שמות הרבנים שמסכימים שיפרסמו את עמדתם בענין התכלת.

יהודי
משתמש ותיק
נתן תודה: 375 פעמים
קיבל תודה: 448 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: שמות הרבנים שמסכימים שיפרסמו את עמדתם בענין התכלת.

שליחה על ידי יהודי » 24 יולי 2019, 13:25

אלפים של ת"ח? תכתוב עשרה אמיתיים.

ערכים:

הקטן למאד
נתן תודה: 14 פעמים
קיבל תודה: 25 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הקטן למאד » 24 יולי 2019, 21:26

דרך אגב, למי שאוחז שזה "תכלת" יש לי בשבילו חומרא גדולה.
הרי לחלק מן הראשונים צריך ללבוש שתי חוטי תכלת.
וכיון שאין לנו שו"ע בזה, א"כ ספיקא דאורייתא לחומרא, כי אין בזה הכרעה ברורה [ורק שמשום מה התקבלה שיטת הגר"א, עקב שמחדשי התכלת היו מחוג זילברמן]
וא"כ יש כאן ספק דאורייתא של הליכה ב4 כנפות בלי ציצית!!
ולכן ראוי לעשות 2 חורים באחד להטיל חוט אחד, ובאחד שתי חוטים, ולהתנות שלא יהיה בל תוסיף!

סמל אישי של משתמש

סענדער
נתן תודה: 68 פעמים
קיבל תודה: 72 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סענדער » 25 יולי 2019, 00:47

אגב,
אני זכיתי לקנות טלית קטן עם תכלת.
אחרי הבירור שעשיתי בעניין.
העליתי שכדאי לשים שתי חוטים בכל ציצית וכשיטת התוס'
משני סיבות.
א. וזו החשובה, כי אם המצוה היא בשני חוטים, כל מי ששם רק חוט אחד, עדיין לא קיים את המצוה.
ולאידך גיסא אם המצוה היא רק חוט אחד אין בזה משום בל תוסיף או בעיה אחרת
ואף אם כן יש בעיה, הרי גם מי ששם חוט אחד לא נפטר מבעיה זו, במקרה והתכלת מהארגומון אינו תכלת.
ב. אילו הרמ"א היה נדרש לנושא, הוא היה פוסק כתוס'. וזאת לפי פסיקותיו בדרך כלל.
ואני בתור מי שנוהג כפסקי הרמ"א, ראוי לי לנהוג כפי שיטת התוס'.

אני לא לובש זאת כל יום.
אבל מדי פעם אני נכנס לחדר הפנימי בביתי. מתעטף בברכה. משאיר את זה לדקה או שתיים, פושט ומקפל ומחזיר למעמקי הארון. 
זה תענוג של ממש.
מציע גם לכם לקיים את המצוה בשמחה ובהתרגשות, ביניכם לבין קונכם.
שום דבר לא יקרה
אף אחד לא יידע מזה.

פותח הנושא
בן של רב
משתמש ותיק
נתן תודה: 640 פעמים
קיבל תודה: 294 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 25 יולי 2019, 01:45

סענדער כתב:
25 יולי 2019, 00:47
אגב,
אני זכיתי לקנות טלית קטן עם תכלת.
אחרי הבירור שעשיתי בעניין.
העליתי שכדאי לשים שתי חוטים בכל ציצית וכשיטת התוס'
משני סיבות.
א. וזו החשובה, כי אם המצוה היא בשני חוטים, כל מי ששם רק חוט אחד, עדיין לא קיים את המצוה.
ולאידך גיסא אם המצוה היא רק חוט אחד אין בזה משום בל תוסיף או בעיה אחרת
ואף אם כן יש בעיה, הרי גם מי ששם חוט אחד לא נפטר מבעיה זו, במקרה והתכלת מהארגומון אינו תכלת.
ב. אילו הרמ"א היה נדרש לנושא, הוא היה פוסק כתוס'. וזאת לפי פסיקותיו בדרך כלל.
ואני בתור מי שנוהג כפסקי הרמ"א, ראוי לי לנהוג כפי שיטת התוס'.

אני לא לובש זאת כל יום.
אבל מדי פעם אני נכנס לחדר הפנימי בביתי. מתעטף בברכה. משאיר את זה לדקה או שתיים, פושט ומקפל ומחזיר למעמקי הארון. 
זה תענוג של ממש.
מציע גם לכם לקיים את המצוה בשמחה ובהתרגשות, ביניכם לבין קונכם.
שום דבר לא יקרה
אף אחד לא יידע מזה.
הזכרת לי חבר טוב שלי שבדיוק באותו שבוע שהחליט ללכת בצנעא מתחת לבגדים עם ציצית נוספת שיוצאת החוצה.
והרבה התחבט אם להסתיר מההורים ומה יאמרו וכו'.
וכשהגיע באותו שבוע להוריו לשבת אירע שששכח להביא גופיה להחליף לכבוד שבת.
אז אמו אמרה לו שיפתח את הארון של אבא ויקח גופיה בהשאלה.
והנה זה פלא!
הוא רק מפשפש לרגע בארון לחפש גופיה, ומה הוא רואה שם מיד להפתעתו?...

רגע. אולי זה אתה אבא שלו?

שניאור
משתמש ותיק
נתן תודה: 152 פעמים
קיבל תודה: 79 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 25 יולי 2019, 13:31

יהושע כתב:
24 יולי 2019, 13:19
אז איך תסביר שיש אלפים של ת"ח שלובשים מיורקס במסירת נפש, ואין כמעט מי שלובש ראדזין זולת בני קהילה שזה מנהגם?
ראשית איך הגעת לאלפים, שנית למה צריך לזה "מסירות נפש", שלישית אני כמעט בטוח (אחרי שבדקתי את הענין לא עד הסוף אבל עסקתי בו יותר משבוע) שאם הרדזינער היה מחדש את חידושו היום (עם כל הדברים שנתחדשו על זה מאז עם היום) הרבה היו מקבלים את התכלת שלו, רק מה לעשות שעליו כבר חלקו גדולי הדור ההוא, ואין לאף אחד (עדיין) את החוצפה לומר שהוא יותר חכם מגדולי הדור שלפני מאה שנה...

יהושע
משתמש ותיק
נתן תודה: 9 פעמים
קיבל תודה: 94 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 25 יולי 2019, 17:09

שניאור כתב:
25 יולי 2019, 13:31
יהושע כתב:
24 יולי 2019, 13:19
אז איך תסביר שיש אלפים של ת"ח שלובשים מיורקס במסירת נפש, ואין כמעט מי שלובש ראדזין זולת בני קהילה שזה מנהגם?
ראשית איך הגעת לאלפים, שנית למה צריך לזה "מסירות נפש", שלישית אני כמעט בטוח (אחרי שבדקתי את הענין לא עד הסוף אבל עסקתי בו יותר משבוע) שאם הרדזינער היה מחדש את חידושו היום (עם כל הדברים שנתחדשו על זה מאז עם היום) הרבה היו מקבלים את התכלת שלו, רק מה לעשות שעליו כבר חלקו גדולי הדור ההוא, ואין לאף אחד (עדיין) את החוצפה לומר שהוא יותר חכם מגדולי הדור שלפני מאה שנה...
כך אמרו לי מוכרי התכלת, וכך אומר בעל הקו וזכרתם שיש יותר משלוש אלפים אנשים שהם שכנעו ללבוש תכלת. 

הרי אפילו מהקהילות שלבשו ראדזין הרבה מהם משנים למיורקס, וכמעט אין מי שמסכים לראדזינר אחרי שיצא המורקס, אנשים כמו הרבנים זילברמן, דבליצקי, בלסקי, שכטר, ליאור, ועוד הרבה כמותם לא היה להם בעיה ללבוש ראדזין אם היה נראה להם יותר, אין רב אחד בימינו שמסכים עקרונית לראדזינר, וגם בזמנו חוץ מהרב שלסינגר אף אחד לא הסכים איתו 
מחומרות בעלמא או מספק.

והמסירת נפש אתה יכול לראות מזה שרובם לובשים בצנעא וע"י השאלת טלית, מזה אתה יכול להבין אילו זה היה דבר קל היה פי כמה וכמה כאלה. 

היוצא מכל זה שיש הרבה אלפים ת"ח ובני תורה שמשוכנעים שזה התכלת על אף שגדולי הדור לכאורה לא הסכימו, וכל המתנגדים זה בדרך כלל אנשים שלא בררו את הנושא עד הסוף, אז המסקנה היא ברורה. 

הקטן למאד
יצירת קשר:

שליחה על ידי הקטן למאד » 25 יולי 2019, 17:55

צריך לזכור שאחרי כל הפולמוסים בזה, יש משמעות די ברורה של השו"ע. שנראה דמרן השולחן ערוך אחז שאין לנו היום תכלת וזה לשונו:
שולחן ערוך אורח חיים הלכות ציצית סימן ט
ציצית של פשתים או של צמר רחלים פוטרים בכל מיני בגדים, חוץ משל פשתים לצמר, או של צמר לפשתים, בזמן הזה דליכא תכלת

ובגר"א שם נראה שהוא ענין עקרוני, ולא סתם חסרון של היכי תמצי, או ציטוט עובדה יבשה. כי הגר"א טורח להביא מקור לזה שאין תכלת, וזה לשון הגר"א:
ביאור הגר"א אורח חיים סימן ט
בזה"ז כו'. ע' מ"ר פ' שלח ועכשיו אין לנו אלא לבן כו':

ונראה לי שהמחפש את האמת, ישכיל לראות הדברים מפורשים בגר"א.

פותח הנושא
בן של רב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 25 יולי 2019, 19:45

הקטן למאד כתב:
25 יולי 2019, 17:55
צריך לזכור שאחרי כל הפולמוסים בזה, יש משמעות די ברורה של השו"ע. שנראה דמרן השולחן ערוך אחז שאין לנו היום תכלת וזה לשונו:
ציצית של פשתים או של צמר רחלים פוטרים בכל מיני בגדים, חוץ משל פשתים לצמר, או של צמר לפשתים, בזמן הזה דליכא תכלת

ובגר"א שם נראה שהוא ענין עקרוני, ולא סתם חסרון של היכי תמצי, או ציטוט עובדה יבשה. כי הגר"א טורח להביא מקור לזה שאין תכלת, וזה לשון הגר"א:

מי שבאמת מחפש אמת - מוצא אותה בספר "אחרית כראשית" שקיבל את הסכמותיהם של שנים מגדולי ישראל בכתב ועוד רבים מאוד ששיבחו בעל פה.
(ישנו באוצר החכמה)
שם מוכח בבירור מהי דעת הגר"א על ה"זמן הזה"!

וכי אין מהגר"א דברים ברורים ובהירים בשפע - עד כדי שצריך לדייק דיוקים מתחת לאדמה???

יהושע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 26 יולי 2019, 08:17

הקטן למאד כתב:
25 יולי 2019, 17:55

אז מתי בדיוק זה יחזור לדעת הגר"א? כמשיח יתגלה? כשבנה בית המקדש? בתחילת בנייתו או בסוף? כשיהיה קיבוץ גלויות? ומה עם גאולתן של ישראל קמעא קמעא? 

הקטן למאד
יצירת קשר:

שליחה על ידי הקטן למאד » 26 יולי 2019, 10:54

נראה מהגר"א שכל עת שפסקינו יהיו ע"פ השולחן ערוך [ולא ע"י אליהו הנביא וסנהדרין] קיים תוקף דברי השו"ע שאין לנו בזמן הזה.

מה דהעיר  בן של רב זה כבר נתון לשאלות הרבה יותר עקרונית האם זמנינו מוגדר כתחילת גאולה.

אני חושב שמיותר לציין מה דעת רוב גדולי ישראל בנידון הנ"ל. כמו"כ מאידך ידוע שיטת חלק מתלמידי הגר"א בזה [ושיטת זילברמן]

ובעצם בזה הגענו לשורש הענין שהנדון כאן קצת קשור ביחס לשיבת עם ישראל לארצו. וממילא חבל להערים ולא לומר את זה בגלוי.
שכל מי שידע שדעתו בענין ההסתכלות על זמנינו, ידע גם מה אמור להיות הסתכלותו על ה"תכלת". ובזה להוריד את המסווה כאילו התכלת הוא נידון לעצמו [דבר שהרבה מת"ח נפלו בזה, ולא כ"כ אוחזים שהא בהא תליא, ודי למבין...]

למשל ידוע לי שהגר"מ שפירא זצ"ל שלל בתוקף את התכלת, ולו רק מחמת הסיבה שע"פ מה שמסמל התכלת וע"פ הטעם הנסתר בקבלה שנגנז, א"כ אין מקום לומר שהתגלה בזמן הזה.

זה גם לענ"ד הסיבה שהגר"ח קנייבסקי מתייחס בחוסר רצינות לגילויי התכלת.

צריך לקחת בחשבון שכל גדולי ישראל שנמנו לעיל שלא הולכים עם התכלת. זה אנשים שכל החיים מסרו נפשם על קיום כל דין בשולחן ערוך...ו"פתאום" כאן החליטו שאין צורך אפילו לברר הנידון?????? הרי הדבר אומר דרשני!!!
איך יהודי כמו ר' אברהם גנחובסקי שכל חייו חומרות ודקדוקי הלכה, אפילו לא טרח לברר את הנושא??
מדוע ר' חיים קניבסקי עונה לכולם: "נגנז"!!!
איך ר' ניסים שהתעניין במחקרים...והרי הפסיק עשרות שנים מלאכול עופות בגלל מחקרים..פתאום מצוה דאורייתא של "תכלת" לא מסקרנת אותו??????

ודו"ק!!

הקטן למאד
יצירת קשר:

שליחה על ידי הקטן למאד » 26 יולי 2019, 11:13

עוד ראיה שאין עליה תשובה למצדדי התכלת [מנסיון..] משיטת הרמב"ם.
שהרמב"ם בהלכותיו גבי תכלת כותב
רמב"ם הלכות ציצית פרק ב
מביאין דם חלזון והוא דג

וברמב"ם מאכלות אסורות מפרט באר היטב שיטתו מה נקרא "דג"

רמב"ם הלכות מאכלות אסורות פרק ב
האוכל כזית משרץ המים לוקה מן התורה שנאמר אל תשקצו את נפשותיכם בכל השרץ השורץ ולא תטמאו בהם הרי כלל בלאו זה שרץ הארץ ושרץ העוף ושרץ המים, אי זהו שרץ המים אלו הבריות הקטנות כמו התולעים והעלוקה שבמים והבריות הגדולות ביתר שהן חיות הים, כללו של דבר כל שאינו בצורת הדגים

כידוע חלזון המורקס לא עונה להגדרה "דג" לפי הרמב"ם במאכלות אסורות

חוץ מזה שהרמב"ם בציצית כותב שאחד מסימני התכלת
רמב"ם הלכות ציצית פרק ב
שתהיה צביעתה צביעה ידועה שעומדת ביופיה ולא תשתנה 

ומנסיון מראה שנשחק הצבע ודוהה עם הזמן

יהושע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 26 יולי 2019, 14:19

הקטן למאד כתב:
26 יולי 2019, 11:13
רמב"ם הלכות ציצית פרק ב
מביאין דם חלזון והוא דג

האוכל כזית משרץ המים לוקה מן התורה שנאמר אל תשקצו את נפשותיכם בכל השרץ השורץ ולא תטמאו בהם הרי כלל בלאו זה שרץ הארץ ושרץ העוף ושרץ המים, אי זהו שרץ המים אלו הבריות הקטנות כמו התולעים והעלוקה שבמים והבריות הגדולות ביתר שהן חיות הים, כללו של דבר כל שאינו בצורת הדגים

רמב"ם הלכות ציצית פרק ב

החוות יאיר והנודע ביהודה שכתבו שאין החילזון דג ממש גם ידעו מהרמב״ם, ועוד איך יתכן שהוא גם דג ממש וגם חילזון, בע״כ שזה כעין שמות הנרדפים שמשתנים לפי העניין.

ואין זה אמת שזה דוהה עם הזמן רק בחילזון של הראדזינער.

יהושע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 26 יולי 2019, 14:22

הקטן למאד כתב:
26 יולי 2019, 10:54
נראה מהגר"א שכל עת שפסקינו יהיו ע"פ השולחן ערוך [ולא ע"י אליהו הנביא וסנהדרין] קיים תוקף דברי השו"ע שאין לנו בזמן הזה.

מה דהעיר  בן של רב זה כבר נתון לשאלות הרבה יותר עקרונית האם זמנינו מוגדר כתחילת גאולה.

אני חושב שמיותר לציין מה דעת רוב גדולי ישראל בנידון הנ"ל. כמו"כ מאידך ידוע שיטת חלק מתלמידי הגר"א בזה [ושיטת זילברמן]

ובעצם בזה הגענו לשורש הענין שהנדון כאן קצת קשור ביחס לשיבת עם ישראל לארצו. וממילא חבל להערים ולא לומר את זה בגלוי.
שכל מי שידע שדעתו בענין ההסתכלות על זמנינו, ידע גם מה אמור להיות הסתכלותו על ה"תכלת". ובזה להוריד את המסווה כאילו התכלת הוא נידון לעצמו [דבר שהרבה מת"ח נפלו בזה, ולא כ"כ אוחזים שהא בהא תליא, ודי למבין...]

למשל ידוע לי שהגר"מ שפירא זצ"ל שלל בתוקף את התכלת, ולו רק מחמת הסיבה שע"פ מה שמסמל התכלת וע"פ הטעם הנסתר בקבלה שנגנז, א"כ אין מקום לומר שהתגלה בזמן הזה.

זה גם לענ"ד הסיבה שהגר"ח קנייבסקי מתייחס בחוסר רצינות לגילויי התכלת.

צריך לקחת בחשבון שכל גדולי ישראל שנמנו לעיל שלא הולכים עם התכלת. זה אנשים שכל החיים מסרו נפשם על קיום כל דין בשולחן ערוך...ו"פתאום" כאן החליטו שאין צורך אפילו לברר הנידון?????? הרי הדבר אומר דרשני!!!
איך יהודי כמו ר' אברהם גנחובסקי שכל חייו חומרות ודקדוקי הלכה, אפילו לא טרח לברר את הנושא??
מדוע ר' חיים קניבסקי עונה לכולם: "נגנז"!!!
איך ר' ניסים שהתעניין במחקרים...והרי הפסיק עשרות שנים מלאכול עופות בגלל מחקרים..פתאום מצוה דאורייתא של "תכלת" לא מסקרנת אותו??????

ודו"ק!!
רבי חיים קנייבסקי כבר חזר בו, רב אלישיב גם חזר מהתנגדותו, סביר שגם רבי נסים קרליץ אם יקרא ספר חותם של זהב יחזור בו, כיון שלא נמצא מי שהשיב על דבריו בדברי טעם.

נבשר
משתמש ותיק
נתן תודה: 180 פעמים
קיבל תודה: 228 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 26 יולי 2019, 14:59

יהושע כתב:
26 יולי 2019, 08:17
אז מתי בדיוק זה יחזור לדעת הגר"א? כמשיח יתגלה? כשבנה בית המקדש? בתחילת בנייתו או בסוף? כשיהיה קיבוץ גלויות? ומה עם גאולתן של ישראל קמעא קמעא?
א' כיון שלא אמרו מתי יצא מגינזה שלו, הדבר ברור, קצת מזכיר לי התשובה שאם משיח יבוא תדע כבר שהוא הגיע.
ב' לכאו' זה נכלל בשאר דברים שנגנזו מאיתנו כגון ארון וכו', וזה הכונה נגנז, לא שלא מוצאים. באוזניי שמעתי מהגר"מ שפירא שהתכלת נגנז, ותכלת לא מוצאים באינטרנט, הדבר בעצם נגנז. כמו שאת הארון א"א למצוא. ההשווואה לארון כמדומה שלא שמעתי ממנו.

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 26 יולי 2019, 15:37

כל הרבנים חזרו בהם, וכולם לובשים תכלת, הגרי"ש לבש בסתר הגר"ח לובש בסתר וכו' וכו'. וכל הת"ח האמיתיים (שאני לא מכיר אחד מהם שלובש תכלת) יחזרו בהם כשיקראו ויראו מצגות וכו' בלה בלה בלה
האמת שאת רוב חסידי התכלת לא מעניין מה דעת גדולי הת"ח, אלא שזה לא נשמע טוב להגיד בקול שהם יותר חכמים מכולם.
מעניין שבעלי אג'נדות אישיות אף פעם לא מתבלבלים מהעובדות.

פותח הנושא
בן של רב
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 26 יולי 2019, 16:18

מה תגידו על כל עשרות הת"ח הגדולים שכן לובשים?
מה תגידו על כל אלו שמ-פ-ח-ד-י-ם ללבוש - ובטוחים לגמרי שזה זה.

אין ספק שרוב בני דורנו למגדול ועד קטן פשוט מפחדים אפילו להכנס לסוגיא...

ולגבי ה'אתחלתא'
חכו ותראו איזה פצצה אני הולך להטיל בל"נ (ציטוט מהחזו"א שמתאים נאמנה עם עדויות של כמה ת"ח)

יהושע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 26 יולי 2019, 16:27

יהודי כתב:
26 יולי 2019, 15:37
כל הרבנים חזרו בהם, וכולם לובשים תכלת, הגרי"ש לבש בסתר הגר"ח לובש בסתר וכו' וכו'. וכל הת"ח האמיתיים (שאני לא מכיר אחד מהם שלובש תכלת) יחזרו בהם כשיקראו ויראו מצגות וכו' בלה בלה בלה
האמת שאת רוב חסידי התכלת לא מעניין מה דעת גדולי הת"ח, אלא שזה לא נשמע טוב להגיד בקול שהם יותר חכמים מכולם.

אם אתה לא מאמין תשאל את הרב משה אלישיב ואת הרב חיים קנייבסקי, הם עדיין בחיים ואפשר לשאול אותם, אני כותב את הדברים מידיעה מקרוב ולא סתם.

יהושע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 26 יולי 2019, 16:30

נבשר כתב:
26 יולי 2019, 14:59
יהושע כתב:
26 יולי 2019, 08:17
א' כיון שלא אמרו מתי יצא מגינזה שלו, הדבר ברור, קצת מזכיר לי התשובה שאם משיח יבוא תדע כבר שהוא הגיע.
ב' לכאו' זה נכלל בשאר דברים שנגנזו מאיתנו כגון ארון וכו', וזה הכונה נגנז, לא שלא מוצאים. באוזניי שמעתי מהגר"מ שפירא שהתכלת נגנז, ותכלת לא מוצאים באינטרנט, הדבר בעצם נגנז. כמו שאת הארון א"א למצוא. ההשווואה לארון כמדומה שלא שמעתי ממנו.
ממש ככה? באוזנך שמעת? מרבי משה שפירא? וואוו, א״כ באמת צ״ע גדול על התכלת המפוקפק הזה, אני כבר שוקל לחזור בי מהכל.

יהושע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 26 יולי 2019, 16:39

יהודי כתב:
26 יולי 2019, 15:37

אתה צריך להבין שאנחנו חיים בדור של חוצפנים שחושבים שהם יותר חכמים אפילו מאנשים שיש להם תואר מרן ואפילו מגדולי רבני בני ברק בעלי השקופה זכה וטהורה, ועד כדי כך יש הקליפה של חוצפה יסגי שאפילו גדולי גדולים (בלי תואר מרן ובלי להיות מבעלי השקופה טהורה מבני ברק) נתפסו לחוצפה הנוראה הזאת, כמו רבי יצחק שלמה זילברמן , רבי שריה דבליצקי, רבי זלמן נחמחה גולדברג, רבי ישראל בלסקי, רבי צבי שכטר, רבי עמרם אופמן, רבי משה מרדכי קארף, רבי שמואל טל, רבי נתן רוטמן, האדמו״ר מערלוי, הרב מוויען, רבי אליהו דוב וואכטפויגל, ועוד הרבה כאלה.

ואלפים ממש מוסרים נפשם לחוצפה הנוראה הזאת ואפילו שמתביישים מאוד מלהיות יוצא דופן לובשים תכלת בצנעא ומשאילים טליתם כל שלושים יום, מי מילל ומי פילל שעד כדי כך יגיע החוצפה בעיקבתא דמשיחא אוי לנו שכך עלתה בימינו.

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 26 יולי 2019, 16:43

זה לא כזה בעייתי שיש אנשים משונים, תמיד היה ותמיד יהיו.

יהושע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 26 יולי 2019, 16:48

יהודי כתב:
26 יולי 2019, 16:43
זה לא כזה בעייתי שיש אנשים משונים, תמיד היה ותמיד יהיו.

נכון, אבל ההבדל הוא שבימינו זה נפוץ בין גדולי הגדולים כמו אלה שמניתי, וזה כבר חידוש גדול שלא היה נפוץ פעם רק אחד או שניים בדור.

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 26 יולי 2019, 17:06

יש ברשימה שהבאת כמה אחדים ממש גדולי גדולים ותו לא.

יהושע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 26 יולי 2019, 18:07

יהודי כתב:
26 יולי 2019, 17:06
יש ברשימה שהבאת כמה אחדים ממש גדולי גדולים ותו לא.
נו וזה לא מספיק חידוש שגדולי גדולים יהיו כאלה חוצפנים? וזה רק מה שאני יודע, מסתבר שעל כל מה שידוע לי יש כמה וכמה שלא ידועים לי או לא זכורים לי כרגע, וגם השאר הם רחוקים מלהיות קטלי קניא באגמי. 
וכל זה חוץ מאלפי ת"ח חוצפנים שרחוקים מלהיות להם תואר מרן כרחוק מזרח ממערב, מזל שיש להם טיפת בושה ומכניסים את תכלת שלהם במכנסיים ולא מנפנפים בחוצפתם הגדולה בראש כל חוצות ככלבים. 

יהודי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי » 26 יולי 2019, 18:29

הייתי כותב עניינית אם כותב ההודעה הקודמת היה בענין

הקטן למאד
יצירת קשר:

שליחה על ידי הקטן למאד » 27 יולי 2019, 23:37

מנסיון
הסיכוי שמי שאינו לובש תכלת - יסכים ללבוש תכלת
גדול יותר מ..
הסיכוי שמי שלובש תכלת - יסכים להוריד..

ההשתוללות חסרת הרסן של בעלי התכלת [גם קצת באשכול], קצת הזויה

קצת דרך ארץ לפני גדולי התלמידי חכמים שמשום מה לא מסכימים אתכם....

ישנה נקודה חשובה להדגיש
לובשי התכלת יצרו מציאות, כביכול עולם התורה מתחלק לשנים - אלה שבדקו את הנושא והם הולכים. לבין אלה שלא זכו לבדוק או שאין להם מספיק יראת שמים להבין שצריך לבדוק. או שהם מתביישים.

וחשיבה כזאת היא מעוותות, ומלאת גאוה! אני מכבד מאד את לובשי התכלת. אבל צריך קצת שכל ישר להבין שאם יש כ"כ הרבה גדולי ישראל רוב מנין ובנין שלא הולכים כנראה יש דברים בגו....

הקטן למאד
יצירת קשר:

שליחה על ידי הקטן למאד » 28 יולי 2019, 00:00

יהושע כתב:
26 יולי 2019, 14:19
הקטן למאד כתב:
רמב"ם הלכות ציצית פרק ב
מביאין דם חלזון והוא דג

רמב"ם הלכות ציצית פרק ב

החוות יאיר והנודע ביהודה שכתבו שאין החילזון דג ממש גם ידעו מהרמב״ם, ועוד איך יתכן שהוא גם דג ממש וגם חילזון, בע״כ שזה כעין שמות הנרדפים שמשתנים לפי העניין.

על הרמב"ם לא ענית, רק כתבת שזה כבר קשה גם על הנוב"י

קשה קצת להתכווח במציאות כי אני מכיר כמה טליתות של תכלת..ואחרי כמה שנים הצבע דוהה. חד משמעית!!!!

נבשר
משתמש ותיק
נתן תודה: 180 פעמים
קיבל תודה: 228 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי נבשר » 28 יולי 2019, 00:31

יהושע כתב:
26 יולי 2019, 16:30
ממש ככה? באוזנך שמעת? מרבי משה שפירא? וואוו, א״כ באמת צ״ע גדול על התכלת המפוקפק הזה, אני כבר שוקל לחזור בי מהכל.
הזלזול לא במקום, עכ"פ לא באתי להחזיר אותך מהענין, רק תבין שהנידון לא על מה תעשה או לא, אלא על העיקרון שכתוב במדרש שהתכלת נגנז, ושאלת בתמימותך מתי יחזור, ע"ז כתבתי שמושג נגנז בחז"ל לא הכונה שהדבר כעת לא נמצא ואם יימצא איזה מי שיודע לחפש, אלא חז"ל למדו בזה שמציאות התכלת בעולם בגניזה, לזה הבאתי את הגר"מ שפירא.
עוד דבר הזכרת את הגרז"נ מבירור קצר ששאלתי מישהו מבני משפחתו הקרובה, הוא אמר לי שהוא לא חושב שנתגלה התכלת, רק אם זה התכלת למה לא להחמיר.

יהושע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 28 יולי 2019, 11:42

נבשר כתב:
28 יולי 2019, 00:31
יהושע כתב:
26 יולי 2019, 16:30
הזלזול לא במקום, עכ"פ לא באתי להחזיר אותך מהענין, רק תבין שהנידון לא על מה תעשה או לא, אלא על העיקרון שכתוב במדרש שהתכלת נגנז, ושאלת בתמימותך מתי יחזור, ע"ז כתבתי שמושג נגנז בחז"ל לא הכונה שהדבר כעת לא נמצא ואם יימצא איזה מי שיודע לחפש, אלא חז"ל למדו בזה שמציאות התכלת בעולם בגניזה, לזה הבאתי את הגר"מ שפירא.
עוד דבר הזכרת את הגרז"נ מבירור קצר ששאלתי מישהו מבני משפחתו הקרובה, הוא אמר לי שהוא לא חושב שנתגלה התכלת, רק אם זה התכלת למה לא להחמיר.
המהריל כתב שכיון שהסמג נתן סימנים בקל יכול התכלת לחזור, וכן כתב החמדת שלמה והמלבים ועוד, וגם רבי חיים קנייבסקי אומר רבי יחזקאל טופורוביץ שדיבר איתו והסכים עימו שהגניזה הוא לא כפשוטו, וגם הראדזינר מביא שהישועות מלכו הודה לו וחזר בו מטענתו של נגנז, וממש צחק על זה, וגם בתחילה לא טען שזה טענה מאה אחוז רק בחזקת שנגנז, וגם הרי התכלת היה בנמצא מאות בשנים אחר שנכתב שנגנז, כך שברור שאם רבי משה שפירא היה רואה כל המקורות הנ״ל היה גם הולך בעקבות הישועות מלכו ורבי חיים קנייבסקי והיה חוזר בו.

גם כותב הראדזינער שיש לו קבלה מהמגיד מקוזניץ שהתכלת תתגלה לפני ביאת המשיח

לגבי רז״נ ממה שכתב בהסכמתו לספר לבוש הארון נראה שסובר שזה קרוב לוודאי ויש בזה דין ספיקא דאורייתא לחומרא.

יהושע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 28 יולי 2019, 11:47

הקטן למאד כתב:
28 יולי 2019, 00:00
יהושע כתב:
26 יולי 2019, 14:19
הקטן למאד כתב:
רמב"ם הלכות ציצית פרק ב
מביאין דם חלזון והוא דג

רמב"ם הלכות ציצית פרק ב

על הרמב"ם לא ענית, רק כתבת שזה כבר קשה גם על הנוב"י

קשה קצת להתכווח במציאות כי אני מכיר כמה טליתות של תכלת..ואחרי כמה שנים הצבע דוהה. חד משמעית!!!!
כן עניתי ואענה שוב, שבעניין שמות ולשונות יש הרבה מהם שהם גמישים ולפעמים מתכוונים ככה ולפעמים ככה הכל לפי העניין והמובן, דוגמא לדבר חיה ובהמה, שקיעת החמה, בין השמשות, שמים, ערב, וגם בכל הלשונות הוא ככה שfish הוא לא דבר מוגדר בדיוק ולפעמים מתכוונים על הצורה הרגילה של דג ולפעמים מתכוונים על בריה שבמים, עכ״פ הרבה אחרונים כתבו שהפורפורא הוא החילזון והם גם ראו את הרמב״ם, וכי תחלוק על כל האחרונים בגלל דיוק לשון בהרמב״ם?

אתה בטוח שהטליתות שראית הם מיורעקס ולא רדזין? ושלא היו כך מתחילה? כי לפעמים זה מתחילה כחול בהיר, עכ״פ טענה זו עדיין לא נשמע אע״פ שיש הרבה מתנגדים גדולים לתכלת וממציאים כל טענה שאפשר ושאי אפשר מתחת לאדמה.

יהושע
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהושע » 28 יולי 2019, 12:02

הקטן למאד כתב:
27 יולי 2019, 23:37
מנסיון
הסיכוי שמי שאינו לובש תכלת - יסכים ללבוש תכלת
גדול יותר מ..
הסיכוי שמי שלובש תכלת - יסכים להוריד..

ההשתוללות חסרת הרסן של בעלי התכלת [גם קצת באשכול], קצת הזויה

קצת דרך ארץ לפני גדולי התלמידי חכמים שמשום מה לא מסכימים אתכם....

ישנה נקודה חשובה להדגיש
לובשי התכלת יצרו מציאות, כביכול עולם התורה מתחלק לשנים - אלה שבדקו את הנושא והם הולכים. לבין אלה שלא זכו לבדוק או שאין להם מספיק יראת שמים להבין שצריך לבדוק. או שהם מתביישים.

וחשיבה כזאת היא מעוותות, ומלאת גאוה! אני מכבד מאד את לובשי התכלת. אבל צריך קצת שכל ישר להבין שאם יש כ"כ הרבה גדולי ישראל רוב מנין ובנין שלא הולכים כנראה יש דברים בגו....
מה נעשה והמציאות הוא מציאות, רוב המכריע של מתנגדי התכלת לא בדקו את הדברים רק מקופיא, ורוב המכריע שכן בדקו את הדברים היטב דעתם שזה התכלת רק חלקם יש להם כל מיני סיבות צדדיות ומשונות למה לא ללבוש.

דבר שנתמך עקרונית ע״י אלפי ת״ח שבדקו את הדברים ורק קומץ קטן שמתנגדים אחרי שבדקו הדברים ויש להם נגיעות גדולות למה להתנגד שהרי רואים שגם המשוכנעים כמה קשה להם הדבר ללכת נגד הזרם ונגד הגדולים ולהתלבש כמו ברסלבר ומזרוחניק, אז צריך להיות עיוור לא לראות איפה האמת.

ברור שגדולי ישראל לא בדקו את הדברים אחרי שעיקרי הדברים נתבררו היטב רק אחרי שהיו בגיל זקנה מופלגת, אז זה טפשות גדולה להיתלות בזה, וכבר כתבתי שרבי חיים קנייבסקי אמר לאחרונה שהוא עקרונית בעד התכלת רק אינו רוצה להורות לרבים בגלל שזה דבר שאין רוב הציבור יכול לעמוד בו.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אמת מארץ תצמח | 7 אורחים