הזהרו בבני עניים שמהם תצא תורה

נושאים שונים

פותח הנושא
אוריאל
הודעות: 1558
הצטרף: 26 יוני 2017, 22:51
נתן תודה: 718 פעמים
קיבל תודה: 510 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

הזהרו בבני עניים שמהם תצא תורה

שליחה על ידי אוריאל » 12 יולי 2019, 13:35

הטעם בזה, יש לבאר עפ"י מה שכתוב בתענית דף ז' שהתורה הולכת אל מקום נמוך, ודרך העניים שדעתן שפלה עליהן, ועל כן זוכים לתורה, וכבר פירש כן הר"ן שם בנדרים דף פא.
ויש להמתיק יותר, שלא אמרו "שהם יזכו לתורה", אלא ש"מהם תצא תורה", והוא על פי המבואר בקדושין דף מט: דמי שהוא גס רוח, גם אם זוכה ללמוד, מ"מ אינו זוכה ללמד, וכלפי זה אמרו דבני עניים מהם תצא תורה לרבים מאחר וענוותנין הן.

ועוד יש לבאר, עפ"י מש"כ האריז"ל (כמדומני שהובא ג"כ במלבי"ם בסוף מגילת רות) הטעם שמלך המשיח יצא מגיורת, וע"י השתלשלות כמה ענינים לא רגילים, כפרץ וזרח ומעשה תמר ויהודה, כי לצורך הורדת נשמה כה גבוהה היה מן הצורך שהשטן לא יקטרג, ולכן נעשה הדבר בשקט ובצורה אשר לא יצופה שכך תבוא, ואז השטן אינו מקטרג.
ואולי ע"ד האמור, בני עניים, אשר לכאורה הם הכי חסרי יכולת לזכות לכתרה של תורה, אחר שצריכים לצאת ולעמול ללחם יומם, ולפרנס עולליהם השואלים לחם, אולי שם פחות השטן מקטרג [באשר ידוע דרכו להתגרות בת"ח], ולכן דוקא שם הסיכויים רבים יותר שיצאו תלמידי חכמים (אמנם הר"ן בנדרים שם פירש עוד טעם למה מבני עניים תצא תורה, כי אין להם עסק אחר, משמע שלפי דרך הטבע שם יש יותר סיכויים שיצאו ת"ח, ובפשטות שתי הדברים נכונים).


זקן ויושב בישיבה
סטטוס: לא מחובר

Re: הזהרו בבני עניים שמהם תצא תורה

שליחה על ידי זקן ויושב בישיבה » 12 יולי 2019, 13:50

כמילתא דבדיחותא, הרב שך היה אומר שמבני עניים תצא תורה כיון שאין להם כסף לקנות ספרים... [הוא אמר זאת כבקורת על הסתכלות מרובה בספרי האחרונים],


yosf
הודעות: 295
הצטרף: 23 פברואר 2019, 21:48
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 116 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: הזהרו בבני עניים שמהם תצא תורה

שליחה על ידי yosf » 12 יולי 2019, 13:59

ועוד טעם פשטי יש בזה כי מי שהורגל בעשירות אינו מורגל בעמל כלל, לא כן העני שהורגל בעמל מרובה ובעבודה קשה על כל צעד ושעל אף לפרוסת לחם
ולפיכך ממנו תצא תורה כי נפש עמל עמלה לו

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: נבשר | 6 אורחים