סיום בתשעת הימים

יהודי

משתמש ותיק
מי שכל השנה די לו בשמחת סיום מסכת בבקבוק קולה קרקר וחתיכת הערינ"ג, האם ראוי שיעשה סיום בתשעת הימים עם בשר ויין.

כבוד שמים

משתמש ותיק
השאלה היא האם זה שהוא מיקל בשאר השנה זה בסדר?
דרך אגב, שמעתי פעם מהגרע"ז אויעראך שליט"א בשם אביו, כי סיום זה כשזוכרים מה כתוב בדף ז' ובדף ח'...
עוד שמעתי פעם מא' מגדוה"ת שאמר שסיום זה ענין לבעלי בתים, כי איך ישיבע בוחר יכול לומר שסיים... ומי יאמר זכיתי...

אריק

משתמש ותיק
ראיתי דבר נפלא בעלון "אוצר המעלה" שיוצא לאור ע"י הקהילה החרדית במעלה אדומים,
שהביאו דבר נפלא בשם מרן בעל השבט הלוי בענין הסיומים בתשעת הימים.
http://www.ladaat.info/showgil.aspx?par=20160806&gil=2167

קבצים מצורפים

• ‏‏אוצר המעלה מסעי לדעת.pdf
    555.1 KB · צפיות: 11

יונה בן יעקב

משתמש ותיק
כבוד שמים אמר:
עוד שמעתי פעם מא' מגדוה"ת שאמר שסיום זה ענין לבעלי בתים, כי איך ישיבע בוחר יכול לומר שסיים... ומי יאמר זכיתי...

אחר בקשת המחילה, אני לא מסכים עם זה ולא כך חונכנו.
זה מתחיל עוד מאביי ע' שבת קי"ח. וכך קיבלנו שסיום זה אחת השמחות הכי גדולות שיש.

ימציא נא מר לידינו את מקורות האימרה הנ"ל וביאורה.

כבוד שמים

משתמש ותיק
אתה משוה את עצמך לצורבא מרבנן דאביי...
אני מבין שביאור האמרה הוא חיזוק ללימוד העיון היסודי והעמוק בו לעולם יש מקום להוסיף לקח ופלפול.

יונה בן יעקב

משתמש ותיק
דברי הגמ' הם דרך חיים לכל אחד ואחד ולאו דוקא למי שנמצא בדרגתו של צורבא מרבנן דאביי, סיום ענינו שמחה על שלימות מסוימת שנקבעה במסגרת המסכתא הזו ואינה ענין ללימוד מקיף בעיון שאין ספק שזהו לימוד הרבה יותר מושלם כלפי הדבר הנלמד.

כבוד שמים

משתמש ותיק
מנא לן דסיום ענינו שמחה על שלימות מסוימת שנקבעה במסגרת המסכתא הזו, שמא די בפרק א', וידוע המעשה עם הגר"מ פיינשטיין שטרח להשתתף ב'סיום' דף אחד.

יהודי

משתמש ותיק
פותח הנושא
לכאו' מנהג העולם לאכול אחרי הסיום בערב פסח אינו כדבריו [למרות שודאי מסתברים טובא].

כבוד שמים

משתמש ותיק
הגר"ח קניבסקי עושה סיום בער"פ על כל הש"ס ע"פ הוראת החזו"א שאם גורס את כל הש"ס אף אם אינו מבין כ"כ ג"כ חשיב סיום לסעודת מצוה.

יונה בן יעקב

משתמש ותיק
לא התכוונת שהגר"ח אינו מבין את הש"ס אלא הבאת דוגמא, אני מקווה.

או אולי הפעם הראשונה שגמר היתה בלא הבנה כ"כ.

בקשר לער"פ תמיד צורם לי הדבר הזה איך שהסיום נבלע בתוך המולת היום, אבל זה בלית ברירה.

כבוד שמים

משתמש ותיק
כמובן שהתכוונתי להיפך, אלא שזה שהוא מקפיד על סיום כל הש"ס הוא מפני שבזה לא צריך להכנס לשאלת דרגת הסיום ועומקו.
אגב, פעם הייתי אצלו כשאחד שאל אותו כמה זמן לוקח לו ללמוד כל דף, וציפיתי בסקרנות לשמוע איך הוא ינער את השואל. והוא ענה בשליפה, במנגינה האופיינית, "תלוי אם זה דף שאני יודע או לא".

חלק עליון תַחתִית