חדש! רעיון מהפכני כיצד לזכות לכתוב לעצמך ספר תורה ב- 5000 ₪ ובלי לשלם כלום על לימודי המקצוע.

מאן דהו

משתמש ותיק
ייעוץ תורני אמר:
...

נ. ב. אמר לי מגיה מומחה שגם רוב ספרי תורה שכעת בשוק בלא"ה פסולים. 
ומ"מ ודאי ס"ת פסול כשר לקרוא להרמב"ם, ולכו"ע מוסיף קדושה. 
וכל שם ושם שבו מוסיף בפנ"ע. 

כל הפוסל במומו פוסל!

ייעוץ תורני

משתמש ותיק
פותח הנושא
מאן דהו אמר:
ייעוץ תורני אמר:
...

נ. ב. אמר לי מגיה מומחה שגם רוב ספרי תורה שכעת בשוק בלא"ה פסולים. 
ומ"מ ודאי ס"ת פסול כשר לקרוא להרמב"ם, ולכו"ע מוסיף קדושה. 
וכל שם ושם שבו מוסיף בפנ"ע. 

כל הפוסל במומו פוסל!
למה לא לבדוק? 
תשאל מומחים ותחזור לכאן עם עובדות. 

אני כמעט בטוח שכל מי שזה נשמע לו מוזר - זו הוכחה שעדיין לא למד הלכות אלו בעיון. 
(רק תחשוב כמה רבבות אותיות יש! ובכל אחת יש המון המון אפשרויות להיפסל, ואמנם להרמב"ם יוצאים בקריאת התורה גם בפסול)

אבל אל תשאל רק על הס"ת הנקראים בפי הציבור 'מהודרים'
אלא מה הרוב מתוך כלל הס"ת שבעולם. 

ייעוץ תורני

משתמש ותיק
פותח הנושא
באותו זמן נפסלו כמעט כולם?
אני לא בטוח, כך זכור לי בערך.

אבל כמדומה שבדיוק על זה כתוב: "מאי דמצינן עבדינן"

ייעוץ תורני

משתמש ותיק
פותח הנושא
חסרות ויתרות שאז גילו - זה משחק ילדים לעומת הפסולים בצורת האותיות או מה שאח"כ מיטשטש הצבע או נפסל בשבירה דקה בקוים הדקים של האותיות/התגין - בלתי מורגש לאיש רגיל.

המומחה שאמר לי את זה חיבר ספר שנקרא "סת"ם, המדריך לקניית סת"ם".
המעיין שם יבין בקלות שלכו"ע לזכות בס"ת >כשר זה ממש לא פשוט.
אמנם שיהיה >יפה - זה די פשוט...

מהודר = מלשון הדר/הדור/נהדר.
נאה ומרהיב ביפיו - אבל לאו דוקא כשר... 

ייעוץ תורני

משתמש ותיק
פותח הנושא
בחנויות הרגילות ומידי פעם גם י. בלוי מוכר בבהכ"נ.

אם לא תמצא תגיד.

הוא עצמו תלמיד של הרב אלישיב, אבל מביא בכל נידון גם את שאר הפוסקים. 

ספר מאוד ברור, מלא בתמונות ושרטוטים. 

אאא

משתמש ותיק
בכל מקרה, פשוט וברור שמי שיכתוב ס"ת בכתב כשר, יוכלו להימצא בו אי אילו בעיות, ואז יתקנם.
אבל מי שלכתחילה יכתוב בכתב מוזר משונה ומומצא, ועוד בלי ללמוד את ההלכות, ודאי יהיו בו בעיות לאין קץ...

וכמשל, מי שיבנה בנין ע"י מהנדס ואדריכל וקבלן מומחה, גם אם יהיו בעיות בבנין, יוכל לתקנם די בקלות.
אך מי שיבנה בנין לפי "איך שבא לו" ללא כללי בטיחות וכדומה, לא ברור אם הבנין לא יקרוס תוך תקופה קצרה...

אאא

משתמש ותיק
ייעוץ תורני אמר:
בחנויות הרגילות ומידי פעם גם י. בלוי מוכר בבהכ"נ.
אם לא תמצא תגיד.
על איזה ספר מדובר?
החדש של הרב מנדלוביץ? שעל הכריכה כתוב: "סת"ם מורה דרך לקנייה שימוש ובדיקת סת"ם"?

אאא

משתמש ותיק
האם יש שינויים בין מהדורת כסלו תשע"ט למהדורה שיצאה לאחרונה?

אאא

משתמש ותיק
דיברתי עם מומחה גדול מאוד בנושא, והוא נתן לי הדרכה איך אוכל לכתוב ספר תורה [כמובן בכתב הנכון והכשר].
לתועלת הרבים אכתוב כאן מהדברים שאמר:

א. ללמוד את ההלכות. הוא אמר שזה יתן יותר חשק לכתוב.
ב. להתאמן הרבה על כתיבת האותיות, בדיו.
ג. לכתוב מגילה [או מגילות], בגודל האותיות שרוצים לכתוב את הס"ת.
ד. לכתוב ספר תורה.
הוא אמר שגם אם אכתוב לאט, רק 10 שורות ליום, עדיין תוך 3 שנים אגמור לכתוב את הס"ת.

נ.ב. בנוסף המליץ שאוכל לבוא אליו על כל דבר והוא ישמח לעזור ולהדריך ולסייע בכל.

אוסיף על זה, שכל אחד - אם יחפש - יוכל למצוא באזור שלו, ואפילו בין מכריו, מישהו שיוכל לעזור ולסייע לו וללמדו פרטים מסויימים, ורבים ישמחו לעשות זאת בחינם [כמובן כשאין זה במסגרת קורס רשמי]. וכן יוכל להתייעץ עם רבנים המומחים בנושא זה.

בן ישיבה

משתמש ותיק
באמת חשבתי על רעיון
הרי להזמין ספר תורה אצל סופר סת''ם עולה הרבה כסף שאין מצוי בידי אברכים, ספר תורה מהחדר מתחיל ב150 אלף ש''ח,
חשבתי על רעיון למצוא סופרי סת''ם שיהא מוכן לכתוב לאט, דהיינו במקום לכתוב כל החודש עבור בן אדם אחד, במקום זה יכתוב בחודש עבור 20 אברכים בו זמנית, ובמקום לכתוב ספר ב8 חודשים יפרוס את הספרים לפי הכסף שיקבל, כך שכל חודש אביא לו סך 1,000 ש''ח, ועד כ12 שנה יגמור,
ברעיון זה ימצאו הרבה אברכים את הדרך איך לקיים את המצוה,

בן זכאי

משתמש ותיק
תשובת הסופר האחרון יותר נשמעת שנאמרת מחתח 'כל אומן...' וד"ל, מנסיון...

חיים ליצא

משתמש ותיק
בן ישיבה אמר:
באמת חשבתי על רעיון
הרי להזמין ספר תורה אצל סופר סת''ם עולה הרבה כסף שאין מצוי בידי אברכים, ספר תורה מהחדר מתחיל ב150 אלף ש''ח,
חשבתי על רעיון למצוא סופרי סת''ם שיהא מוכן לכתוב לאט, דהיינו במקום לכתוב כל החודש עבור בן אדם אחד, במקום זה יכתוב בחודש עבור 20 אברכים בו זמנית, ובמקום לכתוב ספר ב8 חודשים יפרוס את הספרים לפי הכסף שיקבל, כך שכל חודש אביא לו סך 1,000 ש''ח, ועד כ12 שנה יגמור,
יש כבר דרך כעין זו 
בשם קרן "ועתה כתבו"
שבו כל אחד נותן הו"ק של 500 ₪ ל15 שנה {סך הכל 90,000 ₪} וכל שנה עורכים הגרלה בין המשתתפים על זכות לכתוב ספר 
כך שבחמש עשרה שנה כל אחד מקיים את המצווה 

ב. זעירא

משתמש ותיק
אני לא מבין,
במקום לסמוך על כ"כ הרבה קולות ולהכריע בכ"כ הרבה מחלוקות כדי לצאת ידי חובת המצווה,
לא עדיף לסמוך על שיטת הפוסקים שסוברים שיוצאים יד"ח המצווה בכתיבה בשותפות?
(לא שאני זוכר עכשיו מי שחולק ע"ז, אבל אני מאמין שיש).
וראה למשל בשדי חמד (כללים מערכת מ' קצ"ח)
אוצר החכמה_617418.jpg

חיים ליצא

משתמש ותיק
פתחי תשובה יורה דעה סימן רע ס"ק א - ב  
כל איש עיין בתשובת בית אפרים חי"ד סימן ס"ג לענין כתיבת ספר תורה בשותפות אם יוצאין ידי חובתם ע"ש ועיין בספר פרדס דוד מהרב דוד דישבעק ז"ל פרשת כי תצא שגם הוא ז"ל נסתפק בזה דדלמא בעינן כולו משלכם להוציא שותפות כמו דאיתא גבי אתרוג במסכת ב"ב דף קל"ז עיין שם (ואף דבא"ח סימן תרנ"ח ס"ז בהג"ה כתב ודוקא שלא קנו לצורך מצוה כו' שאני התם דכל אחד אינו צריך לו רק בעת נטילתו לצאת בו משא"כ הכא דכל אחד צריך שיהיה הס"ת שלו בכל עת ובכל שעה ופשוט הוא) ותמה מאד על מנהג העולם דפשוט הוא בעיני כל בחברות שכותבין ס"ת בשותפות דכל אחד יוצא בו ושוב כתב להוכיח קצת כמנהג העולם דיוצאין בשותפות ע"ש:

חיים ליצא

משתמש ותיק
ב. זעירא אמר:
נו ועדיין,
עדיף להכריע במחלוקת אחת לקולא, מאשר בעשרות מחלוקות.
אין לי משקולת של כל מחלקת ומחלקת 

אך פה השאגת אריה מביא ראיה מאוד חזקה מאחד שירש מאבותיו ס"ת שהוא צריך לכתוב לעצמו ואם מועיל בשותפות אז למה שלא יועיל ירושה 
אלא שעל כרכך כוונת תורתנו הקד' שכל אחד ואחד יכתוב ספר לעצמו 

ועוד בכל ס"ת שיש בכל בית כנסת מכרעים בהרבה מאוד מחלוקות בשביל להכשיר אותו 

וכך היא דרכה של תורה שלא נבהלים להכריע כבכל סוגיה 

כתר

משתמש חדש
חיים ליצא אמר:
בן ישיבה אמר:
באמת חשבתי על רעיון
יש כבר דרך כעין זו 
בשם קרן "ועתה כתבו"
שבו כל אחד נותן הו"ק של 500 ₪ ל15 שנה {סך הכל 90,000 ₪} וכל שנה עורכים הגרלה בין המשתתפים על זכות לכתוב ספר 
כך שבחמש עשרה שנה כל אחד מקיים את המצווה 
ב"ועתה כתבו" יוצא לבסוף שכל ה-15 אנשים מקבלים ספר תורה כל אחד?
מי זה ואיך אפשר ליצור קשר איתם?

כתר

משתמש חדש
בן ישיבה אמר:
באמת חשבתי על רעיון

זה רעיון מאוד מוצלח.
גם אני מצטרף.

איש ירושלים

משתמש רגיל
כתר אמר:
חיים ליצא אמר:
ב"ועתה כתבו" יוצא לבסוף שכל ה-15 אנשים מקבלים ספר תורה כל אחד?
מי זה ואיך אפשר ליצור קשר איתם?
כן עד 15 שנה לכל משתתף יש ס"ת, ההגרלה זה רק על סדר הקדימות,
לגבי יצירת קשר תשלח הודעה באישי (משום מה אני לא מצליח לשלוח לך הודעה אישית

איש ירושלים

משתמש רגיל
מחשבות אמר:
איזה רעיונות שיווקיים יפים יש לסופרי סת"ם...
אני לא יודע למי התכוונת, אבל "ועתה כתבו" זה לא רעיונות שיווקים של סופרי סת"ם, אלא התארגנות של אברכים שבער להם למצוא דרך לקיום המצוה (למרבה הפלא כן יש עוד אנשים כאלה שפשוט רוצים לקים  את כל מצוות ה' ולא לא מדובר באנשים שנתפשים רק למצוות "מענינות" ) והצליחו למצוא את הנוסחה, ד"א זה התחיל מקבוצה של 15 אברכים וגדל מפעם לפעם כיום משתתפים בזה למיטב ידיעתי כ150 אברכים, ואולי יותר, וכמה עשרות מתוכם כבר זכו להשלים את ספרי התורה שלהם, רובם צעירים כך שהם מסיימים עם התשלומים לפני שמתחילים לחתן ילדים.

פעקל

משתמש ותיק
לכאורה במבט לטווח ארוך - זו הדרך היחידה לקיום מצוה זו ע"י הציבור.
יש לי דרך הרבה יותר קלה לציבור לכתוב, שמישהו יקח צילום של ספר תורה, ויחתוך מתוכו את האותיות, והסופר רק צריך לקחת את הדף ולשים על הקלף לטבול את הקולמוס בדיו ולקשקש בתוך האותיות החלולים, לא רואה סיבה שזה לא יהיה כשר.

ים סוף

משתמש ותיק
לא יודע אם כל הספרים פסולים אבל הספר הספציפי הזה פסול לא התעמקתי בכל התמונה שהוא שלח אבל ברפרוף מהיר יש כאן ת' עם שלש רגליים.
1681227901584.png

חלק עליון תַחתִית