להראות סרטים לילדים?

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

yosf
משתמש ותיק
נתן תודה: 39 פעמים
קיבל תודה: 110 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: להראות סרטים לילדים?

שליחה על ידי yosf » 23 אוגוסט 2019, 09:57

יעקב שלם כתב:
22 אוגוסט 2019, 17:55
לא דברו אל דבר אחד לדעתי מרכזי

ילד שמנעו אותו ממשהו כשהוא קצת יצא מהסינר של אמא הוא יסתחרר

ספרו שבאו לרב שטיינמן שרוצים לפתוח ישיבה רק לבני אברכים ככה טהר'ס ההשקופה
ענה להם הרב יש כבר כזאת..
מה היא
וכאן לפי המספרים הזכיר הרב שם של ישיבה של נושרים ידועה..

איני יודע אם הסיפור נכון אבל המסר מזעזע
ילד שמנעו אותו ממשהו כשהוא יצא מהסינר של אמא הוא יסתחרר!!!!!
המסר מזעזע!!!!!
ממחר אני נותן לילד שלי לעשן בשבת+לאכול בלי קידוש/תפילה/הבדלה/ברכה/בדיקה/כשרות
ממחר אני נותן לילדי לעשות ככל הכתוב בספר התורה הזאת....
וע"ז נאמר: דעת תורה היפך דעת בעלי בתים
כמובן שמנקודת מבט זו פשוט שאין הסיפור אמת ולא נאמר ע"י החשוד...

נ.ב.
כמובן שצריך ללכת בטוב ולא ללחוץ ולא לכפות ולהנעים את התורה והמצוות על הילדים ולא רק לאלף אלא לחנך, כדי שאחרי שיצאו מהסינר של אמא שעדיין ישארו מחונכים ולא רק מאולפים.
אך אין זה סותר כלל להנ"ל שההבדל בינהם הוא כהבדל שמיים וארץ- כבהדל החינוך החרדי לחינוך המזרחי כידוע.
סגירות אסורה ללא ספק!!! אבל במה? על מה? 
כן לך ותתיר לילד שלך סיגריות כדי שלא ירגיש מחנק
אבל לא? סיגריות? אני נגד!!!
אבל סרטים? נו שלא ירגיש סגור!!!
נוצר מצב שאם הילד ירצה ללבוש בגד לא בעייתי חינוכית אלא יופי וטעם אנו נלחם בו- אם ירצה משקפיים מכוערות נלחם בו
אבל אם ירצה קצת מודרניות? נו שלא ירגיש סגירות....
ומה נעניק לילד ומה יקלוט במוחו? לאבא חשוב זה ולא איכפת לו לוותר על זה?
שלא יהא ספק אני גדול הלוחמים לפתיחות אצל הורים, אני בעד לקנות ולעשות דברים שעשרות הורים צועקים עלי שאני פתןח מדאי...
מה לעשות= פתיחות חובת השעה!!!!
אבל למען ה' למה רק להפתח בירא"ש???
אני רואה הורים שנחלמים על דברים של שטויות [לדוגמא: בית שלא מצביעים בו, והילד בן 19 מצביע, למה אתה חייב ללחום ולצעוק וכו'??? למה לא לשחק את עצמך שאינך יודע מהעניין??? מה הרווח?? הרי זה ודאי אסור?.- וכן שיהיה ברור אני מעולם לא הצבעתי!!!!- אבל באותו בית לא נחלמים על...כי צריך פתיחות....]

שמעיה
משתמש ותיק
נתן תודה: 244 פעמים
קיבל תודה: 262 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 23 אוגוסט 2019, 10:22

יעקב שלם כתב:

מה היא

באופן כללי קשר להזדעזע ממסר של סיפור לא נכון...
(יתכן שהסיפור כן נכון.)

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
נתן תודה: 12 פעמים
קיבל תודה: 42 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 23 אוגוסט 2019, 13:18

אני חושב שהרב מבקש אמת סיכם די יפה
אך אני חולק על עצם הדבר שכלפי עצם החינוך שהבן יגדל בתורה ויראת שמים החינוך הישן החריב

ואף אתה הגדרת היטב בתגובה זו, כי גם לאלו הסוברים שצריך להשתמש עם החינוך החדש, זה רק כי אין ברירה, וצריך להתייחס לאתגרים לעולם החדש (למרות שאני אישית חולק על זה חלקית אך זה לא חשוב לתגובה זו) ולא ככך שההורים שלנו לא התחנכו טוב, אלא הדור שלנו זקוק למשהו אחר ויש להבדיל בין זה לזה

yosf
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי yosf » 23 אוגוסט 2019, 14:40

ראו כאן:
viewtopic.php?f=8&t=6638#p85974

זה דוגמא יפה לשני דברים
א. ליהודי שכואב לו כבוד שמיים וחשוב לו חינוך ילדיו גם לדבר שמבחינה הלכתית גרידא יש מקום לומר שמותר בשופי
ב. לדבר שבהתאם למציאות הנוכחית ולפתיחות הנדרשת כיום, ובהתאם למצב שאין כמעט מקומות נורמלים ללכת עם ילדים, שכן!!!! אפשר לשחרר לחץ בדבר כזה!!! אפשר לתת דבר כעי"ז כדי שלא ירגישו שהכל אסור, שלא ירגישו נפסדים משבת ומחינוך טוב.
כמובן שהשאיפה היא שנוכל לתת אהבת ה' ומצוותיו בלי להזדקק לשום פשרה וכדו', אבל מה לעשות שחייב גם קצת לא להיות מרובעים.... ולכן מקום כזה שהוא מקום שילדים מאוד אוהבים, ואין איסור הלכתי ללכת, בזה אפשר לשחרר. אבל לא ח"ו בהבלים של סרטים וכדו', ותן לחכם ויחכם עוד.

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 138 פעמים
קיבל תודה: 158 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 23 אוגוסט 2019, 18:35

איטשע מאיר לורנץ כתב:
23 אוגוסט 2019, 13:18
אך אני חולק על עצם הדבר שכלפי עצם החינוך שהבן יגדל בתורה ויראת שמים החינוך הישן החריב

ואף אתה הגדרת היטב בתגובה זו, כי גם לאלו הסוברים שצריך להשתמש עם החינוך החדש, זה רק כי אין ברירה, וצריך להתייחס לאתגרים לעולם החדש (למרות שאני אישית חולק על זה חלקית אך זה לא חשוב לתגובה זו) ולא ככך שההורים שלנו לא התחנכו טוב, אלא הדור שלנו זקוק למשהו אחר ויש להבדיל בין זה לזה
אל תאמר החריב אלא שבשעת משבר כשנפרצו החומות החינוך הזה לא הצליח מספיק לעמוד כנגד

חלק א׳ ממעל
משתמש ותיק
נתן תודה: 138 פעמים
קיבל תודה: 158 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חלק א׳ ממעל » 23 אוגוסט 2019, 18:38

yosf כתב:
23 אוגוסט 2019, 09:57
יעקב שלם כתב:

מה היא

ילד שמנעו אותו ממשהו כשהוא יצא מהסינר של אמא הוא יסתחרר!!!!!
המסר מזעזע!!!!!
ממחר אני נותן לילד שלי לעשן בשבת+לאכול בלי קידוש/תפילה/הבדלה/ברכה/בדיקה/כשרות
ממחר אני נותן לילדי לעשות ככל הכתוב בספר התורה הזאת....
וע"ז נאמר: דעת תורה היפך דעת בעלי בתים
כמובן שמנקודת מבט זו פשוט שאין הסיפור אמת ולא נאמר ע"י החשוד...

נ.ב.
כמובן שצריך ללכת בטוב ולא ללחוץ ולא לכפות ולהנעים את התורה והמצוות על הילדים ולא רק לאלף אלא לחנך, כדי שאחרי שיצאו מהסינר של אמא שעדיין ישארו מחונכים ולא רק מאולפים.
אך אין זה סותר כלל להנ"ל שההבדל בינהם הוא כהבדל שמיים וארץ- כבהדל החינוך החרדי לחינוך המזרחי כידוע.
סגירות אסורה ללא ספק!!! אבל במה? על מה? 
כן לך ותתיר לילד שלך סיגריות כדי שלא ירגיש מחנק
אבל לא? סיגריות? אני נגד!!!
אבל סרטים? נו שלא ירגיש סגור!!!
נוצר מצב שאם הילד ירצה ללבוש בגד לא בעייתי חינוכית אלא יופי וטעם אנו נלחם בו- אם ירצה משקפיים מכוערות נלחם בו
אבל אם ירצה קצת מודרניות? נו שלא ירגיש סגירות....
ומה נעניק לילד ומה יקלוט במוחו? לאבא חשוב זה ולא איכפת לו לוותר על זה?
שלא יהא ספק אני גדול הלוחמים לפתיחות אצל הורים, אני בעד לקנות ולעשות דברים שעשרות הורים צועקים עלי שאני פתןח מדאי...
מה לעשות= פתיחות חובת השעה!!!!
אבל למען ה' למה רק להפתח בירא"ש???
אני רואה הורים שנחלמים על דברים של שטויות [לדוגמא: בית שלא מצביעים בו, והילד בן 19 מצביע, למה אתה חייב ללחום ולצעוק וכו'??? למה לא לשחק את עצמך שאינך יודע מהעניין??? מה הרווח?? הרי זה ודאי אסור?.- וכן שיהיה ברור אני מעולם לא הצבעתי!!!!- אבל באותו בית לא נחלמים על...כי צריך פתיחות....]

מקיצוניות יתר לא מרוויחים כלום!...
סרט זה לא חילול שבת, דבריך גובלים בליצנות ובהתלוצצות חסרת תוכן על דבריו, גם עם לא תיתן לבנך לאכול בלי קידוש זה לא כמו להראות לו סרט על סיפורי חז"ל במידה ובמשורה, (וגם אם תמנע מבנך בגיל קטן לאכול לפני קידוש אז ברגע שיוכל זה יתפוצץ לך בפנים...)

בן של רב
משתמש ותיק
נתן תודה: 673 פעמים
קיבל תודה: 321 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן של רב » 24 אוגוסט 2019, 22:27

שמעיה כתב:
23 אוגוסט 2019, 10:22
יעקב שלם כתב:

מה היא

באופן כללי קשר להזדעזע ממסר של סיפור לא נכון...
(יתכן שהסיפור כן נכון.)

הסיפור כנראה נכון כי כך שמעתי מאאמו"ר וכך ידוע לכל מי שמתעסק עם ישיבה זו.
(אם כי כמובן לא 100% מהבחורים, וזה לא משנה כלל).

ומה שכן חשוב זה המסר שביקש הרב שטיינמן להעביר בפעם המי יודע כמה - לא לזלזל במציאות הדינמית והאתגרים הנסתרים ובטח לא לדפוק את הראש (של הילד) בקיר ולצפות להצלחות.
כי המציאות מלמדת בדם ובדמעות שגם אם אתה אגרוייסע פרומער ואחושאבע בן תיירה ישיבישער חניוק שטייגעניסט ולאמדען ומרביץ תיירה וכו' - עדיין זה לא אומר שהצלחת להבין לנפשו הייחודית של הילד >הזה<

ועוד משהו קטן.
עם כל הכבוד למעמד שלך - זו לא בושה להתייעץ!

שמעיה
משתמש ותיק
נתן תודה: 244 פעמים
קיבל תודה: 262 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 24 אוגוסט 2019, 23:12

כתבתי מה שכתבתי כהערת אגב. לא ניתן להזדעזע ממסרים של סיפורים לא נכונים. זה הכל.

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 168 פעמים
קיבל תודה: 591 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 25 אוגוסט 2019, 20:06

חלק א׳ ממעל כתב:
23 אוגוסט 2019, 18:35
איטשע מאיר לורנץ כתב:
23 אוגוסט 2019, 13:18

אל תאמר החריב אלא שבשעת משבר כשנפרצו החומות החינוך הזה לא הצליח מספיק לעמוד כנגד
מי שלא מחנך להתמודדות אלא מבסס את חינוכו על חומות גבוהות, הרי שכל עוד החומות גבוהות - החינוך שלו יותר בטוח; אולם כשהחומות נופלות - נופל החינוך יחד עמן. 
אני מכיר אישית כמה וכמה אנשים שנחשפו לעולם הרחב באופנים שונים, וראיתי בצורה ברורה את ההבדל בין מי שחונך בחינוך מחסן (נא לא לבלבל עם חינוך "לייט" שאינו חינוך כלל) לבין מי שחונך בחינוך מסתגר*. אלא מאי, יש גם חסרונות בחינוך המחסן, משום שהוא מכניס לראש גם דברים פחות טובים, לעומת החינוך המסתגר שנשאר נקי יותר. השאלה כאן היא של שקלול רווח מול הפסד.

אולם לעיל כתבתי שחוץ משיקול זה, יש גם טענות על החינוך הישן מצד עצמו, שאינן קשורות להתמודדות מול העולם החיצון. הבעיה היא שאי אפשר לדון על זה עם מי שיוצא מנקודת הנחה בסיסית שהעולם הישן הוא תמיד יותר טוב וחכם, כיון שהנחה זו אינה עומדת אצלו לביקורת (כמו שלהבדיל בלימוד התורה, אי אפשר לדון על נכונות דברי הקדמונים כשיוצאים בהנחה שכל דבריהם אמת, לעומת ההיתכנות לדון על דברי החברותא שאצלו אין יוצאים מנקודת הנחה כזו).
הנ"ל נכון גם להיפך: אי אפשר לדון עם אדם "נאור" על חסרונות העולם החדש כשהוא יוצא מנקודת הנחה בסיסית שהעולם הישן היה נבער ופרימיטיבי, והיום כולנו יותר חכמים.

* אביא אנקדוטה מעניינת בנוגע לזה: ידידי הינו אברך יקר ות"ח רציני שהסתפק בקשר לאפשרות שאשתו תרכוש תואר במכללה חרדית. הלה נועץ עם הגרמ"ה הירש שליט"א, ולהפתעתו נתן את ברכתו למהלך. הוא ביאר שעל אף שכללית מתנגד ללימודים באקדמיה חרדית ואף דיבר על הסכנות בכנס שנערך בענין, הכא שאני משום שמכיר את משפחתה ואת החינוך הניתן בבית, ומאחר ודרך החינוך אצלם פתוח יותר ממילא לא יזיק לה החשיפה לדברים מסויימים, משא"כ אצל אחרים. ואכן, אחרי כמה שנים ראה האברך הנ"ל את החילוק הגדול בין אשתו שלא ניזוקה כלל, לבין חבירתה שחונכה בחינוך יותר מסתגר (וכנראה לא התייעצה עם דעת תורה בנוגע ללימודים) שהחשיפה הזיקה לה מבחינה רוחנית. 

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 25 אוגוסט 2019, 21:47

לגבי החלק השני נראה לי שגם אתה באת מהנחת יסוד מסוימת לגבי חינוך הישן
כי אני ממש ממש לא דוגל וחושב כי כל מה שהיה פעם הוא הנכון

אני בהחלט חושב שבהרבה מאד דברים דווקא הדור שלנו הרבה יותר טהור מאשר חמישים שנים אחורה
ואני גם חושב שמצבו של עם ישראל לפני השואה היה הרבה יותר גרוע מהיום
אך דווקא לגבי החינוך אני מדבר על עובדות, על דברים שלדעתי ולדעת גדולי ישראל אשר את קולם שמעתי וחשובי מחנכי דורנו. ואין ככאן הזמן לפרטם לאחר שנחזור על הראשונות

לגבי החלק הראשון אני חושב שנכנסת לויכוח ישן נושן
אכן אכן, יכול בהחלט להיות שכמו פעם כל גדולי ישראל שבחו את דרכו של הגרש"ר הירש, ואפילו של ר' עזריאל הילדסהיימער על כל מה שעשו בגרמניה, על אף שאם מאן דהוא היה מהין לעשות דבר כזה בגליציה, היו מחרימים אותו בשצף קצף
ולא רק בגליציה אלא ממה ששמעתי מזקנים שהתחנכו על ברכי אותה שיטה ומסורה, ונחרדתי, נראה שאין אף אחד במיינסטרים החרדי מכל העדות הקהילות והחוגים שיוכל להזדהות עם מה שאותה שיטה אמרה, למרות שהם היו באמת יהודים יראי שמים
יתכן מאד שליהדות גרמניה האולטרה אורתודוכסית לא הזיקה את ההשכלה מבית מדרשו של הרב הילדסהיימער ואילו היהודי הגליצאי אם היה מציץ היה בוודאי נפגע מיד
וכאן נשאלת השאלה, האם באמת היה עדיף לתת להם להיות 'פתוחים' יותר כדי שאם יצאו החוצה לא ינזקו, או באמת כפי שדגלו אדמו"רי גליציה להיות סגור עם כל הכונויוקישקייט ולא להכיר את העולם, למרות 'הסיכון' לכאורה

נראה לי שכאן יקלע למטרה הסיפור הידוע עם הבית ישראל, כאשר אותו פרופסר שאל אותו על מה הסערה לגבי תמונות התועבה וכו' ואכמ"ל, כאשר טען את אותה טענה כי אם יתרגלו החרדים מילדותם הדבר לא יזיק להם ולא יעורר אותם כל כך, ונשא הבית ישראל את משלו כאשר שאל את אותו מלומד, מה דעתו לצעוד שעות ארוכות בחולות המדבר ברגליים יחפות, והרופא כמובן נענה בשלילה, שאל אותו הבית ישראל ולמה הבדאוים כן יכולים, ענה לו כי רגליהם כבר נתקשו ורגילים לכך, ענהו הבית ישראל כי באותה מידה תואמת טענתו, כי אתם (החילונים) נשמתכם כבר התלכלכה והתקשה ולכן אינכם מתרגשים מהדברים האלו, אך אנחנו עדיני נפש, וכל דבר קטן מפריע לנו.
זה ברור כי שם דובר לכאורה על איסורים, ולכן אין מקום לפשרה, אך בכל זאת אתמהה, לגופו של ענין הרי אותו פרופסר טען טענה נכונה, האם דחה אותו הבית ישראל בקש??
אלא מאי?!
כנראה שבדברים אלו לאו דווקא הרגש והשכל האנושי הוא העובד, אלא יש כאן משהו עליון משהו עילאי יותר, יש טוהר וקדושה שעל אף שאינו מתחבר עם השכל האנושי, הרי הוא ערך חשוב והקפידו על כך כל אלו שאתה מכנה אותם שמרנים ומסתגרים (וכפי שאמר לי מאן דהוא, שצריך להתרגל גם את אברכי הכולל להכיר את הרחוב, כי אם יצטרכו לצאת זה יפול עליהם קשה מאד, ממש ממן אותה הטענה)
וכאמור אינני משווה איסור דאו' לדברים השנויים במחלוקת, אך כן!!! אני מעדיף להיות מהממשיכים עם הקו הגליצאי חסידי, למרות הסיכונים, מאשר לנטות יותר לקו של אלו שפתוחים יותר 'למרות שזה אינו מזיק להם ביראת השמים'
ולא רק ויש לי על מי לסמוך, אלא יש על מה לסמוך, אני מכיר ב"ה פרי תוצאותיו של החינוך המוסגר, והנני רואה שפרי העמל זרע ברך ה' אין להם במה להתבייש

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 25 אוגוסט 2019, 23:18

איטשע מאיר לורנץ כתב:
25 אוגוסט 2019, 21:47
לגבי החלק השני נראה לי שגם אתה באת מהנחת יסוד מסוימת לגבי חינוך הישן
כי אני ממש ממש לא דוגל וחושב כי כל מה שהיה פעם הוא הנכון

אני בהחלט חושב שבהרבה מאד דברים דווקא הדור שלנו הרבה יותר טהור מאשר חמישים שנים אחורה
ואני גם חושב שמצבו של עם ישראל לפני השואה היה הרבה יותר גרוע מהיום
אך דווקא לגבי החינוך אני מדבר על עובדות, על דברים שלדעתי ולדעת גדולי ישראל אשר את קולם שמעתי וחשובי מחנכי דורנו. ואין ככאן הזמן לפרטם לאחר שנחזור על הראשונות

לגבי החלק הראשון אני חושב שנכנסת לויכוח ישן נושן
אכן אכן, יכול בהחלט להיות שכמו פעם כל גדולי ישראל שבחו את דרכו של הגרש"ר הירש, ואפילו של ר' עזריאל הילדסהיימער על כל מה שעשו בגרמניה, על אף שאם מאן דהוא היה מהין לעשות דבר כזה בגליציה, היו מחרימים אותו בשצף קצף
ולא רק בגליציה אלא ממה ששמעתי מזקנים שהתחנכו על ברכי אותה שיטה ומסורה, ונחרדתי, נראה שאין אף אחד במיינסטרים החרדי מכל העדות הקהילות והחוגים שיוכל להזדהות עם מה שאותה שיטה אמרה, למרות שהם היו באמת יהודים יראי שמים
יתכן מאד שליהדות גרמניה האולטרה אורתודוכסית לא הזיקה את ההשכלה מבית מדרשו של הרב הילדסהיימער ואילו היהודי הגליצאי אם היה מציץ היה בוודאי נפגע מיד
וכאן נשאלת השאלה, האם באמת היה עדיף לתת להם להיות 'פתוחים' יותר כדי שאם יצאו החוצה לא ינזקו, או באמת כפי שדגלו אדמו"רי גליציה להיות סגור עם כל הכונויוקישקייט ולא להכיר את העולם, למרות 'הסיכון' לכאורה

נראה לי שכאן יקלע למטרה הסיפור הידוע עם הבית ישראל, כאשר אותו פרופסר שאל אותו על מה הסערה לגבי תמונות התועבה וכו' ואכמ"ל, כאשר טען את אותה טענה כי אם יתרגלו החרדים מילדותם הדבר לא יזיק להם ולא יעורר אותם כל כך, ונשא הבית ישראל את משלו כאשר שאל את אותו מלומד, מה דעתו לצעוד שעות ארוכות בחולות המדבר ברגליים יחפות, והרופא כמובן נענה בשלילה, שאל אותו הבית ישראל ולמה הבדאוים כן יכולים, ענה לו כי רגליהם כבר נתקשו ורגילים לכך, ענהו הבית ישראל כי באותה מידה תואמת טענתו, כי אתם (החילונים) נשמתכם כבר התלכלכה והתקשה ולכן אינכם מתרגשים מהדברים האלו, אך אנחנו עדיני נפש, וכל דבר קטן מפריע לנו.
זה ברור כי שם דובר לכאורה על איסורים, ולכן אין מקום לפשרה, אך בכל זאת אתמהה, לגופו של ענין הרי אותו פרופסר טען טענה נכונה, האם דחה אותו הבית ישראל בקש??
אלא מאי?!
כנראה שבדברים אלו לאו דווקא הרגש והשכל האנושי הוא העובד, אלא יש כאן משהו עליון משהו עילאי יותר, יש טוהר וקדושה שעל אף שאינו מתחבר עם השכל האנושי, הרי הוא ערך חשוב והקפידו על כך כל אלו שאתה מכנה אותם שמרנים ומסתגרים (וכפי שאמר לי מאן דהוא, שצריך להתרגל גם את אברכי הכולל להכיר את הרחוב, כי אם יצטרכו לצאת זה יפול עליהם קשה מאד, ממש ממן אותה הטענה)
וכאמור אינני משווה איסור דאו' לדברים השנויים במחלוקת, אך כן!!! אני מעדיף להיות מהממשיכים עם הקו הגליצאי חסידי, למרות הסיכונים, מאשר לנטות יותר לקו של אלו שפתוחים יותר 'למרות שזה אינו מזיק להם ביראת השמים'
ולא רק ויש לי על מי לסמוך, אלא יש על מה לסמוך, אני מכיר ב"ה פרי תוצאותיו של החינוך המוסגר, והנני רואה שפרי העמל זרע ברך ה' אין להם במה להתבייש

אכן יש הרבה הגיון בדברים אלו, ולכן כתבתי שצריך לשקלל רווח מול הפסד. הגישה לאורה הינך צועד סבורה שהרווח של הסגירות שווה את ההפסד שלה, ויתכן שהיא צודקת, אבל עדיין צריך לשקלל תמיד את שני הצדדים, ולפעמים מסתבר שגם הגישה שלך תודה שהרווח לא שווה את ההפסד (וכנ"ל להיפך אצל בעלי הגישה השניה).

לגבי טענת הבית ישראל, הובא לעיל מהגר"ח מוואלוז'ין שלא סבר כן באופן גורף. לפי הבנתי, הענין תלוי בשאלה יסודית במהות הענין של קדושה: בפשטות מדברי התורה וחז"ל נראה שכל הנושא כאן הוא הרהורי עבירה (שגם בהם יש נידון האם הם איסור מצד עצמו או רק סייג לעבירה) ואיסורי עריות. לפי הבנה זו, אין שום ענין שהנפש תהיה יותר רגישה בנושא זה, מאחר וכל המטרה היא שלא יבוא לידי עבירה. והמשל מהבדואי יוכיח: וכי יש למישהו איזה ענין שהרגל שלו תהיה עדינה ולא מחוספסת? הרי כל מה שאכפת לנו הוא שהרגל תהיה בריאה ולא תנזק, ומאחר ורגלי הבדואי מחוספסות הרי סיכוייו להנזק קלושים יותר, מה שנותן לו יתרון על פני בן העיר. כך גם בעניני קדושה: אם המטרה היא לא להכשל בעבירה, מה הענין שהנפש תהיה רגישה יותר ומועדת להכשל? אדרבה, עדיף למזער את סיכויי הכשלון!
אך נראה שהגישה החסידית נוקטת שעריות הן דבר טמא מצד עצמו, וממילא ככל שהאדם יותר מרוחק מזה יותר טוב, גם ללא קשר להכשלות בעבירה,
 וכמו שראיתי באיזה ספר חסידות שעצם ההסתכלות באשה פוגמת אפילו אם אין הרהורים (אם כי לא ברור לי היאך מבארים את הגמרות שהאמוראים נהגו היתר משום שלא היה להם הרהורים. כמו כן לא ברור לי למה כל הבעיה רק לאיש ולא לאשה, וצ"ע). 

נ.ב. הנידון הנ"ל אינו שייך לתחום של פרישות, שהוא תחום שונה לגמרי ואינו קשור דווקא לענין הקדושה.

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 25 אוגוסט 2019, 23:32

הופה

הוא אשר דיברתי ורציתי להדגיש

זה לא ויכוח חדש שנוצר היום בעקבות האתגרים בחינוך של היום
אלא ויכוח ישן נושן שכולל הרבה יותר מרחבים מאשר הראיה המצומצמת לכאורה בנושא החינוך

ולכן - בלי להתייחס לצד השני - הרי במרחב הזה גם אתה מודה שנמצאים שם חלק האדיר של היהדות החרדית (בלי להיכנס לויכוח מי יותר) ואדרבה מרחיב אתה את שיטתי למבואות הרבה יותר רחוקים מאשר אני בעצמי
ולעצם הענין להתווכח בדברים שנגעו בהם שרפי מעלה, נשגב היא מבינתי ומעדיף אני שלא להכניס את ראשי בין ההרים כלל וכלל

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 26 אוגוסט 2019, 00:06

וכהוספה קטנה

מספרים שפעם בא יהודי גרמני לבאבוב שבגליציה

כאשר עמד לחזור
נכנס אל הקדושת ציון מבאבוב, ושאל אותו הרה"ק מה הוא אומר על החסידים שלו
אמר היהודי כי אכן בכשרות וצניעות החסידים שלו מתהדרים יותר מבגרמניה שלא כל כך מקפידים
אך הבין אדם לחברו קצת לקוי בעוד בנושא זה הנימוס והדרך ארץ בגרמניה הוא דווקא בראש הדגל
ענה לו הרה"ק, קודם כל אינני משוכנע שמה שאתה אומר הוא נכון, וגם אם כן הרי שאנחנו יהודים לא כל כך טובים, ואתם גויים די טובים

אני דווקא רוצה להתייחס לתשובתו הראשונה של הרה"ק, ואיך הוא ענה?! 'אינני משוכנע בכך'
עדיין לא השתכנעתי מהדברים
על אף שזו סברה שמשתמע לכאורה על הלב, עדיין הוא יותר תאוריה מאשר עובדתי אשר יש ובהחלט יש אפשרות לחלוק על זה

ואולי אביא לך דוגמה אחת מני רבות
על הרב פירר שמעת???
מהיכרות קרובה, יודע אני שהאיש הזה גדל בבית סגור ומסוגר, שלדעתי קשה למצוא כהיום
ומאידך האיש כבר חצה יבשות ומדינות, וכנראה התוודע לעולם הרבה הרבה מעבר לעולם שאתה מכיר
ובכל זאת אף פעם לא החליף את לבושו ואת דרכו
הוי אומר שלכלל הזה יש בהחלט יוצא מן הכלל
ועל דרך זה עוד רבות

במבי
משתמש ותיק
נתן תודה: 356 פעמים
קיבל תודה: 248 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 26 אוגוסט 2019, 14:25

אגב חז"ל אמרו יצר תינוק ואשה לעולם תהא שמאל דוחה וימין מקרבת. (סוטה מז.)
וכותב רש"י יצר. של תשמיש תקרבנו בימין שלא יקוץ בפריה ורביה וכו'

ואכן יש להתרחק מהבלי העוה"ז אך צריך לדעת לא לטעת בלב עודף ריחוק, כי לכל זמן ועת תחת השמים ועת לחבק ועת לרחוק מחבק.

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 26 אוגוסט 2019, 15:15

והשאלה הגדולה מי המחליט בענין

אסף
משתמש ותיק
נתן תודה: 119 פעמים
קיבל תודה: 115 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אסף » 26 אוגוסט 2019, 16:30

איטשע מאיר לורנץ כתב:
26 אוגוסט 2019, 15:15
והשאלה הגדולה מי המחליט בענין
כבר נכתב מקודם - 
מבקש אמת כתב:
23 אוגוסט 2019, 01:25
כל אחד בוחר את הגישה הנראית בעיניו, אבל יש לזכור כי הענין משתנה לפי האדם, מיקומו ומצבו. ישנם כאלו שהשיטה הראשונה ישימה אצלם, וישנם שהיא בלתי אפשרית, וזה תלוי מאד בסוג הקהילה אליה משתייך האדם, וגם בטבעו ובטבע ילדיו. (אינו דומה מי שילדיו מאד סקרנים ונמשכים לעולם שבחוץ, למי שילדיו מקבלים את כל סיפוקם הנפשי בתוך המסגרת. אינו דומה מי שיש לו בני משפחה מגוונים שונים ומשונים, למי שכל משפחתו נמצאת במסגרת דומה לשלו). 
ה' יעזור לכל מי שבוחר באיזו שיטה שתהיה להצליח לחנך את ילדיו לתורה, ליראת שמים ולמידות טובות.
ומסתבר שאם הניחו לנו משמים את האחריות על עצמינו, יש לכל אחד את החובה והיכולת להחליט (וגם לשאול דעת גדולים זאת החלטה ובחירה.)

בבא קמא
משתמש ותיק
נתן תודה: 18 פעמים
קיבל תודה: 55 פעמים

שליחה על ידי בבא קמא » 26 אוגוסט 2019, 22:46

הסיפור שסופר פה שהגרמ"ה הירש נתן לאשה היתר לקבלת תואר במכללה כי לה זה לא יזיק, מלבד שלא יתכן, כי הרי ממנה ילמדו וכן יעשו, וגם אם אכן היה אז ודאי היה אוסר לפרסמו.
ועיין גם viewtopic.php?f=68&t=6408&p=83326#p83326

yosf
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי yosf » 27 אוגוסט 2019, 10:03

בבא קמא כתב:
26 אוגוסט 2019, 22:46
הסיפור שסופר פה שהגרמ"ה הירש נתן לאשה היתר לקבלת תואר במכללה כי לה זה לא יזיק, מלבד שלא יתכן, כי הרי ממנה ילמדו וכן יעשו,
וע"ז נאמר פתי יאמין...
להאמין עליו שהוא כידוע בין היחידים אצל הליטאים הבניברקים שכותב וחותם ודואג ומדבר נגד כל האקדמיה וכו'- דווקא הוא יסכים????
זה כמו לומר שר' שמואל נתן היתר לכמה בחורים ללכת לצבא...
או לכה"פ לומר שר' חיים נתן אישור לנכדים שקשה להם- ללבוש שעון...
מה שאסור-אסור, ואנא אל תספרו סיפורים.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 27 אוגוסט 2019, 18:51

בבא קמא כתב:
הסיפור שסופר פה שהגרמ"ה הירש נתן לאשה היתר לקבלת תואר במכללה כי לה זה לא יזיק, מלבד שלא יתכן, כי הרי ממנה ילמדו וכן יעשו, וגם אם אכן היה אז ודאי היה אוסר לפרסמו.
ועיין גם viewtopic.php?f=68&t=6408&p=83326#p83326

מסיבה זו הדגשתי שהוא נתן את ההיתר רק בגלל שהוא מכיר את המשפחה באופן אישי, ובהתחשב בנתונים הספציפיים במקרה זה, וממילא אין ללמוד מזה כלל.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 27 אוגוסט 2019, 19:00

yosf כתב:
27 אוגוסט 2019, 10:03
בבא קמא כתב:
הסיפור שסופר פה שהגרמ"ה הירש נתן לאשה היתר לקבלת תואר במכללה כי לה זה לא יזיק, מלבד שלא יתכן, כי הרי ממנה ילמדו וכן יעשו,
וע"ז נאמר פתי יאמין...
להאמין עליו שהוא כידוע בין היחידים אצל הליטאים הבניברקים שכותב וחותם ודואג ומדבר נגד כל האקדמיה וכו'- דווקא הוא יסכים????
זו הבעיה של אי הבנת מורכבויות. לא מדובר באיסור מדאורייתא או מדרבנן, אלא במצב בעייתי שיכול להוביל להשלכות חמורות על הרוחניות. ממילא ניתן להבין שישנם מקרים בהם לא יהיו השלכות כאלו, בהתאם לנתונים. (כידוע היו מגדולי ישראל שלמדו באוניברסיטה, כבעל הערוך לנר והרש"ר הירש ואחרים (האוניבסיטאות הגויות בזמנם לא היו טובות יותר מהמכללות החרדיות...), וגם הגרי"ש אלישיב התיר לאברכים מסויימים ללמוד פסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, אלא שאי אפשר להקיש מהיחידים על הכלל. וכמו שאמר הרבי מחב"ד לאחד שרצה ללכת לאוניברסיטה בטענה שגם הרבי הלך: וכי אם פעלולן הצליח לקפוץ מהגג מבלי לשבור את רגלו, אתה תלך ותחקה אותו?)

אף אחד לא צריך להאמין לי, אבל מדובר בידיד קרוב שלי, כך שהסיפור אמין ומדוייק במאת האחוזים.

יעקב שלם
משתמש ותיק
נתן תודה: 231 פעמים
קיבל תודה: 195 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב שלם » 27 אוגוסט 2019, 22:15

מבקש אמת כתב:
27 אוגוסט 2019, 19:00
yosf כתב:
בבא קמא כתב:
וע"ז נאמר פתי יאמין...
זו הבעיה של אי הבנת מורכבויות. לא מדובר באיסור מדאורייתא או מדרבנן, אלא במצב בעייתי שיכול להוביל להשלכות חמורות על הרוחניות. ממילא ניתן להבין שישנם מקרים בהם לא יהיו השלכות כאלו, בהתאם לנתונים. (כידוע היו מגדולי ישראל שלמדו באוניברסיטה, כבעל הערוך לנר והרש"ר הירש ואחרים (האוניבסיטאות הגויות בזמנם לא היו טובות יותר מהמכללות החרדיות...), וגם הגרי"ש אלישיב התיר לאברכים מסויימים ללמוד פסיכולוגיה באוניברסיטה העברית, אלא שאי אפשר להקיש מהיחידים על הכלל. וכמו שאמר הרבי מחב"ד לאחד שרצה ללכת לאוניברסיטה בטענה שגם הרבי הלך: וכי אם פעלולן הצליח לקפוץ מהגג מבלי לשבור את רגלו, אתה תלך ותחקה אותו?)

אף אחד לא צריך להאמין לי, אבל מדובר בידיד קרוב שלי, כך שהסיפור אמין ומדוייק במאת האחוזים.

ישנם שני דרכים להכיר את השקפת הרבנים
א. לקרוא עיתונים ופשקוילים מקווה נייעס הפגנות מחאות שזה הדרך הרווחת
ב.  ויש עוד דרך פחות פופולרית, מוזרה.... ודורשת זמן לשאול אותם בעצמם או לשמוע ממי ששאל אותם מכלי ראשון או לקרוא ממקורות שכותבים סיפורים בלי סילופים וצנזורות (שנצרכות לפעמים למען הכלל)

אני גם יכול לספר סיפורים אישיים על הוראות פרטיות שנאמרו לי לחבריי לקרוביי ששמעתי מכלי ראשון
אין טעם להעלות אותם 1. המאמין מאמין בלי והופר ימשיך לכפור בכל מצב  2.זה יחליש את האנשים שההוראה לא מיועדת להם

באשכול אחר כתבתי שזה נובע מכך שמחנכים שהכל שחור לבן (וזה בסדר לחנך כך)  אבל כשגדלים מבינים שיש הרבה הרבה אפור

yosf
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי yosf » 27 אוגוסט 2019, 22:21

מבקש אמת כתב:
27 אוגוסט 2019, 19:00
yosf כתב:
בבא קמא כתב:
וע"ז נאמר פתי יאמין...

וע"ז נאמר פתי יאמין לכל דבר....
הגרי"ש האדמו"ר הגרמ"ה.... תוסיף תוסיף הגרש"ז הגאר"מ והג"ש...
ועוד משהו- מכללה/ אונברסיטה/ אקדמיה- זה לא איסור תורה אחד- זה מאות ואלפי- כפירה+ אפיקורסות+ זלזזול בתורה+ ובחכמיה+ צניעות+ ניבול פה+ נצרות++++++++++++++++++++++++++++
לא סתם מרן הגראי"ל אמר לאשה ששאלה: אבל מה נעשה שצריך פרנסה? שתלך לגנוב!!!!

וסתם ככה היה פעם מישהו שאמר שירידה ברוחניות זה בכלל יהרג ... נכון שזה לא כלל גמור ואין להקיש ממנו- אבל עדיין קצת הבנה!!!!
או שאולי שכבר ההוא שאמר לא רלוונטי???
או שאולי כבר לא מאמינים למי שאמר כך בשמו??

הרבה מחב"ד זה ראיה מצחיקה!!!! נו אז מה? ב"ה חזר בתשובה!!! וכן אני לא פתי להאמין לסיפורי אלף לילה ולילה....
הערול"נ זה באמת שאלה, נו בגלל שאלה - ותהיה הקשה ביותר- נשנה מה שקיבלנו מרבותינו??? נשנה אות אחת מתורתינו???
לגבי הרש"ר הירש- מי שיודע יודע שאדרבה ראיה לסתור, ודי בזה [אני לא מתכוון לענות על קטע זה- רק אולי בפרטי!!!!]

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 27 אוגוסט 2019, 22:23

להרב מבקש אמת לא באתי חלילה להטיל דופי בך ובקרובך אך כבר היה לעולמים שאנשים נכנסו לגדולי ישראל ושמעו מהם מה שרצו לשמוע

אך בלא להתייחס לעצם הענין
צדק מי שאמר שהוראה כזאת אסור היא שתתפרסם, ובפרט להביא הוכחה מכך

ומשנתפרסמה
אדרבה היא הנותנת
למה ראה ראש הישיבה להתיר את הדבר רק בחשאי וברחוב ובציבור יוצא הוא בחרב ובחנית
משמע דווקא אותו מקרה ספציפי הוא הותר, אך בכללות הדבר אסור בתכלית האיסור

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 27 אוגוסט 2019, 22:25

הרב יעקב שלם התפלאתי לשמוע שאיסור שהכריזו על כך גדולי ישראל בפיהם ובכתבם הוא הנחשב לפשקויל וכיו"ב

בעוד דברים שאני אמור להאמין לאנשים פרטיים הוא הנחשב אמין

קצת מוזר

אולי תביא לי עוד איש אשר רוח חכמה בו שחושב כמותך

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 27 אוגוסט 2019, 22:30

איטשע מאיר לורנץ כתב:
27 אוגוסט 2019, 22:25
הרב יעקב שלם התפלאתי לשמוע שאיסור שהכריזו על כך גדולי ישראל בפיהם ובכתבם הוא הנחשב לפשקויל וכיו"ב

קצת מוזר

החילוק בין הוראתם הציבורית להוראת הפרטית רק מוכיחה שהדברים אינם שחור לבן. זה מה שהוא בא לציין.

יעקב שלם
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב שלם » 27 אוגוסט 2019, 22:34

איטשע מאיר לורנץ כתב:
27 אוגוסט 2019, 22:25

קצת מוזר

הדגשתי שאני לא מצפה שתאמין 
אני רק רוצה ----------שיהיה ברור יש הוראות לכלל והוראות לפרט---------------
ולזה ל"צ להאמין אלא להקשיב ---תברר ----תבדוק אל תכליל

אני מתאפק לא לכתוב על כמה וכמה הוראות שמצדיקות את דבריי כי כל סיפור אפשר לדחות בקש וגבבא
"אני מקוה שאין הרבה אנשים עם רוח חכמה שלא חושבים כך"

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 27 אוגוסט 2019, 22:43

הרב שלם במחילה מכבודך לא ענית על שאלתי
אתה מתייחס לקול קורא שהוציאו גדולי הדור
לדרשות מפורסמות מוסרטות ומתועדות אשר מפיהם יצא איסור גורף

וזה הדרך השלילי מבחינתך, כלומר משהו לא אמין
בעוד משהו שנאמר בחדרי חדרים (שאני כרגע לא דן בכלל בפקפוק באמינותם אלא על ההשוואה) זה כן אמין ???

איטשע מאיר לורנץ
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי איטשע מאיר לורנץ » 27 אוגוסט 2019, 22:45

ממש הפוך הוא אשר אמרתי אם בציבור הוא מדבר כל כך בחריפות ובפרטי הוא נותן היתר

זה אומר שהוא נמצא בענינים הוא יודע על מה מדובר
וחוץ ממקרה ספציפי הוא לא ראה שום היתר
בא נגדיר את זה ככה
הוא דיבר לעשרת אלף נשים חרדיות בכל החומרא שבדבר
והתיר לאחת כן
זה אומר שהמקרה הספציפי הותר וחוץ מזה האיסור עומד בעינו
זה אומר שזה הרבה יותר משחור ולבן

איש ווילנא
משתמש ותיק
נתן תודה: 181 פעמים
קיבל תודה: 173 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי איש ווילנא » 27 אוגוסט 2019, 22:52

לא רק בציבור דיבר בחריפות
אלא ידוע לי על מקרים פרטיים
שאנשים בקשו מהגרמ"ה התר
ומדובר באופנים שלכאורה לא היה כל חשש
ולא היה מדובר על לימודים בתוך האונברסיטה
אלא הלימודים עצמם באופן עצמאי
ואסר בחומרה ללא שום פתח להתר
כך שנראה שאוסר גם במקרים שהיה מקום להתיר בשביל לגדור גדר
וכנראה שעל אותו מקרה המדובר שהתיר חסר כאן פרטים

יעקב שלם
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב שלם » 27 אוגוסט 2019, 22:59

חוץ מכל הדברים הנכונים שאמרת

אוסיף דבר אחד שזה המטרה שלי בבזבוז זמן מקלדת
ידע ותדע וידעו כל יהודי ויהודיה באשר הם שכשיש לו שאלה חינוכית כלכלית משפחתית שלא יתפתה למודעות רחוב אלא ישאל את רבו אישית!!!
ולא כמו ששמעתי שני אברכים ורק לדוגמא בעלמא
-אמרו לי לקנות אוגרים לבן שלי זה יעשה לו טוב..
-לא ראינו אצל גדולי ישראל שגידלו חיות....

ההוראות לכלל צריכות להיאמר בשביל שהכלל והציבור יישמר וכל אחד לפי הוראת רבו ידאג לשמור על ספינת חייו בביטחה!!!!!!!!!!
(אני לא מסוגל שלא להמחיש שמעתי מכלי שלישי מאחד מהקודקדים של משפחות גור שהיא אמרה בבית שלנו אנחנו דואגים לשמור על היציבות לפי הצרכים שלנו במסגרת הכללים)

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 0 אורחים