בד"ה הרה"צ רבי אהרן צבי רומפלר זצ"ל (הרבי מתהילות ישראל)

תולדות גדולי ישראל ודברי ימי עמינו

אסף
נתן תודה: 173 פעמים
קיבל תודה: 205 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: בד"ה הרה"צ רבי אהרן צבי רומפלר זצ"ל (הרבי מתהילות ישראל)

שליחה על ידי אסף » 26 נובמבר 2019, 13:13

בן המתחטא כתב:
26 נובמבר 2019, 12:50
אמונת אומן כתב:
26 נובמבר 2019, 12:14

נכון שמי שיש בו יר"ש יותר, ישנא את חוסר הצניעות,

אמרת את הנקודה, חבל שאתה מטשטש אותה עם תוספת מלל מיותר.

יראת שמים לא נמדדת רק בשנאת כל מה שמחוצה לה.
מיראת שמים שואבים חיים של קרבת ה'.

כמפורש בכמה פסוקים במשלי מענין יראת ה' -

יראת ה' שנאת רע גאה וגאון ודרך רע ופי תהפכות שנאתי
יראת ה' תוסיף ימים
יראת ה' מקור חיים
יראת ה' מוסר חכמה ולפני כבוד ענוה
יראת ה' לחיים
עקב ענוה יראת ה' עשר וכבוד וחיים
ויש ללמוד עוד הרבה בנושא זה ולהבין באמת מהי יראת שמים שאינה רק יראת העונש ושנאת הרע.

בבא קמא
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 119 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בבא קמא » 26 נובמבר 2019, 13:23

אמונת אומן כתב:
מדרך העולם לשנוא את מי שעושה דברים משונים ביותר, ואין לזה שום קשר לשנאת ע"ה וכו'
אבל כל אדם מן הישוב שרואה אשה שמנסה לדרדר את צורת היהודי לצורה הזויה שגורמת חילול השם נורא ומפרקת בתי ישראל מתקומם וגם מתבייש בזה באופן טבעי, וגם אם ההתקוממות אינה דווקא לשם שמים אין לזה שום קשר לההיפך.

כשאני רואה נער חרדי משליך אשפה ברשות הרבים בפרהסיה ואני מוחה בו, זה גם בגלל שבמעשה זה הוא מבייש אותי כחרדי.
אולי תביא דוגמא את מי שונאים בגלל שהוא עושה דברים משונים? מקסימום מגחכים עליו או מרחמים ותו לא.
אבל מה שקורה כאן זה שנאה, זאת אומרת שזה נוגע עמוק בפנים. וזו השאלה, על מה השנאה?

איש ווילנא
נתן תודה: 471 פעמים
קיבל תודה: 554 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי איש ווילנא » 26 נובמבר 2019, 13:24

אני לא מבין את הויכוחים האלה מה יותר גרוע אם כת השאלים או העדר צניעות
זה לא תורם כלום לנידון

הדבר הערכי שהועלה זה המכתב לעיל של העדה החרדית
שבו יש טענות חריפות מאוד נגד קבוצה מסויימת
שמונעות חינוך ותורה מילדייהם. ושמונעות רפואה מילדייהם גם במקום פיקוח נפש
ושינוי מסדרי חופה ונישואין

עצם התופעה של שאלים אני לא חושב שמשהו היה נלחם בזה בגלוי
גם אם לא היה מסכים וודאי לא העדה החרדית
הנקודה היא הנקודות שהעלו במכתב הזה
אין לי ידיעה מפורטת במה מדובר
מי שיש לו מה להרחיב בנידון ורואה את המקום לעשות את זה כאן הרי הוא מוזמן

בבא קמא
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 119 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בבא קמא » 26 נובמבר 2019, 13:28

אסף כתב:
26 נובמבר 2019, 13:13
בן המתחטא כתב:
אמונת אומן כתב:

יראת ה' תוסיף ימים
יראת ה' מקור חיים
יראת ה' לחיים
ויש ללמוד עוד הרבה בנושא זה ולהבין באמת מהי יראת שמים שאינה רק יראת העונש ושנאת הרע.
אף אחד לא אמר שבזה נמדד יראת שמים, והנושא כאן הוא לא יראת שמים, הנידון הוא כאן להיפך, מי ששנאתו מופנית אך ורק כלפי מי שמקפיד בצניעות, תהא הבקורת מה שתהא, אבל שנאה לאנשים אלו מגיעה מאותו מקום שחילונים שונאים את החרדים, בעקבות זה שהחרדי מסתכל על החילוני מלמעלה למטה. וכנ"ל בעניינינו.

יואל נהרי
נתן תודה: 275 פעמים
קיבל תודה: 345 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יואל נהרי » 26 נובמבר 2019, 13:35

חלק מנשות השאלים עושה זאת מתוך התאכזרות לילדיהן, וחלק מהן בניגוד לדעת בעליהן, וזאת אני יודע מהיכרות. כך שבמבט יהודי אין כאן שום פרומקייט ושום יר"ש, אצל יראי שמים לא מתפרצים בצניעות בניגוד לדעת הבעל [בדבר שהוא לא מקובל בשום מקום], וזה מראה שהרקע הוא אחר לגמרי.

אסף
נתן תודה: 173 פעמים
קיבל תודה: 205 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אסף » 26 נובמבר 2019, 14:01

בבא קמא כתב:
26 נובמבר 2019, 13:28
אסף כתב:
בן המתחטא כתב:

יראת ה' תוסיף ימים
יראת ה' מקור חיים
יראת ה' לחיים
אף אחד לא אמר שבזה נמדד יראת שמים, והנושא כאן הוא לא יראת שמים, הנידון הוא כאן להיפך, מי ששנאתו מופנית אך ורק כלפי מי שמקפיד בצניעות, תהא הבקורת מה שתהא, אבל שנאה לאנשים אלו מגיעה מאותו מקום שחילונים שונאים את החרדים, בעקבות זה שהחרדי מסתכל על החילוני מלמעלה למטה. וכנ"ל בעניינינו.

אתה מכריע בשיפוט חד צדדי שרק מאותו מקום מגיעה הסלידה מאותם.
לכל אחד כואב על סטיה מדרכה של היהדות, וברמת הכאב כמובן שיש חילוקים בין איש לאיש..
אבל יש כאב שכואב הרבה יותר וגם לאנשים רחוקים - כאשר לוקחים את היהדות ועושים בשמה דברים אסורים ומעוותים.
דבר זה שובר לאדם את כל סולם הערכים והמושגים שלו ולכן הוא כואב, כשלוקחים משהו שהאדם מזדהה איתו והופכים אותו למשהו רע שנוגד את כל מה שהוא מאמין, זה מקומם.
כאב כזה רחוק מאד מהשנאה של החילוניים כלפינו.

(אם יש משהו קרוב לזה - הרי זה כאשר אנשים שנראים כחרדים נוהגים כחילונים, או לוקים בחוסר ישרות ובחוסר דרך ארץ ומחללים שם שמים, אזי התגובה והשנאה של החילונים לחרדים כאלה, שאינם מצדיקים את השתייכותם החברתית, מאד מזכירה את השנאה כלפי הקבוצות המעוותות שעליהם דובר)

מתלבט
נתן תודה: 20 פעמים
קיבל תודה: 28 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מתלבט » 26 נובמבר 2019, 15:06

אני לא יודע אם להיכנס לנושא הזה,
הבעיה של אלו שנקראים כת השאלים היא לא עצם לבוש השאל, היא הרבה מעבר וכפי הנראה אינכם מכירים אותם מקרוב,
הבעיה הראשונה היה שהנשים מנהלים את הבית ולבעל אין שום דיעה בשום נושא בקושי מותר לו להכנס לבית,
הנשים מחליטים לגבי חינוך הילדים, הילדים לא לומדים בחיידר וישיבה בכיתות הגבוהות כי לומדים בחיידר דברים בעייתים לדבריהם,
וזה עוד מהבעיות הקטנות,
הנושא מחמיר כשזה מגיע לנושאים שבינו לבינה יש דברים שממש גובלים בפירצות בקדושת ישראל ואין כאן המקום לפרטם,
אך לא לחינם כל הרבנים הזדעזעו מחומרת הדברים,

לגבי מה שהעירו כאן לגבי השנאה עליהם שזה בגלל פרומקייט,
אני לא ידבר על כולם אבל יש מאד הרבה מאד פרומע שלוחמים נגדם, והסיבה על השנאה האישית הגדולה היא פשוט כי יש עשרות משפחות שנפגעו באופן אישי,
כאשר אחד רואה איך שקרוב משפחתו נהרס לו הבית הילדים שלו הולכים לאבדון רוחני ללא לימוד בחיידר הבעל סובל, ואין איך לעזור, כי מי שמעיז להעיר הוא רשע והוא שונא דת, הרי שהדם עולה בראש ומתחיל לקבל שנאה אישית על הקבוצה והאשמים, והוא מעביר את השנאה הלאה לחברים שלו, וכך זה מתגלגל, וכאן הוא מקור השנאה ולא שום מקום אחר, פשוט יש בירושלים ובית שמש עשרות משפחות שנהרסו, יש חלק שהבעל היה לו אומץ בשלב מסויים ונתן גט לאשתו ובמאבק משפטי הוציא את הילדים שלו, ויש שהעדיפו לנסות להסתדר ועיניהם כלות ורואות, ומכאן מבצבץ השנאה,
לדוגמא אני יושב בבית מדרש של מעל 300 אברכים ואחד מהאברכים החשובים אשתו נפלה לשם, ומכאן נרסה משפחתו, היה תקופה שהאמא אסרה על הילדים לדבר עם האבא, אחד הילדים שלו התחתן בגיל 14 כשהאבא היה בחו"ל לא ידיעת האבא,
תבין מעצמך שכל ה-300 אברכים שיושבים באותו בית מדרש עם האבא וחיים מקרוב את מה שעובר על האברך החשוב, מדובר באברך חשוב ראש חבורה, כולם מקבלים את השנאה התהומית לאותה קבוצה,

מתלבט
יצירת קשר:

שליחה על ידי מתלבט » 26 נובמבר 2019, 15:09

ומי שלא יודע מקרוב במה מדובר שלא ידבר,
לא מדובר על פרומקייט כזה או אחרת,
הנושא היא לא לבוש השאלים, אלא מה המניע ללבוש זה, ומה עוד נגרם מאותו מניע,

ודרך אגב מענין לענין באותו ענין שכל אחד יעיין בקב הישר על אלו שמצטדקים יותר מדי, וכמו שהקב הישר מכנה אותם אנשי ה'וצדקתך', אל תצדק הרבה,

מבקש אמת
נתן תודה: 265 פעמים
קיבל תודה: 985 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 26 נובמבר 2019, 15:10

בן המתחטא כתב:
25 נובמבר 2019, 19:36
יש לי מה להוסיף כהנה וכהנה. אבל מציק לי מאד שלא מדברים בכזה להט ובוז על שאינם הולכות בצניעות, ועל השקועים בעניני העוה"ז ועושים את הצלחת העוה"ז לעיקר.

שני חילוקים בדבר:

האחד, מי שמתקשה להתמודד עם יצרו הרי זה דבר טבעי ונורמלי, כך היא דרכו של עולם שאנשים מתקשים להתגבר על יצרם ונמשכים אחר תאוות עולם הזה. אבל מי שעסוק כל הזמן לצעוק על אחרים ולהפריע להם הרי נוהג בניגוד למוסר האנושי הטבעי, והרי זה מדברים השכליים שנתחייבו בהם בני נח, וע"כ הכעס והטענה עליו גדולים לאין שיעור.

השני, מי שנמשך אחר תאוות העולם בדרך כלל אינו מתיימר לייצג בזה את היהדות, וע"כ הבעיה שלו היא בעיה של אדם פרטי. אבל מי שנוהג בפרומקייט מעוותת והרסנית הרי הוא מתיימר לייצג בזה את היהדות, וע"ז הכעס גדול - אל תזייפו את התורה! לא זו היהדות!

נ.ב. פעם שאלני אחד מאחינו התועים שעדיין לא שב בתשובה שלמה, הלמאי מתעבים אנו כל כך את הרפורמים והקונסרבטיבים יותר מסתם חילונים בעלמא. ועניתי לו את התשובה הפשוטה, שחילוני רגיל לא מתיימר לייצג את היהדות, ואילו הם מציגים זיוף מוחלט ואומרים לכולם שזו היהדות, והרי הם בבחינת החזיר הפושט טלפיו ואומר טהור אני. 
ע"ז הדרך מובן למה יצא הקצף כ"כ על מדינת ישראל אצל החרדים, בגלל שמדובר בגוף המייצג רשמית את העם היהודי, ללא תורה ומצוות.

שמעיה
נתן תודה: 457 פעמים
קיבל תודה: 436 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 26 נובמבר 2019, 15:15

אמונת אומן כתב:
מדרך העולם לשנוא את מי שעושה דברים משונים ביותר, ואין לזה שום קשר לשנאת ע"ה וכו'
אבל כל אדם מן הישוב שרואה אשה שמנסה לדרדר את צורת היהודי לצורה הזויה שגורמת חילול השם נורא ומפרקת בתי ישראל מתקומם וגם מתבייש בזה באופן טבעי, וגם אם ההתקוממות אינה דווקא לשם שמים אין לזה שום קשר לההיפך.

כשאני רואה נער חרדי משליך אשפה ברשות הרבים בפרהסיה ואני מוחה בו, זה גם בגלל שבמעשה זה הוא מבייש אותי כחרדי.

לפי זה, יש להזדהות עם רגשי הכעס השוכנים בלבות אחינו הדלי''ם שרואים אותנו החרדים עושים דברים 'משונים' ומדרדרים את צורת היהודי לצורה 'הזויה' שגורמת חילול השם נורא. לא?
לדעתי מדובר בשטות. כל אחד משוכנע שהוא זה שעומד במקום הנכון במדוייק, כל מי שמקצין יותר ממנו לצד המתירני הוא מודרני רשע ומנוול, וכל מי שמחמיר יותר ממנו הוא הזוי שמחלל שם שמיים באופן נורא.
האמת היא, שכל אחד מאתנו מחלל שם שמים לדעת זה ש'פתוח' יותר ממנו, ועוקר את הדת לדעת הקנאי יותר.
אכן, הרבה רבנים הסתייגו מהם. ולכן מה? כל זרם פוסל את הזרמים הקיצוניים יותר מחששות כאלו ואחרים. הזרם הקיצוני בדרך כלל מתהדר במנהיג משלו שהוא פשוט, חולק, על אותם 'הרבה רבנים'. ממש כמו שמורי דרכינו (ואני מתכוון לכל אחד ואחד בדרכו הוא) לא מתרגשים מדעות רבני החוג המקל יותר על שיטתם הם.

מתלבט
יצירת קשר:

שליחה על ידי מתלבט » 26 נובמבר 2019, 15:24

בכלל יש לדעת כי התורה העמידה לנו עוד דינים וכללי חיים חוץ מצניעות,
ולא שייך לקחת מצוה אחת על חשבון מצוות אחרות,
מאידך מצינו בחז"ל את חומרת הדברים של גרימת פירוד בין איש לאשתו, וכבר אמרה תורה ימחק שמי גבי סוטה, ומצינו שמזבח מוריד עליו דמעות,

קהילה ובית מדרש הגורם לחלק מהאנשים המסתופפים שם, שיפרדו מנשותיהם, היא קהילה ובית מדרש בניגוד ובהיפך הגמור לדת תורה,
לצערינו בבית מדרש הנ"ל מסתובבים עשרות !!! אברכים הן מירושלים הן מבית שמש ממודיעין עילית, שהיו אברכים מן השורה והקימו בתים בישראל אך לאחר תקופה שהסתובבו שם נפרדו מנשותיהם ונהרסו בתיהם,
הקהילה מחזיקה כהיום 3 דירות בירושלים אשר שם יושנים האברכים הנ"ל לאחר שנפרדו מנשותיהם,

זו היא היפך דרך התורה, חוץ מהאכזריות שבה, אשר גורם לכל מי שהתוודע לנושא אם מפני קירבה משפחתית לאחד מהמשפחות האלו אם מפני הכירות עם אחת המשפחות הנ"ל, לעורר שנאה עזה ואישית לכל הקבוצה הזו,

אין כאן שום ענין של שנאה לאידישקייט,

דרך אגב לגבי הפריצות נכון להיום עדיין לא קמה שום קהילה המכריזה שמותר וצריך ללכת בדרכי פריצות רח"ל, באם יש כאלו שהולכים זה אנשים באופן התנהגות אישי שאינם מתגברים על היצה"ר, ואינה דומה כלל לאלו שנעשה אצלה בקהילה ובשיטה מכוונת,

היודע כל דבר
נתן תודה: 11 פעמים
קיבל תודה: 23 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי היודע כל דבר » 26 נובמבר 2019, 15:29

לדעתי.
גם אם עצם הנידון היה נכון להעלות אותו בפורום זה.
לא נכון לדבר על עצם הנידון תחת הכותרת של "בד"ה הרה"צ רבי אהרן צבי רומפלר זצ"ל"
הרי כל נושא הפורום התפתח מכך שהרב זצ"ל אחז מדרכם ולכן אין זה נכון לתקוף שיטה זו חזיתית בפורום שנפתח לע"נ רב שנפטר יום קודם לכן.

אמונת אומן
נתן תודה: 210 פעמים
קיבל תודה: 525 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 26 נובמבר 2019, 15:31

שמעיה כתב:
26 נובמבר 2019, 15:15
אמונת אומן כתב:

לפי זה, יש להזדהות עם רגשי הכעס השוכנים בלבות אחינו הדלי''ם שרואים אותנו החרדים עושים דברים 'משונים' ומדרדרים את צורת היהודי לצורה 'הזויה' שגורמת חילול השם נורא. לא?
לדעתי מדובר בשטות. כל אחד משוכנע שהוא זה שעומד במקום הנכון במדוייק, כל מי שמקצין יותר ממנו לצד המתירני הוא מודרני רשע ומנוול, וכל מי שמחמיר יותר ממנו הוא הזוי שמחלל שם שמיים באופן נורא.
האמת היא, שכל אחד מאתנו מחלל שם שמים לדעת זה ש'פתוח' יותר ממנו, ועוקר את הדת לדעת הקנאי יותר.
אכן, הרבה רבנים הסתייגו מהם. ולכן מה? כל זרם פוסל את הזרמים הקיצוניים יותר מחששות כאלו ואחרים. הזרם הקיצוני בדרך כלל מתהדר במנהיג משלו שהוא פשוט, חולק, על אותם 'הרבה רבנים'. ממש כמו שמורי דרכינו (ואני מתכוון לכל אחד ואחד בדרכו הוא) לא מתרגשים מדעות רבני החוג המקל יותר על שיטתם הם.
גמרי לא נכון.

אם אני מתקומם נגד מי שמחליפה מפא''נ למטפחת, הדברים מתאימים.

כשאני רואה אהל שחור מגיח למולי ברחוב, או יותר גרוע - מחנה של אוהלים כאלו, אני מתמלא שנאה נגד מי שמזייף את הדבר היקר לי ביותר - את היהדות שהיא מרכז חיי ותכלית הקיום שלי. כשכואב צועקים.
אני גם בהחלט מתבייש מכך שמישהו יחשוב שזוהי יהדות.

כשאני רואה מישהו חלש ביר''ש, הוא לא מזייף שום דבר. הוא נכשל ונחשל, ומה שאני לא כועס עליו זה כי אני נזכר מהר מאד שבכמה עניינים גם אני נכשל ונחשל, ותל''מ.

את מצוות תוכחה הגבילו חז''ל, ולא בכדי.
את מזייפי היהדות שוטמים, לא בגלל דין הוכח תוכיח.
שונאים אותם כמו ששונאים נבלת חתול. סליחה על ההשוואה הדוחה אבל האמיתית.

יואל נהרי
יצירת קשר:

שליחה על ידי יואל נהרי » 26 נובמבר 2019, 15:33

היודע כל דבר כתב:
26 נובמבר 2019, 15:29
לדעתי.
הרי כל נושא הפורום התפתח מכך שהרב זצ"ל אחז מדרכם ולכן אין זה נכון לתקוף שיטה זו חזיתית בפורום שנפתח לע"נ רב שנפטר יום קודם לכן.
מצד אחד אתה צודק, אבל מצד שני, יש מודה כזאת אצלינו שאחרי הפטירה פתאום בגלל שאסור לדבר הכל נהיה קדוש, ומאז מתחילה דוקא מגמה של לחזק את הדברים המיוחסים לנפטר גם אם מקודם התנגדו לכך. לכן צריך להעמיד דברים על מכונם בזמן.

מתלבט
יצירת קשר:

שליחה על ידי מתלבט » 26 נובמבר 2019, 15:33

לצערי עקב הסיפור שהעליתי מקודם על אחד מחשובי הלומדים בבית מדרשינו, נכנסתי קצת לעובי הקורה, ואז נפגשתי כמה פעמים גם ר' רומפלר בעצמו, והתוודעתי לכמה וכמה סיפורים מזעזעים, ולא כאן המקום להעלות את זה,

אבל לבוא להגיד שהשנאה נובעת מסלידה לפרומקייט היא שקר וכזב, טענה כזו עולה רק ע"י מי שלא יודע במה מדובר, השנאה נובעת מעשרות משפחות שנפגעו,

(רק לדוגמא היה בעבר בבני ברק משגיח שנהפך לאדמו"ר וסחב איתו עשרות בחורים, למי שזוכר את התקופה ההיא את השנאה העזה שהיתה ברחוב על אותו אדמו"ר וחסידיו, ויש כאלו שעד היום הם שונאים אותם בשנאה עזה, האם אי מי יגיד שזה מגיע מסלידה לפרומקייט, כל אחד מבין שהשנאה הגיעה מריבוי המשפחות שהרגישו נפגעים ממנו באופן אישי, והם העבירו את השנאה לסביבה שלהם,

או לדוגמא היה יהודי בשם הר' האלבעראנס מנהיג קהילת לב טהור ומחותנו של הרב רומפלער, כאן בארה"ק הוא פחות מוכר אבל בארה"ב ובמיוחד בחסידות קאשווי יש שנאה עזה לאותה קהילה האם מישהו יגיד שזה בגלל סלידה מפרומקייט או שזה נובע בגלל ששם יש יותר משפחות שנפגעו ממנו),

לא באתי כאן להעלות את כל הנושא ולא זו היא כוונתי, רק כאשר ראיתי שיש הרבה שלא מכירים את הנושא ומבחינתם זה נראה כשנאה או סלידה לפרומקייט, והיות שמאלו שניהלו את המאבק נגדם מדובר ביחהודים ת"ח יראי שמים מרבים וכדי שלא להוציא לעז עליהם מצאתי לנכון להבהיר בזה במה מדובר,
ואקווה שיצאתי ידי חובה

אמונת אומן
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 26 נובמבר 2019, 15:33

היודע כל דבר כתב:
לדעתי.

ובדיוק ע''ז כתב הח''ח שלכתוב שבחים זה אבק לה''ר, ופותח האשכול אמור היה לקחת בחשבון את התוצאה הבלתי נמנעת

היודע כל דבר
נתן תודה: 11 פעמים
קיבל תודה: 23 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי היודע כל דבר » 26 נובמבר 2019, 15:37

יואל נהרי כתב:
26 נובמבר 2019, 15:33
היודע כל דבר כתב:
לדעתי.
מצד אחד אתה צודק, אבל מצד שני, יש מודה כזאת אצלינו שאחרי הפטירה פתאום בגלל שאסור לדבר הכל נהיה קדוש, ומאז מתחילה דוקא מגמה של לחזק את הדברים המיוחסים לנפטר גם אם מקודם התנגדו לכך. לכן צריך להעמיד דברים על מכונם בזמן.

כשתראה שיתחילו לחזק את השיטה אז תכתוב נגד.
וגם אז לא כדאי לכתוב את זה במקום ששם הנושא אמור לפגוע בתלמיד חכם וצדיק (בלי להכנס לעצם הנושא האם הוא היה בעד אותה קהילה או שהוא רק תמך בצורת הלבוש הזאת וכו'). 

יואל נהרי
יצירת קשר:

שליחה על ידי יואל נהרי » 26 נובמבר 2019, 15:43

היודע כל דבר כתב:
26 נובמבר 2019, 15:37
יואל נהרי כתב:
היודע כל דבר כתב:
לדעתי.
כשתראה שיתחילו לחזק את השיטה אז תכתוב נגד.
וגם אז לא כדאי לכתוב את זה במקום ששם הנושא אמור לפגוע בתלמיד חכם וצדיק (בלי להכנס לעצם הנושא האם הוא היה בעד אותה קהילה או שהוא רק תמך בצורת הלבוש הזאת וכו'). 

הבזיון הכי גדול לו עצמו יהיה אם 'לעילוי נשמתו' יצטרפו עוד אנשים לכת הזאת.

אמונת אומן
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 26 נובמבר 2019, 15:49

במשפט אחד ברור
לא ראוי למהר לפתוח אשכול על אנשים שנויים במחלוקת

שניאור
נתן תודה: 590 פעמים
קיבל תודה: 276 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 26 נובמבר 2019, 16:19

בבא קמא כתב:
מצטער מאוד, אבל אני מכיר כמה כאלה מקרוב ואין להם שום קשר להגדרה "מקפיד בצניעות", התמימים שבהם הם כאלה שחושבים שכ-ו-ל-ם כבר התקלקלו ונהיו גויים גמורים ורק הם בסדר, וזה לא מתבטא רק בלבוש, זו עסקת חבילה שכוללת בתוכה הרבה דברים שהשתיקה יפה להם, וע"ז יצא הקצף מהבד"צ של העדה"ח, ומי מדבר על חלק מהם שהם לא תמימים בכלל וד"ל.
השנאה נגדם מגיעה מכמה סיבות, אחת שרוב רובם לא שואלים את בעליהם ולא את ילדיהם מה לעשות, שתים שהם הולכים נגד ההלכה הפסוקה בכמה דברים ועוד בשם התורה כביכול [וכיוון שכאילו יש להם רבנים המלחמה צריכה להיות בתוקף], ושלוש [ולדעתי זה באמת אסון] מה ששמעתי מאברך אחד שאשתו מוסרת שיעורים לנשים, והוא סיפר לי שמאז פרוץ סיפור השאלים אשתו לא יכולה לדבר עוד כלל בנושא צניעות הלבוש כי מיד היא נחשדת בהשתייכות לכת השאלים, והחורבן שנגרם כשלא מדברים מצניעות ידוע ומפורסם.
נכון שחרדי מסתכל על חילוני מלמעלה למטה, אבל יש בזה צדק, משא"כ כאן, והדבר דומה למי שיסתכל מלמעלה למטה על מי שמדקדק במצוות בדיוק כמוהו [או יותר ממנו] אך ורק בגלל שהוא מתפלל בבית כנסת זה ולא בבית כנסת אחר.

יעקב שלם
נתן תודה: 576 פעמים
קיבל תודה: 499 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב שלם » 26 נובמבר 2019, 16:46

שמעיה כתב:
אמונת אומן כתב:

אכן, הרבה רבנים הסתייגו מהם. ולכן מה? כל זרם פוסל את הזרמים הקיצוניים יותר מחששות כאלו ואחרים. הזרם הקיצוני בדרך כלל מתהדר במנהיג משלו שהוא פשוט, חולק, על אותם 'הרבה רבנים'. ממש כמו שמורי דרכינו (ואני מתכוון לכל אחד ואחד בדרכו הוא) לא מתרגשים מדעות רבני החוג המקל יותר על שיטתם
סיכום דבריך
אין אמת אחת
איש באמונתו יחיה

מבקש אמת
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 26 נובמבר 2019, 17:04

בבא קמא כתב:
אסף כתב:
בן המתחטא כתב:

יראת ה' תוסיף ימים
יראת ה' מקור חיים
יראת ה' לחיים

זו לא הקפדה בצניעות, אלא סטיה חמורה בהגדרת המושג צניעות.
הריטב"א בכתובות מח,א אומר שהאומר אי אפשי אלא הוא בבגדו והיא בבגדה יוציא ויתן כתובה הוא אפילו אם אומר כן משום צניעות, משום שאין זה דרך חיבה. ומובא בשם הגר"א קוטלר שביאר שישנם שני סוגי צניעות: צניעות של מלכות וחשיבות, שמרוב יקרת הדבר מצניעים אותו, ויש צניעות של בית הכסא, שמצניעים אותו מפני המיאוס. מי שחושב שיש בתשמיש בלא בגדים חסרון של צניעות אף שיגרם עי"ז חסרון בחיבה ביניהם, הרי מבואר בזה שחושב שהצניעות של תשמיש הוא מסוג הצניעות השני (של בית הכסא) ולא הראשון, שהרי אם הוא מצד יקרת הדבר הרי אדרבה כל הצניעות נועדה כדי ליקר את החיבה ביניהם. ואם הבנתו בענין הצניעות היא כך א"כ יוציא ויתן כתובה!

מבקש אמת
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 26 נובמבר 2019, 17:08

יואל נהרי כתב:
היודע כל דבר כתב:
לדעתי.

הגרי"ז פעם השתתף בלוויית איזה רב שהתקיימה כמדומני בערב יוה"כ, ואמר לאחד ממקורביו איזה דבר שהיה טעות לדעתו בהשקפת אותו רב. שאלו המקורב, וכי עכשיו הזמן המתאים לדבר על זה? אמר לו הגרי"ז, אדרבה, מאחר והינך רואה שאני אומר זאת אפילו בערב יוה"כ ואפילו בלוייה עצמה הרי זה סימן שכוונתי לתועלת בלבד.

שניאור
נתן תודה: 590 פעמים
קיבל תודה: 276 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שניאור » 26 נובמבר 2019, 17:10

מבקש אמת כתב:
26 נובמבר 2019, 17:04
זו לא הקפדה בצניעות, אלא סטיה חמורה בהגדרת המושג צניעות.
הריטב"א בכתובות מח,א אומר שהאומר אי אפשי אלא הוא בבגדו והיא בבגדה יוציא ויתן כתובה הוא אפילו אם אומר כן משום צניעות, משום שאין זה דרך חיבה. ומובא בשם הגר"א קוטלר שביאר שישנם שני סוגי צניעות: צניעות של מלכות וחשיבות, שמרוב יקרת הדבר מצניעים אותו, ויש צניעות של בית הכסא, שמצניעים אותו מפני המיאוס. מי שחושב שיש בתשמיש בלא בגדים חסרון של צניעות אף שיגרם עי"ז חסרון בחיבה ביניהם, הרי מבואר בזה שחושב שהצניעות של תשמיש הוא מסוג הצניעות השני (של בית הכסא) ולא הראשון, שהרי אם הוא מצד יקרת הדבר הרי אדרבה כל הצניעות נועדה כדי ליקר את החיבה ביניהם. ואם הבנתו בענין הצניעות היא כך א"כ יוציא ויתן כתובה!
הבעיה שרמזת עליה היא רק אחת מהבעיות שלהם, ורוב הבעיות שלהם יוצאות מהסטיה שלהם בהבנת המושג צניעות והמבין יבין.

מבקש אמת
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 26 נובמבר 2019, 17:13

מתלבט כתב:

או לדוגמא היה יהודי בשם הר' האלבעראנס מנהיג קהילת לב טהור ומחותנו של הרב רומפלער, כאן בארה"ק הוא פחות מוכר אבל בארה"ב ובמיוחד בחסידות קאשווי יש שנאה עזה לאותה קהילה האם מישהו יגיד שזה בגלל סלידה מפרומקייט או שזה נובע בגלל ששם יש יותר משפחות שנפגעו ממנו),

אותו הלברנץ שר"י היה רשע מרושע וכל ממשיכי דרכו נבלים ורשעים ואכזרים שאין כדוגמתם כגרועים שבאומות, ועשו ועושים מעשי רשע ונבלה אשר תצילנה אוזניים משמוע, ואכמ"ל בדברים ידועים ומפורסמים. מי שלא שונא אותו ושכמותו שנאה עזה הרי חסר לו צלם אנוש בסיסי. חוששני שאנשי השאלים ודומיהם מתקרבים בצורה מסוכנת לכיוון הזה.

מתלבט
יצירת קשר:

שליחה על ידי מתלבט » 26 נובמבר 2019, 17:18

מבקש אמת כתב:
26 נובמבר 2019, 17:13
מתלבט כתב:

אותו הלברנץ שר"י היה רשע מרושע וכל ממשיכי דרכו נבלים ורשעים ואכזרים שאין כדוגמתם כגרועים שבאומות, ועשו ועושים מעשי רשע ונבלה אשר תצילנה אוזניים משמוע, ואכמ"ל בדברים ידועים ומפורסמים. מי שלא שונא אותו ושכמותו שנאה עזה הרי חסר לו צלם אנוש בסיסי. חוששני שאנשי השאלים ודומיהם מתקרבים בצורה מסוכנת לכיוון הזה.
לא נכנסתי לזה, על עצם אישיותו, הבאתי אותו לדוגמא שגם עליו ועל אנשיו ניתן להגיד שזה מגיע מסלידה ושנאה לפרומקייט,

מבקש אמת
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 26 נובמבר 2019, 17:32

שמעיה כתב:
אמונת אומן כתב:

במחכ"ת אני מוכרח לחלוק על דברים אלו. משום שכבודו מעמיד את כל המחלוקות בין זרמים שונים על אותה משבצת, ולא היא. כל בר דעת יודע להבחין בין דעה שסבור שהיא מוטעית, לדעה שסבור שהיא מופרכת, לדעה שהיא סבור שהיא הרסנית, לדעה שסבור שהיא מרושעת. כמו כן, יש אנשים שגם אם נחלוק עליהם בתוקף, עדיין נוכל להודות בגדלותם ובעובדה שלדעתם יש משקל, ומאידך יש אנשים שאין דבריהם שוים את הנייר עליהם הם כתובים, ודעתם דעת שוטה בעלמא.

ישנם אנשים קיצוניים וסכלים שאכן סבורים כמו שכתבת, שכל מי שיותר מודרני מהם הוא רשע ומנוול, וכל מי שמחמיר יותר מהם הוא הזוי ומחלל שם שמים. אך האנשים החכמים, השפויים והמאוזנים שאני מכיר (וסבורני שכבודו נמנה עליהם, כמו עוד כמה וכמה מחברי הפורום הנכבדים), אינם רואים את המציאות בצבעי שחור לבן. הם יודעים לחלק בין יהודי ירא שמים שהתנהלותו מודרנית יותר (או להיפך קיצונית במקצת), לבין יהודי קל דעת שאינו מקפיד במצוות, לבין מי שמנסה להלחם בשומרי התורה. גם אם כולם טועים, יש הבדל גדול בין רמת הטעויות וחומרתן, וגודל התביעה שיש על הטועה. כמו כן, יודעים הם לחלק בין דעה של תלמיד חכם פקח ובר דעת שכנראה היא מוטעית בגלל שחלקו עליה רוב החכמים האחרים, לבין דעה של איזה "רב" מטעם עצמו שמגבב הבלים כדי להתאים את התורה לדעת פורקי העול, או להיפך - לדעת הקיצוניים המשתגעים.

בנושא הנידון למשל, אם אני מתווכח עם אותם הסבורים שפאה נכרית אינה צנועה, וסבורני שהם טועים, עדיין אפשר להבין מאיפה הם מגיעים, והרבה גדולי עולם שהחשיבו ביותר את נשותיהם וגם הבינו את צורך האשה להתקשט וכדומה - עדיין סברו כך. נמצא ששנינו עומדים על אותו הבסיס ואותו הכיוון, אלא שנחלקים על פרטים מסויימים. אבל אנשי השאלים והמסתעף מהם, באים מכיוון אחר לחלוטין: הבסיס שלהם הוא השקפה נוצרית מעוותת, של ראיית האשה כדבר טמא, ועוד יותר גרוע - נטרול מוחלט של השכל האנושי הישר לטובת רגשות פרומקייט בלתי נשלטים. קו המחשבה הלזה זהה בבסיסו לקו המחשבה של אנשי דאע"ש ואל קעידה, אלא שהוא עדיין לא הגיע לרמת האלימות שלו לעת עתה. הדמיון הנ"ל נשמע אולי קצת מוגזם, אבל לענ"ד המעמיק יראה שהדברים מפחידים בנכונותם, וד"ל.

מתלבט
יצירת קשר:

שליחה על ידי מתלבט » 26 נובמבר 2019, 17:43

מבקש אמת כתב:
26 נובמבר 2019, 17:32
שמעיה כתב:
אמונת אומן כתב:

במחכ"ת אני מוכרח לחלוק על דברים אלו. משום שכבודו מעמיד את כל המחלוקות בין זרמים שונים על אותה משבצת, ולא היא. כל בר דעת יודע להבחין בין דעה שסבור שהיא מוטעית, לדעה שסבור שהיא מופרכת, לדעה שהיא סבור שהיא הרסנית, לדעה שסבור שהיא מרושעת. כמו כן, יש אנשים שגם אם נחלוק עליהם בתוקף, עדיין נוכל להודות בגדלותם ובעובדה שלדעתם יש משקל, ומאידך יש אנשים שאין דבריהם שוים את הנייר עליהם הם כתובים, ודעתם דעת שוטה בעלמא.

ישנם אנשים קיצוניים, שאכן סבורים כמו שכתבת, שעל מי שיותר מודרני הוא רשע ומנוול, וכל מי שמחמיר הוא הזוי ומחלל שם שמים. אך האנשים החכמים, השפויים והמאוזנים שאני מכיר (וסברוני שכבודו נמנה עליהם, כמו עוד כמה וכמה מחברי הפורום הנכבדים), אינם רואים את המציאות בצבעי שחור לבן. הם יודעים לחלק בין יהודי ירא שמים שהתנהלותו מודרנית יותר, לבין יהודי קל דעת שכל התנהגותו אומרת זלזול ביהדות, לבין מי שמנסה להלחם בשומרי התורה. גם אם כולם טועים, יש הבדל גדול בין רמת הטעויות וחומרתן, וגודל התביעה שיש על הטועה. כמו כן, יודעים הם לחלק בין דעה של תלמיד חכם פקח ובר דעת שכנראה היא מוטעית בגלל שחלקו עליה רוב החכמים האחרים, לבין דעה של איזה "רב" מטעם עצמו שמגבב הבלים כדי להתאים את התורה לדעת פורקי העול, או להיפך - לדעת הקיצוניים המשתגעים.

בנושא הנידון למשל, אם אני מתווכח עם אותם הסבורים שפאה נכרית אינה צנועה, וסבורני שהם טועים, עדיין אפשר להבין מאיפה הם מגיעים, והרבה גדולי עולם שהחשיבו ביותר את נשותיהם וגם הבינו את צורך האשה להתקשט וכדומה - עדיין סברו כך. נמצא ששנינו עומדים על אותו הבסיס ואותו הכיוון, אלא שנחלקים על פרטים מסויימים. אבל אנשי השאלים והמסתעף מהם, באים מכיוון אחר לחלוטין: הבסיס שלהם הוא השקפה נוצרית מעוותת, של ראיית האשה כדבר טמא, ועוד יותר גרוע - נטרול מוחלט של השכל האנושי הישר לטובת רגשות פרומקייט בלתי נשלטים. קו המחשבה הלזה זהה בבסיסו לקו המחשבה של אנשי דאע"ש ואל קעידה, אלא שהוא עדיין לא הגיע לרמת האלימות שלו לעת עתה. הדמיון הנ"ל נשמע אולי קצת מוגזם, אבל לענ"ד המעמיק יראה שהדברים מפחידים בנכונותם, וד"ל.

דברי פי חכם חן, ושפתיים ישק,

שאר לעמו
נתן תודה: 529 פעמים
קיבל תודה: 1020 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שאר לעמו » 26 נובמבר 2019, 17:50

אמונת אומן כתב:
26 נובמבר 2019, 15:31
אני מתמלא שנאה נגד מי ...
כמו נבלת חתול
אין בושה לומר שאני שונא יהודים?
אפשר לכעוס עד כדי התקף לב.. אבל המילה שנאה - פסולה (כמו נבלת חתול...).

שנאה קיימת רק במשנאיך ה', כמו שכותב המ"ב, והם לא נכללים בהגדרה זו, נקודה!
רחמנות - כן. מטורפים, משוגעים, מעוותים - כן. התנגדות ואפילו חריפה - כן.
שנאה - לא.
והוא רחום יכפר עוון.

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “דעת דורות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 0 אורחים