מהו כ"ד שעי מכסי ירחא


פותח הנושא
סתם יעקב
הודעות: 172
הצטרף: 25 יוני 2019, 17:35
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 16 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

מהו כ"ד שעי מכסי ירחא

שליחה על ידי סתם יעקב » 16 יולי 2019, 12:43

מהו כ"ד שעי מכסי ירחא?
 
אמר רבי זירא אמר רב נחמן כ"ד שעי מכסי סיהרא - אמר רבי זירא אמר רב נחמן 24 שעות הלבנה מכוסה, כלומר מהזמן האחרון שנראתה הלבנה לפני המולד ועד לזמן הראשון שנראית הלבנה לאחר המולד, הלבנה מתכסה מעינינו למשך 24 שעות.
והרי כביכול דבריו מוכחשין מהמציאות – הלבנה מתכסה בערך 18 שעות לפני המולד ובערך 18 שעות לאחר המולד, סה"כ 36 שעות בערך. וכן הוא ברמב"ם הלכות קידוש החודש פרק א' הלכה ג' הלבנה נסתרת בכל חדש וחדש ואינה נראית כמו שני ימים או פחות או יתר, כמו יום אחד קודם שתדבק בשמש בסוף החדש וכמו יום אחד אחר שתדבק בשמש ותראה במערב בערב.
לכן יש לפרש את דבריו בצורה הבאה.
 1. דברי רבי זירא מכוונים למולד הממוצע המחושב ואחד בתקופת ניסן או אחד בתקופת תשרי שאז קידוש החודש יותר קריטי.
 2. לבנה מכוסה – לא שייך לראות את הלבנה הישנה או החדשה שבשעה שהחמה נמצאת בכיפת השמיים, שהרי האור החזק של השמש לא יאפשר לראות את הלבנה (נאותה סיבה שלא רואים את הכוכבים ביום) לכן לפני ואחרי המולד שהשמש בשמיים פשיטא שאין זמן זה ראוי לראיית לבנה. אם כן רבי זירא סופר את שעות האי הניראות (ובלשונו התכסות) בזמן שאין שמש ההוה אומר משקיעת החמה ועד הנץ החמה. שהם 12 שעות באחד בתקופת ניסן ותשרי.
 3. אם הלבנה נראתה באופק המזרחי אפילו לדקה אחת בסמוך להנץ החמה בבוקר, אזי באותו יום הלבנה לא נתכסתה כלל. ולהיפך אם הלבנה לא נראתה באופק המזרחי בסמוך להנץ החמה בבוקר אזי באותו יום הלבנה התכסתה למשך 12 שעות.
 4. אם הלבנה נראתה באופק המערבי אפילו לדקה אחת בסמוך לשקיעת החמה הנראית בערב, אזי באותו יום הלבנה לא נתכסתה כלל. ולהיפך אם הלבנה לא נראתה באופק המערבי אפילו לדקה אחת בסמוך לשקיעת החמה הנראית בערב, אזי באותו יום הלבנה התכסתה למשך 12 שעות.
 5. אם כן דברי רבי זירא הינן, שמזמן האחרון שבו נראתה הלבנה הישנה ועד הזמן הראשון שבו נראתה הלבנה החדשה – הלבנה תמיד תכוסה 24 שעות. ואכן הטבלה המצורפת מראה את נכונות דברי רבי זירא שלכל שעת מולד תמיד הלבנה תכוסה 24 שעות.
כד שעי מכסי ירחא.docx

הסבר לשורה 2 בטבלה
המולד הינו ביום כ"ח לחודש בשעה 19:00 בערב, שעה לאחר שקיעת החמה הנראית של יום כ"ח לחודש, אם כן תחילת הכניסה למולד תהיה 18 שעות ו-20 דקות קודם המולד שזה שעה 0:40 בליל כ"ח לחודש, כלומר 40 דקות לאחר חצות ליל כ"ח לחודש.
לכן 20 דקות קודם הנץ החמה של יום כ"ח לחודש, הלבנה לא תיראה, אם כן הלבנה תהיה מכוסה 12 שעות ביום כ"ח לחודש.
וכן הלבנה לא תיראה כל ליל כ"ט לחודש, שהרי אינה יכולה להיראות בליל כ"ט מכיוון והיציאה מהמולד הינה ביום כ"ט בשעה 13:20, אם כן ביום כ"ט הלבנה היתה מכוסה 12 שעות נוספות.
מכיוון והיציאה מהמולד הינה ביום כ"ט בשעה 13:20, אזי ביום כ"ט ב-18:20 בערב, כ-20 דקות לאחר שקיעת החמה של יום כ"ט, תראה הלבנה והחודש יקודש בזמנו. אם כן ביום ל' הלבנה לא נתכסתה מכיוון ונראתה בשעת הראייה לאחר שקיעת החמה.

הסבר לשורה 8 בטבלה
המולד הינו בליל כ"ט לחודש בשעה 1:00 לאחר חצות ליל כ"ט לחודש, אם כן תחילת הכניסה למולד יהיה 18 שעות ו-20 דקות קודם המולד שזה שעה 6:40 בבוקרו של יום כ"ח לחודש, כלומר 40 דקות לאחר הנץ החמה של יום כ"ח לחודש.
לכן 20 דקות קודם הנץ החמה של יום כ"ח לחודש, הלבנה תראה מכיוון שרחוקה דיו מהשמש, לכן הלבנה לא תהיה מכוסה כל יום כ"ח לחודש, מכיוון שנראתה כ-20 דקות לפני הנץ החמה של יום כ"ח לחודש.
הלבנה לא תראה בליל כ"ט לחודש מכיוון והמולד הינו בליל כ"ט לחודש ולפני ואחרי המולד הלבנה לא נראית 18 שעות ו-20 דקות, לכן בוודאי שהלבנה תכוסה ביום כ"ט 12 שעות.
ומכיוון והיציאה מהמולד הינה ביום כ"ט בשעה 19:20, אזי ביום כ"ט ב-18:20 בערב, כ-20 דקות לאחר שקיעת החמה של יום כ"ט, לא תראה הלבנה והחודש לא יקודש בזמנו. לכן לא תראה הלבנה כל ביום ל' מכיוון ולא נראתה בשעת הראייה לאחר שקיעת החמה. אם כן הלבנה כוסתה 12 שעות נוספות ביום ל'.
אולם ביום ל' לחודש לאחר 20 דקות משקיעת החמה של יום ל' בוודאי שתראה הלבנה והחודש יהיה מעובר שהרי היציאה מהמולד התרחשה 23 שעות קודם לכן. אם כן ביום ל"א הלבנה לא כוסתה כלל.
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

 • נושאים דומים
  תגובות
  צפיות
  הודעה אחרונה

חזור אל “הלכה ומנהג”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], אבר כיונה, אוי טאטע זיסער, משיב כהלכה | 4 אורחים