כשהנעלבין ואינן עולבין הופך להיות סיבה לשק חבטות

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

פותח הנושא
מלמד להועיל
משתמש ותיק
נתן תודה: 290 פעמים
קיבל תודה: 181 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

כשהנעלבין ואינן עולבין הופך להיות סיבה לשק חבטות

שליחה על ידי מלמד להועיל » 13 יוני 2019, 18:37

אני עדיין מזועזע ממה שאירע עמי היום בבוקר
עליתי על אוטובוס מפרקי [ארוך], גדוש בנוסעים, בירושלים. באחת התחנות עלו מבקרים של אגד, ואחד מהם עלה בידו לתפוס אישה [חרדית כמובן], שלא שילמה ברב קו
בדרך כלל במקרים כאלו, המבקרים נחלקים לשנים, יש שמאפשרים לנוסע ללכת לשלם וזהו, ויש שמתעקשים לרשום דו"ח, כמדומני זה 100 שקל.
אבל מה שהיה שם היה פשוט בושה וחרפה, במקום לתת לה דו"ח בשקט, הנבל הזה התחיל לצעוק עליה בקולי קולות, גנבת, כך אתם מחנכים את הילדים שלכם? תביאי תעודת זהות הרגע! תתביישי לך! ועוד כהנה וכהנה, גם תוך כדי כתיבת הדו"ח הוא המשיך לצעוק עליה ולבזות אותה בשפה ירודה, בצורה נוראה ממש. לא אגזים אם אומר שהוא שפך את דמה עשרות פעמים.
אבל לא ממנו אני מזועזע
אלא מציבור הנוסעים!
אף אחד, אף אחד מתוך אולי מאה נוסעים, לא פוצה פה ומצפצף! למה לא צועקים עליו בחזרה? למה נותנים לבת ישראל להיות מושפלת ככה בלי שאף אחד מתערב?
אני ניסיתי להגיד לו מה אתה צועק, תהיה בשקט, אז הוא צעק עלי חזרה מה אתה מתערב. ומה אומר לי האברך שיושב לידי, בעל הזקן הלבן? "הנעלבין ואינן עולבין"...
האם יכול להיות שהציבור החרדי, דוקא בגלל שחונך על ברכי מעלת היסורין, וגודל הזכות לשמוע חרפה ולא להשיב, הופך את עצמו לפעמים להיות שעיר לעזאזל במודע? בגלל שהוא שומר תורה ומצוות הוא צריך לצאת "פראייר" במובן הרע של המילה?

ערכים:

יוספזון
משתמש ותיק
נתן תודה: 78 פעמים
קיבל תודה: 205 פעמים
יצירת קשר:

Re: כשהנעלבין ואינן עולבין הופך להיות סיבה לשק חבטות

שליחה על ידי יוספזון » 13 יוני 2019, 18:46

מלמד להועיל כתב:
13 יוני 2019, 18:37
עליתי על אוטובוס מפרקי [ארוך], גדוש בנוסעים, בירושלים. באחת התחנות עלו מבקרים של אגד, ואחד מהם עלה בידו לתפוס אישה [חרדית כמובן], שלא שילמה ברב קו
בדרך כלל במקרים כאלו, המבקרים נחלקים לשנים, יש שמאפשרים לנוסע ללכת לשלם וזהו, ויש שמתעקשים לרשום דו"ח, כמדומני זה 100 שקל.
אבל מה שהיה שם היה פשוט בושה וחרפה, במקום לתת לה דו"ח בשקט, הנבל הזה התחיל לצעוק עליה בקולי קולות, גנבת, כך אתם מחנכים את הילדים שלכם? תביאי תעודת זהות הרגע! תתביישי לך! ועוד כהנה וכהנה, גם תוך כדי כתיבת הדו"ח הוא המשיך לצעוק עליה ולבזות אותה בשפה ירודה, בצורה נוראה ממש. לא אגזים אם אומר שהוא שפך את דמה עשרות פעמים.
אבל לא ממנו אני מזועזע
אלא מציבור הנוסעים!
אף אחד, אף אחד מתוך אולי מאה נוסעים, לא פוצה פה ומצפצף! למה לא צועקים עליו בחזרה? למה נותנים לבת ישראל להיות מושפלת ככה בלי שאף אחד מתערב?
אני ניסיתי להגיד לו מה אתה צועק, תהיה בשקט, אז הוא צעק עלי חזרה מה אתה מתערב. ומה אומר לי האברך שיושב לידי, בעל הזקן הלבן? "הנעלבין ואינן עולבין"...
האם יכול להיות שהציבור החרדי, דוקא בגלל שחונך על ברכי מעלת היסורין, וגודל הזכות לשמוע חרפה ולא להשיב, הופך את עצמו לפעמים להיות שעיר לעזאזל במודע? בגלל שהוא שומר תורה ומצוות הוא צריך לצאת "פראייר" במובן הרע של המילה?
בעבר היה לי מקרה כזה בסיטואציה אחרת. פקיד כלשהוא התנפל על חרדי. מיד דרשתי ממנו את הפרטים האישיים שלו בתואנה שאני מתכנן להגיש נגדו תלונה בגין התנהגות בלתי הולמת של עובד ציבור (לא בטוח שיש חוק כזה... אבל הוא השתכנע!) והסיפור הסתיים.

איש מזרע אהרן
נתן תודה: 12 פעמים
קיבל תודה: 37 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש מזרע אהרן » 13 יוני 2019, 18:52

השאלה היא עמוקה יותר: האם מותר לאדם להיות 'הנעלבין ואינן עולבין' כשהוא יודע שהעולב בו עושה זאת בגלל היותו משוייך לקבוצה כלשהי? הרי כשהוא מוחה הוא לא מוחה על כבודו אלא על כבוד הציבור אליו הוא משתייך, ובמקרה כזה על כבוד כל שומרי התורה!

עניין
נתן תודה: 55 פעמים
קיבל תודה: 60 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עניין » 13 יוני 2019, 18:53

מלמד להועיל כתב:

רציני?! כשהשני נעלב??

פותח הנושא
מלמד להועיל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מלמד להועיל » 13 יוני 2019, 18:57

עניין כתב:
13 יוני 2019, 18:53
מלמד להועיל כתב:

רציני?! כשהשני נעלב??

ייתכן שהוא באופן ספציפי התכוון אלי אחרי שהוא צעק עלי שלא אתערב, שאני לא יענה לו חזרה אפילו שהוא כביכול העליב אותי
אבל באמת הטענה שלי לא אליו באופן ספציפי, אלא על כל יושבי האוטובוס.
נדמה לי שצריך לחדד בציבור את החשיבות להיות "מקנא בעושי עוולה", במובן שלא לתת למעשה רשע לקרות לנו מול העינים ואנחנו נבליג רק כי זה מעניין ולמה לא שיימשך עוד ויהיה 'אקשן'..
בכלל, הרי כתוב שמלבין פני חבירו ברבים זה כמו רציחה, ואם כן מי שעושה את זה יש לו דין רודף שצריך לעצור אותו [אני לא אומר להרוג], ובודאי שזה חיוב גמור, גם מצד זה וגם מצד לא תונו ועוד, ואיך אנשים שתמיד מחמירים בכל מיני חומרות רחוקות פתאום בדבר כזה כולם נאלמים דום?

עניין
נתן תודה: 55 פעמים
קיבל תודה: 60 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עניין » 13 יוני 2019, 19:02

הסיבה האמיתית היא הבושה.

מאן דהו
משתמש ותיק
נתן תודה: 1488 פעמים
קיבל תודה: 345 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 13 יוני 2019, 19:04

מלמד להועיל כתב:
אבל לא ממנו אני מזועזע
אלא מציבור הנוסעים!
בתשובה לתדהמה והזעזוע שלך שגם אני מזדהה. אענה במילים חריפות שלצערי יש בהם מן האמת. הציבור החרדי הוא אפתי במצבים כאלה. כואב. ואסתפק בזה!
למה זה כך ודרך הטיפול.. השאיר לאחרים.

אם ארצה לדון לכף זכות רחוקה, אומר שהנעלבין ואינם נעלבים אנו מטיבים לקיים גם כשהאחר נעלב ואנו עומדים מהצד וזה לא לענין כפי שטען @עניין

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 13 יוני 2019, 19:05

חוששני להעלות מה שיש לי לכתוב, שמא אקפיץ את כל הדובים מהקוטב...
נראה לי, שזה ענין שהשתרש בחלקים נרחבים של הציבור החרדי. שמרגיש נחיתי לעומת החילוני המצוי. במקום להרגיש את 'ויגבה לבו בדרכי ה'' עסוקים כל הזמן בלתרץ את עצמנו למה אנחנו בעצם כן נאורים וכדו'. וגם אצלנו יש אקדמאים ויוצאי צבא במקרה הפחות טוב, ובמקרה היותר טוב הרי שכל היותינו כאן זה רק לא לעשות מה שהורגל בפיות הציבור לומר 'חילול ה''. צריכים לעמוד בצפירה למרות היות חוקות הגוי, מפני 'חילול ה''. אסור למחות נגד החילוני המחלל שבת מפני 'חילול ה''. בקיצור, כל היותינו חרדים זה כדי לקרב חילונים. זה לא עוד סניף ומצוה בתורה. אלא זה כל היותינו כאן.
בחלקים נרחבים של הציבור החרדי, אם ישאל החילוני 'למה אתם לא עושים צבא'? הוא יתחיל לפלפל ולהסביר ש'התורה שלנו מגינה על הארץ'. ואם יפגוש אותו חילוני בחלקים פחות נרחבים בציבור החרדי. הוא ישמע, שהמדינה הזאת מורדת בה' ובתורתו, וגם אם יתאימו את הפלוגות לחרדים, אסור לנו להתגייס ולהיות חלק מהמרידה במלכות שמים! לא סופרים אותם ממטר!
הם מספיק מסכנים שהם לא זוכים לשמור תורה ומצוות, שלא יטיפו לנו מוסר!
ואני הייתי משיב לאותו פקח באותה מטבע לשון. הוא שואל אם ככה אנחנו מחנכים את ילדינו? אכן כן, לפחות אנחנו לא מחנכים אותם לשדוד בנקים! ואף גם, שיגיד תודה שיש מי שמשלם על אוטובוסים בסגנון 'סרדין פלוס'. ועל שירות מתחת לאפס לציבור החרדי. 
ואם היה מי במקום עם מצלמה, הייתי מציע לו להסריט, מנסיון. זה מועיל!

מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 13 יוני 2019, 19:14

יוספזון כתב:
13 יוני 2019, 19:05
נראה לי, שזה ענין שהשתרש בחלקים נרחבים של הציבור החרדי. שמרגיש נחיתי לעומת החילוני המצוי. במקום להרגיש את 'ויגבה לבו בדרכי ה'' עסוקים כל הזמן בלתרץ את עצמנו למה אנחנו בעצם כן נאורים וכדו'. וגם אצלנו יש אקדמאים ויוצאי צבא במקרה הפחות טוב, ובמקרה היותר טוב הרי שכל היותינו כאן זה רק לא לעשות מה שהורגל בפיות הציבור לומר 'חילול ה''. צריכים לעמוד בצפירה למרות היות חוקות הגוי, מפני 'חילול ה''. אסור למחות נגד החילוני המחלל שבת מפני 'חילול ה''. בקיצור, כל היותינו חרדים זה כדי לקרב חילונים. זה לא עוד סניף ומצוה בתורה. אלא זה כל היותינו כאן.
בחלקים נרחבים של הציבור החרדי, אם ישאל החילוני 'למה אתם לא עושים צבא'? הוא יתחיל לפלפל ולהסביר ש'התורה שלנו מגינה על הארץ'. ואם יפגוש אותו חילוני בחלקים פחות נרחבים בציבור החרדי. הוא ישמע, שהמדינה הזאת מורדת בה' ובתורתו, וגם אם יתאימו את הפלוגות לחרדים, אסור לנו להתגייס ולהיות חלק מהמרידה במלכות שמים! לא סופרים אותם ממטר!
ואני הייתי משיב לאותו פקח באותה מטבע לשון. הוא שואל אם ככה אנחנו מחנכים את ילדינו? אכן כן, לפחות אנחנו לא מחנכים אותם לשדוד בנקים! ואף גם, שיגיד תודה שיש מי שמשלם על אוטובוסים בסגנון 'סרדין פלוס'. ועל שירות מתחת לאפס לציבור החרדי. 
לקחת את זה למקום קיצוני
גם אם הפקח הצועק היה שומר תורה ומצוות הציבור החרדי היה שותק. למה כך!

יוספזון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוספזון » 13 יוני 2019, 19:19

מאן דהו כתב:
13 יוני 2019, 19:14
יוספזון כתב:
13 יוני 2019, 19:05
לקחת את זה למקום קיצוני
גם אם הפקח הצועק היה שומר תורה ומצוות הציבור החרדי היה שותק. למה כך!
אני מדבר באופן כללי כשמדובר בחילוני או בדתילוני
יש סיבה נוספת. הציבור החרדי התחנך על מידות טובות וויתור וכניעה. מאז גלינו מארצינו ידענו תמיד להרכין ראש ולקבל עלינו עול הגלות. כשיעקב הלך לקראת עשיו. הוא השתחוה אליו שבע פעמים ארצה. היו תוקפים אותנו תמיד באופן מילולי, ולמדנו להחריש. הגלות עדיין בעיצומה. וגם הפחד מפני מי שאינו שומר מצוות, ש'אין יראת אלוקים במקום הזה והרגוני', חוששים להשיב שמא יקבלו אגרופים בפרצוף... 
אבל ברור, שבמצב כזה יש ערבות הדדית, ואסור לנו לחשות ולעמוד מן הצד כשבת ישראל כשרה נתקפת ונעלבת ברבים.
אם כי כבר נפגשתי בסיטואציות שבה המותקפות לא נעלבו, כי אצלם זה ענין של 'הכל לפי המבייש והמתבייש' והפורק עול לא שוה להתייחסות אצלן ואצלם. 

פותח הנושא
מלמד להועיל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מלמד להועיל » 13 יוני 2019, 19:20

דוקא אני, המקטרג הראשי כאן באשכול, רוצה להעלות עוד צד:
אולי זה בא, בגלל שהציבור שלנו בשונה מציבורים אחרים, לא "מחוספס"? אולי הציבור שלנו שומר על טהרת ליבו ונפשו, ולכן כמו שאיננו מסוגל לקלל, כך גם איננו מסוגל להרים את קולו ולהתווכח לעין כל?
שמא ואולי אותם האנשים שלא צעקו באוטובוס והשיבו מלחמה שערה, גם לא ירימו את קולם בויכוח שנוגע אליהם עם פקיד בבנק או בחברת החשמל?
ולא שזה בהכרח טוב, אבל אולי המקום שממנו זה נובע, הוא מקום טוב?

[הקדימני יוספזון..]

מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 13 יוני 2019, 21:51

מלמד להועיל כתב:
13 יוני 2019, 19:20
דוקא אני, המקטרג הראשי כאן באשכול, רוצה להעלות עוד צד:
אולי זה בא, בגלל שהציבור שלנו בשונה מציבורים אחרים, לא "מחוספס"? אולי הציבור שלנו שומר על טהרת ליבו ונפשו, ולכן כמו שאיננו מסוגל לקלל, כך גם איננו מסוגל להרים את קולו ולהתווכח לעין כל?
שמא ואולי אותם האנשים שלא צעקו באוטובוס והשיבו מלחמה שערה, גם לא ירימו את קולם בויכוח שנוגע אליהם עם פקיד בבנק או בחברת החשמל?
ולא שזה בהכרח טוב, אבל אולי המקום שממנו זה נובע, הוא מקום טוב?

[הקדימני יוספזון..]
לא בהכרח. גם עדיני הנפש הגדולים יודעים לצעוק ולמחות כנגד דברים שקרובים ונוגעים ללבם..
זה לא ענין של חספוס זה ענין של אפתיות. ממה זה נובע. השאיר לאחרים

@מלמד להועיל רק תחליט עם מטרת הודעתך ובכלל האשכול בכדי לברר את הדרוש תיקון. או למרוח בחיפוש כפיות חלולות של זכות או סתם לפרוק מתח וזעזוע [אולי גם לגיטימי]

בן של רב
משתמש ותיק
נתן תודה: 674 פעמים
קיבל תודה: 337 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 14 יוני 2019, 01:13

חוץ מכל נהמותיכם וזעקותיכם היקרות והחשובות.

אולי הגיע הזמן לעצור את הזלזול של חלק מהציבור החרדי בחושן משפט.

אולי הפקח המושחת הזה שרץ בזריזות כל ימיו אל הגיהנום - הצביע כאן על משהו אמיתי שדורש טיפול יסודי?
אולי "מרוב עצים"
(שאנו עסוקים בלימוד וירטואלי מנותק של כל הלומדעס בב"ק ב"מ וב"ב)
אזי "כבר לא רואים את היער" = שיש כאן הוראות למעשה מהשי"ת? 
[ולכן לא קלטנו שזה בעצם אומר שכל שקל ושקל ושקל ושקל - זה משהו חשוב באמת עד כדי כך שמאוד אכפת לה' היכן יהיה המיקום המדוייק שלו ברגע זה] 

אמר לי מנהל בכיר בחברת סופרבוס (שבמקרה הוא חסידי וגם בן של רב צדיק גדול) שהוא פשוט מתבייש מול החבריא (לא קדישא...) במשרדי ההנהלה כשהם באים אליו בטענות על שחרדים לא משלמים. 

חילול השם זה לא משהו שמותר לזלזל בו
וכמו שבת וכבוד אב ואם - יש בעשרת הדברות גם "לא תגנוב". 

* מי שחושב שבגלל מרמור על חברות תחבורה מותר לנו לזרוק לפח האשפה של חיינו את עשרת הדברות - אנא יתכבד להגיד זאת בפה מלא... 

מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 14 יוני 2019, 01:55

מותר לרצוח בשביל גזל?
מרוצח אי אפשר ללמוד מסרים!

איש מזרע אהרן
נתן תודה: 12 פעמים
קיבל תודה: 37 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש מזרע אהרן » 14 יוני 2019, 03:18

בן של רב כתב:
14 יוני 2019, 01:13
אמר לי מנהל בכיר בחברת סופרבוס (שבמקרה הוא חסידי וגם בן של רב צדיק גדול) שהוא פשוט מתבייש מול החבריא (לא קדישא...) במשרדי ההנהלה כשהם באים אליו בטענות על שחרדים לא משלמים. 
יש עוד ציבור שיש בו כל כך הרבה שאומרים לנהג "תוריד לי על הנסיעה הקודמת"?!
יש עוד ציבור שחברת סופרבוס (כן!) יכולה לומר להם "תשלמו בפעם הבאה"?!

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: יושבי יעבץ | 0 אורחים