והתפלל

נושאים שונים

פותח הנושא
בר נש
נתן תודה: 8 פעמים
קיבל תודה: 1 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

והתפלל

שליחה על ידי בר נש » 28 ספטמבר 2019, 23:36

והתברך בלבבו. לשון ברכה יחשוב בלבו ברכת שלום לעצמו לאמר לא יבואוני קללות הללו אך שלום יהיה לי: והתברך. בנדיר"א שוי"א בלע"ז (ווירד זיך זעגנען) כמו והתגלח והתפלל:
ולמה כתוב והתפלל בהתפעל?

במבי
משתמש ותיק
נתן תודה: 344 פעמים
קיבל תודה: 243 פעמים
יצירת קשר:

Re: והתפלל

שליחה על ידי במבי » 28 ספטמבר 2019, 23:49

כי גם "והתברך" זה בלשון התפעל ורש"י מביא מלים נוספות בלשון זו.

פותח הנושא
בר נש
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר נש » 28 ספטמבר 2019, 23:57

במבי כתב:
28 ספטמבר 2019, 23:49
כי גם "והתברך" זה בלשון התפעל ורש"י מביא מלים נוספות בלשון זו.
התכוונתי לשאול למה כתוב במלכים א והתפלל?
למה אומרים להתפלל ולא לפלל או בנין אחר?

ayedavid
משתמש ותיק
נתן תודה: 80 פעמים
קיבל תודה: 52 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ayedavid » 28 ספטמבר 2019, 23:59

מסתדר יפה עם מה שאומרים שעיקר השינוי בתפילה הוא במתפלל, שבתפילה הוא משתנה לטובה וממילא בקשותיו נענות

במבי
משתמש ותיק
נתן תודה: 344 פעמים
קיבל תודה: 243 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 29 ספטמבר 2019, 00:06

הועתק מ https://ashoova.co.il/and-i-waited/ וזה בערך התשובה של @ayedavid רק באריכות...

... שאלה נוספת, שמתם לב כשבן אדם מתפלל אז הוא אומר "אני עכשיו מתפלל", אבל כשמישהו מבשל הוא לא אומר "אני מתבשל…" אלא הוא אומר "אני מבשל".
אז למה בתפילה אנחנו לא אומרים "אני מפלל"? למה אומרים "אני עכשיו מתפלל"- תגיד "אני מפלל…" כמו שכתוב בספר 'תהילים' פרק ק"ו "וַיַּעֲמֹד פִּינְחָס וַיְפַלֵּל וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה".
למה אומרים שבן אדם "מתפלל" ולא "מפלל" כמו "אני מבשל"?

בואו תקשיבו למשהו מאוד חשוב שאומר אותו המהר"ל זיע"א
המהר"ל שואל איך תפילה מצליחה לשנות גזר דין של מעלה?
אם הקב"ה קבע שמישהו יהיה חולה או קבע שלמישהו יהיו בעיות בפרנסה– נו, אז אומרים לו "תתפלל", אבל איך תפילה מועילה? מה שייך שתפילה תעזור? הרי הקב"ה גזר שהוא יהיה חולה אז מה אתה אומר לו "תתפלל"?
אתה מצפה לעשות לקב"ה שינויים במחשבה? הקב"ה יודע מה הוא גוזר!
אם הוא גזר שפלוני יהיה חולה- אז הוא צריך להיות חולה, אם הקב"ה גזר למישהו בעיות בפרנסה– סימן שצריך שיהיו לו בעיות בפרנסה, זה מה שה' רוצה, זה כנראה התיקון של הבן אדם הזה…
השאלה היא איך תפילה מועילה לשנות גזר דין של מעלה?
אומר המהר"ל דבר נפלא ביותר, הוא אומר שתפילה אין עניינה לשנות את גזר הדין של מעלה, אלא תפילה עניינה לשנות את האדם!
מהות התפילה זה לא לשנות את החשיבה של הקב"ה…

מהות התפילה זה כדי שאנחנו נשתנה
לכן מובן למה אומרים "אני מתפלל" ולא "אני מפלל".
כשאומרים "אני מבשל תבשיל"- אז היכן העבודה? על התבשיל, אבל אם היינו אומרים "אני מפלל" אז זה אומר שאתה בעצם "מפלל" אחרים- אתה מנסה לשנות אחרים- את הקב"ה או את גזר הדין של מעלה- אבל "אני מתפלל " זה כמו "אני מתבשל"– הוא בעצמו מתבשל…
כיוון שתפילה מהותה לשנות את האדם אז בית דין של מעלה אומרים "רגע, אנחנו גזרנו את הגזירה הזאת על שמעון שהוא בדרגה מסוימת, אבל עכשיו כשהוא השתנה- זה כבר בן אדם אחר- על השמעון הזה לא גזרנו גזירות…"
הבנתם איך תפילה מועילה? התפילה לא משנה את הקב"ה או את ההחלטות שלו אלא היא משנה את האדם!
ואם האדם השתנה- עליו לא נגזרה הגזירה, יש כאן כבר מישהו חדש…
ולכן איך אדם יכול לדעת אם הוא התפלל טוב או לא? התשובה היא תסתכל אם השתנית- אם נשארת אותו דבר, זה לא נקרא להתפלל, כי מהות התפילה זה להשתנות, "נהייתי אדם חדש…"
השאלה היא איך משתנים מהתפילה? הנה עכשיו אני אומר "רְפָאֵנוּ ה' וְנֵרָפֵא, הוֹשִׁיעֵנוּ וְנִוָּשֵׁעָה…"- נו, השתניתי?
"אבא, תביא לי פרנסה"- איפה השינוי? מה השתנה? אין פה שינוי!
"ריבונו של עולם, תעזור לי שהבן שלי יהיה תלמיד חכם"- מי אמור להשתנות כאן?
והרי אמרנו שתפילה מועילה רק אם היא גרמה אצלך לשינוי, זה יפה מאוד הבקשות הללו אבל זה לא אומר שחל אצלך שינוי…

פותח הנושא
בר נש
יצירת קשר:

שליחה על ידי בר נש » 29 ספטמבר 2019, 00:35

ayedavid כתב:
28 ספטמבר 2019, 23:59
מסתדר יפה עם מה שאומרים שעיקר השינוי בתפילה הוא במתפלל, שבתפילה הוא משתנה לטובה וממילא בקשותיו נענות
במבי כתב:
29 ספטמבר 2019, 00:06
הועתק מ https://ashoova.co.il/and-i-waited/ וזה בערך התשובה של @ayedavid רק באריכות...

... שאלה נוספת, שמתם לב כשבן אדם מתפלל אז הוא אומר "אני עכשיו מתפלל", אבל כשמישהו מבשל הוא לא אומר "אני מתבשל…" אלא הוא אומר "אני מבשל".
אז למה בתפילה אנחנו לא אומרים "אני מפלל"? למה אומרים "אני עכשיו מתפלל"- תגיד "אני מפלל…" כמו שכתוב בספר 'תהילים' פרק ק"ו "וַיַּעֲמֹד פִּינְחָס וַיְפַלֵּל וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה".
למה אומרים שבן אדם "מתפלל" ולא "מפלל" כמו "אני מבשל"?

בואו תקשיבו למשהו מאוד חשוב שאומר אותו המהר"ל זיע"א
המהר"ל שואל איך תפילה מצליחה לשנות גזר דין של מעלה?
אם הקב"ה קבע שמישהו יהיה חולה או קבע שלמישהו יהיו בעיות בפרנסה– נו, אז אומרים לו "תתפלל", אבל איך תפילה מועילה? מה שייך שתפילה תעזור? הרי הקב"ה גזר שהוא יהיה חולה אז מה אתה אומר לו "תתפלל"?
אתה מצפה לעשות לקב"ה שינויים במחשבה? הקב"ה יודע מה הוא גוזר!
אם הוא גזר שפלוני יהיה חולה- אז הוא צריך להיות חולה, אם הקב"ה גזר למישהו בעיות בפרנסה– סימן שצריך שיהיו לו בעיות בפרנסה, זה מה שה' רוצה, זה כנראה התיקון של הבן אדם הזה…
השאלה היא איך תפילה מועילה לשנות גזר דין של מעלה?
אומר המהר"ל דבר נפלא ביותר, הוא אומר שתפילה אין עניינה לשנות את גזר הדין של מעלה, אלא תפילה עניינה לשנות את האדם!
מהות התפילה זה לא לשנות את החשיבה של הקב"ה…

מהות התפילה זה כדי שאנחנו נשתנה
לכן מובן למה אומרים "אני מתפלל" ולא "אני מפלל".
כשאומרים "אני מבשל תבשיל"- אז היכן העבודה? על התבשיל, אבל אם היינו אומרים "אני מפלל" אז זה אומר שאתה בעצם "מפלל" אחרים- אתה מנסה לשנות אחרים- את הקב"ה או את גזר הדין של מעלה- אבל "אני מתפלל " זה כמו "אני מתבשל"– הוא בעצמו מתבשל…
כיוון שתפילה מהותה לשנות את האדם אז בית דין של מעלה אומרים "רגע, אנחנו גזרנו את הגזירה הזאת על שמעון שהוא בדרגה מסוימת, אבל עכשיו כשהוא השתנה- זה כבר בן אדם אחר- על השמעון הזה לא גזרנו גזירות…"
הבנתם איך תפילה מועילה? התפילה לא משנה את הקב"ה או את ההחלטות שלו אלא היא משנה את האדם!
ואם האדם השתנה- עליו לא נגזרה הגזירה, יש כאן כבר מישהו חדש…
ולכן איך אדם יכול לדעת אם הוא התפלל טוב או לא? התשובה היא תסתכל אם השתנית- אם נשארת אותו דבר, זה לא נקרא להתפלל, כי מהות התפילה זה להשתנות, "נהייתי אדם חדש…"
השאלה היא איך משתנים מהתפילה? הנה עכשיו אני אומר "רְפָאֵנוּ ה' וְנֵרָפֵא, הוֹשִׁיעֵנוּ וְנִוָּשֵׁעָה…"- נו, השתניתי?
"אבא, תביא לי פרנסה"- איפה השינוי? מה השתנה? אין פה שינוי!
"ריבונו של עולם, תעזור לי שהבן שלי יהיה תלמיד חכם"- מי אמור להשתנות כאן?
והרי אמרנו שתפילה מועילה רק אם היא גרמה אצלך לשינוי, זה יפה מאוד הבקשות הללו אבל זה לא אומר שחל אצלך שינוי…
תודה לכם
ומה האדם פועל בעצמו?
מה זה לפלל בעצמו?

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Google [Bot] | 3 אורחים