הרמב"ם ורבינו חיים הלוי - האם דרכיהם משתלבות

נושאים שונים

ים סוף
משתמש ותיק
נתן תודה: 73 פעמים
קיבל תודה: 142 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: הרמב"ם ורבינו חיים הלוי - האם דרכיהם משתלבות

שליחה על ידי ים סוף » 25 ינואר 2019, 15:11

אחד התלמידים כתב: משום מה כבודו מעריך מאד את דרך לימודו של חוקרים, וחושב שהם צודקים בהבנת דרכו של הרמב"ם יותר מהגר"ח, ולכן משכנע את עצמו שזו היא כוונת דברי הרמב"ם עצמו.
א.לא עלי אתה מלין כי אם על ה'שרידי אש'.
ב. לפי"ד הזלזול הוא בגר"ח ולא ברמב"ם, מה שלא הפריע משום מה ל @יהודי. ובזה אני בהחלט מסוגל להסכים עם הביקורת. ולכן ניסיתי לסנגר שאף הוא לא התכוון לבאר כוונת הרמב"ם עצמו. אלא ראה בו דבר שהוא עצמו תורה וכדברי התומים הנ"ל.
אך לומר שהיה כאן זלזול ברמב"ם הוא טעות הנובעת מהגישה הישיבתית הרואה את כל הראשונים ככפופים לדרך הלימוד בה הם לומדים, ומי שיעיז לומר שהיה אי מי שלמד אחרת הרי שביזו את אותו לומד.

ערכים:

יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 385 פעמים
קיבל תודה: 492 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 25 ינואר 2019, 15:19

אני פורש מדיון זה, כנראה שחונכתי במוסדות שונים (דווקא בישיבה בה למדתי היו קרוב לאלף בחורים) מהיכן שחונכו רוב הגולשים כאן, וחבל להתווכח על דברים יסודיים כעין אלו.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 94 פעמים
קיבל תודה: 350 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 25 ינואר 2019, 15:27

ים סוף כתב:
אחד התלמידים כתב: משום מה כבודו מעריך מאד את דרך לימודו של חוקרים, וחושב שהם צודקים בהבנת דרכו של הרמב"ם יותר מהגר"ח, ולכן משכנע את עצמו שזו היא כוונת דברי הרמב"ם עצמו.
א.לא עלי אתה מלין כי אם על ה'שרידי אש'.
ב. לפי"ד הזלזול הוא בגר"ח ולא ברמב"ם, מה שלא הפריע משום מה ל @יהודי. ובזה אני בהחלט מסוגל להסכים עם הביקורת. ולכן ניסיתי לסנגר שאף הוא לא התכוון לבאר כוונת הרמב"ם עצמו. אלא ראה בו דבר שהוא עצמו תורה וכדברי התומים הנ"ל.
אך לומר שהיה כאן זלזול ברמב"ם הוא טעות הנובעת מהגישה הישיבתית הרואה את כל הראשונים ככפופים לדרך הלימוד בה הם לומדים, ומי שיעיז לומר שהיה אי מי שלמד אחרת הרי שביזו את אותו לומד.
איני נכנס לדיון על השרדי אש, מחמת הערכתי אליו כת"ח עצום ובעל מעלות, למרות שהוא היה אדם מורכב ולא פשוט, כידוע.
נניח שזכותו של השרידי אש להבין דרכו של הרמב"ם באופן אחר של הגר"ח. אבל מי שמך לשופט להכריע כדבריו נגד הגר"ח? אילו היית כותב שיש ב' דרכים להבין הרמב"ם הייתי שותק. אבל אתה כ"כ משוכנע עד שלימוד הזכות היחידי שיש לך להגר"ח הוא שלא התכוון לבאר כוונת הרמב"ם עצמו.

ים סוף
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ים סוף » 26 ינואר 2019, 23:22

אחד התלמידים כתב:מי שמך לשופט להכריע כדבריו נגד הגר"ח? אילו היית כותב שיש ב' דרכים להבין הרמב"ם הייתי שותק. אבל אתה כ"כ משוכנע עד שלימוד הזכות היחידי שיש לך להגר"ח הוא שלא התכוון לבאר כוונת הרמב"ם עצמו.
לא שפטתי ואיני משוכנע כלל שהוא צודק. אני חוזר ואומר: רק ניסיתי לסנגר על דבריו שאם אכן צדק בטענתו שהרמב"ם לא התכוון למה שפירש הגר"ח בדבריו. אין בכך ביזוי כבודו של הגר"ח שאולי הגר"ח עצמו התייחס אל הרמב"ם כפי העולה מדברי ה'תומים' הנ"ל. ולא ניסה בכלל לכוון לכוונתו.

ולכן איני מצליח להבין על מה יצא הקצף, ומדוע גררו אותי ואת החושבים כמוני אל עמוד הקלון בשם רוב משתתפי הפורום וכל אותם קרוב לאלף בחורים שלמדו בישיבתו של היהודי (שכמו שכבר ציינתי ייתכן מאד שאני אחד מהם, ולא, לא למדתי בחברון) בלי לשאול אותם האם הם מסכימים לדעתו שהמכתב המדובר הוא כפירה בעיקר.

ים סוף
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ים סוף » 27 ינואר 2019, 19:07

שוב ראיתי שהדברים שהבאתי בשם התומים מיוחסים כבר להגר"ח עצמו בשי' הרמב"ם:
אור ישראל.png
מגד גבעות עולם.png
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

אלימלך
משתמש ותיק
נתן תודה: 110 פעמים
קיבל תודה: 358 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אלימלך » 27 ינואר 2019, 22:27

משמר הלוי.PDF

ים סוף
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ים סוף » 30 ינואר 2019, 20:06

הרב @אחד התלמידים
הודעתך נמחקה מחמת השיבושים הטכניים אודה לך מאד אם תועיל להעלותה בשנית משום שלא הצלחתי להבינה בצורה בה היא מוצגת באשכול לשמירת הודעות.
רק את זה גזרתי משם:
"מובא בשם הגר"א שהוא פסק כהרמב"ם למעשה גם כשחזר בו. טעמו משום שהיה לו להרמב"ם סייעתא דשמיא מיוחדת כשכתב יד החזקה, ואין הכרח שתמיד היה לו את זה. כמובן א"א לפסוק כרמב"ם מופרך שגם הוא בעצמו חזר בו, אבל הגר"א יישב הקושיא שמחמתו חזרבו הרמב"ם, ונקט שזה היה דעתו בתחילה, ורק שנעלם ממנו אח"כ .
דוגמא לזה מצאתי במבחר כתבים להג"ר מתתיהו שטראשון."

אחד התלמידים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 30 ינואר 2019, 21:21

מובא בשם הגר"א שהוא פסק כהרמב"ם למעשה גם כשחזר בו. טעמו משום שהיה לו להרמב"ם סייעתא דשמיא מיוחדת כשכתב יד החזקה, ואין הכרח שתמיד היה לו את זה. כמובן א"א לפסוק כרמב"ם מופרך שגם הוא בעצמו חזר בו, אבל הגר"א יישב הקושיא שמחמתו חזר בו הרמב"ם, ונקט שזה היה דעתו בתחילה, ורק שנעלם ממנו אח"כ.
דוגמא לזה מצאתי במבחר כתבים להג"ר מתתיהו שטראשון.
מקור הרמב''ם.PNG
אבל מה שמובא למעלה בשם הגר"ח מספר גבעות עולם, שאפשר לפסוק כרמב"ם שלא היה קיים מעולם והיה רק טעות סופר, אינו מובן כלל.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 02 פברואר 2019, 22:46

אחד התלמידים כתב:מובא בשם הגר"א שהוא פסק כהרמב"ם למעשה גם כשחזר בו. טעמו משום שהיה לו להרמב"ם סייעתא דשמיא מיוחדת כשכתב יד החזקה, ואין הכרח שתמיד היה לו את זה. כמובן א"א לפסוק כרמב"ם מופרך שגם הוא בעצמו חזר בו, אבל הגר"א יישב הקושיא שמחמתו חזר בו הרמב"ם, ונקט שזה היה דעתו בתחילה, ורק שנעלם ממנו אח"כ.
אין זה דוגמא ממש, שהרי גם בלי הרמב"ם לפני חזרתו היה זה גם דעת הרי"ף והרא"ש, אבל מצאתי בביאור הגר"א (או"ח סי' ש"א סע' מ"ב) שכתב: "ואבאר שיטת הרי"ף והרא"ש ויתורץ הרמב"ם בפ"ב מה' ציצית הלכה ז' דפסק ... והשיג עליו הראב"ד ... ושאלו חכמי לוניל להרמב"ם קושיא זו והשיב להם וז"ל בתשובתו ודאי אמת כדבריכם וטעיתי כו' ותקנו הנוסחא ע"ש. אבל האמת יורה דרכו שדבריו הראשונים ברורים וקיימים ולא טעה כלל ואשתמיטתיה להרמב"ם בתשובתו שיטת הרי"ף ... ולפ"ז דברי הרי"ף והרא"ש ברורים ... וגם שיטת הרמב"ם ממש כשיטת הרי"ף כדרכו, וכן הרא"ש ס"ל כשיטתייהו כנ"ל. ונמצא דלשיטת הרי"ף והרא"ש והרמב"ם ...".

ים סוף
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ים סוף » 02 פברואר 2019, 23:15

הצעתי את הדברים לפני ת"ח אחד וכ' לי ז"ל:
"שמעתי פעם הסבר לזה, שאף אם מגלים היום כת"י שחזרו בהם, אין הדין משתנה, כי דין זה כמות שהיה כתוב, עבר את שבט ביקורתם של כל גדולי הדורות, ואם כן, אף אם אין זו דעת אותו ראשון, הרי זו עכ"פ דעתם."
עכ"ל

גבריאל פולארד
משתמש ותיק
נתן תודה: 635 פעמים
קיבל תודה: 204 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי גבריאל פולארד » 02 פברואר 2019, 23:29

כעין דברי התומים הנ"ל דיש לבאר ביאורים בדברי רבותינו גם אם אין ברור שהתכוונו לכך מבואר גם בסד"ט סי' קפז סק"ט על דברי הב"י, וכעי"ז בהגהות חת"ס יו"ד סי' קפו ס"ב בנוגע לדברי הרמ"א, ובפנ"י מכות ה. כתב כן על רש"י.

אבל צריך לזכור דבר מעניין, שבקונטרס הספיקות כתב על דברי התומים הנ"ל (על תירוצו בקושיא על קים לי) שהוא תירוץ זר (משהו כזה, לא זוכר את הלשון במדויק).

בן של רב
משתמש ותיק
נתן תודה: 673 פעמים
קיבל תודה: 321 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 03 פברואר 2019, 00:23

כבר כתבו פעם להוכיח ששיטת רבי חיים להתעלם מדעתו של הר''מ ולהתייחס רק לספר כגילוי עליון
וראיתי שבחזו''א יו''ד קנ מוכח שחולק על זה
כצפוי.

בן של רב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 03 פברואר 2019, 00:24

א. שמעתי מהגרמ''מ קארפ( מח''ס הלכות חג בחג) שהאור הגדול של הרמב''ם בספר היד החזקה הוא לאין ערוך משאר חיבוריו
והסביר שרק בספר זה יש מהלך להבין (מבט בריסקאי) שהיתה השגחה מיוחדת של מעין מתן תורה והוא כשליח וממילא לא למדו שם את דעתו של רבי משה בן מימון אלא של משה רבינו
ב. עצם הרעיון בכללות כבר נדפס עם הוכחות ואכמ''ל
ג. כעי''ז כתב התומים על השו''ע.

הסיפריה התורנית
קיבל תודה: 1 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הסיפריה התורנית » 07 פברואר 2019, 00:45

חכם באשי כתב:
זקן ויושב בישיבה כתב:יש להוסיף את דברי תלמידו הגראי"ל זצ"ל שאמר: הרמב"ם היה סיני ולא עוקר הרים, ורק במורה נבוכים הוא עוקר הרים מפני שהוא השקיע בעניני אמונה.
הגראי"ל לא היה תלמיד השרידי אש. הוא יצא משוויף עוד לפני כן ואכמ"ל. [וזה "הוצאת לעז" שניסו אי מי לפרסם על הגראי"ל שכביכול תלמיד הוא בדעה לשרידי אש, אבל זה אינו כנ"ל].

בראיון שערכו עם הרב אברהם אבא וינגרוט (אני מקווה שזה השם המדוייק) תלמידו ומי שעוסק בהוצאת כתביו הוא אמר שהגראי"ל לא הכיר את הרב וינברג (כלל?!).

הסיפריה התורנית
קיבל תודה: 1 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הסיפריה התורנית » 07 פברואר 2019, 00:51

באמונתו יחיה כתב:אינני זוכר מקור ואשמח אם מישהו ימציא לנו אותו, אך מקובל בשם אחד הגדולים דכל ספרי רבותינו עד תקופה מסוימת ברוח הקודש נאמרו ויש בהם משמעויות נוספות חוץ מכוונת הכותב עצמו.
זה דברי האדמו"ר הזקן בעל התניא על הפוסקים עד הש"ך וט"ז שכתבו דבריהם ברה"ק ועד בכלל.

זקן ויושב בישיבה

שליחה על ידי זקן ויושב בישיבה » 07 פברואר 2019, 13:16

בנוגע לדברים שהבאתי למעלה בשם הגראי"ל וכמה פקפקו בזה
מצורף המקור ועוד כמה דברים בנוגע לחיבור היד החזקה.

זקן ויושב בישיבה

שליחה על ידי זקן ויושב בישיבה » 08 פברואר 2019, 04:38

יצחק כתב:
זקן ויושב בישיבה כתב:יש להוסיף את דברי תלמידו הגראי"ל זצ"ל שאמר: הרמב"ם היה סיני ולא עוקר הרים, ורק במורה נבוכים הוא עוקר הרים מפני שהוא השקיע בעניני אמונה.
ציטוט מוזר אני לא מאמין שכך הוא אמר
כל העולם יודע שהרמב"ם הוא סמל ודוגמא לעמקנות התשב"ץ כבר כתב עליו שהוא ראש וראשון לחיבורים שנכתבו בעמקנות ושום דבר לא נמצא אצלו סתם כך, כל אחד שקורא רמב"ם מרגיש מיד איך כל מילה מדויקת, דייקנות כזו לא יכולה לצאת מתח"י של "סיני", אין טעם להאריך בסתירת דבר זה
עיין הודעה קודמת, שם העליתי את המקור.

יצחק
משתמש ותיק
נתן תודה: 308 פעמים
קיבל תודה: 309 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יצחק » 08 פברואר 2019, 12:45

זקן ויושב בישיבה כתב:
יצחק כתב:
ציטוט מוזר אני לא מאמין שכך הוא אמר
כל העולם יודע שהרמב"ם הוא סמל ודוגמא לעמקנות התשב"ץ כבר כתב עליו שהוא ראש וראשון לחיבורים שנכתבו בעמקנות ושום דבר לא נמצא אצלו סתם כך, כל אחד שקורא רמב"ם מרגיש מיד איך כל מילה מדויקת, דייקנות כזו לא יכולה לצאת מתח"י של "סיני", אין טעם להאריך בסתירת דבר זה
עיין הודעה קודמת, שם העליתי את המקור.
סתמת לי את הפה, מה אני יכול נגד הציטוט המפורש של הרב שטיינמן
אבל מה לעשות וכבר כאלף שנה הרמב"ם הוא סמל להעמקה ולחכמה בעולם ההלכתי (ולא רק בעולם המחשבה, הפרסום של חכמת ועמקות הר"מ בהלכה הוא יותר מאשר באגדה) ומי שלא יודע את זה אז לא זו בלבד שהוא מוכיח שהוא לא מבין בלימוד ולא מבין רמב"ם אלא גם חסר ידע בסיסי בהסטוריה יהודית
אולי אפשר לתלות את הציטוט המוזר הזה בטעות של הכותב או משהו כזה.

זקן ויושב בישיבה

שליחה על ידי זקן ויושב בישיבה » 08 פברואר 2019, 14:41

יצחק כתב:
זקן ויושב בישיבה כתב: סתמת לי את הפה, מה אני יכול נגד הציטוט המפורש של הרב שטיינמן
אבל מה לעשות וכבר כאלף שנה הרמב"ם הוא סמל להעמקה ולחכמה בעולם ההלכתי (ולא רק בעולם המחשבה, הפרסום של חכמת ועמקות הר"מ בהלכה הוא יותר מאשר באגדה) ומי שלא יודע את זה אז לא זו בלבד שהוא מוכיח שהוא לא מבין בלימוד ולא מבין רמב"ם אלא גם חסר ידע בסיסי בהסטוריה יהודית
אולי אפשר לתלות את הציטוט המוזר הזה בטעות של הכותב או משהו כזה.
לא חושב שאפשר לטעות בכזה דבר.

סמל אישי של משתמש

בן אהרון
נתן תודה: 63 פעמים
קיבל תודה: 20 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן אהרון » 31 מאי 2019, 13:54

אוריאל כתב:
23 ינואר 2019, 20:07

לכשתמצי לומר, זכורני פעם שראיתי בשו"ת בנין שלמה שהביא עדות עד לרבי חיים מוולוז'ין זצ"ל, שכשאנו באים להקשות או ליישב את הרמב"ם איננו מתחשבים אם הוא היה מקשה כך או מתרץ. אלא אנו רואים את ספרו הכביר כסוג של "משנה תורה", היינו שהקב"ה הסכים על ידו [השווה עם ל' החזו"א שהרמב"ם נחשב אצלנו ממוסרי התורה], ועל כן אנו יכולים להקשות וליישב כדעתנו.

לא ייפלא לומר, שהגר"ח מבריסק שבא גם הוא מבית המדרש הזה, אחז בדעה הזו.
תוכל בבקשה למצוא לי את המקור לזה.

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 138 פעמים
קיבל תודה: 158 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 31 מאי 2019, 15:47

נשמת חיים סימן ס"ז

אוריאל
משתמש ותיק
נתן תודה: 639 פעמים
קיבל תודה: 439 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אוריאל » 01 יוני 2019, 21:31

בן אהרון כתב:
31 מאי 2019, 13:54
אוריאל כתב:
23 ינואר 2019, 20:07

לכשתמצי לומר, זכורני פעם שראיתי בשו"ת בנין שלמה שהביא עדות עד לרבי חיים מוולוז'ין זצ"ל, שכשאנו באים להקשות או ליישב את הרמב"ם איננו מתחשבים אם הוא היה מקשה כך או מתרץ. אלא אנו רואים את ספרו הכביר כסוג של "משנה תורה", היינו שהקב"ה הסכים על ידו [השווה עם ל' החזו"א שהרמב"ם נחשב אצלנו ממוסרי התורה], ועל כן אנו יכולים להקשות וליישב כדעתנו.

לא ייפלא לומר, שהגר"ח מבריסק שבא גם הוא מבית המדרש הזה, אחז בדעה הזו.
תוכל בבקשה למצוא לי את המקור לזה.

שו"ת בנין שלמה ח"ב או"ח סי' נ"ב
image.png

סמל אישי של משתמש

בן אהרון
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן אהרון » 01 יוני 2019, 22:34

בן של רב כתב:
03 פברואר 2019, 00:23
כבר כתבו פעם להוכיח ששיטת רבי חיים להתעלם מדעתו של הר''מ ולהתייחס רק לספר כגילוי עליון
כצפוי.
עיינתי שם ולא מצאתי תוכל בבקשה לציין את האות 

סמל אישי של משתמש

בן אהרון
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן אהרון » 01 יוני 2019, 22:40

מה שק''ק לי בעניין הוא שהטיעון של רה''ק חוזר על עצמו (תומים, ר' חיים מוולזין, גר''ח). ולא הבנתי מדוע הוזקקו לבסס את החידוש על זה. הרי כדי להעניק לדבר שיצא מפי רבותינו את המימד האינסופי של התורה ולדרשו בע' פנים סגי בזה לדעת שיצא מפי קדוש עליון אחר הרבה עמל. ואם כוונתם שברה''ק נפסקו להלכה וע''כ מצווה ליישבם כי יצאו מאת ה' זהו ק' בכפליים כי הרי לא בשמים היא.

פרלמן משה
משתמש ותיק
נתן תודה: 194 פעמים
קיבל תודה: 111 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פרלמן משה » 01 יוני 2019, 23:12

מה שמביא מאילת השחר בודאי שקר וכזב וחלילה לומר כן על רבנו הרמב"ם ממשה ועד משה לא קם כמשה, וגם בהמשך סותר עצמו שכותב כי במו"נ יש עמקות.
יש להניח שהוא חוסר הבנת הכותב, דבריו נסובו על ספר הרמב"ם כי מי שיודע את חיבור הרמב"ם נקרא סיני, שספר הי"ד אינו אלא הלכות פסוקות,
אבל לא דיבר על הרמב"ם עצמו ח"ו.

בן של רב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 01 יוני 2019, 23:16

בן אהרון כתב:
01 יוני 2019, 22:34
בן של רב כתב:
03 פברואר 2019, 00:23
כצפוי.
עיינתי שם ולא מצאתי תוכל בבקשה לציין את האות 

רמוז קצת באות יד. שהוא ראה את הרמב"ם כאיש שכותב ולא כספר שנכתב מאליו... 
ובכלל בכל הסימן הוא מאריך לפי העקרון שהזכיר במכתב שמובא שם - שהעיקר זה ההיקש השכלי שהוא המלאך המחבר בין היוצר ליצור
כעת אני רואה שהמסדרים לא הביאו דברים יותר מפורשים בזה. 
אולי כדי שלא יראה זלזול. 
כמדומני שראיתי זאת בקובץ אגרות באופן יותר מפורש. 
עכ"פ כך קיבלתי מאחד מתלמידיו בשמו - שהעיקר הוא מה שנראה בפשיטות שזה כוונתו הפשוטה. 
ולאו דוקא דקדוקים בלשון שמסתבר שהרמב"ם לא חלם עליהם. 

אכן במשנה ובגמ' החזו"א כן היה עושה זאת, ובכל תוקף. 

[מענין לענין באותו ענין:
רבי מאיר גריינימן אמר לי פעם: ​​​​החזו"א היה פוסק ישר מהגמרא...] 

ושלא כ"כ באותו ענין:
גם על הב"י התבטא כעי"ז
[במשמעות שזה רב שאומר את דעתו ולא רק ספר שירד מהר סיני] . 
דהנה שאלוהו איך חולק על הב"י והרי לב"י היה מגיד מהשמים? 
והחזו"א ענה שמגיד של ב"י הוא גם ב"י. 

כלומר לכל אחד חלקו בתורה וזה מגיע או ע"י השכל או ע"י החברותא או ע"י מגיד, אבל בסוף זה תמיד הוא עצמו. 

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 0 אורחים