גידול אתרוגים

אאא

משתמש ותיק
אשכול טיפים ועצות איך לגדל אתרוגים בחצר הבית.
אולי יש כאן מישהו שהתנסה בגידול אתרוגים.

משה סט

משתמש רגיל
איפה אתה גר? איזה סוג אדמה יש לך בחצר. יש לך נסיון בגידול עצי פרי? אחד הגידולים הקשים זה אתרוג, דבר ראשון אתה צריך שתיל או ייחור, ובשביל זה אתה צריך להכיר מגדלי אתרוגים שיימכרו לך שתיל בריא. זו התחלה...

יושב אהל

משתמש רגיל
תלוי גם איזה זן, יש זנים יותר קשים ויש זנים יותר קלים,
אם אני לא טועה האתרוג התימני הוא הכי קל משאר האתרוגים, כך אם לא משנה לך הזן אז עדיף שתתמקד באתרוג תימני,
תלוי גם איזה סוג קרקע יש סוג קרקע שיותר מתאים לפרי הדר ויש שיותר קשה, לא כל קרקע מתאים לפרי הדר, וקח בחשבון שאתרוג מהפירות קשות של הפרי הדר,

כמובן אל תשכח מה שחז"ל אמרו אמונת עתיך חוסן ישועות אמונה זו סדר זרעים, צריך על זה הרבה תפילות ואמונה

כרם

משתמש ותיק
ישנם איזורי גידול, כמדומני, שכמעט בלתי אפשרי לגדל בהם אתרוגים. בירושלים למשל... כך שמעתי.

אאא

משתמש ותיק
פותח הנושא
יושב אהל אמר:
אם אני לא טועה האתרוג התימני הוא הכי קל משאר האתרוגים, כך אם לא משנה לך הזן אז עדיף שתתמקד באתרוג תימני,
מה לגבי שאר הזנים? איזה קל יותר ואיזה קשה יותר?

יושב אהל

משתמש רגיל
אאא אמר:
יושב אהל אמר:
מה לגבי שאר הזנים? איזה קל יותר ואיזה קשה יותר?
אם אני לא טועה ברוורמן הכי קשה,
מרוקו גם לא מצליח טוב באקלים פה

אאא

משתמש ותיק
פותח הנושא
אז איך יש לפחות 2 פרדסים שאני מכיר בארץ שיש להם גם אתרוגים מרוקאיים

אחד התלמידים

משתמש ותיק
אני שמעתי מאחד שהיה עוסק בגידול אתרוגים באופן מקצועי, שדוקא זן התימני הכי קשה. לדבריו ברוומן הרבה יותר חזק.
עוד עצה שקבלתי ממנו, שלא לגדל אתרוג בקרקע כלל, אלא בתוך חמור הנקרא פראלייט [לא ברור שהאיות שלי נכון] שאפשר להשיג בחנויות מיוחדות לגידול, דוגמת הגרעין.

יהודי

משתמש ותיק
סבי זללה"ה שהיה גר באזור גאולה ניסה מספר פעמים לגדל בחצר ביתו ולא הצליח. אך יתכן שיש סודות מקצועיים שיכולים לעזור בזה.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
בירושלים יותר קשה, אבל אני מכיר שני אנשים בגאולה שיש להם עצי אתרוג. ויודע על תימנים לא רחוק מגאולה שהיו להם עצי אתרוג.
לאחרונה שמתי לב שאחד בירושים נטע ג' עצים בחצר שלו, שכראה הוי עצי אתרוג. אבל מוקדם לדעת אם הוא יצליח. אולי בזכות התחממות גלובלית, יהיה קל יותר לגדל אתרוגים בירושלים.

אאא

משתמש ותיק
פותח הנושא
היכן ניתן להשיג יחור של אתרוג מרוקאי?

אברהם העברי

משתמש ותיק
אאא אמר:
אז איך יש לפחות 2 פרדסים שאני מכיר בארץ שיש להם גם אתרוגים מרוקאיים

לידיעתך:
מחזור גידול של עצי אתרוג מרוקאי בארץ (ולא רק מרוקאי) הוא 10 שנים!! (היינו אחרי 10 שנים הוא כבר לא מוציא פירות ועוקרים אותו) וגם זה רק עם אמצעי דישון מיוחדים ואילו במרוקו הוא כ80 שנה בטבע
ז"א שמבחינה טבעית לא אמור לגדול בארץ אתרוגים זן מרוקו (הזן שהכי מתאים לאקלים הישראלי הוא תימני וגם קצת חזו"א) ורק עם הרבה התחכמויות מצליחים לגדל

אאא

משתמש ותיק
פותח הנושא
אין בעיה. כל הטרחה כדאית.

היכן ניתן להשיג יחור אתרוג מרוקאי?

אברהם בן ארוש

משתמש ותיק
חשוב ביותר לשתול במקום מוגן מרוח, כיון שהרוח מעיפה את כל הפרחים. כמו כן להשקות בהרבה מים. זהו עץ מפונק, מו"א גידל עץ אתרוג תימני והשקיע בו רבות והיה מוציא הרבה פרי, מאז שעבר דירה ולא השקיעו בעץ דיו, כמעט ולא מוציא פרי.
כמו כן, גם ישנם תתי זנים שונים, גם אם בחרת בזן מסויים (תימני מרוקאי וכו') חשוב לדעת שמדובר בתת זן איכותי וחזק שמוציא פירות יפים וגדל היטב.

בשלמא

משתמש ותיק
אאא אמר:
בחצירו של הגר"ח פרידלנדר ברח' ווילקומירר עדיין קיים ועומד העץ ששתל (בהנחה שהוא בירר את יחוסו שאינו מורכב), תוכל אולי לבקש את רשות השכנים לגזום ענף ולהשריש.

דבש לפי

משתמש ותיק
בשלמא אמר:
אאא אמר:
בחצירו של הגר"ח פרידלנדר ברח' ווילקומירר עדיין קיים ועומד העץ ששתל (בהנחה שהוא בירר את יחוסו שאינו מורכב), תוכל אולי לבקש את רשות השכנים לגזום ענף ולהשריש.
הוא חיפש מרוקאי ושם זה תימני (אלא אם כן יש שם עוד עץ שלא שמתי ליבי אליו).

בשלמא

משתמש ותיק
דבש לפי אמר:
בשלמא אמר:
אאא אמר:
הוא חיפש מרוקאי ושם זה תימני (אלא אם כן יש שם עוד עץ שלא שמתי ליבי אליו).
אכן שם זה תימני ואין עוד עץ.

לענ''ד

משתמש ותיק
אאא אמר:
היכן ניתן להשיג יחור של אתרוג מרוקאי?

במשתלת קרית יערים היחידה הכשרה ללא חשש הרכבה (איסור בגידול כל עץ ולא רק אתרוג)

לפי האתר יש להם
  • אתרוג תמני
  • אתרוג חזון איש לפקוביץ
  • אתרוג חזון איש הלפרין
  • אתרוג מרוקאי
  • אתרוג ברוורמן
  • אתרוג קיבילביץ
וגם
  • הדסים משולשים

אחד התלמידים

משתמש ותיק
בירושלים יותר קשה, אבל אני מכיר שני אנשים בגאולה שיש להם עצי אתרוג. ויודע על תימנים לא רחוק מגאולה שהיו להם עצי אתרוג.
לאחרונה שמתי לב שאחד בירושים נטע ג' עצים בחצר שלו, שכראה הוי עצי אתרוג. אבל מוקדם לדעת אם הוא יצליח. אולי בזכות התחממות גלובלית, יהיה קל יותר לגדל אתרוגים בירושלים.
לא הצליחו

אלף בית גימל

משתמש ותיק
אשכול טיפים ועצות איך לגדל אתרוגים בחצר הבית.
אולי יש כאן מישהו שהתנסה בגידול אתרוגים.
תכניס את זה לחשבון
נפקו חזו אינשי דקא כרבי וזרעי אמר מניחין חיי עולם ועוסקין בחיי שעה כל מקום שנותנין עיניהן מיד נשרף יצתה בת קול ואמרה להם להחריב עולמי יצאתם

חלק עליון תַחתִית