הפולמוס על ההשתתפות בבחירות

תולדות גדולי ישראל ודברי ימי עמינו

יהודי של פעם
נתן תודה: 16 פעמים
קיבל תודה: 31 פעמים
יצירת קשר:
סטטוס: לא מחובר

Re: הפולמוס על ההשתתפות בבחירות

שליחה על ידי יהודי של פעם » 24 מרץ 2019, 09:57

מספרים שפעם אחת אמר מרן החזו"א ז"ל מה ביני לבין אחרים, אחרים אומרים זו מדינה, ממילא אסור לפנות אליהם ולהשתתף עמם במשהו ואין צריך לומר למוסדותיהם, ואני אומר זו חבורה של ליסטים, וצריך להשתדל עמהם כדי למעט את ליסטנותם וגזלנותם,

ערכים:

יהודי של פעם
נתן תודה: 16 פעמים
קיבל תודה: 31 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי יהודי של פעם » 24 מרץ 2019, 09:59

מספרים שפעם אחת אמר מרן החזו"א ז"ל מה ביני לבין אחרים, אחרים אומרים זו מדינה, ממילא אסור לפנות אליהם ולהשתתף עמם במשהו ואין צריך לומר למוסדותיהם, ואני אומר זו חבורה של ליסטים, וצריך להשתדל עמהם כדי למעט את ליסטנותם וגזלנותם,

המימד הנוסף של הענין
משתמש ותיק
נתן תודה: 147 פעמים
קיבל תודה: 62 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי המימד הנוסף של הענין » 24 מרץ 2019, 15:25

נחפשה דרכינו כתב:
24 מרץ 2019, 01:34
גם בזמנינו יש ת"חים עצומים הסבורים שלא להצביע, ומי שנוהג כמותם בכל עניניו, מחוייב לנהוג כן גם בזה
הרב אלישיב נקט שאין זכות אפילו לחסיד סאטמר לא להצביע וכדלעיל.
כי לדעתו אין היתר לא להילחם ברשעים. וכלשון הרב שך 'אורו מרוז' = קללה ממש!
וכמדומה שאם הייתי בצרה אישית של תביעה נגדי בבית המשפט לא הייתם דורשים ממני לומר 'איני מכיר' ולהשאר בבית...
האם המעמד של ה' בארצו והמעמד של רבבות בניו נאמניו וכל מוסדותיהם וצרכיהם וכו'
כל זה פחות חשוב מהאגו שלי?

אברך כולל
קיבל תודה: 53 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי אברך כולל » 24 מרץ 2019, 15:48

המימד הנוסף של הענין כתב:
24 מרץ 2019, 15:25
נחפשה דרכינו כתב:
גם בזמנינו יש ת"חים עצומים הסבורים שלא להצביע, ומי שנוהג כמותם בכל עניניו, מחוייב לנהוג כן גם בזה
וכמדומה שאם הייתי בצרה אישית של תביעה נגדי בבית המשפט לא הייתם דורשים ממני לומר 'איני מכיר' ולהשאר בבית...
אתה מבין לבד שטיעון כזה שהאוסר כבר רואה בשמים האמת הוא לא טענה להתיר למי שהולך בשיטת רבו. והרב אלישי ב אמר כך לפי דעתו ואוסרים אומרים בדיוק ההיפך
על המתירים זצ"ל

מצטטים כל הזמן סיפורים ומימרות בשם מרן החזו"א בלי שום מקורות. בבקשה על דבר להביא מקורות נאמנים (לא עיתונות).
בינתים כמעט כל המקורות על החזו"א היו בבחירות לעיריה. יש עדות יחידה (אני לא זוכר עכשיו מי) לגבי בחירות לכנסת. וכנגדו יש עדות סותרת
מהרה"ג ר' אליקים שלעזינגער שליט"א שהחזו"א אמר לו לא להצביע.
יש לציין שקה"י במכתבו סומך עצמו בעיקר על הרב מטשעבין ור"א קוטלר שהם חייבו להצביע וכותב שגם מרן החזו"א לא אחז שזה איסור. וד"ל

זקן ויושב בישיבה

שליחה על ידי זקן ויושב בישיבה » 24 מרץ 2019, 15:55

23 מרץ 2019, 22:22
מוסמך ומהימן: חסיד סאטמר שוחח עם מרן הגרי"ש אלישיב זיע"א על ההצבעה בבחירות, והמילים שאמר לו מרן הם כך:
אל תחשוש להצביע כי כעת רבך כבר בשמים ועכשיו גם הוא יודע את האמת...

עוד בזה: ממשפחת החזו"א שמעתי שכל הטענות של הקנאים נידונו בכובד ראש והוכרעה אצל החזו"א ותלמידיו ההלכה בבירור גמור שאין כאן אפילו צד קטן לחשש איסור - ומאידך להיפך זו עברה של "אורו מרוז" וכלשון הרב שך.
אולי מישהו יעלה את מש"כ ב'ארחות רבינו' הקה"י על זה.
כל מי שזכה להכיר קצת את סגנונו של מרן הגרי"ש אלישיב, מבין לבד שסיפור זה כמו שסופר כאן לא היה ולא נברא! הוא לא נהג להתבטא באופן כזה, הוא היה נוהג לומר את דעתו בתוקף, אבל לא לדבר על אחרים.

כלפי ליא
משתמש ותיק
נתן תודה: 88 פעמים
קיבל תודה: 366 פעמים
יצירת קשר:

שליחה על ידי כלפי ליא » 24 מרץ 2019, 18:53

אברך כולל כתב:
24 מרץ 2019, 15:48
24 מרץ 2019, 15:25
נחפשה דרכינו כתב:
אתה מבין לבד שטיעון כזה שהאוסר כבר רואה בשמים האמת הוא לא טענה להתיר למי שהולך בשיטת רבו. והרב אלישי ב אמר כך לפי דעתו ואוסרים אומרים בדיוק ההיפך
על המתירים זצ"ל

מצטטים כל הזמן סיפורים ומימרות בשם מרן החזו"א בלי שום מקורות. בבקשה על דבר להביא מקורות נאמנים (לא עיתונות).
בינתים כמעט כל המקורות על החזו"א היו בבחירות לעיריה. יש עדות יחידה (אני לא זוכר עכשיו מי) לגבי בחירות לכנסת. וכנגדו יש עדות סותרת
מהרה"ג ר' אליקים שלעזינגער שליט"א שהחזו"א אמר לו לא להצביע.
יש לציין שקה"י במכתבו סומך עצמו בעיקר על הרב מטשעבין ור"א קוטלר שהם חייבו להצביע וכותב שגם מרן החזו"א לא אחז שזה איסור. וד"ל
מרן הגר"נ קרליץ שליט"א העיד ברבים בכינוס בחירות בכנסת בלדרמן לפני שנים לא רבות, שהוא זוכר כמה הפעיל מרן החזו"א זצוק"ל ביום הבחירות לכנסת שכולם יילכו להצביע.

הקה"י מסתמך על הגר"א קוטלר והרב מטשעבין משום שהם כתבו כן במכתבים, ולכן הוא מצטט אותם.

אצטט רק לשון באחד מעשרות מכתביו של מרן הקה"י על חובת ההשתתפות בבחירות:
אחדש"ט, בדבר מש"כ במכתבו הנה אילו הי' הענין שלדעת גאוני הבד"צ שליט"א זהו איסור ולדעת רוב גדולי ישראל אדירי התורה הוא היתר ורשות, פשיטא שכל יר"ש הי' מתרחק מזה ולא יתן ידו בכאלה.
אבל מאחר שהענין הוא דלדעת רוב רובם של חכמי התורה קדושי עליונים זהו ענין של חיוב וקידוש ש"ש, ולהיפך מיעוט המצביעים ח"ו הוא ענין נורא של ח"ה נורא ח"ו, הלא מבלי הכנם לעצם הנדון החיוב מוטל על כל אחד ללכת אחר הרוב בכל התורה כולה. ונד"ד רוב ככל חכמי ישראל אשר אתנו תלי"ת, ואשר כבר נתבקשו בישיבה של מעלה אבל הוראתם קיימת ולדעתם זהו חיוב גמור, והנמנע הוא בכלל ממעט כבוד שמים ח"ו, איני יודע צד היתר בכזה.

נעול הנושא הקודםהנושא הבא
  • נושאים דומים
    תגובות
    צפיות
    הודעה אחרונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים | 0 אורחים