בד"ה: הגרש"ז אולמן זצוק''ל אב"ד מודיעין עילית.

הכהן

משתמש ותיק
בד"ה: הגרש"ז אולמן דומ"צ ביה"ד של מרן הגר"ש ואזנר, ראש כולל סאטמר ואב"ד מודיעין עילית.

שאר לעמו

משתמש ותיק
בן ע"ב בפטירתו, לאחר מחלה קצרה (הוא מחייב כל בעלי הייסורים. בילדותו לקה במחלת הפוליו. ואין ספק שזה הסב לו הרבה צער, יסורים ועוד, ולא נח מעמלו והשיג מה שהשיג. החולשה מכך גרמה למיתתו עקב קשיי נשימה).
בתשנ"ד המליץ הרב שך זצ"ל למנותו כמו"צ זמני של מודיעין עילית,
ואח"כ הוא נהיה אב בית הדין שם.

הכהן

משתמש ותיק
פותח הנושא
עם הגרנ"ק גר הגרש"ז אולמן זצ"ל הרב של משכנות. המנוח היה צעיר בכעשרים שנה.

יהודה בן יעקב

משתמש ותיק
ההלויה תצא היום בשעה 13:00 מביהכ"נ חוג חתם סופר רח' אדמו"ר מגור ב"ב, לבית החיים זכרון מאיר.

יהודי נאמן

משתמש ותיק
שאר לעמו אמר:
בן ע"ב בפטירתו, לאחר מחלה קצרה (הוא מחייב כל בעלי הייסורים. בילדותו לקה במחלת הפוליו. ואין ספק שזה הסב לו הרבה צער, יסורים ועוד, ולא נח מעמלו והשיג מה שהשיג. החולשה מכך גרמה למיתתו עקב קשיי נשימה).
בתשנ"ד המליץ הרב שך זצ"ל למנותו כמו"צ זמני של מודיעין עילית,
ואח"כ הוא נהיה אב בית הדין שם.
ממש לא, בלי להיכנס לכל הפרשייה העגומה של רבנות קרית ספר, הוא התמנה על ידי הרב וואזנר, היה זה כשעדיין לא מונה רב, ובינתיים היה צריך שם מורה הוראה וכפשרה הוחלט שהרב וואזנר ימנה מטעמו מו"ץ. ודרך אגב הוא מאוד פיחד לכתחילה להיכנס לזה. 

יהודי נאמן

משתמש ותיק
הוא היה מספר שכל פעם שנכנס לרב שך היה הרב שך דורש בשלום הרב וואזנר: וואס מאכט דער רב?
עד שהתבטא איך האָב אים אַזוי ליב [בתרגום אני כל כך אוהב אותו] א פארצייטישע רב בתרגום [רב של פעם] והרב שך הוסיף אם הייתי יכול הייתי הולך לשאול אותו שאלות כל יום.
הרב שך כידוע החזיק מאוד מהרב וואזנער כרב הונגרי שפוסק עם מסורת, וכמדומה שאת מכירת חמץ היה עושה אצלו כל שנה.

מענטשאלע

משתמש רגיל
הכהן אמר:
ספר וסופר אמר:
יש קשר משפחתי בין שני הגרש"ז אולמן זצ"ל?
שניהם (וגם הרב אברהם יצחק אולמן מהעדה החרדית) צאצאי רבי שלמה זלמן אולמן אב"ד מאקאווא

הגרא"י אולמאן מהעדה החרדית הוא בן דוד ראשון שלו, האבות רבי יעקב דוב אבי הגרא"י ורבי גרשון אבי הגרש"ז אחים.

יחצאל

משתמש רגיל
יהודי נאמן אמר:
הוא היה מספר שכל פעם שנכנס לרב שך היה הרב שך דורש בשלום הרב וואזנר: וואס מאכט דער רב?
עד שהתבטא איך האָב אים אַזוי ליב [בתרגום אני כל כך אוהב אותו] א פארצייטישע רב בתרגום [רב של פעם] והרב שך הוסיף אם הייתי יכול הייתי הולך לשאול אותו שאלות כל יום.
הרב שך כידוע החזיק מאוד מהרב וואזנער כרב הונגרי שפוסק עם מסורת, וכמדומה שאת מכירת חמץ היה עושה אצלו כל שנה.
הרב וואזנר לא היה הונגרי בשום צורה, משום מה השתרשה הטעות הזו בגלל שאחרי המלחמה יהודי הונגריה קיבלו אותו כרב עליהם, אבל אין לו שום קשר להונגרים.

יעקב שלם

משתמש ותיק
בבחירות הידועות שדגל התורה הוקמה
פנה הרב אולמן לרב שך בשאלה מה לעשות
מכיון שהוא רו"כ סאטמער הוא לא יכול להצביע

והרב שך הורה לו שאם זה מה שהוא התחייב שלא יצביע

שניאור

משתמש ותיק
יחצאל אמר:
הרב וואזנר לא היה הונגרי בשום צורה, משום מה השתרשה הטעות הזו בגלל שאחרי המלחמה יהודי הונגריה קיבלו אותו כרב עליהם, אבל אין לו שום קשר להונגרים.
האם הוא נולד בהונגריה? לא
האם הוא התנהג ופסק כמו רב הונגרי מובהק? וודאי כן.

יחצאל

משתמש רגיל
שניאור אמר:
יחצאל אמר:
האם הוא נולד בהונגריה? לא
האם הוא התנהג ופסק כמו רב הונגרי מובהק? וודאי כן.
אני הלכתי לשאול אותו באיזה עניין מהו מנהג הונגריה, הוא פתח עלי עיניים תמהות, ואמר לי אין לי מושג תשאל את ההונגרים.

שניאור

משתמש ותיק
יחצאל אמר:
אני הלכתי לשאול אותו באיזה עניין מהו מנהג הונגריה, הוא פתח עלי עיניים תמהות, ואמר לי אין לי מושג תשאל את ההונגרים.
מה זה קשור לזה שהוא נהג את רבנותו ופסק כדרך רבני הונגריה, וגם ציטט בכל דרשה שלו מהחתם סופר ותלמידיו וכו'.

ביקורת תהיה

משתמש ותיק
הרב וואזנר נולד בווינה להוריו ששניהם היה מוצאם ממשפחות הונריות שורשיות, והא התחנך באוירה של השיף שול שבוינה, שם התנהלה קהילה הונגרית שורשית, שנוסדה ע"י יוצאי פרשבורג, וכיהן בה כרב חתנו של החתם סופר הרב שלמה זלמן שפיצר זצ"ל (נפטר תרנ”ד), תלמידם של מהר”ם שיק והכתב סופר. ולימים נשא את בת החת"ס עצמו.
אחר נישואיו התגורר בפרשבורג ולמד דרכי פסיקה אצל תלמידי החת"ס. כמובן שנשארו לו גינונים וינאיים שורשיים, והקפדה על מנהגי אשכנז בנוסח אויברלנד, ובהתאמה לסגנון הוינאי בו גדל.

יהודה בן יעקב

משתמש ותיק
הדקדקנים תמיד יוכלו לומר, שגם פרשבורג אינה בהונגריה אלא בירת סלובקיה.
אך כמובן, על אף הבדלי הגבול, המנהגים והמנטליות שווה, ואין צורך להאריך בזה.
בשביל להבהיר את כוונת הגר"ש וואזנר שנשאל על מנהג הונגריה, יש צורך לדעת את תוכן השאילה.

יעקב שלם

משתמש ותיק
קצת מטריד שזה אשכול על הרב אולמן וכמעט לא נכתב מילה אחת עליו תולדותיו דרכי פסיקותיו

כלום

עת לדבר

משתמש ותיק
יעקב שלם אמר:
 בבחירות הידועות שדגל התורה הוקמה
פנה הרב אולמן לרב שך בשאלה מה לעשות
מכיון שהוא רו"כ סאטמער הוא לא יכול להצביע

והרב שך הורה לו שאם זה מה שהוא התחייב שלא יצביע
שמעתי כן מבנו לפני יותר מ-15 שנה.
אבל לא זכור לי שהניסוח היה בגלל נושא של התחייבות.

במבי

משתמש ותיק
יעקב שלם אמר:
קצת מטריד שזה אשכול על הרב אולמן וכמעט לא נכתב מילה אחת עליו תולדותיו דרכי פסיקותיו

כלום

אני שאלתי אותו לפני 13 שנה אם קמים להאכיל תינוק באמצע הלילה אם צריך ליטול ידיים והוא ענה לי שלא צריך.

ביקורת תהיה

משתמש ותיק
יהודה בן יעקב אמר:
הדקדקנים תמיד יוכלו לומר, שגם פרשבורג אינה בהונגריה אלא בירת סלובקיה.
אך כמובן, על אף הבדלי הגבול, המנהגים והמנטליות שווה, ואין צורך להאריך בזה.
בשביל להבהיר את כוונת הגר"ש וואזנר שנשאל על מנהג הונגריה, יש צורך לדעת את תוכן השאילה.

כמובן שאם פרשבורג אינה הונגריה גם החת"ס איננו הונגרי, ואכן אין להאריך.

tkhvu

משתמש ותיק
יחצאל אמר:
הרב וואזנר לא היה הונגרי בשום צורה
ביקורת תהיה אמר:
הרב וואזנר אכן נולד בוינה ואצל יוצאי הונגריה כפשנ"כ למעלה. אלא שלמד בחכמי לובלין שהיתה בנוסח יהודי פולין.
החתם סופר לעומת זאת לא היה הונגרי, הוא הרי נולד בפרנקפורט וקיבל מרבניה. אלא שכל "יהדות הונגריה" לא היתה לפני החת"ס שהוא עיצבה כצורתה הנוכחית.

ביקורת תהיה

משתמש ותיק
tkhvu אמר:
יחצאל אמר:
הרב וואזנר לא היה הונגרי בשום צורה
ביקורת תהיה אמר:
הרב וואזנר אכן נולד בוינה ואצל יוצאי הונגריה כפשנ"כ למעלה. אלא שלמד בחכמי לובלין שהיתה בנוסח יהודי פולין.
החתם סופר לעומת זאת לא היה הונגרי, הוא הרי נולד בפרנקפורט וקיבל מרבניה. אלא שכל "יהדות הונגריה" לא היתה לפני החת"ס שהוא עיצבה כצורתה הנוכחית.
גם אחרי שנים בודדות ביח"ל חזר לסביבה ההונגרית שם, ואח"כ נישא עם בת העיר פרשבורג, ושם קבע מושבו וקיבל סמיכתו להוראה וכו'.

הכהן

משתמש ותיק
פותח הנושא
את השטריימל הוא לא הביא מפרשבורג...

tkhvu

משתמש ותיק
ביקורת תהיה אמר:
את השטריימל הוא לא הביא מפרשבורג...
 ווגם לא נוסח ספרד שהוא קבע בישיבה בשביל הבחורים החסידיים שלו.
אני רואה שיש כאן ערבוב מושגים. היה מי שכתב שסגנון רבנותו של הרב וואזנר היה כרבני הונגריה. ומכך הסיק שני שהרב וואזנר היה כרבני הונגריה, וכולם היו מקשה אחת.
יש אמנם מכנה משותף בסגנון רבנותם של כל רבני הונגריה, ועדיין חלקם היו חסידים וחלקם היו "אשכנזים" ואלו הם שתי סוגיות שלא קשורות אחת לשניה. 

חלק עליון תַחתִית