אתר - המקור הוא מילדותנו כיתה ב'.

תלמיד נאמן

משתמש ותיק
אינני יודע מה בדיוק אמר הגרי"א זצ"ל [ומילה אחת שבעיני בחור בן 14 לא נראית משמעותית, יכולה לשנות את כל הענין] ואם כן, עד כמה הכיר היטב את הגרח"ק [ואין כאן שום פגיעה בגדלותו העצומה אם אמר משהו דרך שיחה בעלמא לבחור צעיר, שאין בזה שום "הוראה".]

אבל לאחר לימוד בעיון שנים רבות בספריהם של הגאונים הנ"ל. אין לי אפילו ספק קל שבקלים שלהשוות את הבקיאות של הגרח"ק [בכל חלקי התורה שבכתב, ותורה בע"פ ש"ס וחז"ל, רמב"ם ושו"ע] לבקיאות של הגרממ"ש הדבר מביא לידי גיחוך, וברור לי כשמש דאין שום השוואה ודמיון ביניהם. למתעקש אולי תועיל עדות הגרד"ל שליט"א שהכיר היטב היטב את שניהם.

מה שכן, יתכן שבספרי אחרונים מסוימים, הגרממ"ש היה יותר בקי, ואולי לזה כיוון הגרי"א זצ"ל וכמדומני ששמעתי כזו גירסא משמו.
יתכן שמרן החזו"י התכוון לכוח ההיזכרות המיידית, אינני יודע בעצמי אבל יתכן שבזה עלה הגרממ"ש על הגרח"ק.

דבש לפי

משתמש ותיק
יתכן שמרן החזו"י התכוון לכוח ההיזכרות המיידית, אינני יודע בעצמי אבל יתכן שבזה עלה הגרממ"ש על הגרח"ק.
קראתי מעשה שמישהו ששאל שאלה את הגרח"ק ולקח לגרח"ק זמן עד שמצא את המקור, ואחר כך שאל את אותה שאלה את הגרממ"ש וענה לו מייד.

מבין ענין

משתמש ותיק
פותח הנושא
קראתי מעשה שמישהו ששאל שאלה את הגרח"ק ולקח לגרח"ק זמן עד שמצא את המקור, ואחר כך שאל את אותה שאלה את הגרממ"ש וענה לו מייד.
אין מזה ראיה,
יתכן שהגרח"ק ראה זאת ממזמן, והגרממ"ש לאחרונה עסק בדין זה.

חלק עליון תַחתִית