האם אפשר להיות 'בעל מידות' בלי תורה? והיחס לאומות העולם

ענייני מוסר ומחשבה
סמל אישי של משתמש

פותח הנושא
למה זה תשאל לשמי
נתן תודה: 324 פעמים
קיבל תודה: 321 פעמים
סטטוס: מחובר

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 03 יוני 2020, 23:35

HaimL כתב:
03 יוני 2020, 23:13
אני בטוח שגם לאיינשטיין, להבדיל, לא היה טעם בקוגל 

אריסטו.png
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

HaimL
נתן תודה: 1 פעמים
קיבל תודה: 477 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

שליחה על ידי HaimL » 03 יוני 2020, 23:43

למה זה תשאל לשמי כתב:
03 יוני 2020, 23:35
HaimL כתב:
03 יוני 2020, 23:13
אני בטוח שגם לאיינשטיין, להבדיל, לא היה טעם בקוגל 

אריסטו.png
קצת מצמרר, שמי שלא נמנה עם תלמידי החכמים הוא אוטומטית מוחזק לבהמה. 

אבל רק למען הסר ספק, לא השוויתי את מידותיו של איינשטיין, שלא הכרתיו, למידותיהם של גדולי ישראל, שגם אותם לא הכרתי. רק אמרתי שאדם שראשו ורובו בדברים נעלים, כנראה פחות מתחשב במאכלו. כנראה.

איכא מאן דאמר
נתן תודה: 185 פעמים
קיבל תודה: 157 פעמים

שליחה על ידי איכא מאן דאמר » 03 יוני 2020, 23:51

HaimL כתב:
03 יוני 2020, 23:43
מי שלא מזכך את מידותיו
במה הוא יותר נחשב מהבהמה?

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 03 יוני 2020, 23:56

איכא מאן דאמר כתב:
03 יוני 2020, 23:51
HaimL כתב:
מי שלא מזכך את מידותיו
אל"ף, מי אמר לך שאיינשטיין לא זיכך את מידותיו, ע"פ דרכו.

בי"ת, אדם חושב ומועיל העוסק ביישובו של העולם, אינו נחשב כאדם, ולא כבהמה? 

גימ"ל, כל הראיה המשעשעת הזאת, היא על פי אגדות (כנראה מופרכות, כמו השמועות שהילכו על אפיקורוס, בשעתו), שאריסטו זלל וסבא, או שכב עם בהמה, וכיו"ב. נמצא, שאין ראיה על איינשטיין, כל עוד לא תימצא עדות שהיה עושה אחת מכל התועבות האלה

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 04 יוני 2020, 00:00

HaimL כתב:
03 יוני 2020, 23:56
איכא מאן דאמר כתב:
03 יוני 2020, 23:51
HaimL כתב:
מי שלא מזכך את מידותיו
אל"ף, מי אמר לך שאיינשטיין לא זיכך את מידותיו, ע"פ דרכו.

בי"ת, אדם חושב ומועיל העוסק ביישובו של העולם, אינו נחשב כאדם, ולא כבהמה? 

גימ"ל, כל הראיה המשעשעת הזאת, היא על פי אגדות (כנראה מופרכות, כמו השמועות שהילכו על אפיקורוס, בשעתו), שאריסטו זלל וסבא, או שכב עם בהמה, וכיו"ב. נמצא, שאין ראיה על איינשטיין, כל עוד לא תימצא עדות שהיה עושה אחת מכל התועבות האלה
וכמובן שכחתי את דל"ת. האם אתה יכול להעיד בעצמך שזיככת את מידותיך שלך?

סמל אישי של משתמש

פותח הנושא
למה זה תשאל לשמי

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 04 יוני 2020, 00:25

HaimL כתב:
ל"ף, מי אמר לך שאיינשטיין לא זיכך את מידותיו, ע"פ דרכו.
וכגון:
עד כאן לשונו.PNG

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 04 יוני 2020, 00:36

למה זה תשאל לשמי כתב:
04 יוני 2020, 00:25
HaimL כתב:
וכגון:
עד כאן לשונו.PNG
כן, אני מכיר את התמונה המוזרה הזאת. ואין לי מושג מה היא אומרת. אבל ניצחת, נפל איינשטיין. אז עכשיו נביא במקום זה מישהו אחר. אולי את אייזיק ניוטון?

ואגב, אני סתם אמרתי מקודם, שניצחת. כי אולי זה היה הוצאת לשון בשביל לשמח חתן וכלה? וכגון 

רב שמואל בר רב יצחק מרקד אתלת א"ר זירא קא מכסיף לן סבא כי נח נפשיה איפסיק עמודא דנורא בין דידיה לכולי עלמא וכו'

או לכבוד הכנסת ס"ת וכגון

וַיָּ֥שׇׁב דָּוִ֖ד לְבָרֵ֣ךְ אֶת־בֵּית֑וֹ
   וַתֵּצֵ֞א מִיכַ֤ל בַּת־שָׁאוּל֙ לִקְרַ֣את דָּוִ֔ד וַתֹּ֗אמֶר מַה־נִּכְבַּ֨ד הַיּ֜וֹם מֶ֣לֶךְ יִשְׂרָאֵ֗ל אֲשֶׁ֨ר נִגְלָ֤ה הַיּוֹם֙ לְעֵינֵי֙ אַמְה֣וֹת עֲבָדָ֔יו כְּהִגָּל֥וֹת נִגְל֖וֹת אַחַ֥ד הָרֵקִֽים

יושב אוהלים
נתן תודה: 295 פעמים
קיבל תודה: 387 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 04 יוני 2020, 00:47

HaimL כתב:
04 יוני 2020, 00:36
למה זה תשאל לשמי כתב:
HaimL כתב:
וכגון:
עד כאן לשונו.PNG
כן, אני מכיר את התמונה המוזרה הזאת. ואין לי מושג מה היא אומרת. אבל ניצחת, נפל איינשטיין. אז עכשיו נביא במקום זה מישהו אחר. אולי את אייזיק ניוטון?

ואגב, אני סתם אמרתי מקודם, שניצחת. כי אולי זה היה הוצאת לשון בשביל לשמח חתן וכלה? וכגון 

רב שמואל בר רב יצחק מרקד אתלת א"ר זירא קא מכסיף לן סבא כי נח נפשיה איפסיק עמודא דנורא בין דידיה לכולי עלמא וכו'

או לכבוד הכנסת ס"ת וכגון

וַתֵּצֵ֞א מִיכַ֤ל בַּת־שָׁאוּל֙ לִקְרַ֣את דָּוִ֔ד וַתֹּ֗אמֶר מַה־נִּכְבַּ֨ד הַיּ֜וֹם מֶ֣לֶךְ יִשְׂרָאֵ֗ל אֲשֶׁ֨ר נִגְלָ֤ה הַיּוֹם֙ לְעֵינֵי֙ אַמְה֣וֹת עֲבָדָ֔יו כְּהִגָּל֥וֹת נִגְל֖וֹת אַחַ֥ד הָרֵקִֽים

מספרים שהרוגוצ'ובר נפגש פעם עם איינשטין ודיבר איתו על ענייני מדע. (שמעתי גם שיש מכחישים את כל המפגש שלא היה בכלל).
מספרים שאינשטיין יצא מלא התפעלות מגאונותו של הרוגצובר.
וכשיצא הרוגצובר הגיב "ער איז א קלוגער -אבער א פראסטר". [הוא חכם, אבל הוא - - - ), אני מצטער - פשוט אין - ממש אין - מילה לתרגם את "פראסטר" לעברית, ועם מי שלא הבין הסליחה.

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 04 יוני 2020, 00:53

יושב אוהלים כתב:
04 יוני 2020, 00:47
HaimL כתב:
למה זה תשאל לשמי כתב:

וכגון:
עד כאן לשונו.PNG

או לכבוד הכנסת ס"ת וכגון

מספרים שהרוגוצ'ובר נפגש פעם עם איינשטין ודיבר איתו על ענייני מדע. (שמעתי גם שיש מכחישים את כל המפגש שלא היה בכלל).
וכשיצא הרוגצובר הגיב "ער איז א קלוגער -אבער א פראסטר". [הוא חכם, אבל הוא - - - ), אני מצטער - פשוט אין - ממש אין - מילה לתרגם את "פראסטר" לעברית, ועם מי שלא הבין הסליחה.

ישנה גם האגדה על כך שביאליק אמר לרוגטשובר שהוא כזה בעל מוח,  שאפשר היה לחצוב ממוחו שלושה איינשטיין, וענה לו הרוגטשובר, ועוד יישאר מקום לחמישה ביאליקים.

לבי במערב
נתן תודה: 90 פעמים
קיבל תודה: 53 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 04 יוני 2020, 05:16

יושב אוהלים כתב:
מספרים שהרוגוצ'ובר נפגש פעם עם איינשטין ודיבר איתו על ענייני מדע. (שמעתי גם שיש מכחישים את כל המפגש שלא היה בכלל). מספרים שאינשטיין יצא מלא התפעלות מגאונותו של הרוגצובר. וכשיצא הרוגצובר הגיב "ער איז א קלוגער -אבער א פראסטר" . . 
יעויין כאן שבחנ"ב הוה מעשה, וגם לא כך היתה לשון הגאון מראגאטשאוו זללה"ה.

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
נתן תודה: 454 פעמים
קיבל תודה: 317 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 04 יוני 2020, 08:48

לבי במערב כתב:
04 יוני 2020, 05:16
יושב אוהלים כתב:
מספרים שהרוגוצ'ובר נפגש פעם עם איינשטין ודיבר איתו על ענייני מדע. (שמעתי גם שיש מכחישים את כל המפגש שלא היה בכלל). מספרים שאינשטיין יצא מלא התפעלות מגאונותו של הרוגצובר. וכשיצא הרוגצובר הגיב "ער איז א קלוגער -אבער א פראסטר" . . 
אולי חנ''ב עם [להבדיל בין וכו'] ר' ברוך בער אבי כל תופשי ישיבה, שלמדו יחד בישיבה והיה טעם לומר שנפגשו, וכך מקובל שאכן היה אחרי לחצים רבים מצידו של בעל הנד-נד.
לדברי המקור שהבאת וחסום לי - מה הקשר בין חנ''ב לרגוטשובער?

מבקש אמת
נתן תודה: 293 פעמים
קיבל תודה: 1090 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 04 יוני 2020, 09:29

אברך כתב:
03 יוני 2020, 23:03
חושבני ללמד זכות על הרב @פיילוט 0.4 שלא נתכוין חלילה לזלזל באיזה ת"ח, אלא לומר שאין דרכה של תורה בכך.
אם כי לגופו של ענין אינני מסכים עמו, וכידוע שהחזו"א התבטא על הקצות "לא נראה לי שהיה לו טעם בקוגל".
ואין זה מחמת "צידקעס" או "פרישעס", אלא תוצאה של אדם ששקוע כל כולו בתורה ועבודת ה', ובאמת לא מעניין אותו עוה"ז.
ואה"נ יתכן שישנם אנשים שמנסים לחקות אנשים גדולים, ולדמיין שהם לא מרגישים טעם באוכל, ובאמת...

רשי עירובין נד א.jpg

אמנם לעומת זאת יעויין כאן:

ביאור הגרא יורה דעה רמו נד.jpg

נמצא שנחלקו חברי הפורום הנכבדים במחלוקתם של רש"י והגר"א. ואכן זה גם מתאים למהלך חייהם: רש"י עסק לפרנסתו בהכנת יין מכרמו, ואילו הגר"א לא עסק בשום דבר מעניני עולם הזה. (ואולי תלוי במחלוקת רשב"י ור' ישמעאל, ויל"ע)

לבי במערב
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 04 יוני 2020, 09:46

פיילוט 0.4 כתב:
04 יוני 2020, 08:48
לדברי המקור שהבאת וחסום לי - מה הקשר בין חנ''ב לרגוטשובער?
לתועלת החסומים, אביא בזה העתקת הנכתב שם:
אומר אני כתב:
ברמן כתב:
קלונימוס הזקן כתב: הערת אגב: ישנם עוד אי-אלו אי דיוקים במאמריו של הרב וקסמן הנזכרים כמו למשל תלמידו העילוי של הגר"ח ששנה ופירש נקרא במאמר אחד יעקב רוטנברג-גרומר ובמאמר אחר יצחק גרומר-רוטנברג. ואולי תרוייהו איתנהו ביה ושיגרא דלישנא נקט. יעמידו היודעים דברים על דיוקם.
כמדומני ששמו דווקא היה ליב ברומר (אולי בער ברומר???). בספר זכרונותיו של הפילוסוף יעקב קלצקין (בנו של הרב מלובלין, רבי אלי' קלצקין) מתוארים בהרחבה קורות חייו ופרישתו מן החיים התורניים של ברומר, ועבודתו כעוזרו של אלברט איינשטיין.
אם אינני טועה, ברומר הוא זה שאמר כי ממוחו של ר' חיים אפשר לחצוב כמה איינשטיינים...
היפוך בהספר על הגרי קמנצקי מביא שפעם הגרומר הזה הגיע לסלובדקה ושאל אם מישהו יודע בעניני מטמיטיק- מישהו כזה- וא״ל שהרי קמנצקי ודיברו בענינים הנ״ל ואחז שאלו אותו מי היה חכם יותר גדול ר חיים או איינשטיין והוא אמר ההסברה - אין כמו ר חיים אבל יותר חכם , הוא אמר שזה איינשטיין , ואמר לו רי קמנצקי שזה בגלל כשהיה אצל ר חיים הוא היה צעיר ולא הבין גדלותו
סגי נהור כתב:
.השוחט כתב: בזכרוני שאיינשטיין עצמו אמר זאת לאחר ביקור אצל הרוגאצ'ובער.
בעל המימרא הוא חיים נחמן ביאליק, כעדותו של נח זבולוני.

פגישה של הרוגצובי עם איינשטיין היא כמדומה חידוש שנתחדש לראשונה באשכול זה.
.השוחט כתב: כלומר "חידוש" שלא היה ולא נברא...
דהיינו עדותו של חנ"ב היא ג"כ על ר' חיים?

זכרוני, קרוב לוודאי, הוא מספר אישים ושיטות של הרב זוין. אפשר לבדוק.
חלמישצור כתב:
בתחילת שנת 1932 ערך ביאליק מסע בלטביה. בין השאר קיים פגישה עם הרוגוצ'ובר, אחריה אמר "מרוגוצ'ובי אחד יכולים לחתוך שני איינשטנים".[39]

---
[39] ביאליק נוסע בלטביה, דואר היום, 10 בינואר 1932, עמ' 2.

(ויקיפדיה)
תמונה
ציטרון כתב: אינני יודע מי חתום על הידיעה בדואר היום, אבל קשה לי מאד להאמין שהרוגצ׳ובר פינה לו שעה לשיחה, ועוד יותר קשה להאמין שבמושגים של הרוגצ׳ובר - ביאליק למדן.

גם לא ברור לי למה מתכוון ביאליק במושג ״מדע עברי״ שהרוגצ׳ובר יכול לתרום לו עשרות כרכים גדולים.

(אני משער שהמשפט על הרב קוק - שהמעבר אליו הוא פתאומי ולא ברור - יצא מפיו של ביאליק באיזו שיחה, שם בדווינסק).
סגי נהור כתב: תמונה
גיורא בשמי שמיא כתב: השמועה הרווחת בישיבות, שעל ח.נ. ביאליק הפטיר הראגאצובער בביטול: "א גראמען מאכער" (מה שהובא מהדואר לא נשמע אופייני למי שביקילוסו! את הגאון הק' ר' אלחנן וואסערמאן שבח אותו כ"המלמד דרדקי מבראנוביץ")

עוד שמועה שרווחת בישיבות, שאיינשטיין פגש את הראגאצובער וביציאתו אמר בהתפעלות "אז איך בין איינשטיין איז עהר פיהרשטיין" (ממש קשה לתרגם המשפט, שיש בה טעם מקוריות, אך בכל זאת הרי הוא: אם אני איינ=אחד -שטיין, הרי הוא פיהר=ארבע -שטיין, כלומר הוא כמו ארבע ממני.
[האמת היא, שאיינשטיין לא דבר אידיש (מלבד מילים בודדות)...].

מבקש אמת
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 04 יוני 2020, 09:59

יושב אוהלים כתב:
HaimL כתב:
למה זה תשאל לשמי כתב:

וכגון:
עד כאן לשונו.PNG

או לכבוד הכנסת ס"ת וכגון

מקום מושבו של איינשטיין היה בציריך ובברלין, דווינסק רחוקה כ1,200 ק"מ מברלין ומציריך עוד יותר מזה, ובספרי תולדותיו של הרוגאצ'ובר לא נזכר כלל שהוא בכלל התקרב לאזור של מערב אירופה. כמו כן אין שום סיבה להניח שהוא היה בקי במדעים. (בכלל כמעט ההמצאות על גדולי ישראל שהיו חכמים מופלגים במדע בשקר יסודן, שהרי אם כן למה לא שמענו על שום המצאה או חידוש מהם בנושאים אלו? אין צורך להמציא שקרים כדי להגביר את מעלתם של גדולינו).

הסיפור שאני שמעתי, שאכן יותר מתאים להגיון (גם אם פחות לאג'נדה שלנו), שהיה תלמיד של הגר"ח בוולוז'ין שיצא לתרבות רעה ועם הזמן יצא לו להכיר את איינשטיין, ופגשהו בשנים מאוחרות יותר איזה צורב ושאלו מי מהם היה יותר מוכשר, והשיב שהגר"ח היה יותר מעמיק ואילו איינשטיין היה יותר מהיר. ובנוסח אחר שמעתי שאמר שאיינשטיין היה מוכשר יותר מהגר"ח, וכשסיפרו זאת לרבי יעקב קמנצקי אמר שהיכרותו עם הגר"ח היתה בגיל צעיר ואילו היכרותו עם איינשטיין היתה בגיל מבוגר יותר, וממילא סביר להניח שהשינוי משקף את התפתחות שכלו האישית ואין מזה ראיה על המציאות מצד עצמה.

אך כל זה לשיחה בעלמא, משום שמעלת חכמי ישראל איננה קשורה לכשרון כלל (אם כי הגר"ח כידוע היה בעל כשרון נדיר), משום שחכמה איננה ענין לכשרון בכי הוא זה, וגם עיקר מעלתם אינה חכמה אלא יראה ומידות טובות, ובאופן כללי רוממות אישית. זאת בניגוד לחכמי אומות העולם שעם כל גאונותם שאינה מוטלת בספק היו לקויים מאד במדותיהם והתנהגותם באופן אישי, ורבים מהם היו חולי נפש של ממש, וקראתי ע"ז עדויות רבות במקורות גויים שאינם חשודים להמעיט מעלת גדוליהם. זהו החילוק המהותי בין בני לבן חמי, וכל השאלה של הכשרון אינו נפק"מ ואינו אלא פטפוטי דברים בעלמא.

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 04 יוני 2020, 10:32

דוד ריזל (הפרסומאי) כתב:
04 יוני 2020, 00:50
פראסטער = מגושם, פשוט, כפרי.
זה נכון רק למחצה-לשליש-ולרביע.
המילה 'פראסטר' מכיל הרבה יותר (ואולי יותר נכון הרבה יותר "פחות") מזה. וכמו הרבה מילים באידיש שהתירגום לשפות אחרות מפסיד מהם הרבה מאיכות המילה.

אמונת אומן
נתן תודה: 245 פעמים
קיבל תודה: 629 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 04 יוני 2020, 10:44

האם מצוי בין חכמי אוה''ע מה שסופר על הגרח''ע שענה תשובה אחת בפיו וכתב 2 אחרות ב2 ידיו?

יושב אוהלים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יושב אוהלים » 04 יוני 2020, 10:48

לבי במערב כתב:
04 יוני 2020, 05:16
יושב אוהלים כתב:

לפי הציטוט, השינוי בלשונו הוא רק שהרגצובר אמר שהוא 'למדן' ולא חכם, (קלוגר) כמו שאני שמעתי הנוסח.
אבל לא כתוב שלא אמר אח"כ שום דבר אחר, ואני שמעתי שכך הוסיף.
וחוץ מזה, יתכן שהרוגצובר נפגש גם עם אינשטין, ועליו אמר שהוא חכם אבל פראסטר, וגם עם חנ"ב (חתיכה נעשית בהמה?) ועליו אמר רק שהוא למדן.

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 04 יוני 2020, 10:53

יושב אוהלים כתב:
04 יוני 2020, 10:32
דוד ריזל (הפרסומאי) כתב:
04 יוני 2020, 00:50
פראסטער = מגושם, פשוט, כפרי.
זה נכון רק למחצה-לשליש-ולרביע.
המילה 'פראסטר' מכיל הרבה יותר (ואולי יותר נכון הרבה יותר "פחות") מזה. וכמו הרבה מילים באידיש שהתירגום לשפות אחרות מפסיד מהם הרבה מאיכות המילה.

התרגום הכי מדויק של ''פראסטער'' הוא: פראסטער.
ובכ''ז באידיש זה נשמע יותר טוב.

מסקנה: אי אפשר לתרגם אידיש, אפשר להעביר את הצליל של המילה, את הרוח של הדברים, וגם זה רק בערך.

לבי במערב
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 04 יוני 2020, 11:19

יושב אוהלים כתב:
04 יוני 2020, 10:48
אבל לא כתוב שלא אמר אח"כ שום דבר אחר, ואני שמעתי שכך הוסיף.
וחוץ מזה, יתכן שהרוגצובר נפגש גם עם אינשטין, ועליו אמר שהוא חכם אבל פראסטר, וגם עם חנ"ב (חתיכה נעשית בהמה?) ועליו אמר רק שהוא למדן.

כפי שנכתב שם (וכבר צוטט לעיל), הא גופא שהגאון דראגאטשאוו התבטא עליו בלשון מפליאה זו, צע"ג; הבו דלא לוסיף עלה, וד"ל.
אינו מסתבר כלל, ולו בגדר 'יתכן', שהראגאטשאווער נפגש עם א"א. פטומי מילין בעלמא הם אלו, ועל כגון דא כבר צווח הכתוב: "כרחוק מזרח ממערב"...

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 04 יוני 2020, 11:30

אמונת אומן כתב:
04 יוני 2020, 10:44
האם מצוי בין חכמי אוה''ע מה שסופר על הגרח''ע שענה תשובה אחת בפיו וכתב 2 אחרות ב2 ידיו?
אני מציע לא להתחיל להשוות.מנות משכל ויכולות (אגב דווקא אצלנו מספרים אגדות חביבות, למשל על יכולותיו החריגות של נפוליאון בונפרטה). כי אם כן, אז היה בטוח שנמצא חכם מחכמי אוה"ע שהיו לו (או שמספרים עליו) יכולות עוד יותר מרשימות, ואז יגידו שזה לא משנה, כי היתרון של גדול"י הוא במידות וכו'.

אמונת אומן
נתן תודה: 245 פעמים
קיבל תודה: 629 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אמונת אומן » 04 יוני 2020, 14:49

HaimL כתב:
04 יוני 2020, 11:30
אמונת אומן כתב:
אני מציע לא להתחיל להשוות.מנות משכל ויכולות (אגב דווקא אצלנו מספרים אגדות חביבות, למשל על יכולותיו החריגות של נפוליאון בונפרטה). כי אם כן, אז היה בטוח שנמצא חכם מחכמי אוה"ע שהיו לו (או שמספרים עליו) יכולות עוד יותר מרשימות, ואז יגידו שזה לא משנה, כי היתרון של גדול"י הוא במידות וכו'.
כלל לא התכוונתי להשוות אלא שאלתי מתוך סקרנות, כיוון שאת העובדה הזו שמעתי ממקור ראשון, ששמע מפי עד ראיה, בן ביתו של הגרח''ע!

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 04 יוני 2020, 15:09

ב. זעירא כתב:
04 יוני 2020, 13:50
אמונת אומן כתב:
אגב, מסופר על הרה"ק מהרצ"א מדינוב בעל 'בני יששכר' שהיה עונה לשואליו דבר ד', ובשעת מעשה גם כתב את חידושיו,
לימים כאשר נסתלק לב"ע ובנו הרה"ק רבי דוד מדינוב ישב על כסאו, נכנסה אלמנה קשת רוח לפניו כדרכה מימים ימימה עוד אצל אביו, ותינתה את צערה ואת קשייה המרובים, כאשר הרה"ק מאזין לה ברוב קשב ומשתתף בצערה בכל לב.
כאשר נפנתה לצאת אמרה לו שהיא מאד מאוכזבת ממנו, והוא לא מגיע למידותיו של אביו, וזאת למה? 'בכל פעם שהייתי נכנסת אל אביך ומשיחה לפניו את אשר על לבי, היה מוציא דף ועט ורושם את כל מה שאני אומרת מילה במילה, וכתב את כל בקשותי כדי שלא ישכחם, ואתה מנענע בראשך ופוטרני לשלום?'
סיפור משובב נפש ביותר. וקצת דומה לזה, מספרים על מרן הח"ח (ושמא על מהר"י סלנטר), שהתארח לסעודה הוא וגאון אחר (ושמא תלמידו) אצל אכסניה כפרית, והאישה שנהנתה כ"כ על שזכתה להגיש סעודה לפני ת"ח גדולים, סירבה לקבל מהם תשלום. כאשר נחו שם סיפרה להם על הפרות, התרנגולות וכו'. הח"ח הקשיב בתשומת לב, ואילו הגאון השני אהדר אפיה וגריס. אחר הדיבורים האלה, נפנה הח"ח לגאון השני, ואמר לו שזה חשש גזל, כי הלא האישה נהנתה כ"כ מזה שהרבנים הקשיבו לה, וזה היה התשלום שלה. והעיד הגאון השני שהח"ח עצמו שמע וענה לאישה בחצי אוזן, שכן טעה והחליף פרה בחמור אבל הוא נתן לכפרית את התחושה שהסיפורים שלה חשובים בעיניו. 

לבי במערב
יצירת קשר:

שליחה על ידי לבי במערב » 04 יוני 2020, 20:43

יושב אוהלים כתב:
04 יוני 2020, 11:41
אדרבה! היא הנותנת, שיאמר עליו שהוא למדן הוא הפלא, אבל שיאמר עליו שהוא פראסטער זה ממש לא פלא בכלל.
לפענ"ד, בכה"ג לא אמרינן פלגינן דבורא. וק"ל.

ישר א-ל
נתן תודה: 30 פעמים
קיבל תודה: 22 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי ישר א-ל » 04 יוני 2020, 23:12

מה אעשה ואני בטוח ב100% שלאיינשטיין ודומיו היה ועוד איך היה טעם בקוגל ובעוד דברים.

יראתי בפצותי
נתן תודה: 78 פעמים
קיבל תודה: 78 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יראתי בפצותי » 05 יוני 2020, 01:13

אמונת אומן כתב:
אני שמעתי את זה מעד ראיה, היה תלמיד ישיבה שהיה בבית מרן הגרח"ע. וכעין זה בספר הנפלא, הלילה איננו אפל, מומלץ מאוד. וכן, היו גם אצל חכמי העולם עילויים כאלו.

מבקש אמת
יצירת קשר:

שליחה על ידי מבקש אמת » 05 יוני 2020, 08:39

אמונת אומן כתב:
בהחלט. ידוע על מוצארט שניגן לפני בני אצולה יצירות שהלחין לבדו בגיל חמש, ומתמטיקאי צרפתי בשם גלואה ייסד ענף שלם במתמטיקה בשם "תורת החבורות" בגילאי העשרה, ועוד רבים כיוצא באלו. גם היום יש גאונים יוצאי דופן, יש בארה"ב נער בן 14 שלמד אלגברה גיאומטריה וטריגונומטריה בתוך שבוע, ופתר נוסחאות קשות במיוחד שגדולי המתמטיקאים מתקשים לפותרן. קראתי גם על נער ונערה מארה"ב בגילאי 16-18 שהמציאו בדיקה יעילה לגילוי מוקדם של כמה סוגי סרטן קטלניים. אלו דוגמאות מעטות וישנן עוד רבות מאד, אלא שמטבע הדברים הציבור שלנו אינו מכיר אותן אלא את הסיפורים על גאוני התורה.

אך כאמור, אין בזה שום רבותא מיוחדת. כשרון גאוני הוא בעצם סוג של מחשב מפותח במוח, ואנחנו לא רואים במחשבים שום ערך. מה שמיוחד בתורה היא שהחכמה שבה אמורה להשפיע על נפש האדם ועל התנהגותו, ובה שונה היא מחכמה בעלמא שאינה אלא אוסף מידע טכני ותו לא.

HaimL
יצירת קשר:

שליחה על ידי HaimL » 05 יוני 2020, 10:40

ישר א-ל כתב:
04 יוני 2020, 23:12
מה אעשה ואני בטוח ב100% שלאיינשטיין ודומיו היה ועוד איך היה טעם בקוגל ובעוד דברים.
אתה תתפלא, שגם בין אומות העולם ישנם (או שלפחות היו) חסידים ופרושים. אני זוכר שקראתי, לפני שנים, את האוטוביוגרפיה של בנג'מין פראנקלין, ואת התעסקותו בתיקון המידות. ואת פגישתו עם אלמנה זקנה ופרושה, שקבלה בפניו על פגמים במחשבה. ואלה רק דוגמאות מעטות מאוד, היו כתות שלמות של נזירים וכדומה. אני כמובן לא אומר את זה בשביל להאדיר את הגויים, אלא כדי שתבין שיראת שמיים ומידות טובות הן לא רק חלק של עם ישראל בעולם. 

וכל זה בלי שום קשר לכך שאנשי שכל, בדרך כלל, נוטים להזניח את הגשמי.

סמל אישי של משתמש

פותח הנושא
למה זה תשאל לשמי

שליחה על ידי למה זה תשאל לשמי » 06 יוני 2020, 22:08

נ''ל דיש לחלק בין 'מלאך' ל'פרופסור מפוזר'

המין הראשון זיכך עצמו כל כך עד שלא היה לו טעם באוכל (או שלא העסיק אותו כדברי רבינו חלק אלוק ממעל) והשני להאא''ה הוא בהמה שמרוב עיסוקיה אין לה ריכוז דרוש כדי להרגיש טעם באוכל (העשירים בבורסה יכולים שלא לאכול כמה ימים לעתים, והם, אחר המחילה, לא נראים מזוככים כל כך כידוע).

סמל אישי של משתמש

פיילוט 0.4
יצירת קשר:

שליחה על ידי פיילוט 0.4 » 06 יוני 2020, 22:50

HaimL כתב:
05 יוני 2020, 10:40

אני כמובן לא אומר את זה בשביל להאדיר את הגויים, אלא כדי שתבין שיראת שמיים ומידות טובות הן לא רק חלק של עם ישראל בעולם. 
כלומר?

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בית המוסר”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: יראתי בפצותי, פיילוט 0.4, תלמיד חבר | 0 אורחים