להצביע עבור חבר הנוהג לאיסור מצד ההלכה בלבד

ענייני שבת חג ומועד, ושאר ענינים הבאים מזמן לזמן
יוספזון
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 57 פעמים
סטטוס: מנותק

Re: להצביע עבור חבר הנוהג לאיסור מצד ההלכה בלבד

הודעהעל ידי יוספזון » 23 אוקטובר 2018, 19:06

איש בנימין כתב:
יוספזון כתב:אני רואה שיש כאן המון טעויות מושרשות ואי הכרת המציאות וההלכה. לכן אם אצטרך להתחיל לענות לכולם יכלה הזמן והם לא יוכלו.
מי שקורא את מרן בעל הויוא"מ 'קנאי' הוא מנותק מהמציאות... הוא היה איש 'הלכה' אך ורק... וזה התבטא בהרבה שטחים שבזה היה לו וויכוחים עם גדולי ישראל מרנן ורבנן רבני העדה החרדית. לדוגמא, באופן עקרוני הוא לא החזיק 'מהפגנות' באר"י רק בחו"ל. וגם על הבחירות לעירייה שלא יצא נגד זה בחריפות, לעומת גדולי ישראל מהעדה החרדית שכן יצאו. מה שיצא לו 'על פי הלכה' זה מה שהיה, כך שלהגדיר אותו כמי שהקנאות העביר אותו על דעתו זה חוצפה ועזות מצח.

בודאי שהטעמים הכתובים בויוא"מ הם ע"פ הלכה. ולא ע"פ קנאות. ולא נטען שהקנאות העבירה אותו על דעתו. אלא שהוא סימן את המטרה לאחר שהחץ נזרק. פירוש: היה פשוט לו שהמדינה הוא דבר המנוגד לגמרי למסורה וליהדות כפי שהוא תפס אותה. ולכן בא לחפש אח"כ את הטעם ע"פ הלכה.
גם אתה תודה לי, שכשהתחיל הרבי זצ"ל להתנגד לציונות עדיין לא היו מסודרים לו בראשו כל הטענות והפלפולים שבספר ויוא"מ. אלא הדבר היה פשוט לו לאיסור גם קודם לכן, וכיוצא בזה כמעט כל רב שתשאל אותו שאלה הוא יענה לך מיד, ואחרי יום או יומיים יתיישב לכתוב תשובה ארוכה ומפורטת כדת של תורה. ואני יכול להבטיח לך, שלא כל המו"מ שבתשובה היה מונח בראשו כשענה לך. (אולי חוץ מיחידי סגולה).
מה שקרה לרבי זצ"ל הוא, שכיון שהדבר היה פשוט לו שהוא מנוגד לכל התורה והיהדות, הוא קודם כל התנגד, ורק אח"כ ישב לכתוב תשובה ארוכה עד מאד, באורך של ספר שלם, לבאר את התנגדותו.
ומה שאחזו רוב רבותינו (אני מאד מקווה שהחזו"א לדוגמה הוא ג"כ איש הלכה לדעתך), הוא שאין צורך לענות לו בהלכה. כיון שהנימוקים ההלכתיים שלו הם דחוקים, ועיקר התנגדותו נבעה מהתפיסה המוקדמת שלו על היהדות והציונות. ודוקא לתפיסה זו התייחסו בכבוד רב. ועל זה כן ענו תשובות.

איפה ראית בחזו"א שסבר אחרת מהסטמר רב (אני לא מדבר על עדיות)?
נגד עצם הציונות היו כל גדולי ישראל תמימי דעים, הכניסה לכנסת המינים היה ויכוח אחרת לגמרי, שהיות וכבר קיים המדינה הזאת במציאות, איך נלחם נגדם אם מבפנים או מבחוץ, אף אחד מגדולי ישראל לא היה בעד המדינה, עיין בספר 'אור לישרים' שיצא לאור בבריסק שאוסף שם הרבה לפני המלחמה את מכתביהם של כל גדולי ישראל נגד הציונות, ובעצם הקמת המדינה גם כולם התנגדו, השאלה היה אם מותר 'ללחום' נגדם מ'בפנים'.
וידוע אמרתו של הרב מפונוביז' נבג"מ שכששאלו אותו למה לא ישמש הוא כחבר כנסת, ענה, שאין לו מספיק בגדים לקרוע על הדברי מינות וכפירה שנשמעים שם.

איש בנימין
נתן תודה: 7 פעמים
קיבל תודה: 29 פעמים

הודעהעל ידי איש בנימין » 23 אוקטובר 2018, 19:09

יוספזון כתב:איפה ראית בחזו"א שסבר אחרת מהסטמר רב (אני לא מדבר על עדיות)?

החזו"א פסק הלכה למעשה להשתתף בבחירות ולקחת תקציבים.
ואני מאד מקווה שאתה לא הולך להכחיש את זה כי זה רק עדויות ולא כתוב בחזו"א יו"ד או או"ח.
ויָּרָץ אִישׁ בִּנְיָמִן מֵהַמַּעֲרָכָה וַיָּבֹא שִׁלֹה - זה שאול שחטף את הלוחות מיד גלית וברח לו

יוספזון
נתן תודה: 40 פעמים
קיבל תודה: 57 פעמים

הודעהעל ידי יוספזון » 23 אוקטובר 2018, 19:15

איש בנימין כתב:
יוספזון כתב:איפה ראית בחזו"א שסבר אחרת מהסטמר רב (אני לא מדבר על עדיות)?

החזו"א פסק הלכה למעשה להשתתף בבחירות ולקחת תקציבים.
ואני מאד מקווה שאתה לא הולך להכחיש את זה כי זה רק עדויות ולא כתוב בחזו"א יו"ד או או"ח.

אבי מורי זצ"ל יליד ב"ב סיפר לי שהוא זוכר שבחייו של מרן זי"ע היו שלשה סוגי מודעות ברחובות והכל בשמו של מרן החזו"א א. להצביע לאגודת ישראל. ב. להצביע למפלגה אחרת (לא זוכר בדיוק את השם) ג. שאסור להצביע.
בנוסף לכך, ישנו מברק מפורסם של הגר"מ קרליץ ששלח להגרז"ר בנגיס זי"ע שהחזו"א אינו מתערב.
ולכן, מי שרוצה לסמוך על מרן הסטייפלר זי"ע שכמובן אין לנו השגה בגדלותו, בודאי שאין בידינו למנעו, אבל מכך עד להסיק מסקנות ולהביא ראיות על החלק ההלכתי נגד מרן הויוא"מ נראה לי רחוק מאוד.

בעלבוס
נתן תודה: 27 פעמים
קיבל תודה: 16 פעמים

הודעהעל ידי בעלבוס » 24 אוקטובר 2018, 18:32

צריך להפריד בין הבחירות לעירייה לבחירות הכנסת. אולי לבחירות בב"ב החזו"א התיר להצביע ואולי אף ציווה אני לא יודע. אבל בקשר לבחירות של הכנסת יש חתימה של החזו"א להצביע? והוא עצמו הלך בכלל להצביע ?

בן של רב
נתן תודה: 52 פעמים
קיבל תודה: 15 פעמים

הודעהעל ידי בן של רב » 30 דצמבר 2018, 14:49

כל הנידון אם יש איסור להצביע מבוסס על ההבנה שהמדינה היא חלות חפצא שיש לו מהות ומשמעות של מינוי מציאותי
אך לדעת החזון איש אין מדינה ואין סמכות כי הם גלנים ואין ביהדות תוקף למינוי שאינו כפוף לתורה מלבד מלכות שמונתה על ידי נביא לדורות שאז באמת נשאר שם מלך גם כשפועל נגד התורה
וזה מה שהגדיר הסטייפלר שהכל רק משחק של כביכול בוחרים בפלוני למינוי
אך באמת באמת באמת אנו רק משליכים בזה את אלמוני שיפסיק להציק לתורה ולומדיה
ומה תקות הנברא אם לא ישים עמל נפשו ועיקר עסקו בדברים שנברא בעבורם
(שערי תשובה לרבינו יונה מגירונדי)

• נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

חזור אל “ענינו של יום”

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד

התחבר  •  הרשמה