רופא חולי עמו ישראל


פותח הנושא
אוריאל
משתמש ותיק
הודעות: 1172
הצטרף: 26 יוני 2017, 22:51
נתן תודה: 568 פעמים
קיבל תודה: 388 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

רופא חולי עמו ישראל

שליחה על ידי אוריאל » 03 מרץ 2019, 23:32

ברכת רפאנו חותמת "ברוך אתה ה' רופא חולי עמו ישראל".
הגאון רבי יעקב פראגר בספר תורת יעקב [חתנו של המהר"ם שיק], כתב לתמוה למה כך מסתיימת הברכה, והלא הקב"ה רופא כל החולים בעולם. וכך אנו מסיימים את ברכת אשר יצר, "רופא כל בשר ומפליא לעשות".
וביאר עפמש"א בגמרא מגילה יז: מפני מה קבעו ברכת רפאנו בשמינית אמר ר"א מתוך שנתנה מילה בשמינית שצריכה רפואה קבועה בשמינית. ולכן מסיימים ברכת רפאנו, שהתייחדה על המילה, דוקא ב"חולי עמו ישראל". והוסיף פרפרת בזה, שסופי תיבות ה' רופא חולי עמו ישראל - אליהו, הוא אליהו מלאך הברית. ע"כ דבריו הנפלאים.

ועוררוני ליישב לפי הפשט, כי ברכת רפאנו היא בכלל שאלת צרכיו של אדם, ובה אנו מבקשים "רפאנו ה' ונרפא" ואנו מבקשים ומפללים על חולי העם, ולא זולתם. ולכן, היות וחתימת הברכה מעין הברכה, גם החתימה היא "רופא חולי עמו ישראל". משא"כ ברכת אשר יצר, שאיננה תפילה, וכולה הודאה ושבח, אנו משבחים בה "רופא כל בשר" כי אמנם רפואת כל בשר בידיו היא.


נדיב לב
משתמש ותיק
הודעות: 1005
הצטרף: 27 אוגוסט 2018, 15:46
נתן תודה: 81 פעמים
קיבל תודה: 188 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: רופא חולי עמו ישראל

שליחה על ידי נדיב לב » 03 מרץ 2019, 23:51

מהרב פינקוס והסטייפלער
אנו מזכירים בכל יום, שני ברכות בענין רפואה האחת מה שמזכירים בחתימת ברכת אשר יצר "רופא כל בשר ומפליא לעשות" ועוד ברכה בתפילת שמו"ע בסיום ברכת רפאנו "רופא חולי עמו ישראל" ומה הענין בברכה זו שמסיימים דוקא חולי עמו ישראל ? אומר הרב פינקוס זצוק"ל אדם שיש לו חולי פעמים שמביאים אותו לרופא, שלא מכיר אותו משום מקום, בודק אותו הרופא עפ"י מצב החולה עכשיו ועד כמה שידו משגת ולפעמים באים לרופא המטפל, לרופא האישי והאדם רגוע יותר משום שזה הרופא שמכיר את כל הלך רוחו ואת כל הדברים שרגיש להם ומה שצריך וכו' הרופא המטפל, הרופא האישי, זהו בחינת "רופא חולי עמו ישראל" שהוא בעצם הרופא היותר אישי לעמ"י אולם רופא כל בשר זהו הרופא של כולם ובכללם הגויים.

ובקריינא דאיגרתא מבאר הסטייפלער עפ"י הגמ' במגילה שמפרשת שברכת רפאנו נתקנה שמינית בגלל שמצות מילה נתנה בשמיני ולכן גם החתימה של הברכה היא "רופא חולי עמו ישראל, כי עיקר הברכה נתקנה משום מצוות מילה שנצטוו רק עמ"י ולכן מוזכרים שם בחתימת הברכה

וכעת לפי מה שהבאת זה חידוש המיוחס לאחד מהאחרונים הגאון רבי יעקב פראגר

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח