בד"ה הרה"צ רבי אהרן צבי רומפלר זצ"ל (הרבי מתהילות ישראל)

תולדות גדולי ישראל ודברי ימי עמינו

עת לדבר
משתמש ותיק
נתן תודה: 106 פעמים
קיבל תודה: 112 פעמים
סטטוס: לא מחובר

Re: בד"ה הרה"צ רבי אהרן צבי רומפלר זצ"ל (הרבי מתהילות ישראל)

שליחה על ידי עת לדבר » 26 נובמבר 2019, 21:06

מבקש אמת כתב:
26 נובמבר 2019, 17:32
אנשי השאלים והמסתעף מהם, באים מכיוון אחר לחלוטין: הבסיס שלהם הוא השקפה נוצרית מעוותת, של ראיית האשה כדבר טמא
נשות השאלים רואים את עצמם כטומאה מהלכת?

שמעיה
משתמש ותיק
נתן תודה: 456 פעמים
קיבל תודה: 434 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 26 נובמבר 2019, 21:39

אמונת אומן כתב:
26 נובמבר 2019, 15:31
שמעיה כתב:
26 נובמבר 2019, 15:15
אמונת אומן כתב:
26 נובמבר 2019, 12:14
מדרך העולם לשנוא את מי שעושה דברים משונים ביותר, ואין לזה שום קשר לשנאת ע"ה וכו'
נכון שמי שיש בו יר"ש יותר, ישנא את חוסר הצניעות,
אבל כל אדם מן הישוב שרואה אשה שמנסה לדרדר את צורת היהודי לצורה הזויה שגורמת חילול השם נורא ומפרקת בתי ישראל מתקומם וגם מתבייש בזה באופן טבעי, וגם אם ההתקוממות אינה דווקא לשם שמים אין לזה שום קשר לההיפך.

כשאני רואה נער חרדי משליך אשפה ברשות הרבים בפרהסיה ואני מוחה בו, זה גם בגלל שבמעשה זה הוא מבייש אותי כחרדי.

לפי זה, יש להזדהות עם רגשי הכעס השוכנים בלבות אחינו הדלי''ם שרואים אותנו החרדים עושים דברים 'משונים' ומדרדרים את צורת היהודי לצורה 'הזויה' שגורמת חילול השם נורא. לא?
לדעתי מדובר בשטות. כל אחד משוכנע שהוא זה שעומד במקום הנכון במדוייק, כל מי שמקצין יותר ממנו לצד המתירני הוא מודרני רשע ומנוול, וכל מי שמחמיר יותר ממנו הוא הזוי שמחלל שם שמיים באופן נורא.
האמת היא, שכל אחד מאתנו מחלל שם שמים לדעת זה ש'פתוח' יותר ממנו, ועוקר את הדת לדעת הקנאי יותר.
אכן, הרבה רבנים הסתייגו מהם. ולכן מה? כל זרם פוסל את הזרמים הקיצוניים יותר מחששות כאלו ואחרים. הזרם הקיצוני בדרך כלל מתהדר במנהיג משלו שהוא פשוט, חולק, על אותם 'הרבה רבנים'. ממש כמו שמורי דרכינו (ואני מתכוון לכל אחד ואחד בדרכו הוא) לא מתרגשים מדעות רבני החוג המקל יותר על שיטתם הם.
גמרי לא נכון.

אם אני מתקומם נגד מי שמחליפה מפא''נ למטפחת, הדברים מתאימים.

כשאני רואה אהל שחור מגיח למולי ברחוב, או יותר גרוע - מחנה של אוהלים כאלו, אני מתמלא שנאה נגד מי שמזייף את הדבר היקר לי ביותר - את היהדות שהיא מרכז חיי ותכלית הקיום שלי. כשכואב צועקים.
אני גם בהחלט מתבייש מכך שמישהו יחשוב שזוהי יהדות.

כשאני רואה מישהו חלש ביר''ש, הוא לא מזייף שום דבר. הוא נכשל ונחשל, ומה שאני לא כועס עליו זה כי אני נזכר מהר מאד שבכמה עניינים גם אני נכשל ונחשל, ותל''מ.

את מצוות תוכחה הגבילו חז''ל, ולא בכדי.
את מזייפי היהדות שוטמים, לא בגלל דין הוכח תוכיח.
שונאים אותם כמו ששונאים נבלת חתול. סליחה על ההשוואה הדוחה אבל האמיתית.
ממש לא הבנתי מה שכתבת.
האם אין אתה מעורר רגשי שנאה אצל מי שסבור שלבושך השחור והסתגרותך הגלותית מזייפים את הדבר היקר להם ביותר - היהדות?

שמעיה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 26 נובמבר 2019, 21:42

יעקב שלם כתב:
26 נובמבר 2019, 16:46
שמעיה כתב:
אמונת אומן כתב:
מדרך העולם לשנוא את מי שעושה דברים משונים ביותר, ואין לזה שום קשר לשנאת ע"ה וכו'
אבל כל אדם מן הישוב שרואה אשה שמנסה לדרדר את צורת היהודי לצורה הזויה שגורמת חילול השם נורא ומפרקת בתי ישראל מתקומם וגם מתבייש בזה באופן טבעי, וגם אם ההתקוממות אינה דווקא לשם שמים אין לזה שום קשר לההיפך.

כשאני רואה נער חרדי משליך אשפה ברשות הרבים בפרהסיה ואני מוחה בו, זה גם בגלל שבמעשה זה הוא מבייש אותי כחרדי.

לפי זה, יש להזדהות עם רגשי הכעס השוכנים בלבות אחינו הדלי''ם שרואים אותנו החרדים עושים דברים 'משונים' ומדרדרים את צורת היהודי לצורה 'הזויה' שגורמת חילול השם נורא. לא?
לדעתי מדובר בשטות. כל אחד משוכנע שהוא זה שעומד במקום הנכון במדוייק, כל מי שמקצין יותר ממנו לצד המתירני הוא מודרני רשע ומנוול, וכל מי שמחמיר יותר ממנו הוא הזוי שמחלל שם שמיים באופן נורא.
האמת היא, שכל אחד מאתנו מחלל שם שמים לדעת זה ש'פתוח' יותר ממנו, ועוקר את הדת לדעת הקנאי יותר.
אכן, הרבה רבנים הסתייגו מהם. ולכן מה? כל זרם פוסל את הזרמים הקיצוניים יותר מחששות כאלו ואחרים. הזרם הקיצוני בדרך כלל מתהדר במנהיג משלו שהוא פשוט, חולק, על אותם 'הרבה רבנים'. ממש כמו שמורי דרכינו (ואני מתכוון לכל אחד ואחד בדרכו הוא) לא מתרגשים מדעות רבני החוג המקל יותר על שיטתם
סיכום דבריך
אין אמת אחת
איש באמונתו יחיה
סיכום דבריי: תורתנו הקדושה, רחבה ועמוקה דיה על מנת להכיל בקרבה קשת רחבה של דעות ושיטות. הוקעה של חלק מהן כהזיות וסיכונים, מזמינה התנהגות דומה כלפי דעתך שלך.

אמונת אומן
משתמש ותיק
נתן תודה: 209 פעמים
קיבל תודה: 510 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 26 נובמבר 2019, 21:46

שאר לעמו כתב:
26 נובמבר 2019, 17:50
אמונת אומן כתב:
אני מתמלא שנאה נגד מי ...
כמו נבלת חתול
אין בושה לומר שאני שונא יהודים?
אפשר לכעוס עד כדי התקף לב.. אבל המילה שנאה - פסולה (כמו נבלת חתול...).

שנאה קיימת רק במשנאיך ה', כמו שכותב המ"ב, והם לא נכללים בהגדרה זו, נקודה!
רחמנות - כן. מטורפים, משוגעים, מעוותים - כן. התנגדות ואפילו חריפה - כן.
שנאה - לא.
והוא רחום יכפר עוון.
אולי אני חסר בושה באופן נורא
אבל שקרן אינני, אפילו מעט.

אז לענ''ד אין יותר 'משנאיך' מכאלו שמשניאים את התורה על כל בן דעת.
ואם אני טועה עלי לשוב בתשובה אבל לא לשקר שאיני שונאם.

שמעיה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 26 נובמבר 2019, 21:47

מבקש אמת כתב:
שמעיה כתב:
אמונת אומן כתב:

אכן, הרבה רבנים הסתייגו מהם. ולכן מה? כל זרם פוסל את הזרמים הקיצוניים יותר מחששות כאלו ואחרים. הזרם הקיצוני בדרך כלל מתהדר במנהיג משלו שהוא פשוט, חולק, על אותם 'הרבה רבנים'. ממש כמו שמורי דרכינו (ואני מתכוון לכל אחד ואחד בדרכו הוא) לא מתרגשים מדעות רבני החוג המקל יותר על שיטתם הם.

במחכ"ת אני מוכרח לחלוק על דברים אלו. משום שכבודו מעמיד את כל המחלוקות בין זרמים שונים על אותה משבצת, ולא היא. כל בר דעת יודע להבחין בין דעה שסבור שהיא מוטעית, לדעה שסבור שהיא מופרכת, לדעה שהיא סבור שהיא הרסנית, לדעה שסבור שהיא מרושעת. כמו כן, יש אנשים שגם אם נחלוק עליהם בתוקף, עדיין נוכל להודות בגדלותם ובעובדה שלדעתם יש משקל, ומאידך יש אנשים שאין דבריהם שוים את הנייר עליהם הם כתובים, ודעתם דעת שוטה בעלמא.

ישנם אנשים קיצוניים וסכלים שאכן סבורים כמו שכתבת, שכל מי שיותר מודרני מהם הוא רשע ומנוול, וכל מי שמחמיר יותר מהם הוא הזוי ומחלל שם שמים. אך האנשים החכמים, השפויים והמאוזנים שאני מכיר (וסבורני שכבודו נמנה עליהם, כמו עוד כמה וכמה מחברי הפורום הנכבדים), אינם רואים את המציאות בצבעי שחור לבן. הם יודעים לחלק בין יהודי ירא שמים שהתנהלותו מודרנית יותר (או להיפך קיצונית במקצת), לבין יהודי קל דעת שאינו מקפיד במצוות, לבין מי שמנסה להלחם בשומרי התורה. גם אם כולם טועים, יש הבדל גדול בין רמת הטעויות וחומרתן, וגודל התביעה שיש על הטועה. כמו כן, יודעים הם לחלק בין דעה של תלמיד חכם פקח ובר דעת שכנראה היא מוטעית בגלל שחלקו עליה רוב החכמים האחרים, לבין דעה של איזה "רב" מטעם עצמו שמגבב הבלים כדי להתאים את התורה לדעת פורקי העול, או להיפך - לדעת הקיצוניים המשתגעים.

בנושא הנידון למשל, אם אני מתווכח עם אותם הסבורים שפאה נכרית אינה צנועה, וסבורני שהם טועים, עדיין אפשר להבין מאיפה הם מגיעים, והרבה גדולי עולם שהחשיבו ביותר את נשותיהם וגם הבינו את צורך האשה להתקשט וכדומה - עדיין סברו כך. נמצא ששנינו עומדים על אותו הבסיס ואותו הכיוון, אלא שנחלקים על פרטים מסויימים. אבל אנשי השאלים והמסתעף מהם, באים מכיוון אחר לחלוטין: הבסיס שלהם הוא השקפה נוצרית מעוותת, של ראיית האשה כדבר טמא, ועוד יותר גרוע - נטרול מוחלט של השכל האנושי הישר לטובת רגשות פרומקייט בלתי נשלטים. קו המחשבה הלזה זהה בבסיסו לקו המחשבה של אנשי דאע"ש ואל קעידה, אלא שהוא עדיין לא הגיע לרמת האלימות שלו לעת עתה. הדמיון הנ"ל נשמע אולי קצת מוגזם, אבל לענ"ד המעמיק יראה שהדברים מפחידים בנכונותם, וד"ל.

א. עיקר דבריי כוונו לעבר העמדה שהשנאה אותה עוררו חברות כת השאלים בלב הכותב המצוטט בהודעתי מבוססת על כך שהן מציגות את היהדות באופן שאנשים אחרים (שאינם יהודים שומת''צ) מתחלחלים ממנה. נקודה זו אינה נכונה לדעתי, מאחר ואף אנו מציגים את היהדות באופן שאנשים אחרים מתחלחלים ממנה. וכפי שאנו לא מתכוונים לשנות את דרכינו משום כך, צביעות היא לדרוש מאחרים לשנות את גישתם בשל עניין זה.
ב. אני אישית כמובן סבור שדעת כת השאלים הרסנית, אך קשה לי לעורר שנאה בלבי כלפי אנשים שחולקים עלי. אני סבור שאין להם באמת רמה אינטלקטואלית מתאימה לדון בעניינים אלו עם הזרם עליו אני נמנה, אך הם סבורים שאין לי רמה רצינית (מה שנקרא: יראת שמים) דיה לדון עם הזרם עליהם הם נמנים. אתה לדוגמא קובע נחרצות שהעמדה שלהם היא נוצרית מעוותת, הם לעומתך סבורים שזוהי היהדות ואילו אנחנו הם המעוותים ומזייפים את דתנו היקרה להם עד מאוד, ומה לעשות? כפי שכתבתי, התורה מכילה מספיק תוכן וטקסט על מנת לבסס כל אחת מהעמדות הנידונות.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 26 נובמבר 2019, 21:48

שמעיה כתב:
26 נובמבר 2019, 21:39
אמונת אומן כתב:
שמעיה כתב:

גמרי לא נכון.

אם אני מתקומם נגד מי שמחליפה מפא''נ למטפחת, הדברים מתאימים.

כשאני רואה אהל שחור מגיח למולי ברחוב, או יותר גרוע - מחנה של אוהלים כאלו, אני מתמלא שנאה נגד מי שמזייף את הדבר היקר לי ביותר - את היהדות שהיא מרכז חיי ותכלית הקיום שלי. כשכואב צועקים.
אני גם בהחלט מתבייש מכך שמישהו יחשוב שזוהי יהדות.

כשאני רואה מישהו חלש ביר''ש, הוא לא מזייף שום דבר. הוא נכשל ונחשל, ומה שאני לא כועס עליו זה כי אני נזכר מהר מאד שבכמה עניינים גם אני נכשל ונחשל, ותל''מ.

את מצוות תוכחה הגבילו חז''ל, ולא בכדי.
את מזייפי היהדות שוטמים, לא בגלל דין הוכח תוכיח.
שונאים אותם כמו ששונאים נבלת חתול. סליחה על ההשוואה הדוחה אבל האמיתית.
ממש לא הבנתי מה שכתבת.
האם אין אתה מעורר רגשי שנאה אצל מי שסבור שלבושך השחור והסתגרותך הגלותית מזייפים את הדבר היקר להם ביותר - היהדות?

אף אחד לא חושב שזהו זיוף היהדות, וגם אם יש, מומרים ופורקי העול שנאתם איננה מעלה או מורידה.

שמעיה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 26 נובמבר 2019, 21:50

מעניין. ממש כפי שאתה מתייחס לדלי''ם כמומרים ופורקי העול. (ואגב, הם כן חושבים שזה זיוף היהדות) כך הם מתייחסים אליך.
אתה שקוע ותקוע במשבצת הצרה שלך, ואינך מסוגל להרים ראש ולראות שאתה סך הכל חלקיק קטן מרצף רחב מאוד, וככל שאתה מתקיף ומשמיץ, אתה מותקף ומושמץ. וברוב בטחונך בעצמך אתה משוכנע שרק אתה הצודק, לא מושמציך ולא משמיציך.

יואל נהרי
משתמש ותיק
נתן תודה: 275 פעמים
קיבל תודה: 345 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יואל נהרי » 26 נובמבר 2019, 21:54

שמעיה כתב:
26 נובמבר 2019, 21:42
יעקב שלם כתב:
שמעיה כתב:

אכן, הרבה רבנים הסתייגו מהם. ולכן מה? כל זרם פוסל את הזרמים הקיצוניים יותר מחששות כאלו ואחרים. הזרם הקיצוני בדרך כלל מתהדר במנהיג משלו שהוא פשוט, חולק, על אותם 'הרבה רבנים'. ממש כמו שמורי דרכינו (ואני מתכוון לכל אחד ואחד בדרכו הוא) לא מתרגשים מדעות רבני החוג המקל יותר על שיטתם
סיכום דבריך
אין אמת אחת
איש באמונתו יחיה
סיכום דבריי: תורתנו הקדושה, רחבה ועמוקה דיה על מנת להכיל בקרבה קשת רחבה של דעות ושיטות. הוקעה של חלק מהן כהזיות וסיכונים, מזמינה התנהגות דומה כלפי דעתך שלך.

אז אולי בא נפתח קבוצה של שאלים לגברים, יש בזה ענין גדול מאוד, ואכמ"ל, ואל דאגה, "תורתנו הקדושה, רחבה ועמוקה דיה על מנת להכיל בקרבה קשת רחבה של דעות ושיטות". אז לא יוקיעו אותנו ואפילו יתרגלו אלינו כי "הוקעה של חלק מהן כהזיות וסיכונים, מזמינה התנהגות דומה כלפי דעתך שלך".

שמעיה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 26 נובמבר 2019, 21:59

התייחסות דמגוגית שאין מתחתיה כלום.
אתה רוצה לנהל וויכוח ענייני, או להקצין את דבריי למתחם בו אתה מרגיש בטוח ולהרגיש שאתה חוגג את נצחונך המדומה?
(מתוך המכלול: דמגוגיה היא שיטת שכנוע מניפולטיבית, המשמשת להעברת מסרים נכונים או שקריים בהתבסס על פנייה לרגש ובפרט לפחד. דמגוגיה נעשית לרוב באמצעות אזכור סלקטיבי של עובדות והיא שונה משיטות רטוריות אחרות כמו הומור וסרקזם.)

יואל נהרי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יואל נהרי » 26 נובמבר 2019, 22:02

הבעיה שלך שאינך מרגיש שכת השאלים כבר הקצינו דיים, ואין מה להקצין יותר. אם כל התנהגות אפשר אצלך להכניס ל'מגוון הדעות' שהיהדות יכולה להכיל אז אתה בבעיה, זה לא שאני מצומצם, אלא שאתה לא סגור על עצמך במקום שאתה נמצא. אין בזה שום ענין של דמגוגיה.

ותודה על הביאור מה זה דמגוגיה, זה אתה שמשתמש עכשיו בדמגוגיה בשביל להגן על קיצונים מטורפים, שיש לי הרגשה שאינך מכיר אף אחד מהם מקרוב.

שאר לעמו
משתמש ותיק
נתן תודה: 524 פעמים
קיבל תודה: 1019 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי שאר לעמו » 26 נובמבר 2019, 22:06

כל ה'טקסטים' שביהדות לא מכילים טירוף.
וכבר דובר פה שלא הענין הוא ה'שאלים' אלא המאפיינים של אותה קבוצה שזה חלק מסמליה.
אלא שזו לא סיבה לשנא.
שנאה זה בזיון. אה, וגם איסור דאורייתא שכחתי...

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 26 נובמבר 2019, 22:07

גם אני מצטרף להשערה, שההבדל היחיד בין שמעיה לשאר המתדיינים, הוא שאיננו מכירם.

מי שמכיר סיפור אחד מההוה, ואני מכיר כמה וכמה, על כרחו הוא שונאם. אא''כ הוא מלאך.

אמונת אומן
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 26 נובמבר 2019, 22:09

שאר לעמו כתב:
26 נובמבר 2019, 22:06
שנאה זה בזיון. אה, וגם איסור דאורייתא שחכתי...
אל נא ניתמם.
יש סיבה מספקת לכך שכב' יוצא בשצף קצף נגד השנאה.
אןולי זה רק בתת מודע.

שמעיה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 26 נובמבר 2019, 22:20

יואל נהרי כתב:
26 נובמבר 2019, 22:02
הבעיה שלך שאינך מרגיש שכת השאלים כבר הקצינו דיים, ואין מה להקצין יותר. אם כל התנהגות אפשר אצלך להכניס ל'מגוון הדעות' שהיהדות יכולה להכיל אז אתה בבעיה, זה לא שאני מצומצם, אלא שאתה לא סגור על עצמך במקום שאתה נמצא. אין בזה שום ענין של דמגוגיה.

ותודה על הביאור מה זה דמגוגיה, זה אתה שמשתמש עכשיו בדמגוגיה בשביל להגן על קיצונים מטורפים, שיש לי הרגשה שאינך מכיר אף אחד מהם מקרוב.
אז זהו. כל מי שמכיר את דעותיי בפורום יודע שאני רחוק מלהגן על דעות של קיצוניים מטורפים. אני בא להגן על זכות הציבור לבטיחות מפני טיעונים נעדרי היגיון. אין לי כל בעיה עם ביקורת חריפה ומוצדקת (לדעתי) על קיצוניים, ואני מבקר דרך קבע אנשים שקיצוניותם פחותה בהרבה מכת השאלים.
יהודי כתב טיעון לא נכון, זה לא סותר קיום טיעונים צודקים רבים אחרים (שחלקן אף הובאו באשכול זה). הצבעתי על כשל העקביות בטיעון שלו, כאשר הטוען לא מוכן להחיל על עצמו את מסקנת טיעונו שלו. זה לא אומר שהוא לא צודק בהיות כת השאלים מופרכת ובלתי לגיטימית.

שמעיה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 26 נובמבר 2019, 22:20

שאר לעמו כתב:
26 נובמבר 2019, 22:06
כל ה'טקסטים' שביהדות לא מכילים טירוף.
וכבר דובר פה שלא הענין הוא ה'שאלים' אלא המאפיינים של אותה קבוצה שזה חלק מסמליה.
אלא שזו לא סיבה לשנא.
שנאה זה בזיון. אה, וגם איסור דאורייתא שכחתי...
תאר לעצמך שיש הסבורים שהאופן בו אתה לומד את הטקסטים שביהדות, הוא טירוף.
הגדרות 'טירוף' הן עניין סובייקטיבי, ובשל כך אינן יכולות להיות חלק מדיון ענייני, לדעתי.

יואל נהרי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יואל נהרי » 26 נובמבר 2019, 22:21

אני מכיר אברך צדיק ת"ח ויר"ש שחי את חייו על מי מנוחות עד לפני כמה שנים, כשאשתו פגשה את אחת מה"רבניות" של השאלים ששכנעה אותה עם השטויות שלה, [במודע, כשהיא יודעת שהיא הורסת את השלום בית, היא גם דיברה אתה נגד בעלה], ומאז הבית שלו פשוט נהרס. הבעל הצדיק לא רצה להתגרש, אבל מאז הוא הפך לשבר כלי עד היום, ואף אחד לא נותן דין וחשבון, ועוד יש פה מי שמגינים עליהם ורוצים להכליל אותם ב"מגוון הדעות" שהיהדות יכולה להכיל, במקום להוקיע אותם, כפי שבשכל עשו הבד"ץ של העה"ח, קצת מאוחר מדי.

שמעיה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 26 נובמבר 2019, 22:24

יואל נהרי כתב:
26 נובמבר 2019, 22:21
אני מכיר אברך צדיק ת"ח ויר"ש שחי את חייו על מי מנוחות עד לפני כמה שנים, כשאשתו פגשה את אחת מה"רבניות" של השאלים ששכנעה אותה עם השטויות שלה, [במודע, כשהיא יודעת שהיא הורסת את השלום בית, היא גם דיברה אתה נגד בעלה], ומאז הבית שלו פשוט נהרס. הבעל הצדיק לא רצה להתגרש, אבל מאז הוא הפך לשבר כלי עד היום, ואף אחד לא נותן דין וחשבון, ועוד יש פה מי שמגינים עליהם ורוצים להכליל אותם ב"מגוון הדעות" שהיהדות יכולה להכיל, במקום להוקיע אותם, כפי שבשכל עשו הבד"ץ של העה"ח, קצת מאוחר מדי.

עכשיו, כתבת טיעון צודק. בהנחה שעדותך נכונה, ואני משער שהיא אכן נכונה.
מה כל זה קשור להגנה על הטיעון הלקוי והתקול שאליו התייחסתי?

יואל נהרי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יואל נהרי » 26 נובמבר 2019, 22:28

אני חולק על זה ש'הגדרת טירוף הוא ענין סובייקטיבי', יש דברים שהם טירוף בעיני כל קהל עדת ישראל, ולא מעניין אותנו אלו שטועים ולא שייכים אלינו וחושבים עלינו מה שחושבים. אנחנו חוזרים פה על עצמנו, נראה לי שמיצינו.

שמעיה
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי שמעיה » 26 נובמבר 2019, 22:33

אנחנו לא חוזרים על עצמינו, אתה פשוט מתעלם מדבריי.
התייחסתי לטיעון שלדעתי הוא שגוי, התקפת אותי בכך שהטוען ביקר תופעה ראויה לביקורת. הסברתי שלא התייחסתי כלל למושא הביקורת כי אם לטיעון לבד, בתגובה כתבת טיעון אחר והתקפת אותי שוב, הבהרתי שוב כי לא התייחסתי כלל למושא הביקורת כי אם לטיעון לבד, בתגובה חלקת על עניין אחר שכתבתי וסיכמת שאנו חוזרים על עצמינו.
נואשתי ממך, סיכום זה נכתב רק לפרוטוקול.
טירוף הוא עניין סובייקטיבי, על כך יעיד לדעתי כל אדם אובייקטיבי. דבריך עצמם הם מקור איתן למה שכתבתי:
יואל נהרי כתב:
26 נובמבר 2019, 22:28
יש דברים שהם טירוף בעיני כל קהל עדת ישראל, ולא מעניין אותנו אלו שטועים ולא שייכים אלינו וחושבים עלינו מה שחושבים.

אובייקטיביות נמדדת בכך שההגדרה מקובלת על כל אדם, בפרט אלו שאינם נוגעים בעניין. סובייקטיביות היא תמונת המציאות כפי שהיא נראית בעינינו
לקשר להמכלול?

בן ישיבה
משתמש ותיק
נתן תודה: 177 פעמים
קיבל תודה: 202 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי בן ישיבה » 26 נובמבר 2019, 23:03

יואל נהרי כתב:
26 נובמבר 2019, 21:54
שמעיה כתב:
יעקב שלם כתב:

סיכום דבריך
אין אמת אחת
איש באמונתו יחיה
אז אולי בא נפתח קבוצה של שאלים לגברים, יש בזה ענין גדול מאוד, ואכמ"ל, ואל דאגה, "תורתנו הקדושה, רחבה ועמוקה דיה על מנת להכיל בקרבה קשת רחבה של דעות ושיטות". אז לא יוקיעו אותנו ואפילו יתרגלו אלינו כי "הוקעה של חלק מהן כהזיות וסיכונים, מזמינה התנהגות דומה כלפי דעתך שלך".

אתה מזכיר לי שפעם היה אברך שגר בשכונת זכרון משה וכהיום הוא גר בבית שמש, והסתובב בין הרבנים לשכנע אותם לחתום על קול קורא שללבוש מכנסיים הוא בדיעבד גדול ואינו לכתחילה ע"פ הלכה, ויש להחזיר את הלבוש שלחלוק שהיו נוהגים בזמן חז"ל,

יואל נהרי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יואל נהרי » 26 נובמבר 2019, 23:07

בן ישיבה כתב:
26 נובמבר 2019, 23:03
יואל נהרי כתב:
26 נובמבר 2019, 21:54
שמעיה כתב:

אתה מזכיר לי שפעם היה אברך שגר בשכונת זכרון משה וכהיום הוא גר בבית שמש, והסתובב בין הרבנים לשכנע אותם לחתום על קול קורא שללבוש מכנסיים הוא בדיעבד גדול ואינו לכתחילה ע"פ הלכה, ויש להחזיר את הלבוש שלחלוק שהיו נוהגים בזמן חז"ל,

נו הנה, בכלל לא קיצוני, בא נלך על זה

אב בבינה
משתמש ותיק
נתן תודה: 102 פעמים
קיבל תודה: 66 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אב בבינה » 26 נובמבר 2019, 23:09

לחזור לנושא של האשכול, הרב רומפלר זצ"ל, שמעתי שהוא הלך עם תכלת, וסבר שהוא התכלת מעיקר הדין, ואף נהג ללכת עם ד' חוטים כשיטת התוס' ורוב הראשונים, כי לדעתו כך פסק השו"ע הרב.

עקביא בן מהלל אומר
משתמש ותיק
נתן תודה: 616 פעמים
קיבל תודה: 181 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי עקביא בן מהלל אומר » 26 נובמבר 2019, 23:11

מבקש אמת כתב:
אנשי השאלים והמסתעף מהם, באים מכיוון אחר לחלוטין: הבסיס שלהם הוא השקפה נוצרית מעוותת, של ראיית האשה כדבר טמא

דברי הבל. במשנה שבת כבר מתואר מנהג הנשים היהודיות והמדיות ללכת בצורה הרמטית! גם זו השקפה נוצרית?! שלא היתה קיימת אז בצורתה הידועה לנו היום??!
דווקא האופנה המערבית הפרוצה הגיעה מהאסתטיקה של הנצרות. למלומד.. כמוך לא מתאים לא לקרוא על האסתטיקה הנוצרית והאופנה המערבית כתוצאה ממנה

יואל נהרי
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי יואל נהרי » 26 נובמבר 2019, 23:32

עקביא בן מהלל אומר כתב:
26 נובמבר 2019, 23:11
מבקש אמת כתב:

דברי הבל. במשנה שבת כבר מתואר מנהג הנשים היהודיות והמדיות ללכת בצורה הרמטית! גם זו השקפה נוצרית?! שלא היתה קיימת אז בצורתה הידועה לנו היום??!
דווקא האופנה המערבית הפרוצה הגיעה מהאסתטיקה של הנצרות. למלומד.. כמוך לא מתאים לא לקרוא על האסתטיקה הנוצרית והאופנה המערבית כתוצאה ממנה
הוא לא דיבר על השאלים דוקא, אלא מתוך היכרות עם האנשים האלו שזה באמת ההסתכלות שלהם על אשה וכו', וזה בהחלט נכון.

עקביא בן מהלל אומר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי עקביא בן מהלל אומר » 26 נובמבר 2019, 23:35

ההסתכלות המעוותת שלהם על אישה באשר היא, לא נולדה מההשקפה הנוצרית אלא מתוך השקפה לקויה על גבול הטירוף. לא כל נושא מגונה אחוז טירוף בהכרח קשור לדת הנוצרית. גם לפני הנוצרים היו מטורפים. ואם דנים על הדת הנוצרית הרי שהיא החדירה את המתירנות לעולם המערבי למשל כל הענין של סילוק המצוות המעשיות מהבייבל.. הוא הגורם למתירנות המערבית. ולא פלא שהוא גם התפתח דווקא בארצותיה

יעקב שלם
משתמש ותיק
נתן תודה: 572 פעמים
קיבל תודה: 494 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב שלם » 26 נובמבר 2019, 23:59

עקביא בן מהלל אומר כתב:
26 נובמבר 2019, 23:11
מבקש אמת כתב:

המשנה בשבת מדברת על נשים ערביות 
דהיינו יהודיות שבשל מנהג המקום גילו רק עין אחת אבל אותה הם כחלו ליופי...

תנסה לשווק את זה אצל אנשי השאלים

עקביא בן מהלל אומר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי עקביא בן מהלל אומר » 27 נובמבר 2019, 00:00

אל תקרא את המשנה תלמד את המשנה לפחות תשתדל

יעקב שלם
משתמש ותיק
נתן תודה: 572 פעמים
קיבל תודה: 494 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יעקב שלם » 27 נובמבר 2019, 00:01

עקביא בן מהלל אומר כתב:
26 נובמבר 2019, 23:35
ההסתכלות המעוותת שלהם על אישה באשר היא, לא נולדה מההשקפה הנוצרית אלא מתוך השקפה לקויה על גבול הטירוף. לא כל נושא מגונה אחוז טירוף בהכרח קשור לדת הנוצרית. גם לפני הנוצרים היו מטורפים. ואם דנים על הדת הנוצרית הרי שהיא החדירה את המתירנות לעולם המערבי למשל כל הענין של סילוק המצוות המעשיות מהבייבל.. הוא הגורם למתירנות המערבית. ולא פלא שהוא גם התפתח דווקא בארצותיה

הנצרות מגדירה את הקשר עם אשה כדבר טמא
וזה הוליד שני תוצאות
א. שאנשים קדושים הם פרושים עפ"ל
ב. שאר אנשים לא יכולים לחיות כך ובהכרח שהדרך היא מתירנות

כך שבהחלט צדקו דבריו אך גם דבריך

עקביא בן מהלל אומר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי עקביא בן מהלל אומר » 27 נובמבר 2019, 00:03

כמה מגוחך לתלות את השקפת השאלתיזים באסכולה נוצרית. ממתי בדיוק הם הגו בכתבי הנוצרים. מלבד זאת פרושים וסכלים עד כדי שיגעון היו קימים גם בזמן חז"ל קודם לדת הנצרות בתצורתה הנוכחית [הנצרות בפועל קיימת כדת כמה מאות שנים אחרי פטירת יש"ו]

עקביא בן מהלל אומר
משתמש ותיק
יצירת קשר:

שליחה על ידי עקביא בן מהלל אומר » 27 נובמבר 2019, 00:04

אנשי השאלים נוהגים כעצת רבי ישמעאל ילבש שחורים וכו'..... ועל מה באה תלונתכם :)

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “דעת דורות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: גבריאל פולארד, משה נפתלי, ריש תורא | 2 אורחים