הקץ לדברי רוח!

במה לדיון בנושאים אקטואליים העולים על שולחן מלכים, במבט תורני
כללי הפורום
פורום אקטואליה נועד לתת מענה לנושאים העולים בפורום מעת לעת, ואינם נושאים תורניים מובהקים
מעתה אין לפתוח אשכולות בנושאי חינוך, גיור, ושאר נושאים מעין אלו, אלא כאן
הפורום פועל כרגע במתכונת הרצה, וכדאיות קיומו נבחנת. נא לשמור על רמתו הגבוהה של הפורום.

אסור בתכלית האיסור לפתוח אשכולות או לכתוב הודעות שיש בהם כדי לבוא לזלזול בגדולי תורה או בציבורים שונים
אשכולות שכאלו יימחקו, והפותח או המגיב יורחק מהפורום

מבקש אמת
משתמש ותיק
הודעות: 1784
הצטרף: 21 אוקטובר 2018, 22:14
נתן תודה: 168 פעמים
קיבל תודה: 591 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: הקץ לדברי רוח!

שליחה על ידי מבקש אמת » 17 ספטמבר 2019, 09:35

בן של רב כתב:
16 ספטמבר 2019, 00:38
הנה דוקא באשכול זה שנפתח עבור המסר החריף "הקץ לדברי רוח" נתקבצו ובאו כל אלו בעלי המעוף והחשיבה האמיצה האוהבים לדון ולהתפלפל גם בסוגיות אלו.

אז הנה חומר חדש שקיבלתי הרגע.

קדושת ציון גליון 45 - אלול התשעט.pdf

[כאן אני מרגיש יחסית יותר בטחון שאינני מרגיז...
כי מי שנשאר כאן הוא מאלו שלא מפחדים.
ואחרי הכל כולנו נסכים שצריך להתחשב בידידנו הרב @@יהודה שיחיה ודעימיה.
בתקוה שיצאנו יד"ח בכך שעכ"פ באשכולות האחרים הנ"ל - אכן הגיע והקיץ הקץ לדברי רוח...]
שתי הערות על הגליון המשיחי:

א. כל הפטפוטים על מדינת הלכה יפים ונחמדים, אבל מקומם בעולם הפטפוטים, ושם ישארו. הדבר היחיד שיכול לסייע בפועל להגשים רעיון זה, הוא מאמצים לקרב את ליבות אחינו התועים כל מיני דרכים וטכניקות, הדורשים הרבה הקרבה וטרחה מצידנו. ב"ה ישנם הרבה ארגונים ויהודים צדיקים בכל קצוות הארץ והעולם שעוסקים בזה, ואשרי חלקם. אבל חברי הארגון המשיחי ההזוי לא מתעניינים בזוטות כגון שינויים מעשיים, אלא רק בהפרחת הגיגים ורעיונות לאויר העולם, שלא מקרבים אף אחד לשום מקום, למעט את מפלס העצבים (הגבוה בלאו הכי) של בני דודינו לנקודת הפיצוץ שלו, מה שגורר אחריו פיצוצים מסוג אחר, שאיך שלא מסתכלים עליהם הם לא נגמרים בטוב...

ב. לגבי המקורות (התמוהים בחלקם) שמביא על איסור שבח חו"ל וגנות הארץ, יש להעיר כמה הערות: חדא, שבתורה מצאנו גנות של יושבי א"י "כמעשה ארץ כנען אשר אני מביא אתכם שמה לא תעשו" ומבואר בספרי שמעשי הכנענים יושבי הארץ היו מקולקלים מן הכל, ורק בא"י היו ממש אדוקים בע"ז ואילו בחו"ל עשו כן רק מחמת מנהג אבות (חולין יג,ב). וכן בסוכה מד,א מצינו שבח בני בבל, שאמר רבי יוחנן "דלכון אמרי דלהון היא" ופירש"י "היה אומר ר' יוחנן לבני א"י סבור הייתי שתורה שלכם שלא גליתם מארצכם ולא היה לכם טירוף הדעת אבל ראיתי שהיא של בני בבל שאע"פ שגלו עמדה להם חכמת החרש והמסגר שגלו עם יכניה".
ועוד, שבגמ' בסנהדרין שמביא שהיה תביעה על ישראל שאמרו שחו"ל היתה טובה מא"י, יעו"ש שמבואר שהיה גלוי וידוע שא"י היתה הארץ הטובה ביותר, שהרי איתא שם שאם היה סנחריב אומר שחו"ל טובה יותר היו ישראל אומרים לו שהוא שקרן שהרי א"י טובה מכל הארצות, וע"כ שישראל אמרו שיותר טובה מא"י היינו בגלל זלזולם בא"י ולא בגלל שאמרו את האמת. גם בחטא המרגלים לדעת הירושלמי אמרו שקר, וגם לדעת הבבלי ביאר הרמב"ן שחטאם היה במה שאמרו שאינם יכולים לכבוש את הארץ, נגד דברי הקב"ה.
ואמנם נכון שיש ליזהר מלומר שום גנאי על ארה"ק, כמבואר בסוף כתובות, אבל זהו מידת חסידות, ומדינא אין איסור לומר גנאי שהוא אמת, ובודאי באופן שהוא ידוע וגלוי לכל, שהרי באופן זה אף על אדם מותר לספר לה"ר (אלא שאינו ראוי) וכל שכן על ארץ. וכך ראיתי שאמר הגרי"ז.
 

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 0 אורחים