אמונת חכמים להלכה!!!

נושאים שונים

פותח הנושא
יעקב שלם
משתמש ותיק
נתן תודה: 152 פעמים
קיבל תודה: 120 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

אמונת חכמים להלכה!!!

שליחה על ידי יעקב שלם » 24 יוני 2019, 00:02

שאלה הלכתית מה היא אמונת חכמים

בהמון אשכולות נגעו בעניין הזה אך לא ראיתי בירור בזה

כמדומני שאצל החסידים כחלק מהמרכזיות של הצדיק עשו מזה עסק גדול

אבל אני מחפש מקורות! הלכתיים! קדומים! 

בשביל שהשאלה תובן ולא יטענו שאסור לשאול אותה... 

אצטט מהזיכרון את הגראי"ל 
אפשר לראות כאן (פתוח בנטפרי)
https://www.youtube.com/watch?v=UoqPx6uS8f0
הוא מסר שיחה של שו"ת בהר נוף והרב רובין שאל
-איך לחנך לאמונת חכמים בדורינו
ענה הגראי"ל -אמונת חכמים זה להאמין בגמרא ברשב"א
-מה מה שמוזכר בפרקי אבות זה להאמין בגמרא ברשב"א
-כן

חיפשתי באשכולות קודמים ומצאתי הרבה נגיעות בזה אבל לא מצאתי דברים מסודרים
אם יש אשמח לקישור

ערכים:

פותח הנושא
יעקב שלם
משתמש ותיק
נתן תודה: 152 פעמים
קיבל תודה: 120 פעמים
יצירת קשר:

Re: אמונת חכמים להלכה!!!

שליחה על ידי יעקב שלם » 24 יוני 2019, 00:15

תודה רבה
נפלא

אכן רוב ככל המקורות עוסקים בפסיקת הלכה
ולא על זה דיברתי
והנה ציטוט אחד
מאתר ישיבה שהבאת הרב @מאן דהו

בכתבי החסידים מקובל הביטוי "אמונת חכמים" בהקשר של אמונה בהבטחות של צדיקים, גם במקום שהדבר נראה בלתי אפשרי. ישנם סיפורי מופתים רבים המביאים עיקרון זה לידי ביטוי.

האם לזה יש מקורות קדומים??

מאן דהו
משתמש ותיק
נתן תודה: 1478 פעמים
קיבל תודה: 316 פעמים
יצירת קשר:

Re: אמונת חכמים להלכה!!!

שליחה על ידי מאן דהו » 24 יוני 2019, 00:21

יעקב שלם כתב:
24 יוני 2019, 00:15

והנה ציטוט אחד
מאתר ישיבה שהבאת הרב @מאן דהו

בכתבי החסידים מקובל הביטוי "אמונת חכמים" בהקשר של אמונה בהבטחות של צדיקים, גם במקום שהדבר נראה בלתי אפשרי. ישנם סיפורי מופתים רבים המביאים עיקרון זה לידי ביטוי.

האם לזה יש מקורות קדומים??
viewtopic.php?f=8&t=1939
סבא כתב:
27 פברואר 2018, 20:46
התקשרתי כעת לקופת העיר לתרום לקראת פורים, ובפתיח מושמעת הקלטה שגדולי הדור עומדים לגזור על התורמים לקרן אלמנות חיים טובים.
על פניו זה נשמע מוזר, האם זה מקובל בימינו, האם יש ביננו גדולים כחוני המעגל, שיכולים לדבר בשפה זו?
אני נזכר שפעם בלייקווד הושיבו בי"ד וגזרו על חשוך בנים שיפקד בזש"ק והגרמ"פ כעס על זה מאוד, אך אולי התם לא היה מדובר בתלמידי חכמים גדולים מספיק, ולכן כעס, סוף דבר איני יודע ומבין בזה, ומבקש לשמוע דעות מי שמבין בזה או שמע ממי שמבין בזה.
גם מפורסם המעשה שהגרי"מ חרל"פ ביקש מהרי"ז שיגזור על משיח שיבוא, וענה לו שהוא רוצה לקיים גזירות ה' ולא להיפך.
אולי בעיתונים היומיים התבאר עניין זה, אך אני בעיקרון איני קורא שום עיתון יומי [גם לא שבועי], די לי בביטול תורה שנגרם ע"י האינטרנט [אף שגם שם חסומים לי כל אתרי החדשות] ואיני זקוק למקור נוסף של ביטול הזמן.
מי שקרא ויודע ביאור הדבר, אנא יבאר לי העניין.

הפקדתי שומרים כתב:
02 מרץ 2018, 03:27
אלימלך כתב:
הפקדתי שומרים כתב: עצם המושג צדיק גוזר והקב"ה מקיים אין חולק בזה
לא על כל דבר זה נאמר, ולעיתים יש בזה משום יוהרא או חוצפא כלפי שמיא. החסידים מספרים שפעם הבעש"ט גזר על חשוך בנים שיולד לו בן ובגלל זה איבד חלקו לעולם הבא.
כמו כן מה להם להתערב בהנהגת ה', אולי אותו אחד יאלץ לחזור שוב בגלגול וכו'. מסופר על שני צדיקים שדיברו ביניהם מה היו עושים אם ה' היה נותן להם את ההנהגה, אמר אחד מהם אילו ההנהגה היתה בידי הייתי משפיע להם ישראל כל טוב ברוחניות וגשמיות, נענה השני [כמדומה ר' לוי יצחק מברדיטשוב] אילו ההנהגה היתה בידי הייתי עושה בדיוק כמו ההנהגה עתה כי אין טובה כהנהגת הקב"ה.

בוא נתבונן על מה הויכוח.
אני מציג לך דין צדיק גוזר הבא בצורת ביטוי בעשרות אם לא מאות סיפורים בש"ס ז"א גמרא ז"א תלמוד בבלי.., וכבודו מביא לי סיפורים (מהחלק הלא מוסמך. חלילה לא כל סיפורי החסידים וברור) וגלגולים לא חלילה בזלזול, אבל עדיין יש גמרא ויש הלכה ואח"כ אולי סיפורים נחמדים שעל דרך כלל הגירסאות בהם רבות ובצוק העיתים נופלות בהם טעויות רבות.
עיין ערך הסטייפלער על חלק מהסיפורים מסוג זה והרב'ה מסאטמר. קח לדוגמא את סוגית יסורין בברכות כמדומני דף ה: שם מוזכר על ר"י ור"א ושאר אמוראים שגזרו על האמורא חבירהם שיתרפא במיטת חוליו, ואם תעיין שם טוב, שם מדובר ביסורים של אהבה ולא של שנאה עיין שם בסוגיא טוב. ומ"מ אמרו אותם אמוראים לא הן ולא שכרן.
דבר נוסף וחשוב, תפילת צדיק לדוגמא על חשוך בנים, איננה התערבות בהנהגה של השם, שהרי מנין לך שהקב"ה גזר עליו שכל חייו לא יזכה לבנים, אלא מה כרגע זה המצב, אבל תמיד אפשר לשנות ע"י תפילה, כמו שלא תאמר שאותו חשוך בנים אין לו להתפלל ע"ז שאל"כ נמצא הוא מתערב בהנהגת הקב"ה.
ומש"כ לא על כל דבר זה נאמר וכו' וכו'..
אז על מה זה כן נאמר, צריך להיות דוקא צדיק בעל רוה"ק בשביל לדעת מתי כלל זה נאמר או לא..אני מכיר גמרות שם מוזכר שלא טוב לו לאדם שמשתנים בשבילו דרכי הטבע, ומאידך חשוך בנים שיזכה לפרי בטן, אין זה שינוי בדרך הטבע, אולי להיפך מה שאין לו זה שינוי מדרך הטבע...אלא מה צריך להזהר כמו שהזכיר מריה קשישא דאשכול, בשם הגרמ"פ, וכמו שהסברנו נימוקו של הגרמ"פ ייתכן, שלגזור על דברים של כאן ועכשיו בדורנו יש בזה חשש של זלזול בכבוד התורה עיין בהערה למעלה.
עכשיו אם נקח את הסיפור שהבאת על אותו חשוך בנים שהבעש"ט גזר שיפקד בבנים, ובכך איבד אותו חשוך בנים (מסתמא אליו אתה מתכיון ולא חלילה למרנא הבעש"ט) את חלקו לעוה"ב, אתה באמת חושב שזה סיפור שקרה מתי שהוא..
הרי מצינו בש"ס עשרות מקומות על אדם שמאבד את חלקו לעוה"ב, אבל על אדם מסכן שביקש ברכה מצדיק בשביל להפקד בבנים בש"ס בהוצאת וילנא עדין לא מוזכר דבר שכזה. ויותר מכך וכי הבעש"ט חלילה בברכתו גרם לאותו האיש להפסיד את חלקו לעוה"ב, הוא לא יודע שאם יולד לאותו האיש בנים הוא יפסיד את חלקו..ואם תאמר שאת זה לא ידע, איך ידעו אותם חסידים לספר שהאיש הפסיד על כרחך ששמעו כך מהבעש"ט, וא"כ מאי קסבר מעיקרא לברכו..מה אז לא ידע אח"ז נודע לו מוזר משהו+..והסיפור שהזכרת עם כמדומה הרב מברדיטשוב, סיפור נפלא ונכון אבל אין לו ענין אם דברינו, כאן אנו לא עוסקים בשינוי הנהגה של עולם ומולאו..ופשוט..
ואני מביא לך ציטוט מספר חסידים בר סמכא, ראה מה שהוא כותב, ולדבריך הבעש"ט חלילה לא למד תורה לשמה הס מלהזכיר, שהרי כותב "הנהגות צדיקים" שכל שלומד לשמה לא זאת בלבד שכל שגוזר הקב"ה מקיים אלא גם להיפך מה שהקב"ה גוזר הצדיק מבטל..מובן מאליו שאם הצדיק ביטל לא ינזק אותו האדם, שאל"כ מה תועלת באותו ברכה..
ספר הנהגות צדיקים - כללים מרבי אליעזר צבי מקאמרנא
קל. כל העוסק בתורה לשמה זוכה לדברים הרבה ואלו הן שכל העולם כולו כדאי לו לבדו בסוד צדיק יסוד עולם כולו. נקרא ריע אהוב, אוהב את המקום. אוהב את הבריות לפי שרואה תמיד שהם טובים ממנו ביותר. משמח את הבריות שבזכות תורתו ניצולין מכל נזק והיזק ומכשול והם זוכים שהשפע יורד להם על ידיו. ומלבשתו לעצמו ולאחרים ענוה אמיתיות ויראת השי"ת. ומכשרתו להיות בכל עת יותר צדיק וחסיד וישר ונאמן. וע"י עשיותיו הישרים ירחיק את כל העולם מן החטא ומקרב לכל העולם לידי זכות בכח שלו הוא מכריע את כל העולם לכף זכות. ונהנין ממנו כל המלאכי"ם ושרפי"ם ואופני"ם וחיו"ת הקודש וב"ד של מעלה עצה ותושיה בינ"ה וגבור"ה האיך להתנהג את ישראל הקדושים שיהו להם זש"ק חיים ארוכים רפואה שלימה מזונא רויחא. ונותנים לו מלכות להיות ראש ישראל וממשלה למעלה צדיק מושל ביראת אלקים הוא גוזר והקב"ה מקיים הקב"ה גוזר והוא מבטל.
כדאי לשים לב להדגש האחרון!

על סיפורים אלו יש אמרה, לפיה, "מי שמאמין כי כל הסיפורים קרו כפי שהם מסופרים - הוא פתי, אך מי שלא מאמין כי יכלו לקרות - הוא כופר". ציטוט.
נוסיף רק, מי שמאמין לסיפורים שקרו או שיכולים לקרות בניגוד לדברי חז"ל עושה עוול לצדיקי האמת.
אלימלך כתב:
04 מרץ 2018, 12:40
אם כהבנתך שיש לצדיקים לגזור, מדוע לא גזרו שלא יחרב הבית ועל צרות המתחדשות כל יום?
וענין צדיק גוזר רבים מפרשים הכונה ע"י תפילתו שמתקבלת, ומפורש בגמ' שכמה פעמים לא נענו התפילות.
[ועיין שבט הלוי ח"ט קמח' נראה מדבריו שעל ג' המפתחות לא נאמר צדיק גוזר]
אציין שכאן אין הדבר כ"כ נוגע כיון שלא היה זה בבחינת צדיק גוזר אלא שעשו בי"ד וזה ענין אחר.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה
  • משקל פירושי רש"י והרע"ב להלכה
    על ידי מלמד להועיל » 08 ספטמבר 2018, 20:45 » ב בית המדרש
    8 תגובות
    231 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי לבי במערב
    06 מאי 2019, 05:19
  • דעת תורה בענינים שאינם נוגעים להלכה