הגה''צ רבי איצלה בלאזר ותמונתו

יעקב. ב

משתמש רגיל
מפורסמת תמונתו היחידה של ר' איצלה. מאחורי תמונה זו ישנו סיפור שהמטרה היתה לצלם מישהו אחר, וצילמו את ר' איצלה, ובתנאי המצלמות של פעם לא יכלו לעשות מייד תמונה נוספת.
אשמח לדעת את פרטי המקרה.
תודה

יעקב. ב

משתמש רגיל
פותח הנושא
לגבי ההוספה שכתבת ''אני נשארתי וכו''. הרי רבי דוד מזובצקי הקפיד שלא להצטלם והרבנית גורדון ידעה מכך, ואם בכל זאת תוכננה לצלמו תסמוך על בתו של אדם שלא מוכן להצטלם שהיא עשתה זאת באופן שהמצולם לא מרגיש.

מלמד להועיל

משתמש ותיק
@יוסף יוסף ראה כאן http://www.hamichlol.org.il/%D7%A8%D7%91%D7%99_%D7%99%D7%A6%D7%97%D7%A7_%D7%91%D7%9C%D7%90%D7%96%D7%A8

זכיתי להשתטח כמה פעמים על ציונו שבמרומי הר הזיתים, הוא קבור לימינו של האדר"ת, באותה השורה עם המהרי"ל דיסקין, רבי חיים ברלין, רבי ב"צ יאדלער, ועוד.

יוסף יוסף

משתמש ותיק
אין לי גישה
אולי תעתיק שאדע מי הוא
וגם היכן כל השורה הארוכה הזאת קבורה בהר הזיתים?
נראה לי שאני דחוף צריך לעשות היכרות עם ההר הזה והשוכנים בו
עוד מעט כולם שם יקומו ולא הכיר אותם(:

הפקדתי שומרים

משתמש ותיק
יוסף יוסף אמר:
אין לי גישה
אולי תעתיק שאדע מי הוא

רבי יצחק בלאזר

רבי יצחק בלאזר בירושלים
http://www.hamichlol.org.il/%D7%A8%D7%91%D7%99_%D7%99%D7%A6%D7%97%D7%A7_%D7%91%D7%9C%D7%90%D7%96%D7%A8
קבר רבי איצל'ה בלאזער בהר הזיתים

כתב שבחים של יצחק בלאזר (איציקל פעטערסבורגער) שנשלח לרב יעקב אשר הלוי גרייבסקי.
קובץ:Sefer Pri Yitshak. II.djvu

רבי יצחק בּלָאזֶר (א' באדר[דרושה הבהרה] ה'תקצ"ז, 1837 - י"א באב ה'תרס"ז, 22 ביולי 1907), המכונה גם ר' איצל'ה פטרבורגר (=מפטרבורג), היה מראשוני תנועת המוסר, מגדולי תלמידיו של רבי ישראל מסלנט.

ביוגרפיה
רבי יצחק נולד בא' באדר ה'תקצ"ז בעיירה שניפישוק שליד וילנה, בצפון-מערב האימפריה הרוסית (ליטא). בילדותו ניכרו בו כישרונות גדולים, ובגיל ארבע עשרה הדפיס אביו קונטרס שכתב בחריפות גדולה על מסכת בבא קמא. למד בצוותא עם רבי נפתלי אמסטרדם.

בגיל חמש עשרה נישא, ועבר להתגורר בקובנה, בה החל ללמוד בבית מדרשו של רבי ישראל סלנטר. בשנים אלו היה לאחד מבחירי תלמידיו, והיה בין התלמידים בהם טיפל רבי ישראל באופן אישי במיוחד.

מאחר שביקש להתפרנס מיגיע כפיו, למד את מקצוע הצביעה, אך רבו, רבי ישראל סלנטר, אסר עליו לעסוק בו וציוה עליו לכהן ברבנות. בשנת 1862 התקבל רבי יצחק לרבנות פטרבורג (לימים לנינגרד), וכיהן בה שש עשרה שנה ברבנות.

פטרבורג הייתה בבואו אליה כמעט ריקה מיהדות, ומרכז ההשכלה ברוסיה. בבוא רבי יצחק לשם החל בביסוס הקהילה וחיי הדת בעיר, ופתח במלחמה חזיתית עם ראשי המשכילים שבה. המשכילים לא טמנו ידם, והשמיצוהו מעל גבי עיתוניהם. הסופר יהודה לייב גורדון נהג להשתלח בו מעל גבי העתון "המליץ" ולכנותו בלעג "רבי יצחק נפחא" (בלאזר פירושו נפח).

אך עוגמת נפש רבה נגרמה לו בפטרבורג בעיקר מריבוי הבעיות בסידור הגיטין בעיר. בעקבות בעיות רבות בתחום, בעיקר בשל מומרים רבים, החליט רבי יצחק להתפטר ממשרתו.

בתקופת פטרבורג חיבר והדפיס את ספרו "פרי יצחק". בהקדמתו לספר הוא כותב שהמניע לחיבור ספרו הוא היות שלא זכה לילדים, כדי להשאיר אחריו זכר לפחות בכתובים, ולכן הוא קורא לספר פרי יצחק. לימים, לאחר פטירת אשתו והוא כבר בשנותיו המבוגרות, נשא אשה צעירה ונולדו לו ממנה בנו שלמה בלזר ובתו בריינה.

רבי יצחק עבר להתגורר שוב בקובנה. הוא החזיק במקום בית מזיגה גדול בניהול אשתו, ממנו התפרנס, ולימד בבתי המוסר בעיר שייסד רבו, רבי ישראל סלנטר. כמו כן העביר שיעורים רבים בביתו ובישיבות השונות בעיר.

לאחר פרוץ המחלוקת הגדולה נגד שיטת המוסר, עזב רבי יצחק את משרותיו הרשמיות, והתמסר להרבצת המוסר באופן פרטי ולסיוע בהקמת ישיבות של תנועת המוסר, בעיקר בידי חברו רבי יוסף יוזל הורוביץ "הסבא מנובהרדוק". כמו כן נהג לעבור בין הישיבות המוסריות בליטא, ישיבת קלם, ישיבת סלבודקה, ישיבת נובהרדוק ובנותיהן, ולהדריך את תלמידיהן.

עם פטירתו של רבי שמחה זיסל זיו, ה"סבא מקלם", בשנת 1898, התמנה רבי יצחק לאביה הרוחני של ישיבת קלם, ונהג להגיע אליה לעתים קרובות ולהדריך את תלמידיה.

יחסו ליישוב ארץ ישראל היה חיובי, ובשנת 1904 עלה רבי יצחק לארץ והתיישב בירושלים, בה נפגש עם חבריו מצעירותו, רבי נפתלי אמסטרדם, ורבי צבי לויטן, והתגורר בחצר שטרויס שבשכונת מוסררה. סירב לקבל תמיכה, ולמרות חולשתו וזקנותו עבד במשרדי "ועד הכללי" לפרנסתו.

רבי יצחק נפטר בירושלים בי"א באב ה'תרס"ז, ונקבר בבית הקברות בהר הזיתים לימינו של האדר"ת.

בנו הוא הרב שלמה בלזר. בתו בריינה נישאה לרב חזקיהו יוסף מישקובסקי.

הפקדתי שומרים

משתמש ותיק
יוסף יוסף אמר:
אין לי גישה
אולי תעתיק שאדע מי הוא
כמובן שאם רצונך באמת להכיר את אחד מענקי התורה והמוסר, מומלץ לקרוא קצת בספרו של רבינו הגדול כוכבי אור מודפס ביחד עם האור ישראל של רבו הגדול מרן ר' ישראל סלנטר זיע"א, ולעיין בשו"ת פרי יצחק של הגאון האדיר הנ"ל. הבית הלוי התבטא עליו בהערצה בעקבות "התקרית" שארעה לו עם בנו הזעיר חיים לימים מרן ר' חיים מבריסק. את קברו תשאיר לסוף, פחות חשוב. גדולים וצדיקים דברי תורתם זהו זיכרונם.

יוסף יוסף

משתמש ותיק
תודה על החיזוק,
אך אני לא כ"כ מאמין שיהיה לי עכשיו נכון להתחיל להכיר את עולם המוסר ורבותיו
כך שקבריהם יותר מעניין אותי לעת עתה
את פנימיות ספרי הקודש אני ממלא בתוכי ממעיינות החסידות
אולי עוד יבואו ימים...

הפקדתי שומרים

משתמש ותיק
המוסר לא סותר את החסידות ולהיפך, ר' שלמה וולבה כתב מאמר שלם בספרו דעת שלמה להוכיח זאת.
דבר נוסף, האם כתוב בחסידות שחיבור לצדיק הוא על ידי הליכה לקברו מאשר עיסוק בספרו?

יוסף יוסף

משתמש ותיק
ר' שלמה וולבה היה מן החסידים או מן תלמידי המוסר? ...
כך שלא בדיוק הוא יוכיח לי אם זה סותר או לא.
ומה שכתבת:
'דבר נוסף, האם כתוב בחסידות שחיבור לצדיק הוא על ידי הליכה לקברו מאשר עיסוק בספרו?'
תשובתי לך:
בוודאי שבחסידות לא כתוב את הנ"ל וגם אנכי הקטן לא כתבתי כזאת
בחסידות בוודאי עיקרה ללמוד מפי הצדיקים ובספריהם ולקיים דרכיהם
ואנכי משתדל אכן לעשות זאת כנאמר לעיל:
'את פנימיות ספרי הקודש אני ממלא בתוכי ממעיינות החסידות'.
אך אמרתי שאת דרכי תנועת המוסר אני לא להתחיל כרגע ללמוד
ולכן אולי לפחות אהיה בקברי רבותיהם

הפקדתי שומרים

משתמש ותיק
אסור לנו לחשוד את אחד מרבותינו שבא בהגיונו הזך מאיתנו, לפרש ולבאר לנו את השיטות ביהדות -בלי שהוא מחליט מהי הדרך הנכונה, לדחות בטענה מגזרית ולתלות בנגיעה אישית..וכבר אמר רבנו החזון איש דברים תקיפים על התולים נגיעות מוטות לגדולים. כמדומני שהוא התיחס לגדולים מכל מגזר שהוא..

רוצה לדעת

משתמש ותיק
הפקדתי שומרים אמר:
יוסף יוסף אמר:
אין לי גישה
אולי תעתיק שאדע מי הוא
כמובן שאם רצונך באמת להכיר את אחד מענקי התורה והמוסר, מומלץ לקרוא קצת בספרו של רבינו הגדול כוכבי אור מודפס ביחד עם האור ישראל של רבו הגדול מרן ר' ישראל סלנטר זיע"א, ולעיין בשו"ת פרי יצחק של הגאון האדיר הנ"ל. הבית הלוי התבטא עליו בהערצה בעקבות "התקרית" שארעה לו עם בנו הזעיר חיים לימים מרן ר' חיים מבריסק. את קברו תשאיר לסוף, פחות חשוב. גדולים וצדיקים דברי תורתם זהו זיכרונם.

מה היה ה"תקרית" עם ר' חיים?

יצחק פון ישיבה

משתמש ותיק
קראתי בספר הזכרונות של הרב מזא"ה [נמצא בתוכנת אוצה"ח], דברים נוראים שעשו לו המשכילים, והוא לא חת מפניהם אעפ"כ...

אברעמעלע

משתמש רגיל
רוצה לדעת אמר:
הפקדתי שומרים אמר:
יוסף יוסף אמר:
אין לי גישה
אולי תעתיק שאדע מי הוא

מה היה ה"תקרית" עם ר' חיים?
אולי זה הי' קשור אל המוסר

חלק עליון תַחתִית