למה זה חשוב להכיר את ירבעם בן נבט

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

בן של רב
משתמש ותיק
נתן תודה: 640 פעמים
קיבל תודה: 295 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: למה זה חשוב להכיר את ירבעם בן נבט

שליחה על ידי בן של רב » 17 יולי 2019, 01:45

שאר לעמו כתב:
17 יולי 2019, 01:31
דברי רבי ירוחם הם פלא פלאות אף שאנו עפר תחת כפות רגליו.
וכי מה תענה על גאון הדור שלפניו הרש"ש, ואומר שאף גדולי הדור לא בקיאים בתנ"ך, מסתמא כי נתמעטו הלבבות, ובעלי גמרא חשובים מהם. (ללא קשר לכך שהרש"ש היה גאון עולם והיה בקי בתורה שבכתב ובע"פ המצויה בידינו, כנראה מהגהותיו בש"ס ובמדרש רבה).
וכך גדלו לפארות מצוינים בכל הישיבות, גם במיר!
גם תלמידו המובהק של רבי ירוחם - מרן הגר"ד פוברסקי, לא בדיוק שנה כדרך זו למשפחתו ותלמידיו במשך יובל וחצי.
וכך כל גדולי הדורות בכל הישיבות, בוואלז'ין, בסלובודקה, בראדין, בגרודנא, בקמניץ, בסלוצק ואיפה לא. ומה עם המתכונת של התת"ים שגדולי הדורות שלנו ראו אותם.
נכון שבתורת אמת של הגר"ח פרידלנדר שנהג ע"פ הרמח"ל, היה יותר הדגש על רצינות במקרא, אבל לא הוציאו פירות יותר טובים משאר ת"ת בבני ברק כמובן.
ואלו שנותנים דגש ממשי על מקרא מוציאים לפעמים קרובות, פירות פחות טובים, שלא לדבר שלפעמים גם משונים, כידוע.
גדול בעלי האמונה בדורינו היה מרן הרב שך. דרכו בהנהגת תורת הדור לא היתה כדרך רבי ירוחם.
אולי כוונתו של רבי ירוחם על הדברים הבסיסיים. וצע"ג.

אולי אם היית לומד תנ"ך היית יותר עניו וצנוע, לך תדע.
ממש פטרונית ומתנשאת הגישה השיפוטית הזו.

אגב: אמר לי מנהל חיידר מכובד באידיש של אגרויסע פרומערס, שאם מדברים על געגועים 'כמו פעם' (לפני הבלאגן סביב המילה הזו)
אז הנה מה שאביו שלמד בעץ חיים סיפר לו 'איך היה פעם':

הרבה של אביו (שאני מכירו אישית) היה גם קברן בחברא קדישא
כי מהחיידר לא היה פרנסה מספיק.
ולכן כמו שכל המלמדים שם עשו מה שרצו ולימדו איך שרצו, כך גם הרבי הזה היה יכול באמצע היום פתאום להיעלם לשעתיים כי מישהו נפטר!

בקיצור: די להבלים!
הגיע הזמן שנשים לב איך השמרנות החדשה של אלו שאינם יודעים היסטוריה ולא מוכנים לבדוק ברצינות - היא עניה ודלה מסכנה ומסוכנת,
כי היא חוסמת את האפשרות להחזיר אחורה טעויות אינספור שתמיד היו ותמיד יהיו.

הבה נסתכל מה כותב הרבי המוצלח של כל עם ישראל - הלא הוא הפרי מגדים שכידוע היה מלמד דרדקי, ויש לו כללים ברורים איך מלמדים את התנ"ך "בלי שום פשרות"...
וגם הוא מאוד דומה למה שכותבים הגר"א והמהר"ל והרמח"ל על דרך הלימוד.
ואמנם יש מקום להתאמות לפי הצרכים והמנטליות.
אבל אין מקום לטעות הזו שכאילו כל מה שאני מכיר מלפני עשרים עד שישים שנה - כך היה הווה ויהיה.

אנא! ראש גדול רבותי.

ערכים:

בנציון
משתמש ותיק
נתן תודה: 307 פעמים
קיבל תודה: 306 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בנציון » 17 יולי 2019, 01:51

שאר לעמו כתב:
17 יולי 2019, 01:39
בבית הכנסת היה שיעור, לא במסגרת סדרי הישיבה.
גם אצל הרב מברסיק היה שיעור כזה, ולכן ?

אולי הרשימה ארוכה כהגלות, אבל אנחנו לא גרי צדק. עם ישראל לא אלמן ב-150 שנה האחרונות, גם לפני רבי ירוחם. ומניתי לך את דור מעתיקי השמועה עד לימינו איך נראית צורת הבית מדרש היום - כלומר ת"ת וישיבה.

לגבי ישיבה אני אכן מסכים אתך, לא התכוונתי להביא מהנצי"ב שאכן זה צריך להיות חלק מסדרי הישיבה אלא על החשיבות של לימוד תנ"ך. לגבי תלמוד תורה לא שמעתי על אף אחד מגדולי ישראל שהתנגד ללימוד תנ"ך בתלמודי תורה, ראה בספר מסילות חיים בחינוך (עמוד 140) ששם מספרים בני רבי חיים פרידלנדר:
לפני שהקים רבינו זצ"ל את התלמוד תורה "תורת אמת" ליקט וערך את סדר הלימוד המובא להלן, כדי שתובן מגמת הקמת התלמוד תורה.
שלקראת הקמת התלמוד תורה, פנה רבינו אל כמה גדולים והציג לפניהם את השקפתו (כדרכו שבכל דבר הטעון  בירור פנה לגדולים כדי לקבל עצתם והסכמתם). ומה שנותר בידינו הוא הפתק (להלן) שכתב למרן בעל הקהילות יעקב שבו מנוסחת בבהירות השקפתו. יש לציין שמרן זצ"ל אף הוסיף והראה לו מקורות נוספים לזאת.
כמו כן הגרי"ש זילברמן כותב על הקמת התלמוד תורה שלו: כשהילדים שלי היו קטנים שאלתי את הגר"י אברמסקי זצ"ל מה לעשות בענין הלימוד שלהם, ואמר לי להשאיר אותם בבית וללמוד אתם כל כ"ד כתבי הקודש כמ"ש בשו"ע, ולגמור כל ששה סדרי משנה עם התוספתא, ואח"כ ללמוד גמ' מסכת אחר מסכת ולחזור כל דבר היטיב פעמים אין ספור. שאלתי אותו איך אפשר לעשות כן נגד הנהוג, וגם אולי לא יהיה להם שמחה וכו', אמר לצרף עוד איזה ילדים אחרים – ובענין הנהוג אמר: אתה שאלת אותי ונתתי לך תשובה ברורה ותו לא מידי. לפני עשר שנים בקשתי כתב המלצה מהסטייפלר ז"ל ואמר שצריך לברר, ואחר איזה ימים נתן לי כתב המלצה, ואמר שאדע שלא נתן המלצה לשום ת"ת מעולם (רק לת"ת בחיפה שעמדה להסגר) רק לת"ת הזה, שעושים כדין (וגם צירף תרומה של 100 דולר)"

שאר לעמו
משתמש ותיק
נתן תודה: 259 פעמים
קיבל תודה: 515 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי שאר לעמו » 17 יולי 2019, 01:57

ואחרי ככלות הכל, לא הסטייפלער ולא כל גדולי הדורות, שתלמודי תורה היו בנשיאותם, שינו מהמתכונת המדויקת המוכרת לנו. לומדים מקרא, לומדים נביא, אבל לא ע"ז הדגש, אלא בשביל ידיעה.
אחרי כל הסיפורים, בתשב"ר שבנשיאות והדרכת הסטייפלער מיום הקמתו, היתה המתכונת כמו בעץ חיים.
נכדי וניני מרן הרב שך והסטייפלער והגרח"ק למדו בתשב"ר בדוקא.

ההורים של הת"ת הבודדים, הנותנים דגש רב מידי על מקרא מודאגים מכך שהילדים מתקשים להשתלב בישיבות, למי שיודע.
אני חייב לציין שהמוזרות הלאומית שקיימת בחוגים שונים חרדיים לא צמחה סתם. יש סטיה לפעמים קטנה, ואח"כ מתרחבת.

ושוב הכל מדובר על שנות ההתפתחות. כי אה"נ צריך להיות זריז כמאמר הגמ', אבל כנראה בדורות אחרונים לא כ"א יכול הכל. וכמש"כ הגאון הרש"ש.
שמעתי פעם בשם הג"ר יהודה אריה הרשלר זצ"ל, שהוא שאל את הרב שך האם חייבים לדעת כל הששה סדרים (מסתמא כוונתו בעיון), והשיבו הרב שלא בטוח (אף שהוא עצמו היה שלם בששה סדרים בעומק העיון כנראה מספריו). הוא התכוון לדור של תלמידיו. ואנחנו יודעים כמה היום כח התורה וכח ההתמדה לא כמו פעם.

מאן דהו
משתמש ותיק
נתן תודה: 1488 פעמים
קיבל תודה: 326 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מאן דהו » 17 יולי 2019, 02:07

בן של רב כתב:
17 יולי 2019, 01:45
שאר לעמו כתב:
וכי מה תענה על גאון הדור שלפניו הרש"ש, ואומר שאף גדולי הדור לא בקיאים בתנ"ך, מסתמא כי נתמעטו הלבבות, ובעלי גמרא חשובים מהם. (ללא קשר לכך שהרש"ש היה גאון עולם והיה בקי בתורה שבכתב ובע"פ המצויה בידינו, כנראה מהגהותיו בש"ס ובמדרש רבה).
גם תלמידו המובהק של רבי ירוחם - מרן הגר"ד פוברסקי, לא בדיוק שנה כדרך זו למשפחתו ותלמידיו במשך יובל וחצי.
וכך כל גדולי הדורות בכל הישיבות, בוואלז'ין, בסלובודקה, בראדין, בגרודנא, בקמניץ, בסלוצק ואיפה לא. ומה עם המתכונת של התת"ים שגדולי הדורות שלנו ראו אותם.
נכון שבתורת אמת של הגר"ח פרידלנדר שנהג ע"פ הרמח"ל, היה יותר הדגש על רצינות במקרא, אבל לא הוציאו פירות יותר טובים משאר ת"ת בבני ברק כמובן.
ואלו שנותנים דגש ממשי על מקרא מוציאים לפעמים קרובות, פירות פחות טובים, שלא לדבר שלפעמים גם משונים, כידוע.
גדול בעלי האמונה בדורינו היה מרן הרב שך. דרכו בהנהגת תורת הדור לא היתה כדרך רבי ירוחם.

אגב: אמר לי מנהל חיידר מכובד באידיש של אגרויסע פרומערס, שאם מדברים על געגועים 'כמו פעם' (לפני הבלאגן סביב המילה הזו)

ולכן כמו שכל המלמדים שם עשו מה שרצו ולימדו איך שרצו, כך גם הרבי הזה היה יכול באמצע היום פתאום להיעלם לשעתיים כי מישהו נפטר!

הגיע הזמן שנשים לב איך השמרנות החדשה של אלו שאינם יודעים היסטוריה ולא מוכנים לבדוק ברצינות - היא עניה ודלה מסכנה ומסוכנת,

הבה נסתכל מה כותב הרבי המוצלח של כל עם ישראל - הלא הוא הפרי מגדים שכידוע היה מלמד דרדקי, ויש לו כללים ברורים איך מלמדים את התנ"ך "בלי שום פשרות"...
אבל אין מקום לטעות הזו שכאילו כל מה שאני מכיר מלפני עשרים עד שישים שנה - כך היה הווה ויהיה.

אנא! ראש גדול רבותי.
עליך נאמר נאה דורש נאה מקיים כנגד השמרנות.. אבל אני ורבים מעדיפים לא לדרוש כמוך ולא להגיע למקומות אחרים. ותבין.

שאר לעמו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 17 יולי 2019, 02:15

בן של רב כתב:
17 יולי 2019, 01:45
שאר לעמו כתב:

אנא! ראש גדול רבותי.

לא לא. אינני רוצה להיות עם ראש גדול, במציאות התורנית הסובבת אותי בהנהגת גדולי העולם.
אין לנו אלא מה שקיים לפנינו.
הקשקושים על הפקרות בעץ חיים איננה אפילו קוריוז. אבל הם מעשה ליצנות. אבל שיהיה.. הסטייפלער אהב את הבאלגן הזה. הוא ציווה שכך יעשו בתשב"ר. זה מספיק לך ?
הראש הגדול למי שחושב שזה מעלה, מביא לדברים מוזרים בסוף, לדאבון לב.
ואולי תכלא מעט את ייצר הפוליטיזציה ותתמקד במה שנכתב.

בן של רב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 17 יולי 2019, 02:18

יפה מאוד.
קודם מעמידים את הרב שך כמי שמזלזל בידיעת התורה, או סתם כך מתייאש.
ואח"כ תובעים מאיתנו להיות עמי הארצות כמו בסיפורים הללו.

וכמו תמיד הכל מתחיל מההבנה שאחרים סוטים.
אולי הם דוקא עם ראש קצת יותר גדול?

ובקשר לתשב"ר אולי באמת גם הסטייפלר לא הצליח לפתוח למקבלי ההחלטות/למלמדים/להורים הקפדנים והשמרנים את הראש הבני ברקי הקטנוני והמתנשא לכל לראש?
אולי הוא אפילו לא ניסה כי לא ישמעו לו?

ותדע שסיפר לי זקן אחד שהוא זוכר איך הסטייפלר בזקנותו היה עומד ליד הבימה בלי שום עסק מסביבו.
ואם ילד רחמן ונחמד כלשהו לא היה מביא לסטייפלר כסא אז הוא היה נשאר לעמוד.
עכשיו לך תגיד לסטייפלר להגיד לכל בני ברקי שתמיד יודע הכל - מה עליו לעשות עם בנו...

גילוי נאות:
גדלתי שם, עד שגיליתי את האור שהאמת לא נמצאת דוקא במה שחשבתי אתמול אלא במה שה' חושב.
ואמנם הרבה מאוד דברים טובים יש בבני ברק, למשל מעלת עם קשה עורף.
ולכל מעלה יש מעלי להאי קשי להאי, חוץ ממעלת ביקוש האמת שעליה כרתנו בריתות רבות עם ה'.
ללמוד ולקיים לשמור ולעשות גם מה שאתמול לא חשבתי כך.
ולא התחייבנו לשמור ולשמר שמרי שימורים סתומים/מקולקלים.

בן של רב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 17 יולי 2019, 02:32

בנציון כתב:
17 יולי 2019, 01:51
שאר לעמו כתב:
17 יולי 2019, 01:39
בבית הכנסת היה שיעור, לא במסגרת סדרי הישיבה.
גם אצל הרב מברסיק היה שיעור כזה, ולכן ?

אולי הרשימה ארוכה כהגלות, אבל אנחנו לא גרי צדק. עם ישראל לא אלמן ב-150 שנה האחרונות, גם לפני רבי ירוחם. ומניתי לך את דור מעתיקי השמועה עד לימינו איך נראית צורת הבית מדרש היום - כלומר ת"ת וישיבה.

לגבי ישיבה אני אכן מסכים אתך, לא התכוונתי להביא מהנצי"ב שאכן זה צריך להיות חלק מסדרי הישיבה אלא על החשיבות של לימוד תנ"ך. לגבי תלמוד תורה לא שמעתי על אף אחד מגדולי ישראל שהתנגד ללימוד תנ"ך בתלמודי תורה, ראה בספר מסילות חיים בחינוך (עמוד 140) ששם מספרים בני רבי חיים פרידלנדר:
לפני שהקים רבינו זצ"ל את התלמוד תורה "תורת אמת" ליקט וערך את סדר הלימוד המובא להלן, כדי שתובן מגמת הקמת התלמוד תורה.
שלקראת הקמת התלמוד תורה, פנה רבינו אל כמה גדולים והציג לפניהם את השקפתו (כדרכו שבכל דבר הטעון  בירור פנה לגדולים כדי לקבל עצתם והסכמתם). ומה שנותר בידינו הוא הפתק (להלן) שכתב למרן בעל הקהילות יעקב שבו מנוסחת בבהירות השקפתו. יש לציין שמרן זצ"ל אף הוסיף והראה לו מקורות נוספים לזאת.
כמו כן הגרי"ש זילברמן כותב על הקמת התלמוד תורה שלו: כשהילדים שלי היו קטנים שאלתי את הגר"י אברמסקי זצ"ל מה לעשות בענין הלימוד שלהם, ואמר לי להשאיר אותם בבית וללמוד אתם כל כ"ד כתבי הקודש כמ"ש בשו"ע, ולגמור כל ששה סדרי משנה עם התוספתא, ואח"כ ללמוד גמ' מסכת אחר מסכת ולחזור כל דבר היטיב פעמים אין ספור. שאלתי אותו איך אפשר לעשות כן נגד הנהוג, וגם אולי לא יהיה להם שמחה וכו', אמר לצרף עוד איזה ילדים אחרים – ובענין הנהוג אמר: אתה שאלת אותי ונתתי לך תשובה ברורה ותו לא מידי. לפני עשר שנים בקשתי כתב המלצה מהסטייפלר ז"ל ואמר שצריך לברר, ואחר איזה ימים נתן לי כתב המלצה, ואמר שאדע שלא נתן המלצה לשום ת"ת מעולם (רק לת"ת בחיפה שעמדה להסגר) רק לת"ת הזה, שעושים כדין (וגם צירף תרומה של 100 דולר)"

כל המתווכחים והשמרנים היקרים מתבקשים לומר בפה מלא (גאוה ובוז):
הרב זילברמן משקר!

שאר לעמו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 17 יולי 2019, 12:08

בן של רב כתב:
17 יולי 2019, 02:18
יפה מאוד.
קודם מעמידים את הרב שך כמי שמזלזל בידיעת התורה, או סתם כך מתייאש.
ואח"כ תובעים מאיתנו להיות עמי הארצות כמו בסיפורים הללו.

וכמו תמיד הכל מתחיל מההבנה שאחרים סוטים.
אולי הם דוקא עם ראש קצת יותר גדול?

ובקשר לתשב"ר אולי באמת גם הסטייפלר לא הצליח לפתוח למקבלי ההחלטות/למלמדים/להורים הקפדנים והשמרנים את הראש הבני ברקי הקטנוני והמתנשא לכל לראש?
אולי הוא אפילו לא ניסה כי לא ישמעו לו?

ותדע שסיפר לי זקן אחד שהוא זוכר איך הסטייפלר בזקנותו היה עומד ליד הבימה בלי שום עסק מסביבו.
ואם ילד רחמן ונחמד כלשהו לא היה מביא לסטייפלר כסא אז הוא היה נשאר לעמוד.
עכשיו לך תגיד לסטייפלר להגיד לכל בני ברקי שתמיד יודע הכל - מה עליו לעשות עם בנו...

גילוי נאות:
גדלתי שם, עד שגיליתי את האור שהאמת לא נמצאת דוקא במה שחשבתי אתמול אלא במה שה' חושב.
ואמנם הרבה מאוד דברים טובים יש בבני ברק, למשל מעלת עם קשה עורף.
ולכל מעלה יש מעלי להאי קשי להאי, חוץ ממעלת ביקוש האמת שעליה כרתנו בריתות רבות עם ה'.
ללמוד ולקיים לשמור ולעשות גם מה שאתמול לא חשבתי כך.
ולא התחייבנו לשמור ולשמר שמרי שימורים סתומים/מקולקלים.

צר לי אבל על דברים כאלו עונים במטבע זהה.
מי שמחפש חידושים הוא אכן סוטה. לא משנה אם קצת אם הרבה. סטיה קטנה בסוף תוביל לסטיה גדולה.
וזה שגדלת שם, זה כשלון שלהם ושלך שלא הצליחו ליטוע מסמרות קבועים בל נטיו. מילא היה מדובר בבעל תשובה.

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 133 פעמים
קיבל תודה: 137 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 17 יולי 2019, 13:07

ב"ה אנו לא גרים ולא בע"ת ויש לנו הוראות ברורות מגדולי ישראל כיצד להתנהג ושום סיפור כזה או אחר לא ישכנע את כלל ישראל לרוץ אחר האמת החדשה שמתגלה כל יומיים במקום אחר

בנציון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בנציון » 17 יולי 2019, 14:17

חלק א׳ ממעל כתב:
17 יולי 2019, 13:07
ב"ה אנו לא גרים ולא בע"ת ויש לנו הוראות ברורות מגדולי ישראל כיצד להתנהג ושום סיפור כזה או אחר לא ישכנע את כלל ישראל לרוץ אחר האמת החדשה שמתגלה כל יומיים במקום אחר
מאד משכנע מה שאתה כותב...

בנציון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בנציון » 17 יולי 2019, 14:20

שאר לעמו כתב:
17 יולי 2019, 01:57
ואחרי ככלות הכל, לא הסטייפלער ולא כל גדולי הדורות, שתלמודי תורה היו בנשיאותם, שינו מהמתכונת המדויקת המוכרת לנו. לומדים מקרא, לומדים נביא, אבל לא ע"ז הדגש, אלא בשביל ידיעה.
אחרי כל הסיפורים, בתשב"ר שבנשיאות והדרכת הסטייפלער מיום הקמתו, היתה המתכונת כמו בעץ חיים.
נכדי וניני מרן הרב שך והסטייפלער והגרח"ק למדו בתשב"ר בדוקא.

ההורים של הת"ת הבודדים, הנותנים דגש רב מידי על מקרא מודאגים מכך שהילדים מתקשים להשתלב בישיבות, למי שיודע.
אני חייב לציין שהמוזרות הלאומית שקיימת בחוגים שונים חרדיים לא צמחה סתם. יש סטיה לפעמים קטנה, ואח"כ מתרחבת.

ושוב הכל מדובר על שנות ההתפתחות. כי אה"נ צריך להיות זריז כמאמר הגמ', אבל כנראה בדורות אחרונים לא כ"א יכול הכל. וכמש"כ הגאון הרש"ש.
שמעתי פעם בשם הג"ר יהודה אריה הרשלר זצ"ל, שהוא שאל את הרב שך האם חייבים לדעת כל הששה סדרים (מסתמא כוונתו בעיון), והשיבו הרב שלא בטוח (אף שהוא עצמו היה שלם בששה סדרים בעומק העיון כנראה מספריו). הוא התכוון לדור של תלמידיו. ואנחנו יודעים כמה היום כח התורה וכח ההתמדה לא כמו פעם.

אני חושב שהבאתי דברים מספיק ברורים, את המסקנות כל אחד יסיק לעצמו לפי רוחב שכלו. 
דרך אגב שכחתי לציין כמובן את הרב שטיינמן שמאד עודד את החדרים של זכרו, כידוע וכמפורסם. וכן לגבי הגרי"ש אלישיב שאלתי בזמנו את חתנו מה דעתו על החדרים האלו, ותוכן דבריו היה שהוא אמר שגמרא הם לומדים לא פחות טוב משאר החדרים, ותנ"ך ומשניות הם לומדים יותר טוב, אז מה הטעם להתנגד. נוסח זה שמעתי גם מעוד מישהו בשמו של הגריש"א.

בן של רב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 17 יולי 2019, 14:29

חלק א׳ ממעל כתב:
17 יולי 2019, 13:07
אמת ויציב.
לא אמרנו אלא על האמת הישנה בלבד.

שמעיה
משתמש ותיק
נתן תודה: 209 פעמים
קיבל תודה: 213 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 17 יולי 2019, 14:58

שאר לעמו כתב:

ומה שהאשים 'בנציון' לעיל, כמה מהכותבים, שתורת ה' לא מועילה (כתבתי בלשון עדינה), אלו דברים בטלים. לא לזה היתה הכוונה. הכוונה היתה שמי שעוסק מדי הרבה במקרא, הוא איש חסר!
רשימה ארוכה כהגלות - לא שווה כמו הקבלה שבידינו מדור דור, אנחנו חיים חיים מפכים, ולא מלקטי הנהגות מספרים!

ומה שהגר"א כתב על דרך הגדילה, היינו בעמדו על דעתו, ולא בתחילת חינוכו.

לא הבנתי כוונת מר על החיים המפכים. הרי ברור שבעבר למדו כל חכמי ישראל את המקרא ועיינו בפירושיו. ברור, שבנקודת זמן מסוימת השתנתה המגמה. האם החיים המפכים של העבר אינם חיים מפכים? למה אנו אמורים להגביל את עצמנו לתקופה מסוימת, קצרה במושגים היסטוריים, עמוסה במשברים דתיים ולאומיים, ועל פיה לקבוע את איכות חיינו המפכים?

שאר לעמו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 17 יולי 2019, 16:27

ראשית, משברים דתיים לאומיים - עודם וקיימים, וראה כמה ניקים בפורום..
שנית לא זו בלבד, אלא שצורת לימוד תריך לשאול את פי גדולי הדור למה הם כיוונו כך.

ובהקשר לדבריו של בנציון משם הגריש"א, אם הם יודעים גמרא אותו דבר או לא, אין צורך שאני אפרט. זה מיותר לגמרי.
סתם אני תוהה מדוע נכדיו וצאצאיו של הרב שטיינמן לא למדו שם אלא בתשב"ר. למה?

בנציון
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בנציון » 17 יולי 2019, 20:13

שאר לעמו כתב:
17 יולי 2019, 16:27
שנית לא זו בלבד, אלא שצורת לימוד תריך לשאול את פי גדולי הדור למה הפם כיוונו כך.

ובהקשר לדבריו של בנציון משם הגריש"א, אם הם יודעים גמרא אותו דבר או לא, אין צורך שאני אפרט. זה מיותר לגמרי.
אני תוהה מדוע נכדיו וצאצאיו של הרב שטיינמן לא למדו שם אלא בתשב"ר. למה?
אני מבין שאתה שואל את נכדיהם של גדולי הדור. בינתיים לא הבאת גדולים אלא נכדים.

פותח הנושא
איש ווילנא
משתמש ותיק
נתן תודה: 151 פעמים
קיבל תודה: 136 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 17 יולי 2019, 20:31

יסוד האשכול היה על חובת ידיעת הנ"ך לתלמיד חכם [ולא איך ללמד בחידר גם אם אולי שני הנידונים כרוכים זה בזה]
והנה בזה זכינו שיביאו כאן את דברי בני הגר"א בשמו
שבראשונה יש לידע את כל הכ"ד ספרים עם טעמייהם ונקודיהם ועליה חכמת הדקדוק
ואחר כן את המשנה ואחר כן את הגמ'
דהיינו שיש להקדים את ידיעת הכ"ד ספרים ללימוד המשנה והגמ' [וגם לפירושו של הרב שאר לעמו מכל מקום כך הוא המידה מיום עומדו על דעתו ובקשר לויכוח הנ"ל וודאי הגר"א הדריך כך גם ילדים ואני לא זוכר באייזה מובאה זה מובא שאמר לחנך את הילדים לידע עשרים וארבע ספרים עד שידעו לשונות הפסוקים בעל פה. אפשר להתווכח אם ראוי לנו לאמץ זאת אבל לא לעוות את דעתו של הגר"א]
ולא מדובר סתם על ידיעת הנ"ך אלא על ידיעה עם טעמים ונקודות דהיינו ידיעת כל התנ"ך בעל פה מילה במילה 
וכמה רחוקים אנו מכך
[ואם כי מסתבר שידיעה כל כך שלימה גם דורות קודמים היו רחוקים מזה -ידיעה בסיסית היה לכולם וודאי לא חסרו גדולי ישראל מושגי יסוד- אבל כנראה שאלה שהלכו לאורו של הגר"א זה היה דרכם ויש לכך סמוכים רבים
וראה למשל בספר תולדות אדם תולדות חייו של רבי זלמלה מוולאזין שנכתב על ידי הדיין מוילנא רבי ישככר בער ותראה כמה העיסוק במקרא היה גדול וחלק מרכזי מהחיים הן של רבי זלמלה והן של מחבר הספר וכן אפשר לראות את זה בעוד כתבים של תלמידי הגר"א ותלמידי תלמידיו שהרבו לעסוק במקרא ובתחומים נוספים באופן שלא היה מקובל אצל שאר גדולי ישראל]

שאר לעמו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 17 יולי 2019, 20:51

בנציון כתב:
17 יולי 2019, 20:13
שאר לעמו כתב:
17 יולי 2019, 16:27
שנית לא זו בלבד, אלא שצורת לימוד תריך לשאול את פי גדולי הדור למה הפם כיוונו כך.

אני תוהה מדוע נכדיו וצאצאיו של הרב שטיינמן לא למדו שם אלא בתשב"ר. למה?
אני מבין שאתה שואל את נכדיהם של גדולי הדור. בינתיים לא הבאת גדולים אלא נכדים.
מכיון שאספת לי רשימות שמיות דחיתים בדחיה ראויה, ולא הבנתי למה אתה חושב שדאגתם לזרעם אחריהם לא חשובה בעיניהם.
אבל לצורך הענין כ"ז מיותר. הסטייפלער הוא שהעמיד במכוון את ת"ת תשב"ר כמתכונת עץ חיים במדויק, ודרישתו מבלי לשנות כלום. כך שמעתי מהגרב"ש דויטש שדבר עמו על זה, א"צ יותר מזה.

ובאשר לדבריו של איש ווילנא, בראש וראשונה אנו צריכים לדעת שאין דבר כזה ההולכים לאורו של הגר"א. דורות באים ודורות חולפים, דורות נחלשים. וצריך לשים הדגש על המציאות. ולאו כ"א יכול. והמציאות מראה שהיום נחלשו הדורות ביותר, ועפ"ר מי ששם דגש על בקיאות של ממש בנ"ך לא בדיוק שם דגש כל גמרא והלכותיה. לא מדבר על יחידים.
וכמובן תלמיד חכם צריך שיידע הכל, אבל האם כולם יכולים? יבואו דברי גאון העולם הרש"ש לפני 5 דורות, ויעידו!
ע"ז טענתי שאנו חיים חיים מפכים ולא נוסטלגיה או לקושש הנהגות מדורות קודמים שליבם רחב כאולם.
(ר' זלמלה ידע תנ"ך, אבל לפני נט"י היה משנן הלכות נט"י וכן כל הזדמנות ע"ז הדרך כמסופר בתולדות אדם.  על מה היה הדגש זה ברור. גם הגר"א למד בזקנותו מתוך המקרא את כל דברי חז"ל. אבל מה נענה אנן שאין לנו כוחות אלו).

זאת תורת
נתן תודה: 19 פעמים
קיבל תודה: 13 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי זאת תורת » 17 יולי 2019, 22:33

בקשר לתשב"ר האם הנושא היה אם ללמוד שם תנ"ך או שהנושא היה אחר.

שאר לעמו
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 17 יולי 2019, 23:48

הנושא שהוא התעניין על הת"ת בשביל ילדיו. והסטייפלער סיפר לו שכשבאו אליו, רבי אלעזר צדוק (טורצ'ין) ורבי משה הלוי איך להעמיד את הת"ת, אמר להם כמו בעץ חיים, ולא לשנות.
אין לי מושג איך לומדים שם, ברור שיש תנ"ך, אבל הדגש בעיקר על לימוד משנה וגמרא.
בת"ת שלומדים ילדי שהגרח"ק נתן את ההכוונה למייסד הת"ת, המתכונת היא אותו דבר בדיוק, ויש תנ"ך ומשנה והלכה והדגש על גמרא, אף שהמלמדים לא מזלזלים בשום לימוד כמובן.
(הדבר היחיד שהשתנה שהגרח"ק אמר לעשות טיולים. ולפליאת המנהל שבעצמו היה מתלמידי תשב"ר הראשונים, הוא השיבו נכון בתשב"ר לא עושים, אבל אתם תעשו..)

והרי בישיבות אף הקטנות, כלל לא לומדים תנ"ך, וחזקה על ישיבת תפארת ציון שעינו של החזו"א היתה עליה, ועל ישיבה קטנה פוניב'ז שהרב ידע איך בונים ישיבה, שהם לא סטו ממה שנכון לעם ישראל בדורות אלו. והנימוקים התבררו לעיל.

מטבע הדברים, כשמתבגרים יש אנשים שמתחברים לכל מיני לימודים, וזה בסדר, מי למחשבה, מי לעבודה, מי לנ"ך. אבל יש את הדגש, משום שבלי גמרא אין כלום. זה עם הארץ. ומי שמסכתותיו בידו הוא הנעלה.

יהודה1
משתמש ותיק
נתן תודה: 389 פעמים
קיבל תודה: 273 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודה1 » 22 יולי 2019, 13:27

http://daf-yomi.com/Forums/message.aspx?id=54370
שם יש מקום להרבה דיונים שבפורום שלנו אין להם מקום. וד"ל

פותח הנושא
איש ווילנא
משתמש ותיק
נתן תודה: 151 פעמים
קיבל תודה: 136 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 22 יולי 2019, 16:17

יהודה1 כתב:
22 יולי 2019, 13:27
http://daf-yomi.com/Forums/message.aspx?id=54370
שם יש מקום להרבה דיונים שבפורום שלנו אין להם מקום. וד"ל

על מה בדיוק אתה חולק. ולמה אתה מתנגד. סליחה שאינני מבין 

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה
  • למה כל כך חשוב ללמוד שוב ושוב על פרעה המנוח (אני מחקה ללא הצלחה את 'בעל תשובה')
    על ידי בן של רב » 09 ינואר 2019, 15:57 » ב תנ"ך ופרשת שבוע
    25 תגובות
    589 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי נדיב לב
    10 ינואר 2019, 20:14
  • הנאה של נתינת מתנה לאדם חשוב
    על ידי אוריאל » 24 אוגוסט 2018, 00:40 » ב הלכה ומנהג
    14 תגובות
    584 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי יהודי
    26 אוגוסט 2018, 01:35
  • חשוב לדעת: ההבדל בין "מתמהמה" ל"מאחר"