כמה מחשבות לקראת


פותח הנושא
שלומי טויסיג
משתמש ותיק
הודעות: 480
הצטרף: 16 ינואר 2020, 22:08
מיקום: ירושלים
נתן תודה: 75 פעמים
קיבל תודה: 79 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

כמה מחשבות לקראת

שליחה על ידי שלומי טויסיג » 24 מאי 2020, 00:24

למה הם הלכו לישון?

[א] במגן אברהם סי' תצד: איתא בזוהר שחסידים הראשונים היו נעורים כל הלילה ועוסקים בתורה, וכבר נהגו רוב הלומדים לעשות כן. ואפשר לתת טעם ע"פ פשוטו לפי שישראל היו ישנים כל הלילה והוצרך הקדוש ברוך הוא להעיר אותם כדאיתא במדרש לכן אנו צריכים לתקן זה.

וכבר תמהו בזה, למה באמת בני ישראל דור דעה הלכו לישן בעת הגיע תור קבלת התורה, ומהו ענין התיקון, והאריכו בכמה אנפי, יעויין בספר ליקוטי מהרי"ח ובספר מעין בית השואבה להגר"ש שוואב ועוד.

ונראה להרגיש בזה, כי אע"פ שכל מטבע חג השבועות וקבלת התורה היינו ההכנה, וכבר נתבאר בכמה דוכתי שלא מצינו עוד מועד עם הדגשה כזאת על ההכנה לקראת המועד, והכנה גדולה כזאת של חמישים יום, מ"מ ודאי שהכל זה השתדלות, וקבלת התורה וההשפעות של מתן תורה זה למעלה מן הטבע והכלים שהאדם מכין.

ופשוט שהם הלכו לישן בלילה כדי להיות בריאים וחזקים ומיושבים בדעתם כראוי לקבלת התורה, ואולם היה פה סרך טענה, שההכנה למתן תורה היא לא בכלים של הגוף שמכינים כוחות בשינה.

ואולי זה גם הטעם שמצינו שבמתן תורה פרחה נשמתן והיכן מצינו כזאת שבאמצע שמחת כלולות הכלה כביכול פורחת נשמתה וכו', אלא הביאור הוא שקבלת התורה זה לא בכלים הרגילים, וגם ה'כלי' לקבל תורה מקבלים עם התורה, בבחינת יהיב חכמתא לחכימין.

וישנה טעות נפוצה שמ"ח קניני תורה הרי הן בגדר תנאי והכנה למתן תורה, אולם בודאי שזה כלי מהאוצר והכלי קיבול לזכות לתורה, אבל הפשט הפשוט במ"ח קנינים היינו שזה מ"ח מתנות שהתורה מעניקה ללומדיה שהיא מרוממתם ומגדלתם, ומשפיעה אצילות ועדינות הנפש וחכמה וכל המעלות והחמודות, וכמו הקנינים של כהונה ומלכות שזה מתנות שמקבלים מן הכהונה ומן המלכות ולא תנאים להשגה, ופשוט.

ומאי נפ"מ בזה, ודאי לא לקרר ולהחליש בכהוא זה את עול ההכנה הרוחנית והנפשית הרובץ עלינו לזכות לקבלת התורה מחדש, אולם יחד עם זאת שומה עלינו להשתחרר מן התפיסה הילדותית כאילו ניתן לחוש ולהרגיש את קבלת התורה ואת ההשפעות של חג השבועות בכל היקפם, ומה שאדם מצליח להרגיש ולחטוף בתחושות לבו ונפשו זה השבועות שלו...

הרי ברור שהכניסה בברית וה'קול גדול ולא יסף' וההשפעה המחודשת של תורה וגילוי ה'פנים בפנים' של מעמד הר סיני וכל האורות הגדולים שמתחדשים ביום הקדוש הזה אינם ניתנים למישוש, אלא לטעימת מה, ואך צמצום וקטנות היא לחשוב שאת הכל אמורים להרגיש כאן ועכשיו.

משל חד ונוקב לזה, הרי המעמד הנשגב והמשפיע ביותר על האדם בכל ימי חלדו בעולם הזה הוא כניסתו בבריתו של אברהם אבינו, והרי זה מתקיים בו בהיותו בן שמונה ימים מוטל כאבן שאין לה הופכין בלא שום דעת. ואעפ"כ מחזרים אחר סנדק צדיק ומוהל הגון שיכוונו הכוונות וישפיעו את כל השפע.

כל בן תורה הוא מחותן ראשי בשמחת קבלת התורה, אי לאו האי יומא כמה יוסף איכא בשוקא, אבל ההיקף והעומק והעוצמה של היום הזה לא נמדדים במה שהוא מצליח להשיג ולמשש.

וזהו התיקון שלנו בליל שבועות, אנחנו מכינים את עצמנו בכלים רוחניים של לימוד תורה ברציפות בלילה למרות שכך אנחנו מגיעים לקבלת התורה – מעמד קריאת התורה ועשרת הדברות עייפים ומותשים.

[ב] אם יש נקודה שעלינו להתחזק ולהתאמץ בה בכל עוז בחג השבועות וליטלנה עמנו גם הלאה היינו הקשר הנפשי והנשמתי שלנו לתורה הק', זהו כל המטבע של כניסה בברית ושל קבלה.

כמובן שהאמצעי לחיזוק השייכות עם תורה הוא בראש ובראשונה ריבוי של לימוד בכמות ובאיכות והתאמצות יתירה לצבור כמה שיותר, אבל התוכן של קבלה הוא בנפש פנימה. קבלה אינה מצטמצמת לזמן או מצב מסוים, אלא זה העמקה בהתקשרות לדבר. לחוות מחדש את הקשר לתורה. לחדד ולהפנים יותר את ה'כי הם חיינו' ברובד נוסף, בעוד התבוננות, בהכרת השכל, ברגשי הנפש, ובבינת הלב.

[ג] עם הקדמות אלו, קל יותר להתחבר לשמחת החג, ול'לכם'.

מומלץ לחפש ככסף וכמטמונים את הגישמאק ואת העריבות, את ההרגשים העילאיים ואת הכיסופין, אבל אין להילחץ ולדחוק את עצמו לכך.

ה'שבועות' לא בורח ממך אם אתה לא לופת אותו בחזקה, תיכנס בנחת ובבטחון אל תוך היכלות היום טוב, ותשביע בצחצחות נפשך. (מפורום אוצר החכמה)

 • נושאים דומים
  תגובות
  צפיות
  הודעה אחרונה
 • הרגשים, מחשבות, הרהורים [מוזמנים לכתוב].
  על ידי עניין » 12 יוני 2019, 03:44 » ב בית המדרש
  21 תגובות
  827 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי מ אלישע
  14 פברואר 2020, 01:10
 • מחשבות על חנוכה
  על ידי אליעזר11 » 25 דצמבר 2019, 13:54 » ב חנוכה
  9 תגובות
  200 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי שאר לעמו
  27 דצמבר 2019, 13:09
 • לַחְשֹׁב מַחֲשָׁבֹת לַעֲשׂוֹת בַּזָּהָב וּבַכֶּסֶף וּבַנְּחֹשֶׁת... מהו לחשוב מחשבות?
  על ידי במבי » 21 מרץ 2020, 23:59 » ב ויקהל
  1 תגובות
  19 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי סיידוף
  23 מרץ 2020, 12:46
 • הציבוריות, מחשבות בעקבות הפרשה.
  על ידי והאיש משתאה » 20 מאי 2020, 01:37 » ב במדבר
  3 תגובות
  62 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי והאיש משתאה
  21 מאי 2020, 20:29
 • מאמר נורא הוד 'והכנה דרבה' לקראת חג מתן תורה
  על ידי טעם ודעת » 27 מאי 2019, 14:59 » ב בית המדרש
  12 תגובות
  505 צפיות
  הודעה אחרונה על ידי טעם ודעת
  05 יוני 2019, 19:50

חזור אל “ספירת העומר, ל"ג בעומר, חג השבועות”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אריה שאג | 3 אורחים