הכשרים מחו"ל (באופן כללי בהשוואה להכשרים בארה"ק, ובאופן פרטי רמת ההכשרים השונים)

שקוע בלימוד

משתמש רשום
מישהו יודע מידע איזה הכשר מחו"ל הוא בדרגת מהדרין ואיזה לא???????.
יש הרב ועסטיים יש בד"צ מנצ'סטר ישKF יש OU אם מישהו יודע קצת מידע יותר מדוייק על ההכשרים הללו אשמח לשמוע.

נערך לאחרונה על ידי מנהל:

הלכה ומנהג

מנהל פורום הלכה ומנהג
חבר צוות
מנהל פורום
עבור כמה הכשרים מחו"ל קיימים אשכולות מיוחדים:
פוסק חדש באו יו
איגוד הרבנים הרב וועסטהיים
שוקולד בכשרות איגוד הרבנים
וייסמאנדל
איחוד הרבנים למהדרין של הרב חביב מצרפת מישהו מכיר
כשרות כדתיא הרב דוד גרינהויז
בית חב"ד בוונציה.
הרב לווין מארגנטינה
התאחדות הרבנים CRC
מועצת הרבנים דשיקגו - CRC
כשרות 'חרדים' בראשות הרב אשר אנשיל כ"ץ
ועד הכשרות ליקווד
שוקולד שמרלינג
הרב מרדכי רוטנברג
כשרות בהונגריה
בד"ץ דקהילות החרדים בודאפעסט
כשרות ברומניה!
כשרות הרב אונגר ממונסי
אוכל כשר בעיר וורנה - בולגריה. הר' יוסף מנחם הלפרין.
אזהרת כשרות לנוסעים למרוקו
הרב זקבך
כשרות KF
סטאר קיי
כשרות הרב שוורץ וינה
כשרות הרב יעקב טראוב - סן פרנסיסקו
הרב ישראל מאיר שטיינברג
הכשר של משולש k
דרוש מידע על רמת ההכשר "בורו פארק" של הרב נפתלי הורביץ
כשרות מיצים 100% טבעי באירופה ללא השגחה
האם מכירים הכשר של הרב גרובער
הכשר הרב בנימין הלוי גרובער
כשרות בדובאי
כשרות בווינה, אוסטריא

נערך לאחרונה:

אחד התלמידים

משתמש ותיק
הרב ועסטהיים: באופן אישי הוא נערך, אבל בשנים האחרונות ההכשר שלו פחות. משערים שההכשר גדל יותר מדאי עבורו להשתלט עליו כראוי.
בד"ץ מנצ'סטר: לאחרונה שמעתי מאברך אנגלי בבהכ"נ שהוא בדק אותו היטב ולדבריו זה הכשר גרוע.
KF: נחשב הכשר גרוע. כך שמעתי ממומחה לכשרות בארה"ב הטוען שאף ההכשירים הבינוניים כגון OU לא יסמכו עליו.
OU: זה השכר בינוני, אבל מאד מקצועי. יש להם שיטה שלא להחמיר יותר מדאי כדי שאוכל כשר יהיה נגיש להמון עם, אבל בגדול הם אינם מתירים דברים שאין מקום להתיר, רק שאינם מחמירים בהרבה דברים שאפשר להחמיר עליהם כגון ההכשירים הכי מהודרים. זולת חלב ישראל וישן שהם אינם מקפידים עליהם אא"כ כתוב על האריזה להדיא אפשר לסמוך עליהם, אבל זה אינו הכשר מהודר במוצהר. מי שמקפיד על בד"ץ עדה"ח בודאי אינו יכול לאכול OU. לא ברור שזה נכון בהשוואה לכל שאר ההכשירים אשר בשם מהדרין יתקרי, כגון בד"ץ רבנות ירושלים.
שמעתי ממומחה הנ"ל שההכשירים OK כK וסטאר K באותה רמה של OU. הם אינם שווים ממש ולכל א' יש מעלות וחסרונות אחרות, אבל בשקלול כל המעלות וחסרונות יוצא אותה רמה. שמעתי זה לפני כמה שנים, לא ידוע לי אם זה עדיין נכון.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
יעבץ אמר:
מה לגבי בד"ץ לונדון?
דומני שבד"ץ לונדון הוי השם בלה"ק לKF.
מצאתי זה באתר כושרות, שאין לי שום מושג מי עומד מאחוריו ועד כמה הוא מהימן:
בד´´ץ לונדון / מנטצ'סטר
תוכן השאלה
האם ניתן למי שושמר על כשרוית בד"ץ , לסמוך על הכשרויות דלעיל ?
תוכן התשובה
בדץ לונדון ובדץ מנצסטר הם שני גופים לגמרי שונים.

בדץ מנצסטר נחשב לרמה גבוה של כשרות המשתווה לבדצ"ים של הארץ

בברכה
הרב משה כ"ץ

התשובה התקבלה מרבני כושרות
בתאריך כ"ו אדר א' ה'תשע"א
אפשר להבין שהם אינם סומכין על בד"ץ לונדון כלל, משא"כ בד"ץ מנטצ'סטר. כאמור איני יודע מיהו העונה שם, משא"כ האברך בבהנ"כ שלי שמוכר לי היטב כאדם רציני ויראי שמים ואני מאמין לו יותר. רק לקוראים כאן שאינם מכירים לא אותו ולא אותי אין לי דרך להוכיח את זה. יתכן שאין סתירה בין התשובות ובשנת תשע"א באמת היה טוב ונשתנה מאז. דבר כזה אינו נדיר בעולם הכשרות.

סופר

משתמש ותיק
אין אף אחד בעולם שיכול לומר איזה הכשר ברמה כזאת או ברמה כזאת, כי עוד לא הגיע הבן אדם שלא נמצא בשום הכשר, ושאין לו אינטרסים, שהלך לבדוק מה נעשה בכל ההכשרים.
אני רק רוצה לעשות סדר בדברים מי הם כל אחד מההכשרים, ומה דרגת הכשרות אצלם ברשמי.
הרב ווסטהיים: הוא יהודי חשוב רב ודיין ממנצסטר, ובעבר היה חלק מבד"ץ מנצסטר, לפני בערך15-20 שנה הוא פרש ופתח הכשר לבד. הרב ווסטהיים נקרא מהדרין, ובאנגליה היו מחשיבים את ההכשר שלו כמקובל מאוד. עד (שעשה את טעות חייו) והביאו המוצרים לארצינו הקדושה, וכאן כמובן קמו עוררין עליו.
בד"ץ לונדון, ובשם המקורי Khosher london beis din ובקצרה klbd או klb, הוא בהנהלת הרב חנוך ענטרוי, הגם שגם הוא יש לו מוצרים מהדרין (יש גם חלב עכו"ם), הוא נחשב יותר מהקהילה המודרנית, ולכן החרדים לדבר ה' מנעו מלאכלו. מכל מקום, היות שהמערכת שלו הוא מערכת חזקה מאוד סומכים עליו בדברים מסויימים. דרך אגב במדריך הכשרות שלהם כתוב שאין בעיה לשתות קוקה קולה בלי הכשר.
KF קושער פעדערעישון - בהנהלת הרב ליכטנשטיין והרב אלזאס. גם הם נחשבים מיועדים יותר לקהילה מודרנית (דרך אגם, עד לפני מאה שנה פעדערישון היה נחשב לקהילה השמרנית וחרדית יותר), מכל מקום ההכשר שלהם מקפידים כמו במהדרין, (מלבד חלב עכו"ם אם מצויין על גבי האריזה). ודיברתי עם אחד מהבחירים שם, ואמר לי שבהחלט לפי הכללים שם זה הכשר מאוד טוב, אבל בכל זאת אינו רוצה לומר לי בוודאות שאני יכול לאכול את זה,כי הכל תלוי במשגיח במקום. וכפי שאני מכיר את ההכשר הזה, אי אפשר לזלזל בו בכלל.
OU- הם לכאורה ההכשר הכי גדול בעולם, ובחומרי גלם אין יותר מומחים מהם. אבל היות שכללי הכשרות שלהם הם לא בדיוק על פי כל החומרות הנהוגות, לא נהוג לאכול את זה, אלא אם כן בדברים פשוטים מאוד.
OK וסטאר K כמובן לא משתווים ל OU, ואין מי מהכשריות שסומכים עליהם בעיניים עצומות.
בהצלחה

אאאא

משתמש רשום
אחד התלמידים אמר:
בד"ץ מנצ'סטר: לאחרונה שמעתי מאברך אנגלי בבהכ"נ שהוא בדק אותו היטב ולדבריו זה הכשר גרוע.
אולי תפרט יותר על אופי הבדיקה והתוצאות

אחד התלמידים

משתמש ותיק
אחד התלמידים אמר:
יעבץ אמר:
מה לגבי בד"ץ לונדון?
דומני שבד"ץ לונדון הוי השם בלה"ק לKF.
בררתי אצל המומחה הנ"ל. זה אינו אותו הכשר ואינם באותה רמה. KF אינו מקובל על ההכשרים הגדולים בארה"ב. בד"ץ לונדון כן מקובל בד"כ כלל אבל לא תמיד.
סופר אמר:
אין אף אחד בעולם שיכול לומר איזה הכשר ברמה כזאת או ברמה כזאת, כי עוד לא הגיע הבן אדם שלא נמצא בשום הכשר, ושאין לו אינטרסים, שהלך לבדוק מה נעשה בכל ההכשרים.
לא ברור הכוונה בזה. זה נכון באופן כללי אבל א"כ א"א לסמוך על אף אחד וממילא אסור לאכול הכל או אפשר לאכול הכל, כל אחד לפי השקפתו. יש מהלך בינוני, להתייעץ עם כל מי שצריך להיות מומחה, ולקחת מה שהוא אומר בערבון מוגבל בהתאם למוגבלות שלו.
המומחה שאני מתייעץ אתו באופן קבוע הוי אברך ת"ח שאני מכיר באופן אישי כמה שנים עוד לפני שהוא עסק בכשרות, שהוא ירא שמים ובקי. הוא עובד בכיר באחד ההכשרים הגדולים בארה"ב, ולפני זה היה בעוד אחד מההכשרים הגדולים שם, ולפני זה היה לוקח עבודות מזדמנות באופן עראי לכל הכשרים הגדולים בארה"ב ויתכן עוד [שמעתי ממנו פעם שהוא לקח עבודה עבור הרב רובין מרחובות]. מהתפקיד שלו הוא להיות אחראי על מוצרים, דהיינו שהוא זה שנותן ההוראות למפעל ולמשגיחים והוא חייב להיות בקי הן בהלכות והן בדברים טכניים הקשורות לנתינת הכשר, והוא צריך להגיע למפעל מפעם לפעם לאשרו לפני נתינת ההכשר ובהמשך לראות שהכל הולך כשורה. הוא בקשר תמידי עם הכשרים אחרים, לפעמים הוא צריך להחליט אם לאשר חומר גלם שלהם, ופעמים הם רוצים מידע על מוצרים שהם תחת אחריותו, ובעולם ההכשרים מקובל להתייעץ הכשר אחד עם השני, ופעמים יש שיתוף פעולה יחד. בלי ספק יש לו ידע רב באופן כללי וא"א לזלזל בדבריו. זה אינו אומר שהוא פוסק האחרון אבל בודאי יש משקול גדול לדבריו.
אגב הוא נתן לי דוגמא לדבר שהOU היה מחמיר יותר מבד"ץ עדה"ח והרב ועסטהיים, OU אינו מתיר להכשיר מפעל שקולוד עם שקולוד, וממילא אינם נותם הכשר אלא כשיש כלים מיוחדים לייצור כשר, מאחר שא"א להגעיל מפעל שוקולד עם מים. משא"כ עדה"ח והר"ו שהיו מתירים להכשיר עם שוקולד, [היום עדה"ח ויתכן גם הר"ו אינם עושים זה, הוא אינו יודע אם זה שינוי בנוהלם או פשוט משום שאין בזה צורך]. בכלל לדבריו העדה"ח אינם הכי מחמירים בענין הגעלה, בניגוד להשגחה מעשית ע"י משגיח תמידי שהם מהכי מחמירים. להשוואה: OU והשגחות דומות סומכות לעיתים קרובות על משגיח המגיע מפעם לפעם בלי הודעה מוקדמת.
שלחתי דברי הרב סופר למומחה הנ"ל וזו תגובתו.
סופר אמר:
הרב ווסטהיים: הוא יהודי חשוב רב ודיין ממנצסטר, ובעבר היה חלק מבד"ץ מנצסטר, לפני בערך15-20 שנה הוא פרש ופתח הכשר לבד. הרב ווסטהיים נקרא מהדרין, ובאנגליה היו מחשיבים את ההכשר שלו כמקובל מאוד. עד (שעשה את טעות חייו) והביאו המוצרים לארצינו הקדושה, וכאן כמובן קמו עוררין עליו.
היום אין לי הרבה מדע על הר"ו ממקור ראשון. אבל חלק גדול מההשגחה שלו נעשה בעזרת סניף הישראלי של OK. סניף הישראלי משתדל להיות בד"ץ, דהיינו שבגדול הם עומדים על זה שיהיה משגיח תמידי, ומסתברא שבכל מה שהם עושים עבור הר"ו יש משגיח תמידי, אבל כמובן לכל הכשר יש המעלות וחסרונות משלו.
דומני שבהשגחת הר"ו עבור שיווק באירופה אין משגיח תמידי.
סופר אמר:
בד"ץ לונדון, ובשם המקורי Khosher london beis din ובקצרה klbd או klb, הוא בהנהלת הרב חנוך ענטרוי, הגם שגם הוא יש לו מוצרים מהדרין (יש גם חלב עכו"ם), הוא נחשב יותר מהקהילה המודרנית, ולכן החרדים לדבר ה' מנעו מלאכלו. מכל מקום, היות שהמערכת שלו הוא מערכת חזקה מאוד סומכים עליו בדברים מסויימים. דרך אגב במדריך הכשרות שלהם כתוב שאין בעיה לשתות קוקה קולה בלי הכשר.
KF קושער פעדערעישון - בהנהלת הרב ליכטנשטיין והרב אלזאס. גם הם נחשבים מיועדים יותר לקהילה מודרנית (דרך אגם, עד לפני מאה שנה פעדערישון היה נחשב לקהילה השמרנית וחרדית יותר), מכל מקום ההכשר שלהם מקפידים כמו במהדרין, (מלבד חלב עכו"ם אם מצויין על גבי האריזה). ודיברתי עם אחד מהבחירים שם, ואמר לי שבהחלט לפי הכללים שם זה הכשר מאוד טוב, אבל בכל זאת אינו רוצה לומר לי בוודאות שאני יכול לאכול את זה,כי הכל תלוי במשגיח במקום. וכפי שאני מכיר את ההכשר הזה, אי אפשר לזלזל בו בכלל.
שני ההכשרים מנוהלים ע"י אנשים שהם חרדים ועושים רושם חיובי, אבל למעשה דעתי על ההכשרים כנ"ל.
סופר אמר:
OK וסטאר K כמובן לא משתווים ל OU, ואין מי מהכשריות שסומכים עליהם בעיניים עצומות.
.
אאאא אמר:
אחד התלמידים אמר:
אולי תפרט יותר על אופי הבדיקה והתוצאות
בל"נ כשאפגוש האברך הנ"ל אשאל אותו.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
למען הגיונות, העברתי קישור לאשכול לכל המומחים בכשרות שאני מכיר, מהם הכרה אישית ממש ומהם שהיה לי דין ודברים איתם, כדי לקבל עוד דעות אם יש. בנתיים אף אחד לא הגיב.
בנוסף שלחתי לת"ח ידוע שאני מכיר, שהיה לו קשר עם הרב וועסטהיים ועם הרב אהרן חסקל, מנהל סניף הישראלי של OK, ליתן להם הזדמנות לענות על ההאשמות.
הת"ח ענה לי:
לכבוד ידידנו ...
הגרא"י וועסטהיים הוא ת"ח מופלג מאד מאד, יר"ש אמיתי וצדיק גדול.
אין לי מידע על ההכשר שלו.
הרב אהרן חסקל הוא ידיד קרוב שלי. אדם רציני ביותר ומומחה אמיתי לכשרות.
אבדוק בל"נ איתו את הדברים לאשורם.
הרב אהרן חסקל אמר:
הברכה והשלום.

אני בדרום אמריקה כעת במעברי טיסות.

אני מעביר לאחראי כדי שיתן דעתןףו כיצד לנהוג.

למותר לציין שמדובר על שקר מוחלט והוצאת שם רע כפשוטו.

בברכה

פעלעד

משתמש ותיק
זה עתה גיליתי את האשכול היקר הזה, יש תחת ידי מידע רב אך אין העת בידי להאריך יתר על המידה, אולי בהמשך.
תחילה אכתוב רק בקצרה:

זה לי כמה שנים מתעסק רבות בשוק הכשרות, חקרתי ודרשתי רבות בפרט על ההכשרים באמריקה - משם מוציא ולשם אני מגיע כמה פעמים בשנה וזה נוגע לי הלכה למעשה, כמו"כ יש לי קרובי משפחה ממדריגה ראשונה בחו"ל שברשותם מפעלים ענקיים מפורסמים בכל העולם שמקבלים כשרויות מכמה וכמה רבנים, כך שפרטים רבים שמעתי מגישתם בתוך המפעל וכו', כמו"כ חקרתי הרבה אצל כמה מומחי כשרות גדולים בארה"ב ביניהם הגאון רבי יהושע כץ שליט"א גאב"ד מאגרוב שנחשב לאחד מגדולי המומחים בכשרות בניו יורק.
והסיכום שלי בקיצור נמרץ הוא כזה:

א
כל ארגוני הכשרויות כמו OU ,OK, כK ,סטארK, וכו', במה שהם מקפידים הם מקפידים חזק, אבל כמעט רוב הקולות שניתן למצוא בהלכה הם מיישמים, ורבניהם החשובים אומרים בפירוש קבל עם ועדה: ההכשר שלנו לא מיועד לחרדים לדבר ה'! הוא מיועד לעם שבשדות ששומרים יהדות למחצה ולשליש, לכן יש להם שיטה לשים את ההכשר על כמה שיותר מוצרים שלפחות לא יהיו בהם חששות דאורייתא או חששות כשרות חמורים וכו', אבל שחרדי כשר יאכל מוצר שיש עליו רק OU, מאן דכר שמיה?! - אלו דברי הרבנים הגדולים שלהם, (לא סתם המשגיחים שלהם אלא הרבנים הגדולים). בין הקולות שלהם בהמון דרים שלדעת רוב הרבנים מצריך משגיח תמידי הם סומכים על משגיח (שלפעמים הוא חצי שומר שבת) שנכנס פעם בחודש לחנות וכו' - כל זה מידע אישי.

ב
ההכשרים שדובר כאן עליהם: וועסטיים, ואיגוד הרבנים וועסטיים.
תחילה יש להפריד ביניהם, וועסטיים יותר טוב מאיגוד וועסטיים (זה שהוא שר הממתקים...) איגוד הרבנים וועסטיים מדורג אצל רוב מביני הכשרות בשווה לOU ולדעת חלק מהם יותר גרוע, ויש תחת ידי סיפורים מסמרי שיער בנוגע להכשר זה, והאמת תיאמר שרוב הציבור כבר יודע את זה, וקחו לדוגמא שיש מאכלים וממתקים שבעשרים שנים האחרונות היה להם רק OU ובתקופה האחרונה הם צצים זה אחרי זה עם ההכשר איגוד וועסטיים.

וועסטיים לבד (רבי יעקב וועסטיים), תחילה יש לציין שאין חולק כי הרב וועסטיים עצמו הוא גאון גדול ותלמיד של המנחת יצחק וכבודו במקומו מונח, אבל בהשגחה למעשה קצת חלש, וההכשר הזה מדורג כהכשר ממוצע ומטה, כלומר יש האומרים שהוא די טוב ויש שזורקים אותו מכל המדריגות... בדרך כלל מוצר שיש עליו בנוסף עוד הכשר אפילו רק ממוצע, אז זה כבר יותר טוב כי הרבה פעמים במה שזה מיקל זה מחמיר.

ג
ההכשרים בארה"ב שניתן להגדיר אותם כמהודרים בתכלית ממש, הלא המה:
וואלאווע, אילאוויטש, בד"ץ סקווירא, מאגרוב, רבי אשר אקשטיין, נירבאטור, ועד הכשרות קרית יואל, בי"ד מנחת חינוך טארטיקוב (לא לבלבל עם הטארטיקוב השני בשם באב"ד), ר' הלל ויינברגר.
כמובן יתכן ויש עוד קטנים שלא מניתי, אבל אלו היותר מפורסמים שם, וכן יש להוסיף שכמו בכל דבר יש חילוקי דיעות ויש שיגדירו חלק מההכשרים המנויים כאן כיותר או פחות טובים, אבל אפשר לומר שהכל מודים שהם מהממוצע ומעלה. כמו"כ מובן מאליו שבין ההכשרים הללו יש כאלה שיותר טובים אחד מהשני אבל א"א לפורטם ולחלק כ"כ כי אין לדבר סוף וכו'.

ד
עכשיו יש עוד רשימת הכשרים בחו"ל שהם גם טובים וממש רוב הציבור סומך עליהם לגמרי, יהיו שיחלקו עלי בחלק מהם ויכניסו אותם בין היותר מהודרים וכו', אבל לפי מה שיצא לי, ובחלק מהם (אציין) יש לי מידע פנימי מתוך מפעלים שהם משגיחים בהם, ואלו הם:
-ר' בנימין גרובער (יש המגדירים אותו כמהודר ביותר, ואכן עד השנים האחרונות הוא היה הכשר מהודר ובבחינת מה הוא עדיין כזה, אבל לאחרונה יש לו כל מיני קולות ועוד בעיות, זה אני יודע ממידע אישי, והדבר כבר ידוע בין המומחים בכשרות בארה"ב).
-מכון להוראה (מחלוקת גדולה, יש מצדדים שהוא טוב ומאידך אחרים מגדירים אותו כגרוע),
- ווייסמנאדל (ג"כ מחלוקת הפוסקים איך להגדיר אותו... אבל לכו"ע הוא טוב).
-התאחדות הרבנים - יש אותו על רוב המוצרים בארה"ב, רוב המומחים בכשרות מודעים לבעיות הרבות שיש בהכשר הזה ומגדירים אותו כהכשר ממוצע מאד ויש מגדירים אותו ממש כגרוע, מפי כמה מומחים בכשרות שמעתי שכל מוצר שיש עליו הכשר נוסף מלבד התאחדות, אפילו אם זה רק OU במקרים מסויימים ובוודאי כשזה הכשר מאנ"ש (לרוב אכן יש הכשר נוסף על המוצרים) אז ניתן לסמוך ע"ז, כי במה שהם לוקים האחרים מדקדקים, רק לדוגמא אציין מהבעיות שבהתאחדות לא מנפים קמח ולא בודקים ביצים וכו', לפני כמה שנים מצאו תולעים שלימים בלחמניות שלהם בבארא פארק ואז הם שינו קצת את ההתנהלות אבל עדיין לא כמו שצריך, אבל כשיש עוד הכשר אז השני מתקן את הבעיה.
- טארטיקוב ר' יחיאל באב"ד - לרוב המומחים בכשרות ההכשר הזה חלש ויש מגדירים כגרוע, יותר מחצי המסעדות וכדו' בב"פ יש את ההכשר שלו ועוד על הרבה מוצרים, עוד לא פגשתי מומחה בכשרות שממליץ על ההכשר (ויש לציין שהרב עצמו ת"ח גדול ואדם חשוב ואיננו דנים לגופם של אנשים רק לגופם של השגחות).

ה
הכשרים גרועים בתכלית: כפי שכבר ציינתי איגוד הרבנים וועסטיים, הכשר יאקע (שיש אומרים אילו נתן הכשר על מים לא היינו שתים המים) הוא לפעמים סומך בעיניים עצומות על OU (כמדומני בערך כמו שחוג חת"ס פתח תקוה עושה עם רבנות...). MK מנשסטר יש מחלוקת גדולה יש מגדירים כחלש ביותר ויש טוענים שהוא הכשר ממוצע (להבדיל מהכשר MK שהוא מונטריאול כושר שהוא הכשר די טוב אבל לא רואים אותו כמעט מחוץ לגבולות קנדה). אודווארי מוגדר כהכשר בינוני ומטה אבל על התרופות שלו דהיינו חברת מקסי הלט הציבור סומך, ויש רבים מעדיפים כאשר יש ע"ז בד"ת העדה לאחרונה שהחברה החלה לייצר גם עם השגחת הבד"ץ (יש מוצרים לדוגמא שיש הבדלים ברורים בין הקופסאות של העדה ושל אודווארי, לדוגמא פרינטל לנשים יש למקסי הלט מהעדה ויש להם רק מאודווארי, בזה של אודווארי יש דברים שהעדה לא מאשר בשו"א, ויש טוענים שהפרינטל עם אודווארי עובד קצת יותר טוב בגלל מרכיבים מסויימים שמועילים מאד אבל העדה לא מסכימים לאשר בשו"א).

ו
חוץ מכל אלו יש עוד עשרות או מאות השגחות בארה"ב של כל רב ביהמ"ד שני שמחפש מקור פרנסה נותן את שמו לאיזה חנות או מסעדה וכדו' בלי שום ידע אפילו לא א' ב' בכשרות, כפי שנשמע מפי משגיחי כשרות גדולים בארה"ב שדורשים לציבור ומספרים (בלי שמות) על רבני כשרויות קטנות שמתקשרים ושואלים אותם שאלות שמורים על בורות מושלמת בשדה הכשרות, ולדאבונינו השוק בארה"ב מאד פרוץ וכל מי שמכניס צורת חותמת עם אותיות עבריות על מאכל מצליח למכור את המאכל...

ע"כ לעת עתה, ושוב, במאה אחוז תמצאו כאלו שיחלקו על דבריי במובנים מסויימים, אני רק אמרתי את חקרתי וביררתי ואיני מנקה ידי מטעויות ח"ו שהלא בר אנוש הנני ולא לכל מקום ידי מגעת.

ז
בשולי הגליון אציין עובדא נוראה שנתוודע לי רק בימים האחרונים, שטונה מחברת סטארקיסט בארץ אין לו הכשר העדה בכל ימות השנה, ובכל שנה יש תקופות שבחנויות יש טונה עם 'בית יוסף' בלבד ולפעמים עם OU לבד! כמו השבוע שקניתי בזול ובגדול בירושלים עם 'בית יוסף' בלבד, ויש לציין שטונה הוא מוצר שמצריך הכשר מהודר במיוחד כי יש בו חששות עצומים יותר ממצרך רגיל, ורק לדוגמא, כשהדגים נגועים בתולעים אז רק OU נותן את ההכשר ולא העדה, וכן יש חששות של בליעות כי רוב דגי טונה הם טמאים ואחרי שניצודים בספינה לפני שמופרדים מאחסנים יחד במקרר כמה ימים עם מים בטמפ' גבוהות ביותר ויש לזה דין כבוש עם דג טמא, וההכשרים הפחות מהודרים סומכים גם בלי השגחה תמידית בשעה שבלי משגיח תמידי על כזה דבר כמעט לא שייך שלא להכשל ועוד ועוד ואכהמ"ל, ידע הציבור ויזהר לבדוק בכל פעם לפני שוקנים סטארקיסט!

פעלעד

משתמש ותיק
לגבי אנגליה אין לי מידע כ"כ מפורט כי לא חקרתי ביותר, רק בערך אני יודע על כדתיא שהוא נחשב להכשר מוערך אבל שמעתי גם ביקורת וכאלו שאינם מגדירים אותו כמהודר כל כך,.
לגבי מנשסטר כושר MK כתבתי לעיל, וכן KF היינו בד"ץ לונדון אינו מיועד עבורינו, כמו הOU ודומיו, הציבור כאן סומך עליו על טבליות 'נורופן', לדעתי הסבה שסומכים על זה הוא גם בגלל שזה תרופה ומקילים יותר בתרופות, והן כי לא יודעים...

נפתולי

משתמש ותיק
ייש"כ עצום להרב פעלעד. זה מאד נוגע לי אישית.
אשמח לשמוע דעתו על הכשר של ק"ק ערוגת הבושם (בעיקר הגבינה שלהם שמגיע לאחרונה גם כאן לארה"ק).
ואגב, ההכשר של מאגרוב ראיתי באמריקה שהם מכשירים מוצרים מארה"ק בהכשר של חוג חת"ס. האם למשל ההכשר של חוג חת"ס שוה לרשימה הטובה שעשית באות ג'?

פעלעד

משתמש ותיק
נפתולי אמר:
ייש"כ עצום להרב פעלעד. זה מאד נוגע לי אישית.
אשמח לשמוע דעתו על הכשר של ק"ק ערוגת הבושם (בעיקר הגבינה שלהם שמגיע לאחרונה גם כאן לארה"ק).
ואגב, ההכשר של מאגרוב ראיתי באמריקה שהם מכשירים מוצרים מארה"ק בהכשר של חוג חת"ס. האם למשל ההכשר של חוג חת"ס שוה לרשימה הטובה שעשית באות ג'?
ההכשר של חוג חת"ס ב"ב מדורג אצל רובם ככולם כמה שאני דירגתי כאות ד', ויש טוענים שזה יותר גרוע.
את מאגרוב'ר רב אני מכיר אישית, כל מה שהוא נותן הכשר הוא בודק לבד עד הסוף ולא סומך על כשרויות אחרות, הייתי מגדיר את מאגרוב כהעדה וכהרב לנדא, לכן מוצר שיש לו גם מאגרוב מלבד חוג, זה אומר שהוא בדק בעצמו וזה עומד בסטנדרטים שלו ולא בסטנדרטים של חוג, זה בערך כמו מוצר שיהיה לו עדה וחוג.
הרבה פעמים הכשר אחד נותן כשרות על כל המפעל, ומגיע רב שעושה רק ליין אחד או רק מוצר מסויים לפי דרישות כשרות שלו ואז מוסיף את החותמת שלו בנוסף להכשר השני.

ערוגות הבושם אני לא זוכר ברגע זה, בעקרון סומכים עליו כולם כי הוא המכשיר של יין קדם שכל ארה"ב שותה, אבל יש לי את מי לשאול ובלי"נ כשיהיה לי תשובה אכתוב, כנראה רק מחר.

אאא

משתמש ותיק
תודה רבה ויישר כח עצום להרב 'פעלעד'.

גם לי נוגע אישית לגבי אנגליה, אשמח מאוד אם תוכל לברר.

תודה רבה!!

סופר

משתמש ותיק
פעלעד אמר:
לגבי אנגליה אין לי מידע כ"כ מפורט כי לא חקרתי ביותר, רק בערך אני יודע על כדתיא שהוא נחשב להכשר מוערך אבל שמעתי גם ביקורת וכאלו שאינם מגדירים אותו כמהודר כל כך,.
לגבי מנשסטר כושר MK כתבתי לעיל, וכן KF היינו בד"ץ לונדון אינו מיועד עבורינו, כמו הOU ודומיו, הציבור כאן סומך עליו על טבליות 'נורופן', לדעתי הסבה שסומכים על זה הוא גם בגלל שזה תרופה ומקילים יותר בתרופות, והן כי לא יודעים...
אני רוצה לחלוק עליך בנוגע לkf ובד"ץ לונדון, אמנם אינם נחשבים כהכשר הכי טוב, אבל יש הרבה מוצרים שהרבה יריאים ושלימים סומכים עליהם. ויש כאלו יהודים כגון אלו שאינם חסידים, ברובם סומכים לגמרי על ההכשרים הללו, ובפרט על בד"ץ לונדון.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
פעלעד אמר:
זה עתה גיליתי את האשכול היקר הזה, יש תחת ידי מידע רב אך אין העת בידי להאריך יתר על המידה, אולי בהמשך.
תחילה אכתוב רק בקצרה:
...
שאלתי להמומחה שלי אם הוא מסכים לדבריך. לא היה לו זמן להאריך, אבל באופן כללי הוא מסכים לאותיות ג' ד' ה', הגם שהוא היה חולק על כמה מהפרטים וסדר הדירוג, בפרט לגבי רבי יהושע כץ שליט"א גאב"ד מאגרוב, הגם שהוא מסכים שההכשר שלו טוב.
אבל הוא טוען שרבי יהושע כץ שליט"א גאב"ד מאגרוב מוכר לו שהוא מספר לשון הרע מטופש כדי לפסול ההכשירים הגדולים [דהיינו OU וכדומה], וזה ניכר בתוך דבריך.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
אאא אמר:
ומה לגבי מחזיקי הדת MH ?
יש יותר מאחד. לדברי המומחה שלי היה לו הכירות עם מחזיקי הדת עדז'וויר [לא ברור לי איך הם כותבים זה בדיוק] וזה גרוע ביותר.

אאא

משתמש ותיק
מה לגבי מחזיקי הדת בבלגיה? ומחזיקי הדת באנגליה?

שמעתי שהם הכשרים טובים?

פעלעד

משתמש ותיק
אחד התלמידים אמר:
פעלעד אמר:
תחילה אכתוב רק בקצרה:
...
שאלתי להמומחה שלי אם הוא מסכים לדבריך. לא היה לו זמן להאריך, אבל באופן כללי הוא מסכים לאותיות ג' ד' ה', הגם שהוא היה חולק על כמה מהפרטים וסדר הדירוג, בפרט לגבי רבי יהושע כץ שליט"א גאב"ד מאגרוב, הגם שהוא מסכים שההכשר שלו טוב.
אבל הוא טוען שרבי יהושע כץ שליט"א גאב"ד מאגרוב מוכר לו שהוא מספר לשון הרע מטופש כדי לפסול ההכשירים הגדולים [דהיינו OU וכדומה], וזה ניכר בתוך דבריך.
ככל הנראה המומחה שלך לא לגמרי מעודכן... בא אספר לך על מה שאתה מגדיר כמוכר לשון הרע מטופש...
רבי יהושע כץ עד לפני כעשר שנים או פחות לא היה לו גוף כשרות עצמאי, הוא כבר כמדומני קרוב לארבעים שנה בכשרות אבל הוא עבד תחת כשרויות או שכרו אותו לתקופות וכדו', בגלל זה הוא לא היו לו אינטרסים והוא יכל לדבר חופשי, זו הסיבה שהוא יצא לציבור ופעם בחצי שנה נשא דרשה והביא לידיעת הציבור דברים שכשרויות רצו להעלים מתחת לשולחן, בזכות זה הציבור עשה רעש ותיקנו המון תיקונים בכשרות בחו"ל, הוא היה מספר בדרשות סיפורים אחד אחרי השני שקרו איתו ורק איתו, והוא סיפר כל מה שהוא פגש בOU ודומיהן בכל הנסיעות שלו, איך המשגיחים שלו נראים וכל ההתנגשויות איתם וכו' מה שאתה מגדיר כלשון הרע, הוא פשוט גילה את אוזן החרדי שלא מתמצא שידע מה הם הארגונים הללו.
עכשיו מי שמנהל גוף כשרות לא יעז לדבר ככה, כי אחרי הכל לOU יש יד בכל מקום, וכל גוף כשרות חייב להגיע אליהם כדי לקבל מידע, כידוע יש המון שיתוף מידע בין גופי הכשרויות, וזה מה שקרה לרבי יהושע כץ ברגע שהוא פתח גוף כשרות, הוא היה חייב להתחייב בפניהם שהוא לא ישמיץ אותם, אחרת הם לא הסכימו לעבוד איתו, וכבר שנים (לפחות 5 או יותר) שהוא לא מדבר מילה נגדם, הוא רק מסביר את מה שאני הסברתי לעיל מה שרבני הOU אומרים בעצמם שזה לא מיועד לציבור שלנו, וכשהוא מדבר נגד מישהו הוא לא מזכיר שמות בשו"א, רק פעם אחת הוא סבר שמאד חשוב לכן הוא נתן כמה רמזים אבל בלי שמות.
עכ"פ מי שמגיע מניו יורק יודע שלהגיד שהכשר מאגרוב והעומד בראשו הוא לא הכי, דומה למי שאומר שהעדה והרב לנדא הם ככה בינונים...

ולגבי סדר הדירוג בתוך אות ג' ואות ד' עצמו, אין שום סדר, ואדרבה אני סבור שחלק שכתבתי מאוחר יותר טובים מאלה שלפניהם, פשוט כתבתי לפי הסדר שעלה לי בראש וחילקתי לשלושה קטגוריות מאד מאד כלליות כפי שכבר הדגשתי.

פעלעד

משתמש ותיק
פעלעד אמר:
אחד התלמידים אמר:
פעלעד אמר:
תחילה אכתוב רק בקצרה:
...
ככל הנראה המומחה שלך לא לגמרי מעודכן... בא אספר לך על מה שאתה מגדיר כמוכר לשון הרע מטופש...
רבי יהושע כץ עד לפני כעשר שנים או פחות לא היה לו גוף כשרות עצמאי, הוא כבר כמדומני קרוב לארבעים שנה בכשרות אבל הוא עבד תחת כשרויות או שכרו אותו לתקופות וכדו', בגלל זה הוא לא היו לו אינטרסים והוא יכל לדבר חופשי, זו הסיבה שהוא יצא לציבור ופעם בחצי שנה נשא דרשה והביא לידיעת הציבור דברים שכשרויות רצו להעלים מתחת לשולחן, בזכות זה הציבור עשה רעש ותיקנו המון תיקונים בכשרות בחו"ל, הוא היה מספר בדרשות סיפורים אחד אחרי השני שקרו איתו ורק איתו, והוא סיפר כל מה שהוא פגש בOU ודומיהן בכל הנסיעות שלו, איך המשגיחים שלהם נראים וכל ההתנגשויות איתם וכו' מה שאתה מגדיר כלשון הרע, הוא פשוט גילה את אוזן החרדי שלא מתמצא שידע מה הם הארגונים הללו.
(אני יכול להעלות לך את הדרשות שלו, הם מרתקים ביותר ונותנים המון ידע לאדם מן השורה, אבל הם באידיש אמריקאית.)
עכשיו מי שמנהל גוף כשרות לא יעז לדבר ככה, כי אחרי הכל לOU יש יד בכל מקום, וכל גוף כשרות חייב להגיע אליהם כדי לקבל מידע, כידוע יש המון שיתוף מידע בין גופי הכשרויות, וזה מה שקרה לרבי יהושע כץ ברגע שהוא פתח גוף כשרות, הוא היה חייב להתחייב בפניהם שהוא לא ישמיץ אותם, אחרת הם לא הסכימו לעבוד איתו, וכבר שנים (לפחות 5 או יותר) שהוא לא מדבר מילה נגדם, הוא רק מסביר את מה שאני הסברתי לעיל מה שרבני הOU אומרים בעצמם שזה לא מיועד לציבור שלנו, וכשהוא מדבר נגד מישהו הוא לא מזכיר שמות בשו"א, רק פעם אחת הוא סבר שמאד חשוב לכן הוא נתן כמה רמזים אבל בלי שמות.
לכן להגיד שיש לו אינטרס לפסול הכשרים גדולים פשוט מביא לידי גיחוך וכנראה חסר לאומר כך הרבה ידע ואינו מכיר האיש עצמו... הוא לא צריך להגיע לזה, כל אממעריקא מודים לו ומעריצים אותו, הוא לא צריך להגיע למצב של פסילת אחרים... אמנם יש בארה"ב כאלה שמדברים נגדו, הם כאלה שהוא גילה קלונם ברבים ודומיהם והציל את הציבור ממכשול, הוא זה שהביא את התאחדות הרבנים לשמור יותר על נקיון הקמח מתולעים, והוא זה שהציל המון יהודים מבעיה כשרותית חמורה בגרעיני קפה שלימים לפסח וכהנה וכהנה.
עכ"פ מי שמגיע מניו יורק יודע שלהגיד שהכשר מאגרוב והעומד בראשו הוא לא הכי, דומה למי שאומר שהעדה והרב לנדא הם ככה בינונים כאלה...

ולגבי סדר הדירוג בתוך אות ג' ואות ד' עצמו, אין שום סדר, ואדרבה אני סבור שחלק שכתבתי מאוחר יותר טובים מאלה שלפניהם, פשוט כתבתי לפי הסדר שעלה לי בראש וחילקתי לשלושה קטגוריות מאד מאד כלליות כפי שכבר הדגשתי.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
פעלעד אמר:
אחד התלמידים אמר:
פעלעד אמר:
תחילה אכתוב רק בקצרה:
...
רבי יהושע כץ עד לפני כעשר שנים או פחות לא היה לו גוף כשרות עצמאי, הוא כבר כמדומני קרוב לארבעים שנה בכשרות אבל הוא עבד תחת כשרויות או שכרו אותו לתקופות וכדו', בגלל זה הוא לא היו לו אינטרסים והוא יכל לדבר חופשי, זו הסיבה שהוא יצא לציבור ופעם בחצי שנה נשא דרשה והביא לידיעת הציבור דברים שכשרויות רצו להעלים מתחת לשולחן, בזכות זה הציבור עשה רעש ותיקנו המון תיקונים בכשרות בחו"ל, הוא היה מספר בדרשות סיפורים אחד אחרי השני שקרו איתו ורק איתו, והוא סיפר כל מה שהוא פגש בOU ודומיהן בכל הנסיעות שלו, איך המשגיחים שלו נראים וכל ההתנגשויות איתם וכו' מה שאתה מגדיר כלשון הרע, הוא פשוט גילה את אוזן החרדי שלא מתמצא שידע מה הם הארגונים הללו.
עכ"פ מי שמגיע מניו יורק יודע שלהגיד שהכשר מאגרוב והעומד בראשו הוא לא הכי, דומה למי שאומר שהעדה והרב לנדא הם ככה בינונים...

אילו היית כותב רק דברים שאני לא אמור לדעת לא הייתי יודע מי להאמין. אבל מה אעשה מה שאתה אומר ש"הם אומרים בעצמם" אינו נכון.
מה שכן נכון שהוא שלפני שנים הOU ודומיהם באמת היו בעיותיים. [הגם שאף אז הרב של הכשר באחד הערים בארה"ב אמר לי שלמרות כל הבעיות שהוא לא התכחש להם נדיר שבאמת יהיו מוצרים תחת השגתותיהם לא כשר ממש. לפני שלושים שנה פגשתי משגיח כשרות, והוא אמר לי שלפי מה שהוא רואה בשטח הוא היה צריך להפסיק לאכול לגמרי, אבל למעשה הוא רואה ג"כ שלמעשה בדיעבד הכל כשר. שאלתי אותו מכמה מהמכשולות שאומרים עליהם שקורים, והוא הראה לי איך שלהלכה זה כשר בדיעבד.] בשנים האחרונים הם שיפרו הרבה. פעם ארגונים כמו OU, שהוא במדה מסויימת מקביל אמריקאי למזרחי, התעסקו אנשים מודרניים מציבור שלהם, ורמת ההקפדה בהלכה והידורים שלהם היה בהתאם. היום אנשים מודרניים רוצים לעסוק בהייטק ניהול השקעות ועסקים וכדומה, ואלו הפועלים בהכשרים גם אצל OU וכדומה הם חרדים, כגון אברכים מלייקווד שנאלצו לעבוד לפרנסתם ואינם רוצים להזניח עבודת הקודש לגמרי, כמה מהם ידועים ומוכרים לי אישית.
היום רמת הכשרים דוגמת OU גבוה יותר עד אין שיעור ממה שהיה פעם, ומי שכותב שהם מחפשים כל הקולות שאפשר להקל בהם הוא זה שאינו מעודכן. יש חומרות שהם שהם הקדימו בהם הכשרים הכי מהודרים בא"י כגון ההקפדה שלא להכשיר מפעל שקולוד עם שקולוד כהוזכר למעלה, [לפני שנים כששמעתי שבעדה"ח מקילים בזה שאלתי רב הנ"ל, והוא אמר לי שלא ידוע לו אף הכשר אחד אמריקאי המקיל בזה]. א"א להגיד שהם מחפשים כל החומרות והידורים שאפשר להכניס, והם מצהירים זה להדיא [ובאמת אין אף הכשר בעולם שמקפיד על כל החומרות והידורים, זה רק שאלה של כמות] אבל למעשה הם מקפידים שיהיה לכתחילה ברמה סבירה. חוץ מחלב ישראל שהם אינם יכולים להחמיר עליו באופן גורף משום שע"י זה לא יהיה אפשר לספק אוכל כשר לעם שבשדות, ולמעשה הגר"מ פיינשטין [ולא רק הוא] התיר להדיא, קשה למצוא היום אצלם קולות גדולות. לא שאין מקום להחמיר יותר, וכשיש מערכת הבנוי באופן מסוים קשה לשנות אותו בבת אחת ואין להוציא מכלל האפשרות שעדיין יש עקבות של התנהלות הישנה שעדיין לא הצליחו לשנות [לפני עשרים שנה שמעתי מרב הנ"ל שרמת ההכשרים בארה"ב גבוה הרבה יותר ממה שהיה פעם, אבל עדיין יש מקום לשיפור. זה היה בתחילת מגמת שינוי הנ"ל ובל"ס היום עלה הרבה יותר, אבל מסתבר שעדיין י"ל אותו דבר.] וכנראה הסיפורים של רבי יהושע כץ היו מלפני כעשר שנים כשלא היה לו גוף כשרות עצמאי, ומסתבר שהיו קרובים יותר ללפני ארבעים שנה כשהוא התחיל. להגיד זה היום באמת מטופש.

אני יהודי

משתמש חדש
פעלעד אמר:
ההכשרים בארה"ב שניתן להגדיר אותם כמהודרים בתכלית ממש, הלא המה:
וואלאווע, אילאוויטש, בד"ץ סקווירא, מאגרוב, רבי אשר אקשטיין, נירבאטור, ועד הכשרות קרית יואל, בי"ד מנחת חינוך טארטיקוב (לא לבלבל עם הטארטיקוב השני בשם באב"ד),[highlight=yellow]ר' הלל ויינברגר.[/highlight]

-[glow=red]התאחדות הרבנים[/glow] - יש אותו על רוב המוצרים בארה"ב, רוב המומחים בכשרות מודעים לבעיות הרבות שיש בהכשר הזה ומגדירים אותו כהכשר ממוצע מאד ויש מגדירים אותו ממש כגרוע, מפי כמה מומחים בכשרות שמעתי שכל מוצר שיש עליו הכשר נוסף מלבד התאחדות, אפילו אם זה רק OU במקרים מסויימים ובוודאי כשזה הכשר מאנ"ש (לרוב אכן יש הכשר נוסף על המוצרים) אז ניתן לסמוך ע"ז, כי במה שהם לוקים האחרים מדקדקים, רק לדוגמא אציין מהבעיות שבהתאחדות לא מנפים קמח ולא בודקים ביצים וכו', לפני כמה שנים מצאו תולעים שלימים בלחמניות שלהם בבארא פארק ואז הם שינו קצת את ההתנהלות אבל עדיין לא כמו שצריך, אבל כשיש עוד הכשר אז השני מתקן את הבעיה.
- טארטיקוב ר' יחיאל באב"ד - לרוב המומחים בכשרות ההכשר הזה חלש ויש מגדירים כגרוע, יותר מחצי המסעדות וכדו' בב"פ יש את ההכשר שלו ועוד על הרבה מוצרים, עוד לא פגשתי מומחה בכשרות שממליץ על ההכשר (ויש לציין שהרב עצמו ת"ח גדול ואדם חשוב ואיננו דנים לגופם של אנשים רק לגופם של השגחות). [/b]

תודה רבה על עבודה נפלאה וניכר המידע שלך הנושא של הכשרות,

אני רוצה לציין שכפי מיטיב ידיעתי, שהכשר שכתוב תחת השגחת ר' הלל ויינברגר,או התאחדות הרבנים, זה היינו הך, יש מוצרים בעיקר יין וי"ש, שיש חותמת של השם הפרטי שלו, אולי יש ע"ז חשבונות פרטיות, אבל רוב מוצרים, וחומרי גלם, מוצרי מאפיה, ועל שחיטה עופות, מיני ממתקים, וכו', והוא חותם בשם החברה התאחדות הרבנים, אבל רק הוא אחראי על הכל, ושום זר לא מעורב,

פעלעד

משתמש ותיק
אחד התלמידים אמר:
פעלעד אמר:
אחד התלמידים אמר:

אילו היית כותב רק דברים שאני לא אמור לדעת לא הייתי יודע מי להאמין. אבל מה אעשה מה שאתה אומר ש"הם אומרים בעצמם" אינו נכון.
מה שכן נכון שהוא שלפני שנים הOU ודומיהם באמת היו בעיותיים. [הגם שאף אז הרב של הכשר באחד הערים בארה"ב אמר לי שלמרות כל הבעיות שהוא לא התכחש להם נדיר שבאמת יהיו מוצרים תחת השגתותיהם לא כשר ממש. לפני שלושים שנה פגשתי משגיח כשרות, והוא אמר לי שלפי מה שהוא רואה בשטח הוא היה צריך להפסיק לאכול לגמרי, אבל למעשה הוא רואה ג"כ שלמעשה בדיעבד הכל כשר. שאלתי אותו מכמה מהמכשולות שאומרים עליהם שקורים, והוא הראה לי איך שלהלכה זה כשר בדיעבד.] בשנים האחרונים הם שיפרו הרבה. פעם ארגונים כמו OU, שהוא במדה מסויימת מקביל אמריקאי למזרחי, התעסקו אנשים מודרניים מציבור שלהם, ורמת ההקפדה בהלכה והידורים שלהם היה בהתאם. היום אנשים מודרניים רוצים לעסוק בהייטק ניהול השקעות ועסקים וכדומה, ואלו הפועלים בהכשרים גם אצל OU וכדומה הם חרדים, כגון אברכים מלייקווד שנאלצו לעבוד לפרנסתם ואינם רוצים להזניח עבודת הקודש לגמרי, כמה מהם ידועים ומוכרים לי אישית.
היום רמת הכשרים דוגמת OU גבוה יותר עד אין שיעור ממה שהיה פעם, ומי שכותב שהם מחפשים כל הקולות שאפשר להקל בהם הוא זה שאינו מעודכן. יש חומרות שהם שהם הקדימו בהם הכשרים הכי מהודרים בא"י כגון ההקפדה שלא להכשיר מפעל שקולוד עם שקולוד כהוזכר למעלה, [לפני שנים כששמעתי שבעדה"ח מקילים בזה שאלתי רב הנ"ל, והוא אמר לי שלא ידוע לו אף הכשר אחד אמריקאי המקיל בזה]. א"א להגיד שהם מחפשים כל החומרות והידורים שאפשר להכניס, והם מצהירים זה להדיא [ובאמת אין אף הכשר בעולם שמקפיד על כל החומרות והידורים, זה רק שאלה של כמות] אבל למעשה הם מקפידים שיהיה לכתחילה ברמה סבירה. חוץ מחלב ישראל שהם אינם יכולים להחמיר עליו באופן גורף משום שע"י זה לא יהיה אפשר לספק אוכל כשר לעם שבשדות, ולמעשה הגר"מ פיינשטין [ולא רק הוא] התיר להדיא, קשה למצוא היום אצלם קולות גדולות. לא שאין מקום להחמיר יותר, וכשיש מערכת הבנוי באופן מסוים קשה לשנות אותו בבת אחת ואין להוציא מכלל האפשרות שעדיין יש עקבות של התנהלות הישנה שעדיין לא הצליחו לשנות [לפני עשרים שנה שמעתי מרב הנ"ל שרמת ההכשרים בארה"ב גבוה הרבה יותר ממה שהיה פעם, אבל עדיין יש מקום לשיפור. זה היה בתחילת מגמת שינוי הנ"ל ובל"ס היום עלה הרבה יותר, אבל מסתבר שעדיין י"ל אותו דבר.] וכנראה הסיפורים של רבי יהושע כץ היו מלפני כעשר שנים כשלא היה לו גוף כשרות עצמאי, ומסתבר שהיו קרובים יותר ללפני ארבעים שנה כשהוא התחיל. להגיד זה היום באמת מטופש.
זה ויכוח שלא יהיה לו סוף לכן אין בדעתי (ובזמני) להגרר אחרי זה.
מה שכן, ראשית אתה מדבר בשם 'מומחה' עלום שם מהארץ, ואני מדבר בשם רבנים ידועי שם שכל הגולה ורבניהם סומכים עליהם בעיניים עצומות, קח ספר טלפונים אמריקא ותתחיל להתקשר לרבנים המוערכים בכשרות בארה"ב, החל במאגרוב ור' אשר אקשטיין מבעלזא ור' יצחק שטיין ראב"ד הבי"ד של הגר"י ראטה והמשך בשאר כשרויות חשובות ותשמע עד כמה OU 'השתפרו' לדבריך ואם יש מקום לסמוך עליהם אפילו רק בדיעבד...
אכן יש להם משגיחים אברכים מלייקווד, אבל בערים בקצה העולם כמו המזרח הרחוק ואיפה לא, שם אין להם אברכי משי מלייקווד שעוסקים לפרנסתם, רק 'אברכים' שגרים שם יהודי בודד בין מליוני גויים ונראים כפי שהם נראים, כנראה ה'מומחה' שלך לא נסע לשם ולא פגש אותם ואילו הרבנים שאת שמם כתבתי לעיל כן נסעו לשם וכן פגשו, הם מספרים לך עם תאריכים ושמות.
עוד דבר שאפשר, תתקשר רלבנים הראשיים החרדים החשובים של OU ותשאל אותם אם יש מקום שאתה כמו שאתה תסמוך על הכשרות שלהם, כל הדברים הללו הם מילתא דעבידי לאיגלויי.
ורק דוגמא אחת קטנה, ברגע שהם לא מקפידים על חלב כו"ם, בכל המוצרים אפילו הפרוה יכול להיות חשש בליעות חלב עכו"ם, ותברר אצל פוסקי זמנינו שההיתר של הגר"מ פיינשטיין לא שייך היום כי עיקר ההיתר סומך על מירתת מהחוק, והיום מי שרק יודע מעט יודע שאין יותר מצב של מירתת מהחוק כי הקנס שהחוק נותן מתגמד לעומת הרווחים וכו'. ובכלל עי' בשו"ע והפוסקים עד כמה החמירו בחלב עכו"ם (להבדיל מפת עכו"ם שהרמ"א מיקל וכו') כמעט כמו בטריפות והדברים ידועים.
ותאמין לי ר' 'אחד התלמידים', אילו היית בעצמך שומע בפרוטרוט את כל הקולות שהם מקילים (נכון, יש גם חומרות, אבל...) היו שערות ראשך עומדות מרוב פחד, איך אמר לך ה'מומחה' שלך, הכל בסוף כשר בדיעבד, וודאי! הם לא מתירים נבילות וטריפות, אבל יש מצב שיתירו במקרים מסויימים דבר שלפי כל הפוסקים זה טריפה ורק לפי פוסק אחד שבקושי שמעת את שמו זה לא טריפה, אז זה נקרא לגביך כשר בדיעבד? היית גם מברך על אתרוג כזה?
ואגב, כל מה שכתבתי לך על OU, כל בר בי רב דחד יומי שגר בחו"ל והתעניין אי פעם רק טיפה בשדה הכשרות תשמע מפיו אותם דברים, ושוב, זה מילת דעבידי לאיגלויי.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
פעלעד אמר:
זה ויכוח שלא יהיה לו סוף לכן אין בדעתי (ובזמני) להגרר אחרי זה.
מה שכן, ראשית אתה מדבר בשם 'מומחה' עלום שם מהארץ, ואני מדבר בשם רבנים ידועי שם שכל הגולה ורבניהם סומכים עליהם בעיניים עצומות, קח ספר טלפונים אמריקא ותתחיל להתקשר לרבנים המוערכים בכשרות בארה"ב, החל במאגרוב ור' אשר אקשטיין מבעלזא ור' יצחק שטיין ראב"ד הבי"ד של הגר"י ראטה והמשך בשאר כשרויות חשובות ותשמע עד כמה OU 'השתפרו' לדבריך ואם יש מקום לסמוך עליהם אפילו רק בדיעבד...
אכן יש להם משגיחים אברכים מלייקווד, אבל בערים בקצה העולם כמו המזרח הרחוק ואיפה לא, שם אין להם אברכי משי מלייקווד שעוסקים לפרנסתם, רק 'אברכים' שגרים שם יהודי בודד בין מליוני גויים ונראים כפי שהם נראים, כנראה ה'מומחה' שלך לא נסע לשם ולא פגש אותם ואילו הרבנים שאת שמם כתבתי לעיל כן נסעו לשם וכן פגשו, הם מספרים לך עם תאריכים ושמות.
עוד דבר שאפשר, תתקשר רלבנים הראשיים החרדים החשובים של OU ותשאל אותם אם יש מקום שאתה כמו שאתה תסמוך על הכשרות שלהם, כל הדברים הללו הם מילתא דעבידי לאיגלויי.
ורק דוגמא אחת קטנה, ברגע שהם לא מקפידים על חלב כו"ם, בכל המוצרים אפילו הפרוה יכול להיות חשש בליעות חלב עכו"ם, ותברר אצל פוסקי זמנינו שההיתר של הגר"מ פיינשטיין לא שייך היום כי עיקר ההיתר סומך על מירתת מהחוק, והיום מי שרק יודע מעט יודע שאין יותר מצב של מירתת מהחוק כי הקנס שהחוק נותן מתגמד לעומת הרווחים וכו'. ובכלל עי' בשו"ע והפוסקים עד כמה החמירו בחלב עכו"ם (להבדיל מפת עכו"ם שהרמ"א מיקל וכו') כמעט כמו בטריפות והדברים ידועים.
ותאמין לי ר' 'אחד התלמידים', אילו היית בעצמך שומע בפרוטרוט את כל הקולות שהם מקילים (נכון, יש גם חומרות, אבל...) היו שערות ראשך עומדות מרוב פחד, איך אמר לך ה'מומחה' שלך, הכל בסוף כשר בדיעבד, וודאי! הם לא מתירים נבילות וטריפות, אבל יש מצב שיתירו במקרים מסויימים דבר שלפי כל הפוסקים זה טריפה ורק לפי פוסק אחד שבקושי שמעת את שמו זה לא טריפה, אז זה נקרא לגביך כשר בדיעבד? היית גם מברך על אתרוג כזה?
ואגב, כל מה שכתבתי לך על OU, כל בר בי רב דחד יומי שגר בחו"ל והתעניין אי פעם רק טיפה בשדה הכשרות תשמע מפיו אותם דברים, ושוב, זה מילת דעבידי לאיגלויי.
זה באמת ויכוח שאין לו סוף ואיני ממשיך הרבה מאותו טעם שאתה כותב. רק כמה נקודות חשובות. אני מסתמך על יותר ממוחמה אחד שדיברתי איתם. המומחה שלי בה' הידיעה הוי בארה"ב, והוא נוסע בכל העולם עבור ההכשר שלו והוא בקשר תמידי עם הכשרים אחרים, כש"כ כבר.
אפשר לשלוח אבכים מלייקווד לכל העולם. ידוע לי שמשגיח של OU ליפן הוי הרב מרדכי קובר מטלז-סטון, ת"ח מומחה אדיר ויראי שמים לכל הדעות, הלומד רוב השנה בישיבת מיר בירושלים. יש להם עוד משגיח לסין, אברך מירושלים וראש כולל ערב ברמת שלמה, הנוסע כמה פעמים בשנה לסין לכשבועיים כדי להשלים פרנסתו. גם המשגיחים המקומיים לרוב השכירים בד"כ הוי שליחי חב"ד [יש דורשים לשבח ויש דורשים לגנאי] או אברכים בכוללים שנוהגים לפתוח בכל מיני מקומות עבור קירוב, ולא סתם תושבתי המקום.
מש"כ על חלב סתם אינו נכון כלל. OU עשו בירור לפני כעשר שנים [מצורף לקוראי אנגלית], ולפי הבירור שלהם הפיקוח ממשלתי עוד יותר חזק ממה שהיה בזמנו של הגרמ"פ. מותר לחלק עליהם כמובן, אבל עוד לא שמעתי על מישהו הטוען שהוא עשה בירור לאחרונה והעלה ממציאים אחרים. וזה רק ממחיש איך שמשמיצים סתם.
אני מקווה שלא לוקחים מש"כ באופן אישי. אני מאד מעריך אותך, לא רק עבור מש"כ כאן, וניכר שאתה באמת בתוך העינינים באופן כללי, ותרמת הרבה לאשכול זו בפרט. מותר לחלק בידידות.

קבצים מצורפים

• Daf 17-3b.pdf
    2.1 MB · צפיות: 60

פעלעד

משתמש ותיק
לו יצויר שההיתר של ר' משה פיינשטיין קיים על חלב עכו"ם, אבל תפתח שו"ע וכל הפוסקים בכל הדורות מה שכותבים על מי שאוכל חלב עכו"ם, הפוסקים מתייחסים לחלב סתם כמעט כמו אל טריפות, ואתה כותב כ"כ רגוע שבדיעבד אפשר לסמוך עליהם כי בדיעבד זה כשר?
רוב החרדים לדבר ה' המדקדקים יצומו שלושה לילות וימים ולא יכניסו טיפת חלב עכו"ם לפה, ושוב זה רק טיפה מן הים, קח לדוגמא טונה, כשהעדה לא מכשירה בגלל נגיעות גבוהות של תולעים אז הOU נותן את ההכשר לסטראקיסט, כי יש להם קולות על מה לסמוך... ובדברים שכל ההשגחות החשובות סבורים שחייבים משגיח תמידי, הם מקילים מאד ועוד שורה ארוכה.
ודאי שיש בהם מעלות עצומות שהם עוזרים לכולם וכו', אבל שוב חד משמעית: ההכשר שלהם לא מיועד להכנס לפה של חרדים לדבר ה', הס מלהזכיר!

פעלעד

משתמש ותיק
אגב, יש להעיר, שלאחרונה החלו למכור מיץ תפוזים טבעי בבקבוקי קרטון מארה"ב, שם בחו"ל המדקדקים יודעים מכך כיון ששם היה רעש אבל כאן זה לא היה נוגע לכן הרבה לא ייודעים:
יש חשש חמור של כנימות במיץ תפוזים טבעי, זו הסיבה שאין להשיג מיץ תפוזים טבעי בארץ עם ההכשר של העדה או הרב לנדא, כי קליפות הדר מלאים כנימות ובעת סחיטת הפרי במכונה ע"י הלחץ נופלים הכנימות מהקליפות לתוך המיץ, רק ערב פסח העדה מקלפים את הקליפה וסוחטים בלי הקליפה מה שמייקר מאד את התהליך ומאט אותו.
בבקבוקים הללו שמגיעים כעת מארה"ב, לפני כמה שנים נמצאו ברובם כנימות, תחילה הציבור התעורר בארה"ב לדרוש מהמפעלים לתקן את הבעיה, אבל ברגע האחרון כמה רבנים יצאו עם כמה היתרים וכל המפעלים קפצו עליהם כמוצא שלל רב ומאז הרבה מאד מדקדקים לא שותים שם מיץ תפוזים.
יש תחת ידי מאמר ארוך שנתפרסם להתיר, אבל אני למדתי מתוך המאמר לאסור כאשר ראיתי איך צריך לבנות בנין גג על גג כדי להגיע להיתר הבנתי כמה זה אסור...
אם מישהו מעוניין אני יכול להעלותו לכאן.

אחד התלמידים

משתמש ותיק
פעלעד אמר:
לו יצויר שההיתר של ר' משה פיינשטיין קיים על חלב עכו"ם, אבל תפתח שו"ע וכל הפוסקים בכל הדורות מה שכותבים על מי שאוכל חלב עכו"ם, הפוסקים מתייחסים לחלב סתם כמעט כמו אל טריפות, ואתה כותב כ"כ רגוע שבדיעבד אפשר לסמוך עליהם כי בדיעבד זה כשר?
רוב החרדים לדבר ה' המדקדקים יצומו שלושה לילות וימים ולא יכניסו טיפת חלב עכו"ם לפה, ושוב זה רק טיפה מן הים, קח לדוגמא טונה, כשהעדה לא מכשירה בגלל נגיעות גבוהות של תולעים אז הOU נותן את ההכשר לסטראקיסט, כי יש להם קולות על מה לסמוך... ובדברים שכל ההשגחות החשובות סבורים שחייבים משגיח תמידי, הם מקילים מאד ועוד שורה ארוכה.
ודאי שיש בהם מעלות עצומות שהם עוזרים לכולם וכו', אבל שוב חד משמעית: ההכשר שלהם לא מיועד להכנס לפה של חרדים לדבר ה', הס מלהזכיר!
סליחה אבל הגישה שלך בזה מאד שגוי. לדברי רמ"פ שזה אינו חלב עכו"ם, וכל מה שהפוסקים כתבו על חומרת חלב עכו"ם אינו שייך כלל. כמובן יש מקום להחמיר, וגם רמ"פ כבת בעצמו שיש להחמיר במידת האפשרי, אבל להגיד שא"א לסמוך על זה בדיעבד, בפרט כשיש ציבור גדול שלולי זה היו אוכלים מה שאף אחד אינו מתיר כלל, אינו נכון.
ורמ"פ לא היה היחיד בזה. לדוגמא יעו' במעדני שלמה מהרי"ד פריד (עמ' רמ"ג-רמ"ד) מה שהורה לו הגרשז"א בזה.
ויהיה איך שיהיה כתבת להדיה - "ותברר אצל פוסקי זמנינו שההיתר של הגר"מ פיינשטיין לא שייך היום כי עיקר ההיתר סומך על מירתת מהחוק, והיום מי שרק יודע מעט יודע שאין יותר מצב של מירתת מהחוק כי הקנס שהחוק נותן מתגמד לעומת הרווחים וכו'", ונתברר שאדרבה ההיתר של רמ"פ שייך היום ביתר שאת. באופן אישי אינך חשוד בעיני ובל"ס חזרת על מה ששמעת. וזה מש"כ שאוהבים להשמיץ בלי לדקדק יתר מדאי אם זה נכון. אני באמת איני אוכל מכל ההכשרים הביניניים דוגמת OU, ואיני אוכל אפילו מהרבה הכשירים הנחשבים מהודרים אצל רוב אנשים. אבל בכל זאת בדקתי לגבי כמה השמצות ששמעתי על הכשירים אמריקאיים דוגמת OU, ומצאתי שהם אינם נכונים. היו פעמים שחזרתי למי שהגיד לי ההשמצה והודו שאינם יודעים זה ממקור מוסמך, ולא זכור לי אפילו פעם אחת שחזרתי עם בירור מהימן שמישהו הכחיש זה.

פעלעד

משתמש ותיק
אחד התלמידים אמר:
פעלעד אמר:
סליחה אבל הגישה שלך בזה מאד שגוי. לדברי רמ"פ שזה אינו חלב עכו"ם, וכל מה שהפוסקים כתבו על חומרת חלב עכו"ם אינו שייך כלל. כמובן יש מקום להחמיר, וגם רמ"פ כבת בעצמו שיש להחמיר במידת האפשרי, אבל להגיד שא"א לסמוך על זה בדיעבד, בפרט כשיש ציבור גדול שלולי זה היו אוכלים מה שאף אחד אינו מתיר כלל, אינו נכון.
ורמ"פ לא היה היחיד בזה. לדוגמא יעו' במעדני שלמה מהרי"ד פריד (עמ' רמ"ג-רמ"ד) מה שהורה לו הגרשז"א בזה.
ויהיה איך שיהיה כתבת להדיה - "ותברר אצל פוסקי זמנינו שההיתר של הגר"מ פיינשטיין לא שייך היום כי עיקר ההיתר סומך על מירתת מהחוק, והיום מי שרק יודע מעט יודע שאין יותר מצב של מירתת מהחוק כי הקנס שהחוק נותן מתגמד לעומת הרווחים וכו'", ונתברר שאדרבה ההיתר של רמ"פ שייך היום ביתר שאת. באופן אישי אינך חשוד בעיני ובל"ס חזרת על מה ששמעת. וזה מש"כ שאוהבים להשמיץ בלי לדקדק יתר מדאי אם זה נכון. אני באמת איני אוכל מכל ההכשרים הביניניים דוגמת OU, ואיני אוכל אפילו מהרבה הכשירים הנחשבים מהודרים אצל רוב אנשים. אבל בכל זאת בדקתי לגבי כמה השמצות ששמעתי על הכשירים אמריקאיים דוגמת OU, ומצאתי שהם אינם נכונים. היו פעמים שחזרתי למי שהגיד לי ההשמצה והודו שאינם יודעים זה ממקור מוסמך, ולא זכור לי אפילו פעם אחת שחזרתי עם בירור מהימן שמישהו הכחיש זה.
רבי יהושע כץ שליט"א נותן השגחה על אחד החברות הכי גדולות של כל מוצרי החלב בארה"ב, בשם 'מהדרין', מפיו שמעתי לגבי החוק של המירתת, ואין לי מישהו שיודע יותר טוב ממנו כי הוא נמצא עמוק בתוך זה, לא סתם בכשרות אלא בכשרות החלב... לדבריו הקנס שהם יכולים לקבל מתגמד אבל ברצינות לעומת הרווחים, זה טיפה מן הים...
עכשיו ההיתר של רמ"פ רוב הפוסקים לא הסכימו איתו, ואם אני זוכר נכון הוא בעצמו כותב שזה היתר של בדיעבד כדי שלא יאכלו דברים יותר גרועים, וזה היה בזמנו תחילת יהדות אמריקה אחרי המלחמה, היום יש כ"כ הרבה מוצרים וכו' שאין חשש שיאכלו טריפה אם לא יתירו את החלב עכו"ם, וראה מה שבעצמך כתבת "בפרט כשיש ציבור גדול שלולי זה היו אוכלים מה שאף אחד אינו מתיר כלל" זה באמת שורש ההיתר, ולכן בגלל זה אסור לנו לחרדים לגעת בהכר הזה!

ולגבי דבריך
אחד התלמידים אמר:
אבל בכל זאת בדקתי לגבי כמה השמצות ששמעתי על הכשירים אמריקאיים דוגמת OU, ומצאתי שהם אינם נכונים. היו פעמים שחזרתי למי שהגיד לי ההשמצה והודו שאינם יודעים זה ממקור מוסמך, ולא זכור לי אפילו פעם אחת שחזרתי עם בירור מהימן שמישהו הכחיש זה.
אז הנה הפעם אני אומר לך בפה מלא שזה כן ממקור מוסמך, ואני אף אומר לך את שם הרב, אחד הרבנים המומחים בעל קנה עולמי שהכל סומכים עליו ה"ה רבי יהושע כץ שליט"א שמספר לך (יש הרבה שיעורים גם בקול הלשון ויש תחת ידי עוד) בפרוטרוט בפרטי פרטים עם העיר והמקום והזמן ולפעמים עם שמות דברים שבדידו הוה עובדא, אז אין לך בירור מהימן יותר גדול מזה ומקור מוסמך יותר גדול מזה, ממי אתה רוצה לשמוע? ממי שלא עוסק בכשרות? כי כשמביאים לך ממישהו מומחה בכשרות אתה טוען שהוא שקרן ונוגע בדבר (מגוחך עד כמה אתה לא מכירו...) אז לעולם לא יוכלו להוכיח לך, כי מחר אביא לך בשם רב אחר שמספר את אשר בדידו הוה עובדא אז גם הוא ייהפך לשקרן כי ה'מומחה' שלך לא פגש אף פעם את הבעיה עצמה, לא ראיתי אינו ראיה...

השורה התחתונה שאתה מסכים עימי הוא, שהכשר OU ודומיו לא מיועד עבורינו, ולכן אינני מבין מה בוער לך כ"כ להכשיר את השרץ בק"נ טעמים.

חלק עליון תַחתִית