עצומה נגד השימוש בחשמל בשבת

נושאים שונים

ברו
נתן תודה: 179 פעמים
קיבל תודה: 23 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: עצומה נגד השימוש בחשמל בשבת

שליחה על ידי ברו » 25 ספטמבר 2019, 13:24

אמונת אומן כתב:
24 ספטמבר 2019, 13:41
מלאך כתב:
24 ספטמבר 2019, 13:17
אמונת אומן כתב:
23 ספטמבר 2019, 17:27
ומה דינו של מי שמומר לעבור על פסק הרמ"א באהע"ז סימן כ"ג סעיף ו' ?
ועל חצי מאהע"ז...

נקטתי דוגמה שאני מקווה מאד שמישהו יוכל לתרץ

זה מזכיר לי סיפור על אחד מהאדמו"רים המפורסמים ביותר, שגר בבניין משותף עם כמה שכנים, ואחד השכנים הליטאים רצה לעשות גנרטור מרכזי לכל הבניין, וכאשר ביקש מהאדמו"ר שיצטרף ליוזמה, ענה לו: "כשאתם תקבלו עליכם את החומרות שלנו באהע"ז, אנחנו נקבל את החומרות שלכם באו"ח..."

ערכים:

עת לדבר
משתמש ותיק
נתן תודה: 103 פעמים
קיבל תודה: 109 פעמים

שליחה על ידי עת לדבר » 25 ספטמבר 2019, 13:59

זו הסיבה שבקהילה מסוימת התנו את השכרת הדירות בשכונה רק לכאלו שהולכים בדרכי החסידות? או שלא חשבו שם ע"ז?

עת לדבר
משתמש ותיק

שליחה על ידי עת לדבר » 25 ספטמבר 2019, 14:27

אגב, מאי משמע גנרטור מ ר כ ז י  ל כ ל  ה ב נ י ן ? אולי אתה מתכוין לתאורה של החדר מדרגות? (ועד כמה האדמו"ר מתנגד? אפילו אם בעל הגנרטור ישלם את ה-50 שקל הללו?)
ועוד דבר, איך זה יעבוד? על כל חומרא חסידית יעברו לגנרטור, או שרק אם הוא יקבל את כל ההנהגות החסידיות? בכל מקרה סחר מכר מרתק... יש שיאמרו משעשע.

אמונת אומן
משתמש ותיק
נתן תודה: 71 פעמים
קיבל תודה: 180 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 25 ספטמבר 2019, 16:52

עפר ואפר כתב:
24 ספטמבר 2019, 22:36
הדיון הסובב הולך סביב דעת הרב מטשעבין הוא קצת חסר טעם, כאשר הוא מבוסס על שמועות משונות תלושות (קנה במאתיים לירות ושם באמבטיה? נו באמת)
והאם הכוונה שר' נתן קופרשטוק ירד לחייו?
במאמר הערכה (בישורון ואח"כ נדפס בחוברת שע"י הישיבה) כתוב שאחז שמותר אבל הבין את האוסרים (מובא כדוגמא לכך שהיה מסוגל לקבל דעות אחרות)

אבל דעות המתירים לא כ"כ מוצלחות, בשעה שהגרש"ז המתיר כותב במפורש שאם השימוש האישי גורם למלאכות יהיה אסור (ראה במאמר הרימ"מ), וטוענים שכך זה היום.
מה הכוונה חסר טעם?
מדברים על אדם שאנו מכירים, אני קרוב מאד לכל משפחתו המורחבת של הרב מטשיבין, והכרתי מקרוב את הרב קופרשטוק.
העובדות פשוטות וידועות, אין טעם לפלפל בסברות אם זה סביר או לא .
הוא רכש ב200 לא''י משום נקיון הדעת, וכראה שמפריע לרבנית החליט שזה חמור יותר, וכדי לא לעשות עניין מזה השאירם באמבטיה.
כך היה מעשה, וזה גם מתאים במאת האחוזים לנפשות המדוברות, ותל''מ.

הביטוי שירדו לחייו מסתמא אינו מתיחס לרב קופרשטוק.
כשם שהיום מנסים להפוך את המקילים למחללי שבת ו'מומרים', כך גם אז, והדברים ידועים.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 25 ספטמבר 2019, 17:06

עת לדבר כתב:
25 ספטמבר 2019, 14:27
אגב, מאי משמע גנרטור מ ר כ ז י  ל כ ל  ה ב נ י ן ? אולי אתה מתכוין לתאורה של החדר מדרגות? (ועד כמה האדמו"ר מתנגד? אפילו אם בעל הגנרטור ישלם את ה-50 שקל הללו?)
ועוד דבר, איך זה יעבוד? על כל חומרא חסידית יעברו לגנרטור, או שרק אם הוא יקבל את כל ההנהגות החסידיות? בכל מקרה סחר מכר מרתק... יש שיאמרו משעשע.
אם תנסה קצת להרחיב את האופק, הדברים מובנים מאד.
זו היתה הדרך היחידה שעמדה בפני האדמו''ר כדי להסביר לשכנו שלכל אחד יש את סדר העדיפויות שלו , ואל לשכן אחד לנסות לשתף את חברו בחומרות שלו.

ואם תאמר מאי אכפת לו לאדמו''ר להדר בהידור נוסף?
יש עניין גדול ואפילו חשש איסור שלא להחמיר בדבר שרבו היקל.
ומכיוון שהאדמו''ר מהר''א מבעלזא זצוקלל''ה נחשב לרבם של כל עדת החסידים בארה''ק, אין רוצים להחמיר בזה נגד דעתו.

כמש''כ כבר למעלה, אני אישית מאד רוצה להדר בזה, והלכתי לברר דעת אדמור''י החסידים אשר לאורם אני הולך.

הגעתי לאדמו''ר מפורסם אשר מהדר טובא בכל מצווה, וכל הליכותיו מדודות עד קצה האחרון באופן מבהיל.

לדוגמא בעלמא, הוא מניח כל יום 5 סוגי תפילין, הוא כורך ניילון על אצבעו לפני כל הרחת טב''ק מחשש רחוק של נגיעה בצואת האף, הוא מתנזר ממאכלי חלב כל השנה פרט לחג השבועות בגלל הקפדות של בו''ח, ועוד כהנה לאלפים.
והוא אינו מניח להתקין עבורו גנרטור!
מניעה כספית ודאי שאין לו.

ההסבר היחיד לזה הוא כנ''ל.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 25 ספטמבר 2019, 19:33

חיים ליצא כתב:
24 ספטמבר 2019, 23:49
מה שייך בזה לדון לכף זכות באופן שאפילו אתה לא נותן לי אותו
רבינו, לדון לכף זכות צריך לבד, כשמישהו מסביר לך א''צ לדון לכף זכות... תנסה להשתמש בכלים שהקב''ה נתן בשביל זה.

ברו
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברו » 25 ספטמבר 2019, 19:46

אמונת אומן כתב:
25 ספטמבר 2019, 17:06
עת לדבר כתב:
זו היתה הדרך היחידה שעמדה בפני האדמו''ר כדי להסביר לשכנו שלכל אחד יש את סדר העדיפויות שלו , ואל לשכן אחד לנסות לשתף את חברו בחומרות שלו.
ויותר מכך, אם תפתח את העיניים (-אתה שמכתיר אנשים בתואר 'מומר לד"א'), תבין שיש עוד עולם חוץ מהקונכייה בה אתה מסתובב, ולכל אחד יש את החומרות והקולות שלו, ועל דברים שאתה מזלזל ומקל ('ברשות התורה'), יקפידו אחרים עד קצה האחרון ויתרחקו מצ"ט שערי היתר...
(ההבדל הוא שעל חשמ' בשבת לא כתוב בחז"ל ובפוסקים דברים חריפים כמו על הדברים האחרים... ועוד הבדל קטן בבחי' מקלו יגיד לו בדברים שנפשו של אדם וכו' וד"ל)

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 97 פעמים
קיבל תודה: 370 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 25 ספטמבר 2019, 20:21

אמונת אומן כתב:
עת לדבר כתב:

ומכיוון שהאדמו''ר מהר''א מבעלזא זצוקלל''ה נחשב לרבם של כל עדת החסידים בארה''ק, אין רוצים להחמיר בזה נגד דעתו.

כמש''כ כבר למעלה, אני אישית מאד רוצה להדר בזה, והלכתי לברר דעת אדמור''י החסידים אשר לאורם אני הולך.

הגעתי לאדמו''ר מפורסם אשר מהדר טובא בכל מצווה, וכל הליכותיו מדודות עד קצה האחרון באופן מבהיל.

לדוגמא בעלמא, הוא מניח כל יום 5 סוגי תפילין, הוא כורך ניילון על אצבעו לפני כל הרחת טב''ק מחשש רחוק של נגיעה בצואת האף, הוא מתנזר ממאכלי חלב כל השנה פרט לחג השבועות בגלל הקפדות של בו''ח, ועוד כהנה לאלפים.

אני לא מבין. הרי שהאדמו''ר מהר''א מבעלזא זצוקלל''ה לא היה ידוע שהוא הניח ה' סוגי תפילין. למה בזה מותר להחמיר יותר ממנו, ורק לגבי שימוש בחשמל בשבת דואגים לכבודו.
לו דמסתפינא, הייתי אומר שאין כאן ענין של כבודו של שהאדמו''ר מהר''א מבעלזא זצוקלל''ה , אלא ענין של שייכות חוגית. משום מה נתפס איסור חשמל של חילול שבת כענין ליטאי, וממילא קנאים לחוג החסידים מחפשים תירוצים מתחת האדמה להשתמש דוקא בחשמל של חילול שבת, שלא ח"ו לנהוג בענין ליטאי לדעתם הקטנה.
יזכר לשבח הגאון ר' שמחה רבינאביץ, מחבר ספר פסקי תשובות, שהוא לא פחות חסידי מאחרים, שהוא לא נפל בבור הזה, ועודד חיבור בהכ"נ שלו לגנרטר.

עת לדבר
משתמש ותיק

שליחה על ידי עת לדבר » 25 ספטמבר 2019, 21:16

אמונת אומן כתב:
עת לדבר כתב:

לא זכיתי להבין בשכלי הקט, מה אכפת לו אם בחדר מדרגות יהיה אור של גנרטור. למי זה מפריע?
כנראה שאם אותו אדמו"ר היה מתלמידי ב"ש הוא לא היה גם נושא אשה מתלמידי ב"ה. אבל חז"ל נהגו אחרת.

עת לדבר
משתמש ותיק

שליחה על ידי עת לדבר » 25 ספטמבר 2019, 21:26

אחד התלמידים כתב:
25 ספטמבר 2019, 20:21
אמונת אומן כתב:
עת לדבר כתב:

אני לא מבין. הרי שהאדמו''ר מהר''א מבעלזא זצוקלל''ה לא היה ידוע שהוא הניח ה' סוגי תפילין. למה בזה מותר להחמיר יותר ממנו, ורק לגבי שימוש בחשמל בשבת דואגים לכבודו.
לו דמסתפינא, הייתי אומר שאין כאן ענין של כבודו של שהאדמו''ר מהר''א מבעלזא זצוקלל''ה, אלא ענין של שייכות חוגית. משום מה נתפס איסור חשמל של חילול שבת כענין ליטאי, וממילא קנאים לחוג החסידית מחפשים תירוצים מתחת האדמה להשתמש דוקא בחשמל של חילול שבת, שלא ח"ו לנהוג בענין ליטאי לדעתם הקטנה.
יזכר לשבח הגאון ר' שמחה רבינוביץ, מחבר ספר פסקי תשובות, שהוא לא פחות חסידי מאחרים, שהוא לא נפל בבור הזה, ועודד חיבור בהכ"נ שלו לגנרטור.
חזק ביותר.
פעם נוכחתי בשטיבלאך חסידי, שם ניגש לפני התיבה אדם נשוא פנים שמשתייך לחוג הליטאי, וכמובן לפני התפילה שאל ממישהו גרטל, ואחרי התפילה כשהחזיר הוא שאל בתמימות האם אין כאן גמ"ח גארטלאך, ונענה בארסיות ע"י מאן דהו אנחנו רוצים שזה יהיה בכיסים. עניין אותי אם היה מגיע חילוני ומישהו היה מביא לו כיפה ג"כ היה נענה כך? או ששם זה "אהבת ישראל"?

עת לדבר
משתמש ותיק

שליחה על ידי עת לדבר » 25 ספטמבר 2019, 21:35

אני רוצה להוסיף שכמובן מי שמפסיד מהנהגות אלו הם שני הצדדים (כן גם הליטאים) שלא זוכים להכיר עוד סוגים חשובים של עבודת ד'.

חיים ליצא
נתן תודה: 38 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חיים ליצא » 25 ספטמבר 2019, 21:52

חבל לי מאוד מאוד שהדיון הולך סחור סחור על סיפורי מעשיות שלא מעלים ולא מורידים כלום
רק אציין שהאדמו"ר מסטריקוב שליט"א שהוא בן של ראש ישיבת בעלזא הרב שלום בראנדער זצ"ל מחמיר בזה מאוד מאוד [אפילו על חשבון לשבת בשבת בבית בלי מזגן בחום של בני-ברק] ואינו "חושש" לאיסור החמור של להחמיר יותר מרבו

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 25 ספטמבר 2019, 21:54

כל 3 התגובות למעלה הם של אנשים שפשוט אינם מסוגלים להבין מהלך שונה משלהם.

לגבי חדר המדרגות, די ברור שביקשו מהאדמו''ר להשתתף בתשלום עבור זה, שאל''כ אף אחד לא היה בא לבקש רשות.
כשהוא משלם הוא מגלה דעת שראוי להחמיר, וזה אינו ראוי ובחשש איסור,כנ''ל.
ההקשר לנשיאת נשים זה כבר מראה על כאב בטן נטו...
אם היה מתלמידי ב''ה היה בוודאי מקפיד שלא להחמיר כב''ש שלא יהיה 'כסיל בחושך הולך' [אקטואלי...] זה ההקשר ההגיוני היחיד לענייננו.

ההיקש מ5 זוגות תפילין גם הוא אינו רלוונטי.
אף אחד לא יודע כמה זוגות תפילין הניח מהר''א מבעלזא.
עניין החשמל היא שאלה הלכתית שמהר''א מבעלזא היה הסמכות הגבוהה להורות לרבים להיתר, וע''כ המחמיר בזה בפרהסיא הרי''ז מחמיר במה שהקל רבו.

גם הניסיון המגוחך לתלות א''ז בהשתייכות חוגית, יש הרבה מאד חסידים שמהדרים בזה, ואני הק' הייתי ביניהם.

ולומר כזאת על אדם גדול כמו שתיארתי, הוא דבר שצריך כפרה, גם אם מוסיפים את האליבי ''לולי דמיסתפינא''.
על מרן הגרח''ק היית כותב זאת?

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 25 ספטמבר 2019, 21:54

חיים ליצא כתב:
25 ספטמבר 2019, 21:52
חבל לי מאוד מאוד שהדיון הולך סחור סחור על סיפורי מעשיות שלא מעלים ולא מורידים כלום
רק אציין שהאדמו"ר מסטריקוב שליט"א שהוא בן של ראש ישיבת בעלזא הרב שלום בראנדער זצ"ל מחמיר בזה מאוד מאוד [אפילו על חשבון לשבת בשבת בבית בלי מזגן בחום של בני-ברק] ואינו "חושש" לאיסור החמור של להחמיר יותר מרבו

האדמור מסטריקוב אינו תלמיד של מהר''א מבעלזא, אלא של מרן הגרי''ז

חיים ליצא
יצירת קשר:

שליחה על ידי חיים ליצא » 25 ספטמבר 2019, 21:59

אמונת אומן כתב:
25 ספטמבר 2019, 21:54
חיים ליצא כתב:
25 ספטמבר 2019, 21:52

האדמור מסטריקוב אינו תלמיד של מהר''א מבעלזא, אלא של מרן הגרי''ז

כוונתך  לשבער שלו האדמור זצ"ל 

סופר המלך
קיבל תודה: 29 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי סופר המלך » 25 ספטמבר 2019, 22:52

אמונת אומן כתב:

אם אתה הולך לברר את דעתו, אז צריך לשאול אותו! לא בהכרח שהוא מודע למציאות וכו'.
תן לו לעבור על הספר של מורגנשטרן, ואם אחרי הכל הוא יאמר לך להקל אז תוכל להיות רגוע!

חיים ליצא
יצירת קשר:

שליחה על ידי חיים ליצא » 25 ספטמבר 2019, 23:02

סופר המלך כתב:
25 ספטמבר 2019, 22:52
אמונת אומן כתב:

אם אתה הולך לברר את דעתו, אז צריך לשאול אותו! לא בהכרח שהוא מודע למציאות וכו'.
תן לו לעבור על הספר של מורגנשטרן, ואם אחרי הכל הוא יאמר לך להקל אז תוכל להיות רגוע! 
גם אז בלא נתינת טעם אין הוראתו שווה כלום כמבואר ברמ"א ביו"ד 

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 26 ספטמבר 2019, 01:13

כבר הזכרתי איזה רמ''א נוסף למעלה שיש כאן כמה שלא שמעו עליו או שמעדיפים לא לשמוע... 

וכבר ביררתי שישב אצלו מורה הוראה שמכיר את הנושא ודנו בזה בארוכה.

נ. ב. איך היה מתקבל אם הייתי כותב ניסוח כזה על החזו''א למשל... אין הוראתו שווה כלום כמבואר ברמא... 

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 192 פעמים
קיבל תודה: 667 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 26 ספטמבר 2019, 01:51

אמונת אומן כתב:
23 ספטמבר 2019, 17:27
שניאור כתב:
23 ספטמבר 2019, 16:59
אמונת אומן כתב:
23 ספטמבר 2019, 11:14

ומה דינו של מי שמומר לעבור על פסק הרמ"א באהע"ז סימן כ"ג סעיף ו' ?

יסלח לי כבודו, אבל לא עיין בפתחי תשובה וערוך השולחן שם שמבארים שאין דברי הרמ"א נסובים על מה שנהוג ללבוש בזמן הזה. והדברים פשוטים ביותר לכל בר דעת.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 26 ספטמבר 2019, 02:01

ברו כתב:
25 ספטמבר 2019, 13:24
אמונת אומן כתב:
24 ספטמבר 2019, 13:41
מלאך כתב:
24 ספטמבר 2019, 13:17

ועל חצי מאהע"ז...

נקטתי דוגמה שאני מקווה מאד שמישהו יוכל לתרץ
זה מזכיר לי סיפור על אחד מהאדמו"רים המפורסמים ביותר, שגר בבניין משותף עם כמה שכנים, ואחד השכנים הליטאים רצה לעשות גנרטור מרכזי לכל הבניין, וכאשר ביקש מהאדמו"ר שיצטרף ליוזמה, ענה לו: "כשאתם תקבלו עליכם את החומרות שלנו באהע"ז, אנחנו נקבל את החומרות שלכם באו"ח..."
במחכ"ת, למרות שביארתי בארוכה באשכול אחר שיש מקום ליישב דעת המתירים בענין זה (אם כי לא ברור לי כלל מה מקום יש לומר שהוא לכתחילה, הלא כו"ע לא פליגי שיש בזה טעם גדול לפגם גם אם יש מקום להתיר, ובפרט שההיתרים דחוקים), הרי כמדומני שלא הבנת כלל את דעת המתנגדים לחומרות החסידים באבן העזר. התנגדותם אינה נובעת מ"אי קבלת חומרות", אלא להיפך - בגלל שהם סבורים שחומרות אלו מביאות לידי קולא, ולא רק לידי קולא אלא גם לידי עוון ופשע, וכפי ששמעתי מכמה מומחים לענינים אלו, ואכמ"ל. 
הגם שאפשר לשמוע את דעת ה"מחמירים" שחולקים וסוברים שהתועלת מהחומרות רבה על הנזק, מ"מ יש להבין כאן שאין כאן מחלוקת בין "מחמירים" ל"מקילים", אלא השאלה כאן היא איזו היא החומרא ואיזו היא הקולא. איזו דרך תביא ליותר קדושה וטהרה. וכהנהגת אבא חלקיה בתענית כג,ב, וכמימרא דרב אבא בשבת כה,ב. ודו"ק היטב.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 26 ספטמבר 2019, 09:52

כשדיברנו כאן על חומרות באבן העזר, הכוונה לא היתה ל'חומרות' הנהוגות אצל יחידים ופרושים, אלא בהתנהגות קלילה בשאלות הנוגעות ליסודי קדושת ישראל ואיסורי דאורייתא החמורים שבחמרים, והתעלמות מוחלטת כמעט מכמה וכמה דינים בזה, וכדוגמה הבאתי את הרמ"א דלעיל.

חשוב לי להדגיש כי אין הכוונה לבוא ולפסול ציבור מסוים ח"ו, אלא לפתוח את העיניים לאלו שבקלות יתר מכתירים את רוב ישראל בתואר 'מומר לדבר אחד'.

חיים ליצא
יצירת קשר:

שליחה על ידי חיים ליצא » 26 ספטמבר 2019, 10:35

אמונת אומן כתב:
26 ספטמבר 2019, 09:52
כשדיברנו כאן על חומרות באבן העזר, הכוונה לא היתה ל'חומרות' הנהוגות אצל יחידים ופרושים, אלא בהתנהגות קלילה בשאלות הנוגעות ליסודי קדושת ישראל ואיסורי דאורייתא החמורים שבחמרים, והתעלמות מוחלטת כמעט מכמה וכמה דינים בזה, וכדוגמה הבאתי את הרמ"א דלעיל.

חשוב לי להדגיש כי אין הכוונה לבוא ולפסול ציבור מסוים ח"ו, אלא לפתוח את העיניים לאלו שבקלות יתר מכתירים את רוב ישראל בתואר 'מומר לדבר אחד'.
מה אתה מבלבל [הרבה] במוח
אתה רוצה, תפתח אשכול על הנושא הנ"ל 
מה בגלל שיש שמקילים בא לכן ב ניהיה מותר 
תגיד לי את מי אתה עובד את ה', או את החוג שאתה נמצאה בו 
אחרת לא מובן לי אייך אפשר לאומר שיש איסור להחמיר יותר מהרב שלך ועוד יותר שהוא לא לימד אותך אף פעם תורה ואפלו מפי הכתב לא 
ולהחליט ללכת דווקא אחר אדמור פלוני ולא אחר אדמו"ר אחר שמסתבר שיש לו יותר קרבה לבעלזא רב

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 26 ספטמבר 2019, 11:20

אני פשוט אומר שמי שמומר לדברים רבים אינו מאן דאמר להחליט על אחרים שהם מומרים לדבר אחד...

לגופו של עניין אני יהודי פשוט שמרגיש טוב מאד להסתמך על הרב מטשיבין שרהתורה, על מרן הגרשז''א שהשתמש בחשמל עד יומו האחרון למרות שהראו לו את השינויים שנעשו, על בעל שבט הלוי שנהג כנ''ל.
לא הבאתי את הסיפור על האדמו"ר כדעה הלכתית נוספת אלא כדי להוכיח מהי הסיבה לכך שלא ממהרים להדר כמחמירים.

ברו
יצירת קשר:

שליחה על ידי ברו » 26 ספטמבר 2019, 13:25

עת לדבר כתב:
אולי אתה מתכוין לתאורה של החדר מדרגות
עת לדבר כתב:
25 ספטמבר 2019, 21:16
מה אכפת לו אם בחדר מדרגות יהיה אור של גנרטור.
מניח 'הנחות' ומקשה קושיות. אותו שכן רצה 'לזכות' את כל דיירי הבניין בחשמ' כשר בביתם. ואותו אדמו"ר ענה לו על אותו משקל, עד שאתה מתערב בנעשה בביתי תחמיר קודם בביתך בדברים שהם לדידן עיקרי היהדות.
מבקש אמת כתב:
26 ספטמבר 2019, 02:01
במחכ"ת, למרות שביארתי בארוכה באשכול אחר שיש מקום ליישב דעת המתירים בענין זה (אם כי לא ברור לי כלל מה מקום יש לומר שהוא לכתחילה, הלא כו"ע לא פליגי שיש בזה טעם גדול לפגם גם אם יש מקום להתיר, ובפרט שההיתרים דחוקים), הרי כמדומני שלא הבנת כלל את דעת המתנגדים לחומרות החסידים באבן העזר. התנגדותם אינה נובעת מ"אי קבלת חומרות", אלא להיפך - בגלל שהם סבורים שחומרות אלו מביאות לידי קולא, ולא רק לידי קולא אלא גם לידי עוון ופשע, וכפי ששמעתי מכמה מומחים לענינים אלו, ואכמ"ל. 
הגם שאפשר לשמוע את דעת ה"מחמירים" שחולקים וסוברים שהתועלת מהחומרות רבה על הנזק, מ"מ יש להבין כאן שאין כאן מחלוקת בין "מחמירים" ל"מקילים", אלא השאלה כאן היא איזו היא החומרא ואיזו היא הקולא. איזו דרך תביא ליותר קדושה וטהרה. וכהנהגת אבא חלקיה בתענית כג,ב, וכמימרא דרב אבא בשבת כה,ב. ודו"ק היטב.
והמציאות באמת הוכיחה אילו בחורים יותר קדושים ושומרים על העיניים וכדו' ואכהמ"ל...

חיים ליצא
יצירת קשר:

שליחה על ידי חיים ליצא » 26 ספטמבר 2019, 14:55

אמונת אומן כתב:
26 ספטמבר 2019, 11:20
אני פשוט אומר שמי שמומר לדברים רבים אינו מאן דאמר להחליט על אחרים שהם מומרים לדבר אחד...
בקיצור שוב אתה עובד את מי שאומר וכ"ו ולא את ה' יתברך
ב. מי שהשליך על פסילות אישיות זה אתה ולא מי שסך הכול שואל על מה אתה מסתמך 

לגופו של עניין אני יהודי פשוט שמרגיש טוב מאד להסתמך על הרב מטשיבין שרהתורה, הוראתו היתה על החשמל של פעם כפי המציות של פעם ולא כפי המציות דהיום  על מרן הגרשז''א שהשתמש בחשמל אינו נכון ואל אף שכתב להתיר בזמינו על פי תנאים מסוימים שכתב אף פעם הוא לא השתמש בחשמל של ח"ח וכן העיד לי בנו הגר"ש] עד יומו האחרון למרות שהראו לו את השינויים שנעשו, על בעל שבט הלוי שנהג כנ''ל.גם אתה הודתה שאינו נהג כן אלא שהיה חשמל וכ"ו בקיצור הלאה  בילבולי מוח העיקר להשקיט את המצפון האישי 
לא הבאתי את הסיפור על האדמו"ר כדעה הלכתית נוספת אלא כדי להוכיח מהי הסיבה לכך שלא ממהרים להדר כמחמירים. 

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 26 ספטמבר 2019, 15:01

אני עובד את ד' יתברך ומקבל תורתו מיד עבדיו הנביאים, כולל אלו שלא נולדו בבני ברק, וגם שאני לא לגמרי מבין את סברתם.
זה נראה שאתה חושב שככל שתרבה לכתוב את הפועל 'מבלבל במח' תשכנע יותר שאתה עובד את ד' יתברך... ומרבה לך זכויות ליום הדין.

דרך אגב, אולי מישהו יסביר. החשש בפיאות מהודו הוא קל יותר מהחשש בחשמל שבת?

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 26 ספטמבר 2019, 15:03

מי שטוען שהרשז''א לא השתמש בחשמל בשבת יכול לטעון גם שח''ח לא עושה שום מלאכות בשבת.
ח''ח נוט' אין החי מכחיש את החי

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 26 ספטמבר 2019, 17:59

אני נוכח פעם אחר פעם לראות שברגע שמתחילים לדון על איזה גדול אמר ומה אמר ועל מי אמר, הדיון יורד הרבה ברמתו ומתחיל להיות קטנוני ומגוחך, ללא שמץ של תועלת. אני מציע לא לערב שמות של גדולי ישראל והנהגותיהם, פשוט מסיבות פרקטיות, אלא לדון לגוף הטענות בלבד, ובכך תשמר הרמה הגבוהה של הדיון.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 97 פעמים
קיבל תודה: 370 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 26 ספטמבר 2019, 20:03

אמונת אומן כתב:
25 ספטמבר 2019, 21:54
כל 3 התגובות למעלה הם של אנשים שפשוט אינם מסוגלים להבין מהלך שונה משלהם.

לגבי חדר המדרגות, די ברור שביקשו מהאדמו''ר להשתתף בתשלום עבור זה, שאל''כ אף אחד לא היה בא לבקש רשות.
כשהוא משלם הוא מגלה דעת שראוי להחמיר, וזה אינו ראוי ובחשש איסור,כנ''ל.
ההקשר לנשיאת נשים זה כבר מראה על כאב בטן נטו...
אם היה מתלמידי ב''ה היה בוודאי מקפיד שלא להחמיר כב''ש שלא יהיה 'כסיל בחושך הולך' [אקטואלי...] זה ההקשר ההגיוני היחיד לענייננו.

ההיקש מ5 זוגות תפילין גם הוא אינו רלוונטי.
אף אחד לא יודע כמה זוגות תפילין הניח מהר''א מבעלזא.
עניין החשמל היא שאלה הלכתית שמהר''א מבעלזא היה הסמכות הגבוהה להורות לרבים להיתר, וע''כ המחמיר בזה בפרהסיא הרי''ז מחמיר במה שהקל רבו.

גם הניסיון המגוחך לתלות א''ז בהשתייכות חוגית, יש הרבה מאד חסידים שמהדרים בזה, ואני הק' הייתי ביניהם.

ולומר כזאת על אדם גדול כמו שתיארתי, הוא דבר שצריך כפרה, גם אם מוסיפים את האליבי ''לולי דמיסתפינא''.
על מרן הגרח''ק היית כותב זאת?

לא צריך להיות תמים. אילו הר"א מבעלזא היה מניח ה' סוגי תפילין היינו יודעים. הגבאים וההויז בחור היו רואים. היו מוצאים אותם בין חפציו לאחר פטירתו. ולא היו שותקים. מספרים עוד ועוד להראות גדלותו וצדקותו של הראמ"ב. לא יתכן שרק חומרא זו הוסתרה.
ובכלל, ממתי נחשב הר"א מבעלזא לסמכות הלכתית אצל חסידים? הוא נחשב צדיק גדול אצל רובם, וצדיק הכי גדול בעולם אצל הרבה. אבל סמכות הלכתית? כמה פסקים בהלכה יש ממנו? כידוע, בחיים חיותו, לא פחות מאחיו הרב מבולגריי ואביו של האדמו"ר מבעלז הנוכחי, הורה לכל אלו ששמעו תקיעת שופר שלו שהם לא יצאו וצריך לשמוע עוד פעם במקום אחר. ולא חשבו שהוא סמכות עליונה בהלכה ואסור להחמיר נגדו.
מעשה אמיתי ששמעתי בעצמי מהגאון ר' מאיר סאלאווייציק ז"ל ממחיש עד כמה רחוק היה הראמ"ב מלהחשב סמכות הלכתית בעיני הציבור. בבחרותו הוא למד בישיבת עץ חיים עם הרב וולוול צציק. פעם הם רצו לדבר על ענינים שונים שהם לא רצו שאף אחד ישמע, והם התרחקו למקום צדדי. בקרבת מקום היה יהודי זקן, אבל הוא היה יהודי פשוט ותמים, משניות איד במובן הפשוטה, והם לא חשו ממנו. אח"כ הוא ניגש אליהם ושאל אותם על מה שהם דיברו על שאלה שהתעורר אז על ענבים בלי גרעינים. הם הסבירו לו השאלה, והוא שאל מה ההלכה. אחד מהם אמר שאומרים בשם האדמו"ר מבעזא כך וכך. הוא נפגע מאד כאילו הם מתלוצצים ממנו, ואמר: אני שואל הלכה ואתה עונה לי מהאדמו"ר מבעלזא.
וחוץ מזה, ממתי יש איסור להחמיר על מה שרבך התיר? מה שכתבת "אם היה מתלמידי ב''ה היה בוודאי מקפיד שלא להחמיר כב''ש" נסתר מהמשנה בביצה (כא ע"ב) שהיו לא רק תלמידי בית הלל אלא נכדי הלל הזקן, ובכל זאת החמירו כדברי בית שמאי. וזה לא היה משום שדעתם היו כב"ש בענין וממילא לא היה להם ברירה, שהרי הם הקילו לכל ישראל. וע"כ מותר להחמיר שלא כדעת רבך. לא שצריך ראיה לזה.
יודע אני שיש חסידים המחמירים בחשמל בשבת. ומטעם זה הזכרתי הגרש"ר להראות שיש חסידים המחמירים בזה. בעיקר הם מחוגי עדה"ח, שיש להם ענין נוסף מצד קנאית מלבד השאלה ההילכתי, והרא"ב אינו תופס הרבה מקום אצלם, שלא כמו אצל רוב שאר חסידים. אבל יש עוד חסידים ת"ח ויראי שמים, שאין להם ראש קטן. אבל א"א להתעלם מהאפשרות שאצל אלו ה"מחמירים" שלא להחמיר, הטעם שאני כתבתי הוי שיקול גדול.
כמובן לא התייחסתי לשום אדם ספציפי. בטח לא לאדמו"ר הנזכר, שלא הוזכר שמו ואין לי מושג מיהו. ולא שמעתי בשמו למה הוא לא רצה להשתתף בחשמל כשר. אבל היות שהוזכר האפשרות שזה מחמת כבודו של הראמ"ב, למרות שברור שהוא אינו חושש במקומות אחרים מלהחמיר יותר מהראמ"ב, העליתי אפשרות שכנראה יש בו משהו, עכ"פ אצל אנשים מסויימים.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 26 ספטמבר 2019, 20:42

בלי להיכנס לסמכות ההלכתית, כאשר מהור''א מבעלזא בירר את ההלכה עם הרב מטשיבין והחליט בזה לקולא, הרי המחמיר בזה יש בכך משום יוהרא כנגדו.
זה שאסור לאדם להחמיר יותר מרבו היא גמרא ערוכה בכ''מ, ואין עיתותי פנויות כרגע להמציא המקור.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot] | 3 אורחים