פרשת לך לך ואברכה מברכך ברכת כהנים

כללי הפורום
פותח נושא חדש? שים לב! למען שמירת הסדר הטוב, יש לציין בכותרת הנושא את שם הפרשה או את שם הספר והפרק שבו הדיון עוסק

פותח הנושא
רוצה לדעת
משתמש ותיק
נתן תודה: 357 פעמים
קיבל תודה: 293 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

פרשת לך לך ואברכה מברכך ברכת כהנים

שליחה על ידי רוצה לדעת » 15 אוקטובר 2018, 23:13

ואברכה מברכיך ומקללך אאר (י"ב, ג)
ובת"י: ואברך ית כהניא דפרסין ידיהון בצלו ומברכין ית בנך, עכ"ל.

למה דוקא ברכת כהנים? זה האפשרות היחידה לברך?
האם יש איזה שייכות בין אברהם לברכת כהנים בפרט?

אשמח לידע!

ערכים:

סמל אישי של משתמש

amsgula.net
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 44 פעמים
יצירת קשר:

Re: פרשת לך לך ואברכה מברכך ברכת כהנים

שליחה על ידי amsgula.net » 15 אוקטובר 2018, 23:27

בחז"ל איתא שיש שייכות בין זל"ז שבזכות כה יהיה זרעך זכו לכה תברכו [כמדומני בפתרון תורה ובמדרש חדש פ' נשא]. כמו"כ יש לציין למה שע"פ סוד הכהנים הם במקומו של אברהם, ועיין מה שכתבתי בביאורי לפסיקתא דר"כ ס"פ עשר תעשר ע"ז.

הפקדתי שומרים
משתמש ותיק
נתן תודה: 180 פעמים
קיבל תודה: 734 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי הפקדתי שומרים » 15 אוקטובר 2018, 23:31

ראה את המדרש שהובא בראשונים עה"ת (בשינוי מסויים) ובדקדוק, הדברים יתבארו קצת.
רבינו בחיי שם- מובא במדרש (תנחומא לך ד) בזה"ל ואברכה מברכיך, הכהנים מברכין לישראל שנאמר (במדבר ו, כז) ושמו את שמי על בני ישראל ואני אברכם, אמר הקב"ה אני מברך לאותו השבט. אמר הקב"ה בעולם הזה שבט לוי מברך אתכם, אבל לעתיד לבוא אני בכבודי אברך אתכם, הדא הוא דכתיב (ירמיה לא, כב) יברכך ה' נוה צדק הר הקודש: ע"כ.
דעת זקנים מבעלי התוספות שם - ואברכה מברכיך - מדרש תנחומא אמר לו הקב"ה לאברהם ממך יצא שבט שמברך את בני זהו שבט לוי שיצאו ממנו כהנים שמברכים את ישראל אמר לו אברהם ואותו שבט מי מברכו אמר לו אני אברכנו כדכתיב ואני אברכם הה"ד ואברכה מברכיך ונ"ל דהיינו מה שאז"ל במס' חולין ברכה לכהנים מנא לן מאברכה מברכיך:
הכפל של המילה 'ברכה' המובא בפסוק, מרמז על ברכת כהנים שמצינו א. הבטחת הקב"ה שיעמיד מזרעו שבט שיברך ובנוסף שלעת"ל הקב"ה יברך אותם בעצמו. ולגי' השניה שהקב"ה מברך את שבט לוי. ועל כן כפל הברכה שהוזכר בפסוק מתיחס לברכת כהנים.
וראה גם מש"כ שם הכלי יקר ד"ה טעם אחר. וע"ד הגימטריה לפמש"כ הבעל הטורים שם ואברכה מברכיך - בגימטריא יהיו כהנים המברכים בניך. על כן מברכיך לשון רבים ומקללך לשון יחיד ע"כ.

ואם הזכרת לדון בפסוק "ואברכה מברכיך" ראיתי קושיא נחמדה בספר שיח שרפי קודש (ח"ד אות רל"ו) בשם בנו הקטן דשאל להגאון הקדוש מגור זצ"ל בעל השפת אמת, הא דכתיב ואברכה מברכיך ומקללך אאור ונברכו בך כל משפחות האדמה, אם כל המשפחות נברכו באברהם, מי היה מן המקללים. והשיב, למה הדבר דומה, לאיש ההמוני שמקלל את החסידים, אעפ"כ רוצה שיהיו בניו כחסידים, כמו כן כאן ע"כ.

פותח הנושא
רוצה לדעת
משתמש ותיק
נתן תודה: 357 פעמים
קיבל תודה: 293 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי רוצה לדעת » 16 אוקטובר 2018, 01:10

amsgula.net כתב:בחז"ל איתא שיש שייכות בין זל"ז שבזכות כה יהיה זרעך זכו לכה תברכו [כמדומני בפתרון תורה ובמדרש חדש פ' נשא]. כמו"כ יש לציין למה שע"פ סוד הכהנים הם במקומו של אברהם, ועיין מה שכתבתי בביאורי לפסיקתא דר"כ ס"פ עשר תעשר ע"ז.
אם יוכל להעלות כאן את "מה שכתב בבאורו לפסיקתא דר"כ" אשמח מאוד

סמל אישי של משתמש

amsgula.net
נתן תודה: 10 פעמים
קיבל תודה: 44 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי amsgula.net » 16 אוקטובר 2018, 01:13

מצו"ב [אם כי לאחר שנדפס רציתי להגיה שם דבר].
אין לך את ההרשאות המתאימות על מנת לצפות בקבצים המצורפים להודעה זאת.

שלח תגובה הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמש הגולש בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 1 אורח