תקנון משמר התורה

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 168 פעמים
קיבל תודה: 591 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: תקנון משמר התורה

שליחה על ידי מבקש אמת » 02 אוקטובר 2019, 22:56

צוליק כתב:
02 אוקטובר 2019, 12:58

כולם מודים: מה התורה אסרה ומה התורה התירה, ומה מחלוקת! כולם מודים: שנוהג כזה או אחר - יכול להתפרש אצל אחד כך ואצל השני אחרת. 

למיטב ידיעתי לא כולם מודים בזה כלל, וזו גופא הבעיה. ישנם רבים שמנסים בכל מרצם ומאדם לשכנע את כולם שאין מחלוקת בשאלות כאלו ואחרות, אלא לכולי עלמא הדבר אסור (בהיפוכם של דברים אף פעם לא נתקלתי עד כה. למקילים לא מפריע שיש מחמירים, אבל למחמירים מפריע מאד שיש מקילים. המתבונן יבין את טעם הדבר, ואכמ"ל). ובודאי שאינם מודים כלל לעובדה שנוהג כזה או אחר יכול להתפרש בצורה שונה אצל אנשים שונים. לדידם, יש רק הנהגה אחת - זו שמתאימה עם הרגשתם שלהם - וכל השאר פסולים ומחטיאי הרבים.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 02 אוקטובר 2019, 23:00

עת לדבר כתב:
02 אוקטובר 2019, 22:52
בדיוק כמו במלאכת בורר כאשר יש מחלוקת הפוסקים אם חייב סקילה או פטור אבל אסור, כך גם לגבי דת יהודית יש מחלוקות חמורות של הפוסקים, וא"א לפטור זאת ב'הרגשים של צדיקים'. כשהחת"ס אסר את הפיאות זה לא היה איזה 'הרגש'... (רק כמובן שמכלל מחלוקת לא נפק, והמתירים יש להם על מה שיסמוכו).

עיין שוב בנכתב לעיל, לגבי המיקום הנכון של דת יהודית בסולם ערכי היהדות. 

אך מלבד זאת, הנידון כאן לא היה על עצם האיסור של פאה נכרית, אלא על דברים אחרים שאינם דת יהודית כלל אלא הרגשות בלבד.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 02 אוקטובר 2019, 23:07

צוליק כתב:
02 אוקטובר 2019, 12:58

למה זה נראה שבאתי לגלות את אמריקה? אלא שזה מדהים לראות שוב ושוב את הפורום נופל בוויכוחי סרק, כשכולם מודים בצדדים ובעצם מבינים גם את הצד השני! אלא חולקים על הבנתו.

מה שיש לי לומר למחמירים - תבואו על הברכה אבל על לכם להיות פזיזים לגבי אחרים. ולמקילים - אכן ע"פ הלכה אתם צודקים. אבל יש רגש יהודי עמוק שפעמים רבות הוא יכול לענות על השאלות.

אני הקטן חולק על הדברים. די ברור שיש צד מסויים שאינו מבין כלל את הצד השני, ולדידו כל מה שנראה בעיניו לא מתאים הוא איסור חמור מן התורה ומכשיל את הרבים. אך ישנם אחרים, ואני הקטן ביניהם, הסבורים שה"רגש היהודי העמוק" שמזדעק על כל לבוש שנראה בעיניו מודרני, נובע בהרבה מהמקרים (לא בכולם) מבעיה רצינית בנפש המזדעק, ומחוסר יכולתו להתמודד עם העובדה שהקב"ה ברא יצה"ר בעולם (לפעמים זה גם נגזר ישיר מהחומרות שלו ושל ביתו בנושאים אלו, וד"ל). זו לא רק דעתי האישית, אלא גם שמעתיה מפיהם ומפי כתבם של כמה חכמים בחכמת הנפש ובעניני שלום בית, אך אין להאריך בזה כאן.

צוליק
נתן תודה: 2 פעמים
קיבל תודה: 3 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי צוליק » 03 אוקטובר 2019, 17:44

מבקש אמת כתב:
02 אוקטובר 2019, 23:07
אני הקטן חולק על הדברים. די ברור שיש צד מסויים שאינו מבין כלל את הצד השני, ולדידו כל מה שנראה בעיניו לא מתאים הוא איסור חמור מן התורה ומכשיל את הרבים. אך ישנם אחרים, ואני הקטן ביניהם, הסבורים שה"רגש היהודי העמוק" שמזדעק על כל לבוש שנראה בעיניו מודרני, נובע בהרבה מהמקרים (לא בכולם) מבעיה רצינית בנפש המזדעק, ומחוסר יכולתו להתמודד עם העובדה שהקב"ה ברא יצה"ר בעולם (לפעמים זה גם נגזר ישיר מהחומרות שלו ושל ביתו בנושאים אלו, וד"ל). זו לא רק דעתי האישית, אלא גם שמעתיה מפיהם ומפי כתבם של כמה חכמים בחכמת הנפש ובעניני שלום בית, אך אין להאריך בזה כאן.
מצטרף לדברים במלואם.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 0 אורחים