בירור שמועה

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

תיובתא
נתן תודה: 395 פעמים
קיבל תודה: 214 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: בירור שמועה

שליחה על ידי תיובתא » 16 יולי 2019, 20:40

באותו עניין נידה יג:
ת"ר הגרים והמשחקין בתינוקות מעכבין את המשיח בשלמא גרים כדר' חלבו דא"ר חלבו קשין גרים לישראל כספחת אלא משחקין בתנוקות מאי היא אילימא משכב זכור בני סקילה נינהו אלא דרך אברים בני מבול נינהו אלא דנסיבי קטנות דלאו בנות אולודי נינהו דא"ר יוסי אין בן דוד בא עד שיכלו כל הנשמות שבגוף שנאמר כי רוח מלפני יעטוף ונשמות אני עשיתי:

יעקב1
נתן תודה: 11 פעמים
קיבל תודה: 51 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב1 » 20 אפריל 2020, 22:37

לחזור לעניין ששאל פותח אשכול זה, לא שמעתי כזה דבר בשמו ובשם אף אחד אבל יש לי הרגשה שמעשים כעין אלו היה נדירים אז הרבה יותר מאשר היום שמשום מה התרבה - אולי חולשת הדורות גרמו להתמכרויות בלתי נשלטות (שרואים שגם יראי השם אמיתיים נופלים בזה ומזכיר את החז"ל שיכולני לפטור את כל העולם מן הדין שבגלות נעשו כשיכורים - לא זוכר כעת המקום)

בית מתתניק
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 7 פעמים

שליחה על ידי בית מתתניק » 20 אפריל 2020, 23:00

היה מעשה כאן בירושלים, בשכונת נחלאות, והורה הגאון ר' משה שפירא, שהוא בכלל מורידין, אמנם בסוף לא הצליחו להרוג את אותה אישה, ורק נפצעה. אח"כ נסתבך עם שלטונות החוק. ואיכשהו ניצל. זהו גופא דעובדא.

פותח הנושא
יהודי
נתן תודה: 518 פעמים
קיבל תודה: 773 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 20 אפריל 2020, 23:01

יעקב1 כתב:
20 אפריל 2020, 22:37
לחזור לעניין ששאל פותח אשכול זה, לא שמעתי כזה דבר בשמו ובשם אף אחד אבל יש לי הרגשה שמעשים כעין אלו היה נדירים אז הרבה יותר מאשר היום שמשום מה התרבה - אולי חולשת הדורות גרמו להתמכרויות בלתי נשלטות (שרואים שגם יראי השם אמיתיים נופלים בזה ומזכיר את החז"ל שיכולני לפטור את כל העולם מן הדין שבגלות נעשו כשיכורים - לא זוכר כעת המקום)

אני כן שמעתי כן בשמו, ואני רק מנסה לברר אמיתותה.
מש"כ שפעם לא היו הרבה זו אקסיומה הסטורית נטו, כך שאין מה לדון עליה.

מהרילניק
נתן תודה: 122 פעמים
קיבל תודה: 63 פעמים

שליחה על ידי מהרילניק » 20 אפריל 2020, 23:03

בית מתתניק כתב:
20 אפריל 2020, 23:00
היה מעשה כאן בירושלים, בשכונת נחלאות, והורה הגאון ר' משה שפירא, שהוא בכלל מורידין, אמנם בסוף לא הצליחו להרוג את אותה אישה, ורק נפצעה. אח"כ נסתבך עם שלטונות החוק. ואיכשהו ניצל. זהו גופא דעובדא.

לא היה שום יכול להצילו? רק להרוג?

יעקב1
נתן תודה: 11 פעמים
קיבל תודה: 51 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב1 » 20 אפריל 2020, 23:04

בית מתתניק כתב:
20 אפריל 2020, 23:00

שמעתי שאותה אשה נתברר עפ"י ב"ד שהייתה גויה מסיונרית בכלל וכ"ש שיש לה דין מיתה 

תלמיד חבר
נתן תודה: 9 פעמים
קיבל תודה: 18 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי תלמיד חבר » 20 אפריל 2020, 23:08

יוסף ה' כתב:
15 יולי 2019, 14:26
כי דבריו אינם רק שהחילונים תינוקות שנשבו, אלא שכיום לנהוג בדרך כזאת זה טעות, עיי"ש.
עיין שם בחזו" א שהסיבה היא כיון שהם אינם מבינים משא"כ באדם חרדי שכן מבין הסיבה 

ב. זעירא
נתן תודה: 502 פעמים
קיבל תודה: 171 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ב. זעירא » 20 אפריל 2020, 23:52

yosf כתב:
15 יולי 2019, 19:45
אמונת אומן כתב:
15 יולי 2019, 18:59
רוב הפוסקים כשמגיע שאלה למעשה פוסקים קצת אחרת.
מי לדוגמה??.
עובדא ידענא במשגיח אחד בישיבה שהתלוננו עליו כמה תלמידים, והוריהם שרצו לפנות לשטרה הלכו לשאול את פי מרן הגר"ש וואזנער זצ"ל, שהורה להם להשאיר את העניין לטיפולו, הגרש"ו קרא לאותו משגיח והודיע לו שיש בידיו מספיק מידע בכדי להרוס את חייו ולהושיבו בכלא, אך אם הוא יודיע שהוא מתפטר מרצונו החופשי, ופורש מכל תחום החינוך והעיסוק בצעירים, ישאיר את הסיפור אצלו.
כמובן שבן אדם כזה (גם כן בנ"א...) שיודע שבכל רגע נתון יכול גדול הדור לצאת נגדו ולהכפיש את שמו, נזהר מעתה שבעתיים מכל שמץ חשד...

יוסף ה'
נתן תודה: 152 פעמים
קיבל תודה: 93 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוסף ה' » 20 אפריל 2020, 23:53

תלמיד חבר כתב:
20 אפריל 2020, 23:08
יוסף ה' כתב:
15 יולי 2019, 14:26
כי דבריו אינם רק שהחילונים תינוקות שנשבו, אלא שכיום לנהוג בדרך כזאת זה טעות, עיי"ש.
עיין שם בחזו" א שהסיבה היא כיון שהם אינם מבינים משא"כ באדם חרדי שכן מבין הסיבה 

נדמה לי כי דבריו אינם נסובים על היורד עצמו, כיון שהעונש הוא לטובת "וכל העם ישמעו וייראו", וא"כ גם באדם חרדי העושה מעשים אלו, כיום בדרך כלל הוא אינו מבין את דין "מורידין ולא מעלין", והשקפת רוב העולם מושפעת למחצה שליש ורביע מההשקפות הליברליות, צא ולמד איך מזדעזעת נפשו של "חרדי קלאסי" מלשמוע סיפורי ד' מיתות של דאע"ש.

דבריו נסובים באופן כללי שהנהגה זו של מורידין כיון שאינה מעיקר דין התורה, אלא מטעם שמירת התורה, היום זה ייצור תוצאה הפוכה, ואני חושב שזה נכון גם לגבי אדם חרדי החוטא.
זאת ועוד, שגם אם הנהגה כזאת תועיל לאנשים חרדיים, היא תזיק לחפצים להתקרב, ולא בדור המדבר אנחנו, וכיוצא בדבר עשו חכמים ש"משרבו הרצחנים, גלתה סנהדרין".

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
נתן תודה: 370 פעמים
קיבל תודה: 265 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 21 אפריל 2020, 02:14

ברל כתב:
16 יולי 2019, 08:51
צריך לזכור שבלא מעט מקרים ואני מכיר באופן אישי אדם שהאשימו אותו שהוא פגע והיה ילד שהעיד עליו שפלוני פגע בו. שנים אותו אדם נלחם לטהר את שמו ובסוף הצליח. אוצו ילד היום אדם בסביבות גיל 35 מעיד שאדם אחר שרצה בנקמתו השתיל לו את הדברים בפה.
אני לא מקל ראש לרגע אבל כשמתעסקים אם אש צריך ליזהר לשתי הצדדים.
וסתם שאלה למה עדות שלילד קבילה במקרה כזה שלא על פי דין תורה ככל הידוע לי ?
ושיהיה ברור צריך לטפל בשיא החומרה במקרים כאלה, ומצד שני בשיא הרגישות והחכמה להגיע לאמת.
אני רוצה לספר סיפור, עובדות בלבד:

היתה תקופה מסוימת ביש''ג ששאר בשרי פתח ישיבה והלכתי לשם לחיזוק, במהלך התקופה ששהיתי שם באה קבוצה של למעלה ממניין בחורים מישיבה שנסגרה, והיה בפיהם טענות מעניין הנ''ל על ראש הישיבה. הטענות לכשעצמן היו נשמעות על בסיס של אמת, מאידך כשהיו אצל דיינים גדולים בב''ב [ממרחק השנים נדמה שביניהם היה הרב סילמן] לא התקבלו טענותיהם. אחר זמן הם הלכו ופתחו לעצמם ישיבה חדשה עם אחד מאנשי הצוות שהיו להם ובכך פחות או יותר נשתתק הסיפור.
באותה קבוצה היו כמה סוגי בחורים, אך בתוכם בלט אחד שהיה נראה מתמיד ויר''ש יותר מכולם ואף סיים ש''ס וכו'. והוא היה הנושאים ונותנים בדבר הנ''ל.
בקיץ של של אותה שנה אותו בחור נפטר בצורה טרגית וכואבת [ולמנוע חשש זיהוי לא אפרט היכן].

אני רק עובדות. אני לא רוצה לומר שום דבר שקשור. בטח שלא חסר לי להסתבך עם מתים. 
אבל ודאי שכשם שצריך זהירות מלנהוג בעדינות כלפי אותם אנשים, כך צריך זהירות מלהאמין לכל סיפור.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “אקטואליה”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 2 אורחים