הרב עזריאל טאובר זצ"ל

אסף

משתמש ותיק
בערב חג הפסח נסתלק לבית עולמו יהודי מרומם ומיוחד, שהקדיש את חייו - את רוב זמנו ואת מיטב כספו - להרבות בכלל ישראל את עבודת ה' מתוך אהבה ושמחה וקשר אמיתי עם בורא עולם.
זכיתי להשתתף בשבת אחת של שלהבת לפני שנים רבות ואינני זוכר את דבריו אבל ההתרשמות מדמותו ומהרוגע והביטחון שהקרין עדיין לא חלפה.
ביטחון ואמונה פשוטה ותמימה, עם שאלות ותשובות ברורות ועם סיפורים אמיתיים וכנים על החיים עם האמונה, שפעו ממנו בלי הפסקה.

שמעתי מהג"ר ישראל קליין שליט"א שערך את ספריו של הרב טאובר זצ"ל שהספר שינה את חייו. (אפשר לשמוע את דבריו בקול הלשון)

כדאי לשמר את דמותו ולקנות את מעלותיו ואמונתו לתוכינו.
אם יש תחת ידי אחד מחברי הפורום מדבריו, יעלה אותם לתועלת כולם,
ויהיה זה גם עילוי נשמתו.

בן של רב

משתמש ותיק
הוא היה ידיד גדול של הרב פינקוס ויחדיו עמלו להחזיר ולהחדיר את אהבת ה' אל החיים של כל אחד מישראל
האהבה הטבעית שבצוק העיתים/המשגיחים/ההורים התרחקה מהלבבות.

יהודי של פעם

משתמש רגיל
ייסד ועמד בראשות ארגון ושננתם
במטרה להעמיד ת"ח בקיאים בש"ס
והרבה חבים לארגון זה את ידיעותיהם במסכתות הש"ס
והכל עשה בצניעות וללא פרסום בעיתונים ומודעות רחוב
ולוואי ילמדו ממנו ארגונים נוספים..

דורדיא

משתמש ותיק
אגב,
הרב בעל מחבר העלון הנפלא אז נדברו
היה מוציא לאור גם עלון שלהבת מתורתו של הרב טאובר זצ"ל.

אבידה גדולה.

יהושע

משתמש ותיק
גם יסד והחזיק את כולל מכון להוראה שיצא ממנו גאוני הדור.
דבריו ששמעתי ממנו בסמינר עדיין משאירים רושם אצלי עד היום.

יהודי

משתמש ותיק
אני מתרגש כל פעם מחדש מדמותו שמצד אחד השפיעה כ"כ הרבה ומאידך היתה מוצנעת ובקושי מוכרת.

מכל מלמדי השכלתי

משתמש ותיק
בן של רב אמר:
הוא היה ידיד גדול של הרב פינקוס ויחדיו עמלו להחזיר ולהחדיר את אהבת ה' אל החיים של כל אחד מישראל
אכן.
ומעניין לציין ששניהם נפטרו בערב פסח. והנאהבים והנעימים וכו'

A

Anonymous

Guest
מזליה חזי, הגליון האחרון של שלהבת בערב פסח.
image.png

בן של רב

משתמש ותיק
מכל מלמדי השכלתי אמר:
בן של רב אמר:
אכן.
ומעניין לציין ששניהם נפטרו בערב פסח. והנאהבים והנעימים וכו'
הסיפור הכי חזק שאני זוכר ממנו למרות שעברו שנים רבות מאז
- הוא קשור מאוד לפסח.
דהנה ידוע מה שהוכיחו והאריכו שקרבן פסח הוא קרבן גרות ואכמ"ל.

והוא היה מספר ששאל אותו פעם הרב פינקוס איך היה מגיב אם היה מגלה שהוא גוי.
והוא ענה שמיד היה רץ להתגייר.
והרב פינקוס אמר אני הייתי עושה משהו לפני כן - מקריב קרבן!
כי לגוי מותר בזה"ז בבמת יחיד.

מכל מלמדי השכלתי

משתמש ותיק
בדרך אגב.
אודות פטירת הרב פינקוס בערב פסח יש לי מעשה מבהיל.

הרב פינקוס היה נוהג לומר תמיד שמסירות נפש למצווה פותחת את כל השערים. וסיפר על עצמו שכשהיה בחור בישיבה התנסה בניסיון קשה מאוד. שכל הבחורים חזרו לפסח הביתה ולא ניקו את החמץ מהחדרים. והיה עליו לנקות הכל ולבדוק לאור הנר. וכו' וכו'. וממש מסר נפשו על המצווה. ואמר שהרגיש שמאז נפתחו לו שערי חכמת התורה וראה סיעתא דשמיא בכל מעשי ידיו. (אני מקצר כי הסיפור מפורסם כבר. והרוצה יחפש בספרים באריכות).

מה שהתחדש לי זה דבר נורא שראיתי בעלון של מאורות הדף היומי שהביאו את הגמרא שהקב"ה ממלא שנותיהם של צדיקים מיום אל יום. ולכן האבות ומשה רבינו וכל השבטים נולדו ונפטרו באותו יום.

ושאלו שם. שהרי אנו רואים בעינינו שכיום אין המצב כן שהרי צדיקים לא נפטרים ביום לידתם.

ותירצו (בשם אחד הגדולים. אינני זוכר כעת את שמו) שאצל האבות ומרע"ה והשבטים שהם היו נשמות גבוהות כבר מלידתם והיו כבר בלידתם בגדר "צדיק" מונים את ה"מיום ליום" מעת הלידה. משאי"כ בדורותינו אנו שהנשמות לא כ"כ גבוהות שאז מונים מזמן שנעשה בגדר "צדיק".

וכשקראתי את זה נזכרתי ברב פינקוס שהעיד על עצמו שמאותו יום ראה הצלחה בלימודו וכו' כנ"ל. ומסתמא מאז נעשה לצדיק. והוא אכן נפטר ביום ערב פסח שבו נתעלה כאמור.

ת.נ.צ.ב.ה.

דורדיא

משתמש ותיק
מכל מלמדי השכלתי אמר:
בדרך אגב.

הרב פינקוס היה נוהג לומר תמיד שמסירות נפש למצווה פותחת את כל השערים. וסיפר על עצמו שכשהיה בחור בישיבה התנסה בניסיון קשה מאוד. שכל הבחורים חזרו לפסח הביתה ולא ניקו את החמץ מהחדרים. והיה עליו לנקות הכל ולבדוק לאור הנר. וכו' וכו'. וממש מסר נפשו על המצווה. ואמר שהרגיש שמאז נפתחו לו שערי חכמת התורה וראה סיעתא דשמיא בכל מעשי ידיו. (אני מקצר כי הסיפור מפורסם כבר. והרוצה יחפש בספרים באריכות).

מה שהתחדש לי זה דבר נורא שראיתי בעלון של מאורות הדף היומי שהביאו את הגמרא שהקב"ה ממלא שנותיהם של צדיקים מיום אל יום. ולכן האבות ומשה רבינו וכל השבטים נולדו ונפטרו באותו יום.

ושאלו שם. שהרי אנו רואים בעינינו שכיום אין המצב כן שהרי צדיקים לא נפטרים ביום לידתם.

ותירצו (בשם אחד הגדולים. אינני זוכר כעת את שמו) שאצל האבות ומרע"ה והשבטים שהם היו נשמות גבוהות כבר מלידתם והיו כבר בלידתם בגדר "צדיק" מונים את ה"מיום ליום" מעת הלידה. משאי"כ בדורותינו אנו שהנשמות לא כ"כ גבוהות שאז מונים מזמן שנעשה בגדר "צדיק".

וכשקראתי את זה נזכרתי ברב פינקוס שהעיד על עצמו שמאותו יום ראה הצלחה בלימודו וכו' כנ"ל. ומסתמא מאז נעשה לצדיק. והוא אכן נפטר ביום ערב פסח שבו נתעלה כאמור.

ת.נ.צ.ב.ה.

רעיון מאד יפה, אבל הרב פינקוס נפטר ביב בניסן.
והמעשה עם הבדיקת חמץ היה באור ליד. (שכמדומני זהו זמן בדיקת חמץ)

הסיפור בשלימותו שהוא סיפור מרומם ומקורי (במובן הטוב) מובא בתחילת הגדת תפארת שמשון

הנופל

משתמש ותיק
בן של רב אמר:
והוא היה מספר ששאל אותו פעם הרב פינקוס איך היה מגיב אם היה מגלה שהוא גוי.
והוא ענה שמיד היה רץ להתגייר.
והרב פינקוס אמר אני הייתי עושה משהו לפני כן - מקריב קרבן!
כי לגוי מותר בזה"ז בבמת יחיד.
הרב טאובר אמר על זה שר' שמשון ראה את הגוים של אמריקה
אבל הוא ראה את של אירופה ולא מסכים להישאר רגע אחד גוי אפי' בשביל קרבן

עתניאל בן קנז

משתמש רגיל
אני שמעתי (לא יודע אם זה הרב טאובר או גדול אחר שהגיב על דברי הרב פינקוס), שאין ערך לנשמת ישראל - אפילו יותר מכל קרבן שגוי יכול להקריב.

אמלתרא

משתמש רגיל
יהושע אמר:
כמדומני שהחלפת עם אחיו הג"ר יחיאל, שנפטר מלפני שנה וחצי

יהושע

משתמש ותיק
אמלתרא אמר:
יהושע אמר:
כמדומני שהחלפת עם אחיו הג"ר יחיאל, שנפטר מלפני שנה וחצי

לא ידעתי שאחיו נפטר, אחיו רבי יחיאל למד בכולל שרבי עזריאל יסד ותמך, והוא היה הראש בי״ד אחרי שהם יסדו את הבי״ד.

אמלתרא

משתמש רגיל
דורדיא אמר:
מכל מלמדי השכלתי אמר:
בדרך אגב.

ת.נ.צ.ב.ה.

רעיון מאד יפה, אבל הרב פינקוס נפטר ביב בניסן.
והמעשה עם הבדיקת חמץ היה באור ליד. (שכמדומני זהו זמן בדיקת חמץ)

הסיפור בשלימותו שהוא סיפור מרומם ומקורי (במובן הטוב) מובא בתחילת הגדת תפארת שמשון

הרב פינקוס אכן נפטר בי"ב ניסן, אבל באותו שנה חל ערב פסח בשבת ובדקו את החמץ בליל י"ב [אור לי"ג], הרי שהלויתו התקיימה בליל שבדקו את החמץ, וכן הלוית שותפו הר"ר עזריאל, והיא פלא!

טעם ודעת

משתמש ותיק
הוא גם היה הראשון שהכניס את המושג של "כוללי חושן משפט". יהא זכרו ברוך

מבקש אמונה

משתמש רגיל
דורדיא אמר:
הוא עדיין ממשיך וימשיך בכך בע"ה. הרב ז"ל השאיר קרן מיוחד וציווה להמשיך פעילויות ארגון שלהבת...

אמלתרא אמר:
הרב טאובר הוא זה שייסד את הכולל 'מכון להוראה' בעצת אחיו הגאון [שהיה קטן ממנו בשנים. הרב ז"ל העריץ וכיבד אותו בצורה מופתית עם כבוד ומורא התורה ולומדיה, באמת לאמיתו כידוע לבני המשפחה, למרות היותו גדול ממנו, מפורסם, ופטרונו לאורך כל השנים].
סדר הדברים כך היה: הוא הבין שהנושא של לימוד חשון משפט הוא בבחינת "מת מצווה", ולכן הוא החליט לקחת את זה עליו. הוא התחיל את זה עוד לפני שהיה לו כסף בכלל. הרבה גדולי הדור אמרו לו שהוא סתם מדומיין, כי אף פעם לא יקרה בדורנו שאברך יגדל להיות דיין בחו"מ כראוי וכיאות. בכל זאת הוא קפץ למים ופתח גם בארץ ישראל את רשת הכוללים "אהבת שלום" [יחד עם יבלח"ט הגאון רבי יעקב הילל (שהיה מאוד מקושר עם הרב ז"ל) ללימודי חו"מ, ועוד כוללים.
אחרי זה הוא ראה שמאוד קשה לאברכים להתחיל ללמוד חו"מ בעיון בלי יסוד של ידיעה עמוקה ובהירה בש"ס נשים נזיקין. אז הוא פתח כוללים ללימוד נשים נזיקין, בכוונתה תחילה שאלו יוכשרו להיכנס לכוללי חו"מ, שהיו אז ברמה גבוהה במיוחד.
לאחר זמן עלה לו רעיון שבמקום לבזבז זממן יקר משנות העמידה ללימוד גמ', כדאי להשקיע בזה כבר בשנות הבחרות, לעודד בחורים שיהיה להם קנין חזק וידה מקיף בש"ס גפ"ת, בכדי שיוכל ללהתחיל ללמוד חו"מ ואה"ע מהר יותר. מכאן צמח ארגון ושננתם.
טעם ודעת אמר:
הוא גם היה הראשון שהכניס את המושג של "כוללי חושן משפט". יהא זכרו ברוך
ה"פני מנחם" מגור פנה פעם אל בנו של הרב ז"ל ואמר לו: "אלמלא אביך, נשתכחה תורת חושן משפט מישראל".
אגב - הגאון רבי נפתלי נוסבוים שליט"א הוא אחד מפרי תוצרת ממפעלי הרב טאובר....

אמלתרא

משתמש רגיל
חשבתי רעיון:
הרב טאובר יסד ארגון 'שלהבת' להפיץ אור שלהבת האמונה בעולם...
ש'ברנא ל'יה ב'שביין ת'קוף ה'ימנותא (אקדמות לשבועות), ר"ת שלהב"ת....

מבקש אמונה

משתמש רגיל
פורסם ביתד יום שלישי:

לאחר פטירת אבינו הגה"ח רבי עזריאל טאובר זללה"ה בערב פסח השתא,
אשר כידוע פעל רבות כל חייו להרבות כבוד שמים ולהקמת מוסדות תורה,
רבים השיב מעוון וסייע לכל בגשמיות ורוחניות–עלה בדעתנו דבר טוב,
ללקט עובדות וסיפורים מחייו וממעשיו הטובים, ולקבצם לפונדק אחד.
ע"כ נבקש מכל מי שבאמתחתו עובדה או כל זיכרון טוב מאבינו הכ"מ,
שיואיל בטובו להמציאם אלינו, או שישאיר את פרטיו ואנו ניצור
עמו קשר, כדי שנוכל לזכות בעז"ה את הרבים, ויעמדו הדברים לדורות.

כמו"כ נציין בזאת שהדברים יפורסמו בעתיד, ע"פ דעת השולחים.

את הסיפורים יש לשלוח לדוא"ל: T2626601@gmail.com
או טלפונית, במס' 02-5021237

נ.ב. כמו"כ, אם נותרו ענייני ממון שלא הוסדרו, יש ליצור קשר בדרכים הנ"ל.
בתודה מראש, המשפחה.

חלק עליון תַחתִית