אשה נהגת

פותח הנושא
יוסף יוסף
משתמש ותיק
נתן תודה: 79 פעמים
קיבל תודה: 142 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

אשה נהגת

שליחה על ידי יוסף יוסף » 26 ספטמבר 2019, 11:24

האם מותר לעלות על אוטובוס שהנהגת היא אשה?
אולי יש באיזה איסור שלא ידוע לי.

ברו
נתן תודה: 180 פעמים
קיבל תודה: 23 פעמים
יצירת קשר:

Re: אשה נהגת

שליחה על ידי ברו » 26 ספטמבר 2019, 13:42

לא בדיוק מענה לשאלתך, אבל הרב וואזנר כותב פעמיים בתשובותיו ש'לבי אומר לי' (-לב של הרב וואזנר!!!), שריבוי התאונות והאסונות בדרכים ר"ל מגיע מפרצה זו של נשים הנוהגות.

פותח הנושא
יוסף יוסף
משתמש ותיק
נתן תודה: 79 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוסף יוסף » 26 ספטמבר 2019, 14:17

ברו כתב:
26 ספטמבר 2019, 13:42
לא בדיוק מענה לשאלתך, אבל הרב וואזנר כותב פעמיים בתשובותיו ש'לבי אומר לי' (-לב של הרב וואזנר!!!), שריבוי התאונות והאסונות בדרכים ר"ל מגיע מפרצה זו של נשים הנוהגות.
אני יגיד לך שבהקשר למה שהבאת מהרב וואזנר,
כל בר שכל יבין את זה בגשמיות על הכביש:)
אולםאני התכוונתי יותר הלכתי ומוסרי - פשוט אצלי זה נוגע למעשה יומיום

במבי
משתמש ותיק
נתן תודה: 420 פעמים
קיבל תודה: 341 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי במבי » 26 ספטמבר 2019, 15:51

העם אומר,

מתי אשה לא מסתכלת במראה?
כשהיא עושה רוורס.

אבל בהקשר לשאלה, לכאורה מותר.

וכי היה אסור לדון אצל דבורה שהיתה תחת התומר שמא יהיה הרהור בדיין?

אגב מובא שהחזון איש קיבל זריקות מאחות.

יעקב שלם
משתמש ותיק
נתן תודה: 343 פעמים
קיבל תודה: 275 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב שלם » 26 ספטמבר 2019, 15:56

כמדומני שדעת ר יששכר מאיר
שעדיף שאשה תנהג ויהיה ביטול תורה לבעלה

יעבץ
משתמש ותיק
נתן תודה: 404 פעמים
קיבל תודה: 400 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעבץ » 26 ספטמבר 2019, 21:50

ברו כתב:

הגאון הצדיק ר"ב זילבר זצ"ל כתב על כך, והעתקתי דבריו מהאשכול הסמוך על תקנון משמר התורה:
"ומה שמעלת כבודו מזכיר מת"ח מפורסם [שאוסר נהיגת נשים] בטח התכוון לידידנו הגאון המפורסם מרא דאתרא הרב שמואל וואזנר שליט״א, אבל לפי מה שנתפרסם באחרונה במודעות כתב דבר זה רק בתור חומרא ולא איסור ממש כמו שפרסמו בשמו באחרונה, ולפי האמור אינו מובן מה מקום החומרא בזה. וכבר היה לי עוד מלפני כמה שנים פתחון פה לפניו בקשר לזה, שאין לזה שום שייכות לצניעות. ואם מחמירים בגלל צניעות במקום שאין להחמיר, גורם להקל במקום שצריכים להחמיר. אני לא מכיר את זהותם של מחברי הכרוזים שחותמים עצמם בשמות שונים, אבל כפי הנראה שכוחם לחפש ולמצוא איזה חסרון ובונים ע"ז בנינים גדולים, ובאים לפני הרבנים ומתארים בצבעים שחורים, וכמובן שמנענעים להם עם הראש ואח"כ באים לפרסם איסורים בשם כל הרבנים. בקיצור אין אני רואה שום חשש אם נשים נוהגות יותר מאנשים"
ממילא מובן שאף המחמירים כדברי הרב וואזנר (ודעת הגרי"ש ידועה שתלוי במקום שנהגו), אין לו להחמיר להצטרף לנסיעה שאישה נוהגת, כיון דיש מקילים בזה. מלבד זה שאין בהצטרפותו לניסעה שום הוספה בדבר ה'אסור' לדעת המחמירים.

ayedavid
משתמש ותיק
נתן תודה: 111 פעמים
קיבל תודה: 71 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ayedavid » 26 ספטמבר 2019, 21:59

יעבץ כתב:
26 ספטמבר 2019, 21:50
הגאון הצדיק ר"ב זילבר זצ"ל כתב על כך, והעתקתי דבריו מהאשכול הסמוך על תקנון משמר התורה:
"ומה שמעלת כבודו מזכיר מת"ח מפורסם [שאוסר נהיגת נשים] בטח התכוון לידידנו הגאון המפורסם מרא דאתרא הרב שמואל וואזנר שליט״א, אבל לפי מה שנתפרסם באחרונה במודעות כתב דבר זה רק בתור חומרא ולא איסור ממש כמו שפרסמו בשמו באחרונה, ולפי האמור אינו מובן מה מקום החומרא בזה. וכבר היה לי עוד מלפני כמה שנים פתחון פה לפניו בקשר לזה, שאין לזה שום שייכות לצניעות. ואם מחמירים בגלל צניעות במקום שאין להחמיר, גורם להקל במקום שצריכים להחמיר. אני לא מכיר את זהותם של מחברי הכרוזים שחותמים עצמם בשמות שונים, אבל כפי הנראה שכוחם לחפש ולמצוא איזה חסרון ובונים ע"ז בנינים גדולים, ובאים לפני הרבנים ומתארים בצבעים שחורים, וכמובן שמנענעים להם עם הראש ואח"כ באים לפרסם איסורים בשם כל הרבנים. בקיצור אין אני רואה שום חשש אם נשים נוהגות יותר מאנשים"
ממילא מובן שאף המחמירים כדברי הרב וואזנר (ודעת הגרי"ש ידועה שתלוי במקום שנהגו), אין לו להחמיר להצטרף לנסיעה שאישה נוהגת, כיון דיש מקילים בזה. מלבד זה שאין בהצטרפותו לניסעה שום הוספה בדבר ה'אסור' לדעת המחמירים.

הזכרת לי שבמקום אחר הרב זילבר מעלה סברא או מסתפק שמא נהיגת גברים בעייתית יותר בגלל מראות אסורות..

משיב כהלכה
משתמש ותיק
נתן תודה: 144 פעמים
קיבל תודה: 90 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 07 אוקטובר 2019, 00:41

יוסף יוסף כתב:
26 ספטמבר 2019, 11:24

אין שום איסור בזה. ומקווה שכבר בדקת עצמך מכל האיסורים הידועים בשו"ע ופוסקים, לפני שהלכת לחפש איסורים חדשים....

לגבי עצם נהיגת נשים שכבר הזכירו כאן מהגר"ש וואזנר והגר"ב זילבר,

אמנם יש בודדים שאסרו נהיגה לנשים, כהגר"ש וואזנר והגר"מ גרוס. אולם טעם האיסור אינו ברור כלל, וכן תמה עליהם הגר"ב זילבר בשו"ת אז נדברו חלק י"ג סימן פ'. ונפרט להלן את הטעמים והדחיות:

א. טוענים שהדבר מבליט את האשה וגורם משיכת תשומת לב רבה - טעם זה אינו שייך בימינו כלל, כי בכל מקום (כולל כל הערים החרדיות) פשט המנהג שנשים נוהגות, ואיזה הבלטה יש כאן? וגם בקהילות סגורות שמקובל שם שנשים אינן נוהגות, מצויות נשים מבחוץ שנוהגות ובאות עם רכבן לאותו מקום.

מה גם שהאלנטרטיבה גרועה הרבה יותר: במוניות יתכן איסור ייחוד, וגם כשאין איסור ייחוד ישנן בעיות נוספות שנגרמות כתוצאה משיחה עם נהג פטפטן; באוטובוס מצוי יותר שגברים יסתכלו עליה; בעלייתה לאוטובוס צריכה היא לטפס על מדרגות כשגברים מאחריה; עליה לדבר עם גבר זר - הנהג; ולעתים קרובות לעמוד בדוחק רב ממש מגע עם גברים זרים לזמן ממושך, כך שאין ספק שרכב פרטי עדיף.

ב. טוענים שהדבר דומה לרכיבה על סוס שנאסר לאשה - הדין לגבי סוס הוא שאם 2 רגליה בצד אחד של הסוס, מותר לה לרכוב, דהיינו שאין איסור בעצם הרכיבה, אלא רק בגלל הפישוק, מה שלא שייך כלל ברכב.

ג - טוענים שהדבר גורם סכנה של תאונות דרכים - ע"פ הסטטיסטיקה, נשים מעורבות פחות מגברים בתאונות (בנתוני הלמ"ס: נשים מעורבות ב26% מהתאונות אל אף שהם 42% מהנהגים), ובפרט בתאונות קטלניות (אז שיעור הנשים המעורבות יורד ל11% בלבד).

ד - טוענים שישנה בעיה בלימוד נהיגה עם מורה גבר - היום אין בעיה למצוא מורות ללימוד נהיגה.

ובכל אופן, מצינו שרוב גדולי הרבנים התירו נהיגה לנשים.

הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו שליט"א, העיד בשם הגרי"ש אלישיב זצ"ל להתיר נהיגה בכל מקום שנהגו בכך, אף בירושלים (דלא כמו שטוענים בשמו שהתיר רק במקומות מרוחקים), והתיר גם הוא עצמו: "מפי הגרי"ש אלישיב למדתי שתלוי הדבר בחילוק המקומות. יש מקומות שבהם אישה הנוהגת חרגה מהמקובל במקומה (הוא הזכיר את שכונת מאה שערים), שבת השכונה שתנהג מגלה בהתנהגותה חריגות ביחס למנהג המקום, לעומת מקומות שבהם שכיח הדבר (הוא הזכיר את שכונת הר נוף בירושלים), שמי שאינה נוהגת הדבר חריג... אגב, רעיתי נוהגת".

הגר"ע יוסף זצ"ל, בתשובה כת"י שהובאה בחוברת "כי בא מועד" הלכות פסח, התיר נהיגה לנשים.

בנו, הרב א. יוסף, בניגוד לשמועות שהופצו בשמו בתקשורת, כתב בתשובה באתר 'מורשת': "אין תשובה אחת לשאלת הנהיגה, ובמקום שהורו שלא תנהג חובה לקיים את הוראת הרבנים, ובמקום שאין הוראה, פעמים הרבה שהנהיגה מונעת תקלות אחרות, לכן יש לדון כל דבר לגופו". באופן כללי כתב ש"למותרות" אין לנהוג, ורק במקום צורך מותר (כלומר, לקחת את הילדים לגן ולא שופינג בקניון).

ישנה שמועה גם בשם הגר"ח קניבסקי שליט"א, שאברך אחד שאלו, מאחר והוא מעניין לקנות רכב לצרכי המשפחה, הוא מתלבט מי עדיף שיעשה את רשיון הנהיגה הוא או אשתו, והשיב לו הגר"ח שמאחר ומי שנוהג מטבע הדברים הופך לנהג של המשפחה שלוקח/מחזיר את הילדים מהגן, קניות, הקפצות, הובלות וכו' וכו' וכל זה יגרום לו לביטול תורה, ולכן עדיף שאשתו תנהג, כי ממילא היא עסוקה רוב שעות היום בטיפול בבית ובילדים.

הגר"מ מאזוז התיר, וכך כתב באתר האינטרנט של ישיבתו: "הרב שבט הלוי נר"ו אוסר ויש מתירין. אבל גם למתירין אין לאשה ללמוד נהיגה אצל נהג רק אצל נהגת. כי כמה מכשולות יצאו מזה. ואחר שלמדה מותר לה לנהוג בעת הצורך".

הגר"ב זילבר זצ"ל, בשו"ת אז נדברו (חלק י"ג סימן פ), צידד בנהיגת נשים וכתב שזה עדיף מהטעמים הפשוטים הנ"ל, שעדיף כי תהיה סגורה ברכב ולא תסתובב ברחובות: "מי שאומר שע"י זה נשים יהיו יוצאות יותר ברחוב, אינו יודע מה שהוא שח, אנו רואים שהרחוב גדוש ומלא עם נשים וע׳׳י נסיעה במכונית לא מתרבה אלא להיפך, כי מה שהיא צריכה כחצי שעה לעשות ברגל עושה במכונית בכמה דקות.

ומה שמעלת כבודו מזכיר מת"ח מפורסם [שאוסר נהיגת נשים] בטח התכוון לידידנו הגאון המפורסם מרא דאתרא הרב שמואל וואזנר שליט״א, אבל לפי מה שנתפרסם באחרונה במודעות כתב דבר זה רק בתור חומרא ולא איסור ממש כמו שפרסמו בשמו באחרונה, ולפי האמור אינו מובן מה מקום החומרא בזה. וכבר היה לי עוד מלפני כמה שנים פתחון פה לפניו בקשר לזה, שאין לזה שום שייכות לצניעות. ואם מחמירים בגלל צניעות במקום שאין להחמיר, גורם להקל במקום שצריכים להחמיר.

אני לא מכיר את זהותם של מחברי הכרוזים שחותמים עצמם בשמות שונים, אבל כפי הנראה שכוחם לחפש ולמצוא איזה חסרון ובונים ע"ז בנינים גדולים, ובאים לפני הרבנים ומתארים בצבעים שחורים, וכמובן שמנענעים להם עם הראש ואח"כ באים לפרסם איסורים בשם כל הרבנים. בקיצור אין אני רואה שום חשש אם נשים נוהגות יותר מאנשים" (וכבר הוזכר לעיל).

אף הגר"ש מחפוד שליט"א התיר לאשה לנהוג, כך ע"פ השמועה, ובלבד שתלמד נהיגה אצל אשה, משום שבשנים האחרונות הדבר נפוץ יותר ואין בזה משום חוסר צניעות, וכן הגראי"ל שטיינמן זצ"ל הורה לאחת שנוהגת וגרה בקרית ספר שהיא יכולה לנהוג שם. עוד התירו ע"פ השמועה, הרב יעקב אדלשטיין, הרב משה פיינשטיין, והרב חיים פנחס שיינברג זצ"ל.

הרב יוסף שיינין שליט"א, רב העיר אשדוד, כתב בתשובה: "לא נראה לי שיש בכך בעיות צניעות. אשה ההולכת ברחוב היא יותר נראית מאשר היא בתוך הרכב, ולכן בעיני אין בעיה.

ידוע לי שישנם רבנים ששוללים את זה, אני לא יודע למה, לא באתי איתם בדברים ולכן אינני יודע מה הנימוק שלהם. אולי צריך היה לשלול מנשים ללכת ברחוב. לדעתי לאשה שהולכת ברחוב יש בעיה יותר מאשר אשה הנוהגת ברכב".

הרב מרדכי מלכה שליט"א, רב העיר אלעד, כתב: "אני כתבתי תשובה ארוכה שיש להתיר לאשה, והבאתי לכך מקורות בהלכה. כל הנקודה היא השאלה של גדר דבר שלא ילבש, וצניעות. למעשה, הנהיגה היתה גם בבהמות בזמנם - אם זו רבקה כאשר היא נעזרת כשהיא רכבה על גמלים. יש גמרות על זה שכשהאישה נוהגת היא יושבת בצורה יותר צנועה מאשר האיש.

על כל פנים, מבחינת מעשה הנהיגה אנחנו מוצאים שעצם הנהיגה לא אסורה אלא העניין שהאישה צריכה לנהוג בצניעות, עכשיו בימינו שמדובר בכורח המציאות למשק הבית שזהו קיומו של הבית - אם זה הסעת הילדים או קניות, ובמידה והאישה לא תנהג, הבעל יצטרך לעשות זאת ויהיה זה ביטול תורה, אז ודאי שנהיגת האישה היא מצווה. לכן כתבתי שבהחלט אפשר להקל".

בבא קמא
משתמש ותיק
נתן תודה: 31 פעמים
קיבל תודה: 92 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בבא קמא » 07 אוקטובר 2019, 08:46

"לא נראה לי שיש בכך בעיות צניעות. אשה ההולכת ברחוב היא יותר נראית מאשר היא בתוך הרכב, ולכן בעיני אין בעיה."
נראה לי קצת חוצפה, הגר"ש וואזנר שהוא היה עמוד ההוראה, והרגשותיו הרגשות טהורות, עומד וצועק שיש בזה חסרון צניעות, ובאים אנשים שלא מגיעים לקרסולי קרסוליו, ואומרים לא נראה לי שיש בכך בעיה, ועוד בטענות סרק של 'כשהיא הולכת ברחוב היא יותר נראית', הרב וואזנר כנראה לא חשב על הדבר 'ההגיוני' הזה... אכן אנשים שטחיים קשה להם להבין את זה, וחבל שהם מביעים דעות בענינים דקים כאלו.

אוהב אמת
נתן תודה: 7 פעמים
קיבל תודה: 9 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אוהב אמת » 07 אוקטובר 2019, 09:47

מעשה אמיתי שמעתי מידידי מנהל ת"ת חשוב לבני תורה בעיר אלעד בנשיאות הגר"ח קנייבסקי שליט"א, ואחד התנאים ללמוד בת"ת הוא שהאמא לא נוהגת ולאחת האמהות שעוסקת בחסד היה צורך דחוף לקנות רכב כדי לנסוע לבתי חולים וכדומה, והנהלת הת"ת הודיעה למשפחה שהבנים לא יוכלו להמשיך ללמוד בת"ת כשהאמא נוהגת, טענו בני המשפחה החיידר בנשיאות הגר"ח אז צריך לשאול אותו, הסכימו ההנהלה ובמפגש הבא שאלו אותו והסבירו לו את כל הענין ותשובתו היתה שתרכב על חמור. 

שמעיה
משתמש ותיק
נתן תודה: 293 פעמים
קיבל תודה: 314 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 07 אוקטובר 2019, 10:01

אוהב אמת כתב:
07 אוקטובר 2019, 09:47
מעשה אמיתי שמעתי מידידי מנהל ת"ת חשוב לבני תורה בעיר אלעד בנשיאות הגר"ח קנייבסקי שליט"א, ואחד התנאים ללמוד בת"ת הוא שהאמא לא נוהגת ולאחת האמהות שעוסקת בחסד היה צורך דחוף לקנות רכב כדי לנסוע לבתי חולים וכדומה, והנהלת הת"ת הודיעה למשפחה שהבנים לא יוכלו להמשיך ללמוד בת"ת כשהאמא נוהגת, טענו בני המשפחה החיידר בנשיאות הגר"ח אז צריך לשאול אותו, הסכימו ההנהלה ובמפגש הבא שאלו אותו והסבירו לו את כל הענין ותשובתו היתה שתרכב על חמור. 

מאוד לא מכבד את רבינו, נא למחוק.

יוסף יצחק
משתמש ותיק
נתן תודה: 162 פעמים
קיבל תודה: 177 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יוסף יצחק » 07 אוקטובר 2019, 10:16

שמעיה כתב:
07 אוקטובר 2019, 10:01
אוהב אמת כתב:
ר' חיים תמיד עונה בסגנון הזה, כנראה על חמור הרגילות היתה שנשים רוכבות אבל ברכב זה לא הרגילות (תלוי בסגנון ובמיקום).
(המילים "לא מכבד את רבינו" הם בעצם זלזול, כאילו ר' חיים אמר דבר תמוה ומוזר, כאשר כל אחד שמכיר את הסגנון של ר' חיים יודע שזה הסגנון ואין בזה שום בעיה)

משיב כהלכה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 07 אוקטובר 2019, 10:16

בבא קמא כתב:
07 אוקטובר 2019, 08:46
"לא נראה לי שיש בכך בעיות צניעות. אשה ההולכת ברחוב היא יותר נראית מאשר היא בתוך הרכב, ולכן בעיני אין בעיה."
נראה לי קצת חוצפה, הגר"ש וואזנר שהוא היה עמוד ההוראה, והרגשותיו הרגשות טהורות, עומד וצועק שיש בזה חסרון צניעות, ובאים אנשים שלא מגיעים לקרסולי קרסוליו, ואומרים לא נראה לי שיש בכך בעיה, ועוד בטענות סרק של 'כשהיא הולכת ברחוב היא יותר נראית', הרב וואזנר לא חשב על 'הדבר ההגיוני הזה'. אכן אנשים שטחיים קשה להם להבין את זה.

ממש מוזר לי לראות איך תוך כדי שאתה מוחה בכבודו של הגר"ש וואזנר (שביטלו את סברתו, לא שזלזלו בו) אתה מרשה לעצמך לפגוע בכבודו של הגר"י שיינין רבה של אשדוד.

גם אם היה בידך סרט מדידה, למדוד מי גדול ומי קטן, עדיין תגובתך היא אבסורדית.

שניאור
משתמש ותיק
נתן תודה: 289 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 07 אוקטובר 2019, 10:17

שמעיה כתב:
למה לא מכבד?
אם נניח ויש בזה בעיה למה להתיר בגלל עשיית חסד (מילא אם היה מדובר בצורך רפואי לעצמה, אבל בשביל אחרים על הצד שיש בזה בעיה למה להתיר?).
כמובן שתשובת הגר"ח היא על דרך ההלצה, אם כ"כ דחוף לה לעשות חסד שתעשה את זה עם חמור.

משיב כהלכה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 07 אוקטובר 2019, 10:18

אוהב אמת כתב:

כוונתו היתה בבדיחותא, שאם היא צריכה לזה שיעזבו אותה בשקט.

עת לדבר
משתמש ותיק
נתן תודה: 103 פעמים
קיבל תודה: 109 פעמים

שליחה על ידי עת לדבר » 07 אוקטובר 2019, 19:55

משיב כהלכה כתב:
07 אוקטובר 2019, 00:41
יוסף יוסף כתב:
לחפש איסורים חדשים....
אמנם יש בודדים שאסרו נהיגה לנשים, כהגר"ש וואזנר והגר"מ גרוס. אולם טעם האיסור אינו ברור כלל
ובכל אופן, מצינו שרוב גדולי הרבנים התירו נהיגה לנשים. הרב הראשי לישראל, העיד, מקומות שבהם שכיח הדבר (הוא הזכיר את שכונת הר נוף בירושלים), שמי שאינה נוהגת הדבר חריג... אגב, רעיתי נוהגת".
כתב בתשובה באתר 'מורשת':
וכך כתב באתר האינטרנט של ישיבתו: "הרב שבט הלוי נר"ו אוסר ויש מתירין. אבל גם למתירין אין לאשה ללמוד נהיגה אצל נהג רק אצל נהגת. כי כמה מכשולות יצאו מזה. ואחר שלמדה מותר לה לנהוג בעת הצורך".
די, יותר מזה אני לא צריך.

אמת מארץ תצמח
משתמש ותיק
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 63 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמת מארץ תצמח » 07 אוקטובר 2019, 20:37

ברו כתב:
לכאורה יש לעיין בכוונתו היות ולפי המפורסם ערכו סטטיסטיקות שהראו  שנשים מעורבות פחות בתאונות ובפרט בתאונות קשות. ואף חברות ביטוח הרכב גובות עקב כך סכום נמוך יותר מנשים.

בבא קמא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בבא קמא » 07 אוקטובר 2019, 20:51

אמת מארץ תצמח כתב:
07 אוקטובר 2019, 20:37
ברו כתב:
לכאורה יש לעיין בכוונתו היות ולפי המפורסם ערכו סטטיסטיקות שהראו  שנשים מעורבות פחות בתאונות ובפרט בתאונות קשות. ואף חברות ביטוח הרכב גובות עקב כך סכום נמוך יותר מנשים.

צריך לבדוק אצל הציבור שומר המצוות, אצל החילונים זה לא נחשב פירצה..

אמת מארץ תצמח
משתמש ותיק
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 63 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמת מארץ תצמח » 07 אוקטובר 2019, 21:28

בבא קמא כתב:
07 אוקטובר 2019, 20:51
אמת מארץ תצמח כתב:
ברו כתב:

להבנתך כוונתו מצד עונש על פירצה ולא התכווין שנהיגת נשים מטבעה מסוכנת.

אחד התלמידים
משתמש ותיק
נתן תודה: 97 פעמים
קיבל תודה: 370 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אחד התלמידים » 07 אוקטובר 2019, 21:36

אמת מארץ תצמח כתב:
ברו כתב:

א' האם נשים מעורבות בפחות תאונות לק"מ, או שנשים נוהגות פחות, וממילא מעורבות בפחות תאונות?
ב' האם לקחו הגיל בחשבון. אם מדובר בגיל צעיר יחסית, ברור שבנים לוקחים סיכונים יותר מבנות, וממילא יהיו מעורבים ביותר תאונות. אבל בגילים מבוגרים יותר יתכן שזה להיפך.

בבא קמא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בבא קמא » 07 אוקטובר 2019, 22:07

אמת מארץ תצמח כתב:
07 אוקטובר 2019, 21:28
בבא קמא כתב:
07 אוקטובר 2019, 20:51
אמת מארץ תצמח כתב:

להבנתך כוונתו מצד עונש על פירצה ולא התכווין שנהיגת נשים מטבעה מסוכנת.

ברור שלזה התכוון ועל זה אמר שלבו אומר לו כן.

חכם באשי
משתמש ותיק
נתן תודה: 32 פעמים
קיבל תודה: 123 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 07 אוקטובר 2019, 22:25

בספר נזר החיים עמוד רכג, הובאו דברי שר התורה מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א, שהשיבו על השאלה "האם יש איסור לאשה לנהוג ברכב?", ואלו דברות קדשו שליט"א: "הרבנים בבני ברק אסרו על לימוד נהיגה לאשה" עכל"ק, ודוק היטב,

ומדברי מרן שליט"א למדנו שעיקר הגזירה לא הייתה כי אם על בני ברק,

אבל לפי מה שכתב מרן שליט"א במכתבו הנודע לגבי טילים בבני ברק, דהוא הדין למודיעין עלית, אם כן יש לומר דהכא נמי יש לאסור גם שם, אם כי יש לדון ולחלק, וצ"ע.

ובכל אופן לכאורה יש להקל לגבי אלעד

בבא קמא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בבא קמא » 07 אוקטובר 2019, 22:46

חכם באשי כתב:
07 אוקטובר 2019, 22:25
בספר נזר החיים עמוד רכג, הובאו דברי שר התורה מרן הגר"ח קנייבסקי שליט"א, שהשיבו על השאלה "האם יש איסור לאשה לנהוג ברכב?", ואלו דברות קדשו שליט"א: "הרבנים בבני ברק אסרו על לימוד נהיגה לאשה" עכל"ק, ודוק היטב,

אבל לפי מה שכתב מרן שליט"א במכתבו הנודע לגבי טילים בבני ברק, דהוא הדין למודיעין עלית, אם כן יש לומר דהכא נמי יש לאסור גם שם, אם כי יש לדון ולחלק, וצ"ע.

ויותר נראה דס"ל דבני ברק קובעת לכל העולם כולו. וכן ס"ל לעוד ענינים כמו לגבי עניי עירך.

חכם באשי
משתמש ותיק
נתן תודה: 32 פעמים
קיבל תודה: 123 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי חכם באשי » 07 אוקטובר 2019, 23:36

בבא קמא כתב:
07 אוקטובר 2019, 22:46
חכם באשי כתב:

ויותר נראה דס"ל דבני ברק קובעת לכל העולם כולו. וכן ס"ל לעוד ענינים כמו לגבי עניי עירך.

מה דעתו לגבי עניי עירך?

דרך אגב, השיב בתשובה כת"י לחבר שלי, ששאל על אותו על גדר קבלת הוראות החזו"א, היכן נתקבלו, משהו בנוסח הזה: "עיקרו בבני ברק, ומשם לכל א"י, ומשם לכל העולם כולו"

בבא קמא
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי בבא קמא » 07 אוקטובר 2019, 23:40

חכם באשי כתב:
07 אוקטובר 2019, 23:36
בבא קמא כתב:
חכם באשי כתב:

מה דעתו לגבי עניי עירך?

דרך אגב, השיב בתשובה כת"י לחבר שלי, ששאל על אותו על גדר קבלת הוראות החזו"א, היכן נתקבלו, משהו בנוסח הזה: "עיקרו בבני ברק, ומשם לכל א"י, ומשם לכל העולם כולו"
הן הן הדברים..
לגבי עניי עירך דעתו ידועה שכולם חייבים להקדים את עניי בני ברק ולאו דווקא יושבי בני ברק.

מבקש אמת
משתמש ותיק
נתן תודה: 192 פעמים
קיבל תודה: 671 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 08 אוקטובר 2019, 02:50

שמעיה כתב:

נראה כי האשכול הזה לא מכבד את הכותבים בו. אלא א"כ כוונתם בבדיחותא.

משיב כהלכה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי משיב כהלכה » 08 אוקטובר 2019, 06:49

חכם באשי כתב:
07 אוקטובר 2019, 23:36
בבא קמא כתב:
חכם באשי כתב:

מה דעתו לגבי עניי עירך?

יש כאן הנחה על הנחה על הנחה, ודימוי מילתא למילתא ללא שום קשר.

כשענה הגר"ח שהרבנים בב"ב אסרו נהיגה, כוונתו לומר שמעיקר הדין מותר, ובב"ב יש לנהוג כאוסרים כי רבני המקום אסרו.

כאשר דיבר על הגנה מטילים, אכן אין הבדל בין עיר התורה לעיר אחרת הדומה לה.

וקבלת הוראות החזו"א לא קשור כהוא זה לכל הנ"ל. גם אין הוכחה כלשהי מדבריו שב"ב קובעת לכל א"י. לגבי עניי עירך הוא נתן מכתבים פרטיים לקהילות ברחבי הארץ (גם בזה לא הבנתי כוונת הכותב).

גבריאל פולארד
משתמש ותיק
נתן תודה: 656 פעמים
קיבל תודה: 206 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי גבריאל פולארד » 08 אוקטובר 2019, 07:50

בבא קמא כתב:
נראה לי קצת חוצפה, הגר"ש וואזנר שהוא היה עמוד ההוראה, והרגשותיו הרגשות טהורות, עומד וצועק שיש בזה חסרון צניעות, ובאים אנשים שלא מגיעים לקרסולי קרסוליו, ואומרים לא נראה לי שיש בכך בעיה, ועוד בטענות סרק של 'כשהיא הולכת ברחוב היא יותר נראית', הרב וואזנר כנראה לא חשב על הדבר 'ההגיוני' הזה... אכן אנשים שטחיים קשה להם להבין את זה, וחבל שהם מביעים דעות בענינים דקים כאלו.
שמעתי בעצמי מתלמידו הגרש"א שטרן שעיקר הבעיה היא במקומות וקהילות שלא מקובל שנשים נוהגות. וממילא במקום שהדבר מקובל ייתכן מאוד שהסברות הנ"ל נכונות.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 08 אוקטובר 2019, 08:22

גבריאל פולארד כתב:
08 אוקטובר 2019, 07:50
בבא קמא כתב:
שמעתי בעצמי מתלמידו הגרש"א שטרן שעיקר הבעיה היא במקומות וקהילות שלא מקובל שנשים נוהגות. וממילא במקום שהדבר מקובל ייתכן מאוד שהסברות הנ"ל נכונות.

ניתן לראות בבירור בכמה וכמה אשכולות שונים בנושאים שונים (ובפרט בנושאי צניעות והמסתעף הימנו), שהמושג המכונה "יחסיות" אינו מתקבל על דעתם של אנשים מסויימים. מבחינתם, כל דבר חייב להיות רע או טוב באופן מוחלט וסופי, והרעיון לפיו יתכנו הנהגות שונות שכולם נכונות, כל אחת לפי האדם והמקום והשעה, הוא מופרך לדידם לחלוטין.

כמו כן, לא תתכן אצלם מציאות בה אדם אחד מרגיש הרגשה מסויימת, ואחר מרגיש הרגשה אחרת, ושני ההרגשות יש להן מקום בעבודת ה'. אם הרגשה אחת (היינו הרגשתם האישית) נכונה, מוכרח שמי שמרגיש אחרת הוא פשוט במדרגה נמוכה ולא מבין לעומקם של הרגשות. הרעיון ש"כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם שונות" אינו נמצא בלקסיקון אצלם.

דומני שגישה זו נובעת מגישת חינוך מסויימת המחנכת לראות את העולם בצבעי השחור והלבן בלבד. יש הגיון בגישה זו, מאחר וצעירי הצאן אינם בשלים כל הצורך להבין מורכבויות, והחשיבה בשחור ולבן מקלה עליהם את ההתמודדות עמן. אבל מאחר ואני מקווה שחברי הפורום כבר בוגרים דיים, עלינו להבין שלא כך הם פני המציאות, גם אם כך חונכנו בצעירותנו, ותן לחכם ויחכם עוד.

מבקש אמת
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 08 אוקטובר 2019, 08:27

יוסף יוסף כתב:

על דרך זה יש לעיין שמא אסור לחיות במדינה בה ראש הממשלה היא אשה. ואולי גם יש לאסור להשתמש בשטרות של 20 ו100 ש"ח, מאחר ויש בהם תמונת אשה...

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה
  • הנושא אשה מוחלים על על כל עוונותיו
    על ידי יצחק » 07 ינואר 2019, 23:11 » ב ש"ס ודף היומי
    4 תגובות
    237 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי אור זרוע
    08 ינואר 2019, 12:23
  • השחתת מודעות רחוב עם תמונת אשה
    על ידי מכל מלמדי השכלתי » 09 ינואר 2019, 21:07 » ב הלכה ומנהג
    74 תגובות
    1953 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי נדיב לב
    17 ינואר 2019, 23:04
  • הלכה ולא ולמעשה - הנחת תפילין ע"י אשה
    על ידי תיובתא » 24 מרץ 2019, 19:33 » ב הלכה ומנהג
    23 תגובות
    577 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי ברו
    היום, 14:00
  • הות לאביו בן כסיל ודלף טורד מדיני אשה (משלי יט-יג)
    על ידי במבי » 12 אפריל 2019, 00:31 » ב תנ"ך ופרשת שבוע
    1 תגובות
    145 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי יצחק
    12 אפריל 2019, 08:50
  • אשה ותפילה
    על ידי במבי » 19 יולי 2019, 07:45 » ב ש"ס ודף היומי
    7 תגובות
    324 צפיות
    הודעה אחרונה על ידי אלימלך
    23 יולי 2019, 14:49

מי מחובר