האם קבלה היא חילוק מלימוד התורה או חלק ופרט מהכרת הבורא

נושאים שונים

איש ווילנא
משתמש ותיק
נתן תודה: 115 פעמים
קיבל תודה: 99 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: האם קבלה היא חילוק מלימוד התורה או חלק ופרט מהכרת הבורא

שליחה על ידי איש ווילנא » 27 יוני 2019, 15:14

מאן דהו כתב:
27 יוני 2019, 15:04
yosf כתב:
27 יוני 2019, 14:57
yosf כתב:
26 יוני 2019, 18:27
מי יכול לצטט מדוייק דברי רבנו האבי עזרי
באמת מי????

כיהודה ועד לקרא אצטרף לבקשתך. מי יכול לעלות את הכתוב באבי עזרי?
לכשעצמי אני מגחך על פותח האשכול [שהוא אני..] שמעלה שאלה וחקירה בלי לראות את הדברים במקורם ובלשונם
ועל כן הצילוני מבושה וכלימה.. ומי שתחת ידו מאגר הכולל את הספר שיעשה טובה אישית וכללית שיעתיק לאשכול את דברות קודשו של הרב שך [לפני שחזר..]
חוץ מהקדמת הרב שך לאבי עזרי 
בא על זה משא ומתן בעל פה בין הרב שך לאדמו"ר מקלויזנבורג זצ"ל בספר הזכרון להרב שך סוכתה לראשי. 

ערכים:

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
נתן תודה: 1488 פעמים
קיבל תודה: 319 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 27 יוני 2019, 15:16

אדרבה מי שיכול לעלות גם את זה יעשה מצוה כפליים

yosf
משתמש ותיק
נתן תודה: 37 פעמים
קיבל תודה: 83 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי yosf » 27 יוני 2019, 15:23

איש ווילנא כתב:
27 יוני 2019, 15:00
yosf כתב:
27 יוני 2019, 08:22
איש ווילנא כתב:
26 יוני 2019, 18:46

מה השל"ה אומר אני לא יודע 
אבל האר"י לא הוסיף בהסברת החכמה רק הרחיב את החכמה עצמה ולא את הסברתה 
ואדרבה ככל שגדלה החכמה כך נהיה קשה יותר להבינה 
הרמח"ל אמנם מסביר את החכמה בהרחבה לפי דרכו ומקובל בפשוטו שגם הגר"א צעד בדרכו של הרמח"ל [אם כי דעת הלשם לא כך] 
אמנם אם כל הלומדים היו צועדים בדרכו של הרמח"ל החרשתי אף כי גם דבריו מורכבים ולא פשוטים כלל 
אמנם בהרבה בתי מדרש אין הרמח"ל מורה דרכם ומקובלים כאילו נפלה עלייהם פתקא מן שמיא שלא ללמוד בדרך הרמח"ל 
וכיון שכך באו ללמוד הכל כפשוטו וכיון שכך בקל אפשר ליפול בטעויות חמורות [ורק יחידים מלאי דעה יכולים לשמר עצמם בזה] 

כבר הביא מהרח"ו בהקדמתו לשהה"ק דברי הזוה"ק כי בדרא בתראה אפי' רביי דעלמא [היינו התינוקות] יגלו ויעלו סודות גדולים שלא נתגלו מקודם ויהפכו אותם לפשט, ע"ש באריכות.
ולכן מה  ???

פשוט מוכח דאין לחשוש כ"כ בדור זה לכה"פ לא יותר מדורות שעברו

לגבי המודגש, 
דבר ראשון אני לא יודע מי המציא לך שאם לא לומדים כשיטת הרמח"ל אז הכל כפשוטו, זה ממש דברי שטות
דבר שני לידיעתך יש הקפדה גדולה [לפי מנהג המקובלים ע"מ וכן חלק מהחסידים ועוד] שלא ללמוד מה שלא מדברי האר"י כלל אפי' לא מתלמידיו [לבד ממהרח"ו] אלא רק התירו בראיה בעלמא אחת ל.. ולא בקביעות וכו' 
ורבינו הרש"ש [שאלת החכמים וכו'] כותב שפעם ראה בראיה בעלמא בטעות דבר מה מתלמידי האר"י שאינו ממהרח"ו וכל ימיו מצטער ע"ז!!!
כמובן שיש שיטות רבות, כדוגמת מהר"י אירגאס והרמח"ל ושיטת הגר"א וכו' והכל קדוש וטהור, אבל לומר כאילו הרמח"ל זה הכל ובלעדי זה ח"ו זה פשט בעלמא ואפשר לבוא לךידי טעות, זה מנ"ל?????
[ואדרבה שיטת הרמח"ל קשה יותר בעניין שוב לאחוריך היינו בחינת בלימה דס' יצירה כידוע, ודי בזה]

איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 27 יוני 2019, 15:29

yosf כתב:
27 יוני 2019, 15:23
איש ווילנא כתב:
yosf כתב:

כבר הביא מהרח"ו בהקדמתו לשהה"ק דברי הזוה"ק כי בדרא בתראה אפי' רביי דעלמא [היינו התינוקות] יגלו ויעלו סודות גדולים שלא נתגלו מקודם ויהפכו אותם לפשט, ע"ש באריכות.
ולכן מה  ???

לגבי המודגש, 
דבר ראשון אני לא יודע מי המציא לך שאם לא לומדים כשיטת הרמח"ל אז הכל כפשוטו, זה ממש דברי שטות
דבר שני לידיעתך יש הקפדה גדולה [לפי מנהג המקובלים ע"מ וכן חלק מהחסידים ועוד] שלא ללמוד מה שלא מדברי האר"י כלל אפי' לא מתלמידיו [לבד ממהרח"ו] אלא רק התירו בראיה בעלמא אחת ל.. ולא בקביעות וכו' 
ורבינו הרש"ש [שאלת החכמים וכו'] כותב שפעם ראה בראיה בעלמא בטעות דבר מה מתלמידי האר"י שאינו ממהרח"ו וכל ימיו מצטער ע"ז!!!
כמובן שיש שיטות רבות, כדוגמת מהר"י אירגאס והרמח"ל ושיטת הגר"א וכו' והכל קדוש וטהור, אבל לומר כאילו הרמח"ל זה הכל ובלעדי זה ח"ו זה פשט בעלמא ואפשר לבוא לךידי טעות, זה מנ"ל?????
[ואדרבה שיטת הרמח"ל קשה יותר בעניין שוב לאחוריך היינו בחינת בלימה דס' יצירה כידוע, ודי בזה]
אבל זה לא מתיר ליפול בטעויות ומתי שיתקיים שתינוקות יגלו סודות בדור זה אחסום את פי בינתיים אין זה קורה וכנראה שאין זה עדיין דרא בתראה שעליו דבר הזוה"ק 

לא באתי לשעבד את כולם ללמוד כמו הרמח"ל ומי אני שיאמר משהו בענינים שנחלקו עלייהם גדולי עולם 
רק באתי להשיב על מה שפלוני טען שהיום כבר הכל מוסבר כי כבר יש את הרמח"ל 
ועל זה השבתי שהרוב אינם לומדים על פי הרמח"ל 
אני לא אומר שאם לא לומדים כמו הרמח"ל הכל כפשוטו 
רק שבלי הרמח"ל הדברים מורכבים יותר ויותר קל ליפול בטעויות חמורות 

בקשר לאזהרות של הספרדים לכאורה האזהרות הם רק שלא ללמוד משאר תלמידי האר"י שלא דקדקו בשמועתם כמו המהרח"ו 
אבל בקשר לתורות של דורות מאוחרים אין נוגע אזהרה זו 
אמנם אתה צודק שיש בתי מדרש שונים שמסבירים את המושגים אחרת מהמהרח"ל 

yosf
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי yosf » 27 יוני 2019, 15:30

איש ווילנא כתב:
27 יוני 2019, 15:14
מאן דהו כתב:
yosf כתב:
27 יוני 2019, 14:57

באמת מי????

לכשעצמי אני מגחך על פותח האשכול [שהוא אני..] שמעלה שאלה וחקירה בלי לראות את הדברים במקורם ובלשונם
ועל כן הצילוני מבושה וכלימה.. ומי שתחת ידו מאגר הכולל את הספר שיעשה טובה אישית וכללית שיעתיק לאשכול את דברות קודשו של הרב שך [לפני שחזר..]
בא על זה משא ומתן בעל פה בין הרב שך לאדמו"ר מקלויזנבורג זצ"ל בספר הזכרון להרב שך סוכתה לראשי. 
לענ"ד לא היו דברים מעולם!!!!!!!!!!
המעיין בדברי רבינו האבי עזרי זלה"ה בהל' תשובה יראה דודאי סבר כאמת וגם ידע והכיר והשיג תורת האמת, ע"ש.
ואולי הכל רק טעות בהבנת חלק מצעירי הצאן?????

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 27 יוני 2019, 15:32

yosf כתב:
27 יוני 2019, 15:23
איש ווילנא כתב:
yosf כתב:

ולכן מה  ???

לגבי המודגש, 

viewtopic.php?f=24&t=727&start=30#p21648

הפקדתי שומרים כתב:
10 אפריל 2018, 01:47
הרש"ש הביע התנגדות עזה לספר 'חמדת ימים' התנגדותו הובעה במכתב ששלח לחכמי תוניס לאחר פטירתו של הרב אלגאזי, בתשובה לשאלותיהם בעניינים הלכתיים וקבליים שונים, ובהם סדר הכוונות והשתלשלות העולמות. בפתיחת המכתב רומז הרש"ש כי שאלותיהם נובעות מכך שהם אינם מתבססים על קבלת האר"י אלא על מקורות קבליים אחרים שנראים בעיניו שגויים, ובהם הספר 'חמדת ימים'. הוא כותב כי הוא מתנגד גם לספרו של הרב עמנואל חי ריקי 'משנת חסידים', ומנחה אותם כי עליהם לדבוק בדברי האר"י לפי ספריו של הרב חיים ויטאל ולא לעסוק במקורות קבליים אחרים.
"גם בעיניי ייפלא איך כבוד תורתם משגיחים על דברי ספרי שאר המקובלים, כגון 'חמדת ימים' ו'משנת חסידים' וכיוצא, שדבריהם מעורבים ומיוסדים על שאר תלמידי הרב ז"ל אשר לא סמך ידו עליהם, ואין ראוי לסמוך כי אם על דברי האר"י ז"ל ותלמידו מהרח"ו זלה"ה [מורנו הרב חיים ויטאל זיכרונו לחיי העולם הבא] ('ספר נהר שלום', הוצאות מקור חיים, עמ' 66).

אאא כתב:
10 אפריל 2018, 01:49
אגב יש אומרים שכל מה שאמרו שלא ללמוד מהחברים, הכוונה רק לחברים שהיו יחד עם רבי חיים ויטאל, ועליהם נאמר שלא ילמדו מהם.
אבל מהר"י סרוג נסע לאירופה לפני שמהרח"ו הגיע להאריז"ל, ועל כן יש אומרים שאין הכוונה אליו.

ואולי יש לזה ראיה קצת ממה שכתב הרש"ש וז"ל (דף ג עמוד א): וגם ה' פרצופי א"ק גם הם נקראו זו"ן שהם ו"ק בערך הקודם אליו. עכ"ל לענינינו. משמע קצת שרומז על עולם המלבוש וטהירו עילאה שכתב מהר"י סרוג.

---
יש לציין שתלמידי הבעש"ט וכן מרנא האביר יעקב כן למדו בכתבי החברים.

פעלעד כתב:
10 אפריל 2018, 01:56
אין שום ראיה מהמשפט שציטטת, כי מהרח"ו כותב בעצמו בבירור באוצ"ח ועוד המון פעמים שיש עוד הרבה עולמות לאין קץ שקודמים לכל סדר הפרצופים שהוא גילה אך אינו מדבר בהם.
ועליהם כוונת הרש"ש, ובין כל העולמות הקדומים נכלל גם עולם המלבוש אבל א"א לבוא ולומר שעל זה היה כוונת רח"ו.

על תלמידי הבעש"ט מלבד אולי חב"ד לא זכור לי שמישהו מזכיר מהר"י סרוג, וודאי שלא הקאמארנער והחיידר שלו, אא"כ כוונתך לרמ"ע מפאנו שהיה תלמידו כמדומני אותו יש שמזכירים. רוב דברי תלמידי הבעש"ט מתבססים על הפע"ח.

הפקדתי שומרים כתב:
10 אפריל 2018, 03:39
אאא כתב:אגב יש אומרים שכל מה שאמרו שלא ללמוד מהחברים, הכוונה רק לחברים שהיו יחד עם רבי חיים ויטאל, ועליהם נאמר שלא ילמדו מהם.
אבל מהר"י סרוג נסע לאירופה לפני שמהרח"ו הגיע להאריז"ל, ועל כן יש אומרים שאין הכוונה אליו.
ואולי יש לזה ראיה קצת ממה שכתב הרש"ש וז"ל (דף ג עמוד א): וגם ה' פרצופי א"ק גם הם נקראו זו"ן שהם ו"ק בערך הקודם אליו. עכ"ל לענינינו. משמע קצת שרומז על עולם המלבוש וטהירו עילאה שכתב מהר"י סרוג.
איך אפשר לומר כך כנגד דברים מפורשים שכתב הרש"ש-
"גם בעיניי ייפלא איך כבוד תורתם משגיחים על דברי ספרי שאר המקובלים, כגון 'חמדת ימים' ו'משנת חסידים' וכיוצא, שדבריהם מעורבים ומיוסדים על שאר תלמידי הרב ז"ל אשר לא סמך ידו עליהם, ואין ראוי לסמוך כי אם על דברי האר"י ז"ל ותלמידו מהרח"ו זלה"ה [מורנו הרב חיים ויטאל זיכרונו לחיי העולם הבא] ('ספר נהר שלום', הוצאות מקור חיים, עמ' 66).
וזה לשון רבינו הרש"ש זיע"א, בספרו הקדוש נהר שלום (דף לד עמוד א):
וכבר מילתי אמורה להם כי עידי בשמים כי כל עסקי ולמודי אינו רק בדברי האר"י זלה"ה ותלמידו מהרח"ו ז"ל לבדם ובלעדם אין לי עסק בשום ספר מספרי המקובלים ראשונים ואחרונים ואפי' בדברי שאר תלמידי האר"י ז"ל לא למדתי וכשיזדמן לפני דבר מדבריהם אני מדלגו כי ע"כ איני כמזהיר אלא כמזכיר למען ה' אל יהי לכם מגע יד בדבריהם ובפרט בענין זה השמרו לכם פן יפתה לבבכם אלא כל לימודם לא יהיה אלא בע"ח ובספר מ"ש ובח' שערים המפורסמים שכולם דברי אלהים חיים. ואני קצרתי בענין זה כל מה שאפשר כי יראתי פן יפלו דפים אלו ביד מי שעדיין לא למד דברי האר"י ז"ל כראוי ויחשדני שלמדתי בספרים אחרים ולא כן הוא כאמור ולכן קצרתי בו ופזרתי בהקדמה:
ועוד כתוב, וזה לשונו הקדוש (דף לג עמוד ב):
גם בעיני יפלא איך כת"ר משגיחים על דברי ספרי שאר המקובלים כגון ח"י ומ"ח וכיוצא שדבריהם מעורבים ומיוסדים על שאר תלמידי הרב ז"ל אשר לא סמך ידו עליהם ואין ראוי לסמוך כי אם על דברי האר"י ז"ל ותלמידו מהרח"ו זלה"ה:

איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 27 יוני 2019, 15:35

yosf כתב:
27 יוני 2019, 15:30
איש ווילנא כתב:
מאן דהו כתב:

המעיין בדברי רבינו האבי עזרי זלה"ה בהל' תשובה יראה דודאי סבר כאמת וגם ידע והכיר והשיג תורת האמת, ע"ש.

מה לא היה. תעיין בשני המקורות ותראה. אמנם ברור שלא בא לזלזל בתורת האמת וזה פשוט ובכל זאת הסתפק אם זה שייך לתלמוד תורה. גם אני לא אבין מה בדיוק הנידון ומה הנפקא מינה בזה 

יהודה1
משתמש ותיק
נתן תודה: 364 פעמים
קיבל תודה: 238 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה1 » 27 יוני 2019, 15:38

איש ווילנא כתב:
27 יוני 2019, 15:35
מה לא היה. תעיין בשני המקורות ותראה.

לא מצאתי כלום מזה בהקדמתו לאבי עזרי, יש כמה מהדורות.
מישוה יכול להעלות את לשונו המדוייקת או לפחות צילום מהספר במקום הנכון?

yosf
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי yosf » 27 יוני 2019, 15:40

איש ווילנא כתב:
yosf כתב:
איש ווילנא כתב:

מה לא היה. תעיין בשני המקורות ותראה. אמנם ברור שלא בא לזלזל בתורת האמת וזה פשוט ובכל זאת הסתפק אם זה שייך לתלמוד תורה. גם אני לא אבין מה בדיוק הנידון ומה הנפקא מינה בזה 
אדרבה נייתי ספר וניחזי!!!!!
אני לא מצאתי דברים כאלו

יהודה1
משתמש ותיק
נתן תודה: 364 פעמים
קיבל תודה: 238 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה1 » 27 יוני 2019, 15:41

אולי
@כלפי ליא ?

איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 27 יוני 2019, 15:50

באבי עזרי חלק הראשון נדפסו כמה הקדמות לכל המהדורות
הדברים נמצאים בהקדמה למהדורא רביעאה דברים מפורשים יעויי' שם הייטב
חוץ מזה ציינתי שזכור לי דברים בנושא בספר סוכתה לראשי כנראה בחלק הראשון
אין לי בהשג יד את הספר אבל זכור לי כך מלפני הרבה שנים

אמת מארץ תצמח
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 40 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמת מארץ תצמח » 27 יוני 2019, 16:56

יש כסף משנה הלכות יסודי התורה סוף פ"ד.
לפי מה שהבנתי מת"ח אחד הרב שך פעם כשהתייחס ללימוד קבלה ציין לכס"מ זה.

כלפי ליא
משתמש ותיק
נתן תודה: 70 פעמים
קיבל תודה: 248 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כלפי ליא » 27 יוני 2019, 17:43

yosf כתב:
27 יוני 2019, 15:40
איש ווילנא כתב:
yosf כתב:

אני לא מצאתי דברים כאלו
כאמור לעיל, וכמו שכתבתי לעיל, הדברים מופיעים שחור ע"ג לבן בהקדמה לאבי עזרי מהדורא רביעאה. בחדשים זה נדפס בהקדמות בכרך מדע אהבה זמנים, בהקדמה רביעאה.
שו"ר שכבר ציין כן @איש וילנא 

זה שהרב שך לא הכיר ולא ידע ולא השיג בחכמת הקבלה והנסתר, זה א"צ לפנים, וכל מי שרק קצת הכיר את הרב שך יודע את זה היטב, וזה לא בושה בכלל. אם כי ברור שהוא ידע והכיר היטב במעלתה של חלק חכמה זו שבתורה. המדובר הוא רק על הנוסח שיש שם בהקדמה, שמרוב שבא להסביר שכל חלק הנסתר נמצא ובא מתוך חלק הנגלה, הוא כתב שם משפט שכנ"ל ישתקע ולא יאמר, וכעדות חתנו בשערי אורה ח"א, הוא עצמו חזר בו.
אגב, הרב שך זצ"ל הורה לרב דביר בעל בית לחם יהודה, שהו"ל גם פירוש לרמב"ן על התורה, שבשום אופן לא יבאר את הדברים שברמב"ן שהם על דרך האמת. והסיבה פשוטה ומובנת.

yosf
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי yosf » 27 יוני 2019, 19:55

כלפי ליא כתב:
27 יוני 2019, 17:43
yosf כתב:
27 יוני 2019, 15:40
איש ווילנא כתב:

אני לא מצאתי דברים כאלו
כאמור לעיל, וכמו שכתבתי לעיל, הדברים מופיעים שחור ע"ג לבן בהקדמה לאבי עזרי מהדורא רביעאה. בחדשים זה נדפס בהקדמות בכרך מדע אהבה זמנים, בהקדמה רביעאה.

זה שהרב שך לא הכיר ולא ידע ולא השיג בחכמת הקבלה והנסתר, זה א"צ לפנים, וכל מי שרק קצת הכיר את הרב שך יודע את זה היטב, וזה לא בושה בכלל. אם כי ברור שהוא ידע והכיר היטב במעלתה של חלק חכמה זו שבתורה. המדובר הוא רק על הנוסח שיש שם בהקדמה, שמרוב שבא להסביר שכל חלק הנסתר נמצא ובא מתוך חלק הנגלה, הוא כתב שם משפט שכנ"ל ישתקע ולא יאמר, וכעדות חתנו בשערי אורה ח"א, הוא עצמו חזר בו.
אגב, הרב שך זצ"ל הורה לרב דביר בעל בית לחם יהודה, שהו"ל גם פירוש לרמב"ן על התורה, שבשום אופן לא יבאר את הדברים שברמב"ן שהם על דרך האמת. והסיבה פשוטה ומובנת.

ראיתי כעת ההקדמה ולענ"ד אין זה כוונתו אלא רק ר"ל דזה ברור דהתורה כוללת שניהם וכמ"ש שם להדיא בוויכוח המלאכים ומשה וכו', רק דמ"מ דהנסתר הבא מתוך הנגלה הוא התורה וכו' אבל לבד זה לא, ודו"ק.
והנה אני לא זכיתי להכירו פא"פ אבל המעיין בדבריו בכמה מקומות יראה דלמד והשיג וכו' ובכמה דוכתי מציין לספרא דצניעותא ורע"מ וכדו' וע' בהל' תשובה מש"כ שם דמבואר דהיה לו יד ורגל בזה. [ואפשר לא העמיק כ"כ וכו' ועיקר עסקו בפשט, אבל ודאי לכאורה דלמד והשיג גם באמת, כך נעל"ד לפום ריהטא]
לא הבנתי הכוונה הסיבה פשוטה וכו', ולי נראה הטעם כדברי מהרח"ו בהקדמת שעהה"ק דדברי הרמב"ן אמת ועומקם רב אין מציאות להשיגם כ"כ לפי רום העלמם, ע"ש.

כלפי ליא
משתמש ותיק
נתן תודה: 70 פעמים
קיבל תודה: 248 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כלפי ליא » 27 יוני 2019, 20:28

yosf כתב:
27 יוני 2019, 19:55
כלפי ליא כתב:
27 יוני 2019, 17:43

ראיתי כעת ההקדמה ולענ"ד אין זה כוונתו אלא רק ר"ל דזה ברור דהתורה כוללת שניהם וכמ"ש שם להדיא בוויכוח המלאכים ומשה וכו', רק דמ"מ דהנסתר הבא מתוך הנגלה הוא התורה וכו' אבל לבד זה לא, ודו"ק.
והנה אני לא זכיתי להכירו פא"פ אבל המעיין בדבריו בכמה מקומות יראה דלמד והשיג וכו' ובכמה דוכתי מציין לספרא דצניעותא ורע"מ וכדו' וע' בהל' תשובה מש"כ שם דמבואר דהיה לו יד ורגל בזה. [ואפשר לא העמיק כ"כ וכו' ועיקר עסקו בפשט, אבל ודאי לכאורה דלמד והשיג גם באמת, כך נעל"ד לפום ריהטא]
לא הבנתי הכוונה הסיבה פשוטה וכו', ולי נראה הטעם כדברי מהרח"ו בהקדמת שעהה"ק דדברי הרמב"ן אמת ועומקם רב אין מציאות להשיגם כ"כ לפי רום העלמם, ע"ש.

כבר הקדמתי כמה פעמים, שההקדמה שם לא באה להמעיט בעצם בחלק תורת הנסתר, וההיפך הוא מביא ברורות כמה שחכמת הנסתר רחבה מיני ים, אלא שכולה כלולה ונמצאת בתוך הנגלה של התורה. ועד כאן הדברים נפלאים ומרוממים ויסודיים, והיה דרכו לחזור עליהם פעמים רבות בכל מיני דרכים ואופנים.
אבל המשפט הנוסף שהוא כותב שם בסוף הענין, מאוד לא מתיישב על הלב, ואחרי כל הדחוקים איך להסביר את דבריו, הם אינם אלא תימה. וכאמור, בשערי אורה חתנו הוא מגבילם עוד יותר, וגם עליהם הוא כותב שחזר בו.
לא למד ולא השיג, והתרעם על אנשים שכן לומדים וחושבים שמשיגים, מלבד על ריא"ו שהעריך בחלק זה. זה שהוא ידע כמה דברים באותיות הקטנות, זה פשיטא ואצ"ל, אבל מעולם לא התעסק בלימוד פנימיות התורה. ומן הסתם הסיבה פשוטה כי לא היה לו רב לזה, וצריך רב לזה, כמו שאמר החזו"א על עצמו.

הסיבה פשוטה. אחד מהטעמים זה כי הטעות מצויה בזה מאוד, וטעות בזה עלולה להחריב עולמות כעין מאמר חז"ל. ועוד שהרמב"ן בעצמו סתם כדי שלא כל אחד יעסוק בזה, ומה אתה מתחכם והולך להסביר את זה לכל אחד. וגם מהטעם הנ"ל שהרמב"ן כ"כ הסתיר את הדברים ובוודאי שא"א לרדת לסוף דעתו. וכ"ז דברים פשוטים מאוד.

איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 27 יוני 2019, 21:32

אמת מארץ תצמח כתב:
27 יוני 2019, 16:56
ישר כוחך על המקור החדש 
אמנם דברי הכס"מ שם נסובים על חכמת הפילוספיה [והסיפור שלך  הוא סיוע לדברי חתנו של הרב שך שחותנו נתכוון לפילוספיה ולא לקבלה] 

אמת מארץ תצמח
נתן תודה: 5 פעמים
קיבל תודה: 40 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמת מארץ תצמח » 28 יוני 2019, 00:50

איש ווילנא כתב:
27 יוני 2019, 21:32
אמת מארץ תצמח כתב:
27 יוני 2019, 16:56
ישר כוחך על המקור החדש 
אמנם דברי הכס"מ שם נסובים על חכמת הפילוספיה [והסיפור שלך  הוא סיוע לדברי חתנו של הרב שך שחותנו נתכוון לפילוספיה ולא לקבלה] 

בכסף משנה משמע שלפחות חלק זה בדבריו הוא גם על חכמת הקבלה 

כסף משנה הלכות יסודי התורה פרק ד הלכה יג 
ובשם הרב אליה מזרחי ז"ל מצאתי כתוב וז"ל מן המבואר ששם גדול נאמר על שני פנים. אם בכמות. אם באיכות. ושהגדול באיכות יחלק עוד לשנים. האחד מהם על גודל הדרוש ומעלתו. וזה עוד יחלק לשני פנים אם מצד גודל נושא הדרוש ואם מצד עומק מושגו. והשני על גודל שכרו. ומעתה אין טענה משם גדול הנאמר על מעשה מרכבה. כי מעשה מרכבה אם נקרא גדול מהחכמה התלמודית הנה הוא גדול מצד גודל הדרוש ומעלתו בשני האופנים יחד שהם גודל נושא הדרוש ועומק מושגו. ואולם החכמה התלמודית אע"פ שאינה חוקרת על נושא גדול כגודל חכמת מעשה מרכבה שהרי הדרוש של מעשה מרכבה הוא הבורא יתעלה בין לדעת חכמי הקבלה בין לדעת חכמי המחקר ונושא החכמה התלמודית הם מעשה מצותיו יתברך. מ"מ כאשר לא יודע הענין בה מצד גודל נושא הדרוש וקשיו רק מצד גודל השכר ומיעוטו הנה בלי ספק שהחכמה התלמודית היא השורש והעיקר אשר בה נזכה לחיי העוה"ב משאר מיני החכמות והיא החכמה היותר גדולה מזה הצד מכל מה שזולתה והביא ראיות על זה:

ואני אומר שע"פ דרך זה יתבאר הא דתנן ר"א (בן) חסמא אומר קינין ופתחי נדה הן גופי הלכות וכו' לומר שאע"פ שתקופות וגימטריאות עסקם בדברים מעולים שהם הגרמים השמימיים וקינים הם דבר קל הערך. ופתחי נדה נושאם דבר מכוער. אעפ"כ אלו הן גופי הלכות כלומר עיקרי תורה מצד השכר הגדול הצפון לעוסקים בהם. ותקופות וגימטריאות אע"פ שנושאם דברים מעולים מאד אינם עיקרים אלא כמו פרפראות לחכמה התלמודית שהיא ראויה להקרא חכמה סתם להיות עסקה בפירוש מצותיו יתברך ולגודל השכר הניתן לעוסקים בה ומקיימין מצותיה:

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 131 פעמים
קיבל תודה: 125 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 01 יולי 2019, 03:34

קראתי פעם שנכדי הרב שך מצאו מאחורי הארון שלו עץ חיים עם הערות

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 01 יולי 2019, 03:35

חלק א׳ ממעל כתב:
01 יולי 2019, 03:34

טוב שלא מצאו שם מקקים..
נו באמת מספיק להעיף סיפורים סתם

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 01 יולי 2019, 03:37

יש לך רוח הקודש על פי׳ אתה מכריע מה סתם ומה לא?
ואני מאמין שגם מקקים מצאו שם...

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 01 יולי 2019, 03:38

א. כתבת בשורה אחת סיפור שסותר עולם ומלואו ב. בלי מקור

איש ווילנא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 01 יולי 2019, 03:40

חלק א׳ ממעל כתב:
01 יולי 2019, 03:34

אולי הכוונה לספרא דצניעותא עם ביאור הגר"א שכתב לו הרב שך הערות. למעשה לא מדובר בהערות שמוכיחות הכרה ביסודי החכמה אלא מציין לכמה נקודות בדברי הגר"א [שאינם שייכים לעומק החכמה] 

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 01 יולי 2019, 03:42

איזה מלוא עולם התהפך? ומי המספר אני לא זוכר, עברו שנים...

פותח הנושא
מאן דהו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 01 יולי 2019, 03:50

חלק א׳ ממעל כתב:
01 יולי 2019, 03:42
איזה מלוא עולם התהפך? ומי המספר אני לא זוכר, עברו שנים...

כדאי תמיד לחפש את המקור ואז לכתוב
סגנון כזה לא מראה על אמינות. ומי שלא זוכר מיהו המספר צריך לבדוק אם זוכר על מי מסופר

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 01 יולי 2019, 03:52

תודה

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות