מחפש מידע על סדנת שקוף - של הרב גידי דבוש

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 138 פעמים
קיבל תודה: 155 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מחפש מידע על סדנת שקוף - של הרב גידי דבוש

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 28 יוני 2019, 14:05

אולי לא הייתי קורא לזה בעייתי אלא עוול לציבור שעושים מסיון שקט שאם המטופלים היו יודעים לא בטוח שהיו באים לשם

ערכים:

יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 383 פעמים
קיבל תודה: 485 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 28 יוני 2019, 14:28

זאת באמת הבעיה הקטנה שם.

בר בי רב
משתמש ותיק
נתן תודה: 19 פעמים
קיבל תודה: 65 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר בי רב » 28 יוני 2019, 14:37

צריך לעשות סדר. היה כאן בירור של רבנים, והחליטו שצריך להוציא מכתב שאין להם פיקוח על הנעשה שם.
לאחר מכן לקח הגרי"א על עצמו לפקח שם, והדיינים סמכו עליו, ושוב הוציא הגרי"א מכתב שהוא אכן מפקח שם.
ללא ספק להפיץ תורת ננמ"ח בקהלים שלא אמורים להיות כאלה לפי דעתנו הוא עול, גם אם מעריצי ננמ"ח עצמו לא יהיו סבורים כך, וגם אם הם מצהירים בכל מערכת הסדנאות שזה כך. אבל יש לכאורה כעת פיקוח.
עריכה: כפי שהעירו לנכון זה רק בדיעבד ולא לכתחילה כדברי הגרי"א, ושכחתי לציין פרט זה.
או שאני טועה?

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 28 יוני 2019, 14:54

הלא דבר הוא שגם בברסלב וגם בחבד עובדים כל הזמן על שכנוע לדרכם. ובשנים האחרונות שהרבה מבעלי התשובה הגיעו לברסלב גבר הפרסום (ראו למשל התיקון הכללי העולמי וראש השנה באומן).
כאחד שהתעסק ומתעסק קצת עם בעלי תשובה מאוד כואב לי שבאמת הרבה בעלי תשובה מגיעים לברסלב, ולא ליהדות האיכותית והפשוטה שלנו. ולא בגלל שיש לי ענין מסיונרי, אלא שאני מאמין בכל לב - ואף רואה זאת מנסיון - שמי שמגיע ללימוד תורה אמיתי ומשקיע בזה, המאור שבה מחזירה למוטב, ואינני יודע אם גם על התעסקות יומיומית בכתבי רבינו נאמר שמחזירם למוטב ג"כ.
אני מתנצל מראש על הדברים למי שמפריע לו.

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
נתן תודה: 61 פעמים
קיבל תודה: 82 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 28 יוני 2019, 15:08

בברסלב לדבריך לא לומדים תורה, והם לא יהדות איכותית ופשוטה.

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 28 יוני 2019, 15:10

מתוך כללי הפורום: אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים

בר בי רב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר בי רב » 28 יוני 2019, 15:11

דווקא לאחרונה התפרסם מקרה של בעל תשובה שחזר לסורו מחמת שהכוונו אותו לברסלב, וכך יוצא כפי שהוא פרסם הדברים בעצמו, וכמו שהעידו עליו רבנים והוגי דעות.

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 28 יוני 2019, 15:13

ח"ו, לא אמרתי שלא לומדים תורה, אלא התכוונתי שלומדים גם דברים אחרים ואף בהם עסוקים.
פשוט שברסלב אינה היהדות הפשוטה כאשר החלה דרכה לפני קרוב ל300 שנה במקרה הטוב, והיהדות אותה קיבלתי מאבי שקיבל מסבי וכו' התחילה הרבה קודם.

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 28 יוני 2019, 15:17

בר בי רב כתב:
28 יוני 2019, 15:11
דווקא לאחרונה התפרסם מקרה של בעל תשובה שחזר לסורו מחמת שהכוונו אותו לברסלב, וכך יוצא כפי שהוא פרסם הדברים בעצמו, וכמו שהעידו עליו רבנים והוגי דעות.

כבר נכתב די והותר במקומות אחרים.
דרך ברסלב היא אך ורק ע"פ ההלכה והשו"ע, ע"פ הכוונה של תלמידים של תלמידים עד רביה"ק.
לא כל מי שהולך בדרך רעה וקורא לעצמו ברסלב הוא ברסלב.
כמו שחרדים לא אחראים לכל חרדי שנתפס שעושה מעשים אסורים.

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 28 יוני 2019, 15:22

יהודי כתב:
28 יוני 2019, 15:13
ח"ו, לא אמרתי שלא לומדים תורה, אלא התכוונתי שלומדים גם דברים אחרים ואף בהם עסוקים.
פשוט שברסלב אינה היהדות הפשוטה כאשר החלה דרכה לפני קרוב ל300 שנה במקרה הטוב, והיהדות אותה קיבלתי מאבי שקיבל מסבי וכו' התחילה הרבה קודם.

יש לך טעות גדולה.
ננסה ללמד עליך זכות שאתה באמת לא יודע מהי ברסלב, בתנאי שתשמור גם אתה את מקלדתך ותזהר בכבוד רבינו ותלמידיו.

תקשיב טוב: ברסלב זה יהדות פשוטה.

כל המטרה של רבינו זה לתת עצה טובה ולגרום ליהודי לזכות לקיים את התורה כפי שהיא, בפשיטות ותמימות בלי חכמות.
ללמוד וללמד, לשמור ולעשות ולקיים את כל דברי תורתיך באהבה.

זו מטרת ההתבודדות, לבקש מה' שיעזור לך לקיים את התורה.
זה מטרת כל שאר העצות: קיום התורה.

מי שחושב משהו אחר, לא דרך על מפתן דרכה של ברסלב.

לא אורות, לא פיצוצים, שום דבר.

יהדות פשוטה.

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 28 יוני 2019, 15:26

ומש"כ ע"כ שחסידי ברסלב עוסקים בהפצה, דובר בזה באשכול על מסיון, ראה מה שכתבתי שמה.

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 28 יוני 2019, 15:48

בר בי רב כתב:
28 יוני 2019, 14:37
צריך לעשות סדר. היה כאן בירור של רבנים, והחליטו שצריך להוציא מכתב שאין להם פיקוח על הנעשה שם.
לאחר מכן לקח הגרי"א על עצמו לפקח שם, והדיינים סמכו עליו, ושוב הוציא הגרי"א מכתב שהוא אכן מפקח שם.
ללא ספק להפיץ תורת ננמ"ח בקהלים שלא אמורים להיות כאלה לפי דעתנו הוא עול, גם אם מעריצי ננמ"ח עצמו לא יהיו סבורים כך, וגם אם הם מצהירים בכל מערכת הסדנאות שזה כך. אבל יש לכאורה כעת פיקוח.
או שאני טועה?

תקרא שוב, הגר"י אייכנשטיין כותב שזה לא לכתחילה על אף הפיקוח

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 28 יוני 2019, 15:50

ברסלבר (ליטאי לשעבר) כתב:
28 יוני 2019, 15:22
יהודי כתב:
28 יוני 2019, 15:13

יש לך טעות גדולה.
ננסה ללמד עליך זכות שאתה באמת לא יודע מהי ברסלב, בתנאי שתשמור גם אתה את מקלדתך ותזהר בכבוד רבינו ותלמידיו.

תקשיב טוב: ברסלב זה יהדות פשוטה.

כל המטרה של רבינו זה לתת עצה טובה ולגרום ליהודי לזכות לקיים את התורה כפי שהיא, בפשיטות ותמימות בלי חכמות.
ללמוד וללמד, לשמור ולעשות ולקיים את כל דברי תורתיך באהבה.

זו מטרת ההתבודדות, לבקש מה' שיעזור לך לקיים את התורה.
זה מטרת כל שאר העצות: קיום התורה.

מי שחושב משהו אחר, לא דרך על מפתן דרכה של ברסלב.

לא אורות, לא פיצוצים, שום דבר.

יהדות פשוטה.

זה לא משנה, א"א להכחיש שעד אז לא עשו כן ואם כך אז להחדיר במרמה לאנשים את זה הוא עוול גם אם זה "היהדות הפשוטה ביותר"

בר בי רב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר בי רב » 28 יוני 2019, 15:52

חלק א׳ ממעל כתב:
28 יוני 2019, 15:48
בר בי רב כתב:
28 יוני 2019, 14:37
או שאני טועה?

תקרא שוב, הגר"י אייכנשטיין כותב שזה לא לכתחילה על אף הפיקוח
אה"נ, תיקנתי.

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 28 יוני 2019, 16:04

חלק א׳ ממעל כתב:
28 יוני 2019, 15:50
זה לא משנה, א"א להכחיש שעד אז לא עשו כן ואם כך אז להחדיר במרמה לאנשים את זה הוא עוול גם אם זה "היהדות הפשוטה ביותר"

איפה המרמה? האם שקוף מסתירה את היותה ברסלב?
אני באמת שואל. כי מתוך הציטוטים שהובאו פה קודם משמע שלא.

יש לציין שרבינו היתיר לומר דברים שלו שלא בשמו שיתקבלו הדברים, כי כל רצונו היה לקרב לה' כל יהודי.
וחוץ מזה, עוול? לתת עצה טובה ומועילה ממקור קדוש ליהודי זה עוול?

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 28 יוני 2019, 16:07

יפה מאד שהוא התיר אבל לדחוף את זה לאנשים בלי שהם יודעים זה עוול

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 28 יוני 2019, 16:09

28 יוני 2019, 16:04

וחוץ מזה, עוול? לתת עצה טובה ומועילה ממקור קדוש ליהודי זה עוול?

אם הוא לא רוצה - כן

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 28 יוני 2019, 16:24

שיהיה לכם לבריאות.
אין דרך רבינו הקדוש להתעקש על שום דבר.

אם הכתפיים שלך לדעתך מספיק רחבות בשביל לחלוק על רביה"ק ולהלחם בו, אין לי עניין להתווכח איתך ועם שכמותך.

דיווחתי על ההודעות ואקוה שיש יראת אלוקים במקום הזה.

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 28 יוני 2019, 18:00

28 יוני 2019, 16:24
שיהיה לכם לבריאות.
אין דרך רבינו הקדוש להתעקש על שום דבר.

אם הכתפיים שלך לדעתך מספיק רחבות בשביל לחלוק על רביה"ק ולהלחם בו, אין לי עניין להתווכח איתך ועם שכמותך.

דיווחתי על ההודעות ואקוה שיש יראת אלוקים במקום הזה.

אם התכוונת אלי אז אני מבהיר בריש גלי שח"ו אני לא נלחם בברסלב וק"ש שלא בר׳ נחמן, ס"ה הסברתי שלדחוף לאנשים במרמה השקפות נגד דרכם (גם אם הדוחף חושב שזה צודק ומותר) זה עוול ונגד זה יצאו
בהצלחה לכולם 
שבת שלום

עניין
נתן תודה: 55 פעמים
קיבל תודה: 59 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עניין » 28 יוני 2019, 19:00

ממה שאני קראתי סדנת שקוף ידוע די ברור מי הם ומה המהלך שלהם, וא"כ לא שייך כאן כלל מסיון/נסיון שכנוע וכו'.

השאלה היחידה היא א"כ למה רבנים לטאים סומכים/שולחים זה,
והתשובה נראה לי מאוד פשוטה והיא שלא שולחים אברך כולל  וגם לא בנ"א אחר רגיל שרק רוצה קצת חיזוק או אמונה,
אלא זה מיועד לאנשים עם בעיות וכו' שהניסיון הוא איך לתת להם חיים נורמאלים ואם 'שקוף' יכול להצליח אם זה אז כל
עוד זה לא נוגד יסוד או הלכה אפשר ללכת  לשם.

להרב @ברסלבר (ליטאי לשעבר) גם אם ברסלב זה יהדות פשוטה בשביל בע"ת זה לא כ"כ פשוט,
דהיינו בע"ת שהולך למוסדות הרגילים אז הוא לומד גמרא והלכה באופן מיושב ולאט לאט בונה את עולמו וכו' ובהכוונת רבותיו,
משא"כ בע"ת ברסלב המציאות היא שזה כן הולך עם יותר סערה עצם הפנימיות וגם בסביבה החיצונית המוסדות לבע"ת שהולכים בשיטת ברסלב הם יותר ברגשות, ונראה לי שלזה התכוון קצת הרב @יהודי בדבריו שכתב לעיל.

נ.ב. לא באתי להגיד שהמהלך של בע"ת בברסלב לא טוב, אלא להסביר נקודה מסוימת, אמנם מצד שני יש הרבה שבלי ברסלב לא היו נהיים כלל בע"ת ועוד ועוד.

חגי פאהן
משתמש ותיק
נתן תודה: 115 פעמים
קיבל תודה: 110 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חגי פאהן » 29 יוני 2019, 22:40

בבית הכנסת שלנו יש כמה וכמה וכמה בעלי תשובה חסידי ברסלב שהתחילו את דרכם בעולם הליטאי. אולי תשאלו אותם למה הם לא נשארו שם?
אתחיל מהסוף - כי הם חיפשו אמת, וזה מה שהיה הכי חשוב להם.
יש אחד שהיה בכולל כמה שנים ופשוט לא הצליח ללמוד גמרא. הוא פנה לראש הכולל פעם אחר פעם וזה אמר לו שלא נורא, ימשיך לנסות. והבן אדם פשוט הולך בטל אזלא ומידלדלא. כי מה לעשות, ודאי וודאי שאפשר לספר סיפורים על ר' שלמה זלמן שאמר לאשתו שאין לו מה לבקש ממנה סליחה, אשריו ואשרי חלקו. אבל אני לא ר' שלמה זלמן! מה לעשות, הוא סיים את הש"ס כמה פעמים ואני לא רבע! אז מה אומרים לבן אדם שהמאור שבה מחזירו למוטב, אם הוא לא מצליח ללמוד? מי ינחם את לבו הנשבר, שעזב את כל עולמו ללכת אחרי ה' וכעת הוא נותר לבדו בתוככי עולם הישיבות, לא מבין?
יש אחד שדוקא הצליח ללמוד, ומספר שהוא הרגיש שהוא היחיד ש"עוברים עליו דברים". ראש הכולל שלו שאל אותו יום אחד "למה כולם רגועים ואתה כל הזמן לא רגוע?" בפרוס הימים הנוראים הוא הרגיש שאנשים כלל לא מתפעלים, והדיבור של עשיית תשובה הוא סביב קצת לשון הרע שדיבר יום אחד, קצת ביטול תורה שהיה לו, וזהו. האם הוא היחיד שמפחד מיום הדין?

איך אפשר באותו משפט לדבר על "הציבור האיכותי שלנו", ולתמוה למה בעלי תשובה לא נוהרים לשם? בדיוק בגלל זה, משום שחושבים שיש משהו סטטי בעולם הזה. אדם נמצא תמיד בתהליך, ואם לא למעלה אז למטה. בעל תשובה הוא אדם שפעמים רבות עזב את כל חביריו ואת כל משפחתו, את כל הרגליו ואת הסמארטפון שלו, כי ראה שיש אמת לאמיתה בתוך עולם השקר הזה. ואז הוא מגיע ל"עולם הישיבות הקדוש" ורואה את הרישום לת"תים של "החרדים הקדושים", וקולט שצריך לדעת חבר של מי להיות ואז גם עם אייפון מקבלים את הילדים שלך, וקולט את כל השטיקים מתחת לשטיח, ואת אלה שלומדים על מנת להתהלל בחכמתם (ויש כוללים שהם הרוב ואף בקרב הצוות). והוא שואל את עצמו "האם פה אני אקיים 'ולדבקה בו', 'ללכת בכל דרכיו'?"

לגבי הלכה: ר' לוי יצחק בנדר זצ"ל, מנהיג ברסלב עד תשמ"ט, סיפר (מובא בשיח שרפי קדש ובאיש חסידיך) שבאומן שבין שתי המלחמות חלק מחבורת האריות עובדי ה' וידידיו היו מתלמידי החפץ חיים, והוא שלח אותם לשם. אש החסידות בערה בהם, והוא אמר להם שאם כבר חסידים אז חסידי ברסלב, משום שהם מקפידים על השולחן ערוך. ידוע הדיבור של רבינו ז"ל "תקמטו את ספרי, העיקר שלא תזיזו סעיף אחד בשולחן ערוך". וזו אחת משתי ההנהגות היומיומיות שנאמרו בכללות לכל חסיד - לימוד שולחן ערוך והתבודדות.

בענין "השקפה" - מה מטריד אתכם, ש"דוחפים" לאנשים שצריך לדבר עם ה'? האם החפץ חיים לא קיים זאת בעצמו כל ימיו? אם אתם חושבים שלא - לא קראתם את תולדותיו. דת תורתנו הקדושה בנויה על ענין חשיבות התפילה והקשר המילולי עם בורא עולם. לא ארחיב פה כי כבר נכתבו ספרים שלמים בנושא, אך לראשי פרקים ראו בהקדמת הספר "השתפכות הנפש". ומה עוד מטריד, שדוחפים לקיים את השולחן ערוך על כל חלקיו? שיש כת מסיון שמשכנעת אנשים (חסידים מחסידות אחרת בעלי משפחות עם זקן ופאות) להתפלל גם ביום חול? להפסיק עם פגם הברית? שלוכדים אנשים תמימים ברשת של תיקון חצות, שהחת"ס מימיו לא הפסיד? שהמסיון המסוכן משכנע אנשים שהם מעניינים את ה' גם במקום הלא-טוב שהם נמצאים בו כעת, ולא אבדה תקוותם? מי שרוצה לדעת מה זה ברסלב, שיקרא בספרי ברסלב ואז ידע, ולא יאמין לאחרים. הסטייפלר אמר לר' בן ציון אפטר שיום שהוא לא לומד בליקוטי מוהר"ן, הוא מרגיש חסרון ביראת שמים. וכן היה לו ספר "ליקוטי תפילות" של רבי נתן ספוג בדמעות. ועת לקצר.

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 29 יוני 2019, 22:49

זה שיש חסרונות בציבור החרדי, זה דבר פשוט, אבל הוא הציבור שבו הכי אפשר לעבוד את ד'. למרות כל החסרונות.
לא כ"כ כתבת איזה אמת הם מצאו בברסלב, האם זאת ששם אין לחץ ללמוד? תכתבו ברור.
הביקורת על שקוף היא מאוד ברורה, יצירת קשרים נפשיים איתנים וחזקים בין גבר לנשים נשואות הוא פריצות ותועבה ממש, ומי שמסתפק בזה אינו בענין כלל.

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 29 יוני 2019, 23:11

חגי פאהן כתב:
29 יוני 2019, 22:40
בבית הכנסת שלנו יש כמה וכמה וכמה בעלי תשובה חסידי ברסלב שהתחילו את דרכם בעולם הליטאי. אולי תשאלו אותם למה הם לא נשארו שם?
אתחיל מהסוף - כי הם חיפשו אמת, וזה מה שהיה הכי חשוב להם.
יש אחד שהיה בכולל כמה שנים ופשוט לא הצליח ללמוד גמרא. הוא פנה לראש הכולל פעם אחר פעם וזה אמר לו שלא נורא, ימשיך לנסות. והבן אדם פשוט הולך בטל אזלא ומידלדלא. כי מה לעשות, ודאי וודאי שאפשר לספר סיפורים על ר' שלמה זלמן שאמר לאשתו שאין לו מה לבקש ממנה סליחה, אשריו ואשרי חלקו. אבל אני לא ר' שלמה זלמן! מה לעשות, הוא סיים את הש"ס כמה פעמים ואני לא רבע! אז מה אומרים לבן אדם שהמאור שבה מחזירו למוטב, אם הוא לא מצליח ללמוד? מי ינחם את לבו הנשבר, שעזב את כל עולמו ללכת אחרי ה' וכעת הוא נותר לבדו בתוככי עולם הישיבות, לא מבין?
יש אחד שדוקא הצליח ללמוד, ומספר שהוא הרגיש שהוא היחיד ש"עוברים עליו דברים". ראש הכולל שלו שאל אותו יום אחד "למה כולם רגועים ואתה כל הזמן לא רגוע?" בפרוס הימים הנוראים הוא הרגיש שאנשים כלל לא מתפעלים, והדיבור של עשיית תשובה הוא סביב קצת לשון הרע שדיבר יום אחד, קצת ביטול תורה שהיה לו, וזהו. האם הוא היחיד שמפחד מיום הדין?

איך אפשר באותו משפט לדבר על "הציבור האיכותי שלנו", ולתמוה למה בעלי תשובה לא נוהרים לשם? בדיוק בגלל זה, משום שחושבים שיש משהו סטטי בעולם הזה. אדם נמצא תמיד בתהליך, ואם לא למעלה אז למטה. בעל תשובה הוא אדם שפעמים רבות עזב את כל חביריו ואת כל משפחתו, את כל הרגליו ואת הסמארטפון שלו, כי ראה שיש אמת לאמיתה בתוך עולם השקר הזה. ואז הוא מגיע ל"עולם הישיבות הקדוש" ורואה את הרישום לת"תים של "החרדים הקדושים", וקולט שצריך לדעת חבר של מי להיות ואז גם עם אייפון מקבלים את הילדים שלך, וקולט את כל השטיקים מתחת לשטיח, ואת אלה שלומדים על מנת להתהלל בחכמתם (ויש כוללים שהם הרוב ואף בקרב הצוות). והוא שואל את עצמו "האם פה אני אקיים 'ולדבקה בו', 'ללכת בכל דרכיו'?"

לגבי הלכה: ר' לוי יצחק בנדר זצ"ל, מנהיג ברסלב עד תשמ"ט, סיפר (מובא בשיח שרפי קדש ובאיש חסידיך) שבאומן שבין שתי המלחמות חלק מחבורת האריות עובדי ה' וידידיו היו מתלמידי החפץ חיים, והוא שלח אותם לשם. אש החסידות בערה בהם, והוא אמר להם שאם כבר חסידים אז חסידי ברסלב, משום שהם מקפידים על השולחן ערוך. ידוע הדיבור של רבינו ז"ל "תקמטו את ספרי, העיקר שלא תזיזו סעיף אחד בשולחן ערוך". וזו אחת משתי ההנהגות היומיומיות שנאמרו בכללות לכל חסיד - לימוד שולחן ערוך והתבודדות.

בענין "השקפה" - מה מטריד אתכם, ש"דוחפים" לאנשים שצריך לדבר עם ה'? האם החפץ חיים לא קיים זאת בעצמו כל ימיו? אם אתם חושבים שלא - לא קראתם את תולדותיו. דת תורתנו הקדושה בנויה על ענין חשיבות התפילה והקשר המילולי עם בורא עולם. לא ארחיב פה כי כבר נכתבו ספרים שלמים בנושא, אך לראשי פרקים ראו בהקדמת הספר "השתפכות הנפש". ומה עוד מטריד, שדוחפים לקיים את השולחן ערוך על כל חלקיו? שיש כת מסיון שמשכנעת אנשים (חסידים מחסידות אחרת בעלי משפחות עם זקן ופאות) להתפלל גם ביום חול? להפסיק עם פגם הברית? שלוכדים אנשים תמימים ברשת של תיקון חצות, שהחת"ס מימיו לא הפסיד? שהמסיון המסוכן משכנע אנשים שהם מעניינים את ה' גם במקום הלא-טוב שהם נמצאים בו כעת, ולא אבדה תקוותם? מי שרוצה לדעת מה זה ברסלב, שיקרא בספרי ברסלב ואז ידע, ולא יאמין לאחרים. הסטייפלר אמר לר' בן ציון אפטר שיום שהוא לא לומד בליקוטי מוהר"ן, הוא מרגיש חסרון ביראת שמים. וכן היה לו ספר "ליקוטי תפילות" של רבי נתן ספוג בדמעות. ועת לקצר.

@חגי פאהן דפח"ח.

@יהודי מתוך הקונטרסים שאתם מפיצים יותר נשמע שהמלחמה בשקוף אינה בגלל בעיות צניעות וכד', אלא בגלל ברסלב.
אתם מעלים טענות על עצם הדרך, וביניהם דברים שכל ילד ברסלבר יודע שהם דברים של רבינו עצמו, בעיוות קל שלך כדי שיראה תמוה לעיניים ליטאיות. (עניין התבודדות, דיבור עם ה' כדבר איש רעהו, מילי דשטותא ועוד.)

את הסיפורים על צניעות אתם כנראה מחרטטים כדי שיתקבלו הדברים.
אם אני טועה אז סליחה, אבל ככה נראה לי. אין לי ראיה לזה או הוכחה, אבל כך נשמע בין השיטין.

אני לא שקוף, לא הייתי בשקוף, שאלתי כמה ברסלברס שהיו שם וקיבלתי תשובות סותרות. יש כאלה שעשה להם טוב ויש כאלה שעשה להם רע. אף אחד לא מאשר את סיפורי הצניעות.
רבי שמעון טייכנר שליט"א הוא לא מראשי שקוף, זה גם תרגיל שאתה עושה כדי לתת הרגשה שחוות דעתו לא אוביקטיבית.
הוא ידוע כבר שנים רבות כאחד מגדולי רבני ברסלב, ומילה שלו חשובה בעיני עשרת מונים מאלף פשקוילים שלך.

ראש שקוף הוא גידי דבוש בלבד, ומה שקורה שם זה אחריותו בלבד, לטוב ולרע.

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 29 יוני 2019, 23:18

עניין כתב:
28 יוני 2019, 19:00
ממה שאני קראתי סדנת שקוף ידוע די ברור מי הם ומה המהלך שלהם, וא"כ לא שייך כאן כלל מסיון/נסיון שכנוע וכו'.

השאלה היחידה היא א"כ למה רבנים לטאים סומכים/שולחים זה,
והתשובה נראה לי מאוד פשוטה והיא שלא שולחים אברך כולל  וגם לא בנ"א אחר רגיל שרק רוצה קצת חיזוק או אמונה,
אלא זה מיועד לאנשים עם בעיות וכו' שהניסיון הוא איך לתת להם חיים נורמאלים ואם 'שקוף' יכול להצליח אם זה אז כל
עוד זה לא נוגד יסוד או הלכה אפשר ללכת  לשם.

להרב @ברסלבר (ליטאי לשעבר) גם אם ברסלב זה יהדות פשוטה בשביל בע"ת זה לא כ"כ פשוט,
דהיינו בע"ת שהולך למוסדות הרגילים אז הוא לומד גמרא והלכה באופן מיושב ולאט לאט בונה את עולמו וכו' ובהכוונת רבותיו,
משא"כ בע"ת ברסלב המציאות היא שזה כן הולך עם יותר סערה עצם הפנימיות וגם בסביבה החיצונית המוסדות לבע"ת שהולכים בשיטת ברסלב הם יותר ברגשות, ונראה לי שלזה התכוון קצת הרב @יהודי בדבריו שכתב לעיל.

נ.ב. לא באתי להגיד שהמהלך של בע"ת בברסלב לא טוב, אלא להסביר נקודה מסוימת, אמנם מצד שני יש הרבה שבלי ברסלב לא היו נהיים כלל בע"ת ועוד ועוד.

זה שלבעלי תשובה יש טעויות, זה בגלל העבר שלהם.
וזה לא קורה רק בברסלב אלא בכל מקום.
מתמודדים עם זה, יש ארגון מענה שעוסק בזה (ואחד מראשיו הוא מותיקי חסידי ברסלב, הרב עופר גיסין), יש ספר נפלא בשם באמצע הדרך שעוסק בתשובה מאוזנת על פי תורת ברסלב.
העצה האמיתית של רבינו לא מובילה אף אחד למקום לא טוב.
וגם ע"פ דרך רבינו צריך לעסוק בתורה, ללמוד גמרא והלכה וללכת בישוב הדעת. שום "אורות" ושום בטיח.
רק שצריך הכוונה. דהיינו הכוונה מחסידי ברסלב מה הדעת האמיתית של רבינו, ולא לפי הדמיונות שיכול להיות לבן אדם.
בדיוק כמו שבעל תשובה שהולך בדרך הליטאית הולך בדרך רבותיו עם הכוונה, רק צריך וראוי להיות בברסלב.
וב"ה יש מי שעוסק בזה (הרב טייכנר למשל).

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 29 יוני 2019, 23:22

מה אפשר לענות למי שהחליט שכולם משקרים בגלל שמדובר בברסלב.
לי אישית אין שום ענין לנגח את ברסלב, לא מאמין בדרכם ותו לא מידי.

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 29 יוני 2019, 23:24

יהודי כתב:
29 יוני 2019, 23:22
מה אפשר לענות למי שהחליט שכולם משקרים בגלל שמדובר בברסלב.
לי אישית אין שום ענין לנגח את ברסלב, לא מאמין בדרכם ותו לא מידי.

כי זה מה שכתוב בחוברות.
למה אתם לא מתמקדים ב"דבר האמיתי" לדבריך, רק מבקרים את ההשקפה שלהם? (שברור לכל שאלה דברי רבינו בעיוות והוצאה מהקשר)
ומציגים בתור הפשע הגדול שלהם את הציטוט מהרב טייכנר שהם מפיצים ברסלב?

ואם אין לך עניין לנגח את ברסלב, נשמח אם תפסיק לעשות את זה. רבינו גם כלול ב"עקיצתן עקיצת עקרב וכו'", מלבד ריבוי המחלוקת שבזה.

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 29 יוני 2019, 23:29

מי זה 'אתם'? אני כתבתי מה שידוע לי מהיכרות אישית בעבר. שאר החברים הביאו בעיות נוספות לדעתם. 
זה נכון בהחלט שאני אישית גם לא מאמין בדרך ברסלב לחלוטין, ולא הצלחתי ליקח ממנה ולו פרט אחד שיועיל לי בחיי. 

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 29 יוני 2019, 23:31

יהודי כתב:
29 יוני 2019, 23:29
מי זה 'אתם'? אני כתבתי מה שידוע לי מהיכרות אישית בעבר. שאר החברים הביאו בעיות נוספות לדעתם. 

כוונתי היא שאני מקבל את הרושם שאתה זה שכתבת את החוברות האלה, ואתה עומד מאחורי המערכה הזאת.

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 29 יוני 2019, 23:39

שמחתם אותי, אני לא כזה לוחמני בשום ענין שאתחיל להוציא ולו עמוד אחד מחוברת.

ברסלבר (ליטאי לשעבר)
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברסלבר (ליטאי לשעבר) » 30 יוני 2019, 00:22

אני משתדל לא לכתוב בפורום לאף אחד נגד רבותיו ונגד דרכו. גם אם זו דעתי האישית.
וכך ב"ה רוב חו"ר הפורום.

יש איסור דאורייתא - להחזיק במחלוקת.
יש עוד איסור חמור - לבזות ת"ח וצדיקים. ובכלל זה להביא באובססיה ציטוטים וראיות נגדם כדי להוריד את ערכם. והעושה כן אין רפואה למכתו, ונקרא אפיקורס ע"פ הגמ' בסנהדרין. וזה היה מעשה קורח באותו לילה שהסתובב ועשה חוגי בית בכל אהלי ישראל, עיוות את דבריו של משה רבינו בסיפורי האלמנה והתכלת והסית את העם נגדו.
מלבד איסורים רבים נוספים שכרוכים בזה.
תירוצי ההבל "אני לא מאמין בזה ולא הועיל לי", "הרוב השפוי", ואפילו תירוץ כמו "הרב פלוני דיבר נגד", אולי יגרמו לנצח מילולית בויכוח, שהרי "מה' מענה לשון", אבל לא יועילו מול עונשי שמים הגדולים המובטחים בזה ובבא, ו"קודשא בריך הוא תבע ליקריה".

ועוד: אפשר לא להסכים, ועדיין לאהוב ולכבד אחד השני, ולהאמין שכוונתו לש"ש.

רביה"ק אומר ששלום הוא דווקא בין שני הפכים.
שניים שחושבים אותו דבר ולכן הם מסתדרים זה עוד לא שלום.
שניים שחושבים הפוך אחד מהשני ובכ"ז אוהבים ומכבדים אחד את השני - זה נקרא שלום.

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח