הנהלת "פורום לתורה" מאחלת לכל חו"ר שנה טובה ומתוקה, שנת בריאות ושלווה. שימלא ה' לבנו משאלות טובות, וימלא משאלות לבנו לטובה. אכי"ר

מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

נושאים שונים
סמל אישי של משתמש

פותח הנושא
פעלעד
הודעות: 595
הצטרף: 27 דצמבר 2015, 22:20
נתן תודה: 68 פעמים
קיבל תודה: 210 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי פעלעד » 13 יולי 2017, 23:18

מנקרת במוחי שאלה כבר זמן רב, ואשמח לקבל עליה תשובות מתוך מקור של רבותינו בדורינו ובדורות שקדמו לנו, לא סתם השערות בעלמא...

איך שייך בזמנינו שהתפתחה הטכנולוגיה, ועד הירח כבר הגיעו, אבל את הסמבטיון עוד לא מצאו?
הרי לוויינים יכולים להגיע לכל נקודה בכדור הארץ, הלא כן?

אשמח לשמוע, בתודה מראש!

ערכים:


יעבץ
הודעות: 1076
הצטרף: 09 ינואר 2016, 20:50
נתן תודה: 414 פעמים
קיבל תודה: 421 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי יעבץ » 14 יולי 2017, 00:57

אמנם ביקשת מקורות מרבותינו דווקא, ובצדק, אבל תרשה לי בכל זאת לכתוב את דעתי, אם לא תועיל לך הרי הפורום פומבי ואולי אחרים שקראו את שאלתך ימצאו בה ישוב לשאלה, או יפריכו בראיות ואחזור בי.
אני סבור, שעצם המצאות נהר הסמבטיון אינו מעקרי הדת. ביאור מידיי: הקבלה בידינו מהנהר הנ"ל מחוייבת כתוצאה מהחובה לקבל דברי חז"ל הקדושים, ועל כן אין אנו מפקפקים בכך ח"ו, אבל להאמין בדבריהם הוא העיקר, ולא קיום הנהר כשלעצמו.
ועל כן, מסתבר מאוד לדעתי שברבות השנים נעלמה תופעה זו ואיננה עוד, אם באופן טבעי או כתוצאה ממעשי בני אדם. בכך מקייים אני את דברי חז"ל שהעידו על נהר זה, אבל אין בכך כדי לומר שמעולם ועד עולם תשאר תופעה זו לעד.
תאמרו: הרי נהר הסמבטיון הוא לעדות על השבת, כמו ששרים בזמירות "יוכיח בו מנוח -תשיב למין אשר שואל"!אף אני אענה ואומר: נכון הדבר, ואף על פי כן אינני רואה חובה לומר שעדות זו תשאר לנצח בבריאה, אני סומך לחלוטין על הבורא ית"ש שאם גזרה חכמתו ית' ששוב לא יוסיף נהר זה להתקיים כך נכון הוא, וממילא כשדבר קיומו נעלם מן העין אין כאן עדות.
אדגיש, מלכתחילה וודאי הייתי "מעדיף" לומר שהנהר מסתתר אי-שם, אך המצאותו של פרוייקט המיפוי של גוגל מכריחה אותי למסקנא זו. דעות אחרות סוברות מן הסתם שבכל מקרה יתכן ונעלם באופן כל שהוא וכו' וכו', הפרוייקט הנ"ל מכחיש באופן סופי כל אפשרות לומר כך, והאמת תורה דרכה.

סמל אישי של משתמש

פותח הנושא
פעלעד
הודעות: 595
הצטרף: 27 דצמבר 2015, 22:20
נתן תודה: 68 פעמים
קיבל תודה: 210 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי פעלעד » 14 יולי 2017, 01:13

זה מה שהעליתי בחכתי מ'גלגול' קטן בגוגל...
מתוך אתר 'דרשו':
(העתקתי את כל הכתבה אבל הדגשתי בסופו את הקטע שעונה לשאלה)

בעידן הטכנולוגי של ימינו, שאלפי לוויינים עוקבים אחר כל תזוזה בכל מקום בעולם, כיצד לא נמצא נהר הסמבטיון? להיכן הוא נעלם?
נהר הסמבטיון – קסמו ומסתריו, היכן הוא נמצא בעולמנו רווי הלוויינים? והיכן הם עשרת השבטים האבודים? • מקורות מרתקים ודעת גדולי הדור בנושא

הרה"ג רבי שמואל ברוך גנוט שליט"א

"שַׁבּת שָׁבּתוֹן לה'" (שמות ל"ה, ב')

בעיר ליסבון שבפורטוגל התגורר כושי, שבאמתחתו היה בקבוק זכוכית עם מים מנהר הסמבטיון. בכל השבוע סערו המים שבתוך בקבוק הזכוכית, ועם כניסת השבת, נרגעו המים וחדלו מסערתם. רבי מנשה בן ישראל, מגאוני אותה התקופה ורבם של האנוסים שבספרד, פורטוגל והמהגרים להולנד, מספר בשם רבי מרדכי יפה זצ"ל, בעל ה"לבושים", על "אדם אחד שהיה לו כלי זכוכית מלא מהחול בנהר סמבטיון, ובכל ששת ימי השבוע היה החול סוער בזכוכית, ובשבת היה נח". ועוד העיד ששמע מ"השר רבי מאיר" שראה בעיניו כושי עם כלי זכוכית וחול נהר הסמבטיון ליד מסגד ישמעאלי, וכשראהו השופט גער בו ואמר לו: "עשית שלא כהוגן! זהו חיזוק ליום השבת של היהודים!"…

מהו נהר הסמבטיון?

במדרש תנחומא מסופר על טורנוסרופוס הרשע, שפגש את רבי עקיבא ותהה בפניו מהי מיוחדותו של יום השבת. רבי עקיבא הסביר לו באריכות, כפי המסופר במדרש.

שאל הרשע: "אם כן, מדוע הקב"ה עושה מלאכה בשבת, מעלה עננים, מוריד גשם, מזריח חמה ולבנה, כבכל ימות החול?!"

השיב לו רבי עקיבא, שהמן במדבר לא ירד בשבת, כפי שקראנו בפרשת השבוע שעבר, והציע לו לנסות ולהעלות באוב את אביו שמת בשבת. ואכן, טורנוסרופוס הצליח להעלות את אביו באוב בכל ימות השבוע, אך בשבת לא עלה אביו באוב. אביו אף הסביר לו ש"מי שאינו משמר שבת כתקנה, בא לכאן ומשמרו בעל כורחו".

ועוד אמר לו רבי עקיבא: "נהר סמבטיון מעיד שבכל הימים הוא מושך אבנים בחול, ובשבת נח". ופירש ה"עץ יוסף": "הוא נהר של אבנים וחול שמושך אבנים בימי החול, ובשבת – נח, וקוראים לו "סמבטיון", מפני שביתתו בשבת, שהשבת בלשון ערבי הוא "סבטי" ונהוג בלשונם להוסיף בתוארים "יון", ומקור דבריו מצוי כבר בדברי הרמב"ן על התורה (בפרשת וזאת הברכה), לדברי המהרש"א בסנהדרין (סה, ב), נהר הסמבטיון נח בשבת כבר מששת ימי בראשית ולא מדובר בתופעה שהחלה בתקופות מאוחרות יותר.

עשרת השבטים ונהר סמבטיון

כולנו מכירים את הסיפור המפורסם על רבי מאיר ש"ץ, שחיבר את ה"אקדמות", אותם שרים וקוראים בניגון ערב לאחר תפילת שחרית ולפני קריאת התורה בחג השבועות.

הסיפור מספר על יהודי מעשרת השבטים, שהגיע לאשכנז מעבר לנהר הסמבטיון. היהודי סיפר על עלילות וגזירות קשות שגזר עליהם המלך במקום מגוריהם, לאחר שכומר אנטישמי נלחם בהם בכח קסמיו וכישופיו והוא מבקש שישלחו לו לעזרה יהודי ת"ח שיבוא להביס את הכומר הרשע. מאחר שההליכה לכיוון מקום מגוריהם של עשרת השבטים עוברת דרך נהר הסמבטיון השוצף וקוצף בכל ימות השבוע, מלבד בשבתות, הותר לשליח שנשלח מאשכנז לעבור את הנהר בשבת, למרות האיסור לשחות בנהר בשבת, מפני פיקוח נפשם של יהודי עשרת השבטים.

אך דא עקא, אסור היה לו לחזור בחזרה דרך הנהר למשפחתו שבאשכנז, כיוון שחזרתו כבר אינה דוחה שבת. נערך גורל בין כמה יהודים נבחרים, מי יהיה זה אשר ילך להציל את קהילת היהודים שמעבר לנהר הסמבטיון, ובגורל עלה שמו של רבי מאיר ש"ץ, שנפרד מבני משפחתו לעולמים, והיגר למקומם העלום של עשרת השבטים, חוצה בדרכו את נהר הסמבטיון. לפני לכתו כתב את סדר ה"אקדמות" ועד היום נוהגים בקהילות אשכנז לקוראו, בדחילו וברחימו, בבוקרו של חג השבועות.

במדרש רבה (בראשית פרשה ע"ג) כתוב במפורש, שעשרת השבטים האבודים אכן גלו "לפנים מן נהר סמבטיון", ובמדרש רבה (במדבר פרשה ט"ז) מסופר על עשרת השבטים ש"הם נתונים לפנים מן סמבטיון ושלפנים מן הרי החושך".

אלדד הדני, טען שהגיע מעבר לנהר הסמבטיון בשנת ד' אלפים תרמ"ג, והוזכר בחלק מספרי הראשונים, נחשב לסוג של "משיח שקר". אלדד הדני, כפי שמסופר ב"אוצר המדרשים" (איזנשטין), הגיע לקירואן, וסיפר ליהודי העיר המופתעים כי הינו אחד מבני שבט דן, המתגוררים יחד עם בני שבט נפתלי, גד ואשר, ב"חוילה הקדומה אשר שם הזהב". לדבריו, יש להם שופט יהודי בשם עבדון, והם דנים בארבע מיתות בית דין, ויושבים באוהלים ונוסעים וחונים ממקום למקום ונלחמים בחירוף נפש בשבעת מלכי כוש הרודפים אותם.

לדברי אנשי קירואן, אלדד הדני דיבר רק בלשון הקודש והשיב להם על כל דברי ההלכה ששאלוהו, ש"כך למדנו מפי יהושע מפי משה מפי הגבורה". אנשי קירואן הפנו את דברי ההלכה שהציע בפניהם אלדד הדני בפני רבי צמח גאון.

בהמשך מכתבם מספרים לרבי צמח גאון את הסיפור המופלא הבא: "ועוד סיפר לנו אלדד הדני, שכשחרב בית המקדש עלו ישראל לבבל, עמדו הכשדים על בני משה. אמרו להם: "שירו לנו משיר ציון". עמדו בני משה וגעו בבכיה לפני הקב"ה וכתתו אצבעותיהם בשיניהם, ובא הענן ונשאם עם אהליהם וצאנם ובקרם והוליכם לחוילה, והורידם שם בלילה. ועוד אמר לנו שסיפרו לנו אבותינו ואבותינו מאבותיהם, ששמעו באותו הלילה רעש גדול ובבוקר ראו חיל גדול וכבד, והסב להם את הנהר שגולל אבנים וחול במקום שלא היה שם נהר מעולם, והנהר ההוא עדיין גולל אבנים וחול בלי מים, ברעש גדול ובקול גדול, שאלמלא היה פוגע בהר של ברזל- היה מנפצו, והנהר גולל כל ששת ימי השבוע אבנים וחול בלי שום טיפת מים ובשבת נח, ובשעה שיעריב יום השישי בין השמשות תרד עליו ענן, ואין אדם יכול לגשת אליו עד מוצאי שבת, והוא ששמו סמבטיון, ויש מקומות באותו הנהר שאין לו רוחב, כי אם 60 אמה, והם עומדים בצד הנהר משם ואנו עומדים מכאן ומדברים ומשוחחים אלו עם אלו, והם אסורים ושבויים מפני שהנהר מקיף עליהם, ולא אנו יכולים להיכנס אצלם ולא הם יכולים לצאת משם"…

רבי צמח גאון השיב להם כך: "ומה שאמר שבני משה אצלם ונהר סמבטיון מקיף עליהם- אמת אמר, שכך אומרים חז"ל במדרש, שהגלה נבוכדנצר לוויים בני משה שישים ריבוא, וכיוון שהגיעו לנהרות בבל, הם וכינוריהם, אירע להם כמו שסיפר לכם ר' אלדד"…

מקורות נוספים בדברי חז"ל, למציאתם של בני משה רבנו מעבר לנהר הסמבטיון, הם דברי התנא יונתן בן עוזיאל (שמות לד, י), הכותב (בתרגום ללשון הקודש) ש"ממשה יוציא הקב"ה צדיקים ובזמן הגלות יוליכם לנהר הסמבטיון". גם במדרש איכה למדנו על עשרת השבטים, שגלו לנהר סמבטיון, וכך נמצא במספר מקומות נוספים במדרשים.

בשנת תרנ"ט הגיע לירושלים יהודי שהציג עצמו בשם יוסף בן יעקב, וטען שהוא מבניו של משה רבינו. גדולי ירושלים, כך מספר המקובל המפורסם רבי שמעון הורביץ זצ"ל (מראשי ישיבת המקובלים "שער השמים") בספרו "קול מבשר", נפגשו עמו והתרשמו ממנו ומדבריו.

בפגישות איתו השתתפו רבי צבי פסח פרנק זצ"ל, רבי חיים יהודה לייב אוירבך ועוד רבנים. גדולי ירושלים, ביניהם חברי בית הדין של הגאון הישיש רבי שמואל סלנט זצוק"ל, חתמו על מכתב ששוגר אל "בני משה", כדי "למצוא דרך מבוא לאחינו בני אמונתנו עשרת השבטים, ואת מעבר הנהר סמבטיון ובני משה החונים לפנים מן הנהר".

הרבנים מביעים במכתבם ציפיה כי גילוי מקום מגוריהם של עשרת השבטים יביא לגאולה השלמה, והם מציינים במכתב את דברי הגאון מוילנא, שכתב: "בני משה החונים לפנים מנהר הסמבטיון המה צדיקים ופרושים גדולים והם המושיעים שיעלו בהר ציון". על המכתב הוחתם לא פחות מאשר המרא דאתרא, הגאון בן המאה, רבי שמואל סלנט זצוק"ל, אליו הצטרפו מחליפו בתפקיד, מרן הגרי"ח זוננפלד זצ"ל וה"לב העברי", הגאון רבי עקיבא יוסף שלזינגר זצוק"ל. המכתב לא זכה לתשובתם של עשרת השבטים ובני משה, כיוון שאותו אורח עלום נתפס על ידי הממשל הטורקי בחשד לריגול, והוצא להורג בדמשק. האיש ויחוסו נותרו כתעלומה בלתי פתורה.

איפה נמצא הסמבטיון?

הרמב"ם מעיד באחת מאגרותיו על עשרת השבטים: "דעו לכם שזה עניין אמיתי, ועל ביאתם אנו מחכים, אשר הם אחרי הרי החושך ונהר גוזן ונהר סמבטיון. ובאמת שנהר זה מושך חול כל ששת ימי המעשה וביום השביעי הוא נח. וכבר הראו בימי הזקן והצדיק אבי אבא ז"ל צלוחית אחת ובה חול והיה מסובב כל ששת הימים ונח בשביעי", והרמב"ם מחזק את דבריו ומוסיף: "והדברים אמיתיים, כי הם נראים לפעמים ליחידים"…

רבי עובדיה מברטנורא מעיד בשם יהודים שסיפרו לו, שמפורסם אצלם על סוחרים ישמעאלים, שבמרחק של 50 יום במדבר ממקום מושבות הערביים, נמצא נהר הסמבטיון, הסובב סביב לארצם ושום יהודי לא מנסה לעבור את הנהר המופלא בשבת, כדי שלא לחלל שבת בהליכה בנהר. רבי עובדיה מברטנורא מספר, שישנה מסורת בידם שמאחורי הנהר מתגוררים בני משה הצדיקים והטהורים, שאין בהם שום אחד שעובר עבירות ומספרם רב כחול הים. והוא מספר: "וסיפר לי רב אחד, זקן אשכנזי, שנולד וגדל במדינה הזאת, כי זוכר הוא בימי חורפו, שכאשר באו יהודים אחרים מארץ עדן וספרו כדבר הזה בדיוק, בלי שום תוספות או חסרון". האם הנהר נמצא באזור ישובי הערבים?

כהן דת נוצרי כתב אגרת קדומה, הנקראת "אגרת פרושי ג'ואן". הכומר מספר על ביקורו באזור הודו, ומוסיף בהתלהבות ש"יש נהר סביבו נהר מאבנים, ומושך עד ים אוקיינוס, ומקיף תשעה משבטי ישראל, והולך כל ימות השבוע עד יום השבת ובשבת כולו נח ונושא אבנים גדולות וקטנות לים, ותשעה שבטי ישראל אינם יכולים לעבור את הנהר".

האם הנהר נמצא באזור הודו דווקא?

השד"ר רבי משה יפה שלח מכתב בשנת תר"ח, לגאון המפורסם רבי יוסף שווארץ זצ"ל, מחבר "תבואת הארץ", בו מספר לו על עשיר יהודי שהתגורר בבומביי שבהודו, ששלח את בנו לצרכי מסחר לקאנטאן, שם סיפרו לו כי במרחק של חודשיים הליכה, ישנו נהר הזורק אבנים בכל השבוע ובשבת הוא נח ונרגע.

הרמב"ן קורא לנהר הסמבטיון בשם "נהר גוזן" (וכך מובא בעוד מדברי חז"ל), לפי החוקרים שעסקו בנושא, (כך לפי מאמרו של ב. מלכיאל בנושא, "יתד נאמן" גליון חג הסוכות תשס"ח), הנהר נמצא באזור צפון עירק, מזרח טורקיה ואפגניסטן. לדעת חוקרים אחרים, נהר הסמבטיון נמצא בהודו, ויתכן שמדובר בנהר הגנגס ההודי. הנהר "סאבאטינו" נמצא בהודו ומפריד בין האינדיאנים באזור, כך שישנם חוקרים המצביעים דווקא על נהר זה כעל נהר הסמבטיון. לפי הילקוט שמעוני (שיר השירים תתקפ"ה) נמצא נהר הסמבטיון בדמשק שבסוריה, ואכן בדברי הנביאים אנו למדים שעשרת השבטים הוגלו לדמשק.

איפה בדיוק נמצא הסמבטיון בדמשק? בעידן הטכנולוגי של ימינו, שאלפי לוויינים עוקבים אחר כל תזוזה בכל מקום בעולם, כיצד לא נמצא נהר הסמבטיון? להיכן הוא נעלם?

שאלה זו שאל מו"ר מרן הגאון רבי חיים קנייבסקי שליט"א בילדותו את מרן ה"חזון איש" זצ"ל. החזון איש השיב לו: "אם הקב"ה רוצה שנהר הסמבטיון יסתתר ולא יתגלה, אז כל הבדיקות, הכי משוכללות שיהיו – לא יעזרו".

רבי דב בער ליפשיץ זצ"ל מסביר את נוסח התפילה "ולא נתתו ד' אלוקינו לגויי הארצות וגם במנוחתו לא ישכנו ערלים", שהקב"ה לא רצה שהגויים ישבתו בשבת, כי "גוי ששבת חייב מיתה", ואילו הגויים היו יודעים היכן נמצא הסמבטיון היו מתפעלים ממנו, היו מתחילים לשמור שבת, ולכן הקב"ה מסתיר את נהר הסמבטיון.

מרן רשכבה"ג הגראי"ל שטיינמן שליט"א כותב בספרו 'איילת השחר' על התורה ש"במשך הדורות הסתר פנים הולך וגדל. ויתכן שגם מה שלא מוצאים היום היכן נהר הסמבטיון, אף על פי שהיום יכולים להגיע לכל העולם, גם זה בכלל ההסתר פנים".

בתקווה שהסתר- הפנים יסתיים וכולנו נראה בעינינו את עשרת השבטים, צועדים בסך היישר מנהר הסמבטיון לעבר ירושלים ובית המקדש. והלוואי ונזכה במהרה!!!


נפתולי
הודעות: 432
הצטרף: 03 יולי 2017, 11:54
נתן תודה: 261 פעמים
קיבל תודה: 189 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי נפתולי » 14 יולי 2017, 10:41

קראתי לפני כמה שנים איזה מאמר של הרב יצחק טשינגל העוסק בחיפוש אחר עשרת השבטים.
לטענתו מצא באותו איזור נידח שהוא מנסה לאתר בו את שרידי עשרת השבטים, איזה נהר שוצף קוצף, שכמעט אי אפשר לעבור בו חוץ מנקודות מסויימות. הוא לא היה שם בשבת ולא בדק האם בשבת כן ניתן לעבור בו.
שכחתי איה מקום כבודו של המאמר ההוא.
אם אמצא זאת אעלה לכאן בל"נ.

סמל אישי של משתמש

פותח הנושא
פעלעד
הודעות: 595
הצטרף: 27 דצמבר 2015, 22:20
נתן תודה: 68 פעמים
קיבל תודה: 210 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי פעלעד » 14 יולי 2017, 13:07

נפתולי כתב:קראתי לפני כמה שנים איזה מאמר של הרב יצחק טשינגל העוסק בחיפוש אחר עשרת השבטים.
לטענתו מצא באותו איזור נידח שהוא מנסה לאתר בו את שרידי עשרת השבטים, איזה נהר שוצף קוצף, שכמעט אי אפשר לעבור בו חוץ מנקודות מסויימות. הוא לא היה שם בשבת ולא בדק האם בשבת כן ניתן לעבור בו.
שכחתי איה מקום כבודו של המאמר ההוא.
אם אמצא זאת אעלה לכאן בל"נ.
ראיתי את המאמר בזמנו, אבל הכל היה בדרך ספק ובדרך אפשר ובדוחק, כך שלא נראה שאפשר לבנות על זה.


יעבץ
הודעות: 1076
הצטרף: 09 ינואר 2016, 20:50
נתן תודה: 414 פעמים
קיבל תודה: 421 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי יעבץ » 14 יולי 2017, 14:03

הערה על דברי הרב ליפשיץ שהביא פעלעד: אם ה' רוצה להסתיר מהאומות את הנהר, למה משמע בחז"ל שבעבר הנהר היה ידוע? ולמה מלכתחילה קיים נהר כזה? הרב שטיינמן מבאר יפה שזה הסתר פנים, כלומר ירידה במדריגה לעומת דורות קודמים, אבל לפי הרב ליפשיץ מעולם הוא לא היה אמור להיות מפורסם.


מאן דהו
הודעות: 2397
הצטרף: 28 פברואר 2019, 21:53
נתן תודה: 1474 פעמים
קיבל תודה: 370 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי מאן דהו » 13 יוני 2019, 19:00

פעלעד כתב:
13 יולי 2017, 23:18
מנקרת במוחי שאלה כבר זמן רב, ואשמח לקבל עליה תשובות מתוך מקור של רבותינו בדורינו ובדורות שקדמו לנו, לא סתם השערות בעלמא...

איך שייך בזמנינו שהתפתחה הטכנולוגיה, ועד הירח כבר הגיעו, אבל את הסמבטיון עוד לא מצאו?
הרי לוויינים יכולים להגיע לכל נקודה בכדור הארץ, הלא כן?

אשמח לשמוע, בתודה מראש!
viewtopic.php?f=8&t=2537#p29371
 
שאר לעמו כתב:
09 יולי 2018, 16:36
.....


אם כבר נגענו שוב בנקודה זו של הסנבטיון, זכורני שהסטייפלער בשם עולם כותב שזה שכל מקום נחקר, עדיין אם רצון הקב"ה שייעלם אז לא ימצאוהו.
ואני מוסיף נופך, שלא כל מקום נחקר, אפילו היום כשהכל מצולם! ובפרט שיתכן שלרגל התקלקלות העולם גם זה דבר זה נפסק, כמו דברים רבים אחרים שנפסקו כדוגמת הגלגול וכיו"ב.

הפקדתי שומרים כתב:
09 יולי 2018, 16:49

זכורני לפני שנים שאלנו את אחד מגדולי רה"י בדורינו על פשר הסמבטיון שלא נמצא בעידן הלווינים. במענה לשאלה הציע תשובה מקורית, שהלווינים סוקרים את פני השטח, ואילו את היערות שמכסות חלק נרחב מהעולם, כמו למשל "יערות האמזונאס" ועוד, אין להם יכולת לצלם מבעד לסבכי העצים.
דרך אגב לפני כמה שנים נתפרסם על שבט פרמטיבי שנתגלה (לא באמצעות לויין) ביערות של דרום אמריקה. עד לאותו הזמן לאיש לא היה מידע על בני השבט.
נ.ב מה כוונתך, הגלגול נפסק, מישהו ראה אותו פעם שהוא נפסק? אלא כך כתוב בחז"ל (זוהר) ואנו מאמינים לכל דברי קודשם, כך שאין לנו מידע שהיה ונפסק אלא אמונה שהיה, וממילא אין סיבה שהוא נפסק אם לא שכך כתוב בחז"ל.

שאר לעמו כתב:
09 יולי 2018, 17:19
בימינו איננו שומעים על גלגולים כמו ששמענו עד ימי החפץ חיים ולא יותר (הגלגול המתוקשר ברדיו בירושלים - עדיף לא להעלות אותו פה). וכמו שנגע צרעת על לשון הרע לא ידוע.
ואה"נ לזה היתה כוונתי שגם מה שמצולם, לא רואים ובוחנים כל מטר מרובע.
אבל גם יתכן שזה נפסק כי העולם מתקלקל יותר, ומהשמים עושים פחות דברים כנגד הטבע מחמת ירידת בני האדם.


במבי
הודעות: 2205
הצטרף: 10 דצמבר 2018, 22:49
נתן תודה: 594 פעמים
קיבל תודה: 639 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי במבי » 13 יוני 2019, 21:07

אגב בעירובין מוזכר דארציני ומפרשי הערוך מביאים ששמו העברי "קינמון סיני" ושמו הלטיני משהו עם cassia וכידוע חז"ל מזכירים את מלכות קציה שנמצאת מעבר לערי החושך בסיפור עם אלכסנדר מוקדון (ואם אני לא טועה גם הסמבטיון מצא מעבר להרי החושך) וא"כ קציא היא סין
אך ראיתי באחד מהספרים בהוצאת מקיצי נרדמים של הרב בובר שמזהה את קציא עם צפון מזרח אפריקה ועפ"ז סין אולי הכוונה לאיזור מצריים שנמצאת ליד מדבר סיני אך כמובן לא ידוע על סמבטיון באיזור

(ולפי"ז אם נפרק את המילה דארציני יוצא ש"דר" זה קינמון וציני הכוונה לסין. וצ"ב האם דר וסוחרת במגילת אסתר הכוונה לקינמון)


יוסף ה'
הודעות: 288
הצטרף: 30 מאי 2019, 00:12
נתן תודה: 182 פעמים
קיבל תודה: 107 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי יוסף ה' » 13 יוני 2019, 21:12

פעלעד כתב:
14 יולי 2017, 01:13
ואכן בדברי הנביאים אנו למדים שעשרת השבטים הוגלו לדמשק.
מה פתאום?

"נהר גוזן וערי מדי" באזור פרס!


יוסף יוסף
הודעות: 407
הצטרף: 23 יולי 2018, 02:05
נתן תודה: 79 פעמים
קיבל תודה: 151 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי יוסף יוסף » 14 יוני 2019, 11:01

פעלעד כתב:
13 יולי 2017, 23:18
מנקרת במוחי שאלה כבר זמן רב, ואשמח לקבל עליה תשובות מתוך מקור של רבותינו בדורינו ובדורות שקדמו לנו, לא סתם השערות בעלמא...

איך שייך בזמנינו שהתפתחה הטכנולוגיה, ועד הירח כבר הגיעו, אבל את הסמבטיון עוד לא מצאו?
הרי לוויינים יכולים להגיע לכל נקודה בכדור הארץ, הלא כן?

אשמח לשמוע, בתודה מראש!

כמו שכל נהר יכול לאכזב
כנראה גם נהר סמבטיון אכזב ונכחד
ועוד יותר אפשר לומר שהוא אכן הפריע מאוד לתושבי המקום לסחר וקשר לעולם החיצון
ולכן הם דאגו לייבשו או לסותמו
לתזכורת: פעם התיירות לא היה דבר הכי מרוויח


בר בי רב
הודעות: 448
הצטרף: 07 מאי 2017, 12:08
מיקום: מודיעין עילית
נתן תודה: 20 פעמים
קיבל תודה: 78 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי בר בי רב » 14 יוני 2019, 11:13

החזו"א אמר על ענין מה שאשה שעוברת כיום על צפרניים לא מפלת שהוא ענין של הסתר פנים.
ובראשונים יש דעה שכל עניני סכנה המובאים בגמ' כולם לא נוהגים כיום [גם מה שהמנהג בפועל להחמיר] משום שהיום כבר התבטלו כל הדברים האלה.
וזה הטעם שרואים בזמנם ששדים היה דבר מאוד ידוע בחייהם במעשים שבכל יום [עי' ברכות ו' ע"א ועוד הרבה] וכיום כבר לא.


אביי
הודעות: 45
הצטרף: 31 מאי 2019, 03:39
נתן תודה: 24 פעמים
קיבל תודה: 11 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי אביי » 14 יוני 2019, 15:19

יוסף ה' כתב:
13 יוני 2019, 21:12
פעלעד כתב:
14 יולי 2017, 01:13
ואכן בדברי הנביאים אנו למדים שעשרת השבטים הוגלו לדמשק.
מה פתאום?

"נהר גוזן וערי מדי" באזור פרס!
המהרש"ל כותב במפורש בשם הערוך על חלח וחבור וכו'- ארצות אשכנז! (בחמת שלמה יבמות יז.)
 


יוסף ה'
הודעות: 288
הצטרף: 30 מאי 2019, 00:12
נתן תודה: 182 פעמים
קיבל תודה: 107 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי יוסף ה' » 16 יוני 2019, 01:56

אביי כתב:
14 יוני 2019, 15:19
יוסף ה' כתב:
13 יוני 2019, 21:12
פעלעד כתב:
14 יולי 2017, 01:13
ואכן בדברי הנביאים אנו למדים שעשרת השבטים הוגלו לדמשק.
מה פתאום?

"נהר גוזן וערי מדי" באזור פרס!
המהרש"ל כותב במפורש בשם הערוך על חלח וחבור וכו'- ארצות אשכנז! (בחכמת שלמה יבמות יז.)

ואיך זה מועיל לנו להבין שעשרת השבטים הוגלו לדמשק???

בכל מקרה דברי המהרש"ל צריכים עיון מכמה סיבות.

1. ידוע לכולנו כי מדי היא ממלכה הסמוכה לפרס ושותפה עם פרס ופרס רחוקה מאשכנז כרחוק מזרח ממערב כפשוטו.
2. לא מצאתי בערוך שהוא מקור דברי רש"ל.
3. מלך אשור לא דרכה כף רגלו באשכנז וכל כיבושיו היו באזור המזרח התיכון ואיך הושיבם באשכנז?
4. והעולה על כלנה, מקרא מלא הוא "ויגל את ישראל אשורה ויושב אותם בחלח ובחבור נהר גוזן וערי מדי" (מלכים ב יז ו).
 


ייעוץ תורני
הודעות: 318
הצטרף: 27 אפריל 2019, 23:40
נתן תודה: 147 פעמים
קיבל תודה: 81 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי ייעוץ תורני » 16 יוני 2019, 02:30

ידוע לי מעדות נאמנה שגוגל מטשטשים ומרמים בכל מקום שמבחינה מדינית בטחונית צריך להסתיר (מחנות סודיים ומתקנים צבאיים וכו') .

זה התנאי הנוקשה שכל מדינה הזקוקה לכך מציבה בפניהם כדי לתת להם דריסת רגל.


אביי
הודעות: 45
הצטרף: 31 מאי 2019, 03:39
נתן תודה: 24 פעמים
קיבל תודה: 11 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: מיקום נהר הסמבטיון בזמנינו

שליחה על ידי אביי » 26 יוני 2019, 02:08

יוסף ה' כתב:
16 יוני 2019, 01:56
2. לא מצאתי בערוך שהוא מקור דברי רש"ל.
אני מצאתי זה בערוך על הש"ס שם

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “בית המדרש”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: Bing [Bot], דני.יוסף, מודים דרבנן, משה נפתלי, שועל | 3 אורחים