רבנים/מרצים תורניים שלוקחים כסף, האם זה נכון מבחינה תורנית?

ידוע שהרבה רבנים כיום לוקחים אלף שקל לשיעור, ואף הרבה יותר, האם זה נכון לעשות כך. מה דעתכם?

• כן, זכותם לדרוש כמה שהם רוצים.

קולות: 55 61.1%
  • כן, אבל לא סכומים כאלה, אלא רק דמי נסיעה ושכר טירחה.

קולות: 25 27.8%
  • לא, חוץ מדמי נסיעה אין לקחת כלום.

קולות: 2 2.2%
  • לא, אין לקחת כלום.

קולות: 2 2.2%
  • אחר, פרט באשכול.

קולות: 6 6.7%

• סה"כ בוחרים
    90

אשדת לעמו

משתמש ותיק
כיום הרבה רבנים/מרצים תורניים,
לוקחים סכומי עתק בשביל שיעור של מקסימום שעה,
שמעתי אפילו על אחד שלוקח ארבע אלף שקל!!!
אשמח לשמוע את דעת חברי הפורום בעניין זה.

גדר

משתמש ותיק
ויותר מזה שמוציאין לעז עליו ואומרים שכל הדרשה שהוא דורש אין כוונתו רק בשביל הנאת עצמו ובאמת לא כן הדבר כי אפילו אם נאמר שאם לא דחקהו הכרח ביתו לא היה נוסע מביתו כדי להוכיח אבל מכל מקום מנין להמלעיג לומר שאין כוונתו רק בשביל עצמו דלמא בשעה שהוא דורש מכוין העקר שהעולם ישמעו דברי מוסר ויראת ה' רק שרצונו גם כן שהעולם יספיקו אותו כמו שמצינו במאמרי חז"ל שמחויבין אנו להחזיק תופשי התורה בכל יכלתינו ובמחשבה כזו הוא נחשב לצדיק גמור כמו שאמרו חז"ל בבבא בתרא דף י' ע"ב האומר סלע זו לצדקה בשביל שיחיה בני הרי זה צדיק גמור וכעין זה בבבא מציעא דף פ"ב ע"א במלוה צריך למשכון מר סבר מצווה קעביד שהלוה ומר סבר שלהנאתו מתכוין ואין כאן מצווה וידוע דהלכה כר' עקיבא מחבירו רק שצריך ליזהר שמאיזה סיבה שיתהוה אחר כך לבנו חס ושלום או בענינינו שלא יספיקו לו אנשי העיר לא יתחרט אחר כך למפרע על המצווה של צדקה או הוכחה שלו ועין בתוספות פסחים דף ח' ע"ב ד"ה שיזכה ועל פי אמת נצטוינו דבר זה בתורה לדונו לכף זכות שזה הוא כוונתו כמה דכתיבויקרא י"ט ט"ו"בצדק תשפוט עמיתך
חפץ חיים הלכות לה"ר כלל ב

אף שאין כל בעיה בכך מבחינת ההלכה או ההנהגה, אני אישית מתקשה לשמוע מוסר מאדם כזה הרודף אחר הממון, כפי שאתקשה לשמוע מוסר ממשגיח בעל־בשר (אינך מסוגל להתגבר על תאות האכילה, ואתה מדבר על מוסר?).

שש אנוכי

משתמש ותיק
הדבר מוצדק לחלוטין.

למה בתחומים אחרים אדם יכול להתפרנס לפי כישוריו ובדברים תורניים לא?
והרי לא מקובל שרב יעבוד במקביל באיזו עבודה.

בציבור הכללי מחיר כזה על הרצאה [1000] לא נחשב יקר במיוחד.

מהפך פשטא

משתמש ותיק
אשדת לעמו אמר:
ידוע לך כמה זמן הוא עבד להכין את ה"שעה"?
להכין הרצאה טובה לוקח שעות רבות של איסוף חומר, סידור ההרצאה, הוספת סיפורים וקטעי הומור במקומות מתאימים, ואימון קולי, ורבלי, ושפת גוף.
בקיצור מדובר בעבודה אין סופית שמתנקזת להרצאה של שעה אחת, וכמובן שהתשלום אמור לכלול את כל העבודה הנ"ל.

ידידיה

משתמש ותיק
למה זה תשאל לשמי אמר:
אף שאין כל בעיה בכך מבחינת ההלכה או ההנהגה, אני אישית מתקשה לשמוע מוסר מאדם כזה הרודף אחר הממון, כפי שאתקשה לשמוע מוסר ממשגיח בעל־בשר (אינך מסוגל להתגבר על תאות האכילה, ואתה מדבר על מוסר?).
המשגיחים שאתה שומע/שמעת אותם לא מקבלים משכורת?

ידידיה אמר:
למה זה תשאל לשמי אמר:
מדובר על שכר מעבר לנדרש לפרנסתם. לא דרשתי מהמשגיחים למות, עכ''פ לא מרעב.

אין חכמה

משתמש ותיק
שש אנוכי אמר:
למה בתחומים אחרים אדם יכול להתפרנס לפי כישוריו ובדברים תורניים לא?
והרי לא מקובל שרב יעבוד במקביל באיזו עבודה.
משום שעל תורה באופן עקרוני אסור לקחת ממון
מה אני בחינם אף אתה בחינם
יש היתרים שונים שכר בטלה וכו' 
אבל ההצמדה לרמת הכישורים מגלה די בבירור שיש כאן נטילת ממון על התורה גופא והגדילו כמה לעשות שטוענים שהשכר בטלה הוא על זה שלא למד עריכת דין או רפואה מה שיכל על פי כישוריו [תי' דחוק ]
[אם כי בהרצאות יש לדון עד כמה הדבר מהווה תורה
וזו סיבה להיתר]

צ''ע

משתמש ותיק
תלוי מה המשיכה לדרשן, אם השפעתו היא ה'דוגמא אישית' וכדו' ולא רק התוכן אזי ברגע שיגלו שיש כאן מניע של כסף יותר מהנורמה - ירד קצת מההשפעה,
אבל אם התועלת היא מהתוכן, כמו שהי' פעם דרשנים שהטיפו גם לגדולי עולם - איני רואה כל בעי' לקחת תעריף יקר, הרי הוא פועל שפעולתו אמת,
אני מכיר דרשן ידוע שחייו האישיים רחוקים מדברי הטפתו אבל אני מאד נהנה לשמוע אותו כי הוא משפיע ומחזק בהגשת דברי חז''ל כדבעי,

הפשוט

משתמש ותיק
חיי עולם אמר:
כָּל דְּבָרַי לֵיתָא אמר:
מורינו הרב שליט''א מביע התנגדות עדינה לעניין.

דברים מהרב שליט''א.mp4

מי המטורף הזה?
אשפוז בכפיה בדחיפות.
אני חסום אפשר לדעת מי זה ומה אומר (קצת מסקרן אחרי כזאת התקפה)

ידידיה

משתמש ותיק
למה זה תשאל לשמי אמר:
ידידיה אמר:
למה זה תשאל לשמי אמר:
מדובר על שכר מעבר לנדרש לפרנסתם. לא דרשתי מהמשגיחים למות, עכ''פ לא מרעב.
אם מדובר על "שכר מעבר לנדרש לפרנסה", וכשהוא לא מקבל את השכר הוא באמת נמנע מריבוי יר"ש, הדבר באמת לא ראוי כ"כ.
אבל כמדומני שבד"כ זה לא כך. לאדם ממוצע, שצריך לפרנס כמה וכמה ילדים, וגם לחתן אותם, גם כמה עשרות אלפי ש"ח בחודש זה לא יותר מכפי הנצרך.

רבינו, @ידידיה קמשתעינא בעיקר על הדוגמה של 4000 ש''ח בתחילת האשכול (כפי שבמשגיח בעל בשר לא מדובר על עודף משקל).
הפשוט אמר:
חיי עולם אמר:
מורינו הרב שליט''א מביע התנגדות לעניין.
אני חסום אפשר לדעת מי זה ומה אומר 

הוא טוען שם שהמרצה בא רק בשביל הכסף, ובחינם או עכ''פ תמורת תשלום מועט לא היה המרצה מגיע כלל.

mmh

משתמש ותיק
מהפך פשטא אמר:
בקיצור מדובר בעבודה אין סופית שמתנקזת להרצאה של שעה אחת, וכמובן שהתשלום אמור לכלול את כל העבודה הנ"ל.
.
.
המרצים המקצועיים (אנשים ברמה של ר"מ נויגרשל) מוסרים את אותה הרצאה עשרות רבות של פעמים,
כך שהעבודה אינה 'אין סופית', וההרצאה אינה רק 'שעה אחת'...

דברים מהרב שליט''א.mp4
(12.92 MiB) הורד 19 פעמים

בקשר לרב המדבר בטירוף, מי זה? מה זה? מה הסגנון הזה?

גדולי הדור - תתעוררו!!! צאו מהחדרים שלכם...
הקדוש ברוך הוא - כפרה עליו...

אני מנחש שהרב הזה לא נולד חרדי,
והוא מסוג המרצים בעלי התשובה שלא עברו דרך ישיבה שבה ראו דוגמא של רבנים נורמלים.

.

חיי עולם

משתמש ותיק
גחלי אש אמר:
חיי עולם אמר:
מי המטורף הזה?
אשפוז בכפיה בדחיפות.
הגיע זמן נעילת האשכול....

התאהבת בתפקיד, אה?
גחלי אש אמר:
מה לאשכול הזה פה????????????
גחלי אש אמר:
חבל ,אני חושש שיימחק בקרוב.
גחלי אש אמר:
לאקטואליה. אם בכלל.
גחלי אש אמר:
אנא לאקטואליה.
גחלי אש אמר:
אקטואליה?
גחלי אש אמר:
לאקטואליה. (בטוח שזה לא זיוף ?)

אשדת לעמו

משתמש ותיק
פותח הנושא

דברים מהרב שליט''א.mp4

חזק ואמץ, אני עדיין מסתפק מה דעתי בעניין, עכ"פ עקב שמיעת קפע וידאו זה, פתחתי את האשכול.

נ.ב. מי זה הרב?

אשדת לעמו אמר:

דברים מהרב שליט''א.mp4

חזק ואמץ, אני עדיין מסתפק מה דעתי בעניין, עכ"פ עקב שמיעת קפע וידאו זה, פתחתי את האשכול.

נ.ב. מי זה הרב?
אתה המעלֶה, הלא כן?

אשדת לעמו

משתמש ותיק
פותח הנושא
מהפך פשטא אמר:
אשדת לעמו אמר:
ידוע לך כמה זמן הוא עבד להכין את ה"שעה"?
להכין הרצאה טובה לוקח שעות רבות של איסוף חומר, סידור ההרצאה, הוספת סיפורים וקטעי הומור במקומות מתאימים, ואימון קולי, ורבלי, ושפת גוף.

השאלה באמת זה כמה לדעתך זה נורמלי לדרוש, הרי אחרי הכול אין זה סתם מקצוע אלא לימוד תורה.

אשדת לעמו

משתמש ותיק
פותח הנושא
טוביה פריד אמר:
מה נ"מ??
נאם אתה מרצה? או מאזין?
בעז"ה אהיה רב, לא מרצה, ואני מבין שאחרי הכול רב צריך להתפרנס ממשהו,
ואני מסתפק באמת כמה זה לגיטימי לקחת.

ישתבח שמו לעד

משתמש ותיק
מעניין שעוד לא מצאנו אשכול האם נכון מבחינה תורנית שזמר חסידי לוקח 80.000 ש"ח להופעה, ושמטפל רגשי לוקח 400 ש"ח ומעלה לטיפול, וכן ע"ז הדרך, וכשמגיעה ההזדמנות לשמוע קצת דברי תורה שיערבו לשומעים, כולם נזכרים לשאול האם זה ראוי והגון!!!

אשדת לעמו אמר:
טוביה פריד אמר:
מה נ"מ??
נאם אתה מרצה? או מאזין?
בעז"ה אהיה רב, לא מרצה, ואני מבין שאחרי הכול רב צריך להתפרנס ממשהו,
ואני מסתפק באמת כמה זה לגיטימי לקחת.

תַּנְיָא: (דברים ל) "לְאַהֲבָה אֶת ה' אֱלֹהֶיךָ, לִשְׁמֹעַ בְּקֹלוֹ וּלְדָבְקָה בוֹ". שֶׁלֹּא יֹאמַר אָדָם: אֶקְרָא, שֶׁיִּקְרְאוּנִי חָכָם, אֶשְׁנֶה, שֶׁיִּקְרְאוּנִי רַבִּי, אֶשְׁנֶה, שֶׁאֶהְיֶה זָקֵן וְאֵשֵׁב בִּישִׁיבָה. אֶלָּא, לְמֹד מֵאַהֲבָה, וְסוֹף הַכָּבוֹד לָבוֹא...

נַ֤עַר ׀ הָיִ֗יתִי גַּם־זָ֫קַ֥נְתִּי וְֽלֹא־רָ֭אִיתִי צַדִּ֣יק נֶעֱזָ֑ב וְ֝זַרְע֗וֹ מְבַקֶּשׁ־לָֽחֶם׃

אין חכמה

משתמש ותיק
ישתבח שמו לעד אמר:
מעניין שעוד לא מצאנו אשכול האם נכון מבחינה תורנית שזמר חסידי לוקח 80.000 ש"ח להופעה, ושמטפל רגשי לוקח 400 ש"ח ומעלה לטיפול, וכן ע"ז הדרך, וכשמגיעה ההזדמנות לשמוע קצת דברי תורה שיערבו לשומעים, כולם נזכרים לשאול האם זה ראוי והגון!!!
משום שזה אסור
התורה אינה קרדום לפרנסה
[יש היתרים, אבל צריך לדעת מתי ובאיזה גבולות]

ישתבח שמו לעד אמר:

אין מהם ציפייה להיות מוסריים. לגבי מטפל זו רשעות כפולה כי מדובר באנשים מסכנים ואומללים שמשלמים, ולא במשה ליאון. מקובל כי הטיפול הרגשי ממוצה בדיוק בזמן שכספו של המטופל אוזל (בלא קשר לרמת הכנסתו) ודוק היטב היטב...

אשדת לעמו

משתמש ותיק
פותח הנושא
למה זה תשאל לשמי אמר:
אשדת לעמו אמר:

דברים מהרב שליט''א.mp4

נ.ב. מי זה הרב?
אתה המעלֶה, הלא כן?

אם התכוונת לשאול אם אני פותח האשכול, כן, אינני מכיר את הרב הזה, פשוט אבי הראה לי את הסירטון, וזה גרם לי לכמה התלבטויות, 
אינני רוצה לחוות דעתי כאן על הרב הזה, אלא לדון על התוכן.

חלק עליון תַחתִית